امروز سه شنبه 6 آبان 1399   مصادف با 9 ربیع الاول 1442   مطابق با (27/10/2020)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
گزارش شماره 1 مربوط به رصد هلال شامگاهی رمضان سال 1426
گزارش دهنده:

 منبع: سایت کمان آسمانی                                                                                                   

                                                                                                هلال ماه رمضان 1426

                                                                            نقشه وضعيت سن و رويت پذيری هلال در کشورهای مختلف

                                                                    در غروب روز سه شنبه 12 مهر 1384 ، 4 اكتبر 2005 ، 29  شعبان 1426گزارشات رصد هلال در ايران:


گزارش شماره45

گزارش دهنده  آقای مهدی رحیمی ، ستاد استهلال استان اصفهان ، گروه نجوم کانون فرهنگی امام زمان (عج) ، دولت آباد برخوار – استان اصفهان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با نام خدا

با  سلام

 ضمن آرزوي قبولي عبادات و طاعات شما در ماه مبارك رمضان و عرض خسته نباشيد به كليه دوستان و همكاران رصدگر.

 باز هم به ماه مبارك رمضان نزديك شديم و خوشحالم كه در اين ماه در خلال احياي بسياري از عبادات كمرنگ شده  مسئله رويت هلال هم حداقل در بسياري محافل مورد بحث قرار مي گيرد .

هر سال دعوا بيشتر در زمان پايان ماه بود اما امسال دعوا بر سر شروع آن از اهميت خاصي برخوردار است . بهر حال گروههاي نجومي از مدتها قبل در تب و تاب برنامه ريزي جهت برگزاري رصد  هلال رمضان بودند و ما هم از اين قاعده مستثني نبوديم . از شركت در جلسات گروههاي نجومي استان گرفته تااطلاع رساني عمومي و  صدور اطلاعيه در نماز جمعه و جماعات و در دانشگاه و برگزاري جلسات فشرده با اعضاي گروه . بهر حال هيجان خاصي در اين خصوص بر ما مستولي شده بود .

پس از روزها و بارها سفر به مناطق مختلف تصميم گرفتيم كه منطقه ي رصدمان را در حوالي روستاي  طَرق از حوالي نطنز انتخاب نماييم تا به منطقه ي مرزي رويت پذ يري و رويت ناپذيري نزديك شويم و بتوانيم كاري علمي را ارائه دهيم .

مع الوصف چندين بار به منطقه طرق ( 33:28 شمالی و 51:45 شرقی ) سفر كرديم ومحل مناسبي را در ارتفاعات كِشه انتخاب نموديم  از روز شنبه 9/6/84 هر روزه به آن منطقه سفر مي كرديم و موقيت سياره مشتري و تغيير سمت آن را هر روز زيرنظر مي گرفتيم و با استفاده از نرم افزارهاي مختلف و پردقت نجومي به تعيين اختلاف زمان غروب ظاهري و غروب محاسباتي خورشيد و مشتري مي پرداختيم تا بتوانيم برنامه روز سه شنبه را بدون هيچ گونه مشكلِ محاسباتي انجام دهيم .....

بدون اغراق بايد بگويم كه مسايل محاسباتي مربوط به هلال سه شنبه را بيش از دهها بار مرور و محاسبه نمودم تا هر گونه اشكال محاسباتي را رفع كرده باشم همچنين پس از تثبيت داده ها به مسير غروب سياره مشتري و عطارد و ماه توجه نمودم تا بيش از پيش ظريب دقت بالا برود .

خلاصه بگويم اضطراب ناشي از اين رصد باعث شد تا تعدادي از دوستان در گروه پيشنهاد دهند كه محل رصد را به عرضهاي جنوبي تر منتقل نماييم تا شانس رويت بيشتر گردد ولي اينجانب مخالفت كردم چون ملاك ما تنها رويت نبود بلكه مسايل ديگري را هم مورد نظر داشتيم. در روز دوشنبه 11 مهر غبار غليظي منطقه رصد را فرا گرفته بود كه ما را كمي ناراحت كرد ولي با توجه به اخبار هوا شناسي احتمال خوب شدن هوا زياد بود... در روز سه شنبه 12مهر به اتفاق دوست و سرور گرامي جناب آقاي احمدرضا كريمي (صاايران) و همراهي دوستانمان در ارتش و اعضاي گروه رصديمان عازم منطقه شديم با سختي فراوان توانستيم دوربينهاو تجهيزاتمان را به بالاي ارتفاع مورد نطر منتقل نماييم . پس از نصب تجهيزات يك جلسه توجيهي و فوق العاده تشكيل داديم و مجددا اطلاعت مربوط به رصد را مرور كرديم كارها از فبل تقسيم شده بود يكي مسئول عكاسي ديگري مسئول كار با رايانه و اعلام زمانهاي غروب اجرام مورد نظر و همچنين تغيير ارتفاع ماه هر دودقبقه به رصدگران . يكي هم از بچه هاي گروه پذيرايي ميكرد .

كليه برنامه به طور دقيق و منظم پيش ميرفت و فقط غبار كمي اما بسيار مهم كه مي توانست بزرگترين مشكل ما قلمداد شود ما را ناراحت كرده بود . اينجانب سياره مشتري را دقايقي پس از غروب خورشيد پيدا نمودم وآن را در ميدان ديد كليه دوربينها قرار داديم . سكوت بود و تمركز و اضطراب.

مطمئن بودم كه محل ماه را درست در ميدان ديد قرار داده ام لكن به دليل غبار مذكور هلال چهره برنمي گشود و..... بهر حال علي رغم تلاش بسيار دقيق و منظم گروه نتوانستيم در اين مكث كوتاه بيست و هشت دقيقه اي هلال را رويت كنيم اما با اين خستگي فراوان باز هم با عزمي راسخ به ميدان مبارزه با هلال و شكار اين كمان زيباي آسماني ادامه خواهيم داد (ان شا الله) در خاتمه از زحمات مشفقانه ستاد استهلال استان اصفهان خصوصا حضرت حجه الاسلام و المسلمين صالحيان و آقاي منجمي و دفتر امام جمعه محترم دولت آباد و همراهي و مساعدت دوستانمان در گروه شامل آقايان طباطبايي . محمد كمالي ، احمدرضا رحيمي ، جواد رحيمي ، عبدالحسين كثيري ، مهدي كمالي ، محسن ملكيان ، عليرضا كمالي و همراهي دوست گرامي و استاد ارجمند آقاي كريمي و برادران پشتيباني كننده در ارتش و ديگر دوستان  كمال تشكر و قدر داني را دارم .

با تشكر

آسماني باشيد

mahdyrahimy@yahoo.com

                                                                                           عكسهاي ارسالي آقاي مهدي رحيمي


 


گزارش شماره44

گزارش دهنده  آقاي شراگيم اميني ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

بنام خداوند بخشنده مهربان

گزارش شخصی روئیت هلال دیدار ماه رمضان – شراگیم امینی(عضو تیم پنج ‌نفره رصدی اعزامی روئیت هلال ماه رمضان تهران از سوی ستاد استهلال ماه دفتر مقام معظم رهبری به قله توچال)

سایت رصدی: قله توچال(3933 متر)- کنار پناهگاه قله

هدف: اثبات روئیت پذیری هلال دیدار ماه رمضان 1426 در بیش از 110 کیلومتر بالاتر از خط روئیت پذیری این هلال طبق نقشه روئیت پذیری هلال رمضان.

زمان: سه‌شنبه 12 مهر ماه 1384 ، 29 شعبان 1426

مختصات رصدگاه: 35.88 شمال، 51.41 شرقی

تعداد افراد گروه: 15 نفر، 9 نفر عضو گروه روئیت هلال و بقیه از افراد نظامی ارتش، سپاه و بیت رهبری ( 5 نفر عضو گروه رصدی، 2 نفر جهت‌خوان، یک نفر ثبت کننده)

نوع ابزاری که من با آن رصد کردم: دوربین دوچشمی 120×20 نیروی زمینی ارتش

وسایل نقلیه: شامل یک تویوتا لندکروز نیروی زمینی ارتش، یک تویوتا هایلوکس لشگر 27 محمد رسول ا... سپاه، یک پاترول بیت رهبری

گزارش عمومی برنامه تا پیش از روئیت هلال دیدار ماه رمضان 1426:

ساعت 14:30 حرکت به سمت قله توچال از پارکینگ بام تهران(ابتدای مجموعه فرهنگیف تفریحی توچال)

ساعت 15:45 توقف در ایستگاه 5 توچال. صحبت کوتاه ذوالفقار دانشی‌نسب درباره چگونگی تقسیم‌بندی افراد گروه برای کار با ابزار رصدی.

ساعت 16:30 به دشواری با دو ماشین به نزدیکی قله توچال رسیدیم و وسایل و ابزار رصدی را به سختی به قله منتقل نمودیم.

تا ساعت 17:30 استقرار ابزار در جنب پناهگاه قله توچال و ارائه اطلاعات زمانی و سمت و ارتفاع ماه و خورشید برای روئیت هلال به افراد گروه.

از ساعت 17:30 پیش از غروب خورشید سیاره زهره با چشم غیر مسلح روئیت شد، سپس افراد گروه ابزار خود را به سمت موقعیت هلال در آسمان نشانه گرفتند.

گزارش شخصی از روئیت هلال دیدار ماه رمضان:

زمان غروب خورشید: در حدود 17:44

سمت خورشید: 265.021

سن ماه در زمان غروب خورشید: بیش از 27 ساعت

فاز ماه: 1.36

زمان غروب ماه: 18:10

وضعیت افق: غبار آلود همراه با رشته ابرهای نامنظم در حال حرکت

در ابتدا پیش از آغاز جستجو برای شکار هلال، چشمی دوربین دوچشمی 120×20 را کاملا با چشمان خود تنظیم کرده و از فوکوس بودن آن مطمئن گشتم.

ساعت 17:54 هلال در دوربین دوچشمی 120×20 توسط بنده رویت شد. ساعت هلال 3 بر روی 5/7 بود. در ابتدا به مدت 20 ثانیه به دقت هلال را در چشمی دوربین نگاه کردم تا مطمئن بشوم که ابر یا خطای چشمم نیست سپس اعلام رویت کردم. هلال در غبار افق غربی و در بین رشته ابرهایی که به سمت پایین افق در حال حرکت بودند رویت شد. علی کوه‌پا‌یه‌ای، علیرضا وفا، مجید مرزانی و یکی از افراد ارتشی به ترتیب هلال را در دوربین 120×20 رویت کرده و تائید کردند. دیگر افراد در این دوربین موفق به رویت هلال نشدند.

در حدود 10 دقیقه بعد حدود ساعت 18:03 هلال در دوربین دوچشمی 120×20 در میان دو رشته ابر رویت شد. علیرضا کوهپایه‌ای و علیرضا وفا به ترتیب هلال را در دوربین رویت کرده و تائید کردند. دیگر افراد موفق به رویت هلال در دوربین من نشدند.

دقایقی بعد هلالی را در چشمی دوربین 120×20 رویت کردم که آن را خطای چشمم می‌دانم و تائید نمی‌کنم.

ساعت22  پس از رسیدن گروه به پایین کوه گزارش کامل رویت هلال را با گوشی به آقای موحد نژاد مستقر در ستاد استهلال و در ساعت 23:15 پس از رسیدن به منزل به آقای سید سید محسن میرسعید اعلام کردم.

توضیحات مهم:

ثبات گروه( ثبت‌کننده وقایع و زمان‌ها) زمان‌ها را دقیق ثبت نکرده و من از زمان‌های ثبت شده توسط ایشان اطلاعی ندارم. زمان رصدهای بنده با ساعت گوشی همراهم ثبت شده است.( ساعت گوشی دقیق می‌باشد و پیش از برنامه رصد چک شده است)

جهت خوان من پس از دقایقی از غروب خورشید از من جدا شده و من دیگر جهت‌خوانی نداشتم و به تنهایی هم جهت‌خوانی می‌کردم و هم در چشمی به جستجوی هلال بودم.

دوربین 120×20 که من با آن کار می‌کردم در محل اتصال چشمی با کلگی سه‌پایه لق می‌زد و کاملا محکم نمی‌شد. بنابراین درجاتی که ما از سمت و ارتفاع ماه و خورشید در هنگام رصد آن را بدست می‌آوردیم که متفاوت با درجات ثبت شده در برگه اطلاعات رصدیمان بود.( لازم است پیش از برنامه یکی از افراد گروه رصدی دوربین دوچشمی را چک می‌کرد) تنظیم و درست کردن این مشکل بسیاری از وقت ما را گرفت و کار رویت ما را بسیار سخت کرد.

 پس از ساعت 18:05( زمان دقیق را به علت عدم ثبت زمان توسط ثبات و از کار افتادن گوشی همراهم به دلیل سردی هوا دقیقا نمی‌دانم) جرم پرنوری به رنگ زرد مایل به نارنجی و قرمز که چشمک نمی‌زد را چند درجه بالاتر از محل غروب ماه و در مسیر غروب سیاره مشتری در چشمی دوربین 120×20 رصد کردم. به ذوالفقار دانشی‌نسب اطلاع دادم ایشان پس از دیدن آن گفتند که این جرم یک ستاره است، در حالی‌که :

1) در آن زمان هنوز نور اندکی از غروب خورشید در افق غربی مانده بود و هیچ ستاره‌ای نمی‌تواند در این قسمت و در این زمان به این پرنوری دیده شود.

2) آن جرم دقیقا در مسیر غروب مشتری و بالاتر از محل غروب ماه رصد شد. متاسفانه پس از لحظاتی این جرم در پس ابرهای افق غرب پنهان شد.

متاسفانه به دلیل نقص دوربین دوچشمی 120×29 از ناحیه اتصال دوربین با کلگی و عدم ثبت اطلاعات توسط ثبات و رفتن درجه‌خوان از کنار من ارتفاع، سمت و اختلاف زاویه‌ای ماه و خورشید در لحظه رویت هلال ثبت نشد. بدیهی است نقص دوربین باعث شد تا ارقام سمت و ارتفاع ماه و خورشید در دوچشمی با ارقام سمت و ارتفاع خورشید و ماه در برگه اطلاعاتمان متفاوت باشد.

آقای بوژمهرانی و دیگر اعضای گروه علمی ستاد استهلال ماه دفتر رهبری توجه داشته باشید « هدف ما اثبات روئیت پذیری هلال دیدار ماه رمضان در بیش از 110 کیلومتر بالاتر از خط رویت پذیری این هلال در نقشه‌های معتبر روئیت پذیری این هلال بود". گروه‌های دیگر در استان فارس و اصفهان با آن امکانات بطور حتم می بایستی این هلال را رویت می‌کردند که ظاهرا سه، چهار گروهی این هلال را رویت کردند. بطور حتم کار آن‌ها سخت بود ه است اما نه به دشواری کار گروه ما زیرا که :

1) هلال ده‌ها کیلومتر بالاتر از خط روئیت پذیری هلال روئیت شد.

2) ابزار گروه دارای امکانات جانبی چون ردیاب، GO TO، CCD و امکانات ویژه تصویربرداری از چشمی ابزار نبودند.

3) دشواری رفتن به قله توچال در آن ارتفاع و هوای سرد و وزش شدید هوا را نباید نادیده گرفت.

تمامی مراحل این برنامه از حرکت به سمت قله(محل رصد) تا برنامه رصد در قله و بازگشت به پایین کوه فیلمبرداری شده و در صورت نیاز به کمیته علمی ستاد استهلال رهبری ارائه خواهد شد. این گزارش توسط آقای دانشی نسب در روزهای آینده تحویل این کمیته خواهد شد.

بدیهی است بنده تنها این گزارش را برای « سایت کمان آسمانی» ارسال کرده و گزارش‌های دیگر افراد را که مرتبط با رویت هلال توسط بنده بدون هماهنگی قبلی بوده است را تائید نمی‌کنم. در پایان در انتظار تائید این گزارش توسط سرپرست و موسس گروه آماتوری رویت هلال ماه‌های قمری جوان« استاد صیاد » هستم.

با احترام

شراگیم امینی - 23مهر 1384، 11رمضان1426 ، 15 اکتبر 2005

 

از جناب آقاي اميني به جهت ارسال اين گزارش بسيار سپاسگزاريم. 

گزارش شماره43

گزارش دهنده آقای ذوالفقار دانشی نسب ، تهران (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

خلاصه گزارش رصد هلال ماه مبارک رمضان از قله توچال

زمان : شامگاه سه شنبه 12 مهرماه 1384

مکان : شمال تهران ، پناهگاه قله توچال

مختصات رصدگاه : 35.885 شمالی ، 51.41869 شرقی ، 3969 متر ارتفاع

ابزارها : دوربین دوچشمی نظامی 150*40                 1 دستگاه

            دوربین دوچشمی نظامی 120*20                 1دستنگاه

            دوربین دوچشمی نجومی 100*25                 1 دستگاه

            تلسکوپ "10 دابسونی                                1 دستگاه

            تلسکوپ "8 اشمیت کاسگرین                       1 دستگاه

وضعیت جوی : افق منفی مملو از گرد و غبارشدید ، افق عادی  پوشیده از ابرهای تکه تکه

اعضای تیم رصدی : ذوالفقار دانشی ، علیرضا وفا ، مجید مرزانی ، شراگیم امینی ، علی کوهپایی

اعضای جهت خوان : محمد کریم سعید قلاتی ، سید حامد آل محمد

ثبت وقایع : علی رجول دزفولی

عکسبرداری : محمد کریم سعید قلاتی

سایر اعضای گروه : ، آقای آزادی ، آقای محمد صادق ،  سرهنگ عیوضی ( لشکر 27 محمد رسول ا... ) ، سروان شعبانی ( لشکر 23 تکاور )  4 تن دیگر از نیروهای سپاه و ارتش .

نکته : زمانها تقریبی است . زمان دقیق در گزارش اصلی ذکر خواهد شد .

طبق برنامه ریزی قرار بود ساعت 12 ظهر از محل تله کابین توچال به راه بیفتیم ، ولی به دلیل آنکه خودروهای ارسالی از ارتش و سپاه به تنهایی 6 سرنشین داشت و جایی برای نشستن اعضای تیم رصدی نبود ، دوساعت و نیم دیگر هم منتظر شدیم تا خودروی سوم به گروه ملحق شود. البته ابزار 150*40 هم در ساعت 11:30 صبح هماهنگ شد (!) . پس از مشکلات فراوان در ساعت 16:30 با دو خودرو به قله رسیدیم ( خودروی ارتش نتوانست از ایستگاه 5 تله کابین بالاتر بیاید ، زیرا گاردان جلوی ماشین  بازبود و شیب جاده زیاد ) و مشغول استقرار داده ها شدیم . هوای بسیار سرد که باد سوزناک قله آنرا تشدید میکرد ، کار را به کندی پیش میبرد .

در آغاز کار تلاش برای یافتن سیاره زهره به دلیل در دسترس نبودن مختصات با شکست مواجه شد . با توجه به نزدیک بودن غروب خورشید ، تنظیمات را با خورشید انجام دادیم ، البته افق ابری زمان بسیار کمی را در اختیار ما قرار می داد ، ولی در همان زمان بسیار کم هم سه تن از رصد گران ( ذوالفقار دانشی ، علی کوهپایی و علیرضا وفا ) توانستند پدیده درخش سبز (Green Flash )   را مشاهده کنند . فوکوس دوربین  150*40 با خورشید تقریبا بی فروغ صورت گرفت ( سه لکه زیبا روی خورشید به چشم میخورد ) و پس از آن همگی به جستجوی هلال پرداختند . ذوالفقار دانشی پشت دوربین 150*40 ، علی کوهپایی پشت تلسکوپ "10 ، شراگیم امینی پشت دوربین 120*20 ، علیرضا وفا پشت تلسکوپ "8 اشمیت کاسگرین و مجید مرزانی پشت دوربین 100*25.

در ساعت 17:46، علی کوهپایی از پشت تلسکوپ "10 ادعای رویت کرد ( به مدت 30 ثانیه ) و پس از او مجید مرزانی به پشت دوربین رفت و ادعای او را تایید کرد . پس از آن ذوالفقار دانشی به پشت تلسکوپ رفت ولی چیزی ندید و همین طور سایر افراد . مجید مرزانی پس از دقایقی از پشت دوربین 100*25 ادعای رویت هلال کرد و بلافاصله علی کوهپایی به پشت دوربین دوچشمی رفت و ادعای او را تایید کرد . علیرضا وفا از پشت تلسکوپ "8 ادعای رویت کرد و علی کوهپایی پس از رصد از پشت تلسکوپ این هلال را تایید کرد .  سپس نوبت ابزار 120*20 بود که علی کوهپایی از پشت آن هلال را مشاهده کند و این هلال از سوی مجید مرزانی ، شراگیم امینی ، علیرضا وفا و سروان شعبانی مورد تایید قرار بگیرد . غیر از این 5 نفر یعنی علی کوهپایی ، مجید مرزانی ، علیرضا وفا ، شراگیم امینی و سروان شعبانی هیچ کس دیگر نتوانست هلال را از پشت دوربین ها مشاهده کند . ابزار 150*40 هم تنها ابزاری بود که کسی نتوانست از درون آن هلال را مشاهده کند . تا ساعت 18:20 ، شراگیم امینی و علی کوهپایی به دنبال هلال میگشتند و گاهگاهی رویت آن را اعلام میکردند که البته پس از تذکر ذوالفقار دانشی مبنی بر غروب ماه در 18:06 اظهار داشتند هلالهایی که پس از این زمان دیده اند، اشتباه بوده ولی هلالهای قبل از آن همگی درست بوده است .

نکته بسیار مهم : در طول رصد ، چه با چشم و چه با دوربین هیچ نشانه ای از سیارات مشتری و عطارد مشاهده نشد ، چندین بار منطقه ای که هلال در آنجا دیده شده بود ( از سوی آن 5 نفر )  با دوربین جستجو شد و نشانه ای پیدا نشد . حوالی ساعت 18:25 ، علی کوهپایی ستاره ای  قرمز رنگ با قدر بین 2 تا 3 را در میدان دید تلسکوپ آورد و ادعا کرد این مشتری است !

در راه بازگشت ، گزارش مختصری از رصد به ستاد استهلا ل دفتر مقام معظم رهبری ارسال شد و تمامی موارد فوق منعکس شد . البته آقایان کوهپایی و امینی به شدت نسبت به رویت هلال خود اطمینان داشتند و این را در تماس های خود با دفتر منعکس می کردند .

تمامی مراحل رصد فیلمبرداری شده است و ثبت وقایع روی نوار نیز صورت گرفته است . در آینده نزدیک گزارش کامل این رصد برای بررسی ارسال خواهد شد.

                                                                                               عكس هاي ارسالي آقاي دانشي نسب

 

توجه : تحلیل این گزارش بزودی مورد بحث قرار گرفته و از تمامی همکاران محترم درخواست می کنیم در این گفتگو شرکت نمایند. همچنین ضمن عرض خسته نباشید به تمامی اعضای این گروه رصدی ، از دوستان عزیزی که رویت شدن هلال را اعلام کرده اند ( آقایان مرزانی ، وفا ، امینی و کوهپایی ) خواهشمندیم برای تحلیل مناسبتر این رصد ، گزارش شخصی خود را نیز برای کمان آسمانی ارسال دارند. 

گزارش شماره42

گزارش دهنده  آقای عباس احمدیان ، ستاد استهلال استان اصفهان (گزارش کتبی)

تاریخ رصد : سه شنبه 12 مهر 1384 ، 29 شعبان 1426 ، 4 اکتبر 2005

رصدگاه : جنوب غربی شهر جندق ( عرض 33:56:23 شمالی و طول 54:21:29 شرقی با 1213 متر ارتفاع از سطح دریا )

زمان حضور در رصدگاه : ساعت 17:20

رصدگران و ابزار رصدی : عباس احمدیان ( 120*20) ، محمد حسن قاسمی ( 50*7) و آرمان افشاری (120*20)

وضعیت افق غربی : غبار غلیظ تا ارتفاع 5/2 درجه ، غبار رقیق تا ارتفاع 5 درجه ، حدود 5/0 درجه موانع دید در محل غروب خورشید

زمان محاسباتی غروب خورشید در رصدگاه : ساعت 17:33

زمان غروب خورشید رصد شده : در ساعت 17:31 ( غروب خورشید در پشت کوه )

اولین رویت با چشم مسلح : در ساعت 17:50 توسط آقای آرمان افشاری

آخرین رویت با چشم مسلح : در ساعت 17:53 توسط آقای آرمان افشاری

زاویه دو سر هلال : از ساعت 3 تا 7

تعداد رصدگرانی که موفق به رویت هلال شدند : فقط یک نفر

مشروح گزارش : اینجانب عباس احمدیان در ساعت 17:39 سیاره مشتری را با دوچشمی 120*20 و پس از آن سیاره عطارد را نیز یافتم اما هر چه تلاش کردم با کمک این دو سیاره نتوانستم هلال را بیابم و البته این تلاش تا ساعت 17:48 به طول انجامید. سپس آقای آرمان افشاری با استفاده از همین دوربین در ساعت 17:49 سیاره مشتری و در ساعت 17:50 هلال را یافتند و اظهار داشتند که میتوان هلال و سیاره مشتری را در یک زمان در میدان دید دوربین ( 3 درجه ) قرار داد. اما ایشان سه مرتبه در ساعت های 17:50 ، 17:51 و 17:53 هلال را با تلاش مجدد می یافتند و بنده دوربین را محکم می کردم اما در محل مورد نظر چیزی ندیدم. ضمنا" ایشان گفته است که قسمت پایین هلال دیده می شود.

 

توجه : تحلیل این گزارش بزودی مورد بحث قرار گرفته و از تمامی همکاران محترم درخواست می کنیم در این گفتگو شرکت نمایند.


 

گزارش شماره41

گزارش دهنده  آقای محمدرضا مورونیان ، ستاد استهلال استان اصفهان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

هوالجمیل

با سلام خدمت تمامی هم میهنان عزیز و تبریک حلول ماه مبارک رمضان و عرض خسته نباشید به تمام رصد گران کوشا و عزیز.

گزارش رویت هلال ماه رمضان 1426 کمیته رصد رویت هلال ماه انجمن ستارگان آبی (ستاد استهلال استان اصفهان)

تاریخ رصد سه شنبه 12 مهرماه 1384

مکان رصد: ارتفاعات کوه پنجه واقع در منطقه ذوب آهن اصفهان

مختصات جغرافیائی محل: عرض جغرافیائی 32:30:997 شمالی و طول جغرافیائی 51:17:727 شرقی

ارتفاع از سطح دریا: 2470 متر

غروب خورشید محاسباتی: 17:44

غروب رصد شده: 17:44

ارتفاع موانع دید: در سمت غروب خورشید ارتفاع  به دلیل وجود دره ای کوچک در میان کوه های 5/0 درجه ای افق صفر و در سمت  غروب ماه همان 5/0 درجه

وضعیت غبار در افق سمت 240 تا 300 حدود 5/0 درجه غبار نیمه غلیظ و تا ارتفاع 2 درجه غبار رقیق

وضعیت هوا: در محل رصد جریان باد گاهی تند اما در اکثر مواقع به صورت نسیم از دشت به سمت ارتفاعات، بدون وجود ابر

ابزار رصد: یک دستگاه تلسکوپ 6 اینچ، دوربین دوچشمی 120*20 دو عدد، دوربین 60*20 یک عدد

نتیجه رصد : هلال دلفریب ماه مبارک رمضان رویت شد.

اسامی تیم رویت هلال انجمن ستارگان آبی شرکت کننده در رصد: محمدرضا مورونیان، میثم چوپان، علی صدری، مصطفی فخار، شهاب کهکشان

اسامی همراهان: جناب سرهنگ منصور پور معینی نژاد و آقایان  محسن جعفری و عیسی حمیدی کیا از نیروی زمینی ارتش، آقای رسول حاج ابراهیم نماینده محترم صاایران و آقایان عباس نوروزی و مقدس رانندگان خودروهای نقلیه.

شرح رصد هلال ماه مبارک رمضان در کوه پنجه اصفهان:

با توجه به اهمیت هلال رمضان امسال از نظر علمی و اعتقادی  کمیته رویت هلال انجمن ستارگان آبی نیز در برنامه رصد فراگیر و هماهنگ ستاد استهلال استان اصفهان شرکت کرد. بنا به تصمیم اتخاذ شده در جلسه ستاد انجمن محل کوه پنجه واقع در منطقه ذوب آهن را برای رویت انتخاب کردیم و روز سه شنبه به همراه گروه اعزامی از ارتش و همراهی نماینده صاایران به محل اعزام شدیم. متاسفانه بدلیل اشکال در خودروی وا نت اعزامي و دیر رسیدن این دوستان ، از برنامه زمانبندی شده رویت عقب افتادیم اما نهایتا در ساعت 17:16 به محل رسیدیم. در محل کوه پنجه در سمت غرب آسمان غبار نیمه غلیظ تا ارتفاع 5/0 درجه و غبار رقیق تا ارتفاع 2 درجه وجود داشت که البته در افق دوردست هم مانع کوه تا ارتفاع تقریبی کمتر از 5/0 وجود داشت که خوشبختانه در محل غروب خورشید به صفر می رسید.

پس از استقرار سریع دوربین ها و تلسکوپ با توجه به بهترین زمان رویت محاسبه شده توسط نرم افزار ( 17:56) و مختصات هلال در این لحظه ( سمت 254.5 و ارتفاع 43/3 درجه) دوربین های 120*20 و تلسکوپ را تنظیم نمودیم و منتظر عبور هلال از میدان دیدمان بودیم اما اثری از هلال نبود(این روش را تا ساعت 18 ادامه دادیم).

با اتخاذ تصمیمی سریع قرار شد تا یکی از دوربین ها سیاره مشتری را جستجو کند و از آن برای رویت هلال استفاده نماید و دوربین دیگر از روش جاروب آسمان از نقطه غروب خورشید به سمت چپ استفاده نماید ( در اینجا جا دارد از پیشنهاد بسیار خوب آقای مهرانی مبنی بر قرار دادن لبه افق در پایین میدان دید دوربین قدردانی نمایم ). در ساعت 18:03:57 اینجانب موفق به رویت هلال شدم (دوربین 120*20 و روش جاروب افق) و رویت هلال را اعلام کردم، پس از آن آقای میثم چوپان هم که با دوربین دیگر کار می کرد با استفاده از سیاره مشتری هلال ماه را در ساعت 18:04:15 مشاهده کرد. همچنین نماینده محترم صاایران جناب آقای رسول حاج ابراهیم به پشت دوربین ها آمده و ایشان هم موفق به رویت هلال شدند. هلال ماه تا ساعت 18:07:10 مشاهده شد و پس از آن هم بسیار محو و هم در غبار ناپدید گردید. شایان ذکر است سیاره مشتری در ساعت 18:04:05 مشاهده شد که منجر به رویت هلال گردید و همچنین توسط تلسکوپ هم مشاهده شد اما متاسفانه موفق به رویت هلال با تلسکوپ نشدیم و توسط دوربین 60*20 هم هلال مشاهده نگردید. در پایان جا دارد از همکاری صمیمانه تمامی دست اندر کاران ستاد استهلال استان اصفهان و همچنین صبر و تحمل همراهان و همچنین رانندگان محترم خودروها که صبورانه جاده خاکی کوه را تا قله طی کردند و همچنین از اقدام خوب ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در مورد تهیه امکانات و هماهنگی ها لازم برای انجام رویت هلال قدردانی مي نمایم.


 


 

گزارش شماره40

گزارش دهنده  آقای موسی زمانی ، شیراز - ایران ( برگرفته از سایت انجمن نجوم اردن ، گروه ICOP)

Iran: ICOP member Mr. Mousa Zamani mentioned that he sighted the crescent by binoculars, where as he didn't see it by naked eye. Knowing that the sky was hazy. He was observing from Shiraz.

توجه : هر چند بسیار علاقمند بودیم این گزارش را به زبان و خط پارسی و برای اولین بار در یک سایت ایرانی ببینیم اما به هر حال این موضوع چیزی از ارزش گزارش دوست ارجمندمان آقای زمانی کم نمی کند. تبریک ویژه خود را به ایشان تقدیم می داریم.

 

 گزارش شماره39

گزارش دهنده  آقای محمد صفاران ، خانه نجوم مشهد مقدس (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با سلام، به استحضار مي رساند رويت هلال ماه مبارك رمضان با حضور امام جمعه محترم مشهد حضرت آيت الله علم الهدي، رياست ستاد استهلال استانهاي خراسان حجه الاسلام والمسلمين معادي، معاونت فرهنگي شهرداري مشهد جناب آقاي فياضي، اعضاي فعال خانه نجوم مشهد، اعضاي انجمن نجوم آماتوري آسمان توس، برخي از دوستان گروه شباهنگ، جمعي از طلاب حوزه هاي علميه و عده زيادي از علاقه مندان ديگر صورت پذيرفت.

طول جغرافيايي محل رصد:  6/59 درجه شرقي

عرض جغرافيايی محل رصد: 3/36 درجه شمالي

ارتفاع محل رصد از سطح آبهای آزاد: 1050 متر

ميزان پوشش افق توسط موانع: وجود رشته كوهي با ارتفاع كمتر از 3 درجه در افق غربي و در محل غروب خورشيد.

وضعيت افق رصدگاه از نظر شرايط آب و هوايی: وجود غبار محلي

نوع ابزار مورد استفاده: يك عدد تلسكوپ RET114، چهار عدد تلسكوپ TAL120، يك عدد تلسكوپ VIXEN150، هشت عدد دوربين 7 در 35 و هشت عدد دوربين 7 در 50

نتيجه: هلال رؤيت نگرديد.

                                                                                                   عكس هاي ارسالي آقاي صفاران
 
 


گزارش شماره38

گزارش دهنده  گروه رصدی شهرستان تیران و کرون – استان اصفهان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

این گروه همراه با رصدگران شهرستان نجف آباد به رصد هلال پرداخته اند. فونت مورد استفاده در گزارش ارسالی این دوستان شناسائی نشده است اما عکسهای ارسالی آنان تقدیم می گردد

                                                                                عكس هاي ارسالي انجمن نجوم ثاقب سپهر تيران و كرون

 


گزارش شماره37

گزارش دهنده  مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام ، شهر ری – تهران (گزارش کتبی)

باسمه تعالی

گزارش رویت هلال ماه رمضان 1426 توسط تیم رصدی مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع)

ساعت استقرا ردر رصدگاه : در ساعت 14:48

غروب ماه : در ساعت 17:18

غروب خورشید : در ساعت 17:51

ابزار رصدی : دوربین 120*20 یک دستگاه ، دوربین 70*40 چهار دستگاه ، دوربین 15*10 یک دستگاه ، دوربین 50*30-10 یک دستگاه و GPS

اسامی گروه رصدی : محمدرضا صیاد ، سید حسن سلطانی ، مهدی دانشیار ، علی اصغر لطفی و عباس حیدری

خلاصه گزارش : شرایط جوی نامساعد بود. وجود غبار نسبتا" غلیظ در سراسر افق غربی به ارتفاع متوسط 2/3 درجه . هلال رویت نشد.

تیم رصدی مرکز در شامگاه 12 مهر 1384 در منطقه شهسواران از استان مرکزی با طول جغرافیایی 50 درجه و 15 دقیقه و 31 ثانیه و عرض جغرافیایی 34 درجه و 19 دقیقه و 16 ثانیه در 58 کیلومتری شرق شهر اراک واقع در استان مرکزی موضع گرفت ولی به علت مواجه شدن با غبار غلیظ در افق غربی تا ارتفاع 2/3 درجه موفق به رویت هلال نشد.

                                                                                      گروه اعزامي مركز نجوم آستان حضرت عبدالعظيم (ع)

                                                                                                             عكس بسيار زيباي گروه رصدي

 


گزارش شماره36.35

گزارش دهنده  آقای علیرضا خماریان ، کانون حکیم عمر خیام نیشابوری ، نیشابور (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با سلام و تبریک حلول ماه مبارک رمضان

گزارش رویت هلال ماه مبارک رمضان 1426 در 29 شعبان برابر با 12 مهر 1384

مکان رصد : قله 2100 متری جازندر 36:33 شمالی و58:18 شرقی

تجهیزات : دوربین 120*20 و2 دوربین 50*10 و تئودولیت دیجیتال

نتیجه رصد : هلال رویت نشد

شرح رصد : با وجود شرایط ویژه ای که این هلال داشت نتوانستیم مکان بهتری انتخاب کنیم با وجود غبار شدیدی که از روز قبل در منطقه وجود داشت امیدوار بودیم با رفتن به ارتفاعات اندکی از این غبار کاسته شود ولی متاسفانه در ارتفاع 2100 متری نیز وضعیت بسیار ناامید کننده بود تا ارتفاع 4درجه غبار بسیار شدیدی افق را فرا گرفته بود گرچه توانستیم مشتری را راحت پیدا کنیم ولی به دلیل غبار شدید امکان نداشت جرم دیگری در ارتفاع کمتر رصد گردد. شرکت کنندگان در رصد عبارت بودند از آقایان عظیمی نژاد علیرضا خماریان سید حسین حسینی ایمان خماریان و مصطفی تولایی.

همچنین سعید آقایی نیز که از رصد گاه شادیاخ اقدام به رصد کرده بود موفق به رویت نشده بود .حتی به دلیل تراکم غبار مشتری نیز قابل رویت نبوده است.

آسمانتان صاف و چشمانتان پرتوان باد

                                                                                                     عكس هاي ارسالي آقاي خماريان
 
 


گزارش شماره34

گزارش دهنده  آقای مسعود عتیقی ، گروه رویت هلال انجمن نجوم آماتوری ایران ، تهران (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

بنام ایزد یکتا

ضمن تبریک رویت هلال رمضان 1426 که توسط برخی از دوستان رصدگر در مناطق مختلف کشوربه انجام رسید،گزارش زیر تقدیم میگردد.امید است با همکاری بهترگروههای نجومی ،تحولی در خور  ، در این زمینه عاید گردد.

گزارش گروه رویت هلال انجمن نجوم آماتوری ایران( رویت هلال رمضان 1426)

رصد گران : مسعود عتیقی، محمد شریفی، سید جواد پورایوانی

رصد گاه: ارتفاعات گردنه اسد آباد همدان

موقعیت جغرافیایی رصدگاه: طول جغرافیایی 48:10 شرقی و عرض جغرافیایی 34:50 شمالی

ابزار رصدي : يك دستگاه دوربين دو چشمي  70 * 15  و يك دستگاه دو چشمي 120 * 20

وضعیت ابرناکی افق در زمان رویت: 8/3

دما : 22 درجه سانتیگراد

رطوبت : 30%

سمت باد: 240 درجه

سرعت باد : 7 کیلومتر بر ساعت

فشار: 8/824 میلی بار

غبار نیمه رقیق: 2/1 درجه ، غبار رقیق : 2 درجه

 *مشخصات  رصدی

هنگام غروب خورشید:  17:55:20 ( قرار گیری مرکز قرص خورشید در افق حقیقی)

سن ماه :   96/27  ساعت

سمت خورشید در لحظه غروب خورشید: 265d 3m 25s

ارتفاع ماه در لحظه غروب خورشید: 5d 01m 05s 

لحظه رصد سیاره برجیس ( مشتری) توسط اعضای گروه : در ساعت 18:01:55

Best time : ساعت 18:09:21

هنگام غروب ماه: ساعت 18:24:33

سمت ماه در لحظه غروب خورشید:  252d 47m 18s

جدایی زاویه ای ماه و خورشید در لحظه غروب خورشید: 13d 5m 40s

رصد تا ساعت 18:24 ادامه داشت وبه علت ابرناکی و غبار در افق متاسفانه شکار این هلال میسر نگردید.

آن مه نو كو كمر از نور داشت     ماه نو از شيفتگان دور داشت

با بهترین آرزوها برای رصدگران کمان ابروی آسمانی

                                                                                                 عكس هاي ارسالي آقاي عتيقي

 


گزارش شماره33

گزارش دهنده  آقاي ايمان زماني ، گروه رویت هلال آیسان ، مشهد مقدس (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام و عرض تبریک حلول ماه مبارک رمضان خدمت تمامی رصد گران گرامی

با توجه به ارزش فوق العاده ی  مذهبی و علمی هلال رمضان 1426 گروه رویت هلال آیسان برنامه گسترده ای را برنامه ریزی کرده بود. در همایش تخصصی استهلال که در 24 شهریور ماه در مشهد برگزار شد توفیق زیارت جناب مهرانی را داشتم و ایشان شهر بیرجند را به عنوان موقعیتی عالی برای برسی معیارهای رویت پذیری هلال به بنده پیشنهاد کردند. با هماهگی های انجام شده توسط خانم ظریفیان با ارتش بیرجند و فرماندهی محترم پادگان 04 بیرجند، امیر "رستگار منش" و پشتیبانی همه جانبه ایشان قرار شد که گروه در بیرجند اقدام به رصد کند.

تنها دلهره ما وضعیت جوی بیرجند بود که باهماهنگی های سرکار خانم نجار (از اعضای گروه) و ارتباط مداوم با مهندس بابائیان معاونت محترم سازمان هواشناسی خراسان رضوی نگرانی از بابت ناپایداری جوی برطرف شد ولی پیش بینی ها نشان از وجود باد و غبار زیاد در خراسان جنوبی میداد. عصر دوشنبه گروه در بیرجند مستقر و با استقبال گرم مسئولان مهمانسرای ارتش (میلاد) مواجه شد که جا دارد همینجا از زحمات این عزیزان تشکر کنیم.همان روز طی جلسه ای که با جناب سرهنگ آزادی « مسئول دیده بانی» داشتیم وضعیت منطقه را بررسی کردیم و سر انجام دو منطقه برای شناسایی انتخاب شد . منطقه اول ارتفاعات باقران درمزار کاهی در 55 کیلومتری جنوب شرقی بیرجند با ارتفاع 2600 متر که بلند ترین نقطه منطقه بیرجند است و رصد خانه دانشگاه بیرجند هم در این مکان در حال احداث می باشد و منطقه دوم قسمت غربی ارتفاعات باقران در 40 کیلومتری غرب بیرجند با ارتفاع 1400 متر و مشرف به شهر خوسف.

صبح روز سه شنبه برای شناسایی به منطقه اعزام شدیم، منطقه اول از لحاظ ارتفاع بسیار عالی بود ولی غبار بسیار زیادی افق غربی را فرا گرفته بود. منطقه دوم بیش از 1000 متر پائین تر بود ولی افقی بسیار صاف و عاری از غبار داشت. با مشورتی که با جناب مهرانی داشتیم ایشان افق دوم را پیشنهاد کردند. و ما بعد از ظهر در محل مستقر شدیم . ولی چشمتان روز بد نبیند افقی که صبح ذره ایی غبار نداشت تقریبا تا 6 درجه در غبار فرو رفته بود . با نا امیدی تجهیزات را نصب کردیم و منتظر غروب خورشید شدیم پس از پیدا کردن سمت ماه بوسیله قطب نما دوربین را به سمت محل هلال نشانه رفتیم . ولی غبار مانع از رویت هر چیز می شد ( تلاش ما برای پیدا کردن مشتری نیز به جایی نرسید) . مختصات هلال رابا نرم افزارهر2 دقیقه روی کاغذ نوشته بودیم وبوسیله آن هر دو دقیقه محل دقیق هلال را نشانه می رفتیم ولی هرچه گشتیم کمتر یافتیم ( البته لازم به ذکر است در ساعت 17.31 بنده احساس کردم در میدان دیدم خط کوچکی سوسو میزندکه میتوان از ان به عنوان تکه ای از هلال تعبیر کرد بلافاصله جناب سرهنگ آزادی و خانم ظریفیان به پشت دوربین امدند و هر دو اعلام کردند در لحظه ای کوتاه خط کوچک نورانی را مشاهده کردند ولی احتمال آنکه این خط قسمتی از هلال باشد خیلی ضعیف بود زیرا همگی در لحظه کوتاهی رویت کردیم و غبار نیز بسیار زیاد بود ) مختصات هلال را تا زمان غروب دنبال کردیم ولی قسمت بر آن بود که این کمان دلبر آسمان رخ از ما بر گیرد .

ماجرای جالبی که در پایان این رصد اتفاق افتاد این بود که ما باید از جاده اصلی تقریبا 10 کیلومترداخل بیابان حرکت می کردیم تا به دامنه ارتفاعات رصد گاه برسیم در مسیر برگشت ناگهان لاستیک ماشین در خاک فرو رفت و ما مجبور شدیم توقفی یک ساعته در بیابان داشته باشیم وتوانستیم یک دل سیر از آسمان آنجا لذت ببریم و برنامه مابا یک شب رصدی اجباری به یاد ماندنی به پایان رسید.

اطلاعات تکمیلی:

رصد گاه: غرب ارتفاعات باقران طول:58:56  عرض32:47 ارتفاع 1400 م از سطح آبهای آزاد

تجهیزات: دوربین 20x120 _ دوربین 8x30 نظامی آمریکایی _ قطب نماهای نظامی M1و M2 _ نقشه های نظامی منطقه

رصد گران: ایمان زمانی- مهدی جدید الاسلامی- مهسا ظریفیان- نفیسه شایان- نکیسا نورایی- مژگان ابراهیمی- جناب سرهنگ آزادی

غروب خورشید در محل: 17:16

زمان آغاز رصد:16:30       پایان رصد : 18:15

در پایان گروه رویت هلال آیسان بر خود لازم میداند از عزیزان و نهادهای زیر که مارا در اجارای این برنامه یاری دادند صمیمانه تشکر و قدر دانی نماید :

1-     فرماندهی محترم آجا در خراسان جنوبی و پادگان 04 بیرجند، امیر« رستگار منش» که اگر نبود پشتیبانی همه جانبه ایشان، این برنامه انجام نمی شد.

2-     جناب سرهنگ آزادی که با کوله باری از تجربه و اطلاعات تمام وجود خود را در اختیار گروه قرار دادند.

3-     جناب آقای مهرانی که در تمام لحظات با راهنمائی ها خویش ما را یاری دادند.

4-     سازمان هواشناسی خراسان رضوی و جنوبی و جناب مهندس بابائیان

5-     تمامی مسئولین پادگان 04 بیرجند و همچنین سربازان و رانندگان گرامی

اعضای گروه رویت هلال آیسان ماهی سرشار از معنویت را برای تمامی رصد گران آرزومندند


جناب آقاي زماني

با سلام و عرض خسته نباشيد خدمت شما و ساير دوستان و همكاران گرامي در گروه آيسان

ظاهرا" كمك هاي مشورتي بنده در استان خراسان نتيجه معكوس ميدهد !! در رصد هلال محرم 1426 نيز به جناب آقاي براتي ( نيشابور ) توصيه كردم تا جايي كه ميتوانند به سمت جنوب جابجا شوند ( البته اين توصيه درست بود ) ولي دوستان نيشابوري بنده ، پس از عزيمت به سمت جنوب و حوالي كاشمر ، گرفتار كولاك سختي شدند كه حتي براي بازگشت آنان به نيشابور نيز ايجاد مزاحمت كرده بود!! به هر صورت اميدوارم اين مشكل حالت سريال به خود نگيرد ، اگر چنين شد هر توصيه اي به شما كردم ، برعكس آن را عمل كنيد. خدا را چه ديديد ؛ شايد موفق شديد!! توفيق روز افزون شما را آرزومندم.

با احترام ، عليرضا بوژمهراني

               اعضای گروه از راست به چپ: ایمان زمانی، سرهنگ آزادی ، مهسا ظریفیان ، نکیسا نورایی ، نفیسه شایان ، مژگان ابراهیم زاده (عکس از مهدی جدید الاسلامی)

 

گزارش شماره32

گزارش دهنده  آقاي سعيد حجت پناه ، جهرم (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

به نام خدا

گزارش رويت هلال ماه رمضان 1426

زمان : سه شنبه 12 مهر 84

مکان: جهرم -  طول جغرافيايی 53:21 شرقي و عرض جغرافيايی 28:32 شمالي

ارتفاع از سطح دريا : 2040 متر

ارتفاع موانع ديد : 0 درجه

غروب خورشيد در محل : در ساعت 17:42:10

ارتفاع غبار قليظ : 2.5 درجه

ابزار : 1 دستگاه تلسكوپ 6 اینچي ، دوربينهاي دوچشمی 150*40 ، 120*20 و 50*7 ، دوربين نقشه برداری ، GPS و قطب نماي نظامی

رصدگران : گروه نجوم دبيرستان نمونه دولتی شهيد مفتح و گروه نجوم دانشگاه پيام نور جهرم

نتيجه: عدم موفقيت در رويت هلال

با توجه به ارتفاع غبار بسيار شديد و غليظ در افق گروه موفق به رويت نشد. لازم به ذکر است که اينجانب براي اولين بار در ساعته 17:59 به وسيله دوربين 120*20 موفق به ديدن سياره مشتری شدم ولی با گذشت چند دقيقه ماه در ميان غبار فرو رفت و ديگر امکان رويت آن نبود. در اينجا از زحمات تيپ3 هوابرد المهدی ، مديريت دبيرستان نمونه دولتی شهيد مفتح جناب آقای

نخل پيما ، نمايندگان و مسئولان دفتر امام جمعه محترم جهرم ، جناب آقای فيروزی کمال تشکر و قدردانی را دارم.

 


گزارش شماره31

گزارش دهنده  آقاي محمد سلطان الكتابي ، اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

گزارش رصد هلال رمضان المبارک 1426 در شامگاه سه شنبه 12 مهر 1384، ستاد استهلال استان اصفهان- گروه ویژه رویت هلال انجمن اختروش ایران

رصدگاه : حوالي روستاي اوشن، از توابع نائين(117كيلومتري شرق اصفهان،45كيلومتري جنوب غربي نائين)

مختصات رصدگاه : طول 55:55:48 شرقی و عرض 32:37:54 شمالی با 2061 متر ارتفاع از سطح دریا

رصدگران : شهاب تیموری منش، کورش رکنی، محمد سلطان الکتابی ، غلامحسین کریمی

همراه : جناب آقای داریوش ذوالفقاری راد، کارشناس محترم صا ایران

وضعیت جوی : بدون ابر

وضعیت افق: تاحدود 2 درجه پوشیده ازغبار غلیظ و تا 3درجه دیگر غبار رقیق

تجهيزات: تلسكوپ 8اينچ ويكسن، دوربين دوچشمي120*20، جي پي اس، قطب نما ، دوربين عكاسي ديجيتال

لحظه غروب ( ديده شده در محل) : 17:37

لحظه غروب(نشان داده شده توسط جي پي اس) :17:40

اولين رويت مشتري: ساعت 17:41با دوربين 120*20

نتیجه :عدم رویت هلال

مشروح گزارش:

1- مرحله انتخاب رصد گاه :

با توجه به حساسیت زیاد برنامه رصد هلال رمضان 1426،اعضای گروه ما، از ماه ها قبل در فکر برنامه ریزی برای رویت این هلال بحرانی بودند، تا با انتخاب رصدگاهی مناسب  و تهیه ابزار مورد نیاز، برنامه خوبی را تنظیم کنند. حدود 2 ماه پیش اولین مکانی که به عنوان رصدگاه این هلال نظر مرا به خود جلب کرد، منطقه شاه بابا درک واقع در غرب اصفهان بود. رصدگاهی که مدتی پیش در این سایت ، توسط جناب مهرانی، مفصلا معرفی شد. لذا بعد از بررسی های بعدی، این مکان را به عنوان مناسبترین رصدگاه برگزیدیم. چندی بعد مطلع شدیم که گروه مهتاب وابسته به مرکز نجوم ادیب اصفهان، این منطقه را برای رویت هلال ماه مبارک رمضان انتخاب نموده اند؛ لذا با توجه به اهمیت توزیع گروه ها در مناطق مختلف، بررسی های جدیدی را برای یافتن رصدگاهی دیگر آغاز نمودیم. رصدگاهی که بعد از آن نظر ما را به خود جلب کرد، گردنه خروس گلو واقع در جاده شهرضا سمیرم بود.لذا یک هفته قبل از رصد اصلی، با هماهنگی که با مرکز نجوم و ژئوفیریک شهرضا صورت گرفت، بنده به همراه جناب آقای حسین جانقربانی و تعدادی از اعضای محترم این گروه برای بررسی این مکان، عازم شدیم که در همین جا صمیمانه  ازایشان تشکرمی کنم.  افق رصدگاه فوق حدود 1 درجه توسط کوه و تا حدود 3 درجه از غبار پوشیده بود. که تصویر آن را مشاهده می کنید.(مکان رویت ماه مشخص گردیده است.) به این ترتیب در صدد آن بر آمدیم تا منطقه ای دیگر با افق مناسبتر بیابیم؛ تا در صورت مزاحمت غبار، افقی مناسبتر از لحاظ موانع طبیعی داشته باشیم. پس از بررسی هایي که با استفاده از منابع مختلف به دقت انجام گرفت، حوالی روستای اوشن از توابع نائین را به عنوان رصدگاه برگزیدیم.اتفاقا درهمین زمان بود که از سوی ستاد استهلال استان اصفهان نیز مامور شدیم تا در شرق اصفهان اقدام به استهلال نمائیم.به این ترتیب با وجود اینکه به نظر میرسید در این فصل از سال افق مناطق کویری وضعیت مناسبی از نظر غبار ندارند؛ مکان فوق را به عنوان رصدگاه اصلی انتخاب نمودیم.

 

2- مرحله كار در رصدگاه:

فعاليت ما در رصدگاه خود 3 قسمت بود:

1- بعد از ظهر يكشنبه10/07/1384: تلاش براي شكار مشتري با چشم غير مسلح:

 بعد از ظهر يكشنبه به همراه دوست خوبم آقاي غلامحسين كريمي عازم رصدگاه شديم تا ضمن بررسي دقيقتر افق محل از نظر غبار و موانع طبيعي، براي رصد مشتري با چشم غير مسلح تلاش نمائيم.افق رصدگاه  آنقدر صاف و هموار بود، كه لحظه غروب خورشيد را لمس مي كرديم. به طوري  كه در نگاه اول هيچ شاخصي براي آدرس دادن هم وجود نداشت. ولي با نگاه دقيق تر متوجه شد يم كه يك كوه با ابعادي در حدود دهم دقيقه در قسمتي از افق كه در سمت چپ نقطه غروب خورشيد بود، وجود دارد. سمت اين كوه را با استفاده از قطب نما اندازه گرفتيم. باوركردني نبود!!!.يك سمت طلائي؛ درست 254درجه!!!.بسيار نزديك به سمت مشتري و ماه در لحظه غروب خورشيد!!!. و جود اين كوه باعث مي شد كه مشتري خيلي زود با تلسكوپ شكار شود.به اين ترتيب كافي بود در لحظه غروب خورشيد چند درجه اي  از اين كوه ارتفاع بگيريم تا به مكان مشتري و ماه برسيم.گويا خدا اين كوه كوچك را براي ما آفريده بود. متاسفانه همانطور كه تصور مي شد، افق منطقه به شدت غبار آلود بود: تا 2درجه غبار بسيار غليظ و پس از آن حدود 3 درجه غباري با غلظت كمتر. بنده و آقاي كريمي پس از غروب خورشيد تلاش براي شكار غول منظومه شمسي را آغاز نموديم ولي هيچ خبري از آن نبود .(اينجانب از روز هاي قبل ، در زمان غروب خورشيد، هر كجا كه بودم به دنبال مشتري  گشته و تحولات آن را بررسي كرده بودم.آخرين بار روز جمعه از پشت بام منزل براي چند لحظه مشتري را در غبار ديدم؛ رويت پذيري مشتري هر روز به ميزان قابل توجهي مشكل تر از روز قبل بود.) تلاش براي شكار مشتري را ادامه داديم تا اينكه در ساعت 18:06 (يعني حدود 30 دقيقه پس از غروب خورشيد)موفق به شكار آن شدم و در ساعت 18:20 هم براي آخرين بار مشتري را ديدم.  به اين ترتيب فردا آماده بوديم تا در زماني مناسبتر و با استفاده  از تلسكوپ مشتري را شكار نمائيم.

2- بعد از ظهر دوشنبه11/07/1384: تلاش براي شكار مشتري با تلسكوپ و پيدا كردن ماه مجازي:

بعد از ظهردوشنبه،پس از پايان كسوف به همراه آقايان شهاب تيموري منش و غلامحسين كريمي، با وسيله نقليه اي  كه از طرف ستاد استهلال استان اصفهان در اختيار ما قرا ر داده شده بود،هسپار رصدگاه شديم. پس از رسيدن به محل، بلافاصله تلسكوپ را نصب نموديم.اينجانب هنگام غروب با نشان كردن كوهي كه ذكر خيرش را خوانديد، فايندر تلسكوپ را روي مكاي قرار دادم، كه مشتري در لحظه غروب خورشيد، بايد در آنجا مي بود . ابتدا مشتري را در فايندر نديدم . با توجه به حركت مشتري در طول زمان  و افزايش سمت و كاهش ارتفاع آن،  قسمت ديگري از آسمان را داخل فايندر قرار دادم و تلسكوپ را رها نموده همراه با دوستان براي شكار مشتري با چشم تلاش نموديم.چند لحظه بعد، هنوز كسي مشتري را نديده بود كه به سراغ تلسكوپ رفتم و نگاهي به داخل فايندر انداختم و گفتم بچه ها مشتري! شكار شد! اين لحظه ساعت 17:056 دقيقه بود.( حدود 13دقيقه پس از غروب خورشيد.) به اين ترتيب شكار مشتري با تلسكوپ موفقيت آميز بود. سپس با توجه به ميدان ديد فايندر و چشمي 32ميليمتر،(چشمي مورد استفاده) ماه مجازي را با فايندر و چشمي شكار كرديم. لازم  به ذكر است كه تلاش براي شكار عطارد در غبار بي نتيجه ماند.اكنون خيا لمان راحت بود كه براي پيدا كردن مكان ماه و مشتري با تلسكوپ و همچنين دوربين دو چشمي كه قرار بود در روز استهلال در اختيار ما گذاشته  شود ، هيچ مشكلي نداريم.بدين ترتيب يك گام ديگر براي استهلال آماده تر شديم.

3- بعد از ظهر سه شنبه 12/07/1384: استهلال

در روز استهلال، حوادث نادري رخ داد؛ گروه هاي مختلف به مركز نجوم اديب اصفهان آمده بودند، تا ضمن تحويل گرفتن ابزار خود، با خودرو هايي كه از قبل - با توجه به تعداد اعضاي  هرتيم -  به آنها عده داده شده بود، به سوي رصدگاهشان حركت كنند.همه رفتند و ما مانديم؛ اثري از دو خودرو مربوط به اعضاي گروه ما و وانت  حمل دوربين نبود. حدود ساعت 15 به ناچار همراه با آقايان ركني و تيموري منش با يك اتومبيل پيكان -  كه در سرعت بيش از 100 كيلومتر در ساعت به شدت به لرزش مي افتاد – به راه افتاديم. جناب آقاي ذوالفقاري راد و آقاي غلامحسين كريمي هم پس از ما به همراه دوربين 120*20 با يك خودرو پزوآر.دي، به سمت رصدگاه حركت نمودند.(بعدا مطلع شديم كه وانت مذكور تصادف كرده است.)  با شرايط جديد، دونفر از اعضاي گروه ما از آمدن به رصدگاه باز ماندند، زيرا در خودروها ديگر جائي نبود. به هر حال خوشبختانه در فرصت مناسبي به رصدگاه رسيديم.پس از نصب ابزار براي اولين بار مشتري را در ساعت17:41با دوربين 120*20 ديدم.چند دقيقه بعد مشتري توسط تلسكوپ هم شكار شد.مثل روز قبل ،از عطارد هم اثري نبود.مكان ماه در ميدان ديد هر دو ابزار بود ولي اثر از خود ماه نبود.تلاش ما نتيجه اي نداشت. فقط به رصد غبار مي پرداختيم.تا لحظه غروب ماه تلاش كرديم ولي هلال را نديديم.

در پايان از جناب آقاي شهاب تيموري منش كه مسئوليت خطير استخراج، جمع آوري و ثبت اطلاعات را به نحو احسن ايفا نمودند كمال تشكر را دارم. همچنين تشكر مي كنيم از:ستاد استهلال استان اصفهان، صنايع اپتيك اصفهان، مركز نجوم اديب اصفهان، مركز نجوم و زئوفيزيك شهرضا و... وبا سپاس از آقايان: حسين جانقرباني، ذوالفقاري راد، فروغي، احمد رضا كريمي، منجمي، نوروزي و تشكر صميمانه از خانواده هايمان، كه در اين چند روز شرايط ويزه ما را پذيرفتند و با ما همكاري نمودند.

 


گزارش شماره30

گزارش دهنده  آقاي اسدالله خدام محمدي ، شيراز (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

بنام خدا

 با عرض سلام و تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان

گزارش استهلال ماه مبارک رمضان بدین شرح به اطلاع میرسد:

محل رصد: شیراز - طول جغرافیایی 52 درجه و 31 دقیقه ، عرض جغرافیایی 29 درجه و 38 دقیقه ،  ارتفاع از سطح دریا : 1570 متر

زمان: عصر سه شنبه 29 ماه شعبان 1426

وضعیت جوی : آسمان کاملا صاف

ارتفاع موانع در غرب : حدود 2 درجه

تجهیزات : دوربین تک چشمی روسی 50*20 و دوربین 35*7 صاایران

رصدگران : اسدالله خدام محمدی و سیده سمانه عمرانیان

نتیجه رصد: هلال ما توسط هر دو نفر با دوربین 50*20 و همچنین با دوربین 35*7 توسط اینجانب رویت گردید.

مشروح گزارش:

بالاخره روشی را که  مدتها قصد انجام آن داشتم، عملی کردم. ابتدا با استفاده از نرم افزارهای موجود، بهترین زمان ( رويت هلال ) را که برابر 17:55:38 بود یادداشت کردم و سمت و ارتفاع ماه در بهترین زمان را بدینگونه بدست آوردم: سمت ماه از جنوب  75.643 درجه و ارتفاع مرکز ماه 2.912 درجه

با انجام محاسبات دیگر دو زمان دیگر را یادداشت نمودم : ساعت 16:27:17 که سمت خورشید حدود 75.6 است و ساعت 17:25:48 که ارتفاع خورشید حدود 2.9 درجه است.

بنابراین در ساعت 16:27 سمت خورشید با سمت ماه در ساعت 17:55:38 (بهترین زمان) برابر بود و در این زمان خطی قائم بصورت فرضی از خورشید به سمت پائین کشیدم و محل برخورد آن را با کوههای موجود بدست آوردم. همچنین در ساعت 17:26 که ارتفاع خورشید برابر ارتفاع ماه در بهترین زمان بود، خطی فرضی و بصورت افقی را دنبال نمودم تا به محل سمت تعیین شده در قسمت قبل رسیدم. بنابراین محل قرار گرفتن ماه در بهترین زمان را با استفاده از سمت و ارتفاع خورشید بدست آوردم و دوربین تک چشمی را که بر روی سه پایه نصب شده بود، بر روی آن تنظیم نمودم و تا ساعت 17:50 تنها با استفاده از دوربین دوچشمی، محل مورد نظر را جستجو می کردم و از این ساعت به بعد با دوربین تک چشمی جستجو را شروع کردم و در ساعت 17:57 هلال نازک ولی کاملا مشخص ماه را ملاحظه کردم. پس از آن خانم عمرانیان نیز هلال ماه را که قسمتی از آن در پشت کوه پنهان شده بود رویت کردند و در ساعت 18:02 هلال ماه کاملا ناپدید شد. از خداوند متعال، قبولی طاعات و عبادات همگی را در این ماه خواستارم
 

توجه : ضمن عرض تبريك به جناب آقاي خدام محمدي ؛ به استحضار رصدگران محترم مي رساند اين گزارش بدليل استفاده از ابزار كم قدرت ، از اهميت بسيار زيادي برخوردار است.

 

گزارش شماره29

گزارش دهنده  آقاي مرتضي مطهري نژاد ، انجمن نجوم سازمان دانش آموزي استان سمنان ، سمنان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

به نام خالق آسمان

گزارش رصد هلال رمضان 1426 :

با توجه به حساسیت هلال رمضان 1426 ( نجومی – فقهی ) ، انجمن نجوم سازمان دانش آموزي استان سمنان همگام با گروه هاي استهلال ماه در سراسر کشور اقدام به رصد این هلال حساس نمود . با توجه به پارامتر هاي این هلال و تجربه هلال شوال 1425 ، محل استقرار گروه سه نفره انجمن نجوم ، ایستگاه مخابراتی سیاه کوه در جنوب ورامين تعيين گردید .

مختصات رصدگاه : عرض : 145 : 00 : 35  طول : 472 : 41 : 51  ارتفاع از سطح دریا : 1100

با توجه به پارامترهای ضعیف اين هلال گروه و تخصص آقای مطهری نژاد در هدایت تلسکوپ تصمیم گرفته شد براي رصد اين هلال از تلسكوپ 8 اینچ ويكسن استفاده گردد . با هماهنگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان ( آقاي پيرچه ) گروه در غروب روز دوشنبه در ایستگاه مخابرات سیاه کوه مستقر گردید . در طول شب تلسكوپ قطبی شده و با اجرام مختلف تست زده شد تا ميزان خطا به حداقل ممكن برسد. با محاسباتي كه در روزهای گذشته انجام شده بود ستاره اي در صورت فلكي دلو مشخص گردیده بود كه مكان آن دقيقا با مركز هلال در شامگاه سه شنبه مطابقت داشت . در طول شب اين ستاره در ميدان ديد تلسكوپ قرار داده شد و تلسكوپ تا عصر روز سه شنبه کاملا ثابت شد. البته وزش باد ( با سرعت80 كيلومتر در ساعت ) مشكلاتي را در طول شب به وجود آورد كه با شب بيداري اعضای گروه مرتفع گرديد. در شامگاه سه شنبه خورشید در ساعت 44 : 17 در افق غروب كرد . به خاطر وزش باد حدود 2 درجه غبار وجود داشت. تلسكوپ دقيقا رو به سوي هلال نشانه رفته بود و افراد به دقت در جستجو هلال بودند ولي به خاطر وزش باد ( با سرعت 30 كيلومتر ) اين هلال رويت نگرديد. به گفته آقاي مطهري نژاد هلال 100 درصد در ميدان ديد قرار گرفته است ولي قابل رويت نبوده است يا به خاطر وزش باد و لرزش تلسكوپ ديده نشده است. ( تلسكوپ : F : 400 – لنز 20 – بزرگ نمايي 80 برابر )

اعضاي گروه : مرتضي مطهري نژاد  ( سرپرست گروه ) ، مهندس علي علايي و صدرا بختيان

با تشكر از : حاج محمد احساني ( رئيس سازمان دانش آموزي استان سمنان ) ، سرهنگ عزيزي ( تيپ 2 قائم سپاه پاسداران ) ، فرمانداري شهرستان گرمسار ، اداره جهاد كشاورزي شهرستان گرمسار ، اداره مخابرات استان سمنان

                                                                                                 عكس هاي ارسالي آقاي مطهري

 


گزارش شماره28

گزارش دهنده  آقاي سيد محمد حسين نيري ، شيراز (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام

اینجانب در معیت يك اکيپ از ارتش ( جناب سروان رستمی و جناب سروان حياتی ) و يک اکيپ از سپاه ( جناب سرهنگ توانا ) جهت رصد هلال ماه مبارک رمضان به حوالی شهرستان خرامه عزيمت نموديم که پس از غروب خورشيد اقدام به رصد کرديم. ابتدا بنده توسط دوربين 120*20 موفق به يافتن مشتری و يک دقيقه بعد عطارد شدم ولی متاسفانه به دليل  غبار محلی رصد هلال زيبای رمضان امکان پذير نشد.

اعضاي گروه: حاج آقا موحد امام جمعه محترم خرامه ، آقاي حسينی از رصدگران با تجربه هلال ، جناب سرهنگ توانا ، جناب سروان رستمی ، جناب سروان حياتی و و تنی چند از علاقمندان

 

گزارش شماره25.26.27

گزارش دهنده  مرکز مطالعات و پژوهش هاي فلکي ـ نجومي وابسته به دفتر حضرت آيت الله العظمي سيستاني مد ظله العالي (برگرفته از سايت مركز)
به نام خدا
گزارش استهلال ماه رمضان المبارك 1426 هجري قمري

احتراماً به استحضار مي رساند رصدگرانِ مرکز مطالعات و پژوهش هاي فلکي ـ نجومي وابسته به دفتر حضرت آيت الله العظمي سيستاني (دام ظله) جهت رؤيت هلال ماه مبارك رمضان، بعد از ظهر روز سه شنبه 12/7/1384 مطابق با 29/8/1426 در قالب دو گروه با تجهيزات کامل اقدام به استهلال نمودند. گروه اوّل به رصدگاه ابوريحان بيروني با 3055 متر ارتفاع از سطح دريا و در70 كيلومتري جنوب قم اعزام شده و بوسيله تلسكوپ 80 ميليمتري « ويكسن » و دوربين دوچشمي « 70* 15 » به امر استهلال پرداختند، لكن موفّق به رصد هلال نشدند.
اين گروه عبارت بودند از آقايان: جناب حجت الاسلام و المسلمين صالح آبادي( امام جمعه محترم شهر كهك )، جناب حجت الاسلام و المسلمين اصفهاني، سيّد محمّد علي موسوي صدر، محمّدرضا خليلي و سيّد علي مير سالاري .  لازم به ذكر است در افق غربي رصدگاه ياد شده هيچ مانع طبيعي و عارضي وجود نداشت.

گروه دوم نيز كه در ارتفاعات 1800 متري و 45كيلومتري قم مستقر شده بود نيز قادر به رويت نشد.

گروه سوم هم به رصدگاه بوستان علوي ( واقع در کيلومتر 4 جاده قم _ نيزار ) عزيمت نموده و از دقايقي قبل از غروب خورشيد در محل رصد مستقر شده و لحظاتي پس از غروب هم کار استهلال را با استفاده از دوربين هاي دوچشمي « 120*20 » ، « 50´7 » ، « 42*7 » و « 35*7 » آغاز نمودند. لكن با توجّه به پايين بودن بيش از حدّ برخي مشخّصه هاي هلال از مقادير تجربي آن، استهلال نتيجه اي در بر نداشت و اين گروه نيز نتوانستند هلال ماه را رؤيت کنند.
در اين برنامه هم آقايان: جناب حجت الاسلام و المسلمين دهقاني(امام جمعه محترم شهر جعفريه و رابط رصدگران استان قم با ستاد استهلال دفتر مقام معظّم رهبري ) و فرزندشان علي دهقاني، سهرابي و نصرالّهي از لشكر پياده 17 علي بن ابيطالب (ع)، سعيد صادقي ، سيّد محمّد رضا سيّد موسوي ، محمّد رضا الهي، كاظم شريفي، محمّد منصور سمائي، سيّد محسن نجفي اردبيلي، حسين ددن، علي عبدالله، حجت الاسلام و المسلمين محمّد اميني، احد نخستين، سيّد محمّد و سيّد مهدي حجازي، منصور حيدري، حاتم علي، حجت الاسلام و المسلمين ابوالفضل منصوري، مصطفي بديعي، ابوالفضل ملاج، شكوري گلزار، دلير، دروزاني و حجازي شرکت داشتند.
شايان ذكر است در افق رصدگاه بوستان علوي 5/1 درجه مانع طبيعي و 5/2 درجه غبار محلّي وجود داشت.
همچنين بنا به گزارش جناب حجت الاسلام و المسلمين دهقاني، آقايان: حميد دهقاني، محمّد صالح و ابوالفضل مراد بگلو از اعضاي ستاد نماز جمعه شهر جعفريه هم در آن منطقه اقدام به استهلال نمودند كه تلاش آنان نيز بي نتيجه بود.
 

گزارش شماره24

گزارش دهنده  آقاي مهدي هاشم زئي ، سه قلعه – خراسان جنوبي (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

گزارش رصدی گروه نجومی کانون امام علی (ع) مسجد جامع شهر سه قلعه خراسان جنوبی

به اتفاق اعضای گروه ساعت 16 به محل رصدی منطقه ای در فاصله 10 کیلومتری جنوب غربی شهر سه قلعه رفتیم و پس از استقرار وسایل منتظر غروب خورشید ماندیم  تلاش گروه با استفاده از ابزار های موجود ( تلسکوپ tal 120  و دوربین دو چشمی 70*15 )  پس از غروب خورشید آغاز شد ولی به علت غبار و وجود لایه ای ابر در افق هلال ماه رویت نشد و فقط با استفاده از تلسکوپ توانستیم سیاره مشتری را رصد نماییم این سیاره با چشم قابل رویت نبود .

اعضای دیگر گروه : آقایان محمودرضا مختاری نژاد ، علی رحیم زاده ، حمید رضا کاظمی ، محمدحسن میدانی ، سعید کریمی و محمود کاظمی

 

گزارش شماره23

گزارش دهنده  آقاي محسن فشاركي ، تبريز (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

بسم الحق

در روز سه شنبه دوازدهم مهرماه  1384 گروه رصدی شامل آقایان محمدعبادی ، دکتر احسان توابی ، علی اصغر مواساتی ، مقصود محمدیان ، امن اللهی  ، کشتیبان و محسن فشارکی برای رصد هلال اول ماه رمضان به محل ایستگاه تلویزیونی شهی دمدنی شهر تبریز واقع در تپه شیبلی عزیمت کردند.

امکانات رصدی شامل دوربینهای 30*8 ، 50*7 ، 120*20 ، 150*40 و GPS بود.

در ساعت 16 به دو گروه با فاصله 20 متری تقسیم شدیم و با استفاده از جداول تهیه شده توسط دوستان در مرکز تقویم دانشگاه تهران در کمین هلال نشستیم اما متاسفانه حرکت ابرها باعث بسته شدن افق و مخفی شدن خورشید شد و ما یکی از مهمترین شاخصها یعنی محل غروب خورشید را از دست دادیم. بنابراین توان خود را بر روی جهت یابی و استفاده از مشتری به عنوان شاخص متمرکز کردیم. اما به دلیل وجود ابر ما امکان رصد را از دست دادیم و موفق به ادامه برنامه نشدیم.

مختصات : عرض 37 درجه و 58 دقيقه و 4/49 ثانيه شمالي و طول 46 درجه و 38 دقيقه و 3/17 ثانيه شرقي با 2641 متر ارتفاع از سطح دريا

                                                                                                عكس هاي ارسالي آقاي فشاركي

 


گزارش شماره22

گزارش دهنده آقاي معين اروميه اي ، ستاد استهلال استان كرمان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

به نام نامی دوست

سلام

گزارش رویت هلال رمضان المبارک 1426 هجری به شرح ذیل تقدیم میگردد:

پیرو دستور حجت الاسلام ذاکری مبنی بر استقرار 1 گروه از 6 گروه استان کرمان در استان هرمزگان و تصمیمی که در جلسه هماهنگی سر گروههای استان گرفته شد اینجانب به همراه آقایان مجتبی بنی اسدی و بهزاد طالبی زاده صبح روز سه شنبه 12 مهر ماه 83 به سمت شهرستان حاجی آباد استان هرمزگان حرکت کردیم. با توجه به شرجی شدن هوا در عرض های پایین تر منطقه حاجی آباد را برای رویت هلال در نظر گرفتیم. ساعت 12:15 به حاجی آباد رسیدیم. با هماهنگی قبلی آقای پور نصیر با امام جمعه محترم حاجی آباد ( حجت الاسلام بنی طبا ) تماس گرفتیم و در دفترشان خدمت ایشان رسیدیم. ایشان به ماگفتند ساعت حرکت 16:30 هماهنگ شده است و مکان را هم خودشان به ما معرفی کردند. به دلیل عدم آشنایی با منطقه و کمبود وقت پذیرفتیم اما ساعت حرکت را 16 تعیین کردیم. قرار بود از نیروی دریایی هرمزگان یک دستگاه دوربین 120*20 و GPS در اختیار ما بگذارند ساعت 16 آماده حرکت شدیم اما هنوز تجهيزات ما نرسيده بود. تا ساعت 16:30 منتظر ماندیم اما چون 30 دقیقه تا محل فاصله داشتیم بدون دوربین به امید آسمانی بدون غبار حرکت کردیم البته میدانستم شانسي برای رویت نداریم. محل انتخاب شده برای ما دکل مخابراتی رزدر حدود 40 کیلومتری سمت شمال حاجی آباد بود. وقتی به محل تعیین شده رسیدیم تا 5 درجه غبار همان کور سوی امیدمان را هم  به یاس تبدیل کرد چون تجهيزات مناسبي نداشتيم و هلال هم با دوربين 70*15 قابل رویت نبود. البته در ساعت 18:05 برادران نیروی دریایی به محل رسیدند اما ديگر فرصتي باقي نمانده بود و هلال رویت نشد. در پایان بر خود لازم میدانم که از زحمات بی دریغ آقایان پورنصیر رابط و ناخدا بی غم تشکر کنم که همه امکانات را در حد توان در اختیار ما قرار دادند.

                                                                                                     عكس ارسالي آقاي اروميه اي

 


 
گزارش شماره21

گزارش دهنده  آقاي رضا محمدي پور ، صفا شهر – استان فارس (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

هلال رمضان 1426

تاريخ :12 مهر 1384 ، 29 شعبان 1426،  4 اكتبر2005

محل : مزرعه حيدر آباد در غرب صفاشهر( 30:37 شمالي و 53:10 شرقي)

افق تا 0.8 بسته با کوه  بدون ابر ولی به شدت غبار آلود

ابزار: دوربينهای 70*15 ، 80*20 و 40*20

رصدگران: رضا محمدي پور ، محمد رضامرادی، صمد زارع ، غلامرضا زارع ، محمد حسين اميني و ....

نتيجه: به علت غبار موفق به رصد نشديم ولی برای آنکه دست خالی نباشيم هلال زهره را رصد کرديم!

غروب خورشيد: در ساعت 17:34

 


گزارش شماره20

گزارش دهنده  آقاي غلامحسين رستگار نسب ، شهر ري – تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام

بدينوسيله گزارش رصد هلال رمضان 1426 در روز سه شنبه 12 مهر 1384 و برابر با 4 اكتبر 2005 را ارسال ميدارم.

تجهيزات رصدی : دوربين دو چشمی 3 دستگاه و تلسكوپ 2 دستگاه.

همراهان : 12 دانش آموز از دبيرستانهاي مختلف

وضعيت هوا : لکه هاي پراکنده ابر در افق مغرب ولی در مکان ماه آسمان کاملا" صاف بود.

زمان رصد : رصد از ساعت 18 شروع شد و تا ساعت  18:30 ادامه داشت.

مکان رصد : پژوهش سراي دانش آموزی مديريت آموزش و پرورش ناحيه يک شهر ری

نتيجه رصد : هلال ماه مشاهده نشد .

                                                                                                   عكس ارسالي آقاي رستگار نسب

 

گزارش شماره19

گزارش دهنده   آقاي محمد رحيمي ، اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
توضيح : اين گروه موفق به رويت هلال رمضان در منطقه فريدن روستاي بتليجه ( 200 كيلومتري غرب اصفهان ) شده اند.

                                                                                                  عكس هاي ارسالي آقاي رحيمي

 

گزارش شماره18

گزارش دهنده  آقاي رضا جمالي ، گروه نجوم گنبد مينا ، شيراز (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

سلام

با تبريک حلول ماه رمضان و بهار دلها، اینجانب رضا جمالی و آقای سعيد نطاق جهت رصد هلال رمضان  در رصدگاه گروه منجمان آماتوري گنبد مينا در غروب سه شنبه 12 مهر 1384 حضور يافتيم. وضيت هوا بسيار عالی بود و هيچگونه غباری در افق مشاهده نمي شد . اینجانب رضا جمالی در ساعت 17:53 موفّق به رويت سياره مشتری و 30 ثانيه پس از آن رصد سياره عطارد شدم. ضمنا"  آقای نطاق هم 2 دقيقه پس از من موفّق به رويت سيارات شدند. بنا بر نقشه هايي که توسط نرم افزار استاري نايت 2004 از افق تهيه شده بود موقعيت ماه در افق هنوز بالاي کوهها قرار دشت ولی با دوربين 50*10 كه ما با آن رصد ميکرديم چيزی رويت نشد تا بلاخره سياره عطارد پشت کوه سبزپوشان پنهان شد و همه اميد ما براي رويت هلال به ياس بدل شد. همچنان به رصد سياره مشتری پرداختيم و عکس هايي از این غول منظومه شمسی تهيه کرديم. به دليل اینکه 3 درجه از افق را کوه سبزپوشان پوشانده بود نتوانستيم هلال را رويت کنيم.

                                                                                                 عكس هاي ارسالي آقاي جمالي

 


گزارش شماره17

گزارش دهنده  آقاي صفر علي براتي ، گروه نجوم سلسلة الذهب ، نيشابور (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

ضمن عرض تبريك حلول هلال بركت وضيافت ، ماه ميهماني دوست ، بهار دل وقرآن بر تمامي دعوت شدگان كوي دوست ، گزارش رصدي گروههاي سلسله الذهب شهرداري نيشابور ، حكيم عمر خيام افلاك نماي خيام نيشابوري جهت اطلاع به استحضار ميرسد.

حركت : ساعت 15:30 روز سه شنبه مورخه 12/7/84 مصادف با 29 شعبان المعظم 1426

محل رصد : تيغ مزار روستاي بوژان ارتفاعات بينالود

مختصات رصدگاه :    E  58  57  22.9           N  36  13  51.4    ارتفاع از سطح دريا 1663 متر

تجهيزات : دوربين دوچشمي 70*15 دو دستگاه ، تلسكوپ يكدستگاه ، تئودوليت يكدستگاه و GPS يكدستگاه

بعلت اينكه افق 3.5 درجه غبار آلود بود هلال رؤيت نشد.

همكاران :  آقايان دكتر مديح   ، مهندس نيكفر ، مهندس شاملي ، مهندس براتي ، مهندس رستمي ،مهندس مسلمي ، مهندس سوقندي آقاي صبوري ، آقايان سماواتي و تعدادي از برادران وخواهران گرامي .

                                                                                                   عكس هاي ارسالي آقاي براتي

 


گزارش شماره16

گزارش دهنده  آقاي رضا اسفندي ، فسا – استان فارس (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت همکاران

گزارش رصد هلال ماه رمضان در شهرستان فسا

حضور در منطقه حفاظتي خرمن کوه از روز دوشنبه

عرض جغرافيايي 29:12 شمالي و طول جغرافيايي 53:34 شرقي

روز سه شنبه :

لحظه غروب خورشيد ساعت 17:41

لحظه رصد هلال ماه ساعت 17:44  ( 3 دقيقه بعد از غروب خورشيد)

وسيله رصد : تلسكوپ 14 اينچ مدل Mead LX200 با چشمي 26 ميليمتري

از هلال ماه عکسبرداری و فيلمبرداری نيز شد.

                                                                                                  عكس هاي ارسالي آقاي اسفندي

 


گزارش شماره15

گزارش دهنده  آقای احمد کريمی، گروه نجوم صوفی رازی ، شهر جدید صدرا – شیراز (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با سلام گزرش گروه نجوم صوفی رازی شهر صدرا بدين صورت ارسال ميگردد:

 هلال ماه رمضان امسال را در شرايطی استثنائي رصد کرديم. گروه ما که متشکل بر 3 نفر بود توسط  2 نفر خبرنگار واحد صدا و سيما فارس همراهي ميشد. سعي ما بر این بود که يک ساعت قبل از غروب خورشيد خود را به ارتفاعات کوشک هزار برسانيم اما به دليل تاخير 2 نفر از دوستان و گم کردن راه اصلی کمی دير به منطقه رسيديم اما در هر صورت به محض رسيدن تجهيزات خود را بر پا نموده و توانستيم مکان دقيق غروب خورشيد را تشخيص دهيم. منطقه کوشک هزار در ارتفاع  2000 متری از سطح دريا واقع شده که بلند ترين ارتفاع منطقه شهر صدرا به حساب مي آيد. از بالاي این ارتفاع کوههاي سمت مغرب تنها 1 درجه از سطح افق واقعی ارتفاع دارند و البته هوا هم با ما يار بود و غبار کمي در غرب ديده ميشد. در ساعت 17:55 دقيقه با دوربين به دنبل سياره مشتري و عطارد مي گشتيم که ناگهان مشتري را در فاصله 5 درجه ای از سطح افق ديديم و پس از چند دقيقه ماه را در فاصله 2 درجه ای از سطح افق ديديم. به زحمت چند عکس از هلال در نزديکي کوه گرفتم که شانسي براي ثبت آن قائل نبودم اما با چاپ عکسها وضعيت فرق کرد و هلال باريک در يکي از عکسها ثبت شده بود. عکس مورد نظر با کمي اديت کامپيوتری ارسال ميگردد. اعضای گروه نجوم صوفی رازی عبارت بودند از احمد کريمی، محمد انصاری با همراهي آقای مهدی علیزاده به اتفاق اکيپ صدا و سيماي فارس آقايان رستگار و مصلایی نژاد

 

                                                                                                 عكس هاي ارسالي آقاي كريمي

 


گزارش شماره14

گزارش دهنده  آقای فیروز حسینی نسب ، ستاد استهلال استان کرمان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

بسمه تعالي

با درود بر حضرت خاتم و ال پاكش(ص) و شيعيان و دوستانشان

ستاد استهلال كرمان

با عرض سلام و خسته نبا شيد خد مت تمام جويندگان هلال

سرگروه: سيد فيروز حسيني نسب

رصدگران: سيد فيروز حسيني نسب ، حامد جعفري ، حميد رضا حاجي ميرعرب ، محمد نجيب زاده ، غلام رضا قا دري ، روح الله ابراهيمي ، احمد پور حمزه

مختصات منطقه : كرمان . كوهبنان (كوه گور)   E 56.20  و  N 31.21    

ارتفاع از سطح دريا : 2645 متر

تجهيزات : يك  دستگا ه دوربين دوچشمي 150*40 و يك دستگاه دوربين دوچشمي 70*15

شرح: در ساعت 16 با استقرار در منطقه شروع به استقرار تجهيزات كرده و در ساعت 16:30 كار را با كنترل سمت و ارتفاع خورشيد آغا ز نمودیم.

غروب ظاهري خورشيد : 17:18

غروب خورشيد :17:26

نتيجه رصد : به علت غبار شديد هلال ماه رويت نشد
 

گزارش شماره13

گزارش دهنده آقای رضا امیر زاده ، ستاد استهلال استان کرمان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

گروه مستقر در ارتفاعات چترود

رصدگاه : سایت مکانیابی رصدخانه ملی ایران N   57,01   E  30,34 - 45 کیلومتری شمال کرمان – ارتفاع از سطح در یا : 2950 متر

رصدگران : رضا امیرزاده – محمد قره گزلی – افراسیاب پورامیری – حکیمه احسان – المیرا دوست  ( اعضاء NGO  هلال کویر )

وضعیت جوی : باد شدید از سمت غرب، ابر پراکنده ، رفته رفته با کاهش ابر و افزایش غبار- غبار تا 3 درجه

ابزار : تلسکوپ Celestron 11” – مدل NexStar  - دو دستگاه دوربین دوچشمی 20x120 ، یکدستگاه 20x80  وGPS

نتیجه : به دلیل غبار زیاد و علیرغم وجود تلسکوپ، هلال رؤیت نشد.

                                                                                                   عكس هاي ارسالي آقاي اميرزاده

 

گزارش شماره12

گزارش دهنده  آقای رضا طيب طاهر ، گروه رؤيت هلال ا نجمن نجوم دزفول (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

هلال رمضان 1426

تاريخ : سه شنبه 12 مهر 1384 ، 29 شعبان 1426 ، 4 اکتبر 2005

رصدگاه : 45 كيلومتری غرب شهرستان دزفول

مختصات رصدگاه : 32:22 شمالی و 47:56 شرقی

رصدگران : رضا طيب طاهر - امير قا ری – داود قا ری – هادی قا ری -  مهدی جاوی دزفولی –  محمد طیب طاهر- مهدی برومند نسب

تجهيزات : دوربين های دو چشمی 80*20 ، 120*20 ، 4عدد 50*7 و42*7 -  دوربين عكاسی ديجيتال سونی

غروب خورشيد : ساعت 17:59

غروب ماه : ساعت 18:28

نتيجه رصد: هلال ماه رؤيت نشد .

خلاصه گزارش : فرارسیدن ماه مبارک رمضان را تبریک عرض می کنم . ما از هفته گذشته به فکراین بودیم که شاید بتوانیم به خاطروجود شرایط  بد جوی که در استان خوزستان حاکم است مکان رصدی در خارج استان پیدا کنیم ولی تلاش ما بی نتیجه ماند. بنده در روز دوشنبه مناطق وسیعی از استان خوزستان ، از اهواز ، شوش و دزفول را از نزدیک مورد بررسی قرار دادم ولی غبار غلیظ تا چندین درجه افق تمامی این مناطق را پوشانده بود و رؤیت پذیری هلالی با 5 درجه ارتفاع  در روز سه شنبه برای استان خوزستان منتفی بود. ولی با این وجود ما به تلاش خود ادامه دادیم و با مساعدت حاج آقا تقوی( امام جمعه و ریاست ستاد استهلال شهرستان دزفول) تواستیم ابزار مورد نیازرا از سپاه تهیه کنیم . روز سه شنبه بعد ازظهر به اتفاق گروه رصدی و امام جمعه به سمت رصدگاه حرکت کردیم . افق ما دارای نیم درجه موانع ، 4 درجه غبار غلیظ سیاه رنگ و 8 درجه غباررقیق بود . در ابتدا هوا آرام بود ولی کم کم باد و خاک شدیدی شروع به وزیدن گرفت و باعث تشدید شرایط  بد جوی شد که در تصاویر ارسالی کاملا مشخص است. خورشید قبل از زمان غروب حقیقی در میان گرد و خاک وغبار غلیظ ناپدید شد. تلاش ما برای یافتن هلال تا دقایق پایانی غروب آن ، نتیجه ای در بر نداشت و هلال ماه رؤیت نشد. در پایان از حاج آقا تقوی (امام جمعه محترم شهرستان دزفول) که هماهنگی های راه گشا را برای این رصد انجام دادند و حضورشان همراه با گروه که باعث دلگرمی هرچه بیشتر ما می شود  و همچنین سردار کوچک فرماندهی محترم تیپ سوم حضرت مهدی  سپاه ، کمال تشکر و قدردانی را می نمایم .

                                                                                                   عكس هاي ارسالي آقاي طيب طاهر

 


گزارش شماره11

گزارش دهنده  آقای علیرضا بوژمهرانی ، گروه پروازی ستاد استهلال

خلاصه گزارش :

گزارش دهنده : علیرضا بوژمهرانی

تاریخ رصد : سه شنبه 12 مهر ، 29 شعبان 1426 ، 4 اکتبر 2005

رصدگران و همراهان : آقایان حجت الاسلام رضایی ، امیر حسن زاده ( رصدگر ) ، علیرضا بوژمهرانی ( رصدگر) ، پوریا ناظمی ( مسئول ثبت اطلاعات ) ، سیاوش صفاریان پور ( مستند ساز) و 5 نفر از افسران ارشد نیرو هوائی ارتش جمهوری اسلامی ایران

محل رصد : پرواز اختصاصی و ویژه نهاجا در مسیر تهران - دامغان - قزوین - تکاب - تهران

نوع هواپیما و ارتفاع پروازی : هواپیمای بوئینگ 747 و در ارتفاع پروازی از 35000 تا 38000 پا

ابزار رصد : دوربین های دوچشمی 80*20 ، 80*15 ، 70*15 و 50*7 قطب نما دار و 35*7

زمان شروع پرواز : ساعت 16 از فرودگاه مهرآباد تهران

شرایط جوی : وجود غبار در لایه های پائینی جو ، در ارتفاع 35000 پا هوا کاملا" صاف و شفاف

وضعیت افق : کاملا" صاف ، افق دید ناظر محل اتصال آسمان به ابرهایی با ارتفاع بالا بود.

زمان شروع رصد : ساعت 17:58 در ارتفاع 35000 پا و بر فراز سرخ کلا ( 36:20 شمالی و 52:58 شرقی)

زمان خاتمه رصد : ساعت 18:36 در ارتفاع 38000 پا حوالی شهر تکاب ( 36:19 شمالی و 47:48 شرقی)

زمان خاتمه پرواز : ساعت 18:30 در فرودگاه مهرآباد تهران

نتیجه رصد : هلال رویت نشد

مشروح گزارش : در سال جاری ستاد استهلال مسئولیت هماهنگی انجام دو پرواز هوائی برای رصد هلال رمضان را به اینجانب واگذار کرد. پس از انجام مطالعات اولیه ، مسیر و شرایط پرواز هواپیماها در جلسه ای با حضور آقایان موحد نژاد ، قاضی میر سعید ، نیری ، حسن زاده ، فروغی ، غیاثی و صفاریان پور مورد بررسی و تحلیل نهائی قرار گرفته و تصویب شد. مسیر پرواز هواپیماها بگونه ای انتخاب شده بود که از جنوب و شمال تهران عبور میکرد. اگر میخواستیم در شرایطی مشابه سال گذشته به رصد هلال در هواپیما بپردازیم ، باید مسیر پروازها را طوری انتخاب میکردیم که از حد فاصل تهران-قم عبور کند اما بدلایل مختلف و اینکه برخی از کارشناسان احتمال رویت شدن هلال در شمال شهر قم ( بر روی سطح زمین ) را  میدادند ، با پذیرفتن ریسک رویت نشدن هلال ، خطوط پروازی را تا حد قابل توجهی به سمت شمال شیفت دادیم. پرواز در مسیر جنوبی بوسیله یک فروند هواپیمای ایلیوشین متعلق به نیروی هوائی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد که گزارش آن توسط آقای علی فروغی ارسال شده است. پرواز مسیر شمالی با استفاده از یک فروند بوئینگ 747 نیروی هوائی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام شد. سال گذشته بنده در مسیری پروازی هلال شوال 1425 را در حوالی تاکستان قزوین رویت کردم. مقدار پارامتر q این هلال در آن منطقه حدود 271/0- بود ، اما مسیر سال جاری از نقطه ای شروع میشد که مقدار q در آن برابر با 315/0- میشد. اعضای تیم یک ساعت قبل از پرواز در هواپیما مستقر شده و به تنظیم ابزار رصدی پرداختند. همچنین محلهای مناسب برای انجام رصد با هماهنگی خلبانان محترم پرواز تعیین شد. پس از برخاستن هواپیما از فرودگاه مهر آباد و انجام مانورهای پروازی از پیش تعیین شده ، در ساعت 17:48 هواپیما در سمت 272 درجه قرار گرفت. با انتخاب این سمت ، موقعیت هلال ماه بگونه ای میشد که رصدگران قادر بودند هلال را از پنجره وسیع مقابل خلبان رصد نمایند. هواپیما در ساعت 17:58 بر فراز اولین نقطه مورد نظر رسید و ما آخرین بخش خورشید را که به زیر افق میرفت مشاهده کردیم. آماده برای پیدا کردن مشتری شدیم که متوجه یک مشکل بزرگ و عجیب شدیم. هر چهار دوربین ما بدون اینکه به آن دست زده باشیم از تنظیم فوکوس خارج شده بود و تلاش ما برای فوکوس کردن آنها با استفاده از ابرهای افق نیز ثمری در بر نداشت. دوربینهایی که در اختیار داشتیم قبل از پرواز کنترل شده بودند و کیفیت تصویر آنها عالی بود اما در این زمان حتی حس میکردیم لوله های دوربین از حالت موازی خارج شده است. وقتی با کمک آقای ناظمی مشتری را پیدا کرده و با دوربین به آن نگاه کردیم متوجه شدیم که در هر چهار دوربین بجای اینکه مشتری نقطه ای دیده شود ، بصورت یک خط دیده میشد ( در بهترین حالت فوکوس ، این خط بسیار شارپ و تیز میشد ). با همین ابزار کار رصد را ادامه دادیم اما نتیجه ای در بر نداشت. دوربین کوچک 50*7 قطب نما دار بنده که از آن برای تعیین زوایای دید در هواپیما استفاده کرده بودم تنها دوربینی بود که مشتری را بهتر از دوربینهای دیگر نشان میداد ، اما جاروب کردن افق با این دوربین هم نتیجه ای نداشت. این کشیده شدن تصویر مشتری حتی در عکسهایی که از افق و با دوربین دیجیتالی گرفته ام نیز مشخص است. ما در حال تجزیه و تحلیل علت بروز این مشکل هستیم. شاید این مشکل ناشی از تاثیر جنس شیشه هواپیما و یا تفاوت زیاد دمایی در ارتفاع 35000 پا بین فضای بیرون هواپیما با درون کابین روی داده باشد. اگر در سالهای بعد نیز قرار باشد از هواپیما برای رصد هلال استفاده نمائیم باید پاسخ و راه حل دقیقی برای غلبه بر این مشکل بیابیم. علیرغم اینکه ما موفق به رویت هلال نشدیم اما تجربیات مهمی در این پرواز بدست آوردیم که توجه به آنها در برنامه های آتی میتواند ضامن داشتن شانس بیشتر برای رویت شدن هلال در پروازها باشد.

در پایان لازم است از همکاری صمیمانه و همه جانبه تیمسار سرتیپ حبیبی ، تیمسار سرتیپ اعتضاد ، سرهنگ خلبان شیرازی ، سرهنگ خلبان حیدری و سایر کادر پروازی نهاجا که گروه ما را در این برنامه یاری دادند کمال تشکر و قدردانی را بعمل آورم. همچنین از فرماندهان و کادر پروازی پایگاه هوائی قدر نیروی هوائی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که انجام پرواز دیگر را بر عهده داشته اند نیز تشکر و قدردانی می نمایم.

                                              بر فراز ابرها در ارتفاع 35000 پا                                                       سياره مشتري در آخرين دقايق پرواز

 


گزارش شماره10

گزارش دهنده آقای علی فروغی ، گروه پروازی ستاد استهلال

طبق برنامه ریزی انجام شده در ستاد استهلال، دو تیم رصدی طی دو پرواز جداگانه اقدام به رویت هلال ماه مبارک رمضان نمودند. مسیرحرکت هواپپیما به گونه ای پیش بینی شده بود که از داخل یکی از پنجره های کابین بتوان به جستجوی هلال پرداخت. مسیر پرواز دوم (هواپیمای ایلیوشن) از جنوب شرقی سمنان آغاز می شد و با سمت حدود 275 به طرف تهران و پس از آن تا مرزهای غربی کشور ادامه پیدا می کرد. در ابتدا قرار بود هواپیما در ارتفاع 18000 پا پرواز کند که با توجه به غبار بسیار زیاد موجود در افق غربی ارتفاع به 32000 پا افزایش یافت. در ساعت 17:51 منظره زیبای غروب خورشید از درون کابین مشاهده شد. کمی بعد آقایان قاضی میر سعید و غیاثی با دو دوربین 80x15 رصد خود را شروع کردند. سمت و ارتفاع لحظه به لحظه ماه با توجه به موقعیت آن لحظه هواپیما، توسط آقای نیری از داخل نرم افزار استخراج می شد و به اطلاع رصدگران می رسید. مشکل اصلی در این رصد وجود ابرهای دوردست غلیظ و تیره در افق غربی بود درست در جایی که هلال بایستی رصد می شد. پس از گذشت 15 دقیقه از غروب خورشید و دیده نشدن هلال تا آن موقع تصمیم گرفتیم تا مسیر پرواز را تغییر دهیم تا مکان هلال درست در روبرو قرار گیرد. با این کار رصد هلال کمی آسان تر می شد. در ساعت 18:08 آقای قاضی میرسعید توانست از میان ابرها مشتری را بیابد ولی مکان هلال کماکان در پشت ابرها قرار داشت. کمی بعد مشتری نیز پشت ابرها پنهان شد. مدتی پس از آن آقای غیاثی نیز مشتری را رصد کرد اما هنوز خبری از هلال نبود. در این موقع بود که کم کم آرامش کابین از بین رفت و همه از خلبان و کادر پرواز تا تیم رصدی در تلاش فراوان بودند تا هلال رویت شود. کابین مملو از اعداد و ارقام شده بود از سمت پرواز و موقعیت جغرافیایی تا سمت و ارتفاع ماه و ... . در این موقع به آقای قاضی میرسعید پیشنهاد دادم تا با توجه به محدودیت زمان  بدون توجه به اعداد مربوط به سمت ماه تنها به جاروب کردن محل احتمالی رویت بپردازد.  پس از آن من نیز با یک دوربین 60x20 به جستجوی هلال پرداختم. مشکلی که مواجه شدم آن بود که امکان دستیابی به تصویر واضح وجود نداشت. بعدا متوجه شدم که آقای قاضی میرسعید نیز به دلیل اعوجاج شیشه کابین با این مشکل روبرو بوده است. به هرحال با توجه به وجود ابر و غبار زیاد در افق غربی موفق به رویت هلال نشدیم و در ساعت 18:40 در چند کیلومتری مرز در جنوب شرقی مریوان برنامه را خاتمه داده به سمت تهران برگشتیم. گرچه نتوانستیم هلال را رصد کنیم اما زیبایی آسمان و افق در ارتفاع و همینطور همکاری بسیار صمیمانه کادر پرواز اجازه خستگی به ما نداد. این رصد برای ما تجربیات زیادی به همراه داشت، نکاتی که توجه به آنها می تواند موفقیت چنین رصدهایی را افزایش دهد. در پایان لازم است از ستاد استهلال، مسوولان پایگاه هوایی قدر(وابسته به سپاه) ، کادر پرواز و همینطور جناب آقای بوژ مهرانی که زحمت زیادی در برپایی این برنامه کشیدند تشکر شود.

اعضای تیم:

سید محسن قاضی میرسعید: رصدگر و سرپرست تیم

محمد غیاثی صلوات: رصدگر

علی اکبر نیری: مسئول کار با نرم افزار و تعیین مسیر پرواز

علی فروغی: ثبت کننده جزئیات رصد

شهروز مقدم: تصویربردار

به همراه حجت الاسلام  باقری نماینده ستاد استهلال

 

                                                                                                    عكس هاي ارسالي آقاي فروغي

 


گزارش شماره9

گزارش دهنده  آقای محمد مهدی مطیعی ، انجمن نجوم آماتوری آسمان توس و ستاد استهلال استانهای خراسان ، مشهد مقدس (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با سلام و تحيات، به استحضار مي رساند اينجانب به همراه تني چند از اعضاي محترم ستاد استهلال دفتر امام جمعه محترم شهرستان تربت حيدريه و برخي از پرسنل دانشگاه آزاد اين شهرستان و نيز امام جمعه محترم دولت آباد حضرت حجه‌الاسلام و المسلمين عصمتي روز دوشنبه 12 مهر 84 مطابق با 29 شعبان 1426 هجري قمري جهت رؤيت هلال در محل رصدخانه دانشگاه آزاد تربت حيدريه مستقر گرديديم.

طول جغرافيايي محل رصد:  22/59 درجه شرقي

عرض جغرافيايی محل رصد: 34/35 درجه شمالي

ارتفاع محل رصد از سطح آبهای آزاد: 994 متر

زمان غروب خورشيد: 17:07(در محل)

ميزان پوشش افق توسط موانع: وجود رشته كوهي با ارتفاع كمتر از 1 درجه

وضعيت افق رصدگاه از نظر شرايط آب و هوايی: غبار محلي به همراه لايه هاي پراكنده ابر كه بسيار مزاحم رصد بود

نوع ابزار مورد استفاده: تلسكوپ 8 اينچ و دوربين دو چشمي 20 در 120 ارتش

نتيجه: هلال رؤيت نگرديد.

اسامی رصدگران: آقايان اماني، حجه الاسلام والمسلمين عصمتي، حيدري، استادكار، شريفي، محمد مهدي مطيعي و ... .

با تشكر و آرزوي توفيقات روزافزون

 

                                                                                       وضعيت افق رصدگاه لحظاتي پس از غروب خورشيد

                                                                                                  وضعيت افق رصدگاه پس از غروب خورشيد

                                                                                                  عكس هاي ارسالي آقاي مطيعي

 


گزارش شماره8

گزارش  دهنده آقای میثم احمد زاده از افق تهران در شامگاه سه شنبه 12 مهر

 

 
گزارش شماره7

گزارش دهنده  آقای حسین جانقربانی ، مركز نجوم و ژئوفیزیک شهرضا – استان اصفهان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

« بسمه تعالي»

احتراماً پس از عرض سلام و ادب به استحضار مي رساند گروه ويژه رصدي مركز نجوم و ژئوفيزيك شهرضا به همراهی تعدادي از اعضاي محترم انجمن كاوشگران سپهر شهرضا و ستاد استهلال دفتر امام جمعه محترم شهرضا براي رصد هلال بحراني و شوق انگيز ماه مبارك رمضان در شامگاه سه شنبه 12/7/84 عازم 40 كيلومتري جاده شهرضا ـ سميرم شدند ولي متأسفانه به دليل شرايط نامناسب جوي (غبار غليظ) موفق به رؤيت اين هلال نشدند.

تجهيزات ما عبارت بودند از: يك دستگاه دوربين دو چشمي 120 × 20 كه گروه 22 توپخانه ارتش شهرضا در اختيار ما قرار دادند ـ يك دستگاه تلسكوپ 4 اينچ بازتابي نيوتني ـ يك دستگاه دوربين دو چشمي 70 × 15 سلسترون ـ 7 دستگاه دوربين دو چشمي 35 × 7 ـ 3 دستگاه دوربين 42 ×7 و دو دستگاه دوربين 50 × 7

اسامي اعضاي شركت كننده:آقايان  شهرام رحمتي ، محمدجواد نيك اقبال ، سيد نبي ا... مكي ، جناب ستوانيكم مرتضي لشني ، جناب ستواندوم بهداد سياحتي ، جناب گروهبانيكم رسول معتمدي ، هادي شباني ، سيد اكپر ميرپوريان ، محمدرضا ثقفي ، محمدحسين صهبا ، مهدي رستمي ، محمد رستمي ، ناصر جمشيدي ، غلامرضا دباغ  ، سيد جعفر طبيبيان ، مصطفي مجرد ، مصطفي فرزانه ، علي جانقرباني ، حسين جانقرباني و خانم ها آزاده سنجري ، سميرا كسائي ، خديجه كاوياني ، زهرا گلابي ، اعظم محسني ، فاطمه دهقان ، مرضيه يوسفي ، خديجه حشمتي ، فروغ السادات ميرصادقي ، زهرا مسيبي ، مهسا ميرنيام ، مرضيه فلاحي ، الهه شباني ، مليحه فخار ، فرزانه فرماني ، الهام جوهري ، الهه نيك اقبال ، مائده سامع ، بهناز آقاپور

در پايان از همه عزيزاني كه ما را در اين امر مهم ياري دادند به ويژه ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري ـ اساتيد گرامي آقايان مهندس محمدرضا صياد ، مهندس سيد محسن قاضي ميرسعيد ـ دفتر امام جمعه محترم شهرستان شهرضا ـ گروه محترم 22 توپخانه ارتش شهرضا ـ فرمانداري محترم شهرستان شهرضا ـ شهرداري محترم شهرستان شهرضا به ويژه واحد موتوري آن ارگان محترم ـ مدیریت محترم جهاد كشاورزي شهرستان شهرضا كمال سپاس و تشكر را دارد.

 

                                                                                               عكس هاي ارسالي آقاي جانقرباني 


گزارش شماره6

گزارش دهنده  آقاي سعيد دوست محمدي ، ستاد استهلال استان كرمان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

به نام خدا

رمضان شهریست که از کوچه هایش بوی غربت علی (ع) به مشام می رسد.

با سلام گزارش رویت هلال ماه  رمضان 1426 با توجه به فعالیتهای صورت گرفته توسط ستاد استهلال استان کرمان در جنوب شرق کشور به شرح ذیل تقدیم می گردد :

آقای دکتر سید جلیل فاطمی و سعید دوست محمدی- بخش رابر شهرستان بافت

آقای غلامی – سراوان استان سیستان و بلوچستان

آقای معین ارومیه ای – حاجی آباد استان هرمزگان

آقای رضا امیرزاده – سردر چترود استان کرمان

آقای فیروز حسینی نسب – کوهبنان استان کرمان

گزارشات گروهها توسط  افراد مذکور اعلام خواهد شد .

اینجانب به همراه آقای دکتر فاطمی منطقه ای را بین ساردوئیه از توابع شهرستان جیرفت و رابر ازتوابع شهرستان بافت را از چندی پیش برای رصد هلال رمضان با توجه به سابقه رویت هلال شوال 1425 انتخاب کردیم . نظر به شرایط ویژه این هلال بدلیل نزدیکی به سیاره مشتری رصد و رویت  این سیاره را از ابتدای هفته آغاز کردیم :

شنبه 9/7/84 – سیاره مشتری توسط دوربین 80*20 در غبار حاشیه شهر کرمان در ساعت 5:42 دیده شد که لحظاتی بعد با چشم غیر مسلح نیز دیده شد .

یک شنبه  10/7/84 – با دوربین 70 *15 در ساعت 5:40 مشتری درحالیکه کمی از گرد و غبار محلی کاسته شده بود دیده شد .

دوشنبه 11/7/84 مجددا به محل رصد روز اول ولی بادوربین 120*20 رفتیم . مشتری در ساعت 5:35 دیده شد .

بدلیل اینکه منطقه انتخابی جهت رصد هلال ( ساردوئیه ) بسیار مرتفع تر و کم گرد و غبار تر می بود برای شامگاه روز سه شنبه مطمئن به دیدن سیاره مشتری شدیم. گروه صبح روز سه شنبه با دو دستگاه اتومبیل متعلق به استانداری کرمان به همراه 10 نفر از رصدگران و علا قه مندان پس از حضور در مرکز هواشناسی کرمان و حصول اطمینان از صاف بودن منطقه رابر و ساردوئیه به این محل عزیمت نمود. در محل رصدگرانی از جمله آقای شمس الدینی رصدگاهی را در نظر گرفته بودند. بعد از صرف نهار در منزل ایشان به محل رفتیم:

1-مختصات : طول 57 درجه و 10 دقیقه . عرض 29 درجه و 15 دقیقه

2- ارتفاع 2550 متر از سطح دریا

3-وضعیت افق: صاف به همراه کمی غبار محلی در افق غربی

4- تجهیزات : دو دستگاه دوربین 120 *20

5- غروب ظاهری خورشید : 17:20

6- لحظه اولین رویت مشتری : 17:25 با 120*20

7- نتیجه : هنگامیکه سیاره مشتری در ساعت مذکور دیده شد تقریبا مطمئن شدیم که هلال در سه درجه ای زیر آن و با کمی جابجایی جزیی در سمت ، دیده خواهد شد. ولی متاسفانه علی رغم تلاش فراوان هلال دیده نشد.

با تشکر از همراهی آقایان رضا صاحبقدم لطفی ( مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری کرمان ) ، آقای مهندس محزونی (ریاست مرکز هواشناسی کرمان ) ، آقای شمس الدینی و آقای اسکندری نماینده لشکر 41  ثارلله و خانمها جلال کمالی ، منزلی ، حاج خلیلی ، انجم شعاع

 

جناب آقاي دوست محمدي ؛ با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت جنابعالي و تمامي همكاران ارجمند در استان كرمان

مختصات ارائه شده براي محل رصد و زمان ثبت شده غروب ظاهري خورشيد حكايت از موانع ديد كمتر از يك درجه دارد. با توجه به سرعت عمل شما در يافتن سياره مشتري ، نمي توانيم علت عدم موفقيت گروه شما در اين رصد را بيابيم. لطفا" پس از بررسي كامل نظر خود را در باره اعلام فرماييد.

 

به نام خدا

با سلام  خدمت شما آقای مهرانی

در پاسخ به سوال چگونگی عدم رویت هلال ماه با توجه به رویت سریع سیاره مشتری  باید بگویم که افقی که ما ابتدا انتخاب کردیم دارای  ارتفاع حدود 2700 متر بود . در این ارتفاع افق غربی چند دقیقه ای منفی می نمود و ما تقریبا بالای غبار قرار گرفته و بر افق احاطه کامل داشتیم . ولی متاسفانه پس از یک محاسبه جزیی متوجه شدم که ماه دقیقا در بهترین زمان رویت پشت تنها مانع افق قرار می گیرد . بدین ترتیب مجبور به دل کندن از این افق مناسب شده و راهی مکان دیگری شدیم که این مانع کوچک و مزاحم را دور بزنیم . این کار منجر به از دست دادن 200 متر از ارتفاع و کمی فرو رفتن در غبار شد . با توجه به روشنایی بیشتری که مشتری نسبت به ماه داشت ، تنها دلیل  عدم رویت را می توان کم بودن روشنایی هلال به دلیل قرار داشتن در غبار افق دانست . به نظر اینجانب اگر مکان اولیه رویتمان آن مشکل را نداشت با توجه به آمادگی زیادی که برای این رویت داشتیم شکار هلال دور از دسترس نبود . به هر حال تلخ ترین تجربه رویت هلال ماه بنده در این رصد رقم خورد .

سعيد دوست محمدي

 


گزارش شماره5

گزارش دهنده  آقاي سعيد علي آبادي ، انجمن نجوم اسرار ، سبزوار (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

سلام خسته نباشید. به اتفاق اعضای انجمن اسرار به ارتفاعات شمالی شهر سبزوار رفتیم اما موفق به رویت هلال ماه رمضان نشدیم . با تشکر

 


گزارش شماره4

گزارش دهنده  آقاي هاشم كوچك زاده ، مركز نجوم شباهنگ ، مشهد مقدس (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با تبریک حلول ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه مسلمین

سلام

بر حسب وظیفه شرعی و دینی اینجانب به همراه سایر دوستانم در مرکز نجوم شباهنگ جهت استهلال به خانه نجوم مشهد رفته و در کنار دیگر دوستانمان در انجمن آسمان توس و با حضور امام جمعه مشهد حضرت آيت الله علم الهدی و حجت الاسلام والمسلمين معادی رئیس ستاد استهلال استانهای خراسان و جناب مهندس فیاضی معاونت محترم فرهنگی شهرداری مشهد به استهلال پرداختیم و همانطور که پیش بینی نیز شده بود به رغم همه تلاشها هلال رویت نشد.

مکان رصد: خانه نجوم مشهد

غروب ظاهری خورشید: 16:55

وضعیت جوی : آسمانی صاف و بدون ابر

وضعیت افق غربی: شدیدا غبار آلود و در حدود 3 درجه موانع طبیعی

همراهان: آقایان آرش دانش - حسن یزدی - حسین بهنام و دیگر دوستان رصدگر در انجمن نجوم آسمان توس

عکسهای مربوط به این رصد متعاقبا ارسال خواهند شد 

با تشکر و آرزوی توفیق روز افزون الهی.

 


گزارش شماره3

گزارش دهنده  آقاي حسام نظري ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

به نام خدا

سلام ، خسته نباشيد.

آغاز ماه مبارک رمضان1426 را به همه تبريک ميگويم.

رصدگران: حسام نظري ، کمال تاجي

مکان رصد: منطقه ي 11 تهران.بر فراز يک ساختمان نيمساخته ، طول جغرافيايي:51 درجه و 24دقيقه و عرض جغرافيايي:35درجه و 41 دقيقه

ابزار رصدي: دوربين دوچشمي 60*20

ابزار کمکي: سمت و ارتفاع ياب دست ساز

تاريخ رصد: 12/7/1384هجري شمسي

وضعيت آسمان درافق غربي: 10 تا 15 درجه ابري

گزارش اوليه: هلال ماه روئيت نشد.

شرح گزارش: من و آقاي کمال تاجي در ساعت 15/17 به بالاي ساختمان رسيديم و در ساعت 20/17 همه چيز براي شکار هلال آماده بود.تنها مشکل وجود  10 درجه ابر غليظ در افق غربي بود.گذشته از آن هميشه در منطقه ي 11 تا4 درجه غبارنسبتا غليظي وجود دارد که احتمالا بايداز دود اتومبيل هايي باشد که در اين منطقه از تهران مخصوصا در اين ساعت روز حرکت ميکنند.البته ديدن اين هلال با دوربين 60*20در تهران از نظر عقلي غير ممکن به نظر ميرسد با اين وجود باز هم به رصد پرداختم تا شايد بتوانم از بين ابرها لحظه اي هلال را تشخيص دهم ولي همان طور که در بالا هم گفته ام هلال ماه رمضان 1426 هجري قمري توسط اينجانب روئيت نشد.

از تمام دست اندرکاران اين سايت تشکر ميکنم و موفقيت همه ي دوستان و علاقه مندان به روئيت هلال ماه را از خداوند خواهانم.

حسام نظري 13/7/1384 هجري شمسي ساعت 55/1

 

گزارش شماره2

گزارش دهنده  آقاي بهزاد بهرامی ، عضو ستاد استهلال استان یزد (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

بسم الله الرحمن الرحیم

هلال رمضان 1426

سه شنبه 12/7/84

با عرض سلام و تبریک به مناسبت حلول ماه رمضان

مقدمه : با تلاشهای بسیارزیادی که انجام دادم سر انجام ستاد استهلال استان یزد تشکیل شد و یک هفته قبل از ماه مبارک رمضان جلسه های توجیهی در دفتر سیاستگذاری های ائمه جمعه به سرپرستی حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای خانی برگزار شد و با توجه به نقشه های رویت هلال و پارامتر q تصمیم گرفتیم که تا جائی که ممکن است به سمت جنوب حرکت کنیم .

هماهنگی های لازم با سپاه انجام گردید تا تجهیزات لازم در اختیار ما قرار بگیرد.

روز سه شنبه راس ساعت 3 بعد از ظهر در دفتر ستاد حاضر شدیم تا آماده حرکت شویم و طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار بر آن شد که 2 اکیپ راهی مناطق مد نظر شوند . یک ا کیپ به سمت جنوب یزد برود و حدود 200 کیلومتر از یزد دور شود تا در منطقه نیر مستقر شده تا هم شانس رویت هلال بیشتر شود و هم از غبار شدید اطراف یزد رهایی یابند و گروهی دیگر راهی جنوب غرب یزد شود و در منطقه بین دهشیر و علی آباد مستقر شود که این منطقه  فاصله حدود 100 کیلومتر با یزد دارد.

همه چیز مهیا شده بود که در نهایت شگفتی متوجه شدیم دو گروه از تهران به یزد آمده اند که میگویند وابسته به ستاد استهلال و گروه رصدگران غیر حرفه ای هلال ماه اند و قبل از این که ما متوجه شویم با نامه ای نزد سپاه منطقه یزد رفته اند وتجهیزات مورد نظر و ماشین را از سپاه یزد تهیه و دست ما را در حناء کرده اند.

به هر صورت با این گروه ها تماس گرفتیم و از مکان آنها مطلع شدیم و سریعا" به سمت آنها رفتیم تا درحدود ساعت 16:30 به یکی از دو گروه  رسیدیم  که در منطقه مورد نظر ما بین علی آباد و دهشیر مستقر شده بودند و تجهیزات آنها تنها یک دوربین20*120سپاه بود و به همراه خود دستگاه GPS برای ثبت مختصات محل رصد نداشتند که مشکلات بسیاری را برای ما بوجودآورد و تنها توانسته بودند به وسیله نقشه حدود تقریبی مختصات محل رصد را به دست بیاورند. به هر شکل ما مجبور شدیم در گوشه ای مستقر شده و به 2 دوربین 70*15 خود ا کتفا کنیم و مزاحم کار دوستان مهمان خود نشویم. البته من از این دوستان و همکاران رویت هلال تشکر میکنم که مسافت طولانی را تا یزد آمده و قبول زحمت کرده اند اما ایکاش قبل از آن با ستاد استهلال یزد هماهنگی میکردند تا بتوانیم با قدرت بیشتری کار را انجام دهیم. مشخصات برنامه رویت به شرح زیر است:

محل رصد : منطقه عبدالله شهواز با طول جغرافیایی تقریبی 53:45 و عرض 31:28

ارتفاع موانع دید: 2 درجه که به علت ارتفاع زیاد محل استقرار افقی تقریبا صفر درجه داشتیم

ابزار: دو دستگاه دوربین 70*15 و دو عدد دوربین دیجیتال

وضعیت غبار: غبار رقیق درتمامی منطقه به رنگ نارنجی و ارتفاع 5 درجه

نتیجه : هلال در لحظات غروب با اندکی شک رویت شد


پس ازاستقرار در محل و پس ازغروب خورشید در ساعت 17:38 دقیقه با توجه به غبار گسترده و همیشگی در اطراف یزد به دنبال راهنمای بزرگ یعنی مشتری گشتیم تا به کمک آن ماه را پیدا کنیم که واقعا" هم به ما کمک کرد. اعضای ستاد به شرح زیر از منجمین میبد و گروه نجوم خواجه نصیرالدین طوسی یزد بودند:

سید مقصود کیانوش – امین جمشیدی- محمد مسعود صحت بخش – محمد رضا فرزانه و بهزاد بهرامی به سرپرستی جناب آقای خانی

در نهایت در آخرین لحظات توانستم قسمت بالای هلال را که در غبار بسیار قرار داشت ببینم از آقای کیانوش درخواست کردم که دیده مرا تایید کنند که ایشان نیز تائید نمودند و آقای جمشیدی نیز با دوربین دیگر توانستند به سختی ماه را رویت کنند. به سراغ گروه همراه رفتیم تا از دوربین قوی آنها استفاده کنیم که موفق نشدیم سریعا به سراغ دوربینهای خود رفتیم که دیگر ماه به پشت کوهها رفته بود. متاسفانه به علت نبود GPS مجبوریم بار دیگر به محل مورد نظر برویم تا مختصات دقیق را بدست آوریم به امید خدا گزارش تکمیلی به همراه تصاویر را در اسرع وقت در اختیار شما قرار خواهیم داد.

با تشکر


 


گزارش شماره1

گزارش دهنده  آقاي محمد همايوني ، گروه رويت هلال شفق ، نجف آباد – استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

بسم الله الرحمن الرحيم

گزارش رصد هلال ماه رمضان 1426

گروه رؤيت هلال شفق – نجف آباد

به همراه گروه نجوم ثاقب سپهر تيران- از شهرستان تيران

مكان: كليومتر 10 جاده تيران – شهركرد-  N 32:42 و E 51:13

زمان: سه شنبه 12/7/1384 – 29 شعبان 1426

ابزار رصد: تلسكوپ شكستي 8 cm – دو چشمي هاي: 70*15 – 60*20 – 50*7 – قطب نما – خط كش نجومي

وضعيت جوي: صاف همراه با غبار محلي – وجود لايه هاي غبار در افق رصدي

وزش باد: ملايم از سمت شمال غربي

غروب آفتاب: محاسبه: 17:46  عملي: 17:40

نتيجه رصد: متأسفانه هلال رؤيت نشد.

اين برنامه توسط اعضاي گروه رؤيت هلال شفق نجف آباد و با حضور معاون محترم فرمانداري تيران و بخشدار محترم كرون و با همكاري  اعضاي گروه نجوم ثاقب سپهر تيران برگزار شد.

با تشكر


how many women cheat on husbands black women white men married affairs sites
antibiotic for chlamydia phuckedporn.com what is chlamydia symptoms
my spouse cheated on me now what link when your wife cheats
help i cheated on my boyfriend blog.linglinzhu.com i think my boyfriend cheated on me
why people cheat what makes women cheat women who cheat on men
abortion methods abortion pill abortions in nyc
tadalafil 80mg clomid 25mg deltasone 5mg
viagra coupons online floridafriendlyplants.com free prescription cards discount
viagra free sample coupons blog.brunothalmann.com copay cards for prescription drugs
coupons viagra modelosguayaquil.com drug coupons
viagra free sample coupons go copay cards for prescription drugs
abortion pill abortion pill abortion pill
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
coupons for prescriptions codesamples.in coupons for prescriptions
prescriptions coupons 2015 cialis coupon coupons for prescription drugs
escitalopram 5 mg site escitalopram
presenter mha.dk present progressive
when is it too late for an abortion myhealthreport.ca late term abortion clinics
coupon prescription cialis trial coupon coupons for cialis 2016
abortion clinics ecsamplifiers.co.uk home abortion remedies
coupons for cialis printable free coupon for cialis transfer prescription coupon
coupons for cialis printable free coupon for cialis transfer prescription coupon
prescription discount card viagra coupon card discount pharmacies
pros and cons of abortion buy abortion pill abortion pill facts
amoxicillin 500 mg accuton.com amoxicillin dermani haqqinda
abortion pills different types of abortion pill cost of abortions
buscopan ampullen community.vitechcorp.com buscopan hund
cymbalta 60 crownlimos.ca cymbalta
non surgical abortion pill how much is the abortion pill buy abortion pill
coupon for cialis adlerhohenems.com prescription drugs coupons
lilly coupons for cialis cialis prescription coupon cialis prescription coupon
cialis prescription coupon steadfasttraining.co.uk cialis coupons online
pro abortion how late can you get an abortion pill abortion pill information
cialis.com coupons prescription discount coupons coupons for cialis 2016
amoxicilline amoxicillin-rnp amoxicillin al 1000
viagra viagra recenze viagra prodej
priligy thailand priligy 30 mg priligy resepti
coupons for cialis 2016 cialis coupon lilly cialis coupon
lilly cialis coupons cialis free sample coupons cialis coupons 2015
aspiration abortion lakeerengallery.com natural abortion pill
prescription discount coupons cialis coupons and discounts cialis coupons and discounts
neurontin gabapentin eblogin.com neurontin
cialis savings and coupons pristineschool.com free printable cialis coupons
the abortion pill early abortion pill different types of abortion pill
how to get an abortion pill about abortion pill abortion pill costs
cialis coupons from lilly funtimeleisure.co.uk cialis coupons 2015
coupon for prescription free printable cialis coupons prescription drugs coupons
pro abortion early abortion pill options late term abortion pill
nootropil piracetam nootropil nootropil danmark
nootropil piracetam topogroup.com nootropil danmark
viagra viagra wiki viagra wiki
abortion pill different types of abortion pill after abortion pill
in clinic abortion pill arborawning.com aspiration abortion
in clinic abortion pill arborawning.com aspiration abortion
vermox sirup cijena movidafm.net vermox doziranje
abortion pill price arborawning.com early abortion pill options
duphaston i ovulacija duphaston forum duphaston tablete kako se piju
addyi addyi menopause addyi menopause
clomid proviron pct blog.lakerestoration.com clomid proviron pct
abortion pill online in clinic abortion pill teenage abortion pill
second trimester abortion home abortion pill cheap abortion pill clinics
amoxicillin antibiyotik fiyat amoxicillin nedir amoxicillin dermani haqqinda
coupons for prescriptions cialis discount coupons cialis coupons 2015
free discount coupons alsarayabahrain.bh free online coupon codes
rx coupon discount prescription coupons free with coupons
rx coupon discount prescription coupons free with coupons
lamisil pastillas mcmurray.biz lamisil pastillas
neurontin diskuze neurontin alkohol neurontin 100 mg
vermox doziranje news.hostnetindia.com vermox tablete doziranje

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)

گزارش شماره 2 مربوط به رصد هلال شامگاهی رمضان سال 1426
گزارش دهنده:

منبع: سایت کمان آسمانی

گزارش شماره4

گزارش دهنده  خانم فاطمه نيكذات ، تهران (گزارش تلفني) 

تاريخ : چهارشنبه 13 مهر ، 1 رمضان 1426
رصدگاه : تهران ، فرهنگسراي بهمن ( عرض 35:39 شمالي و طول 51:24 شرقي)
زمان استقرار در رصدگاه : در ساعت 17:35
رصدگران : خانمها فاطمه نيكذات ، فاطمه هاشمي ، فاطمه يوزباشي ، فاطمه پاهنگ ، فاطمه حاتمي و آقايان سينا حيدري ، محسن عزيزيان
وضعيت جوي : غبار غليظ تا 2 درجه و بالاي آن 4 درجه غبار رقيق
ابزار : دوربين دوچشمي 50*30-10
اولين رويت با چشم مسلح : در ساعت 17:40
اولين رويت با چشم غير مسلح : در ساعت 17:41

 

 

گزارش شماره3

 

گزارش دهنده  آقاي عليرضا بوژمهراني ، اصفهان  


هلال شب دوم ماه مبارك رمضان در شامگاه چهارشنبه 13 مهر 1384 در آسمان اصفهان رويت شد.

 

عكس ارسالي آقاي بوژمهراني 

 

 

 

گزارش شماره2

گزارش دهنده آقاي ميثم احمد زاده ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

 سلام
حلول ماه مبارك رمضان مبارك. اين عكس ها در روز اول رمضان گرفته شده است.

 

  عكس هاي ارسالي آقاي احمدزاده

 

گزارش شماره1

گزارش دهنده  مرکز مطالعات و پژوهش هاي فلکي ـ نجومي وابسته به دفتر حضرت آيت الله العظمي سيستاني مد ظله العالي (برگرفته از سايت مركز)

 بسم الله الرحمن الرحيم
رصد هلال ماه مبارك رمضان (اول ماه مبارك)
احتراماً ضمن عرض تبريك به مناسبت حلول ماه پر خير و بركت رمضان، به استحضار مي رساند: اگرچه رؤيت هلال در روز چهارشنبه تأثيري در ايجاد تغيير درتقويم و اثبات اول ماه نداشت، اما از آنجا كه رؤيت هلالهاي سي روزه و پير ارزش علمي بالايي در كسب مهارت هرچه بيشتر رصدگران براي رؤيت هلال قبل از غروب خورشيد و نيز مقايسه داده هاي نرم افزاري با واقعيات خارجي دارد، لذا گروه رصدي ستاد استهلال مرکز مطالعات و پژوهش هاي فلکي ـ نجومي وابسته به دفتر حضرت آيت الله العظمي سيستاني (دامّ ظله) بعد از ظهر روز چهارشنبه 13/7/1384 مطابق با 1/8/1426 هم با تجهيزات کامل ( از قبيل: دوربين هاي دوچشمي « 70* 15 » ، « 40*10 » ، قطب نما ، تراز و...) به محلي در نزديكي مركز نجوم عزيمت نموده و از دقايقي قبل از غروب خورشيد در محل مستقر و كار استهلال را آغاز كردند. با توجه به مشخصه هاي هلال و پيش بيني قبلي، هلال ابتدا در ساعت 17 و 37 دقيقه ( يعني 8 دقيقه قبل از غروب خورشيد) با دوربين هاي دوچشمي و سپس در ساعت 17 و 52 دقيقه ( يعني 7 دقيقه بعد از غروب خورشيد) با چشم غير مسلح رؤيت شد. در برنامه استهلال روز چهارشنبه، آقايان: سعيد صادقي، سيّد محسن منصوري و سيّد علي مير سالاري شرکت داشتند.

 

 

women love to cheat riaservicesblog.net I cheated on my girlfriend
antibiotic for chlamydia phuckedporn.com what is chlamydia symptoms
antibiotic for chlamydia phuckedporn.com what is chlamydia symptoms
home std testing link test for chlamydia
marriage affairs developersalley.com dating a married man
why people cheat thesailersweb.com women who cheat on men
wifes cheat site married men cheat
dating sites for married people open why people cheat in relationships
what makes a husband cheat faithwalker.org women who cheat on husbands
best free pharmacy discount card parentpower.com coupons rite aid
discount prescriptions coupons mikemaloney.net viagra free sample coupons
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
lisinopril and rash open lisinopril and rash
viagra cheap online viagra for sale uk where to buy viagra online
prescriptions coupons free cialis samples coupon lilly cialis coupon
cialis coupon 2015 link free cialis coupons
cialis coupon 2015 link free cialis coupons
drug discount coupons prostudiousa.com online cialis coupons
risperdal effets secondaires link risperdal avis
etambutol dosis etambutol side effects ethambutol hydrochloride
cialis discount go cialis walgreen coupon
renovar cnh myhsbook.com renova companhia
coupon prescription read coupons for cialis 2016
how early can you get an abortion click abortion pills online
cialis sample coupon ismp.org prescription drug coupons
abortion clinics houston tx pros of abortion abortion pics
abortion history click abortion clinics in md
cialis discounts coupons ouralfreton.co.uk cialis discount coupon
adalat capsulas adalat oros adalat oros
vermox mikor hat totspub.com vermox prospect
cialis coupon cialis coupons free cialis coupons free
parkemed 1000 harshpande.net parkemed saft
medical abortion cost information about abortion pill how to get an abortion pill
lilly cialis coupon thestickybeak.co.uk cialis coupon lilly
coupons for prescription drugs coupons for cialis printable prescription discount coupon
viagra kaufen apotheke viagra kaufen apotheke osterreich pflanzliche potenzmittel
nootropil cena sporturfintl.com nootropil review
cialis manufacturer coupon 2016 coupons for cialis 2016 prescriptions coupons
vermox suspenzija vermox tablete doziranje vermox doziranje
vermox cena vermox cena vermox sirup
cialis.com coupons cialis discount coupons online coupons for cialis 2016
pill abortion types of abortion pill free abortions
abortion pill clinics in md abortion pill centers abortion pill pros and cons
abortion pill definition history of abortion pill how late can you get an abortion pill
addyi fda addyi review addyi menopause
addyi 100 mg addyi wikipedia addyi fda
transfer prescription coupon cialis discount coupon cialis manufacturer coupon 2016
duphaston i ovulacija duphaston iskustva duphaston i ovulacija
duphaston iskustva duphaston tablete kako se piju duphaston tablete za odgodu menstruacije
nootropil review house.raupes.net nootropil review
what is abortion pill first trimester abortion pill free abortions
the abortion pill for abortion pill different types of abortion pill
acetazolamide spc acetazolamide spc acetazolamide migraine
nootropil piracetam nootropil nootropil danmark
cialis trial coupon cialis coupons from manufacturer cialis coupon 2015
medical abortion pill pro choice abortion pill abortion pills
clomid proviron pct blog.lakerestoration.com clomid proviron pct
top grocery coupon sites coupon websites for food discount codes
amoxicillin albayraq-uae.com amoxicilline
voltaren blog.griblivet.dk voltaren krem fiyat
rx coupon discount prescription coupons free with coupons
pregnancy medication what is an abortion clinic pregnant pregnant pregnant
neurontin diskuze neurontin diskuze neurontin 100 mg
the abortion pill average cost of abortion late term abortion pill
the abortion pill average cost of abortion late term abortion pill

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)

گزارش شماره 3 مربوط به رصد هلال شامگاهی رمضان سال 1426
گزارش دهنده: علی ابراهيمی سراجی

 منبع: سایت کمان آسمانی

به‌ نام خدا
گزارش تيم اعزامي گروه غير حرفه‌اي رويت هلال از طرف ستاد استهلال دفتر رهبري به استان ايلام
با سلام خدمت رصدگران گرامي
از مدتها پيش بعد از ناكامي در رويت هلال صبحگاهي رجب 1426، با توجه به برنامه ‌ريزي ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري، براي رويت هلال رمضان 1426 برنامه‌ي مفصلي را طراحي كرديم. با توجه به خطوط رويت ‌پذيري هلال و وجود غبار فراوان در ايران، بديهي بود كه بهترين مناطق براي رويت اين هلال مناطق كوهستاني اطراف زاگرس هستند. اما كدام قسمت اين رشته كوه پهناور مناسب بود؟

 

چند وقتي اين مسأله فكر مرا به خود مشغول كرد. سال قبل به ياد دارم كه بنده به اتفاق دوست گرامي جناب آقاي نيك ‌طلب در مسيري 300 كيلومتري از جاده‌ي شيراز به آباده در شرق رشته كوه زاگرس، هيچ ‌گونه افق باز خوبي براي رويت هلال شوال 1425 پيدا نكرديم. تنها راه خلاص شدن از اين كوه‌ها، استقرار در غرب رشته ‌كوه زاگرس بود. در آن هنگام ، ديگر دشتهاي كشور عراق در زير پايمان قرار مي‌گرفت و ديگر مطمئن بوديم كه براي رويت اين هلال كم ارتفاع ديگر افق بسته رو به رويمان نيست. لذا بهترين نواحي براي رويت اين هلال استان‌هاي لرستان، ايلام و كرمانشاه بود. بررسي پارامتر q در اين سه استان نشان مي‌داد كه ايلام يكي از بهترين نواحي براي به زير سوال رفتن چند باره‌ي معيار يالوپ است. بعد از جلسه‌ي ستاد استهلال مورخه 5 مهر 1384 و تصميمات اتخاذ شده مقرر شد تا گروه‌هاي تهران به چند استان مختلف عزيمت كنند كه بعد از جلسه اي با حضور سرگروه‌هاي رصدي استان تهران در محل مركز نجوم شهر ‌ري طي يك قرعه‌ كشي مقرر شد تا گروه اعزامي ما به سرپرستي اينجانب به استان ايلام عزيمت كند. بنابراين در آغاز سفري پرماجرا صبح دوشنبه مورخ 11 مهر 1384 به اتفاق 4 نفر ديگر از دوستان به سمت کرمانشاه و سپس ايلام راهی شديم.
 
 
بعد از ورود به کرمانشاه و با هماهنگی قبلی به سمت ايلام رهسپار شديم. در بين راه در نزديکی شهر ايوان غرب از ساعت 12:39 إلی 14:00 شاهد کسوفی جزئی با قدر 31 درصد بوديم.
 
 
 سپس به سمت ايلام رهسپار شديم و بعد از يک سانحه ی رانندگي عجيب چرخ عقب لندكروز حامل گروه جدا شد و ماشين پس از طي 100 متر متوقف شد. اين درحالي بود كه چرخ جدا شده از ماشين به سرعت غلطان غلطان به انتهاي تونل رسيد و باعث يك سانحه‌ي رانندگي در ورودي تونل شد. فقط مي‌توانم بگويم كه واقعاً خدا رحم كرد و به خير گذشت.
 
  پس از تأخيري دو ساعته به ايلام رسيديم و با هماهنگی آقای يگانه (مسوول شورای شهر ايلام) به سمت سايت مخابراتی ايلام واقع در شمال شرقی آن راهی شديم. مسير خاکی و سنگلاخی بود. با رسيدن به اين محل و نگاهی به ساعت غروب خورشيد متوجه شديم که خورشيد در ايلام غروب کرده است و ما هنوز آن را می بينيم. افق تا منفی دو درجه مملو از غبار غليظ سياه رنگ بود و در بالای آن 2 درجه غبار قرمز پررنگ و 2 درجه غبار زرد پر رنگ قرار داشت. بعد از غروب خورشيد تلاش ها برای يافتن مشتری آغاز شد تا اين که در حدود 13 دقيقه بعد از غروب خورشيد آقاي خدامي مشتری را با چشم غير‌مسلح پيدا كرد. همان زمان متوجه شديم که با اين وضعيت افق، به احتمال زياد رويت هلال در شامگاه روز بعد را از دست خواهيم داد.
 
  پس از مراجعت تصميم بر آن شد تا فردا صبح برای کسب تکليف به اداره ی هواشناسی ايلام مراجعت کنيم. پس از صحبت های مفصل، طی جلسه ای با مسئولين هواشناسی پی به مشکل غبارهای روز قبل برديم. از اتفاق در حدود سه هفته قبل از مراجعت ما سيستم کم فشاری که حاوی غبار از کشور عربستان بود به شکل يک سيستم پر فشار وارد ايران می شود و غباری غليظ ايلام و چند استان را فرا می گيرد. به طوري‌ كه مردم مجبور به استفاده از ماسک در شهر ايلام می شوند. لذا از آن زمان دامنه ی تراکم اين غبار دائماً در حال کاهش بوده و روز به روز بهتر مي‌شد. پس از مشورت با اين دوستان و به پيشنهاد آن‌ها شهر ايلام به عنوان محل استقرار گروه انتخاب شد و گروه در حدود ساعت 15:30 بعدازظهر به سمت کوه گچان در شمال شرقی استان ايلام عازم شد.
 
  بعد از رسيدن به اين منطقه، به دليل وجود شيب نامناسب بر بالای پشت بام يک استراحتگاه متعلق به سايت مستقر شديم و شروع به نصب ابزار رصدی کرديم. ابتدا دوچشمی 120×20 صا ايران را تراز کرديم و در حين تراز، گروهی از سپاه نيز يک دوربين 120×20 ديگر آوردند و گروهی ديگر از دوستان به تراز آن مشغول شدند.
 
 از قبل برگه ای حاوی مشخصات ماه، خورشيد و مشتری و عطارد را به درجه و ميليم در اختيار داشتيم و بعد از تراز، خورشيد را هر پنج دقيقه يک بار در مرکز ميدان ديد دو‌چشمي صا‌ايران قرار می داديم و آن را تنظيم می کرديم. ولی متأسفانه دوچشمی سپاه مشکل داشت و در يک تصميم سريع به اتفاق دوست خوبم آقای صبوری به اين نتيجه رسيديم که ايشان سمت مشتری را در زمان عبور خورشيد از اين سمت شاخص گذاری نمايد و من دوچشمی صا‌ايران را با خورشيد تنظيم نمايم. اگر چه افق و دشت های روبه روی آن مملو از غبار بود ولی قبل از غروب خورشيد زمانی که به شرق می نگريستم متوجه شدم که افق شرق تا منفی 2 درجه مملو از غبار غليظ است و در بالای آن آسمان يکدست آبی است. اين در حالی بود که بعد از استقرار گروه در رصدگاه دائماً باد شديدی می وزيد و بر سرعت آن افزوده می شد كه اين مسأله دقيقاً مرا به ياد افق هلال شامگاهی جمادی الاول 1426 در منطقه ی کردان کرج می انداخت. بعد از غروب واقعی خورشيد (18:03) طی معدود باری غروب ظاهری خورشيد را بعد از غروب واقعی در ساعت 18:08 در پس غبار غليظ افق منفی شاهد بوديم. قبل از غروب به دليل غبار زياد نتوانستيم به وضوح پديده ی درخش سبز (Green Flash) را ببينيم.
 
 بعد از اين غروب ظاهري، زمانی در حد 5 دقيقه از لحظه‌ي غروب واقعي خورشيد گذشته بود و ما از ساعت 18:09 کار رويت را آغاز کرديم. من ابتدا سعی کردم تا با استفاده از سمت و ارتفاع ميليم، مشتری را پيدا کنم که به دليل ناهمخوانی محاسبات رصديمان در ارتفاع صفر و ارتفاع 2350 متری که ما در آن قرار داشتيم، موفق نبودم. حدود ساعت 18:11 آقای معين‌الدين خدامی اعلام كرد که مشتری را با چشم می بيند ولی در پشت دوچشمی سپاه نتوانست آن را پيدا کند. حدود ساعت 18:13 آقای صبوری در پشت همان دوربين 120×20 سپاه مشتری را يافت و حدود 2 ألی 3 دقيقه‌ی بعد با راهنمايی ارزشمند ايشان مشتری را يافتم. متأسفانه چشمی چپ دوچشمی 120×20 صا‌ايران دچار مشکل بود و تصوير را تار نشان می داد و من مجبور شدم تا برای پيدا کردن هلال از چشمی راست استفاده کنم. بعد از آن که چند باری مشتری را در درون تصويرم يک درجه به راست بردم با يک جابه‌جايی 3 إلی 4 درجه ای ، هلال سريع وارد تصويرم شد. هلال بسيار واضح بود و كماني پيوسته از ساعت 5/2 تا 5/5 داشت و هر شخصی بدون دست کاری چشمی می‌توانست با كمي دقت آن را بيابد. برای آن‌ كه كار رويت برای بقيه ساده ‌تر شود سعی کردم تا هلال را در ميليم x5 و y5- قرار دهم تا به سادگی قابل رويت باشد. اما متأسفانه از مسوولين هم به جز يك نفر كه ديده‌بان سپاه بود شخص ديگری موفق به رويت اين هلال زيبا نشد. لازم به ذکر است که تلاش دوستان برای پيدا كردن هلال در درون دوچشمی های 80×20 و 70×15 نيز ثمری نداشت و هلال در ساعت 18:27 در پشت ابر کوچکی پنهان شد و ثانيه‌هايی بعد در پشت غبار غليظ افق محو شد. هلال به قدري واضح بود كه به راحتي با يك دوربين ديجيتال ساده از آن عكس تهيه كرديم كه حاصل پردازش آن را در زير مي‌بينيد.
 
 افق واقعاً استثنايی بود. 1 درجه غبار قرمز و 3 درجه غبار زرد کم رنگ و عليرغم روز قبل، افق بسيار مطبوع و تميز بود. بعد از غروب ماه سياره ی عطارد را هم در ساعت 18:28رويت کرديم و رصد در ساعت 18:45 با غروب مشتری در پس غبار سياه رنگ خاتمه يافت.
 
 رصد فوق به خاطر قرار گيري در بالاي خطوط رويت‌ پذيري معيار برنارد يالوپ با كيو معادل 259/0- در اولين زمان رويت حائز اهميت است و بيش از پيش به ما ثابت كرد كه معيار فوق احتياج به اصلاح اساسي دارد. هلالي كه ما ديديم به هيچ وجه به يك هلال بسيار بحراني شباهت نداشت و عليرغم وجود غبار در افق، تأثيري را در شدت نور هلال نديدم (بر عكس هلال جمادي‌ الاول 1426) و مطمئن هستم كه كيلومترها بالاتر از اين نقطه نيز هلال در شرايط جوي و رصدي مناسب قابل رويت بود. ما به دليل شرايط خاص منطقه، افقي صفر درجه و بدون غبار داشتيم و مسلم است كه فاز بلند ماه كمك شاياني به رويت هلال فوق مي‌كرد. اگر بخواهم با استفاده از دو تجربه‌‌ي هلال جمادي‌الاول و رمضان 1426 مقايسه‌اي صورت دهم به جرأت مي‌گويم كه رويت هلال جمادي‌الاول كمي سخت ‌تر از هلال رمضان بود. اين در حالي است كه بر اساس معيار  يالوپ پارامتر q در هلال جمادي‌الاول (087/0-) در منطقه‌ي كردان كرج  بسيار كمتر از هلال رمضان (259/0-) در شهر ايلام است. دليل آن هم ساده است. در زمان ساخت معيار فوق رصدهاي ارزشمندي در عرض جنوبي ماه صورت نگرفته بود و داده ‌هاي اين ناحيه از روي حدس و گمان به دست آمده است. اين مشكلي اساسي است كه در ساير معيار‌هاي طراحي شده نيز به چشم مي‌خورد. در زير مشخصات اين هلال را در ارتفاع صفر در رصدگاه ملاحظه می کنيد.
 

 

گزارش رويت هلال شامگاهي رمضان 1426

 

 

 

 

شماره ماه گرد نجومي
 

 

 

 

1024
 

 

 

 

شماره ماه گرد اسلامي
 

 

 

 

17109
 
تاريخ دقيق رصد
 
سه‌شنبه 12 مهر 1384 برابر با 29 شعبان 1426 و 04 اكتبر 2005
 
محل رصد
 
ارتفاعات گچان در شرق شهر ايلام
 
طول و عرض جغرافيايی
 
33 درجه و 40 دقيقه‌ي شمالي و 46 درجه و 29 دقيقه‌ي شرقي
 
زمان استقرار در رصدگاه
 
16:15
 
زمان ترك رصدگاه
 
19:30
 
ارتفاع رصدگاه از سطح دريا
 
2350 متر
 
وضعيت جوی رصدگاه
 
آسمان صاف در افق با مقداري ابر پراكنده سيروسي
 
درجه‌ي حرارت
 
6/21 درجه‌ي سانتيگراد
 
رطوبت
 
32 درصد
 
فشار سطح زمين
 
7/866
 
سرعت و جهت وزش باد
 
وزش باد شديد از غرب به شرق
 
افق شرقياز لحاظ وجود غبار و ساير موانع رصد
 
افق در منفي 2 درجه داراي كوه بود و در بالاي آن منفي 2 درجه غبار سياه و يك درجه غبار قرمز و 3 درجه غبار زرد قرار داشت
 
لحظه‌ي غروب خورشيد(محاسبات)
 
18:04:36
 
لحظه‌ي غروب خورشيد(رصد)
 
18:08
 
سمت خورشيد در لحظه غروب خورشيد
 
105/265 درجه
 
اختلاف سمت ماه و خورشيد
 
906/11- درجه
 
سن ماه
 
28 ساعت و 06 دقيقه
 
ارتفاع ماه
 
898/4 درجه
 
جدايی زاويه ای ماه و خورشيد
 
136/13 درجه
 
فاز ماه
 
40/1 درصد
 
لحظه‌ي غروب ماه
 
18:32:45
 
سمت ماه در لحظه‌ي غروب ماه
 
970/256 درجه
 
مكث ماه
 
28 دقيقه و 09 ثانيه
 
رصدگران و نوع ابزار مورد استفاده
 
علي ابراهيمي سراجي: دوچشمي 120×20 صا ايران، آريا صبوري: دو‌چشمي 120×20 آمريكايي، معين‌الدين خدامي: دو‌چشمي 80×20 Night Sky، روح‌الله عزيزي: دوچشمي 70×15 Night Sky، ولي ابراهيمي سراجي (فيلمبردار)، حاج آقا يگانه وچهار نفر از مسوولين ايلام
 
نتيجه رصد
 
هلال با چشم مسلح رويت شد
 
توضيحات تكميلي
 
يك دستگاه دوربين هندي‌كم پاناسونيك، يك دستگاه دوربين عكاسي ديجيتال و يك دستگاه دوربين عكاسي Zenit 122
 

 

 

 

در صورت رويت هلال اطلاعات زير تكميل شود
 
اولين رويت
 
18:18
 
آخرين رويت
 
18:27
 
نام رصدگر
 
علي ابراهيمي سراجي
 
نام رصدگر
 
آريا صبوري
 
نوع رويت و ابزار مورد استفاده
 
چشم مسلح و دو‌چشمي 120×20 صا ايران
 
نوع رويت و ابزار مورد استفاده
 
چشم مسلح و دو‌چشمي 120×20 آمريكايي
 
زاويه ساعتي كمان ماه
 
5/2 تا 5/5
 
زاويه ساعتي كمان ماه
 
5/2 تا 5/5
 
سن ماه
 
28 ساعت و 20 دقيقه
 
سن ماه
 
28 ساعت و 29 دقيقه
 
ارتفاع ماه
 
366/2 درجه
 
ارتفاع ماه
 
739/0 درجه
 
سمت ماه
 
014/255
 
سمت ماه
 
212/256
 
جدايي زاويه‌اي
 
233/13
 
جدايي زاويه‌اي
 
299/13
 
فاز ماه
 
42/1 %
 
فاز ماه
 
44/1 %
 
توضيحات
 
بعد از ايشان در ساعت 18:19 آقاي روح‌الله عزيزي موفق به رويت هلال با چشم مسلح مي‌گردد. بعد از ايشان نيز دو نفر از اعضاي گروه به نام‌هاي آريا صبوري و معين‌الدين خدامي و يك نفر ديدبان‌ سپاه موفق به رويت هلال مي‌گردند
 
توضيحات
 
هلال قبل از ورود به غبار غليظ در پشت ابر كوچكي در افق ناپديد شد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 بعد از رويت فوق با تماسي تلفني با دفتر مقام معظم رهبري مراتب رويت را به اطلاع رسانديم و با پرسش‌هاي جناب آقاي موحد ‌نژاد ، رويت فوق به اثبات رسيد. بعد از مراجعت به ايلام در حدود ساعت 22:45 آغاز ماه مبارك رمضان به تأييد مقام معظم رهبري رسيد و ما نيز مانند بسياري از گروههاي رويت در ايران از خوشحالي در پوست خود نمي‌گنجيديم. صبح 13 مهر 1384 به سمت كرمانشاه مراجعت كرديم و پس از بازديد از بناي زيبا و معروف طاق بستان در كرمانشاه ساعت 19:00 به تهران مراجعت كرديم.

 

 
  خسته نباشيد ويژه اي به دوستان پرتلاش حاضر در گروه رويت ايلام عرض مي‌كنم. همكاري گروهي بين اعضاي اين گروه قابل تحسين بود و در واقع همين همدلي باعث رويت اين هلال ارزشمند شد. آقاي صبوري مشتري را يافت، بنده هلال را رويت كردم، آقاي عزيزي با رويت خود، رويت بنده را تأييد كرد، آقاي خدامي عكس ارزشمندي از اين هلال گرفت و آقاي ابراهيمي (برادر بنده) بدون وقفه كار مستند سازي از اين گروه را انجام ‌داد. اينجانب به تمام رصدگران محترم اين هلال زيبا خسته نباشيد مي‌گويم و اميدوارم هميشه سربلند و پيروز باشيد. در پايان از تمامی دوستان و اساتيد محترمي که ما را در رويت اين هلال ياری کردند تشکر و قدردانی می نمايم و اميدوارم همواره موفق باشيد.
 

 

antibiotic for chlamydia phuckedporn.com what is chlamydia symptoms
marriage affairs I cheated on my wife dating a married man
reasons why women cheat on their husbands robertsuk.com how do i know if my wife cheated
why married men have affairs boomasontennis.com my fiance cheated on me
walgreen photo promo code walgreens photo coupon 10 cent prints walgreens coupon deals
tadalafil 80mg clomid 25mg deltasone 5mg
cialis prix en pharmacie cialis prix en pharmacie cialis prix en pharmacie
ibuprofen fieber go ibuprofen nebenwirkungen
nimodipine medscape blog.pragmos.it nimodipine tabletta
etambutol dosis etambutol side effects ethambutol hydrochloride
metformin 850 open metformin 1000
abortion history read abortion clinics in md
thyrax kopen thyrax dosering thyrax duotab prijs
new prescription coupon free cialis coupon 2016 coupon for prescription
discount card for prescription drugs rhoads pharmacy coupons discount prescription cards
amoxicillin amoxicillin al 1000 amoxicilline
abortion pills third trimester abortion pill cost of abortions
non surgical abortion pill third trimester abortion pill buy abortion pill
medical abortion cost selba.ca how to get an abortion pill
prescription drug coupons thestickybeak.co.uk coupons prescriptions
cialis coupon blog.pragmos.it cialis walgreen coupon
prescription coupon card prescription transfer coupon free coupon for cialis
priligy thailand priligy priligy resepti
abortion pill clinics in md abortion pill centers abortion pill pros and cons
abortion pill alpinmontservis.cz definition of abortion pill
acetazolamide blood brain barrier acetazolamide acetazolamide
nootropil review house.raupes.net nootropil review
abortion pill clinics in houston bangzontheweb.com abortion options
the abortion pill early abortion pill different types of abortion pill
how to get an abortion pill abortion pill definition abortion pill costs
acetazolamide spc mcmurray.biz acetazolamide migraine
in clinic abortion pill arborawning.com aspiration abortion
in clinic abortion pill arborawning.com aspiration abortion
abortion clinics in liverpool amres.nl dilatation and curettage video
abortion pill alternatives amazonschools.com abortion pill price
against abortion pill reasons for abortion pill teen abortion pill
rx coupon coupons for viagra printable free with coupons
the weeks of pregnancy medical termination of pregnancy procedure early termination pregnancy pill
vermox pret vermox pret vermox mikor hat

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)