امروز سه شنبه 6 آبان 1399   مصادف با 9 ربیع الاول 1442   مطابق با (27/10/2020)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
گزارش شماره 1 مربوط به رصد هلال شامگاهی جمادی الثانی سال 1428
گزارش دهنده: سه شنبه 29/3/86 ساعت 8 صبح بروز شد

 
 
 
 
 
 
 
گزارش شماره  11
 
گزارش دهنده : آقاي محمد  سلطان الكتابي از انجمن اختروش 
 

 تاریخ رصد: شامگاه شنبه 26 خرداد

رصدگر : محمد سلطان الکتابی

رصدگاه : اصفهان

توضیح: ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهراء (س) و  درگذشت مرجع عالیقدر شیعه ، حضرت آیت ا... فاضل لنکرانی (رض) به اطلاع می رسانم، پس از ناکامی در رویت هلال در شامگاه جمعه، شنبه شب برای عکاسی از هلال اقدام نمودم که تصاویر مربوط  تقدیم می گردد. 

 

 

 

 
گزارش شماره  10
 
گزارش دهنده : آقاي محمد همايوني  ، سرپرست گروه شفق و ستاد استهلال نجف آباد

بسم الله الرحمن الرحيم

ايام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) تسليت باد.

ضمن سلام و خسته نباشيد خدمت همه ي رصدگران و پژوهشگران عزيز

گروه رويت هلال شفق و ستاد استهلال نجف آباد مطابق معمول جهت رصد هلال ماه جمادي الثاني در رصدگاه شاهدان مستقر شد ولي همانطور كه تصاوير گوياست وجود ابر و غبار شديد مانع از انجام رصد شد.

 

رصدگران: آقايان: حسن قضاوي- محمد منتظري- محمدرضا معصومي- داوود مطهري پور- صادقي – محمد همايوني – و خانم ها: الهام توكلي – فضيلت حبيب الهي.

 

به اميد رصدهاي موفق ديگر.

 

سرپرست گروه شفق و ستاد استهلال نجف آباد

محمد همايوني

 

 

 

 

 
گزارش شماره  9
 
گزارش دهنده : آقاي ميثم هنري جعفرپور از ستاد استهلال استان همدان –انجمن نجوم ساهور

هو الحكيم

با عرض تسليت به مناسبت ايام فاطميه ودرگذشت فقيه مجاهد حضرت أيت الله فاضل لنكراني

گزارش رويت هلال ماه جمادي الثاني سال 1428 هجري قمري

ستاد استهلال استان همدان –انجمن نجوم ساهور

اعضاي گروه :ميثم هنري جعفر پور-مهدي پشم چي وآقايان نجفي ورضايي

تجهيزات :دوربين دوچشمي 150*40 سپاه پاسداران

محل استقرار: ايستگاه راديويي اوليا به مختصات جغرافيايي 34 درجه و57 دقيقه شمالي و48درجه و39 دقيقه شرقي وارتفاع تقريبي 2000 متر ازسطح آبهاي آزاد

وضعيت افق از نظر موانع ديد: درحدود 0.5درجه بسته

وضعيت افق از نظر غبار وابرناكي: تا حدود 7درجه غبار بسيار غليظ به همراه لكه ابر

زمان آغاز رويت :19:20

زمان غروب خورشيد:19:27:30

زمان پايان رويت:20:20

نتيجه: هلال ماه رويت نشد

   

مشروح گزارش: (به دنبال هلال يا به دنبال بره)براي رويت اين هلال از قبل برنامه ريزي كرده بوديم وحساب همه چيز را كرده بوديم غيراز اشكال فني دوربين بعداز كلي مكاتبه با مسئولين سپاه همدان براي دراختيار گرفتن دوربيني سالم مسئولين سپاه همدان دوربيني را دراختيار ما قرار دادند كه دومين بار بود مورد استفاده قرار مي گرفت (دفعه قبل هم براي رويت شوال آن را امانت گرفته بوديم كه هوا كلا ابري شد ) مشكل اين بود كه چشم چپ اين دوربين اصلا فوكوس نمي داد ؛غبار غليظ هم كه مانند مه تمام دشت را فرا گرفته بود اجازه نداد تا بتوانيم دوربين را روي دورترين نقاط فكوس كنيم در نهايت جستجو را با چنين دوربيني آغاز كرديم آن هم در افقي كه مي شد خورشيد را چند دقيقه قبل غروب بدون فيلتر رصد كرد.

20دقيقه اي از آغاز رويت گذشته بود كه صداي بره اي آمد انگار از گله جامانده بود تا خوراك گرگها وشغالها باشد كمتر از 5متر با ما فاصله داشت يكي ازهمراهان گروه هم كه بي كار نشسته بود با ديدن بره به دنبالش افتاد تا آن را شكاركند ما هم بي اعتنا رصد ميكرديم سرانجام بعدازتعقيب وگريز فراوان آن بره گريخت هلال هم كه رصد نشد.

در راه برگشت متوجه توده ايي شبيه به ابر درآسمان شديم كه شكلي مثل گرد باد داشت ودر ارتفاع بيش از 10درجه از افق قرار داشت وبه ما نزديك مي شد پس از كمي توقف با سرعتي عجيب به سمت جنوب غرب حركت كرد در حالي كه دو شي نوراني شبيه به ستاره با فاصله مشخص وثابتي از آن حركت مي كردند اين جسم عجيب چه طبيعي وچه مصنوغي از تمام منطقه ديده شده بود وسيل تماسها بود كه دوستان منجم ميگرفتند وگزارش مي دادند.

جسمي عجيب وبسيار درخشان واوهام برانگيز بود و در تاريكي آن منطقه تلالو عجيبي داشت در نهايت تصويري از اين جسم را برايتان ارسال مي كنم .

 

 

 

 

 
گزارش شماره8
 
گزارش دهنده : آقاي عباس احمديان

به نام خدا

گزارش رصد هلال شامگاهی جمادی الثانی1428

این برنامه با همکاری انجمن افلاک شاهین شهر برگزار شده است.

مکان : پشت بام فرهنگسرای اشراق شاهین شهر

اعضای تیم : آقایان قاسمی، سلطان الکتابی، احمدیان

مشروح: از شب قبل در محل حاظر شدم و بهمراه آقای قاسمی مشغول تنظیمات تلسکوپ و دوربین عکاسی شدم. در این شب سیستم هدایت تلسکوپ با تلاشی که کمی بیش از یک ساعت طول کشید به حد نهایت دقتش رسید و سپس سنسورهای تلسکوپ کالیبره شد که دقت آنرا دوچندان کرد! چندین عکس از مشتری و آندرومدا گرفتیم و فوکوس تلسکوپ عالی شد سپس آینه را قفل کردیم. تا ساعت 3:15 استراحت کردیم بعد بدلیل خستگی زیاد آقای قاسمی ، تنها برای الاین دوباره تلسکوپ به پشت بام رفتم اما طمع الاین با ستاره کپلا، کار دستم داد و هوا روشن شد و تلسکوپ الاین نشده بود! آقای قاسمی را صدا زدم اما تلاش او هم بی نتیجه بود... مجبور شدیم کمی فکر کنیم و بالاخره موفق شدیم با یکی از متدهای روز دنیا ، تلسکوپ را در روز الاین کنیم اما چه الاینی؟ هر جرمی را که می خواستی از ستاره و سیاره دقیقا" مرکز کادر چشمی 25 قرار می داد! این موفقیت بدین معنی بود که دیگر نیازی به حظور در رصدگاه از یکشب قبل نداریم.

 

حدود ساعت 16 آقای سلطان الکتابی به جمع ما پیوستند و از ساعت 18 کار را شروع کردیم. وضعیت افق رفته رفته بدتر می شد و ما تصمیم داشتیم از هر فرصتی حتی قبل از غروب خورشید استفاده کنیم!

آقای قاسمی تلسکوپ را از طریق رایانه هدایت می کردند و من هم در پشت چشمی منتظر لحظه مناسبی برای شکار هلال بودم، اما با اینکه چند شکاف مناسب در میان ابرها داشتیم متاسفانه هلال رویت نشد.

 

در پایان از تمامی دوستان و انجمن افلاک تشکر می کنم و برای همه رصدگران آرزوی موفقیت دارم.درضمن تمامی تصاویر این گزارش دارای اطلاعات عکسبرداری هستند.

   

عباس احمدیان 27/3/86

 

 

 


 
گزارش شماره  7
 
گزارش دهنده : آقاي سيد قاسم رستمي از يزد
 
 

 

اعضای گروه: حاج آقا بوستانی، بهزاد بهرامی، صحت بخش، آقای بوستانی از يزد

و محمد رضا هوشمندزاد، سيد احسان موسی کاظمی، علی فلاح، بهرام ميرزاجانی و سيد قاسم رستمی از دانشگاه تفت

 

زمان رصد: روز جمعه 25 خرداد 1386 برابر با 15 ژوئن 2007 ميلادی

 

محل رصد: کوهستانهای جنوب شرقی تفت

(طول جغرافيايي 54 درجه و 13 دقيقه و 48 ثانيه و عرض جغرافيايي 31 درجه و 44 دقيقه و 7 ثانيه و ارتفاع 1700 متر)

 

دمای هوا: 33 درجه سانتيگراد        غروب محاسباتی خورشيد: 18:59      غروب محاسباتی ماه: 19:42

 

ابزار رصدی: يک دستگاه تلسکوپ بازتابی 10 اينچ دابسونی، يک دستگاه تلسکوپ شکستی 12 سانتی، يک دستگاه تئودوليت، يک دستگاه گيرنده GPS، دماسنج، دوربينهای دوچشمی 80*20 و 70*15 با سه پايه.

 

  

 

 

توضيحات: بعد از يک هفته بررسی رصدگاه های مختلف استان يزد از طريق نرم افزار Google Earth و مراجعه حضوری، نقطه ای را در جنوب شرقی شهر تفت پيدا کردم که خورشيد در ارتفاع يک درجه و 30 دقيقه عروب می کرد و ماه نيز در ارتفاع 34 دقيقه قوسی و اختلاف حدود يک درجه بين محل غروب ماه و خورشيد، باعث می شد مدت مکث 7 دقيقه بالا رود. ساعت 17:30 به محل رصد رسيديم. پس از يک کوه نوردی 20 دقيقه ای، حدود 100متر از کوه بالا رفتيم و کليه وسايل را مستقر کرديم. روش کار مختصات سمتی و ارتفاعی ماه و خورشيد بود که به دو تلسکوپ می بستيم (قبلاً هر دو تلسکوپ را به روش ابتکاری در دو جهت افقی و قائم درجه بندی کرده بوديم). ساعت 18:52 خورشيد غروب کرد. پشت تلسکوپ 10 اينچی دانشگاه، آقای بهرامی و صحت بخش و پشت تلسکوپ 12 سانتی بنده و آقای هوشمند و ميرزاجانی موضع گرفتيم. بلافاصله روی مختصات ماه نشانه روی کرديم و متأسفانه در اين ارتفاع که 7.7 درجه بود، غبار وجود داشت و در ارتفاع حدود 5 درجه غبار بسيار غليظ می شد. وزش باد با سرعت 20 تا 30 کيلومتر بر ساعت، باعث ايجاد لرزش در تلسکوپها می شد. تلاش برای رؤيت اين هلال تا ساعت 19:40ادامه داشت و با غروب محاسباتی خورشيد در اين محل، بدليل وجود غبار غليظ و وزش باد شديد، هلال ماه رؤيت نشد.

 

  

 

در اين رصد از تئودوليت برای مشخص کردن ارتفاع کوه و محل غروب ماه استفاده کرديم.

 

ضمنآ برنامه ريزی در يزد برای 4 گروه بود که سه گروه ديگر عبارتند از: گروه دانشگاه ميبد مستقر در جاده ندوشن، گروه يزد مستقر در معدن چادرملو، گروه اردکان نيز مستقر در جاده ندوشن يا جاده چوپانان که گزارش آنها نيز ارسال می گردد.

 

متصدی گزارش: سيد قاسم رستمی

 

 

 

 
گزارش شماره 6
 
گزارش دهنده : آقاي محمد احمدي از  انجمن علمی پژوهشی نجم شمال

به نام خدا

با عرض سلام و ارادت خدمت تمام راصدان هلال

در راستای اهدافی که واحد پژوهش هلال ماه انجمن علمی پژوهشی نجم شمال در زمینه ی رؤیت هلال ماه دارد ، رصد هلال ماه جمادی الثانی 1428 ، که یک هلال جذاب و زیبا بود ، طرح ریزی گردید. این هلال با ویژگیهایی خاصی که داشت نوید یک رقابت سالم بین راصدان هلال را می داد. همچنین اهمیت بالای این هلال در تقویم هجری قمری ، رصد آن را بیش از پیش جذاب تر می کرد.

در نتیجه پس از بررسی های اولیه انجمن علمی پژوهشی نجم شمال با توجه به امکانات در دسترس ، تصمیم به رصد این هلال گرفت. پس از بررسی های نهایی ، منطقه ای در 5 کیلومتری جاده رشت به جیرده و در بین شالیزارهای شرکت سفیدرود به عنوان مکان رصد انتخاب گردید. با توجه به اینکه سمت هلال بسیار زیاد بود ارتفاع کوه ها در حوالی غروب خورشید به یک درجه و گاهاً به 75/0 درجه نیز می رسید.

اما پس از هماهنگی اعضا ، تیم رصدی متشکل از سه گروه کاری تشکیل شد.

ابزارهای در دسترس انجمن ، تلسکوپ 6 اینچ بازتابی ساخت انجمن ، دوربین دوچشمی 8020 Vixen ، دوربین دو چشمی 6020 روسی و دو دستگاه دوربین دیجیتال عکسبرداری و فیلمبرداری بود.

در این رصد آقایان داوود همتی ، مرتضی عمویی ، ایمان الهیاری ، محمد احمدی ، یوسف شعبانی و پویا احمدی فرد شرکت داشتند.

خوشبختانه بر خلاف ماه های گذشته در طی روز رصد ، آسمانی صاف و بدون ابر در منطقه حکمفرما بود. اما پس از استقرار در منطقه ی رصد ، وجود غبار در افق غربی و شمال غربی مشهود بود. در نهایت این هلال به علت ویژگی های خاص خود و همچنین وجود لایه ی نسبتاً غلیظ غبار در افق منطقه توسط اعضای واحد پژوهش ماه انجمن علمی پژوهشی نجم شمال رؤیت نگردید.

خلاصه ی گزارش رصد هلال ماه جمادی الثانی 1428

زمان : جمعه 25 خرداد 1386 برابر 29جمادی الاول 1428 و 15 ژوئن 2007

مکان : 5 کیلومتری جاده ی رشت به جیرده در شالیزارهای شرکت سپیدرود

ابزارهای مورد استفاده : تلسکوپ 6 اینچ بازتابی ساخت انجمن ، دوربین دوچشمی 8020 Vixen ، دوربین دو چشمی 6020 روسی و دو دستگاه دوربین دیجیتال عکسبرداری و فیلمبرداری

نتیجه ی رصد : هلال ماه به علت وجود غبار در منطقه ی رصد و همچنین ضعیف بودن پارامترهای هلال رؤیت نگردید.

پس از پایان این رصد اعضای گروه به رصد سیارات و همچنین رصد سیاره ی وستا پرداختند. در حین این رصد حرکت یک منطقه ی ابر مانند متحرک همانند دم دنباله دار مک نات و به شکل مثلث ، نظر اعضا را جلب کرد. در گام اول پدیده ی عجیبی بود ، اما پس از رؤیت این منطقه با ابزارها متوجه شدیم که یک نقطه ی نورانی در زیر آن حرکت می کند که نشان می داد چیزی شبیه به هواپیما باعث ایجاد این پدیده شده است.البته این نقطه ی متحرک با چشم دیده نمی شد. دریافت sms هایی از دوستان در حین رؤیت این پدیده ما را به یاد اجرام نورانی ناشناس انداخت!!

می توانید این تصویر را در لینک زیر ببینید

http://www.parssky.com/news/?NewsID=1866&Cat=Photos

البته یک نکته ی دیگر نیز از این پدیده قابل درک بود و آن اینکه در این منطقه چه غبار زیادی ، حتی در ارتفاع های بالا ، وجود داشت.

با آروزی موفقیت وسرفرازی برای رصدگران هلال ماه

واحد پژوهش هلال ماه

انجمن علمی پژوهشی نجم شمال

www.NSSRA.ir

 

 

 
 
گزارش شماره  5

 

گزارش دهنده : آقای صادق فرهادي از ستاد استهلال شهرستان سيرجان

گزارش هلال شامگاهي جمادي الثاني 1428

ستاد استهلال دفتر امام جمعه سيرجان

 

باستحضار ميرساند كه اين ستاد با توجه به حساسيت هلال ياد شده، از چند روز قبل هماهنگي هاي لازم را با مسئولين سپاه و شهرداري سيرجان انجام داد تا بتواند در فرصت كافي ابزار لازم و خودرو را تهيه نمايد و حتي حساسيت زياد اين رويت، به ايشان نيز يادآوري شد. اما متاسفانه مورد بي توجهي قرار گرفت و اين هلال مهم، كه ساير رصدگران رويت هلال، از قسمتهاي مختلف كشور به منطقه حساس از نظر رويت استان كرمان، سفر كرده بودند را خود ما به اين راحتي از دست داديم!

 

اميد است مسئولين دلسوز شهر ما، اين موضوع مهم از نظر شرعي و علمي را بيشتر مورد توجه قرار دهند. ان شاا...

با تشكر

صادق فرهادي افشار

مسئول ستاد

 

 

گزارش شماره 4

 
گزارش دهنده : آقاي حسين جانقرباني از   مرکز نجوم و ژئو فیزیک شهرضا
احتراما پس از عرض سلام وادب

 

باستحضار میرساند گروه ویژه رصدی مرکز نجوم و ژئوفیزیک شهرضا برای رصد هلال بحرانی ماه جمادی الثانی در شامگاه جمعه 25/3/86 عازم 40 کیلومتری جاده شهرضا -  سمیرم (گردنه خروس گلو عرض جغرافیایی  N  "38 31 – E "42 51  ارتفاع از سطح دریا 2581متر- اختلاف ساعت با گرینویچ 3.5 ) شدند.

ولی متاسفانه به دلیل شرایط نامناسب جوی و وجود ابر در افق غربی موفق به رویت این هلال نشدیم.ومدتی را به رصد الهه زیبایی منظومه شمسی زهره وغول منظومه شمسی مشتری وهمچنین اجرام غیر ستاره ای پرداختیم.

 

شایان ذکر است که در اواخر برنامه جناب آقای مهندس سعید رضا بهرامی مقام محترم شهردار شهرستان شهرضا به جمع ما پیوستند.

 تجهیزاتمان عبارت بودنداز:– یکدستگاه دوربین دو چشمی15040 که تیپ سوم زرهی سپاه پاسداران شهرستان شهرضا در اختیارمان قرار دادند- دو دستگاه دوربین 7015 مستقر روی سه پایه –– یک دستگاه دوربین6030 و یک دستگاه قطب نما

در پایان از همه عزیزانی که ما را یاری دادند بویژه ستاد  استهلال دفتر مقام معظم رهبری ، ستاد استهلال استان اصفهان ، تیپ سوم زرهی سپاه پاسداران شهرستان شهرضا-فرمانداری شهرستان شهرضا-شهرداری شهرستان شهرضا –مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا- دفتر امام جمعه شهرستان شهرضا - اساتید ارجمند آقایان مهندس محمد رضا صیاد ، مهندس  سید محسن قاضی میرسعید ، مهندس علیرضا بوژ مهرانی کمال سپاس و تشکر را دارد.

 

اسامی راصدین آقایان وخانمها

1- مهندس سعید رضا بهرامی 2- جناب سروان حجت ا... شیرپور 3- مصطفی فرزانه 4-نعیم ولی 5-شهرام رحمتی6-علی بهرامی 7- محمد حسن اباذری 8- ناصر جمشیدی 9- رضا جانقربانی 10- علی جانقربانی 11- حسین جانقربانی 12- فرزانه فرمانی 13- آزاده سنجری 14- زهرا فلاحی 15- مرضیه فلاحی 16- الهام فرودی 17- مهسا طباییان 18- شکیبا سبزواری 19- زهرا صمدی

   

 

متصدي گزارش : حسين جانقرباني – رئیس مرکز نجوم و ژئو فیزیک شهرضا- ستاد استهلال استان اصفهان

 

 

 

 

 

 

  گزارش شماره 3

 

گزارش دهنده : آقاي عليرضا بوژمهراني

 
 
 

گزارش آقاي عليرضا بوژمهراني در خصوص رصد هلال جمادي الثاني 1428 (برگرفته از وبلاگشان)

 

دو روز متفاوت   

 

طبق برنامه از پیش تعیین شده ، بعد از ظهر پنجشنبه 24 خرداد به منطقه فریدن رفتم. در نزدیک یکی از روستاهای منطقه و در کنار جاده آسفالته اصلی ، تپه ی بلندی وجود داشت که محل انتخاب شده ی من برای رصد هلال جمادی الثانیه 1428 بود. یک جاده خاکی مناسب ، دسترسی آسان به بالای این تپه را مقدور میکرد. فرزند 10 ساله ام دستیار من در برنامه این روز بود. دوربین تئودولیت ، دوربین 15 در 80 و دوربین عکاسی را مستقر کردیم و منتظر غروب خورشید شدیم. برای سهولت خواندن زوایا در تئودولیت ، آن را روی زاویه 298 قفل کردم. پایین رفتن خورشید در افق را با تئودولیت تعقیب میکردم و پس از اینکه آخرین بخش لبه خورشید به زیر افق رفت ، قفل زاویه سمت آن را آزاد کردم. غروب خورشید 3 ثانیه دیرتر از زمان محاسبه شده توسط نرم افزار روی داد. بنابراین در محل غروب خورشید ارتفاع موانع افق ، صفر درجه بود. در سمت راست محل غروب خورشید چند قله کوچک دیده میشد که اندازه گیری انجام شده با تئودولیت نشان میداد که هر یک از آنها با دیگری نیم درجه اختلاف سمت دارد. این قله های کوچک بهترین شاخص برای تسریع در یافتن هلال بودند. آسمان افق غربی فاقد ابر بود اما در سطح افق مقداری غبار وجود داشت که بمرور از غلظت آن کاسته شد. پس از انجام بررسیهای اولیه ، جستجوی سیاره عطارد را آغاز کردم. اختلاف سمت این سیاره با محل غروب خورشید را برای زمانهای مختلف ، در جدولی درج کرده بودم. این زاویه را با تئودولیت اندازه گیری کرده و سپس شاخصی را بر روی افق تعیین کردم. بعد از آن دوربین 15 در 80 را به سمت شاخص مورد نظر نشانه روی کرده و سر دوربین را بالا میبردم. 20 دقیقه پس از غروب خورشید موفق به دیدن سیاره عطارد شدم. قدر این سیاره در این روز 2 بود.

 

 

 

 

 

 

غروب خورشيد در شامگاه پنجشنبه ۲۴ خرداد و قله های کوچک سمت راست آن

 

 

 

 

 

 

افق غربی در شامگاه پنجشنبه

 

 

آسمان شب این منطقه فوق العاده زیباست. پس از انجام رصد چند جرم غیر ستاره ای در صور فلکی عقرب و قوس ، به تحلیل اطلاعات جمع آوری شده از محل غروب خورشید و طراحی برنامه رصد هلال پرداختم. تصمیم گرفتم رصد را 25 دقیقه پس از غروب خورشید آغاز و تا زمان غروب هلال ادامه دهم. بررسی گزارش رصدهای شوال 1420 ، جمادی الثانیه 1422 ، رجب 1423 و صفر 1427 نشان میداد که با این دوربین 15 در 80 ، قادر نخواهم بود زودتر از این هلال را رویت نمایم. سه زمان 25 ، 30 و 35 دقیقه پس از غروب خورشید را به عنوان بهترین زمانهای رویت انتخاب کرده و تصمیم گرفتم بیشترین تمرکز کار را در حد فاصل این سه زمان داشته باشم.

 

 

در غروب روز جمعه بار دیگر در رصدگاه مستقر شدم اما شرایط جوی مثل روز قبل نبود. از صبح روز جمعه لکه های پراکنده ی ابر در آسمان دیده میشد و هر چه به غروب نزدیکتر میشدیم بر تراکم این ابرها ( بخصوص در افق غربی ) افزوده میگشت. میزان غبار نیز بسیار بیشتر از روز قبل شده بود. با این حال به رصدگاه رفتم  و ابزار را نصب کردم. خورشید در زمانی که محاسبه کرده بودم ، غروب کرد و بلافاصله پس از غروب ، غبار و ابرهای متراکم ، افق غربی را کاملا" پوشاندند بگونه ای که دیگر کمترین احتمالی برای رویت هلال وجود نداشت و ناچار به توقف برنامه رصد شدم. دوستانی از گروه رویت هلال مهتاب ( وابسته به مرکز آموزش نجوم ادیب ) هم در هنگام رصد به این منطقه آمده بودند. شیرینی دیدار و گفتگوی مجدد با این دوستان ، تلخی عدم موفقیت در رویت هلال را از بین برد.

 

 

 

 

 

گزارش شماره 2

 

گزارش دهنده : آقاي سيّد علي ميرسالاري  از ستاد استهلال استان قم

 

بسمه تعالی

 گزارش استهلال ماه جمادي‌الثاني 1428 هجری قمری

با عرض سلام و تحيّت

 احتراماً ضمن عرض تسليت به مناسبت فرا رسيدن ايّام سوگواري شهادت مظلومانة صدّيقة طاهره حضرت زهرا ( سلام الله عليها )، به استحضار می‌رساند:

گروهي از رصدگران ستاد استهلال استان قم بعد از ظهر روز جمعه 25/3/1386 مطابق با 29/5/1428 همراه با تجهيزات کامل( شامل: دو دستگاه دوربين‌ دوچشمی 70 * 15 ، قطب نما، تراز و... ) به رصدگاه‌ بوستان علوی( واقع در کيلومتر4 جادّة قم‌ـ نيزار ) با مختصّات جغرافيايي50 درجه و 48 دقيقة شرقی و 34 درجه و 34 دقيقه شمالی و 1021 متر ارتفاع از سطح دريا عزيمت نموده و چهل دقيقه قبل از غروب خورشيد در محل مستقر شدند. لحظة غروب ظاهريِ ( رصديِ ) خورشيد ساعت 19 و 08 دقيقه و 45 ثانيه و زمان غروب واقعيِ( محاسباتيِ ) آن ساعت 19 و 21 دقيقه بود. لحظاتي پس از غروب خورشيد استهلال آغاز گرديد؛ امّا براساس پيش بيني‌هاي تجربي و طبق معمول در بعد از ظهرِ اين روز ، آسمان شهر مقدّس قم خصوصاً در سمت افق غرب و شمالِ غربي نيمه ابري و غبار آلود بود و همين امر کار استهلال را با مشکل روبرو ساخت و به جهت تداوم اين وضعيّت تا پايان زمان مکث ماه، عملاً امکان استهلال فراهم نشد و رصدگران بدون دست‌يابي به نتيجه‌اي، در ساعت 19 و 45 دقيقه به كار خود پايان دادند.

شايان ذکر است در افق شمالِ غربی 5/2 درجه مانع طبيعی به همراه غبار و ابرهاي تيره و نسبتاً ضخيم تا ارتفاع 8 درجه وجود داشت.

 شرکت کنندگان در برنامة استهلالِ روز جمعه در بوستان علوي قم عبارتند از آقايان: مهدي پيوندزني، محمّدحسين صداقت و سيّد علي ميرسالاري.

 همچنين آقايان : حجت الاسلام و المسلمين سيّد رضا قلمکاريان‌اصفهاني، محمّدصالح نجف و تني چند از رصدگران ستاد استهلال مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي فلکي‌ـ نجومي قم وابسته به دفتر حضرت آيت الله العظمي سيستاني (مدّ ظلّه العالي) هم براي رصد اين هلال به رصدگاهي واقع در ۲۵ کيلومتری جنوب شهر قم، جادة معدن منگنز ، تقاطع جادة فرعی خط انتقال گاز ، عزيمت نموده و با بهره‌گيري از تجهيزاتي همچون: دوربين‌ دوچشمی 70 * 15 ، قطب نماي پيشرفته و نيز دستگاه راهنماي آسمان ( Sky Scout ) به امر استهلال پرداختند، لکن آنان هم به دليل شرايط نامساعد جوّي در انجام اين مهم و رصد هلال به توفيقي دست نيافتند. آقايان: سعيد صادقي و علي کاظمي هم كه با تجهيزات رصدي از جمله دوربين‌هاي دوچشمی 50 * 7 و 50 * 30 * 10 در محلّي واقع در جنوب شهر و ابتداي جادّة قم‌ـ نيزار مستقر گرديده بودند، به دليل ابرناکي و غبارآلود بودن افق کاري از پيش نبردند و تلاش آنها نيز با ناكامي همراه بود. * برخی از مشخّصه‌های هلالِ جمادي‌الثاني1428در غروب روز جمعه در افق شهر مقدّس قم عبارتند از : - سنّ هلال در لحظة غروب خورشيد : 12 ساعت و 37 دقيقه - لحظة غروب خورشيد ( براساس محاسبات ) : ساعت 19 و 21 دقيقه - لحظة غروب خورشيد ( براساس رصد ) : ساعت 19 و 08 دقيقه و 45 ثانيه - سمت خورشيد در لحظة غروب : 299 درجه و 26 دقيقة قوسی - سمت ماه در لحظة غروب خورشيد : 299 درجه و 04 دقيقة قوسی - اختلاف سمت ماه و خورشيد در لحظة غروب خورشيد : 22 دقيقة قوسی - زاوية جدايی ماه و خورشيد در لحظة غروب خورشيد : 08 درجه و 29 دقيقة قوسی - ارتفاع هلال در لحظة غروب خورشيد : 06 درجه و 37 دقيقة قوسی - درصد سطح روشن ماه : 54/0% - مکث ماه بعد از غروب خورشيد : 44 دقيقه و 30 ثانيه - لحظة غروب ماه : ساعت 20 و 05 دقيقه و 30 ثانيه

والسلام قم ـ سيّد علي ميرسالاري 25/3/1386

 

 

 


گزارش شماره 1

 

گزارش دهنده : گروه رویت هلال انجمن نجوم شباهنگ کانون فرهنگی تربیتی مطهره باغبهادران ، زير نظر دفتر امام جمعه باغبهادران 

 

گزارش رصد هلال ماه جمادی الثانی1428در شامگاه 25خرداد 1385
رصدگاه: باغبهادران ، پشت بام اداره آموزش و پرورش
مختصات رصدگاه : 51:13 شرقی و 32:22 شمالی
ارتفاع از سطح دریا :1925متر
ابزار:دوربينهاي 50*7 به تعداد كافي و یک دستگاه دوربین دوچشمی70*15
رصدگران :خانم ها: بنفشه احمدیان (مسئول انجمن نجوم شباهنگ) عزت امینی ، آزاده بهادران، مهتاب ترکی،ساغر بهادرانی وساجده اسکندری(اعضای انجمن نجوم شباهنگ).
وضعیت جوی: آسمان ابری
وضعیت افق: وجود لایه های ابر در افق
غروب ظاهری خورشید: 7:10
غروب واقعی خورشید: 7:24
 اذان به وقت محلی: 7:32
نتیجه: عدم رویت هلال ماه جمادی الثانی

 
 

     

 افق غربی رصدگاه در شامگاه جمعه ۲۵ خرداد

 

 

Observation Report

 

New Moon Crescent

 
 

Date: Khordad 25, 1386 – June 15, 2007

 

Location: Fereydan , Iran (33 13' 25.2" N 50 06' 25.8" E)

 

Height above Sea level: 2385m

 
 

The western horizon was cloudy and dusty.

 
 

Alireza Mehrani

Esfahan, IRAN


how many women cheat on husbands black women white men married affairs sites
sms monitoring app turbofish.com top android spy apps
how women cheat femchoice.org my boyfriend cheated on me quotes
i cheated on my boyfriend with his best friend go i had a dream i cheated on my boyfriend
wifes cheat site married men cheat
why married men have affairs boomasontennis.com my fiance cheated on me
how to catch a cheat how to cheat wife why do wife cheat on husband
best pharmacy discount card go rx coupon card
best free pharmacy discount card parentpower.com coupons rite aid
revia 50mg mgdking.com acyclovir 400mg
cipro xifaxan furosemide 100mg
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
nimodipine medscape click nimodipine tabletta
escitalopram 5 mg adboesten.nl escitalopram
viagra ersatz read viagra wirkung
metformin 850 click metformin 1000
abortion clinics in brooklyn iferronline.com are abortions free
cialis sample coupon ismp.org prescription drug coupons
cialis discounts coupons ouralfreton.co.uk cialis discount coupon
discount coupons for prescriptions antea-int.com printable coupons for cialis
coupons cialis prescription discount coupon cialis sample coupon
amoxicillin 500 mg accuton.com amoxicillin dermani haqqinda
non surgical abortion pill how much is the abortion pill buy abortion pill
how much is an abortion pill late term abortion pill clinics post abortion pill
clomid tapasztalatok bioselect-us.com clomid
prescription drug coupons thestickybeak.co.uk coupons prescriptions
prescription drug coupons thestickybeak.co.uk coupons prescriptions
coupon for cialis adlerhohenems.com prescription drugs coupons
lilly coupons for cialis steadfasttraining.co.uk cialis prescription coupon
pro abortion anti abortion pill abortion pill information
home abortion pill methods anti abortion pill home abortion pill
priligy thailand priligy 30 mg priligy resepti
lilly cialis coupons cialis free sample coupons cialis coupons 2015
transfer prescription coupon cialis discount coupon cialis manufacturer coupon 2016
acetazolamide blood brain barrier guitar-frets.com acetazolamide
acetazolamide blood brain barrier acetazolamide migraine acetazolamide
cialis discount coupons online discount coupon for cialis prescription drugs coupons
abortion pill pictures how much is an abortion pill abortion pill clinics in houston
pro choice abortion pill teen abortion pill cheap abortion pill
abortion pill pictures how much is an abortion pill abortion pill clinics in houston
what is abortion pill first trimester abortion pill free abortions
how to get an abortion pill about abortion pill abortion pill costs
how does abortion pill work abortion pill stories post abortion pill
abortion pill cost abortion pill 2nd trimester abortion pill
abortion pill risks amazonschools.com abortion pill complications
viagra modelus.com viagra koupit
online couponing sites discount grocery coupons free coupon sites printable
viagra torta viagra viagra kamagra cialis
cialis coupons free prescription coupon cialis discounts coupons
abortion pill questions abortion pill quotes 2nd trimester abortion pill
amoxicillin al 1000 aegdr.org amoxicillin-rnp
rx coupon coupons for viagra printable free with coupons
strattera without prescription free voucher strattera manufacturer coupon
strattera discount coupon discount code for strattera strattera manufacturer coupon
neurontin diskuze neurontin alkohol neurontin 100 mg
the abortion pill abortion pill late term abortion pill
clomid proviron clomid clomid

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)

گزارش شماره 2 مربوط به رصد هلال شامگاهی جمادی الثانی سال 1428
گزارش دهنده: آقاي سيد محسن قاضي ميرسعيد (ساعت 17 روز دوشنبه 4تير بروز شد)

 

گز ارش گروه رصدي قلعه چندار - هلال شامگاهي جمادي الثانيه 1428

بسم الله الرّحمن الرّحیم

با سلام و احترام

گزارش رویت هلال ماه جمادی الثانیه 1428 هجری قمری را به عرض علاقه مندان به رویت هلال ماه می رسانم.

از ماهها قبل گروه های مختلفی برای رصد هلال ماه جمادی الثانیه 1428 خودشان را آماده کرده بودند. مشخصات این هلال به گونه ای بود که در مناطق شرقی کشور حالت بحرانی داشت و حتی می شد پیش بینی کرد که در مناطق جنوب شرقی کشور هلال ماه بنا به دلایلی که در ذیل گزارش آمده غیر قابل رویت و یا درصد رویت آن بسیار پایین بود . از تهران و از اعضاء گروه غیر حرفه ای آقای علي ابراهیمی به همراه آقایان اله مانی و خسروی با ماشین شخصی خود و با داشتن دو تلسکوپ که یکی از آنها را آقای بهرنگ امین تفرشی در اختیار آنها قرار داده بود راهی کرمان شدند که ( شرح آن جداگانه در سایت گروه غیر حرفه ای خواهد آمد ). اینجانب نیز از قبل برنامه داشتم که به یزد بروم و در کنار دوستان به رصد این هلال بپردازیم اما بعدا بنا به دلایل شخصی تصمیم گرفتم در تهران بمانم که فکر می کنم دلیل این کار بر کسی پوشیده نیست .

در هفته نجوم با آقای ابوالفتح از رصد گران با تجربه اجرام آسمانی در مورد تلسکوپ های مختلف صحبت می کردم و ایشان با چنان صبر و حوصله ای صحبت می کردند که من بیشتر مجذوب اخلاق ایشان شدم. ایشان می گفتند تلسکوپ های آپو کروماتیک از شفافیت خوبی برخوردار است و در همانجا از یکی از این تلسکوپ ها تست به عمل آوردیم و به این نتیجه رسیدم که تلسکوپ های فوق العاده خوبی هستند بخصوص برای رویت هلالهای بحرانی این تلسکوپ ها از نظر شفافیت بسیار خوب و از کارایی بالايی برخوردارند. چند هفته بعد آقای ابوالفتح با من تماس گرفتند و اظهار علاقه کردند که به جمع رصدگران هلال ماه بپیوندند. من هم که از سوابق کاری ایشان در رصد اجرام سماوی و عکسبرداری و بخصوص از اخلاق خوبش مطلع بودم با خوشحالی از تصمیم ایشان استقبال کرده و برای اولین تجربه قرار شد که به اتفاق تعدادی از رصدگران تهرانی با کلیه ابزاری که دارند با هم و در قالب یک گروه واحد به رصد این هلال بپردازیم. من منطقه کردان کرج را انتخاب کردم چون در اطراف تهران تنها منطقه ای است که در این فصل سال موانع کمتری دارد، اما از لحاظ غبار و ابر قابل پیش بینی نیست. چندین بار برای رصد به این منطقه رفته ایم. قبل از غروب خورشید هوا ابری و غبار آلود بود اما بعد از دقایقی هوا چنان مناسب شد که هلال را به راحتی می دیدیم و بعضی مواقع بر عکس. ما این منطقه را به اتفاق آقای صیاد در 12 سال پیش برای رصد هلال ماههای اردیبهشت تا شهریور انتخاب کرده بودیم و شاید بیش از 20 رصد در آن مکان صورت گرفته که چند هلال آن با فاز کمتر از 1 درصد بوده است. ظهر جمعه به سمت کردان کرج بالای تپه ای در روستای قلعه چندار موضع گرفتیم. قبل از آن به پاسگاه نیروی انتظامی محل که با ما بیش از پانصد متر فاصله نداشت رفته و شرح حال خود را گفتیم. افسر کشیک با روی باز حمایت های لازم را به عمل اورده و از ابتدا تا انتها در کنار ما بودند ، در این رصد برای اولین بار تعداد ابزارمان تقریبا با تعداد افراد برابری می کرد.

1-یک دستگاه تلسکوپ 110 میلیمتری William

2-یک دستگاه تلسکوپ شکستی 150 میلیمتری Sky Watcher

3-یک دستگاه تلسکوپ شکستی 120 میلیمتری Sky Watcher

4-یک دستگاه دوربین 120*20 نیکون.

5-سه دستگاه دوربین 100*25 (Night Sky)

6-یک دستگاه دوربین 70* 15. (Night Sky)

7-دو دستگاه دوربین 50*10. صا ایران

8-یک دستگاه دوربین 50*7.

9-قطب نما – جی پی اس – دو دستگاه لپ تاپ – چادر – اجاق گاز برای عصرانه چون هم رصد بود و هم یک جمع دوستانه برای پیک نیک و تبادل نظر.

افراد رصد گر : استاد محمد رضا صیاد که با حضور خود زینت بخش محفل ما بودند - آقایان مرزانی – صدیق – ابو الفتح – الماسی – فتحی – بهمند – ولی ابراهیمی – کوکرم – و اینجانب ( قاضی میر سعید )

 

با دقت محل غروب خورشید را مشخص کردیم ، البته من با توجه به آشنایی با محل ، می دانستم مکان غروب خورشید کجاست و همچنین مکان دقیق غروب ماه و مسیری که قرار بود هلال از زمان غروب خورشید تا غروب خودش بپیماید را مشخص کردیم ( قبلا در کاغذی جداگانه با فاصله زمانی هر دو دقیقه با دقت و با شکل رسم کرده بودم ). تمام تجهیزات را مستقر کردیم و تلسکوپ 110 میلیمتری را با بزرگ نمایی حدود 50 و میدان دید حدود 1.5 درجه آماده کردیم البته بسیار ساده ( نه با تکنیک های مدرن جهانی که امروزه در ایران از آن نام می برند ! ) و آقای الماسی و آقای کوکرم نیز مشغول تنظیمات تلسکوپ های خود بودند. آقای صدیق نیز که تازه از استرالیا آمده بود به من گفت که با دوربین 100*25 در نیم کره جنوبی مرتب به تعقیب اجرام سماوی پرداخته و من از اینکه تمام اعضاي گروه افراد با تجربه ای بودند خوشحال بودم. اما غبار سمت افق کمی من را نگران کرده بود به همه گفتم نگران نباشند چون دامنه غبار تا 5.5 درجه و بالای آن چند تکه ابر بسیار کوچک وجود داشت اما امید زیادی داشتم که با توجه به فاز نسبتا مناسب ماه و کم رنگ بودن غبار بتوانیم این هلال را ببینیم ، اما به فرض اگر همین غبار را در کرمان یا یزد داشتیم قطعا به خاطر دو پارامتر نمی توانستیم هلال را ببینیم :

1- فاز کم ماه

2- لیبراسیونی که این هلال داشت با هلال های بحرانی قبلی فرق می کرد و شرایط رصد هلال ماه را سخت ترمی کرد و به همین دلایل بود که من ترجیح دادم مکانی را انتخاب کنم که امکان رویت بیشتر باشد و برای اثبات آن یک سال و نیم دیگر صبر نکنم. هر چند که سن 12 ساعت و 52 دقیقه هم رکورد ششم و رکورد خوبی بعد از رکورد اول و سوم که متعلق به ایران است در جهان تلقی می گردد. من از ابتدا و از زمانی که رصد گران خودشان را برای رصد این هلال آماده می کردند نمی خواستم بنا به دلایلی آن را بیان کنم زیرا ممکن بود سوء تفاهم بوجود آید. لذا امروز که چند روزی است از 25 خرداد گذشته عرض می کنم این هلال به هیچ وجهی هلال رکورد شکن نبود و پر واضح است افراد کم تجربه یا حتی با تجربه ممکن است تعجب کنند اما اگر خودشان سالها به رصد پرداخته و تمام جزییات ماه و عوامل رویت پذیری را مد نظر بگیرند بهتر به حرف امروز من خواهند رسید. 4 سال پیش به دوستان گفتم كه زياد به معیار آقای یالوپ و رصدخانه آفریقای جنوبی مطمئن نباشید، خط رویت آنها اشتباهات فاحشی دارد ، ابتدا دوستان تعجب کردند ولی امروزه تعدادی از دوستان قبول کرده اند که آن معیار ها دچار اشتباهات قابل توجهی است. معیار آقای اوده هم که بطور كلي از زیر بنا اشکال دارد. ایشان از الگویی استفاده کرده اند که از یک رصد تایید نشده هم فراتر رفته و یک درجه کمتر از آن را مبنا قرار داده اند. به هر حال این هلال، هلال پر جاذبه ای بود بخصوص برای رصدگرانی که چنین هلال های را می خواستند برای اولین بار رویت کنند.

   

عامل بزرگی که به ما در رویت این هلال کمک کرد درخشندگی نسبتا مناسب هلال ماه بود ضمن اینکه باید توجه داشت هلال چندان هم به راحتی دیده نشد و اگر کمی غبار کمتر بود تمام گروه یک هلال ماه نازک – زیبا – وبا طول کمان حدود 80 درجه را می دیدند اما غبار محلی باعث شد تا هم طول کمان کمتر دیده شود و هم رصد گران به آسانی نتوانند هلال ماه را ببیند که برای گروه ما نیز همینطور شد به طوری که بعضی از رصد گران در مرحله دوم یا سوم توانستند هلال را ببیند ، پس از مستقر کردن تلسکوپ و اطمینان از آن به سراغ دوربین 120*20 که دوربین بسیار خوبی بود رفته و آنرا هم تنظیم کردم این دوربین 3 درجه میدان دید داشت و تصویر ان بسیار واضح بود ، از دقایقی بعد از غروب خورشید رصد شروع شد خورشید در شکاف دو کوه در دور دستها غروب کرد و ما تا آخرین لحظه غروب خورشید را رصد کردیم و این نیز نشانه خوبی بود از اینکه غبار خیلی زیاد و غلیظ نیست ، استاد صیاد نیز گروه را زیر نظر داشتند و با دوربین خود نشسته مشغول رصد بودند. غروب کامل خورشید می بایستی طبق محاسبه در ساعت 19:24:55 اتفاق می افتاد اما ما به دلیل موانع، قرص خورشید را تا ساعت 19.21.43 که از آن نیز عکس گرفته شده نظاره گر بودیم و در نهایت خورشید درست بین دو شکاف از کوه در ساعت 19.23.17 ناپدید گشت.

 

رصد با ابزار شروع شد مطمئن بودیم که در دقایق اول هلال ماه دیده نخواهد شد! . در ساعت 19.32 آقای ابوالفتح چشمی تلسکوپ را عوض کردند و از یک چشمی دیگر که بزرگنمایی را حدود 22 برابر و میدان دید را حدود 3 درجه می کرد استفاده کرده و مشغول رصد شدند و من هم افراد را زیر نظر داشتم چند دقیقه بعد ايشان من را صدا زد و گفت آقای میر سعید شما هم در مرکز دوربین یک جسم نورانی می بینید ؟ من داخل چشمی را نگاه کردم یک جسم نورانی تر نسبت به زمینه دیدم وقتی با دقت بیشترجستجو می کردم ناگهان آن جرم بسیار واضح شد معلوم شد که وارد آن منطقه ای شد که من به بچه ها گفته بودم ( آخر من به دوستان گفته بودم اگر قرار باشد هلال را ببینیم دو منطقه در افق وجود دارد که آسمان تمیز تری را دارد و در آن دو منطقه احتمال رویت هلال بیشتر می شود) ، از اقای ابوالفتح شکل هلال را پرسیدم با دست درست نشانه آن جرم را می گفت اما چرا از ساعت حدود 2 تا 4.5 و کمی کمتر؟ خوب معلوم بود چشمی تلسکوپ را چرخانده بود و 90 درجه تصویر تغییر می کرد با جابجایی و تغییر آن من که بر روی چهار پایه بودم تصویر تغییر کرده را می دیدم من طول کمان را حدود 65 درجه تخمین زدم که علت آن نیز گفته شد و به خاطر بزرگنمایی 22 برابر هلال در یک میدان دید 3 درجه ای کوچک دیده می شد. در آن لحظه به اقای ابو الفتح گفتم کمی صبر کنیم تا مطمئن شویم ، یک دقیقه دیگر رصد کردیم پس از اطمینان کامل به گروه اعلام کردیم و به تدریج دوستان گاهی هلال را می دیدند و گاهی هلال در لایه لایه غبار ناپدید یا خیلی به سختی دیده می شد. اولین رویت در ساعت 19.35 به توسط اقای ابوالفتح انجام گرفت و اینجانب پس از مطمئن شدن رصد ایشان را تایید و به تدریج 7 نفر دیگر از اعضاء گروه هلال را دیدند. من هلال را با تلسکوپ آقای الماسی و دوربین 120*20 نیز رویت کردم ، نکته ای که در رویت این هلال باید بگویم این است که وجود غبار از ابهت هلال ماه کاسته بود شاید هم شرایط و ویژگی خاص هلال و یا شاید ... تمام این شاید ها دست به دست هم دادند تا آن چیزی را که می خواستم به آن نرسم. میخواهم بگویم هنوز دقیقا نمی دانم چرا آن چیزی را که به دنبال آن بودم نیافتم. در اینکه هلال ماه را بیش از 5 بار و با سه وسیله مختلف آن هم به مدت 18 دقیقه دیدیم کوچک ترین تردیدی ندارم اصلا تردید من به خاطر ندیدن هلال نیست به غیر ازمن ، 8 نفر دیگر هلال ماه را دیده اند حتی در ساعت 19.55 زمانی که هلال ماه در پشت کوه مخفی شد را به خوبی به یاد دارم اما یک حسی به من می گوید این هلال ویژ گی خاصی داشت که هلال های قبلی نداشتند شاید لیبراسیون این هلال توام با غبار باعث این ابهام است و یا شاید دلایل دیگری وجود دارد که باید در مورد آن بیشتر تفکر کرد به هر حال در آخرین لحظه رویت سن هلال 12 ساعت و 52 دقیقه و جدایی زاویه ای ان 7 درجه و 36 دقیقه قوسی بود.

 در آخر از جناب آقای صیاد که با حضور خود مثل همیشه جلوه خاصی به گروه ما دادند نهایت تشکر و قدردانی را داشته همچنین از نیروی انتظامی کردان پاسگاه قلعه چندار که ساعت ها در آن هوای گرم از گروه حمایت می کردند و به ویژه از رصدگران عزیز و به خصوص از آقای ابوالفتح که ایشان نیز با کمک لجستیکی خود کمک بزرگی برای گروه بودند و تبریک به خاطر اولین رصد هلالی که داشتند و از تمامی دوستان که احتمالا نامشان از قلم افتاده تشکر می کنم .

 

  

با تجدید احترام : سید محسن قاضی

home std testing link test for chlamydia
stock spy android turbofish.com free sms spy app for android
why do i cheat on my boyfriend go i just cheated on my boyfriend
my spouse cheated on me now what link when your wife cheats
reasons why women cheat on their husbands robertsuk.com how do i know if my wife cheated
viagra free coupon news.hostnetindia.com coupons free printable
naltrexone pill celecoxib pill sumatriptan 100mg
tadalafil 80mg clomid 25mg deltasone 5mg
cialis prix en pharmacie cialis prix en pharmacie cialis prix en pharmacie
etambutol dosis etambutol side effects ethambutol hydrochloride
escitalopram 5 mg adboesten.nl escitalopram
abortion history read abortion clinics in md
adalat capsulas truonggiang.net adalat oros
vermox mikor hat totspub.com vermox prospect
cialis coupon cialis coupons free cialis coupons free
pros and cons of abortion medical abortion pill abortion pill facts
natural abortion pill methods spiritocagliese.it misoprostol abortion
amoxicillin amoxicillin al 1000 amoxicilline
non surgical abortion pill how much is the abortion pill buy abortion pill
voltarene 75 mg voltarene posologie voltarenactigo
voltarene 75 mg voltarene 50 voltarenactigo
kamagra wikipedia ilkpirlantam.com kamagra forum
lilly coupons for cialis steadfasttraining.co.uk cialis prescription coupon
cialis prescription coupon steadfasttraining.co.uk cialis coupons online
lilly coupons for cialis steadfasttraining.co.uk cialis prescription coupon
vermox cena vermox vermox alkohol
nootropil cena sporturfintl.com nootropil review
pro abortion how late can you get an abortion pill abortion pill information
the cost of abortion aictmkulahospital.org different types of abortion pill
voltaren ampul voltaren jel voltaren ampul
viagra viagra online viagra prodej
voltaren ampul zygonie.com voltaren ampul
amoxicillin amoxicillin dermani haqqinda amoxicillin al 1000
lamisil pastillas lamisil comprimidos lamisil
priligy thailand priligy priligy resepti
lilly cialis coupons cialis free sample coupons cialis coupons 2015
abortion pill alpinmontservis.cz definition of abortion pill
neurontin gabapentin eblogin.com neurontin
duphaston iskustva duphaston cijena bez recepta duphaston tablete za odgodu menstruacije
abortion pill methods myhealthreport.ca free abortions
acetazolamide pka mcmurray.biz acetazolamide cerebral edema
pro abortion early abortion pill options late term abortion pill
cialis coupons from lilly coupon for prescription cialis coupons online
in clinic abortion pill arborawning.com aspiration abortion
abortion pill price arborawning.com early abortion pill options
abortion pill online abloomaccessories.com teenage abortion pill
amoxicillin albayraq-uae.com amoxicilline
coupons for prescriptions coupon prescription cialis coupons 2015
amoxicillin antibiyotik fiyat amoxicillin 500 mg amoxicillin 1000 mg
lamisil pastillas mcmurray.biz lamisil pastillas
pregnancy medication want an abortion pregnant pregnant pregnant
strattera discount coupon discount code for strattera strattera manufacturer coupon
voltaren nedir voltaren gel voltaren krem fiyat
the abortion pill abortion pill late term abortion pill

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)