امروز شنبه 3 آبان 1399   مصادف با 6 ربیع الاول 1442   مطابق با (24/10/2020)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
گزارش شماره 1 مربوط به رصد هلال شامگاهی رمضان سال 1428
گزارش دهنده: در تاريخ يكشنبه 1/7/86 بروز شد

گزارش شماره 16

گزارش دهنده : آقاي  محمد حسن قاسمي از انجمن نجوم افلاك شاهين شهر

براي مشاهده ي گزارش بر روي تصوير ذيل كليك كنيد

 

 

گزارش شماره 15

گزارش دهنده : آقاي علي ابراهيمي سراجي

گزارش رويت هلال شامگاهي

رمضان 1428

تيم ويژه‌ي اعزامي از تهران توسط ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري به استان آذربايجان شرقي

مشخصات شناسنامه‌اي هلال

شماره ماه‌گرد نجومي

1047

شماره ماه‌گرد اسلامي

17132

زمان ژوليني

5/2454355

روز قمري

505918

تاريخ رويت، مشخصات رصدگاه و پارامترهاي جوي

محاسبات رصدگاه و نتيجه‌ي استهلال

تاریخ دقيق رصد

چهارشنبه

21 شهريور 1386

لحظه‌ي غروب خورشید(محاسبات)

18:39:51

محل رصد

شمال غربي شهر صوفيان واقع در استان آذربايجان غربي

لحظه‌ي غروب خورشید(رصد)

18:22

طول و عرض جغرافیایی

38

درجه و 191/17 دقيقه‌ي شمالي و 45 درجه و 916/58 دقيقه‌ي شرقي

سمت خورشید در لحظه غروب خورشيد

971/275

درجه

زمان استقرار در رصدگاه

13:00

اختلاف سمت ماه و خورشید

920/11-

زمان ترك رصدگاه

19:30

سن ماه

26

ساعت و 26 دقيقه

ارتفاع رصدگاه از سطح دریا

1428

متر

ارتفاع ماه

165/02

درجه

وضعیت جوی رصدگاه

آسمان از 10 درجه به بالا شفاف و پايين‌تر از 10 درجه با مقداري غبار رقيق محلي همراه بود

جدایی زاویه ایی ماه و خورشید

290/12

درجه

درحه‌ي حرارت

32 درجه‌ي سانتيگراد

فاز ماه

2/1 درصد

رطوبت

40 درصد

مكث ماه

15

دقيقه و 27 ثانيه

فشار سطح زمين

----

لحظه‌ي غروب ماه

18:55:19

سرعت و جهت وزش باد

وزش نسيم ملايم

سمت ماه در لحظه‌ي غروب ماه

339/266

درجه

افق غربي

از لحاظ وجود غبار و سایر موانع رصد

افق در محل حركت ماه با

1 درجه موانع بسته بود.

نتیجه‌ي استهلال

هلال رويت نشد

رصدگران: كاظم كوكرم (سرگروه)، حميد رضا پيرايش (رصدگر)، ولي ابراهمي سراجي( مستند ساز)، كامبيز خالقي (محاسبات)، علي ابراهيمي سراجي (رصدگر)، حامد پور‌خرسندي (رصدگر)

همراهان: ستوان 1 كاواني، ستوان 2 محمد‌زاده، همران ديگري از ارتش و خانواده‌ي محترم پور‌خرسندي

هماهنگ‌كننده در استان: سرهنگ عليپور

نوع ابزار مورد استفاده

: تلسكوپ 10 اينج Meade LX200 GPS با استقرار سمت- ارتفاعي و كنترل از طريق رايانه و نرم‌افزار Sky Map Pro 10، تلسكوپ 8 اينچ دابسوني مدل SkyWacher با درجه‌بندي سمت با دقت 2/0 درجه و ارتفاع 5/0 درجه، دوچشمي 120�20 نظامي

توضيحات تكميلي: : لپ‌تاپ، چشمي‌هاي 2 اينچ 28 ميليمتر و 2/1 26 ميليمتر و ...، فيلتر كنتراست زرد، يك دستگاه

GPS

توضيحات

صبح سه‌شنبه طي تماسي كه استاد گرامي دكتر عجب‌شيرزاده از رصدخانه‌ي مراغه با بنده داشتند تصميم گرفتيم تا اين نقطه نيز به عنوان يكي از نقاط مورد نظر ما براي رويت اين هلال باشد. سه‌شنبه 20 شهريور قرار بود تا طي پروازي در ساعت 14:50 به اين استان زيباي كشورمان سفر كنيم كه به دليل نقص فني هواپيما حدود 8 ساعت در فرودگاه منتظر مانديم و دير‌وقت به تبريز رسيديم و در واقع برنامه‌هاي ما براي جستجو و مكان‌يابي در روز سه‌شنبه كاملاً به هم ريخت. همه چز را به صبح چهارشنبه موكول كرديم تا با بررسي ميزان ديد افق و رطوبت موجود تصميم نهايي را براي انتخاب رصدگاه بگيريم. بعد از تحويل تلسكوپ‌ها از فرودگاه و ترمينال تبريز به چك دقيق آب و هوا پرداختيم. نقشه‌ي موجود بر روي سطح زمين حاكي از وجود غبار بسيار در استان‌هاي جنوبي و مركزي ايران مي‌داد. در واقع بهترين آب و هوا را بعد از خراسان شمالي استان‌هاي آذربايجان شرقي و غربي در اختيار داشتند. لذا متوجه شديم كه هر چه به سمت شمال غربي برويم هواي بهتري خواهيم داشت و ديدمان به 18 كيلومتر خواهد رسيد. لذا به سمت شهر صوفيان در شمال غربي شهر تبريز عزيمت كرديم.

پس از استقرار در صوفيان ابزارها را به سرعت راه‌اندازي كرديم. به سرعت زهره را يافتيم. با توجه به يكسان نبودن پورت لپ‌تاپ و تلسكوپ، آقاي خرسندي زحمت كشيدند و رايانه‌ي خود را از منزل آوردند و سپس به سرعت تلسكوپ با استفاده از نرم‌افزار

رويت تا غروب ماه ادامه داشت ولي علي‌رغم وجود آب و هواي بسيار خوب، هلال رويت نشد. به اميد خدا در آينده‌اي نزديك به تحليل اين هلال و نقد گزارش‌هاي مشكوك خواهيم پرداخت. لذا از عموم رصدگران تقاضا دارم تا از ارائه‌ي گزارشات مشكوك خودداري نمايند و اسناد و دلايل مكحمي براي اثبات رويت خود ارائه دهند.

لازم مي‌دانم تا از همه‌ي دوستان خوب حاظر در رويت اين هلال به خصوص آقاي كوكرم به دليل تلاش‌ها و درايت ايشان تشكر و قدرداني نمايم و همچنين تشكر ويژه‌اي از شركت

همچنين مي‌توانيد گزارش تصويري اين سفر را در وبلاگ

: طبق گروه‌بندي‌هاي انجام شده در تهران، طي يك تصميم‌گيري با آقاي كوكرم (سرگروه) قرار بر اين شد تا براي رويت اين هلال بحراني به استان آذربايجان شرقي براي رويت اين هلال عازم شويم. چون از مدتي قبل با دوست خوبم آقاي حامد پورخرسندي (رصدگر زبده‌ي اعماق آسمان) در تماس بودم و وضعيت جوي اين ناحيه را دائماً مورد ارزيابي قرار مي‌دادم و آسمان شفاف و زيباي اين منطقه ما را بيش از بيش به اين استان جذب مي‌كرد.Sky Map Pro 10 اَلاين شد. ما با استقاده از اين اَلاين سياره‌‌هاي عطارد و مشتري و ستارگاني از جمله سماك رامح و نسر واقع را مشاهد كرديم و خطاي اَلاين تا زير 5 دقيقه‌ي قوسي كاهش يافت. بارها به سوي هلال ماه رفتيم ولي هلال رويت نمي‌شد. حتي از چشمي‌هاي 2 اينچ (ميدان ديد باز) و 2/1 اينچ با فيلتر كنتراست زرد بارها و بارها استفاده كرديم. حتي با استفاده از نرم‌افزار به صورت پله‌اي بر روي كمان ماه جابه‌جا مي‌شديم. (لازم به ذكر است كه دقت نرام‌افزار Sky Map Pro 10 بسيار بالا است و ما در يك اختفا تنها 2 ثانيه خطا از اين نرم‌افزار ثبت كرديم.) از طرف ديگر تلسكوپ دابسوني 8 اينچ كه به دقت مدرج كرده بوديم را نيز بسيار خوب تنظيم كرديم و خطاي آن را بارها و بارها اصلاح كرديم و دقت بسيار خوبي نيز به دست آورد و با استفاده از آن زهره و مشتري را نيز يافتيم. و حتي اصلاح محاسباتي نيز انجام مي‌داديم تا مركز كمان به وسط ميدان ديد بيايد. ولي در كمال تعجب هلال ماه حتي با فيلتر كنتراست نيز قابل رويت نبود. از طرف ديگر گروه آقاي دكتر عجب‌شيرزاده نيز در رصدخانه‌ي خواجه‌نصير طوسي در شهر مراغه با تلسكوپ‌هاي خوب آن‌جا نيز موفق به به رويت اين هلال در هواي تميز نشدند.پيشگامان فناوري اطلاعات و دوست نوجوان آقاي آرين ويشه به دليل امانت دادن تلسكوپ‌هاي خود صميمانه تشكر و قدرداني مي‌نمايم و از خداي متعال تقاضاي اجري دنيوي و اخروي براي آنان دارم. همچنين از خانواده‌ي محترم پور‌خرسندي كه بسيار آن‌ها را به زحمت انداختيم و همچنين جناب سرهنگ عليپور هماهنگ‌كننده‌ي ما در استان كه هماهنگي‌هاي خوبي براي تهيه ابزار و اسكان انجام دادند نيز تشكر صميمانه دارم.http://tonokmah.blogfa.com مشاهده نماييد.

متصدي گزارش

علي ابراهيمي سراجي

تاريخ تنظيم گزارش

24 شهريور 1386

 

 

 

 

 

گزارش شماره 14

گزارش دهنده : آقاي محمد سلطان الكتابي از رصد هلال رمضان 1428 در شب دوم

 

گزارش رصد هلال رمضان 1428
تاریخ رصد: پنجشنبه 22مرداد86
رصدگر: محمد سلطان الکـتـّا بی
رصدگاه: روستای مصر
وضعیت جوی: بدون ابر
وضعیت افق: حدود نیم درجه کوه و 1 درجه غبار رقیق
 
 
 
توضیح:
فرا رسیدن ماه ضیافت الهی بر شما مبارکباد!با دیدن این هلال که اثر شکست نور در جو باعث تغییر شکل آن شده است هلال شب قبل را تداعی می کند. همانطور که در عکس هلال شب اول رمضان مشاهده می کنید شکسته شدن هلال در افق در آن عکس هم کاملا مشهود است

 

گزارش شماره 13

گزارش دهنده : آقاي آريا صبوري 

تعدادی از رصدگران گروه غیر حرفه ای رویت هلال از طرف ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری برای رصد هلال ماه مبارک رمضان به استان قزوین اعزام گردیدند .

این گروه به سرپرستی آقای علیرضا ثنایی و همراهی رصدگران آقایان : آریا صبوری ، روح الله عزیزی ، سالار موسوی و معین خدامی به همراه وسایل : تلسکوپ 11 اینچ سلسترون ، دو دستگاه تلسکوپ 5 اینچ سلسترون ، 2 دوربین دیجیتال ، یک دستگاه کامپیوتر قابل حمل ، قطب نمای نظامی ، تراز و ... بعد هماهنگیهای انجام شده از عصر روز دوشنبه 19 شهریور 86 در دفتر امام جمعه قزوین حضور پیدا کرد .

طی بررسی های انجام شده نیازمند ابزار قدرتمند تر از 5 اینچ بودیم برای همین بعد از رایزنی با دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه بین المللی امام خمینی در قزوین و موافقت مسئولین محترم دانشگاه به خصوص معاونت فرهنگی دانشجویی و استاد گرامی جناب آقای دکتر پور محمد امکان استفاده از تلسکوپ 11 اینچ سلسترون رصدخانه دانشگاه برای ما محیا گردید .

 Entry for September 15, 2007

گزارش مختصر :

تاریخ : 21/6/86

ساعت :از 10.30 تا 17.30

مکان رصد : شهر قزوین

طول جغرافیایی : 50.00 شرقی

عرض جغرافیایی :16 36 شمالی

وضعیت آب و هوا : هوا صاف ، کمی غبار آلود ، در افق ها همراه با غبار غلیظ مایل به قهوه ای( تا ارتفاع 18 درجه ) ، بدون وزش باد در طول مدت رصد

مقیاس دید در روز رصد: بر حسب مقیاس آنتونیادی درجه 1

مقیاس دید در شب قبل از رصد : آنتونیادی 1

حد قدر آسمان در شب قبل از رصد : روش مثلث بندی (5.5 )

نتیجه : هلال رویت نشد

در انتها لازم میدانم نهایت سپاسگزاری خود را از جناب آقای دکتر پور محمد و دکتر حامدی وفا از اساتید فیزیک دانشگاه امام خمینی و اختر فیزیکدانان برجسته کشور به خاطر تمامی همراهی و همدلیها با گروه و همچنین از جناب آقای نجفی و همکارانشان در دفتر امام جمعه قزوین ، دفتر نهاد رهبری در دانشگاه امام خمینی و دوستان و منجمین خوبمان در گروه نجوم کاسپین شهر قزوین مخصوصا مسئول گروه جناب آقای اکبری به خاطر همکاری ارزشمندشان داشته باشم.

با تشکر

آریا صبوری

Aryas86@yahoo. com

http://rokhgard. blogspot. com

(

www.ugcs.ir

 

 


 

گزارش شماره 12

گزارش دهنده : آقاي سيد قاسم رستمي از يزد

 

گروه رصدی شماره يک يزد

اعضای گروه: حاج آقا مجيد خانی، سيد مقصود کيانوش، بهزاد بهرامی، مجيد دهقان، جليل شاخواجه و سيد قاسم رستی

 

زمان رصد: روز چهارشنبه 21 شهريور 1386 برابر با 12 سپتامبر 2007 ميلادی

 

محل رصد: منطقه کوهستانی ارچنان (جاده هرات- مروست يزد)

(طول جغرافيايي 54 درجه و 9 دقيقه و 23 ثانيه و عرض جغرافيايي 31 درجه و 5 دقيقه و 27 ثانيه و ارتفاع 2375 متر)

 

دمای هوا: 28 درجه سانتيگراد غروب محاسباتی خورشيد: 18:04 غروب محاسباتی ماه: 19:24

 

ابزار رصدی: يک دستگاه دوچشمی 150*40يک دستگاه دوچشمی 120*20، يک دستگاه تلسکوپ شکستی 12 سانتی، يک دستگاه تئودوليت، دو دستگاه گيرنده GPS، قطنما، دوچشمی70*15 با سه پايه.

 

 

توضيحات:

ساعت 15 تا 16 به مرتفع ترين نقطه منطقه عزيمت کرده و در آنجا به افق منفی نيم درجه دست پيدا کرديم. سپس وسائل را برای رصد هلال شامگاهی آماده کرده و در ساعتهای 16:39، 16:44 و 16:57 سمت خورشيد را برای شاخص قرار دادن سمت ماه روی افق پيدا کرديم. 20 دقيقه رصد نفس گير در حالی انجام شد که 10 دقيقه آخر هلال در غبار 1.5 درجه ای افق وارد شده بود. نتيجه رصد هلال رؤيت نگرديد.

رصدگر : سيد قاسم رستمی

زمان رصد: روز پنجشنبه 22 شهريور 1386 برابر با 13 سپتامبر 2007 ميلادی

محل رصد: تفت- منزل شخصی

(طول جغرافيايي 54 درجه و 13 دقيقه و عرض جغرافيايي 31 درجه و 45 دقيقه و ارتفاع 1540 متر

غروب محاسباتی خورشيد: 18:02 غروب محاسباتی ماه: 19:49

ابزار رصدی: ، يک دستگاه تلسکوپ شکستی 12 سانتی

محل غروب خورشيد

 

 

غروب رصدی ماه در ساعت 18:33

با برنامه ريزی گروه های رصدی استان يزد در دفتر سياست گذاری ائمه جمعه، گروه رصدی شماره يک ساعت 10:30 با وسيله نقليه سپاه عازم منطقه از قبل تعيين شده ارجنان شديم. ساعت 12:30 به محل مورد نظر رسيده و پس از بررسی بهترين نقطه در آنجا مستقر شده و با راه اندازی وسائل رصدی، شروع به رصد در روز شديم. تلاش برای رؤيت هلال در روز تا ساعت 15 بدون نتيجه بود.

 

گزارش شماره 11

گزارش دهنده : آقاي مرتضي عمويي

با نزدیک شدن به آغاز ماه مبارک رمضان، واحد پژوهش هلال ماه انجمن علمی پژوهشی نجم شمال نیز همانند سایر علاقه مندان به رؤیت هلال از چند روز پیش از تاریخ پیش بینی شده برای رؤیت هلال رمضان (21 شهریور 1386)، خود را برای انجام رصد این هلال بحرانی آماده کرد. از نکات قابل ذکراین برنامه ریزی ، زمزمه های جدی پیرامون انجام رصد هلال ماه رمضان 1428 زیر نظر ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری بود.

 

 

خوشبختانه در روز 20 شهریور 86، در آخرین لحظات و با تلاش های جناب آقای حسن زاده در تهران و با مساعدت حجت الاسلام و المسلمین آقای اسلامی نژاد – مسئول دفتر شورای سیاست گذاری ائمه ی جمعه استان گیلان – تصمیم گرفته شد ضمن ایجاد ستاد استهلال در استان گیلان، تلاش برای رؤیت هلال رمضان 1428 نیز به عنوان نخستین فعالیت این ستاد در تاریخ 21 شهریور 1386 صورت پذیرد.

 

 

جهت تشکیل تیم رصدی به منظور انجام رصد رؤیت هلال رمضان 1428 افراد زیر در نظر گرفته شدند:

آقایان: محمد احمدی – یوسف شعبانی - مرتضی عمویی – پویا احمدی فرد – ایمان اله یاری

 

سياره زهره

بر اساس تجربیات گذشته و با توجه به پیش بینی های اداره کل هواشناسی استان گیلان، منطقه ی امامزاده حنفیه(ع) لوشان به عنوان مکان رصد انتخاب گردید. منطقه ی امامزاده حنفیه لوشان با وجود نداشتن افق باز به دلیل تصمیم تیم رصدی مبنی بر رویت هلال در روز - با توجه به پیش بینی های مستدل پیرامون عدم امکان رؤیت هلال شامگاهی در نواحی شمالی ایران - بهترین گزینه ی در دسترس محسوب می شد. در واقع در انتخاب رصدگاه، داشتن آسمان صاف و بدون رطوبت برای تیم رصدی اهمیت فوق العاده ای داشت.

 

 

در ساعت 8 صبح روز 21 شهریور، اعضای تیم رصدی به جز آقای شعبانی ، که نتوانستند در این رصد حضور یابند، به منظور هماهنگی هر چه بیشتر ، در دفتر شورای سیاست گذاری ائمه ی جمعه استان گیلان حضور یافته و با حضور جناب آقای اسلامی نژاد تشکیل جلسه دادند. این جلسه حدود 2 ساعت به طول انجامید. در این میان هماهنگی های لازم توسط حاج آقا اسلامی نژاد به منظور تجهیز ستاد استهلال به ابزارهای اپتیکی قدرتمند ، که مسئولیت آن را نیروی زمینی سپاه پاسداران استان گیلان بر عهده گرفته بود صورت پذیرفت. سرانجام در ساعت 10 صبح اعضای ستاد برای دریافت تجهیزات به سمت مقر نیروی زمینی سپاه پاسداران حرکت کردند که با تاخیری یک ساعته تجهیزات اپتیکی مورد نظر که شامل یک عدد دوربین دوچشمی 150�40 و یک عدد دوربین دوچشمی 120�20 بود تحویل ستاد استهلال شد. علاوه بر این ابزارها، دوربین دوچشمی 80�20 Vixen یکی از اعضای گروه نیز در این رصد در اختیار ستاد استهلال قرار داشت. در این رصد از سوی نیروی زمینی سپاه، آقای حاجتی نیز ما را همراهی می کردند.

 

تیم تشکیل دهنده ی ستاد ستاد استهلال استان گیلان در ساعت 11 به سمت مکان رصد حرکت کرد. طبق برنامه قرار بود که تلاش برای رؤیت هلال در روز، از ساعت 11:30 ، یعنی دقایقی پیش از هم ارتفاعی ماه با سیاره ی زهره که در ساعت 12:04اتفاق می افتاد آغاز گردد که با تاخیر به وجود آمده در آغاز حرکت ، که در شروع به فعالیت هر گروه و ستادی قابل پیش بینی است، این مهم صورت نپذیرفت.

 

 

پس از رسیدن به منطقه ی امامزاده حنفیه(ع) لوشان در ساعت 13:15، استقرار در مکان از قبل پیش بینی شده به دلیل شناخت خوب تیم رصدی از محل به سرعت انجام پذیرفت. این از آن جهت بود که تمامی اعضای تیم رصدی ستاد استهلال استان گیلان سابقه ی رصدهای مکرر در این منطقه را داشتند.

 

در ابتدای کار با اینکه از زمان هم ارتفاعی ماه و زهره گذشته بود اما به دلیل سهولت نسبی یافتن زهره و به منظور تنظیم تجهیزات اپتیکی، به جستجوی زهره پرداخته شد که این کار با موفقیت صورت پذیرفت. بعد از آن و با توجه به نزدیکی زمان هم ارتفاعی ماه و عطارد - در ساعت 13:39 - به جستجوی عطارد پرداخته شد که با توجه به قدر کم این سیاره و مشکلات اپتیکی ابزار رصدی ، موفقیتی در رصد عطارد حاصل نشد. نکته ی مهمی که در این رصد به دست آمد این است که دوربین های دوچشمی ذکر شده با اینکه برای رصد هلال در شامگاه و افق بسیار کارآمدند ، اما برای رصد هلال در روز، بازده ی حقیقی خود را ندارند و تلسکوپ های هم تراز ترجیح داده می شوند. یکی از این دلایل ، به سختی قرار گرفتن در پشت ابزار به علت ارتفاع زیاد اجرام در روز است. همچنین اپتیک این ابزارها برای رصد در روز مناسب نیست.

پس از گذشتن از زمان هم ارتفاعی ماه و عطارد و عدم موفقیت در یافتن این سیاره در آسمان روز، تا رسیدن به زمان هم ارتفاعی ماه و خورشید به طور پیوسته به جستجوی ماه با استفاده از داده های از پیش بدست آمده پیرامون اختلاف ارتفاع و سمت ماه از خورشید با روش جاروب کردن آسمان پرداخته شد. در این بین علاقه و تاکید جناب اسلامی نژاد به منظور تلاش مستمر برای رویت هلال، جالب و بسیار شورانگیز بود.

 

در ساعت 14:43 نیز که زمان هم ارتفاعی ماه و خورشید بود موفقیتی در رؤیت هلال بدست نیامد . این تلاش ها تا ساعت 16:30 ادامه یافت اما به دلیل کاهش ارتفاع ماه و در نظر گرقتن احتمال بسیار فراوان در خصوص دیده نشدن هلال ماه شامگاهی در نواحی شمالی ایران و از سوی دیگر عدم وجود افق باز در منطقه ی امامزاده حنفیه(ع) لوشان و با وجود غبار نسبتاً شدید در افق، تلاشی برای رصد هلال شامگاهی صورت نپذیرفت و در ساعت 17، تیم اعزامی از سوی ستاد استهلال استان گیلان پس از عدم موفقیت در رؤیت هلال رمضان 1428 ، که اولین تلاش این ستاد بود ، به سوی شهر رشت بازگشت.

 

خلاصه ی گزارش رصد هلال ماه رمضان 1428

زمان : چهارشنبه، 21 شهریور 1386 برابر با 29 شعبان 1428و 12 سپتامبر 2007

مکان : منطقه ی امامزاده حنفیه(ع) لوشان

ابزارهای مورد استفاده : ، دوربین دوچشمی 150�40 ، دوربین دوچشمی 120�20 ، دوربین دوچشمی 80�20 Vixen و دو دستگاه دوربین دیجیتال عکسبرداری و فیلمبرداری

نتیجه ی رصد : به علت پارامترهای رؤیت پذیری هلال و سخت بودن رصد آن ، هلال ماه رمضان 1428 رؤیت نگردید.

 

در پایان گزارش از جناب آقای اسلامی نژاد به دلیل حمایت های ایشان در روز رصد و قول مساعدشان به منظور ایجاد هماهنگی و انسجام بیشتر در ستاد استهلال استان گیلان برای رصدهای آتی تشکر می کنیم. همچنین از جناب آقای امیر حسن زاده که برای تشکیل این ستاد تلاش های بسیاری را در تهران و مرکز گیلان انجام دادند تشکر ویژه می کنیم. از نیروی زمینی سپاه پاسداران استان گیلان نیز که ستاد استهلال را به ابزارآلات اپتیکی تجهیز کردند و بویژه از جناب آقای حاجتی که در این رصد ما را همراهی کردند کمال تشکر را داریم.

 

گزارشگر: مرتضی عمویی

عضو ستاد استهلال استان گیلان

عضو انجمن علمی پژوهشی نجم شمال

 

22 شهریور 86

www.Moon.NSSRA.ir

 

 

گزارش شماره 10

گزارش دهنده : آقاي سید محمد فائز میرسلیمی 

تاریخ : چهارشنبه 21 شهريور ماه 1386

مکان رصدگاه: طالقان ( روستاي گليرد )

مشخصات رصدگاه :

طول و عرض جغرافیایی

Longitude (DMS) : 50� 51' 0E

Latitude (DMS) : 36� 8' 60N

ارتفاع از سطح دريا :Altitude (meters) : 2031

زمان استقرار در رصدگاه : 15 ( 3 بعداز ظهر )

افق از لحاظ وجود غبار و سایر موانع رصد: كاملاً صاف ، حدود 7 درجه مانع ( كوه ) در افق غربي

غروب ظاهري خورشيد : Seeming sunset :18:10

 

نوع ابزار: تلسكوپ بازتابي 8 اينچي TAL

تلسكوپ بازتابي 5 اينچي TAL

دوربین دوچشمی 80 * 90 _10

دوربین دوچشمی 70*15

يك دستگاه كامپيوتر همراه جهت استفاده از نرم افزارهاي محاسباتي

 

اسامی اعضاء اصلي ستاد :

حجت الاسلام والمسلمین کریمی (امام جمعه موقت شهرستان کرج) _ حمید مهرپرور _ سید حامد میرابوالقاسمی _ سید محمد فائز میرسلیمی _ رضا مهرپرور

 

 

توضيحات تكميلي :

مزرع سبز فلك ديدم و داس مه نو ___ يادم از كشته خويش آمد و هنگام درو

 

با سلام و تحيات و عرض تبريك به مناسبت هلول ماه رمضان ،‌ماه مهماني حضرت دوست بر تمامي رصدگران عزیز ، به استحضار می رساند اعضاء ستاد استهلال شهرستان كرج به همراه جمعي از اعضاء مركز علوم و كيهان شناسي مهرگان در تاریخ چهارشنبه 21 شهريور ماه 1386 هجري شمسي مصادف با 29 شعبان المعظم 1428 هجري قمری و 12 سپتامبر 2007 میلادی در ارتفاعات روستاي گليرد (زادگاه آيت الله طالقاني) آماده شكار هلال زيبا و بحراني ماه رمضان شدند . علي رقم تلاش هاي صورت گرفته متاسفانه گروه اعضامي به موقع در محل رصدگاه حاضر نشد اما با توجه به امکانات موجود و موقعیت اين هلال جهت رؤیت ، دو تن از اعضاء حاضر ( آقاي ر . مهرپرور _ خانم ن . خجسته ) دقايقي پس غروب ظاهري خورشيد با ابزار فوق الذكر موفق به رصد اين هلال شدند ، اما ساير اعضاء موفق به شكار اين هلال نشدند .

 

 

مشخصات هلال رؤيت شده توسط اعضاء :

جدايي زاويه اي ماه از خورشيد 12 درجه

اختلاف ارتفاع ماه با خورشيد 4 درجه

قدر مجموع ماه ≈ 45/8_

زمان رؤيت 18:13

اين هلال به صورت كماني نازك كه ابتدا و انتهاي آن مشخص نبود رؤيت گرديد .

 

متصدي گزارش : سید محمد فائز میرسلیمی

تاريخ تنظيم گزارش : 24/6/86

 

ستاد استهلال استان گیلان
 
ستاد استهلال شهرستان کرج

 

 

گزارش شماره 9

گزارش دهنده : خانم ساغر بهادراني 

گزارش رصد هلال رمضان المبارک 1428در شامگاه روز چهارشنبه 21شهریور 1386
رصدگاه: باغبهادران ، پشت بام اداره آموزش و پرورش
مختصات رصدگاه : 51:13 شرقی و 32:22 شمالی
ارتفاع از سطح دریا :1925متر
ابزار:دوربينهاي 50*7 به تعداد كافي و یک دستگاه دوربین دوچشمی 70*15
رصدگران :خانم ها:عصمت شکرچی (مسئول کانون مطهره)، بنفشه احمدیان (مسئول انجمن نجوم شباهنگ) عزت امینی،ساجده اسکندری،ساغر بهادرانی ،مهتاب ترکی وسارا عابدینی (اعضای انجمن نجوم شباهنگ)
وضعیت جوی: آسمان صاف
وضعیت افق: آسمان صاف وغبار آلود
غروب ظاهری خورشید: 5:55
غروب واقعی خورشید: 6:22
اذان به وقت محلی:6:32
نتیجه:عدم رویت هلال ماه رمضان

تهیه وتنظیم:ساغر بهادرانی

 

 

گزارش شماره 8

گزارش دهنده : آقاي  علي صالح پور از گروه دانشگاه تهران

تاریخ : چهارشنبه 21 شهريور ماه 1386

مکان رصدگاه: طالقان

طول و عرض جغرافیایی: 36� N . . . . . 50� E

زمان استقرار در رصدگاه: 15:30

افق از لحاظ وجود غبار و سایر موانع رصد: صاف

 

نوع ابزار:

تلسكوپ بازتابي 8 اينچي TAL

تلسكوپ بازتابي 5 اينچي TAL

دوربین دوچشمی70*15

توضيحات :

با سلام و عرض تبريك به مناسبت هلول ماه رمضان ،‌

جمعي از دانشجويان دانشگاه تهران جهت رؤيت هلال ماه رمضان در روز در تاریخ جهارشنبه 21 شهريور ماه 1386 هجري شمسي مصادف با 29 شعبان 1428 هجري قمری در ارتفاعات طالقان مستقر شدند . با توجه به امکانات موجود و موقعیت هلال اين ماه جهت رؤیت ، اعضاء حاضر موفق به رصد اين هلال نشدند .

 

متصدي گزارش : علي صالح پور

تاريخ تنظيم گزارش : 24/6/86

 

 

گزارش شماره 7

گزارش دهنده : آقاي رضا اميني نژاد از دانشگاه آزاد اسلامي اراك

مسئول رايانه و محاسب:

رصدگر:

عکاس و ثبت کننده وقايع:

مشخصات رصدگاه:

ميزان غبار منطقه:

نتيجه رصد: هلال رؤيت گرديد.

مشروح گزارش:

 

پس از برگزاري نشست تخصصي تلسکوپ که در 13 شهريور 86 در تهران برگزار گرديد، به علت حساسيت هلال رمضان، 4 تن از اعضاي با تجربه گروه نجوم دانشگاه آزاد اراک در قالب تيم رصدي ويژه با کليه وسايل شخصي اعم از تلسکوپ Meade 8" LX200R و کامپيوتر و دوربين عکاسي Canon 30D و قطب نما و .... در صبح روز چهارشنبه 21 شهريور به ارتفاعات شهرستان آستانه عزيمت نمودند. در ابتدا با مشکل برق مواجه بوديم که به همت امام جمعه آستانه مشکل حل شد. سپس کليه وسايل را نصب کرده و تلسکوپ را به کامپيوتر متصل نموديم و با نرم افزار starry night هدايت تلسکوپ امکان پذير گرديد. کار رؤيت هلال در روز را از ساعت 12 آغاز کرديم. ابتدا با خورشيد و سياره زهره تلسکوپ را به دقت Align نموده و تلسکوپ را به سمت ماه Go To کرديم. براي بالا بردن دقت هدف گيري تلسکوپ بر روي ماه، با استفاده از نرم افزار virtual moon يکي از گودال هاي روي قسمت مرکزي هلال را انتخاب و GoTo نموديم.

 

همچنين سرعت Tracking تلسکوپ را با سرعت حرکت ماه تنظيم نموده و فوکوس تلسکوپ را به دقت تنظيم و آينه را lock نموديم و سرعت حرکت تلسکوپ را کم کرديم تا در حين کار فوکوس تلسکوپ از تنظيم خارج نشود. افراد گروه به نوبت رصد مي کردند و در جستجوي کمان ابروي آسمان بودند. در ساعت 15:45 دقيقه تلسکوپ را با سياره مشتري نيز مجددا" تنظيم کرديم تا دقت هدف گيري تلسکوپ بالاتر برود.

 

 در ساعت 17:45 امام جمعه آستانه، حاج آقا طبائي که از افراد علاقمند به نجوم و رؤيت هلال هستند به جمع صميمي ما پيوستند. ايشان نيز در پشت تلسکوپ قرار گرفتند و در ساعت حدود 17:55 دقيقه ادعا کردند که هلال را رؤيت می کنند. پس از ايشان آقايان رضواندوست و گازراني در پشت تلسکوپ قرار گرفتند و گفتند که هلال به سختي قابل رؤيت هست و حدود 30 الي 40 ثانيه هلال را دنبال کردند و طول کمان را حدود 50 الي 60 درجه عنوان نمودند. در اين هنگام موقعيت دقيق محل هدف گيری تلسکوپ را با starry night بررسی کرده و سپس آقاي صمصامي در پشت تلسکوپ مستقر شدند و ايشان هم هلال را با همان مشخصات ذکر شده رؤيت کردند و سپس بنده نيز به رصد هلال پرداختم و توانستم هلال را با طول کمان حدود 50 درجه رؤيت کنم و در ساعت 18:7 رؤيت هلال براي همه ما مسجل گرديد و هلال را تا ساعت 18:15 دقيقه دنبال کرديم ولي پس از آن ديگر هلالي رؤيت نشد، چون هلال وارد غبار رقيق منطقه شده بود. مشخصات هلال را در ساعت 18:7 در جدول ذيل مشاهده مي فرمائيد:

  

0h 18m 52s : ( مکث ماه ) Sunset - Moonset

Sunset (غروب خورشيد): 18h 24m 22s

261.769 � : ( سمت ماه ) Moon Azi

 

6.556: ( ارتفاع ماه )Moon Alt

 

11.987 h : ( بعد ماه ) Moon RA

 

-3.134 � : ( ميل ماه ) Moon Dec

2734.172 � : ( سمت خورشيد ) Sun Azi

 

2.764 � : (ارتفاع خورشيد ) Sun Alt

 

11.354 h : ( بعد خورشيد ) Sun RA

 

4.173 � : ( ميل خورشيد ) Sun Dec

 

-11.403 � : ( اختلاف سمت ) Rel Azi

3.792 � : ( اختلاف ارتفاع ) Rel Alt

 

25.88 h : ( سن ماه ) Moon Age

11.979 � : ( جدايی زاويه ای ) Elongation

0.33m : ( ضخامت ميانی هلال ) Wigth

-5.21 : (قدر ماه) Mag

1.15 % : ( فاز ماه ) Phase

401036.82 km : ( فاصله ماه از زمين ) Distance

0.249 � : ( نصف قطر ماه ) Semi - Diam

 

 

 در پايان از امام جمعه محترم آستانه حاج آقا طبائي و ديگر دوستاني که ما را در اين رصد ياري نمودند کمال تشکر را داريم.

 

با احترام

رضا امينی نژاد

 

 

گزارش شماره6

گزارش دهنده : آقاي عليرضا بوژمهراني

در سمت غرب 1 درجه غبار غليظ و حدود 5 درجه غبار رقيق و در سمت الرأس آسمان شفاف و بدون آلودگی بود. ارتفاعات آستانه از توابع شازند واقع در جنوب غربي شهر اراک به عرض جغرافيايي '48:33 و طول جغرافيايي '18:49 و ارتفاع 2485 متر راوح گازراني (دانشجوی مهندسی مکانيک) محمد حسين رضواندوست (دانشجوی مهندسی پتروشيمی) عليرضا صمصامي (مهندس مکانيک)سرگروه و رصدگر: رضا اميني نژاد (دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانيک)گزارش شماره 6

گزارش رصد هلال رمضان 1428

تاریخ رصد : چهارشنبه 21 شهریور 1386 ، 29 شعبان 1428 ، 12 سپتامبر 2007

رصدگاه : شمال غربی روستای هلاغره – فریدن – استان اصفهان

مختصات جغرافیائی رصدگاه : عرض 33 درجه و 16 دقیقه شمالی و طول 50 درجه و 10 دقیقه شرقی با 2600 متر ارتفاع از سطح دریاهای آزاد

ابزار رصد : دوربین دوچشمی 15 در 80 مستقر بر روی سه پایه

زمان استقرار در رصدگاه : حدود ساعت 17 و 30 دقیقه

زمان آغاز رصد : در ساعت 18 و 05 دقیقه

وضعیت جوی افق غربی : غبار نسبتا" غلیظ تا ارتفاع 2 درجه و بالای آن غبار رقیق به ارتفاع حدود 2 درجه

وضعیت موانع افق غربی : حدود 0.5 درجه موانع در آغاز رصد و افق صفر در زمان رویت هلال

جهت وزش باد : از شمال شرق بسمت جنوب غرب

زمان غروب محاسباتی خورشید : در ساعت 18 و 21 دقیقه

زمان غروب ظاهری خورشید : در ساعت 18 و 17 دقیقه

زمان اولین رویت هلال با چشم مسلح : چند ثانیه قبل از ساعت 18 و 22 دقیقه

ارتفاع هلال در لحظه رویت : 3 درجه و 4 دقیقه قوسی

جدائی زاویه ای ماه و خورشید در لحظه رویت : 12 درجه و 5 دقیقه قوسی

ضخامت بخش میانی هلال در لحظه رویت : حدود 0.33 دقیقه قوسی

طول کمان رویت شده از هلال : در حدود 30 درجه

زاویه ساعتی لبه بالائی هلال : کمی پائین تر از ساعت 3

مدت زمان رویت هلال : بین 20 تا 30 ثانیه ( فیلم مربوطه در اختیار تصویربرداران صدا و سیما است )

 

در این رصد برای اولین بار ( و شاید هم دومین ) سوسو زدن هلال را عمیقا" درک کردم ، پدیده ی کشنده ای است! این پدیده رصدگر را در مرز اطمینان و عدم اطمینان نگه میدارد و امان از آن زمان که رصدگر در همین مرز باقی بماند. تاثیر مخرب این پدیده آنگاه بیشتر خواهد شد که بدانی در ابتدا و یا انتهای ماه رمضان قرار داری و گزارش رصد تو میتواند از چنان اهمیتی برخوردار شود که وزنه اعلام اول ماه و یا یوم الشک را سنگین تر کند. رصدگر در این زمان تحت فشار خرد کننده بار شرعی موضوع هم قرار دارد. اگر در رصد خود دچار اشتباه شود باید پاسخگوی ترک واجب و فعل حرام ( نگرفتن روزه اول ماه و روزه گرفتن در عید فطر ) میلیونها نفر باشد. همه ی اینها را گفتم تا به این مهم اشاره کنم که رصدگران با تجربه هلال ، در مورد هلال رمضان و شوال ، دقت خود را در هنگام رصد بیش از پیش میکنند و تا اطمینان کامل کسب نکنند ، گزارشی را ارائه نخواهند کرد.

بنده جستجوی هلال ماه را بر اساس موقعیت غروب خورشید انجام میدهم. چون در روزهای قبل فرصتی برای عزیمت به منطقه رصد نداشتم و از طرفی در نظر داشتم رصد را قبل از غروب خورشید و کم شدن ارتفاع ماه آغاز کنم ، از روش دیگری موقعیت هلال را مشخص کردم.

دو سال پیش در همین رصدگاه هلال ذیقعده 1426 را رویت کرده بودم. زمان و محل اولین رویت را میدانستم و عکسی از موقعیت هلال ماه در لحظه اولین رویت گرفته بودم. محاسبات نشان میداد سمت ماه در زمان اولین رویت 232.5 درجه بوده است. بر این مبنا ، و با استفاده از دوربین تئودولیت ، موقعیت ماه برای ساعت 18:05 را تعیین کرده و منتظر رسیدن زمان آغاز رصد شدم. در ساعت 18:05 رصد را آغاز کردم و هر 5 دقیقه یکبار با استفاده از تئودولیت ، موقعیت سمت هلال را کنترل میکردم. در یک جدول راهنما ، مختصات هلال را یک دقیقه به یک دقیقه درج کرده بودم. در بین ساعات 18:05 تا 18:21 یکبار سوسو زدنی را در میدان دید تشخیص دادم. برای چند ثانیه اینکار تکرار شد اما تصویر ثابتی پدید نیامد و نتوانستم خود را قانع کنم که هلال را دیده ام. به نظر میرسید خطی خمیده باشد اما مدت حضورش آنقدر کوتاه بود که از تفکر بیشتر در مورد آن منصرف شدم چرا که دیگر دیده نمیشد. بنا بود مسئول ساعت ، زمان را یک دقیقه به یک دقیقه اعلام کند. برخی مواقع اینکار با تاخیر انجام میشد. هلال وارد منطقه غبار رقیق شده بود. زمان اندکی از ساعت 18:21 گذشته بود که مجددا" سوسو زدنی را در مرکز میدان دید تشخیص دادم. چند ثانیه بعد ، این سوسو زدن تبدیل به تصویر واضح و ماندگاری از کمانی نازک و کوتاه گردید. مجددا" تصویر شروع به سوسو زدن کرد و باز ثابت شد ، اینبار به مدتی بیشتر از دفعه قبل. اطمینان پیدا کردم که این کمان هلال است اما در حیرت فرو رفته بودم که چرا طول کمان مرئی آن اینقدر کوتاه است ؟ با آغاز مجدد سوسو زدن هلال ، دیگر نتوانستم آن را ببینم. رصد را تا زمان فرو رفتن هلال در بخشهای میانی غبار غلیظ پی گرفتم اما دیگر موفق به دیدن آن نشدم.

عکسهای افق متعاقبا" ارسال خواهد شد.

با احترام

علیرضا بوژمهرانی

24 شهریور 1386

 

 

گزارش شماره 5

گزارش دهنده : آقاي  سيد علي مير سالاري از ستاد استهلال قم

 

رصدگران ستاد استهلال استان قم جهت � رصد هلال رمضان در روز � از شامگاه سه‌شنبه 20/6/1386 و نيز بامداد چهارشنبه 21/6/1386 مطابق با 29/8/1428 � در قالب سه گروه در رصدگاه‌هاي مختلف استقرار يافتند كه نتيجة عملكرد آنان به شرح ذيل مي‌باشد: گروه اوّل: متشكّل از آقايان: سعيد صادقي، محمّدرضا صادقي، سيّد محمّدعلي موسوي صدر، محمّد محمّدي‌ستوده و سهرابي ( از لشكر پيادة 17 علي بن ابيطالب (ع)) که از شامگاه سه‌شنبه 20/6/1386 همراه با تجهيزات کامل شامل: دو دستگاه دوربين دوچشمی غول پيكر� 150 * 40 � و � 120 * 20 � ، يک دستگاه رايانة همراه ، يک دستگاه� GPS � ، تئودوليت ، قطب نماي نظامي و ... در رصدگاه ارتفاعاتِ � کوه پناه � واقع در گردنة � نقره کمر � در کيلومتر 20 جادّة تفرش ـ فراهان در استان مرکزي مستقر شدند و کار خود را جهت تنظيم دوربين‌ها و قرار دادن سيّارة زهره در ميدان ديد، از ساعات اوّليّه بامداد روز چهارشنبه آغاز نموده و در طول روز خصوصاً لحظة � هم‌ارتفاعي ماه و زهره � و نيز زمان � هم‌ارتفاعي ماه و خورشيد � به دنبال هلال گشتند؛

 امّا با وجود تلاش فراوان موفّق به رؤيت آن نشدند. گروه دوّم: مركّب از آقايان حجت الاسلام و المسلمين سيّد رضا قلمکاريان اصفهاني، حجت الاسلام و المسلمين سيّد محمّدصادق طباطبائي، حجت الاسلام و المسلمين سيّد محمّدباقر تكيه‌اي، محمّدصالح نجف، سجّاد مهدي زاده، مهدي پيوندزني، محمود روح‌الأمين و نيز آقايان ابراهيمي و الهي( از لشكر پيادة 17 علي بن ابيطالب (ع)) كه با بهره‌گيري از يک دستگاه دوربين دوچشمی غول پيكر� 120 * 20 � ، يك دستگاه تلسكوپ 8 اينچ ويكسن، يک دستگاه دوربين دوچشمي� 100 * 37 * 20 � ، دستگاه راهنماي آسمان( Sky Scout ) ، رايانه، قطب نما و... به رصدگاه بوستان علوی ( واقع در کيلومتر4 جادّة قم ـ نيزار ) با مختصّات جغرافيايي50 درجه و 48 دقيقة شرقی و 34 درجه و 34 دقيقه شمالی و 1021 متر ارتفاع از سطح دريا، عزيمت نموده و از ساعت 4 بامداد روز چهارشنبه در محل استقرار يافتند و به امر استهلال در روز پرداختند؛

لكن علي‌رغم دقّت‌های فوق‌العاده و گمانه‌زنی‌هايي در بعد از ظهر ، هيچ مشاهدة قابل تأييدی از سوی رصدگران مستقر در تپّه‌های بوستان علوی انجام نشد. شايان ذكر است عصر روز چهارشنبه در اين رصدگاه، جمعي از اقشار مختلف مردم نيز حضور داشتند. گروه سوّم: هم عبارت بودند از آقايان: حجت الاسلام و المسلمين محمّدرضا الهي، محمّدرضا خليلي، بهنام، محمّدحسين نژادصداقت و سيّد علي ميرسالاري كه از شامگاه سه‌شنبه 20/6/1386 به محل رصدگاه خواجه نصيرالدّين طوسي(ره) [ سايت طرح مكان‌يابي رصدخانه ملّي كشور ] واقع در ارتفاعات منطقة فردو در 77 كيلومتري جنوب قم با مختصّات جغرافيايي 50 درجه و 56 دقيقة شرقی و 34 درجه و 8 دقيقه شمالی و 3070 متر ارتفاع از سطح دريا، عزيمت کرده و پس از استقرار در مکان ياد شده و تنظيم مناسب دو دستگاه تلسکوپ 11 اينچ سلسترون، اقدام به رصد هلال در روز نمودند كه آنان هم توفيقي اطمينان بخش در رصد هلال به صورت قطعي و قابل استناد، پيدا نكردند. * برخی از مشخّصه‌های هلالِ رمضان 1428 در غروب روز چهارشنبه در افق شهر مقدّس قم عبارتند از : - سنّ هلال در لحظه غروب خورشيد : 26 ساعت و 04 دقيقه - لحظة غروب خورشيد ( براساس محاسبات ) : ساعت 18 و 18 دقيقه - لحظة غروب خورشيد ( براساس رصد ) : - - سمت خورشيد در لحظة غروب : 275 درجه و 35 دقيقه قوسی - سمت ماه در لحظة غروب خورشيد : 264 درجه و 05 دقيقه قوسی - اختلاف سمت ماه و خورشيد در لحظة غروب خورشيد : 11 درجه و 30 دقيقه قوسی - زاويۀ جدايی ماه و خورشيد در لحظة غروب خورشيد : 12 درجه و 23 دقيقه قوسی - ارتفاع هلال در لحظة غروب خورشيد : 2 درجه و 56 دقيقه قوسی - درصد سطح روشن ماه : 16/1% - مکث ماه بعد از غروب خورشيد : 19 دقيقه - لحظة غروب ماه : ساعت 18 و 37 دقيقه

در پايان از زحمات و تلاش‌هاي کليه عزيزاني که رصدگران ستاد استهلال قم را در انجام اين مهم ياري داده و مساعدت فرمودند؛ خصوصاً آقايان: دکتر اخوان و مهندس مانده ( از استانداري قم )، برادر پاسدار سهرابي( از لشكر پيادة 17 علي بن ابيطالب(ع) ) ، خامه‌يار ( از ادارة فرهنگ و ارشاد اسلامي استان قم ) و بهنام ( از طرح مكان‌يابي رصدخانه ملّي كشور _ سايت قم )، کمال تشکّر و سپاس‌گزاري مي‌نمايم. والسلام قم ـ سيّد علي ميرسالاري 21/6/1386

 

 

گزارش شماره 4

گزارش دهنده : آقاي  صادق فرهادي از ستاد استهلال سيرجان تحت نظر دفتر امام جمعه 

با عرض تبريك بمناسبت فرا رسيدن ماه مبارك رمضان، باستحضار ميرساند كه اين ستاد با توجه به حساسيت هلال نامبرده، از روزها قبل هماهنگيها و اقدامات لازم را جهت تهيه بهترين و قويترين امكانات و ابزار نجومي ممكن و موجود در شهر سيرجان را انجام داد. و به هر ترتيب توانست ابزار ذيل را تهيه نمايد:

1- تلسكوپ 10 اينچ نيوتني GOTO

2- تلسكوپ 12 اينچ دابسوني

3- دوربين دوچشمي 110*20

4- رايانه لب تاپ

5- دوربين عكاسي

6- چند دوربين دوچشمي 70*15

7- دو عدد باطري كاميون

 

رصدگران:

1- علي رنجبر

2- سيد جمال الدين ايراننژاد

3- امين ميرحسيني

4- محسن موحدي (شهرداري سيرجان)

5- اسمائيل پورجعفرآبادي

6- وحيد خضري نسب

7- فواد مطهري

8- صادق فرهادي

 

عصر سه شنبه 28 شعبان (بك روز زودتر از روز رويت) به سمت گدارخانه سرخ واقع در 60 كيلومتري سيرجان با مختصات 29 درجه و 50 دقيقه شمالي 56 درجه و 4 دقيقه شرقي و ارتفاع 2650 متر حركت و پس از استقرار در آنجا، محل غروب خورشيد را شناسايي كرديم تا روز بعد محل غروب مشخص باشد. بهنگام شب تلسكوپ GOTO را قطبي كرديم و تا ظهر روز بعد با ستارگان پر نور و اجرام غير ستارهاي و سيارات آن را چك كرديم.

از حدود ساعت 11:30 ظهر تا ساعت 4 عصر جهت رويت هلال در روز تلاش كرديم كه نتيجه در بر نداشت.

لازم بذكر است كه در محل هواي خوبي حاكم بود و افق غبار نسبتا كمي داشت. پس از غروب خورشيد نيز با توجه به مكث كم ماه در افق، تلاش زيادي نموديم كه باز نتيجهاي نداشت و هلال رويت نشد.

البته يك نفر از اعضاي گروه كه با تلسكوپ 10 اينچ رصد ميكرد اعلام رويت هلال بسيار محو و كوتاهي با طول 30 درجه نمود كه بطور قاطع نميشد رويت واقعي آن را اعلام كرد!

 

در پايان لازم ميدانم كه از همه كساني كه اين ستاد را ياري رساندند تشكر كنم: حمايتهاي بيدريغ امام جمعه محترم و زحمات آقاي علي رنجبر، سپاه سيرجان، دانشگاه آزاد، فرمانداري (آقاي عدالت اسدي)، شهرداري سيرجان، هلال احمر (آقاي قرباني) و اورژانس بين جادهاي هلال احمر، دكل مخبراتي منطقه، آقاي نجمي راننده محترم، بچههاي مسجد جامع و ...

با احترام

صادق فرهادي

مسئول ستاد استهلال شهرستان سيرجان

 

 

گزارش شماره 3

گزارش دهنده : آقاي محمد كمالي مسئول مركز نجوم دولت آباد اصفهان 

گزارش رصد هلال شامگاهی رمضان 1428 هجری قمری برابر با 21 شهریور 1386 هجری شمسی مطابق با 12 سپتامبر 2007 میلادی رصدگاه : ارتفاعات کمه (70 ک. م . بالاتر از سمیرم) ارتفاع از سطح دریا : 2700 متر ابزار : یک عدد دوربین 150 * 40 ، دو عدد دوربین 120 * 20 و دو عدد دوربین 90 * 20 شرایط افق : کاملا مساعد شروع رصد : 30 :17 غروب ظاهری خورشید : 09 : 18 مختصات محل رصد : به استحضار میرسانم که اینجانب و دیگر عزیزان ستاد استهلال هفته ها بود که تمام هم و غم خویش را معطوف به برگزاری جلسات بحث و گفتگو و همچنین برنامه ریزی و محاسبات متعددی جهت شیوه رصد و رویت این هلال طرح ریزی کرده بودیم . و در نهایت به اتفاق کاروان رصدی رویت هلال ساعت 30 : 13 روز چهارشنبه 21 شهریور با تمام امکانات ، انجمن نجوم ادیب را به محل رصدگاه ترک کردیم و راس ساعت 17 به محل رصد رسیدیم ، پس از استقرار کلیه دستگاهها و ابزارالات رصدی و فوکوس کردن انها با سیاره مشتری رصد خود را قبل از غروب خورشید شروع کردیم و با توجه به برنامه ریزیها و فعالیتهایی که هفته ها پیش جهت رویت این هلال بحرانی که هم جنبه فقهی داشت و هم جنبه علمی ، داشتیم به رصد این هلال پرداختیم . کلیه دوربینهای دوچشمی را دقیقا در محل عبور هلال که لحظه به لحظه توسط نرم افزار محاسبه می کردیم قرار دادیم که در نهایت با توجه به افق باز و مساعدی که داشتیم موفق به رویت این هلال نفسگیر نشدیم .

در پایان گزارش بر خود لازم می دارم که از تمامی مسئولین شهری ، استانی و کشوری ، همچنین روحانیون معزز و معظم و ائمه محترم جمعه و دیگر عزیزانی که پشتوانه محکمی در جهت این امر مهم و عالی بودند تا بدون هیچ شک و شبهه ای به بهترین نحو ممکن به انجام برسد کمال تشکر و قدردانی را دارم . رصدگران : آقایان سید کمال حسن دخت ، رضا شیرانی ، مهدی رحیمی ، مهدی کمالی ، علیرضا کمالی ، احمد رحیمی ، جواد رحیمی ، حمیدرضا سلمانی ، محمد شیرانی بمنه و کرمه مسئول ستاد استهلال دولت اباد محمد کمالی

 

 

گزارش شماره 2

گزارش دهنده : آقاي  محمد حسين نيري  از شيراز

با سلام خدمت دوستان عزيز
گزارش رصد هلال رمضان
اينجانب به همراه تعدادي ديگر از رصدگران هلال ماه از ساعت 18:00 مورخه 86/6/20 ضمن استقرار در رصدخانه قطب الدين شيرازي شهرداري شيراز اقدام به قطبي نمودن تلسكوپ 8 اينچ ميد نموده و تا صبح مورخه 86/6/21 به طور مداوم دقت و حركت تلسكوپ بررسي گرديد.سپس درروز چهارشنبه با وجود امكان كم رويت از صبح و بعد از طلوع ماه اقدام به رصد به نشانه روي تلسكوپ به سمت ماه كرديم و اين عمل تا ساعت 16:25 كه به دليل قطع برق تمامي تلاشهاي شب قبل به هدر رفت ادامه داشت. پس از آن با انجام محاسبات اقدام به نشانه روي به صورت دستي به سمت ماه كرديم كه در نهايت صرفنظر از 2باري كه احتمال رويت هلال ابتدا از جانب اقاي تمدني و سپس اينجانب داده شد كه قابل استناد نيست،با غروب ماه برنامه رصد نيز پايان پذيرفت.
اعضاي گروه اقايان:
سعيد نطاق،هادي تمدني،محمد ميرزايي،جواد غريب زاده،محمد باغباني،مهران گلكاري،احسان حقيقت و اينجانب سيد محمد حسين نيري و سركار خانمها كيواني و فنون 

گزارش شماره1

گزارش دهنده : آقاي حسين جانقرباني از مركز نجوم و ژئوفيزيك شهرضا

باستحضار میرساند گروه ویژه رصدی مرکز نجوم و ژئوفیزیک شهرضا باهمراهی اعضای محترم انجمن نجوم دانشگاه پیام نور شهرضا (سها ) برای رصد هلال بحرانی ماه رمضان در شامگاه چهار شنبه 21/6/86 عازم 40 کیلومتری جاده شهرضا -  سمیرم (گردنه خروس گلو عرض جغرافیایی  N  "38 31 – E "42 51  ارتفاع از سطح دریا 2581متر- اختلاف ساعت با گرینویچ 3.5 ) شدند. و رصد را از ساعت 17:30آغاز نمودند وتا ساعت 18:36 به صورت مستمر ادامه دادند که متاسفانه به دلیل شرایط نامناسب جوی و وجود غبار در افق غربی موفق به رویت این هلال نشدند.

 تجهیزاتمان عبارت بودنداز:– یکدستگاه دوربین دو چشمی150�40 و یکدستگاه دوربین دو چشمی120�20 و یکدستگاهG.P.S که تیپ سوم زرهی سپاه پاسداران شهرستان شهرضا در اختیارمان قرار دادند- دو دستگاه دوربین 70�15 مستقر روی سه پایه ––و یک دستگاه قطب نما

در پایان از همه عزیزانی که ما را یاری دادند بویژه ستاد  استهلال دفتر مقام معظم رهبری ، ستاد استهلال استان اصفهان ، تیپ سوم زرهی سپاه پاسداران شهرستان شهرضا مخصوصا فرماندهی معظم،جناب سرهنگ مردانی، جناب سرهنگ سعیدی،جناب سروان عزیزی و سرباز وظیفه جعفر نادری-فرمانداری شهرستان شهرضا-شهرداری شهرستان شهرضا –- دفتر امام جمعه شهرستان شهرضا –مدیریت اداره آموزش وپرورش شهرضا- سازمان دانش آموزی شهرضا- اساتید ارجمند آقایان مهندس محمد رضا صیاد ، مهندس  سید محسن قاضی میرسعید ، مهندس علیرضا بوژ مهرانی کمال سپاس و تشکر را دارد.

 

اسامی اعضای مرکز نجوم و ژئوفیزیک شهرضا

آقایان وخانمها

1- جناب سروان عزیزی 2- سرباز وظیفه جعفر نادری 3- علی بهرامی 4-هاتف زارعان 5-شهرام رحمتی6- احمد رضا یزدانیان 7 - مجید حیدری 8- محمد جواد نیک اقبال 9 - سید محسن میرطالب 10- داود جاوری 11 - حسن رحمتی 12 مهدی فخری - 13- حسین سهیل 14- احمد رضا ژولیده 15- مهران عابدی 16- سید علی موسوی 17- سید احمدرضا میرپوریان 18- سید علی میرپوریان 19- سیددانیال میرپوریان 20- رضا جانقربانی 21- علی جانقربانی 22- حسین جانقربانی 23- فرزانه فرمانی 24- آزاده سنجری25- زهرا فلاحی 26- شکیبا سبزواری 27-ماندانا رضاییه 28-نجمه یوسفی 29-پریسا نادری 30-مهسا نادری 31- رویا قنادی 32-مریم پارسانیا 33-زهرا فرهمندیان

اسامی اعضای انجمن نجوم دانشگاه پیام نور شهرضا (سها )

 
 
آقایان وخانمها

1- پیمان نصیری 2- پیمان حکمت پور 3- مرتضی میرزایی 4-حمید منصوری 5-عیسی رئیسی 6- فاطمه محمدی7- سمیه محمدی 8-راضیه نوروزی 9- رویا محمدی10-آزاده پور حسینی 11- صفورا احمدی12- الهام معینی 13- زینب پیمانی 14-نوشین واعظی

متصدي گزارش : حسين جانقرباني – رئیس مرکز نجوم و ژئو فیزیک شهرضا- ستاد استهلال استان اصفهان

با عرض سلام و تحيّت احتراماً ‌به استحضار‌ مي‌رساند:
has my girlfriend cheated on me faithwalker.org my girlfriend cheated on me but i still love her
how women cheat link my boyfriend cheated on me quotes
wifes cheat thesailersweb.com i cheated on husband
reasons why women cheat on their husbands robertsuk.com how do i know if my wife cheated
why married men have affairs boomasontennis.com my fiance cheated on me
when your husband cheats site husband cheat
when your husband cheats boomasontennis.com husband cheat
best free pharmacy discount card click coupons rite aid
discount prescriptions coupons mikemaloney.net viagra free sample coupons
drug discount coupons discount prescription drug cards online cialis coupons
risperdal effets secondaires warpedfish.co.uk risperdal avis
ibuprofen fieber go ibuprofen nebenwirkungen
voltaren dispers allied.edu voltaren dolo
metformin 850 realtycollective.com metformin 1000
presenter mha.dk present progressive
cialis prescription coupon click cialis manufacturer coupon 2016
discount coupons for prescriptions cialis coupon printable coupons for cialis
discount coupons for prescriptions antea-int.com printable coupons for cialis
prescription discount card viagra coupon card discount pharmacies
discount card for prescription drugs rx coupons discount prescription cards
cymbalta 60 cymbalta 60 cymbalta
cymbalta 60 crownlimos.ca cymbalta
non surgical abortion pill third trimester abortion pill buy abortion pill
clomid tapasztalatok clomid proviron pct clomid
abortion pill video rubinetteriemariani.it alternatives to abortion pill
buy abortion pill having an abortion abortion pill video
cialis prescription coupon online cialis coupons cialis coupons online
cialis manufacturer coupon 2016 cialis coupons free prescriptions coupons
amoxicillin nedir amoxicilline amoxicillin dermani haqqinda
viagra viagra recenze viagra prodej
cialis coupons free discount prescription coupons cialis free coupon
pill abortion abortion pill online free abortions
abortion pill definition abortion pill methods how late can you get an abortion pill
neurontin gabapentin eblogin.com neurontin
duphaston i ovulacija duphaston cijena bez recepta duphaston i ovulacija
duphaston i ovulacija duphaston cijena bez recepta duphaston i ovulacija
acetazolamide blood brain barrier acetazolamide migraine acetazolamide
cialis savings and coupons pristineschool.com free printable cialis coupons
what is abortion pill bangzontheweb.com free abortions
abortion pill methods myhealthreport.ca free abortions
acetazolamide spc mcmurray.biz acetazolamide migraine
how does abortion pill work abortion pill stories post abortion pill
amoxicillin-rnp blog.dotnetnerd.dk amoxicilline
in clinic abortion pill arborawning.com aspiration abortion
abortion clinics in liverpool dilatation and curettage video dilatation and curettage video
medications pregnancy amres.nl online abortion
vermox sirup cijena movidafm.net vermox doziranje
medical abortion pill pro choice abortion pill abortion pills
amoxicillin antibiyotik fiyat albayraq-uae.com amoxicillin dermani haqqinda
amoxicillin amoxicillin 1000 mg amoxicilline
cost of abortions achi-kochi.com abortion pill definition
types of abortion pill how much are abortions abortion pill is murder
free discount coupons printable discount coupons free online coupon codes
prescription coupon card bangzontheweb.com coupons prescriptions
prescription coupon card bangzontheweb.com coupons prescriptions
clomid proviron clomid clomid

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)

گزارش شماره 2 مربوط به رصد هلال شامگاهی رمضان سال 1428
گزارش دهنده: آقاي عباس احمديان

 

تصاوير زير  توسط آقاي عباس احمديان به همراه گروه اعزامي (آقايان محمد سلطان الكتابي ، محمد سلطاني ، پويان ابراهيمي ، علي ابراهيمي و مصطفي فخار) به منطقه ي مارشينان اصفهان گرفته شده است . اين عزيزان توانسته اند هلال بسيار مهم و بحراني رمضان 1428 را با استفاده از تلسكوپ 14 اينچ به تصوير بكشند ، شما مي توانيد با نرم افزار فتوشاپ عكس هلال را به راحتي در عكس خامي كه در زير آمده است مشخص كنيد .

گزارش كامل اين رصد در دست آماده شدن است ان شاء الله به محض وصول در اين پايگاه قرار خواهد گرفت

در اينجا لازم مي دانم از زحمات بي وقفه  ي مركز نجوم  اديب اصفهان در سازماندهي و تهيه ي ابزار هاي رصدي براي رصدگران و همچنين در اختيار گذاشتن تلسكوپهاي 12 و 14 اينچ مركز كمال تقدير و تشكر بعمل آيد بي شك تعامل بوجود آمده اين مركز و شوراي سياستگذاري ائمه جمعه استان و  گروههاي رصدي باعث  بوجود آمدن فضاي زيبايي گرديد كه نهايتا منجر به موفقيت در اين رصد شد

 

عكس خام قبل از پردازش

********************************

عكس  پردازش شده

 

 

home std testing link test for chlamydia
help i cheated on my boyfriend blog.linglinzhu.com i think my boyfriend cheated on me
celeb beast sex stories group sex stories with pictures mothers sex stories
best free pharmacy discount card parentpower.com coupons rite aid
walgreen photo promo code ironsharpdev.com walgreens coupon deals
abortion pill abortion pill abortion pill
online buy viagra viagra for sale uk effect viagra
risperdal effets secondaires link risperdal avis
nimodipine medscape click nimodipine tabletta
escitalopram 5 mg adboesten.nl escitalopram
voltaren dispers click voltaren dolo
viagra ersatz read viagra wirkung
euthyrox 125 cartoninjas.net euthyrox 125
renovar cnh myhsbook.com renova companhia
coupons for cialis 2016 prescription discount coupon cialis discount coupons online
online cialis coupons ismp.org discount coupon for cialis
abortion clinics houston tx pros of abortion abortion pics
abortion clinics houston tx pros of abortion abortion pics
cialis discounts coupons ouralfreton.co.uk cialis discount coupon
adalat capsulas truonggiang.net adalat oros
discount card for prescription drugs amazonschools.com discount prescription cards
amoxicillin 500 mg amoxicillin-rnp amoxicillin dermani haqqinda
losartankalium teva 50 mg ibrahimbayir.com.tr losartankalium krka
parkemed 1000 parkemed alkohol parkemed saft
articles on abortion pill for abortion pill effects of abortion pill
coupon for cialis cialis coupons printable prescription drugs coupons
viagra kaufen apotheke viagra kaufen apotheke osterreich pflanzliche potenzmittel
vermox cena blog.idilbaby.com vermox alkohol
nootropil cena nootropil 800 mg nootropil review
prescriptions coupons coupon cialis coupons for prescriptions
vermox tablete doziranje tracyawheeler.com vermox
viagra philhustead.com viagra prodej
voltaren ampul choice-cottages.co.uk voltaren nedir
voltaren patch choice-cottages.co.uk voltaren jel
lamisil pastillas lamisil comprimidos lamisil
priligy thailand philhustead.com priligy resepti
lilly cialis coupons cialis free sample coupons cialis coupons 2015
pill abortion abortion pill online free abortions
transfer prescription coupon cialis coupon card cialis manufacturer coupon 2016
duphaston i ovulacija duphaston cijena bez recepta duphaston i ovulacija
cialis savings and coupons pristineschool.com free printable cialis coupons
vermox sirup vermox cena vermox prodej
what is abortion pill bangzontheweb.com free abortions
how to get an abortion pill angkortaxiservice.com abortion pill costs
acetazolamide spc acetazolamide pka acetazolamide migraine
how does abortion pill work abortion pill stories post abortion pill
nootropil piracetam nootropil nootropil danmark
cialis trial coupon cialis coupons from manufacturer cialis coupon 2015
flagyl 125 flagyl perros flagyl v
abortion pill price arborawning.com early abortion pill options
abortion pill price arborawning.com early abortion pill options
addyi addyi menopause addyi menopause
cialis coupons free prescription coupon cialis discounts coupons
when is it too late to get an abortion pill methods of abortion pill pro choice abortion pill
amoxicillin al 1000 amoxicillin endikasyonlar amoxicillin-rnp
the weeks of pregnancy scraping of uterus lining early termination pregnancy pill
pregnancy medication abortion first trimester pregnant pregnant pregnant
pregnancy medication abortion first trimester pregnant pregnant pregnant
strattera without prescription price of strattera strattera manufacturer coupon
neurontin diskuze neurontin diskuze neurontin 100 mg
the abortion pill abortion pill late term abortion pill
duphaston tablete za odgodu menstruacije duphaston tablete za odgodu menstruacije duphaston forum
vermox doziranje news.hostnetindia.com vermox tablete doziranje

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)

گزارش شماره 3 مربوط به رصد هلال شامگاهی رمضان سال 1428
گزارش دهنده: در تاريخ شنبه 31/6/86 بروز شد

 

 

گزارش شماره 5

گزارش دهنده : آقاي مهدي ثامني  مسئول  تيم شماره 2   و  آقاي رضا اميني نژاد  مسئول تيم شماره 1  دانشگاه آزاد اسلامي اراك

گزارش تيم 2  تخصصي رؤيت هلال دانشگاه آزاد اراک 

سرگروه و رصدگر: مهدي ثامني (مدرس فيزيك و سرپرست گروه نجوم )
مسئول رايانه و محاسب: مصطفي شمسي (مهندس كامپيوتر)
رصدگر: رضا مرادي (مدرس فيزيك ) حميدرضا لطيفي (مدرس فيزيك)

مشخصات رصدگاه: شهر اراك در دانشگاه آزاد اسلامي به عرض جغرافيايي '05: 34  و طول جغرافيايي  '40: 49  و ارتفاع 1750 متر
ميزان غبار منطقه: در سمت غرب 2 درجه غبار غليظ و حدود 5 درجه غبار رقيق و در سمت الرأس آسمان شفاف و آلودگی كمي داشت .

نتيجه رصد: ثبت هلال در روز -  ساعت 13:29 بوسيله دوربين20D  كانن و تلسكوپ 14 اينچ ثبت شد

 

 

مشروح گزارش:
در شب چهارشنبه 21 شهريور 86  با حضور در پشت بام دفتر نجوم در دانشگاه آزاد اراك به Align   نمودن تلسكوپ Meade 14" LX200 GPS   پرداختيم و سپس با دنبال كردن اجرامي مانند سياره زهره به تست دستگاه مشغول شديم و با اتصال تلسكوپ به كامپيوتر رديابي دقيق اجرام را با نرم افزار starry night , sky map   تنظيم نموديم پس از اطمينان از صحت اتصال به كامپيوتر وسيستم GoTo  كه به طلوع خورشيد نيز نزديك شده بوديم به دنبال هلال زيبا و بحراني ماه رفتيم .
با توجه به حضور در شهر اراك و وجود  غبار و آلودگي  تقريبا  به رويت ماه مطمئن نبوديم ، بهمين جهت درعكاسي از ماه بوسيله دوربين 20D  و با فرمت CR2  و انتقال تصاوير به كامپيوتر و ويراش ابتدايي با Photo Shop cs2   منتظر ثبت ماه شديم  . كه اين اتفاق ظهر چهارشنبه 21/شهريور/86  در ساعت 13:29  افتاد و هلال نازك ماه در گوشه بالا و  سمت راست در حدود 30 قطعه از عكسها ظاهر شد .

 

كه در همين لحظه اين رصد به اطلاع جناب آقاي مهندس ميرسعيد – جناي آقاي مهندس عتيقي و حجه الاسلام موحد نژاد ابلاغ گرديد.
اين ثبت هلال را به جامعه نجومي كشور تبريك مي گويم . اميد كه در آينده نزديك با نشست هاي علمي و فقهي بتوانيم از سابقه نجومي كشور دوست داشتنيمان ،  ايران دفاع كنيم .

 

░ arak 34:05N 49:40E TZ: 3.5 Ht:0m JD:2454355.5             
░ Mag Dec:      3.634  3d   38m 04s approx          Date:    Wed 12 Sep  2007
░ Delta T (TD-UT):     0h   01m 13s approx          Time:    13h  29m 05s LT 
░ Apparent Sunrise:    5h   51m 58s LT   Apparent Sunset:    18h  23m 02s LT 

░ Moon Alt:    52.109  52d  06m 32s      Moon Azi:  200.015  200d 00m 55s    
░ Moon Dec:    -2.045 -2d   02m 43s      Moon RA:    11.889  11h  53m 19s    
░ Sun Alt:     54.684  54d  41m 02s        Sun Azi:   216.830  216d 49m 49s    
░ Sun Dec:      4.246  4d   14m 47s         Sun RA:     11.342  11h  20m 33s    
░ Rel Alt:     -2.575 -2d   34m 30s          Rel Azi:   -16.815 -16d  48m 54s    
░ Elongation:  10.324  10d  19m 26s      Moon Age:   21.23h  0D   21H 14M    
░ Phase:0.0078  Mag: -4.99  Width:0.24m  Semi-Diam:0.252 Distance:400547.10km
░ Moon Rise:           6h   29m 47s LT   Azimuth:            89d  51m 12s    
░ Moon Set:            18h  41m 39s LT   Azimuth:            266d 35m 59s    
░ Sunrise-Moonrise:    0h   37m 49s      Sunset-Moonset:     0h   18m 37s    

 

با سپاس فراوان –   مهدي ثامني

گزارش تيم 1  تخصصي رؤيت هلال دانشگاه آزاد اراک  
 

سرگروه و رصدگر: رضا اميني نژاد (دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانيک)

گزارش رصد هلال رمضان 1428
تاریخ رصد : چهارشنبه 21 شهریور 1386 ، 29 شعبان 1428 ، 12 سپتامبر 2007
رصدگاه : شمال غربی روستای هلاغره – فریدن – استان اصفهان
مختصات جغرافیائی رصدگاه : عرض 33 درجه و 16 دقیقه شمالی و طول 50 درجه و 10 دقیقه شرقی با 2600 متر ارتفاع از سطح دریاهای آزاد
ابزار رصد : دوربین دوچشمی 15 در 80 مستقر بر روی سه پایه
زمان استقرار در رصدگاه : حدود ساعت 17 و 30 دقیقه
زمان آغاز رصد : در ساعت 18 و 05 دقیقه
وضعیت جوی افق غربی : غبار نسبتا" غلیظ تا ارتفاع 2 درجه و بالای آن غبار رقیق به ارتفاع حدود 2 درجه
وضعیت موانع افق غربی : حدود 0.5 درجه موانع در آغاز رصد و افق صفر در زمان رویت هلال
جهت وزش باد : از شمال شرق بسمت جنوب غرب
زمان غروب محاسباتی خورشید : در ساعت 18 و 21 دقیقه
زمان غروب ظاهری خورشید : در ساعت 18 و 17 دقیقه
زمان اولین رویت هلال با چشم مسلح : چند ثانیه قبل از ساعت 18 و 22 دقیقه
ارتفاع هلال در لحظه رویت : 3 درجه و 4 دقیقه قوسی
جدائی زاویه ای ماه و خورشید در لحظه رویت : 12 درجه و 5 دقیقه قوسی
ضخامت بخش میانی هلال در لحظه رویت : حدود 0.33 دقیقه قوسی
طول کمان رویت شده از هلال : در حدود 30 درجه
زاویه ساعتی لبه بالائی هلال : کمی پائین تر از ساعت 3
مدت زمان رویت هلال : بین 20 تا 30 ثانیه ( فیلم مربوطه در اختیار تصویربرداران صدا و سیما است )

 

افق غربی رصدگاه لحظاتی قبل از غروب ظاهری خورشید (۱۸:۱۹) 

 

 

 

 

 

افق غربی رصدگاه لحظاتی قبل از رويت هلال (۱۸:۲۱) 

 

 

 

موقعيت هلال ماه در زمان رويت

 

 

 

 

هلال ناهيد از پشت تلسكوپ ۱۶ اينچ دانشگاه اصفهان(۱۱:۴۱)

 


 

سياره تير از پشت تلسكوپ ۱۶ اينچ دانشگاه اصفهان(۱۲:۵۶)

در این رصد برای اولین بار ( و شاید هم دومین ) سوسو زدن هلال را عمیقا" درک کردم ، پدیده ی کشنده ای است! این پدیده رصدگر را در مرز اطمینان و عدم اطمینان نگه میدارد و امان از آن زمان که رصدگر در همین مرز باقی بماند. تاثیر مخرب این پدیده آنگاه بیشتر خواهد شد که بدانی در ابتدا و یا انتهای ماه رمضان قرار داری و گزارش رصد تو میتواند از چنان اهمیتی برخوردار شود که وزنه اعلام اول ماه و یا یوم الشک را سنگین تر کند. رصدگر در این زمان تحت فشار خرد کننده بار شرعی موضوع هم قرار دارد. اگر در رصد خود دچار اشتباه شود باید پاسخگوی ترک واجب و فعل حرام ( نگرفتن روزه اول ماه و روزه گرفتن در عید فطر ) میلیونها نفر باشد. همه ی اینها را گفتم تا به این مهم اشاره کنم که رصدگران با تجربه هلال ، در مورد هلال رمضان و شوال ، دقت خود را در هنگام رصد بیش از پیش میکنند و تا اطمینان کامل کسب نکنند ، گزارشی را ارائه نخواهند کرد.
 بنده جستجوی هلال ماه را بر اساس موقعیت غروب خورشید انجام میدهم. چون در روزهای قبل فرصتی برای عزیمت به منطقه رصد نداشتم و از طرفی در نظر داشتم رصد را قبل از غروب خورشید و کم شدن ارتفاع ماه آغاز کنم ، از روش دیگری موقعیت هلال را مشخص کردم.
دو سال پیش در همین رصدگاه هلال ذیقعده 1426 را رویت کرده بودم. زمان و محل اولین رویت را میدانستم و عکسی از موقعیت هلال ماه در لحظه اولین رویت گرفته بودم. محاسبات نشان میداد سمت ماه در زمان اولین رویت 232.5 درجه بوده است. بر این مبنا ، و با استفاده از دوربین تئودولیت ، موقعیت ماه برای ساعت 18:05 را تعیین کرده و منتظر رسیدن زمان آغاز رصد شدم. در ساعت 18:05 رصد را آغاز کردم و هر 5 دقیقه یکبار با استفاده از تئودولیت ، موقعیت سمت هلال را کنترل میکردم. در یک جدول راهنما ، مختصات هلال را یک دقیقه به یک دقیقه درج کرده بودم. در بین ساعات 18:05 تا 18:21 یکبار سوسو زدنی را در میدان دید تشخیص دادم. برای چند ثانیه اینکار تکرار شد اما تصویر ثابتی پدید نیامد و نتوانستم خود را قانع کنم که هلال را دیده ام. به نظر میرسید خطی خمیده باشد اما مدت حضورش آنقدر کوتاه بود که از تفکر بیشتر در مورد آن منصرف شدم چرا که دیگر دیده نمیشد. بنا بود مسئول ساعت ، زمان را یک دقیقه به یک دقیقه اعلام کند. برخی مواقع اینکار با تاخیر انجام میشد. هلال وارد منطقه غبار رقیق شده بود. زمان اندکی از ساعت 18:21 گذشته بود که مجددا" سوسو زدنی را در مرکز میدان دید تشخیص دادم. چند ثانیه بعد ، این سوسو زدن تبدیل به تصویر واضح و ماندگاری از کمانی نازک و کوتاه گردید. مجددا" تصویر شروع به سوسو زدن کرد و باز ثابت شد ، اینبار به مدتی بیشتر از دفعه قبل. اطمینان پیدا کردم که این کمان هلال است اما در حیرت فرو رفته بودم که چرا طول کمان مرئی آن اینقدر کوتاه است ؟ با آغاز مجدد سوسو زدن هلال ، دیگر نتوانستم آن را ببینم. رصد را تا زمان فرو رفتن هلال در بخشهای میانی غبار غلیظ پی گرفتم اما دیگر موفق به دیدن آن نشدم.
عکسهای افق متعاقبا" ارسال خواهد شد.
با احترام
علیرضا بوژمهرانی
24 شهریور 1386

 

 

 

گزارش شماره 4

گزارش دهنده : آقاي مهدي مطيعي از مشهد (برگرفته از سايت ستاد استهلال استانهاي خراسان

http://www.estehlal.ir

 

گروه استهلال آسمان توس (مشهد)
تاريخ:
شمسي: 21/شهریور/1386 قمري: 29/شعبان/1428 ميلادي: 12/9/2007
مشخصات محل رصد:
ايستگاه مخابرات و صدا و سيما واقع در ارتفاعات منطقه كامه - تربت حيدريه
طول جغرافيايي: 35.47 عرض جغرافيايي: 59.18 ارتفاع از دريا: 2205
نوع و تعداد وسايل:
تلسكوپ شكستي 12 سانتي متري و تلسكوپ دابسوني 8 اينچ، دوربين دوچشمي 40 در 150 و 20 در 120 12
شرايط جوي:
فشار جو: - ميزان رطوبت: - ميزان پوشش غبار و
ابر در افق غربي (شرقي): وجود غبار محلي در ارتفاع كم و آسمان عاري از ابر و بسيار صاف و شفاف
زمان غروب (طلوع) خورشيد و ماه:
زمان‌غروب‌(طلوع)‌خورشيد(محاسباتي): 17:49 زمان‌غروب‌(طلوع)‌خورشيد(در محل): 17:29
زمان‌غروب‌(طلوع)‌ماه(محاسباتي): 18:6 زمان‌غروب‌(طلوع)‌ماه(در محل): -
نتيجه رويت:
ماه روئيت شد   
اطلاعات روئيت:
زمان دقيق اولين رؤيت با ابزار: 17:27 نام رؤيت كننده: محمد مهدي مطيعي مشخصات ابزار مورد استفاده: تلسكوپ شكستي 12 سانتي متري
زمان دقيق اولين
رؤيت با چشم غير مسلح: - نام رؤيت كننده: -
ليست حاضرين:
اعضاي حاضر: حسين قربان نژاد، سيد علي اصغر رباني، محمد مهدي مطيعي
ميهمانان: آقايان حجه الاسلام و المسلمين غلامحسين متقيان، مير سعيدي، يزداني، اسديان، عزتي، كاشي پور، لطيفي

 

 

 

 

 

گزارش شماره 3

گزارش دهنده : آقاي عباس احمديان از اصفهان

تنظیم گزارش: عباس احمدیان

اعضای تیم رصدی: آقایان محمد سلطان الکتابی، پویان ابراهیمی، علی ابراهیمی،مصطفی فخار، محمد سلطانی و عباس احمدیان.

ابزارآلات رصدی: یکدستگاه تلسکوپ 14 اینچ مید، فیلتر خورشیدی تلسکوپ، چشمی 40 میلیمتر و 25 میلیمتر رتیکل دار، فلیپ میرور 2 اینچ، گوه مقر، فوکال ردیوسر 10 به 3.3 ، کابل RS 232 ، کابلهای برق سیار و برق تلسکوپ که همگی متعلق به مرکز آموزش نجوم ادیب بود و سه دستگاه لب تاب یکدستگاه کامپیوتر خانگی ، 3 دستگاه دوربین دیجیتال ، یکدستگاه دوچشمی 80�20 ، یکدستگاه 50�7 ، و ... که همگی شخصی و متعلق به اعظای تیم رصدی بودند و رابط دوربین دیجیتال به تلسکوپ که متعلق به آقای کمیلی بود.

خودرو: یکدستگاه  تویوتا 2 کابین شاسی بلند و یکدستگاه پﮋو  405 متعلق به وزارت راه و ترابری.

مشروح: جهت هماهنگی هرچه سریعتر برنامه مجبور شدم از محل کار مستقیما" به مرکز آموزش نجوم ادیب بروم، از صبح آنروز تمامی هماهنگی ها به آقای سلطان الکتابی سپرده شده بود که تلاش زیادی را می طلبید. جهت آمدن خودرو تویوتا تا ساعت 8:30 معطل شدیم. از آنجاکه تلسکوپ فاقد باطری بود من وآقای فخار برای خرید باطری به گشت و گذار در شهر پرداختیم، قرار بود بعد از آن تا بارگیری ابزارها ، ما سری به شاهین شهر بزنیم تا وسایلم را بردارم که اصل کار نرم افزارها بودند. متاسفانه بدلیل کمبود وقت موفق به رفتن به شاهین شهر نشدیم و به مرکز ادیب باز گشتیم. خودرو آماده شد وسایل را سوار کردیم اما هنوز یک مشکل باقی بود و آن اینکه لب تاب آقای سلطان الکتابی قابلیت اتصال پورت کام را نداشت. آقای علی ابراهیمی اشاره کردند که لب تابشان این قابلیت را داراست برای استفاده از آن خودروی تویوتا دوستان را بسمت سپاهان شهر برد و من و آقای سلطان الکتابی، سلطانی و فخار با خودروی سواری شام تهیه کردیم .

 

 بسمت جاده فرودگاه رفتیم و خودروی تویوتا نیز در آنجا به ما ملحق شد، ما میبایست یکی از پرسنل حفاظت پایگاه هشتم شکاری را جهت رفتن به رصدگاه بهمراه می بردیم و تا پایگاه چیزی نمانده بود. با توقف هردو خودرو متوجه شدم که لب تاب آقای ابراهیمی نیز پورت کام ندارد و ایشان در تشخیص این پورت اشتباه کرده بودند!! ساعت 11:30 است و فریادهای من سکوت بیابان را درهم می شکند...
( اینهمه هزینه، هماهنگی ، دوندگی ، امکانات و ابزارآلات در اختیار ما گذاشته شده تا شما به بازی بگیرید؟ ما باید پاسخگو باشیم. چرا احساس مسئولیت نمی کنید......). قرار شد آقای سلطانی و سلطان الکتابی در پایگاه منتظر بمانند تا من و آقای فخار به بهارستان برویم و آقای فخار سیستم خانگی خود را بیاورند و مامور پایگاه بهمراه آقایان ابراهیمی توسط خودروی تویوتا که آهسته حرکت می کرد بسمت رصدگاه بروند. ساعت 12:35 دوباره به پایگاه رسیدیم و دوستان را سوار کردیم و در پلیس راه سجزی همدیگر را ملاقات کردیم، پس از طی مسافت کوتاهی به جاده ای در سمت چپ منحرف شدیم و رفتیم بسمت کوه مارشینان. جاده دارای آسفالت بسیار خوبی بود تا بالای قله. از ایست و بازرسی نیروی هوایی نیز گذشتیم پس از طی مسافت 50 کیلومتر به نوک قله رسیدیم که محل قرارگیری رادارهای پایگاه بود. ارتفاع 3350 متری یا 10000 پایی! نفس کشیدن کمی سخت بود و باد سردی بشدت می وزید.
ساعت 2:10 بود. پس از یک استراحت کوتاه بدنبال مکان مناسب برای موضع گیری گشتیم و بالاخره یافتیم. بدلیل نظامی بودن منطقه تمامی تلفنهای همراه ما ظبط شدو ارتباطمان تا پایان رصد کاملا" قطع بود. وسایل را به محل رصد منتقل کردیم و مشغول نصب ابزار آلات رصدی شدیم. قرار بود تلسکوپ قطبی شود اما از آنجا که پیچهای گوه در مرکز جا مانده بود اینکار عملی نشد و با سیستم سنت ارتفاعی تلسکوپ نصب شد. تا آسمان فقط به اندازه طول بازو فاصله بود اما باد شدید اجازه عکسبرداری نمی داد .

 
 از آنجاکه هوا بسیار سرد بود و باد سوزناکی می وزید ما از اورکتها و پتو های سربازان جهت گرم نگه داشتن خودمان استفاده کردیم. تلسکوپ الاین اتوماتیک شد. کامپوتر را روشن کردیم و با نرم افزار sky map تلسکوپ را هدایت کردیم و دقت آن را بالاتر بردیم. از آنجاکه خیلی خسته بودم و هوا نیز سرد بود تلسکوپ را در حالت sleep scope قرار دادم تا باطری مصرف نشود و به آسایشگاه رفتم و استراحت کردم. ساعت 3:35 بود و چون سپیده نزدیک بود بچه ها عکاسی از طلوعی رویایی را بر خواب ترجیح دادند! من نیز گاهی در میان فریادهایشان از خواب بیدار می شدم و به افق شرق نگاه می کردم و دوباره می خوابیدم. از هرسو به افق می نگریستی بین 2 تا 3.5 درجه افق منفی می دیدی.

 پس از صرف صبحانه حدود ساعت 6:45 دقیقه بسراغ تلسکوپ رفتیم و دقتش را مورد آزمایش قرار دادیم.آسمان در این ارتفاع بسیار زیبا و جذاب بود بطوریکه کاملا" آبی و جلا خورده بنظر می رسیدمناظر طلوع و غروب که دیگر جای خود دارد.

 

 

 دو مشکل وجود داشت یکی اینکه بین نرم افزار و تلسکوپ از لحاظ همزمانی دیتا ارتباط خوبی برقرار نمی شد و دومی که بعد از پایان رصد متوجه آن شدیم این بود که بدلیل امواج رادار، GPS تلسکوپ در مکانیابی خطای زیادی دارد. بعنوان مثال با زدن aling on home تلسکوپ بر روی صفر های اصلیش قرار می گرفت و ما صفرها رو با علامت روی بدنه یکی می کردیم ، بعد نرم افزارتلسکوپ را بسمت زهره هدایت می کرد اگر ارتفاع زهره 40 درجه بود بدنه درجه ارتفاع مقر هم روی 40 می ایستاد اما زهره در چشمی نبود!وقتی زهره را به درون چشمی می آوردیم مقر تلسکوپ ارتفاع  49 درجه ای را نشان می داد و این در مورد اجرام مختلف با هم فرق می کرد! از این الاین خوشم نیامد و دستگاه را روشن و خاموش کردم.

 

 اول از aling on home استفاده کردم و بعد ازtwo star استفاده شد . هر بار برای اینتر کردن ستاره از سمت و ارتفاعی که نرم افزار برای ستاره مورد نظر ارائه می داد استفاده می کردیم و با هدایت به آن محل بر روی محل تقریبی ستاره کلید اینتر را میزدیم ، سپس با نرم افزار و با روش syncکردن دقت تلسکوپ را بالا می بردیم اما هنوز مشکل قبلی در هدف گیری موجود بود در واقع این مشکل برمی گرده به پیغامی که قبل از الاین two star ظاهر می شد دقت کنید:   taking GPS fixیعنی جی پی اس در حال مکانیابیست. باید بدانید که می توان مختصات را بطور دستی وارد کرد اما پس از آن نیاز به الاین مجدد است. چندین بار تلسکوپ را بسمت هلال هدایت کردیم اما چیزی در چشمی رویت نشد. بنابراین سعی در بالا بردن دقت تلسکوپ کردیم ، یکبار کلیه دیتا های تلسکوپ ریست شد. از ساعت 7 الی 12:30 جمعا" 5 بار تلسکوپ الاین شد اما در هر بار دقت تلسکوپ به طرز عجیبی متفاوت بود ، تعدادی عکس تهیه کردیم و من و آقای سلطان الکتابی در لب تاب ایشان مشغول پردازش عکسها شدیم که بی نتیجه بود. به پیشنهاد دوستان جهت صرف ناهار رصد برای مدتی تعطیل شد. من تلسکوپ را روی زهره تنظیم کردم تا آنرا دنبال کند و پس از برگشتن بتوانم مقدار خطای Traking آنرا تشخیص دهم اما ازآنجا که پس از صرف ناهار کمی استراحت کردم ، یکی از دوستان به سراغ تلسکوپ رفت و بدون توجه به حالت طبیعی یا غیر طبیعی تلسکوپ شروع به کار با آن کرد، این شوک باعث شد تا تلسکوپ در حالت هنگی برود که باعث مصرف بسیار زیاد باطری می شود و تلسکوپ بدون آنکه توانایی هدف گیری داشته باشد دائما" صدای Beepمی دهد. زمانیکه من به تلسکوپ رسیدم دیگر توانی برای باطری باقی نمانده بود. از آقای ابراهیمی خواستم تا هرطور شده آن را شارﮋ کند ، تلسکوپ خاموش شد و بوسیله خودروهای همراه باطری شارﮋ شد. در این فاصله من و آقای سلطان الکتابی سعی در پیاده کردن روشی کردیم که در ادیب با تلسکوپ 12" انجام می دادیم . نرم افزار mooncalcرا اجرا کردیم و با استفاده از اختلاف سمت و اختلاف ارتقاع ماه و خورشید به محل ماه پرش می کردیم. در همین لحظات بود که متوجه عبور خطی کمانی شکل شدم دقیقا" بمانند هلال اما وقتی خواستیم این روش را ادامه دهیم ، باطری آماده شد و به پیشنهاد دوستان الاین تلسکوپ آغاز شد. این بار مشکل دیگری گریبانمان را گرفت ! تازه جی پی اس گفت خودتان را بگیرید! تلسکوپ مراحل الاین را خوب می رفت دقت کنید که تلسکوپ مید می تواند 3.5 دور بدور محور سمت بچرخد اما هربار که می خواستیم از ستاره وگا برای دومین ستاره الاین استفاده کنیم ، تلسکوپ به محل قفل می رسید و پیغام خطا می داد. چند بار تلسکوپ را در جهت مخالف چرخاندم  اما انگار لج کرده بود برای رفتن به وگا آنقدر می چرخید تا به محل قفل برسد!!!  دقت کنید که من تلسکوپ را تا 4 درجه ای وگا می بردم اما وقتی وگا را گوتو می کردم بجای این 4 درجه تلسکوپ 356 درجه گردش می کرد و بین راه به قفل می رسید! قابل توجه دوستان: وگا در سمت الراس نبود!

 وگا را بی خیال شدیم و با مکان دیگر ستاره ها الاین کردیم دوباره همزمان سازی شروع شد. این آخرین الاین بود و با این یکی می شد 12 بار الاین در 16 ساعت!!! دقت خوبی داشت به طرف مشتری رفتیم، از فوکال ردیوسر 3.3 استفاده کردیم چون منظره یاب نداشتیم. مشتری رو پیدا کردیم و توسط نرم افزار آنرا همزمان کردیم( sync ). حالا بسراغ قلب العقرب می رویم از کناره میدان دید وارد چشمی می شود و همان کنار باقی می ماند، ستاره را در مرکز قرار دادیم و همزمان کردیم بعد به طرف ستاره های  بتا و دلتای عقرب رفتیم که همگی را وسط قرار دادیم و همزمان کردیم  در پرش بسمت صورت فلکی سنبله توانستیم ستاره های با قدر 3 را وسط قرار دهیم . در مدتی که من مشغول تنظیم ابزار بودم دیگر دوستان به تلاش خود با ابزارهایشان ادامه می دادند.

   


(آقای سلطانی و آقای ابراهیمی که زحمت عکسهای تیم را بر عهده داشت و در هیچ عکس دیگری حضور ندارند
 ساعت 4 بعد از ظهر است و اینکار را با عطارد و ستاره ها آنقدر انجام دادیم تا دیگر نیازی به فوکال ردیوسر نبود و با چشمی 25 باز هم ستاره ها بعد از گوتو در نزدیکی مرکز قرار می گرفتند. چشمی 40 را روی تلسکوپ بستیم و از انجا که دیر شده بود بسمت هلال رفتیم. ساعت 6:10 بود در چشمی چیزی دیده نمی شد ، شروع به عکاسی کردم و تصمیم گرفتم که مکان تلسکوپ را تغییر دهم تا در صورت خطا بتوانم از اطراف محل هدف گیری شده نیز عکاسی کنم. ناگهان همان خط کمانی شکل از درون ویزور دوربین عبور کرد(ساعت 18:21) .خوشبختانه آقای سلطان الکتابی از لحظات رصد فیلمبرداری می کردند. در آن لحظه کاملا" مطمئن بودم که هلال بوده اما برای اعلام رویت می بایست مدت زمان بیشتری آن را رصد می کردم ، از آنجا که تلسکوپ را با سرعت حرکت می دادم دیگر نتوانستم هلال را بیاورم. از آقای فخار که مسئولیت هدایت تلسکوپ را بر عهده داشت و بخوبی تلسکوپ را بر روی کمان ماه حرکت می داد خواستم تا دوباره بسمت مرکز کمان برود اما نرم افزار خطای غروب کردن ماه را می داد! در حالیکه ماه هنوز 1 درجه ارتفاع داشت . مجبور شدیم با نگاه کردن به صفحه مانیتور و حرکت دادن نشانه گر تلسکوپ در نرم افزار ، محل دید تلسکوپ را به محل کمان ماه  نزدیک کنیم! اما از هلال خبری نیست، لحظات به تندی می گذشت و اعضای تیم تمام تلاششان را برای رویت این هلال بکار بسته بودند و دوربین های دوچشمی خود مشغول رصد بودند اما آقای سلطان الکتابی و فخار مجبور بودند به من کمک کنند البته واﮋه مجبور بدین معنی نیست که کسی آنها را مجبور کرده باشد بلکه اصولا" شرکت کردن اعضای تیم همیشه و در همه حال یک عشق است و بنده کمترین نقش رو در این رصد نسبت به دیگر اعضاء داشتم. ماه غروب کرد و من به همه دوستان خسته نباشید می گویم . شایان ذکر است که چنین هلالهایی با توجه به کنتراست بسیار کمی که دارند فقط با حرکت دادن تلسکوپ قابل تشخیص هستند و این یک امر طبیعیست و درمورد هلالهای در روز کاملا" مشهود است.اینهم تصویری از تیم رصدی وتصویر هلال ماه رمضان که در لحظات کوتاهی قبل از لحظه رویت گرفته شده است.

 
  در پایان  از مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان و مدیریت محترم این مرکز جناب آقای منجمی که دبیر اجرایی ستاد استهلال استان اصفهان نیز هستند بخاطر تلاش بی وقفه جهت هماهنگی اعضای تیم ، امکانات لوجستیکی و ابزارآلات نجومی تشکر فراوان دارم و همچنین ازﺤﺠﺔ الاسلام والمسلمین حاج آقا صالحیان دبیر شورای سیاستگذاری ائمه جمئه استان اصفهان بخاطر زحمات بیدریغ و هماهنگی مکان رصد و تجهیزات لوجستیکی تشکر می کنم و همچنین از تک تک عزیزانی که با تلاش فراوان خود و حضور در این رصد راه موفقیت را برای این تیم هموار کردند تشکر می کنم که اسامی و وظایف آنها بقرار زیر است : جناب آقای سلطان الکتابی که سعی در ثبت لحظات رصد و داده های نجومی و کمک به بنده در تنظیم تلسکوپ داشتند، جناب آقای مصطفی فخار که تمام وقت در پشت کامپوتر خود مشغول هدایت تلسکوپ بودند و کمک بسیاری در تنظیم تلسکوپ کردند، تشکر مخصوص از جناب آقای پویان ابراهیمی که با در اختیار قرار دادن دوربین عکاسی Canon 400D خود کمک شایانی به ثبت هلال ماه از پشت تلسکوپ کردند همچنین آقایان علی ابراهیمی و محمد سلطانی که با حضور گرم خود ما را از نظرات و پیشنهاداتشان بی نصیب نگذاشتند، همچنین آقای کمیلی که زحمت امانت دادن رابط دوربین کنون به تلسکوپ به گردن ایشان افتاد. فراموش نشود که حتی با کم کردن یکی از اسامی بالا این رصد بی نتیجه می ماند و بنده نقش محوری در رصد نداشتم و فقط مسئولیت برنامه ریزی و هدایت تیم بر عهده اینجانب بوده است.

 

با تشکر : عباس احمدیان 25/6/1386

 

 

 

گزارش شماره 2

 

گزارش دهنده : آقا ي محسن شريفي از فسا

سلام

بعد از مشورت اعضای گروه ، قرار شد که ما این رصد را در رصدخانه فسا انجام دهیم لذا جناب آقای اسفندی و حاج احمدی و ذوالقدر از روز قبل در رصدخانه فسا مستقر شدند و تلسکوپ را تنظیم کردند ولی اینجانب برای هماهنگی و اعزام دیگر گروهای رصدی باید صبح روز چهارشنبه در دفتر ستاد استهلال می ماندم و قرار بود ظهر چهارشنبه قبل از ساعت 14 بهمراه جناب آقای فیضی و عبدی به دوستان در فسا ملحق شویم ولی بدلیل بدقولی ارتش فارس در تامین دوربین های دو چشمی تا ساعت 13 پی گیر تجهیز و اعزام گروهای باقی مانده بودم پس از اعزام کلیه گروهها به نقاط مختلف استان متوجه شدم که یک خودرو پاترل اضافه بر نیاز، هماهنگ شده و در دفتر حضور دارد و با توجه به مسافت زیاد شیراز- فسا تصمیم گرفتیم بهمراه آقای فیضی و عبدی با یک تلسکوپ 14 اینچ ویک تلسکوپ 8 اینچ (تجهيزات شخصی جناب آقای فیضی ) به سمت شهر سپیدان واقع در شمال شهر شیراز حرکت کنیم .

 

البته قابل توجه است که رصدگاه خاصی را در نظر نداشتیم بهرحال بعد از سوار کردن تجهیزات به سمت ارتفاعات شش پیر سپیدان حرکت کردیم از دریاچه برشنه گذشتیم هر چه بالاتر می رفتیم هوا تمیزتر می شد ولی در سمت غرب پوشیدگی زیاد بود تا اینکه در سمت چپ جاده متوجه یک جاده خاکی شدیم که به یک دکل فرستنده مخابرات در بالای تپه ای منتهی می شد چاره ای نداشتیم وقت بسیار اندک بود بسمت فرستنده حرکت کردیم گرچه حدود 3 تا 4 درجه پوشیدگی در غرب داشتیم ولی همان جا مستقر شدیم

 

 

تجهیزات را پیاده و مشغول نصب و تنظیم تلسکوپها شدیم حدود ساعت 16 موفق شدیم تلسکوپ 14 اینج را تنظیم کنیم البته همان طور که پیش بینی می کردیم دیگر امیدی به رویت هلال در روز نبود چون ماه کاملا وارد سفیدی افق شده بود ولی ما امید خود را برای پیدا کردن هلال در زمینه سفید افق از دست ندادیم . تا اینکه دقایقی بعد از غروب خورشید در ساعت 18:03 هلال را بسیار ضعیفتر از همیشه در میان غبار دیدم حدود یک دقیقه طول کشید تا خودم مطمئن شدم که اشتباه نمی کنم ، بعد از من آقای فیضی و عبدی با مدتی مکث هلال را رويت کردند. نهایتاً هلال 30 ثانیه قبل از غروب در میان غبار غلیظ محو شد و در کل آن را بیش از 7 دقیقه رصد کردیم.

عرض جغرافیایی : 48.6 15 30

طول جغرافیایی : 31.4 04 52

 

ارتفاع : 2519 متر

 

با آرزوی توفيق برای همه دوستان عزیز

محسن شریفی
 

 

 

 

 

 

با عرض سلام و خسته نباشید
گزارش رصد هلال رمضان 1428
مکان رصدگاه: قله کوه مارشینان- 70 کیلومتری شرق-شمال شرقی شهر اصفهان- ایران
طول:52:23شرقی  عرض:32:45 شمالی ( بدلیل نظامی بودن منطقه از اعلام مختصات دقیق خودداری شده است)
تاریخ: 21/6/1386
نتیجه رصد: هلال برای لحظات کوتاهی رصد شد.

مسئول رايانه و محاسب:

 

رصدگر:

عکاس و ثبت کننده وقايع:

مشخصات رصدگاه:

ميزان غبار منطقه:

 

 

نتيجه رصد: هلال رؤيت گرديد.

 

مشروح گزارش:

 

 

پس از برگزاري نشست تخصصي تلسکوپ که در 13 شهريور 86 در تهران برگزار گرديد، به علت حساسيت هلال رمضان، 4 تن از اعضاي با تجربه گروه نجوم دانشگاه آزاد اراک در قالب تيم رصدي ويژه با کليه وسايل شخصي اعم از تلسکوپ Meade 8" LX200R و کامپيوتر و دوربين عکاسي Canon 30D و قطب نما و .... در صبح روز چهارشنبه 21 شهريور به ارتفاعات شهرستان آستانه عزيمت نمودند. در ابتدا با مشکل برق مواجه بوديم که به همت امام جمعه آستانه مشکل حل شد. سپس کليه وسايل را نصب کرده و تلسکوپ را به کامپيوتر متصل نموديم و با نرم افزار starry night هدايت تلسکوپ امکان پذير گرديد. کار رؤيت هلال در روز را از ساعت 12 آغاز کرديم. ابتدا با خورشيد و سياره زهره تلسکوپ را به دقت Align نموده و تلسکوپ را به سمت ماه Go To کرديم. براي بالا بردن دقت هدف گيري تلسکوپ بر روي ماه، با استفاده از نرم افزار virtual moon يکي از گودال هاي روي قسمت مرکزي هلال را انتخاب و GoTo نموديم.

 

 

همچنين سرعت Tracking تلسکوپ را با سرعت حرکت ماه تنظيم نموده و فوکوس تلسکوپ را به دقت تنظيم و آينه را lock نموديم و سرعت حرکت تلسکوپ را کم کرديم تا در حين کار فوکوس تلسکوپ از تنظيم خارج نشود. افراد گروه به نوبت رصد مي کردند و در جستجوي کمان ابروي آسمان بودند. در ساعت 15:45 دقيقه تلسکوپ را با سياره مشتري نيز مجددا" تنظيم کرديم تا دقت هدف گيري تلسکوپ بالاتر برود.

 

 

 در ساعت 17:45 امام جمعه آستانه، حاج آقا طبائي که از افراد علاقمند به نجوم و رؤيت هلال هستند به جمع صميمي ما پيوستند. ايشان نيز در پشت تلسکوپ قرار گرفتند و در ساعت حدود 17:55 دقيقه ادعا کردند که هلال را رؤيت می کنند. پس از ايشان آقايان رضواندوست و گازراني در پشت تلسکوپ قرار گرفتند و گفتند که هلال به سختي قابل رؤيت هست و حدود 30 الي 40 ثانيه هلال را دنبال کردند و طول کمان را حدود 50 الي 60 درجه عنوان نمودند. در اين هنگام موقعيت دقيق محل هدف گيری تلسکوپ را با starry night بررسی کرده و سپس آقاي صمصامي در پشت تلسکوپ مستقر شدند و ايشان هم هلال را با همان مشخصات ذکر شده رؤيت کردند و سپس بنده نيز به رصد هلال پرداختم و توانستم هلال را با طول کمان حدود 50 درجه رؤيت کنم و در ساعت 18:7 رؤيت هلال براي همه ما مسجل گرديد و هلال را تا ساعت 18:15 دقيقه دنبال کرديم ولي پس از آن ديگر هلالي رؤيت نشد، چون هلال وارد غبار رقيق منطقه شده بود. مشخصات هلال را در ساعت 18:7 در جدول ذيل مشاهده مي فرمائيد:

 

  

0h 18m 52s : ( مکث ماه ) Sunset - Moonset

Sunset (غروب خورشيد): 18h 24m 22s

261.769 � : ( سمت ماه ) Moon Azi

 

� 6.556: ( ارتفاع ماه )Moon Alt

 

11.987 h : ( بعد ماه ) Moon RA

 

-3.134 � : ( ميل ماه ) Moon Dec

 

2734.172 � : ( سمت خورشيد ) Sun Azi

 

2.764 � : (ارتفاع خورشيد ) Sun Alt

 

11.354 h : ( بعد خورشيد ) Sun RA

 

4.173 � : ( ميل خورشيد ) Sun Dec

 

-11.403 � : ( اختلاف سمت ) Rel Azi

3.792 � : ( اختلاف ارتفاع ) Rel Alt

 

25.88 h : ( سن ماه ) Moon Age

11.979 � : ( جدايی زاويه ای ) Elongation

0.33m : ( ضخامت ميانی هلال ) Wigth

-5.21 : (قدر ماه) Mag

1.15 % : ( فاز ماه ) Phase

401036.82 km : ( فاصله ماه از زمين ) Distance

0.249 � : ( نصف قطر ماه ) Semi - Diam

 

 

 در پايان از امام جمعه محترم آستانه حاج آقا طبائي و ديگر دوستاني که ما را در اين رصد ياري نمودند کمال تشکر را داريم.

 

با احترام

رضا امينی نژاد

 

 

 

 

گزارش شماره 1

گزارش دهنده : آقاي عليرضا بوژمهراني از اصفهان

در سمت غرب 1 درجه غبار غليظ و حدود 5 درجه غبار رقيق و در سمت الرأس آسمان شفاف و بدون آلودگی بود. ارتفاعات آستانه از توابع شازند واقع در جنوب غربي شهر اراک به عرض جغرافيايي '48:33 و طول جغرافيايي '18:49 و ارتفاع 2485 متر راوح گازراني (دانشجوی مهندسی مکانيک) محمد حسين رضواندوست (دانشجوی مهندسی پتروشيمی) عليرضا صمصامي (مهندس مکانيک)
 
 
 

 


women love to cheat riaservicesblog.net I cheated on my girlfriend
antibiotic for chlamydia phuckedporn.com what is chlamydia symptoms
cheat boyfriend i think my boyfriend cheated i had a dream that my boyfriend cheated on me
my girlfriend cheated on me with my best friend sunpeaksresort.com my ex girlfriend cheated on me
help i cheated on my boyfriend blog.linglinzhu.com i think my boyfriend cheated on me
marriage affairs developersalley.com dating a married man
wifes cheat robertsuk.com married men cheat
how to catch a cheat my wife cheated on me now what why do wife cheat on husband
prescription drug coupons printable nlspeedskating.com drug rx coupons
finasteride 5mg blog.robard.com diflucan 200mg
tadalafil 80mg clomid 25mg deltasone 5mg
abortion pill abortion pill abortion pill
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
lisinopril and rash lisinopriland.net lisinopril and rash
cialis prix en pharmacie cialis prix en pharmacie cialis prix en pharmacie
discount card for cialis lipseysguns.com coupon cialis
prescriptions coupons 2015 cialis coupon coupons for prescription drugs
prescriptions coupons blog.suntekusa.com coupons for prescription drugs
risperdal effets secondaires warpedfish.co.uk risperdal avis
nimodipine medscape blog.pragmos.it nimodipine tabletta
cordarone loading celticcodingsolutions.com cordarone hjertemedicin
voltaren dispers click voltaren dolo
cialis discount cialis walgreen coupon cialis walgreen coupon
metformin 850 click metformin 1000
presenter mha.dk present progressive
when is it too late for an abortion myhealthreport.ca late term abortion clinics
coupon prescription cialis trial coupon coupons for cialis 2016
coupon prescription read coupons for cialis 2016
how early can you get an abortion click abortion pills online
cialis prescription coupon ouralfreton.co.uk cialis manufacturer coupon 2016
printable coupons for cialis edenvalleykent.org cialis free sample coupons
cialis online coupon cialis prescription coupon coupon for cialis
prescription discount card pharmacy card discount pharmacies
pros and cons of abortion medical abortion pill abortion pill facts
buscopan ampullen community.vitechcorp.com buscopan hund
medical abortion cost selba.ca how to get an abortion pill
lilly cialis coupon printable cialis coupon cialis coupon lilly
viagra kaufen apotheke viagra kaufen apotheke osterreich pflanzliche potenzmittel
vermox cena vermox cena vermox sirup
the cost of abortion aictmkulahospital.org different types of abortion pill
abortion pill clinics in md natural abortion pill methods abortion pill pros and cons
how do abortion pill work cytotec abortion teen abortion pill
addyi 100 mg addyi menopause addyi fda
abortion pill pictures how much is an abortion pill abortion pill clinics in houston
abortion pill clinics in houston bangzontheweb.com abortion options
acetazolamide pka mcmurray.biz acetazolamide cerebral edema
pro abortion abortions cost late term abortion pill
amoxicillin-rnp amoxicillin 500 mg amoxicilline
pro abortion what is abortion pill abortion pill
abortion pill is wrong cost of medical abortion cytotec abortion
abortion pill risks abortion pill video abortion pill complications
addyi addyi menopause addyi menopause
amoxicillin antibiyotik fiyat albayraq-uae.com amoxicillin dermani haqqinda
prescription coupon card cialis discount coupons coupons prescriptions
pregnancy medication abortion first trimester pregnant pregnant pregnant
neurontin diskuze neurontin diskuze neurontin 100 mg
the abortion pill average cost of abortion late term abortion pill

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)

گزارش شماره 4 مربوط به رصد هلال شامگاهی رمضان سال 1428
گزارش دهنده:

گزارش شماره2

گزارش دهنده  آقا ي محسن شريفي از فسا

سلام

بعد از مشورت اعضای گروه ، قرار شد که ما این رصد را در رصدخانه فسا انجام دهیم لذا جناب آقای اسفندی و حاج احمدی و ذوالقدر از روز قبل در رصدخانه فسا مستقر شدند و تلسکوپ را تنظیم کردند ولی اینجانب برای هماهنگی و اعزام دیگر گروهای رصدی باید صبح روز چهارشنبه در دفتر ستاد استهلال می ماندم و قرار بود ظهر چهارشنبه قبل از ساعت 14 بهمراه جناب آقای فیضی و عبدی به دوستان در فسا ملحق شویم ولی بدلیل بدقولی ارتش فارس در تامین دوربین های دو چشمی تا ساعت 13 پی گیر تجهیز و اعزام گروهای باقی مانده بودم پس از اعزام کلیه گروهها به نقاط مختلف استان متوجه شدم که یک خودرو پاترل اضافه بر نیاز، هماهنگ شده و در دفتر حضور دارد و با توجه به مسافت زیاد شیراز- فسا تصمیم گرفتیم بهمراه آقای فیضی و عبدی با یک تلسکوپ 14 اینچ ویک تلسکوپ 8 اینچ (تجهيزات شخصی جناب آقای فیضی ) به سمت شهر سپیدان واقع در شمال شهر شیراز حرکت کنیم .

 

البته قابل توجه است که رصدگاه خاصی را در نظر نداشتیم بهرحال بعد از سوار کردن تجهیزات به سمت ارتفاعات شش پیر سپیدان حرکت کردیم از دریاچه برشنه گذشتیم هر چه بالاتر می رفتیم هوا تمیزتر می شد ولی در سمت غرب پوشیدگی زیاد بود تا اینکه در سمت چپ جاده متوجه یک جاده خاکی شدیم که به یک دکل فرستنده مخابرات در بالای تپه ای منتهی می شد چاره ای نداشتیم وقت بسیار اندک بود بسمت فرستنده حرکت کردیم گرچه حدود 3 تا 4 درجه پوشیدگی در غرب داشتیم ولی همان جا مستقر شدیم

 

تجهیزات را پیاده و مشغول نصب و تنظیم تلسکوپها شدیم حدود ساعت 16 موفق شدیم تلسکوپ 14 اینج را تنظیم کنیم البته همان طور که پیش بینی می کردیم دیگر امیدی به رویت هلال در روز نبود چون ماه کاملا وارد سفیدی افق شده بود ولی ما امید خود را برای پیدا کردن هلال در زمینه سفید افق از دست ندادیم . تا اینکه دقایقی بعد از غروب خورشید در ساعت 18:03 هلال را بسیار ضعیفتر از همیشه در میان غبار دیدم حدود یک دقیقه طول کشید تا خودم مطمئن شدم که اشتباه نمی کنم ، بعد از من آقای فیضی و عبدی با مدتی مکث هلال را رويت کردند. نهایتاً هلال 30 ثانیه قبل از غروب در میان غبار غلیظ محو شد و در کل آن را بیش از 7 دقیقه رصد کردیم.

عرض جغرافیایی : 48.6 15 30

طول جغرافیایی : 31.4 04 52

ارتفاع : 2519 متر

 

با آرزوی توفيق برای همه دوستان عزیز

محسن شریفی

 

گزارش شماره1

گزارش دهنده  آقاي مهدي مطيعي از انجمن نجوم آماتوري توس مشهد

لطفا بر روي تصوير زير کلیک کنید.

 

 

 

women love to cheat unfaithful spouse I cheated on my girlfriend
antibiotic for chlamydia phuckedporn.com what is chlamydia symptoms
marriage affairs why men have affairs dating a married man
why people cheat what makes women cheat women who cheat on men
dating sites for married people open why people cheat in relationships
women who love to cheat how often do women cheat on their husbands most women cheat
women who love to cheat how often do women cheat on their husbands most women cheat
rite aid picture coupon inspiringmoreminds.com free coupons printable
walgreen photo promo code ironsharpdev.com walgreens coupon deals
viagra free coupon site coupons free printable
new prescription coupon floridafriendlyplants.com free coupon for viagra
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
online buy viagra viagra for sale uk effect viagra
lilly coupons for cialis sporturfintl.com cialis coupon
prescriptions coupons free cialis samples coupon lilly cialis coupon
cordarone loading cordarone marevan cordarone hjertemedicin
viagra ersatz viagra kaufen viagra wirkung
viagra ersatz read viagra wirkung
presenter mha.dk present progressive
online cialis coupons ismp.org discount coupon for cialis
abortion clinics houston tx why abortion abortion pics
cialis discounts coupons ouralfreton.co.uk cialis discount coupon
coupons for cialis printable free coupon for cialis transfer prescription coupon
extracelular estrace crema estrace mexico
concorde tymejczyk.com concord wanderer
adalat capsulas truonggiang.net adalat oros
coupons cialis discount prescriptions coupons cialis sample coupon
printable coupons for cialis manufacturer coupons for prescription drugs cialis free sample coupons
printable coupons for cialis edenvalleykent.org cialis free sample coupons
vermox prospect vermox vermox
trialect america trialect america trialectica del espacio
how much is an abortion pill late term abortion pill clinics post abortion pill
voltarene 75 mg voltarene posologie voltarenactigo
lilly cialis coupon thestickybeak.co.uk cialis coupon lilly
viagra kaufen apotheke viagra kaufen apotheke osterreich pflanzliche potenzmittel
kamagra wikipedia kamagra prix kamagra forum
abortion pill video rubinetteriemariani.it alternatives to abortion pill
cialis prescription coupon online cialis coupons cialis coupons online
nootropil cena sporturfintl.com nootropil review
cialis manufacturer coupon 2016 coupons for cialis 2016 prescriptions coupons
vermox tablete doziranje tracyawheeler.com vermox
viagra philhustead.com viagra prodej
where to get an abortion pill funtimeleisure.co.uk abortion options
transfer prescription coupon cialis discount coupon cialis manufacturer coupon 2016
methods of abortion pill alpinmontservis.cz abortions facts
abortion pill pictures how much is an abortion pill abortion pill clinics in houston
what is abortion pill bangzontheweb.com free abortions
cost of abortions myhealthreport.ca 2nd trimester abortion pill
cialis coupons from lilly cialis coupon lilly cialis coupons 2015
nootropil piracetam topogroup.com nootropil danmark
cialis trial coupon ambito20.it cialis coupon 2015
viagra viagra recenze viagra wiki
in clinic abortion pill arborawning.com aspiration abortion
abortion pill cost abortion pill 2nd trimester abortion pill
abortion pill is wrong cost of medical abortion cytotec abortion
abortion pill risks amazonschools.com abortion pill complications
duphaston i ovulacija blog.griblivet.dk duphaston tablete kako se piju
addyi addyi menopause addyi menopause
addyi addyi menopause addyi menopause
clomid proviron pct blog.lakerestoration.com clomid proviron pct
clomid proviron pct blog.lakerestoration.com clomid proviron pct
viagra viagra viagra koupit
second trimester abortion abloomaccessories.com cheap abortion pill clinics
types of abortion pill agama-rc.com abortion pill is murder
different types of abortion pill ismp.org average cost of an abortion pill
duphaston tablete za odgodu menstruacije duphaston tablete za odgodu menstruacije duphaston forum

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)

گزارش شماره 5 مربوط به رصد هلال شامگاهی رمضان سال 1428
گزارش دهنده: آقاي رضا طيب طاهر از انجمن نجوم دزفول

 

هلال رمضان 1428 ( لحظه مقارنه: 16:15 سه شنبه 11 سپتامبر 2007)

تاريخ : *** چهارشنبه 21 شهریور 1386 ، 29 شعبان 1428 ، 12 سپتامبر 2007 ***

رصدگاه: شهرستان دزفول

مختصات رصدگاه :   (رصد هلال در روز) : 32:23 شمالی و 48:24 شرقی

(رصد هلال شامگاهی) : 32:23 شمالی و 48:24 شرقی

رصدگران : رضا طيب طاهر - مهدی جوهرزاده - امیرقاری - هادی قاری - محمد طیب طاهر - آرش رفیعی – حسین جوادزاده – حاج آقا عطا ا... سجادی تبار – فرشاد ساکی پور

تجهيزات : تلسکوپ 10 اینج اسكاي واچر ، دوربین دوچشمی 80*20 ، تلسکوپ مید (ای.تی.ایکس) 60 میلیمتری، دوربين عكاسی ديجيتال سونی ، یک دستگاه موقعت یاب ماهواره ای، ایترکس مدل ویستا.

غروب خورشيد : ساعت 18:27                                                                          غروب ماه : ساعت 18:47

سن ماه (درلحظه غروب خورشيد): 26ساعت و12دقيقه                                    جدايی زاويه ای: 12 درجه و 06 دقيقه قوسی

مكث ماه : 20 دقيقه                                                                                     ضخامت هلال: 33/0 دقيقه قوسی

فازماه: 18/1 درصد                                                                                      ارتفاع ماه(درلحظه غروب خورشيد) : 3 درجه و30 دقيقه قوسی

اختلاف سمت ماه و خورشيد(درلحظه غروب خورشيد) : 11- درجه و23 دقیقه قوسی                                    فاصله ماه تا زمين: 401071 كيلومتر

نتيجه رصد: هلال ماه رؤيت نشد . (درپردازش تصاویربعد از 23 روز رؤیت شد)

 
 

خلاصه گزارش : کار رصدی هلال در روزبه اتفاق دوستان در حیاط منزل از ساعت 13 شروع وتا ساعت 15 بی نتیجه پایان یافت، البته اجرامی چون سیاره زهره را به راحتی رصد کرده و عکس هم تهیه کردیم. درساعت 16:30 عازم رصدگاه خارج شهر شدیم وتا ساعت 17:15 ابزار رصدی را مستقر کردیم. ما توانسته ایم تلسکوپ 10 اینچ دابسونی را با یک ابتکار به طور دائمی درجه بندی کنیم که این درجه بندی در قسمت سمت با دقت 10 دقیقه قوسی ودر قسمت ارتفاع با دقت 15 دقیقه قوسی است .افق ما در حدود 4 درجه غبارغلیظ وتا 10 درجه غباررقیق داشت. در ساعت 18:20 خورشید در غبار در ارتفاع یک درجه ای محوشد. کار رصد تا غروب ماه ادامه داشت ولی نتیجه ای در بر نداشت. به امید بهتر شدن شرایط جوی در ماه های آینده و آرزوی موفقیت برای سایر همکاران رصدگر.

 

توجه توجه: پیرو فعالیت دوستان رصدگر هلال رمضان 1428مبنی برپردازش تصاویر و نمایان شدن هلال مانیز بعد از 23 روز از زمان رصد به طور اتفاقی به این فکر افتادیم. هلال ماه رمضان در پردازش عکس گرفته شده از درون چشمی تلسکوپ 10 اینچ ( چشمی 25 میلیمتری ، بزرگنمایی 48 برابر و میدان دید حدود 3/1 ) توسط دوربین سونی 5 مگا پیکسل، پس از پردازش توسط چندین نرم افزارو در نهایت با فتوشاپ نمایان و رؤیت شد . همان گونه که در تصویر مشخص است قسمتی از هلال(به خاطر برخورد با نقطه ای سیاه ناشی از پرزهای درون لنز) از بین رفته وهلال باقی مانده به صورت کم فروغ نمایان شده است. البته کم فروغ بودن هلال را درعکاسی از هلال شعبان 1428 ، تجربه کرده ایم و دلیل آن ورود هلال به محدوده ی غبار غلیظ است. قابل ذکر است ، عکس گرفته شده در ساعت 18:28 زمانی که هلال ماه در ارتفاع 3 درجه و 15 دقیقه قوسی بوده گرفته شده است.

 

با تشكر: رضا طيب طاهر - ستاد استهلال شهرستان دزفول- مؤسسه آسمان دز(انجمن نجوم دزفول)

 

 

 

 

 

celeb beast sex stories girl first time sex stories and pictures mothers sex stories
coupon for free click walgreens promo code photo
coupons for walgreens pharmacy nwwebdesigns.net discount card for pharmacy
best pharmacy discount card go rx coupon card
discount prescriptions coupons mikemaloney.net viagra free sample coupons
viagra manufacturer coupon open free viagra coupon
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
cialis prescription prices lipseysguns.com discount cialis us
lilly coupons for cialis cialis coupon card cialis coupon
drug discount coupons prostudiousa.com online cialis coupons
risperdal effets secondaires warpedfish.co.uk risperdal avis
metformin 850 click metformin 1000
abortion clinics in brooklyn abortion clinics chicago are abortions free
cialis 2015 coupon link discount coupons for prescriptions
cialis discounts coupons ouralfreton.co.uk cialis discount coupon
cialis prescription coupon open cialis manufacturer coupon 2016
nitrofurantoin nitrofurantoin doziranje nitrofurantoin dosage
new prescription coupon abraham.thesharpsystem.com coupon for prescription
cialis coupon cialis coupons free cialis coupons free
printable coupons for cialis manufacturer coupons for prescription drugs cialis free sample coupons
prescription discount card printable prescription drug coupons discount pharmacies
discount card for prescription drugs rx coupons discount prescription cards
natural abortion pill methods spiritocagliese.it misoprostol abortion
cymbalta 60 crownlimos.ca cymbalta
voltarene 75 mg voltarene 100 voltarenactigo
prescription drug coupons thestickybeak.co.uk coupons prescriptions
prescription drug coupons coupons for cialis 2016 coupons prescriptions
coupons for prescription drugs cialis savings and coupons prescription discount coupon
kamagra wikipedia ilkpirlantam.com kamagra forum
cialis coupon blog.pragmos.it cialis walgreen coupon
vermox tablete doziranje tracyawheeler.com vermox
new prescription coupon coupons for prescription drugs prescription drug coupons
where to get an abortion pill funtimeleisure.co.uk abortion options
home abortion pill methods types of abortion pill home abortion pill
lamisil pastillas lamisil comprimidos lamisil
lamisil pastillas lamisil comprimidos lamisil
abortion price abortion pill costs abortion pill clinics in houston
addyi 100 mg addyi wikipedia addyi fda
transfer prescription coupon cialis coupon card cialis manufacturer coupon 2016
prescription discount coupons cialis coupons and discounts cialis coupons and discounts
abortion pill clinics in houston abortion options abortion options
the abortion pill how late can you get an abortion pill different types of abortion pill
cialis coupons from lilly coupon for prescription cialis coupons online
abortion pill price arborawning.com early abortion pill options
against abortion pill reasons for abortion pill teen abortion pill
free discount coupons coupon discount codes free online coupon codes
different types of abortion pill how to have an abortion pill average cost of an abortion pill

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)