امروز سه شنبه 6 آبان 1399   مصادف با 9 ربیع الاول 1442   مطابق با (27/10/2020)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
گزارش شماره 1 مربوط به رصد هلال شامگاهی ذی القعده سال 1426
گزارش دهنده:

 منبع : سایت کمان آسماانی

                                                                                                          هلال ماه ذيقعده 1426
 
                                                                               نقشه وضعيت سن و رويت پذيری هلال در کشورهای مختلف

در غروب روزجمعه 11 آذر 1384 ، 2 دسامبر 2005 ، 29 شوال 1426    
 
 
گزارشات رصد هلال :
 
  
                                                                     هلال ذیقعده 1426 در آسمان رصدگاه شاه بابا درک – مناطق غربی استان اصفهان
                                                                     جمعه 11 آذر 1384 ، 29 شوال 1426 ، 2 دسامبر 2005 – عکس از علیرضا بوژمهرانی
 
 

 
 
 گزارش شماره 22
گزارش دهنده  آقاي محمد حسين الماسي ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
 گزارش رصد هلال ذیقعده 1426 در شامگاه 11 آذر 1384 در شیراز:

خلاصه گزارش: هلال با ابزار 70 * 10 رویت شد.

رصدگر: علیرضا ثنایی

رصدگاه : شهر کوار ، در 60 کیلومتری جنوب شیراز ( 29:12 شمالی و 52:42 شرقی )

ارتفاع موانع : 1.5 درجه کوه

شرایط جوی : بدون غبار ولی همراه با لایه های نازکی از ابر در محدوده سمت راست مسیر حرکت هلال

ابزار : دوربین دوچشمی 70 * 10 و خط کش و شیشه جوشکاری نمره 9 ( برای دیدن خورشید )

زمان رویت : در ساعت 17:12 به مدت 30 ثانیه ، پس از آن کار رصد هلال با هجوم ابرها در مسیر حرکت هلال ناتمام ماند.

از مدتها پیش که بحث اعزام تنی چند از رصدگران تهرانی به مناطق جنوبی کشور به میان آمد کار هماهنگی ها و اقدامات لازم انجام شد. ولیکن از آنجا که هلال ذیقعده آن ارزش و جایگاه هلال های رمضان و شوال را با خود نداشت و از طرفی بدلیل ارائه نظراتی مبنی بر احتمال رویت پذیری هلال در عرض های شمالی کشور و نیز در تهران!! ، برنامه اعزام گروهی از رصدگران تهرانی به استانهای جنوبی کشور ، با وجود هماهنگی های قبلی و قول و قرارهای مساعد ، کنسل شد.!! همین امر باعث شد دو تن از دوستان گرامی آقایان ابراهیمی و ثنایی شخصا و با هزینه شخصی و ابزارهای رصدی خودشان عازم مناطق جنوبی کشور شوند. آقای ثنایی به استان فارس عزیمت کرده و شهر کوار در جنوب شیراز را بعنوان محل رصد انتخاب کردند. در این منطقه پس از یک کوهپیمایی نفس گیر توانستند در بهترین حالت افقی با موانع بسته 1.5 درجه ای پیدا کرده و به کار رصد هلال مشغول شوند. که نهایتا موفق به رویت هلال شدند.

آقای ابراهیمی نیز در استان اصفهان و پس از ملحق شدن به گروهی از دوستان و رصدگران اصفهانی اعزامی به منطقه فریدن ( هلاغره ) به همراه این گروه نیز موفق به رویت هلال شدند.

در اینجا جا دارد به این دوستان و سایر عزیزان و رصدگرانی که موفق به رویت این هلال ارزشمند شدند ، تبریک عرض کنم و همچنین به دوستان عزیز رصدگر ما در فسا که آنها هم سختی های سفر به کرمان به دوش کشیدن و البته سایر گروههایی که اقدام به رصد این هلال کردند، خسته نباشید عرض کنم. سلامتی و موفقیت هر چه بیشتر را برای همه دوستان آرزومندم.
با احترام.... محمد حسین الماسی


توضیحاتی در باره مطالب طرح شده توسط جناب آقای الماسی :

1- از اینکه طرح نظرات اینجانب در مورد احتمال قابل رویت بودن هلال ذیقعده در تهران باعث کنسل شدن برنامه برخی رصدگران محترم شده است واقعا" متاسفم ، البته طرح این نظرات با چنین هدفی صورت نگرفته است.

2- مسابقه و رقابت رصدگران ما در زمينه رويت هلال ماه ، از جمله رقابتهايي است كه بازنده ندارد. زحمت همه دوستان و همكاران در خور توجه و قابل ستايش است اعم از اينكه موفق به رويت هلال شده باشند يا خير. جناب آقاي ابراهيمي شاهد هستند كه در رصدگاه فريدن ، ما در هنگام رويت هلال از دوستان و همكاران خود كه مايل بودند همانند ما چشم به جمال دلرباي ماه بدوزند ياد كرديم و آرزو داشتيم آنان نيز در آن زمان در كنار ما باشند. در سال جاري بنده نتوانستم هلال شب اول رمضان و شوال را رويت نمايم اما وقتي شنيدم اين هلالها توسط ساير دوستانم رويت شده است آن اندازه خوشحال شدم كه گويا خود آن را ديده ام. در مورد هلال ذيقعده نيز جناب آقاي قاضي مير سعيد از اولين نفراتي بودند كه بنده را مورد عنايت قرار داده و تبريك گفتند. اين حس دوستي و همكاري كه در بين همه ما وجود دارد شايد در تمامي رشته هاي نجوم آماتوري ايران بي نظير و يا كم نظير باشد.

3- تعجب کردن در باره احتمال رویت هلال ذیقعده در تهران کاملا" طبیعی است. کما اینکه در رصد هلال ذیقعده و در منطقه فریدن بنده و سایر رصدگران دیگر از اینکه هلال را با ابزار نه چندان قدرتمند و در فاصله کوتاه از غروب خورشید رویت کردیم بسیار متعجب بودیم. حتما" دقت فرموده اید که فاصله زمانی بین رویت هلال با غروب ظاهری خورشید 7 دقیقه و 40 ثانیه و با غروب واقعی خورشید در آن منطقه کمتر از 4 دقیقه بوده است. مطمئنا" اگر در بانک اطلاعات رویت هلال ، چندین گزارش از رصد چنین هلالهایی وجود داشته باشد ، رصدگران آتی تعجب کمتری در این رابطه خواهند داشت. در بانک اطلاعاتی رویت هلال ، این خلاء وجود دارد. اساتید ، کارشناسان و رصدگران پر تلاش ایرانی در حال پر کردن این خلاء اطلاعاتی هستند. جامعه جهانی رویت هلال وامدار این حرکت ایرانیان است.

4- با توجه به دستاوردهای رویت هلال ذیقعده در منطقه فریدن ، بنده کماکان اعتقاد دارم احتمال ( تکرار میکنم ؛ احتمال ) رویت شدن این هلال در تهران وجود داشته است.

5- شب گذشته ( جمعه 18/9/84 ) اینجانب با جناب آقای قاضی میر سعید گفتگوی مفصل تلفنی داشتیم و طی آن دستاوردهای رصد هلال ذیقعده و نیز وضعیت رویت پذیری تعدادی از هلالهای آتی را بررسی کردیم. شاید اعلام نتایج این گفتگو( که در زمان و وقت خود صورت خواهد گرفت ) باعث شود که جناب آقای الماسی از تعداد بیشتری علامت ! در نگارش بعدی خود استفاده نمایند. اهميت كاري كه اساتيد ، كارشناسان و رصدگران ما در حال انجام آن هستند تعجب همگان را ( اعم از داخل و خارج از كشور ) برخواهد انگيخت.

6- آنچه حائز اهميت است ، اين نكته مهم است كه همه ي ما در كنار يكديگر و براي هدفي واحد در حال همكاري هستيم. بزرگان رويت هلال ايران در حال كار و بررسي چندين ساله براي ارائه معيار جديدي در زمينه رويت پذيري هلال هستند. براي بنده به عنوان يك رصدگر غير حرفه اي هلال ماه جاي بسي افتخار و مباهات خواهد بود اگر رصدهايي كه انجام داده و يا ميدهم اثري هر چند ناچيز در اين زمينه داشته باشد. اطمينان دارم بقيه همكارن و رصدگران محترم نيز هرفي غير از اين را دنبال نمي كنند. البته رقابت سالم علمي نيز به جاي خود باقيست زيرا وجود رقابت مي تواند اعتلا و گسترش اين رشته از نجوم غير حرفه اي را در پي داشته باشد.

با احترام
عليرضا بوژمهراني

 

 
 
 
 
گزارش شماره 21
گزارش دهنده آقاي محسن فشاركي ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
گزارش رصد هلال ذیقعده 1426
در روز جمعه11 آذرماه 1384 گروه رصدی شامل آقایان:"محمد عبادی، امیر حسن­زاده ، علی اکبر نیری ، محسن فشارکی و خانواده محترم لبانی با همراهی  چهار نفر از برادران سپاهی به سرپرستی حجت الاسلام موحدی نژاد برای رصد به سمت رصدگاه توچال حرکت کردند.
بر حسب بررسی ها و محاسبات قیلی امید به رویت هلال  به هنگام غروب نداشتیم. اما با توجه به گزارشات اخیر آقای جيم استم که در 9 آوريل 2005 موفق شد هلال ماه ربيع الاول 1426 را با جدايي 12.4 درجه با تلسكوپ 8 اينچ سلسترون در روز مشاهده كند و با توجه به اینکه هلال ماه ذيقعده 1426 يك ساعت قبل از غروب خورشيد به چنين جدايي زاويه اي مي رسيد. بنابراين به پیشنهاد جناب حسن­زاده برای محك زدن امكان رويت اين هلال در روز تصميم گرفتيم به قله توچال برويم.
در هنگام حرکت، آسمان تهران وضعیت چندان مناسبی نداشت و غبار فراوانی بر آسمان نقش بسته بود که حتی آبی زیبای آسمان را به خاکستری سوق داده بود.
پس از هماهنگی با مسئولین محترم تله کابین توچال و بارگیری وسایل در کابین های مخصوص حرکت خود را به سمت بالای قله شروع کردیم.در طی راه با حرکت به سمت بالا و ارتفاع گرفتن لایه های غبار را یکی پس از دیگری پشت سر می گذاشتیم و هر  لحظه شاهد آسمانی ابی تر از قبل بودیم.
پس از پیاده شدن و حمل ابزار در برف و استقرار آنها در محل مناسب با بدشانسی تمام متوجه جمله توده ای ابر سیاهی از سمت غرب شدیم. در حالی که در پایین کوه هوا صاف بود اما پس از استقرار ابرها محل قرار گرفتن ماه در آسمان را پوشاندن. ما منتظر ماندیم تا شاید با باز شدن ابرها امیدی برای شکار هلال ایجاد شود ولی متاسفانه رفته­رفته بر ضخامت ابرها افزوده شد و ما چاره­ای جز دل کندن از رصد نداشتیم و بدون رویت قامت دلفریب هلال به پایین برگشتیم.
مختصات رصدگاه:
35.885 شمالی ، 51.418 شرقی ، ارتفاع حدود 3800 متر ، دما  صفر درجه سانتيگراد ،  باد شديد
ابزار:
 150*40 ، 120*20 ، دوربین­ تک­چشمی ، هندی­کم ، دوربین دیجیتال و دما سنج.
توصیه: بهتر است در زمانی که دمای هوا پایین است محل رصد­گاه دور از وزش باد و در نزدیکی پناهگاه انتخاب شود تا رصد­گران به صورت چرخشی اقدام به رصد و استراحت بنمایند.
 
                                                                                                                                   عكس هاي ارسالي آقاي فشاركي
 

 
 

 

گزارش شماره 20
گزارش دهنده  سايت اينترنتي مركز مطالعات و پژوهشهاي فلكي – نجومي وابسته به دفتر حضرت آيت الله العظمي سيستاني مد ظله العالي (برگرفته از سايت مركز)
تاریخ رصد : جمعه 11 آذر 1384 ، 29 شوال 1426
محل و مختصات رصدگاه : رصدگاه بوستان علوي ( واقع در كيلومتر 4 جاده قم – نيزار )
وضعیت جوی : افق جنوب غربي شهر مقدس قم پوشيده از ابر و غبار
وضعیت موانع دید افق : 2 درجه موانع طبيعي و حداقل 5 درجه غبار غليظ
نتیجه رصد : هلال رويت نگرديد.
تعداد و نام همراهان : سعيد صادقي ، محمدرضا صادقي ، علي كاظمي ، صادق كاظمي ، سيد علي مير سالاري
ابزار : دوچشمي 70*15 ، 50*7 ، قطب نما و تراز
توضيحات ضروري :
 
 
 
 
گزارش شماره  19
گزارش دهنده  خانم مهسا ظريفيان ، گروه رويت هلال آيسان ، مشهد مقدس (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
تاریخ رصد :  جمعه 11 آذر 1384
محل و مختصات رصدگاه : ارتفاعات وكيل آباد در غرب مشهد ، 38:18 شمالي و 59:30 شرقي
وضعیت جوی : آسماني كاملا" صاف در افق غربي
وضعیت موانع دید افق : رشته كوهي با ارتفاع تقريبي 2 تا 3 درجه
نتیجه رصد : هلال رويت نگرديد
 
ردیف
عنوان
توضیحات
ردیف
عنوان
توضیحات
1
غروب خورشید (محاسباتی)
در ساعت 16:17
2
غروب خورشید (رصد شده)
در ساعت 16:07
 
تعداد و نام همراهان : مهسا ظريفيان ، سمانه نجار ، نفيسه سهايان (توضيح كمان آسماني : ممكن است نام خانوادگي ايشان اشتباه خوانده شده باشد)

 
 
 
گزارش شماره  18
گزارش دهنده  آقای مهدي رحيمي ، گروه نجوم كانون فرهنگي امام زمان (عج) – دولت آباد برخوار ، ستاد استهلال استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

تاریخ رصد : جمعه 11 آذر 1384 ، 29 شوال 1426 ، 2 دسامبر 2005
محل و مختصات رصدگاه : ارتفاعات ما بين شهرضا و سميرم و در يك كيلومتري گردنه گلوخروس
وضعیت جوی : در محل حضور ماه كمتر از 0.5 درجه ابر وجود داشت كه پس از چند دقيقه به طور كلي از بين رفت و افق ايده الي بوجود آمد
وضعیت موانع دید افق : يك درجه كوه
نتیجه رصد : هلال رويت گرديد

 
ردیف
 
عنوان
 
توضیحات
 
ردیف
 
عنوان
 
توضیحات
 
1
 
غروب خورشید (محاسباتی)
 
در ساعت 00:00
 
2
 
غروب خورشید (رصد شده)
 
در ساعت 16:53
 
3
 
زمان اولین رویت با ابزار
 
در ساعت 17:14
 
4
 
نام رصدگر و نوع ابزار
 
محمد كمالي تلسكوپ 5 اينچ
 
5
 
زمان اولین رویت با چشم
 
 
 
6
 
نام رصدگر
 
 
 
7
 
زمان آخرین رویت با چشم
 
 
 
8
 
نام رصدگر
 
 
 
9
 
زمان آخرین ابزار با ابزار
 
در ساعت 00:00
 
10
 
نام رصدگر و نوع ابزار
 
محمد كمالي تلسكوپ 5 اينچ
 
11
 
رویت هلال با ابزار توسط
 
1  نفر
 
12
 
رویت هلال با چشم توسط
 
--  نفر
 
13
 
زمان غروب ماه (محاسباتی)
 
 
 
14
 
زمان غروب ماه (رصد شده)
 
 
 

تعداد و نام همراهان : محمد كمالي ، محمد رضا چايچيان ، سيد كمال حسن دخت ، عبدالحسين كثيري ، حسين رحيمي ، احمدرضا رحيمي ، جواد رحيمي ، سيد حامد حسيني و مهدي رحيمي
ابزار : يك تلسكوپ 6 اينچ ويكسن به همراه يك تلسكوپ 5 اينچ تال و يك تلسكوپ 5/4 اينچ رت 114 و يك دوربين دوچشمي 70*15 رايانه و قطب نما و دوربين عكاسي وفيلمبرداري
توضيحات ضروري :
باسمه تعالي
با سلام و تحيت
احتراما" ضمن عرض تبريك بمناسبت فرا رسيدن سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليهابه استحضار ميرساند به اتفاق ده نفر از اعضاي گروه به طرف ارتفاعات ما بين شهرضا و سميرم و در يك كيلومتري گردنه گلوخروس مستقر شديم.
غروب ظاهري خورشيد ساعت 53/16 بود در ساعت 14/17 آقاي محمد كمالي كه از رصدگران باتجربه گروه مي باشد بوسيله تلسكوپ 5 اينچ اعلام رويت نمودند من بلافاصله به پشت چشمي تلسكوپ ايشان رفتم ولي به دليل اينكه فوكوس چشمي ايشان با چشم من تنظيم نبود اينجانب نوانستم هلال را ببينم بلافاصله به پشت تلسكوپ خودم برگشتم و اين در حالي بود كه آقاي كمالي به تعداد 3 مرتبه اعلام رويت نمودند كه جمعا" چهار دقيقه به طول انجاميد. گر چه رويت اين هلال براي همگان ميسر نگرديد ولي پس از پايان برنامه ي اصلي تمامي اعضاي گروه از رصدهلال بسيار زيباي زهره لذت بردند. در اينجا لازم ميدانم اززحمات كليه همكاران در ستاد استهلال استان اصفهان و همچنين جناب آقاي جانقربان كه در پيدا كردن محل مناسب رصد ما را راهنمايي كردند تشكر و قدرداني نمايم. در پايان يادآور ميشوم از كليه مراحل رصد فيلم مستندي تهيه شده است كه در صورت نياز خدمتتان ارسال ميگردد.

 
 
                                                                                                    عكس هاي ارسالي آقاي رحيمي
 
 
 
گزارش شماره  17
گزارش دهنده  آقای محمد همايوني ، گروه رويت هلال شفق – نجف آباد ، ستاد استهلال استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

تاریخ رصد : جمعه 11 آذر ، 29 شوال ، 2 دسامبر 2005
محل و مختصات رصدگاه : رصدگاه شاهدان ، عرض 32:31:15 شمالي و طول 51:12:34 شرقي
وضعیت جوی : صاف ، وجود لايه هاي نازك ابر در افق غربي ولي بدون غبار ، وزش نسيم ملايم از جنوب غربي به شمال شرقي
وضعیت موانع دید افق :
نتیجه رصد : هلال رويت گرديد
پارامتر كيو: 332/0-

 
ردیف
 
عنوان
 
توضیحات
 
ردیف
 
عنوان
 
توضیحات
 
1
 
غروب خورشید (محاسباتی)
 
در ساعت 16:59
 
2
 
غروب خورشید (رصد شده)
 
در ساعت 16:57
 
3
 
زمان اولین رویت با ابزار
 
در ساعت 17:14:57
 
4
 
نام رصدگر و نوع ابزار
 
نصرالهي تلسكوپ 8 اينچ نيوتني
 
5
 
زمان اولین رویت با چشم
 
 
 
6
 
نام رصدگر
 
 
 
7
 
زمان آخرین رویت با چشم
 
 
 
8
 
نام رصدگر
 
 
 
9
 
زمان آخرین ابزار با ابزار
 
در ساعت 17:23:11
 
10
 
نام رصدگر و نوع ابزار
 
نصرالهي تلسكوپ 8 اينچ نيوتني
 
11
 
رویت هلال با ابزار توسط
 
5  نفر
 
12
 
رویت هلال با چشم توسط
 
--  نفر
 
13
 
زمان غروب ماه (محاسباتی)
 
در ساعت 17:27:12
 
14
 
زمان غروب ماه (رصد شده)
 
در ساعت 17:23:11
 

تعداد و نام همراهان : محمد باقري ، سعيد نصر الهي ، محمد منتظري ، محمدرضا معصومي ، محمد همايوني
ابزار : تلسكوپ 8 اينچ نيوتني ، تلسكوپ 8 اينچ كاسگرين ، تلسكوپ cm 8 شكستي ، دوچشمي هاي 60*20 و 70*15 ، خط كش نجومي
توضيحات ضروري :
بسم الله الرحمن الرحيم
گروه شفق طبق هماهنگي با ستاد استهلال استان اصفهان از هفته هاي قبل مشغول برنامه ريزي و آمادگي براي رصد هلال ماه ذيقعده در شامگاه روز 29 شوال 1426 بود. تنها مشكل خاص اين هلال ارتفاع كم و مدت مكث كوتاه آن بود. اعتقاد ما بر آن بود كه اين هلال را در صورت جستجوي دقيق و مكان و شرايط جوي مناسب مي توان در استان اصفهان رؤيت كرد.
شامگاه پنجشنبه 10 آذر 84:
قوي ترين اپتيك در دسترس گروه شفق دو دستگاه تلسكوپ بازتابي 8 اينچ مي باشد. به علت ميدان ديد كم اين وسايل از روش خاصي جهت تنظيم آنها استفاده شد: ستاره آلفاي كوره در زمان 03:03 بامداد 11/9/84 به نقطه اي مي رسد به ارتفاع 1 درجه و 28 دقيقه كه هلال ماه در شامگاه همان روز به همين نقطه خواهد رسيد. بنابراين رصدگران اعزامي از گروه شفق از شب قبل در محل رصدگاه واقع در ارتفاعات شاهدان مستقر شده و ابزار خود را نصب نمودند. پس از يافتن آلفاي كوره و ردگيري آن منتظر مانديم تا در ساعت مقرر دو تلسكوپ را در موقعيت هاي مناسب قفل كنيم. خوشبختانه اين عمليات با موفقيت به پايان رسيد و به لطف خدا ابزار مستقر شده ما با هيچ حادثه طبيعي نظير طوفان، سيل و زلزله مواجه نشدند!!
عصرگاه جمعه 11 آذر 84:
ساعتي پيش از غروب خورشيد بقيه ي ابزار موجود در محل هاي مناسب مستقر شدند. افراد در مسئوليت هاي زير تقسيم شدند:
آقاي معصومي: اعلام زمان و ثبت نتايج
آقاي نصرالهي: تلسكوپ 8 اينچ نيوتني
آقاي باقري: تلسكوپ 8 اينچ كاسگرين
آقاي منتظري: تلسكوپ شكستي 8 سانتي متري
آقاي همايوني: دوچشمي 70*15
خورشيد آخرين پرتوهاي خود را با شدت تمام در لحظه ي 16:56:47 به سوي ما گسيل داشت و جستجو از ساعت 17:10 شروع كه با اعلام زمان هر 15 ثانيه توسط آقاي معصومي همراه بود.
ساعت 17:14:57 آقاي نصرالهي اعلام رويت كرد. پس از ايشان بنده به پشت چشمي تلسكوپ رفته و توانستم هلال را مشاهده كنم. سپس ديگر رصدگران گروه نيز توانستند با ابزار مختلف هلال ماه را مشاهده كنند. هلال به قدري واضح و در ارتفاع مناسب رؤيت شده بود كه همه دوستان توانستند از اغلب وسايل براي رؤيت آن استفاده كنند. حتي با دوچشمي 60*20 نيز آقايان معصومي و نصرالهي توانستند هلال را مشاهده كنند. آسمان به قدري تميز و شفاف بود كه آقاي نصرالهي توانستند غروب بالاترين نقطه ي هلال را در زمان 17:23:11 توسط تلسكوپ 8 اينچ نيوتني مشاهده كنند. ابزاري كه رصدگران بوسيله آن هلال را رويت كردند به شرح جدول زير است:

 

 
آقاي باقري
 
8 اينچ نيوتني
 
8 اينچ كاسگرين
 
 
 
 
 
 
 
آقاي نصرالهي
 
8 اينچ نيوتني
 
 
 
70*15
 
60*20
 
تلسكوپ 8 سانتي متر
 
آقاي منتظري
 
8 اينچ نيوتني
 
 
 
70*15
 
 
 
تلسكوپ 8 سانتي متر
 
آقاي معصومي
 
8 اينچ نيوتني
 
 
 
70*15
 
60*20
 
تلسكوپ 8 سانتي متر
 
آقاي همايوني
 
8 اينچ نيوتني
 
 
 
70*15
 
 
 
تلسكوپ 8 سانتي متر
 
در پايان اعضاي گروه شفق ضمن تبريك به همه دوستان و عزيزاني كه اين هلال را رؤيت كردند آرزوي موفقيت و سلامت براي همه سروران و دوستان گرامي در سراسر كشورمان دارند. تشكر ويژه اي نيز از مديريت جهاد كشاورزي نجف آباد به جهت در اختيار گذاشتن يك دستگاه پاترول براي صعود به رصدگاه و راننده گرامي آقاي شياسي داريم.
 
 
 
 
گزارش شماره  16
گزارش دهنده  آقای غلامحسين رستگار نسب (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
تاریخ رصد : جمعه 11 آذر 1384
محل و مختصات رصدگاه : پژوهش سراي دانش آموزي شهر ري - تهران
وضعیت جوی : افق غربي ابري
وضعیت موانع دید افق : -
نتیجه رصد : هلال رويت نگرديد
تعداد و نام همراهان : 5 دانش آموز دبيرستاني
ابزار : دو دستگاه دوربين دوچشمي 60*20 و يك دستگاه تلسكوپ 102 ميليمتري

 
 
 
گزارش شماره  15
گزارش دهنده  آقای محمد زاهد آرام (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
تاریخ رصد : جمعه 11 آذر 1384
محل و مختصات رصدگاه : پركن ، 25 كيلومتري جنوب شرقي سراوان ، 27:15 شمالي و 62:33 شرقي
وضعیت جوی : كاملا" صاف و بدون گرد و غبار
وضعیت موانع دید افق : ارتفاع كوه و موانع حداكثر 9 دقيقه قوسي
نتیجه رصد : هلال رويت نگرديد
 
ردیف
عنوان
توضیحات
ردیف
عنوان
توضیحات
1
غروب خورشید (محاسباتی)
در ساعت 16:25
2
غروب خورشید (رصد شده)
در ساعت 16:25
 
تعداد و نام همراهان : محمد زاهد آرام ، سعيد ساداتي ، كيوان كريم زاده ، حاج مالك محمد ملازهي
ابزار : دوربين دوچشمي 50*16 ، 40*20 و 60*20
توضيحات ضروري : ساعت 15:50 در رصدگاه بوديم. وسائل را بر پا كرديم. سمت يابي شد با قطب نما. ساعت 16:25 خورشيد غروب كرد. در حين رصد چند بار دوربين را با سياره زهره فوكوس كردم. ولي عليرغم اينكه دوربين روي سه پايه بود نتوانستم هلال را ببينم. ديگر دوستان نيز موفق نشدند.
 
 
                                                                                                       عكس هاي ارسالي آقاي آرام
 

 
 

گزارش شماره  14

گزارش دهنده  آقای عليرضا بوژمهراني

  گزارش ويژه رصد هلال ذيقعده 1426 در رصدگاه شاه بابا درك
گزارش ويژه رصد هلال ذيقعده 1426 در رصدگاه شاه بابا درك
جمعه 11 آذر 1384 ، 29 شوال 1426 ، 2 دسامبر 2005
گزارش دهنده : عليرضا بوژمهراني

رصد هلال ذيقعده 1426 ، رصدي بود مانند ساير رصدها ، موفقيتي بود مانند ساير موفقيتها. اما نگاه به مجموعه فعاليتهايي كه براي رصد اين هلال انجام شد ميتواند براي همكاران محترم و رصدگران گرامي هلال ماه در بردارنده تجاربي باشد كه آنان را در افزودن شانس موفقيت در برنامه هاي رصديشان ياري رساند. به همين منظور ، گزارش كاملي در اين باره تقديم ميگردد. اميد كه مورد قبول و توجه قرار گيرد.

مرحله اول : بررسي وضعيت رويت پذيري هلال ذيقعده
تمامي معيارهاي موجود در زمينه رويت پذيري هلال ، پيش بيني كرده بودند كه هلال ذيقعده تنها در مناطق جنوبي ايران قابل رويت خواهد بود. ارتفاع بسيار كم و به تبع آن مكث كوتاه اين هلال ، دليل اصلي چنين پيش بينيهايي بود. بالاترين خطي كه توسط كارشناسان محترم ايراني نيز رسم شده بود خطي بود كه از زاهدان به سوسنگرد مي رسيد. اين خط در جنوب استان اصفهان ، از نزديك شهر سميرم عبور ميكرد. در تابستان سال جاري ، وقتي پارامترهاي اين هلال را بررسي ميكردم تصميم داشتم براي رصد آن به استان فارس و رصدگاه همايجان عزيمت نمايم. مقدار پارامتر q در اين منطقه حدود 0.272- بود و در نظر داشتم با كمي جابجا شدن در اطراف همايجان ، مقدار 0.280- را براي اين پارامتر آزمايش كنم.
پس از برنامه رصد پر ماجراي هلال رمضان 1426 و در پايان يكي از جلسات ستاد استهلال ، از طريق جناب آقاي مير سعيد مطلع شدم كه آقاي علي ابراهيمي موفق شده است در ايلام هلال رمضان را رويت نموده و از آن عكس بگيرد. فرصت اندكي كه در اختيار داشتيم باعث شد كه نتوانم از جزئيات اين گزارش اطلاع حاصل كنم. چندي بعد در گفتگوي تلفني كه با آقاي ابراهيمي داشتم از ايشان پرسيدم چند دقيقه پس از غروب خورشيد موفق به رويت هلال شده اند و ايشان در پاسخ فرمودند : 13 دقيقه.
شنيدن اين جمله و يادآوري تجربه رصد هلال ذيحجه 1424 ( كه 15 دقيقه پس از غروب خورشيد رويت شده بود ) مرا به اين فكر انداخت كه در هر منطقه ايران كه هلال ذيقعده در فاصله زماني بين 15 تا 20 دقيقه پس از غروب خورشيد فاصله نسبتا" مناسبي از افق داشته باشد ( حداقل بين 0.5 تا 1 درجه ) احتمال رويت آن وجود خواهد داشت. بر همين اساس مطالعه اي را انجام داده و نتايج آن را با درج نوشته اي در كمان آسماني منتشر كرده و از احتمال رويت هلال ذيقعده در تهران سخن گفتم. درج اين مطالب واكنشهاي متفاوتي را در بر داشت اما اكثر قريب به اتفاق واكنشها بر اين استوار بود كه چنين چيزي محقق نخواهد شد. دوستان و همكاران گرامي من ، حق داشتند كه با ديده ترديد به اين نظريه نگاه كنند ، زيرا در بانك اطلاعات رصد هاي هلال ماه ، رصد هلالهايي با اختلاف سمت زياد و ارتفاع كم ، به ندرت يافت ميشد. به هر صورت با طرح اين مطالب ديگر منطقي نبود كه براي رويت هلال به استانهاي جنوبي سفر كنم. در نهايت رصدگاه شاه بابا درك واقع در غرب استان اصفهان را براي اين رصد انتخاب كردم كه با بالاترين خط رويت پذيري ارائه شده بيش از 200 كيلومتر فاصله داشت. مقدار پارامتر q در اين رصدگاه حدود 0.348- ميشد.

مرحله دوم : انتخاب رصدگاه
رصدگاه مناسب براي رصد هلال ذيقعده بايد داراي چند ويژه گي مهم مي بود. دارا بودن ارتفاع موانع افق غربي ( محل حضور ماه و خورشيد ) كمتر از 0.5 درجه ، آب و هواي پاك فاقد غبار ، ارتفاع مناسب از سطح دريا و جاده دسترسي مناسب از جمله اين ويژگيها بود . سال گذشته بنده براي يافتن رصدگاه مناسبي جهت رصد هلال شوال 1425به مناطق مختلف استان اصفهان سفر كردم. يكي از اين مناطق ، منطقه فريدن در غرب استان اصفهان بود. روستايي بنام هلاغره در اين منطقه وجود داشت كه تمامي خصوصيات فوق الذكر را در بر داشت.
در روز چهارشنبه 9 آذر 1384 مجددا" به اين منطقه عزيمت كرده و به بالاي ارتفاعات آن رفتم. اندازه گيريهاي سال گذشته من حاكي از آن بود كه ارتفاع موانع افق غربي آن حداكثر نيم درجه بوده و در برخي قسمتها حتي ديد منفي ( تا 10 دقيقه قوسي ) هم وجود داشت. اين اندازه گيريها با دوربين تئودوليت صورت گرفته و از دقت مناسبي برخوردار بود. هدف از بازديد روز چهارشنبه ، مشخص كردن محل غروب خورشيد بود. اينكار به ما كمك ميكرد تا در روز رصد اصلي ، منتظر فرا رسيدن غروب خورشيد نباشيم و ابزار رصدي خود را خيلي زودتر بر روي محل حضور ماه هدف گيري كنيم. تقريبا" نيم ساعت به غروب خورشيد باقي مانده بود كه من به همراه دو نفر از بستگانم در رصدگاه اصلي مستقر شدم. ابرهاي بسيار زيبايي بصورت نوارهاي موازي با افق ، آسمان غربي را پوشانده بود. كوهستاني بودن منطقه ، وجود پوشش گياهي مناسب و وزش باد نسبتا" تند از سمت غرب باعث شده بود كه مطلقا" غباري در آسمان وجود نداشته باشد.
خورشيد در ساعت 16:58 در پس كوهها فرو رفت. شفافيت فوق العاده آسمان باعث ميشد كه نگاه كردن به محل غروب خورشيد باعث آزار چشم شود. در بازه هاي زماني مختلف پايين رفتن خورشيد را با دوربين عكاسي ديجيتالي ثبت كردم. هوا آنقدر پاك بود كه با نوردهي 2000/1 ثانيه و ديافراگم كاملا" بسته هم قادر به ثبت قرص خورشيد نبودم. دقايقي پس از غروب خورشيد رنگ آميزي سحر آميز و باور نكردني آسمان را فرا گرفت...... با دوربين 50*7 قطب نما دار خود محل غروب خورشيد را نشانه رفته و سپس 10 درجه به سمت چپ و بر روي افق حركت كردم. يك كوه كوچك مثلثي شكل در افق وجود داشت كه ارتفاعي حدود 0.5 درجه از افق داشت . سمت راست اين كوه 10 درجه و سمت چپ آن 11 درجه از محل غروب خورشيد فاصله داشت. ديگر بهتر از اين نميشد. كافي بود كه ما دوربينهاي خود را بر روي اين كوه متمركز ميكرديم و با در اختيار داشتن يك ميدان ديد حدود 3 درجه اي ( مانند ميدان ديد دوربين 120*20 ) بايد قادر ميشديم با دقت فراوان و با حداكثر استفاده از زمان ، به جستجوي هلال بپردازيم.

 
 محل غروب خورشيد در روز چهارشنبه 9 آذر
 
 تصوير افق رصدگاه حاصل از تركيب 4 عكس
 
 رنگ آميزي سحر انگيز افق غربي رصدگاه در شامگاه چهارشنبه 9 آذر
 

مرحله سوم : بررسي وضعيت آب و هوايي
از 10 روز مانده به روز رصد ، مرتبا" وضعيت هوا را براي نقاط مختلف ايران بررسي ميكردم. سايتهاي مختلفي نظير AccuWeather و Yahoo از جمله سايتهايي بود كه هر روز گزارشهاي آن را مي ديدم. نتيجه اين بررسيها نشان ميداد در مناطق مركزي ايران و در روز جمعه هوا صاف خواهد بود اما احتمال وجود ابرهاي پراكنده هم وجود دارد ( در يكي از روزهايي كه وضعيت هواي اصفهان را كنترل ميكردم گزارشها نشان از صاف و آفتابي بودن هواي اصفهان در همان لحظه داشت اما وقتي از پنجره به بيرون نگاه كردم ديدم آسمان تمام ابري است و احتمال بارش باران هم وجود دارد!!).
از چهار روز مانده به رصد ، تصاوير ماهواره اي پوشش ابر در فلات ايران و اقيانوس هند را ساعت به ساعت از طريق اينترنت دريافت كرده و سپس آنها را با استفاده از نرم افزار به تصوير متحرك تبديل ميكردم. با اينكار وضعيت رشد و حركت توده هاي ابر مشخص ميشد. اين كار را تا ساعت 12:30 روز جمعه 11 آذر بطور مرتب انجام دادم. اين بررسيها و مشاهدات عيني از وضعيت آب و هوايي رصدگاه شاه بابا درك مرا بسيار اميدوار كرد كه در غروب روز جمعه با مشكل شرايط نامناسب جوي روبرو نخواهيم شد ( هر چند كه شايد هرگز نتوان اطمينان 100% در اين رابطه داشت و وجود يك ابر كوچك خوش رنگ در محل حضور ماه ، مي تواند همه ي برنامه ها را براي رصدگران بهم بريزد!).

 
 پوشش ابر در فلات ايران ( ساعت 17:30 روز جمعه 11 آذر 1384 )
 
 
نمونه اي از تصاوير متحرك رشد و حركت توده هاي ابر
 

مرحله چهارم : آماده كردن تجهيزات
عليرغم تمام پيگيريهاي انجام شده ، ما نتوانستيم دوربينهاي پر قدرت 150*40 و 120*20 را در اختيار بگيريم. اين البته به برنامه ريزي ما انسانها ارتباطي ندارد و مشكل مربوط به خود ذيقعده است كه نتوانسته ارج و قربي مانند ماه رمضان و شوال پيدا كند ............ بگذريم ، درد دل بسياري هست كه ناگفتنش مناسب تر............
تصميم گرفتيم با ابزار موجود كه شامل دوربينهاي 80*15 ، 70*15 ، 60*20 ، 50*7 !! و چند دستگاه تلسكوپ ميشد به شكار هلال برويم!! شكاري كه با عدم موفقيت در آن ، عليرضا بوژمهراني بايد جور و پلاس خود در زمينه تحليل رويت پذيري هلال را جمع ميكرد و به تفكر در زمينه خطاي محاسباتي احتمالي مي پرداخت....... به هر حال با مساعدت ويژه جناب حجت الاسلام صالحيان دبير محترم ستاد استهلال استان اصفهان و شهرداري اصفهان ، هفت دستگاه خودرو سواري در اختيار رصدگران ما قرار گرفت تا مرهمي باشد بر دلهاي خسته و رنجور آنان. علاوه بر ابزار رصدي ، دوربينهاي عكاسي و فيلمبرداري ، GPS ، دوربين تئودوليت ، ضبط صوت ديجيتالي و قطب نما از ديگر تجهيزاتي بود كه براي انجام رصد دقيقتر و مستند كردن گزارش رصد ، آماده كرده بوديم.

مرحله پنجم : عزيمت به رصدگاه
جلسه توجيهي نهايي در پيش از ظهر روز جمعه 11 آذر برگزار شد. در اين رصد افتخار همراهي جناب آقاي علي ابراهيمي سراجي را داشتيم كه از رصدگران كوشا ، دقيق و با تجربه هلال ماه در ايران هستند. در ساعت 13:15 روز جمعه جمع 17 نفره ما با استفاده از پنج دستگاه خودرو به سمت رصدگاه به راه افتاد. خرابي يكي از ماشينها و احتياط بسيار زياد دو تن از رانندگان باعث شد كه دو خودرو با 5 رصدگر به رصدگاه نرسند و از گروه جا بمانند. با رسيدن به جاده خاكي كه با شيب نسبتا" تند به رصدگاه مي رسيد ، دو خودرو ديگر هم نتوانستند بالا بيايند و رصدگران اين دو ماشين با فاصله حدود 1 كيلومتري رصدگاه اصلي و در پايين دست مستقر شدند. بنده و همراهانم توانستيم خود را به رصدگاه اصلي برسانيم. برنامه ريزي ما اينگونه بود كه حداقل يك ساعت قبل از غروب خورشيد در رصدگاه باشيم اما بروز ناهماهنگيهاي فراوان توسط رانندگان اعزامي باعث شد كه تنها 12 دقيقه مانده به غروب ، به رصدگاه برسيم. براي برنامه هاي آتي بايد بگونه اي عمل كنيم تا با اطمينان بيشتر و در زمان مناسب در رصدگاه حاضر باشيم.
خيلي سريع دوربين تئودوليت را نصب كرديم. استقرار سه پايه ها و دوربينها نيز وقت زيادي را از ما نگرفت. شرايط جوي آرماني بود و آرامش زيادي در اعضاي گروه ايجاد كرد.

مرحله ششم : آغاز رصد
مختصات رصدگاه : عرض 33:16 شمالي و طول 50:10 شرقي با 2610 متر ارتفاع از سطح دريا
وضعيت جوي : بسيار عالي ، فاقد غبار ، وجود چند تكه ابر كوچك در افق غربي كه مزاحم رصد نبود و بمرور از بين رفتند.
ارتفاع موانع افق : در مسير حركت ماه هيچ مانعي وجود نداشت.
رصدگران و ابزار : عليرضا بوژمهراني ( 80*15 ) ، عباس احمديان ( 70*15 ) ، علي ابراهيمي سراجي ( 100*25 ) ، سعيد جانقربان ( 70*15 ) ، مهدي منصوري ( 60*20 ) و محمد سلطان الكتابي ( مسئول ثبت زمان )
روش استفاده شده در رصد هلال : استفاده از اختلاف سمت هلال با محل غروب خورشيد
زمان غروب خورشيد طبق محاسبه : در ساعت 17:02
زمان غروب خورشيد رصد شده : در ساعت 16:58
اولين رويت هلال : در ساعت 17:05:40 توسط عليرضا بوژمهراني ( 80*15 )
زمان رويت نفرات دوم ، سوم و چهارم : در ساعت 17:08:05 توسط عباس احمديان ( 70*15 ) ، در ساعت 17:13:20 توسط علي ابراهيمي ( 100*25 ) و در ساعت 17:15:30 آقاي منصوري (60*20). آقايان جانقربان و سلطان الكتابي نيز موفق به رويت هلال شده اند كه زمان اولين رويت آنان ثبت نشده است. زمانها با استفاده از GPS بدست آمده و ثبت شده است.
آخرين رويت هلال : در ساعت 17:23:25 توسط آقايان ابراهيمي و احمديان
مدت زمان رويت هلال : 18 دقيقه پيوسته و تا زمان پنهان شدن لبه بالايي هلال
زاويه ساعتي دو سر هلال : از ساعت 1.5 – 1 الي 5.5 - 5


مختصات ماه و خورشيد در زمان غروب خورشيد و اولين رويت 

 

 
 
 
ساعت 17:01:44
 
ساعت 17:05:40
 
ارتفاع خورشيد
 
0.836-
 
1.577-
 
ارتفاع ماه
 
3.598
 
2.972
 
جدائي زاويه اي
 
12.795
 
12.820
 
اختلاف سمت ماه و خورشيد
 
12.008-
 
11.898-
 
ضخامت بخش مياني هلال
 
0.40
 
0.40
 
فاز ماه
 
1.32%
 
1.33%
 
فاصله زمين تا ماه
 
371001.27
 
370993.56
 

توجه : محاسبات در دستگاه مختصات مكان مركزي و بدون در نظر گرفتن اثر شكست نور در جو انجام شده است

محاسبات نشان ميداد 10 دقيقه پس از غروب خورشيد ، ماه در محلي قرار ميگرفت كه حدود 11 درجه با محل غروب خورشيد اختلاف سمت داشت. بلافاصله پس از نصب دوربين تئودوليت توسط آقاي جانقربان ، از ايشان خواستم 11 درجه اختلاف سمت با محل غروب خورشيد را اندازه گيري كرده و شاخصي روي افق تعيين نمايند. همانگونه كه قبلا" بررسي كرده بودم سمت چپ كوه مثلثي كوچك توسط آقاي جانقربان نشان داده شد. دوربين 80*15 خود را روي سه پايه مستقر كرده و با استفاده از لبه كوههاي دوردست فوكوس كردم. سپس سمت چپ كوه مثلثي را در مركز ميدان ديد قرار دادم. تصميم داشتم رصد را از 10 دقيقه پس از غروب آغاز كنم. بنابراين دوربين را به حال خود رها كرده و به نصب دوربين فيلمبرداري و عكاسي پرداختم. با اعلام ساعت 17:05 توسط آقاي سلطان الكتابي آماده شدم تا سر دوربينم را به طرف بالا ببرم و از دقايق بعدي رصد را آغاز كنم. به محض بالا بردن سر دوربين ، با تعجب فراوان هلال ماه را ديدم ، با وضوح كامل و خيلي راحت!! در اين زمان تنها 7 دقيقه و 40 ثانيه از غروب خورشيد سپري شده بود و من با يك دوربين نه چندان قدرتمند به سادگي هلال را ديده بودم. با اعلام رويت توسط بنده ، ساير همراهان نيز به تدريج موفق به رويت آن شدند. آقاي عباس احمديان از هلال فيلمبرداري كردند و بنده هم با مساعدت آقاي ابراهيمي با استفاده از دوربين ديجيتالي و از پشت دوربين دوچشمي آقاي ابراهيمي موفق به ثبت تصوير هلال شدم. اگر حدس ميزدم كه هلال به اين راحتي قابل رويت است حتما" كار رصد را از لحظه غروب خورشيد ( و شايد قبل از آن !! ) آغاز ميكرديم. ما دقيقا" ميدانستيم هلال كجاست و اين موضوع كمك بزرگي به ما ميكرد و قطعا" قادر بوديم هلال را زودتر ببينيم. البته بايد يادآوري كنم كه در كنار كار محاسباتي و روش دقيق رصد ، شرايط جوي استثنائي رصدگاه مهمترين عامل موفقيت گروه ما بود. با گذشت زمان كنتراست هلال بهتر شد و مشاهده آن ساده تر. شفافيت هوا اين اجازه را به ما داد كه تا آخرين لحظه پايين رفتن هلال در پس افق را نظاره گر باشيم.
با پايان يافتن رصد و جمع آوري وسايل به جمع دوستان ديگرمان محلق شديم. پس از استراحتي كوتاه آنان به اصفهان بازگشتند و ما براي دقايقي به روستاي بتليجه رفتيم. در نزديك اين روستا ، من در گودي بين دو تپه كوچك ماشين را نگه داشته و با خاموش كردن چراغهاي خودرو از همراهانم خواستم نگاهي به آسمان زيباي شامگاهي منطقه بياندازند. آنچه كه بود ، حيرت بود و حيرت. دشت با نور كمي روشن بود ، ميدانيد نور چه چيزي؟ نور سياره زهره !! دور تا دور افق فاقد كمتري آلودگي نوري بود و ديدن سايه اي كه حاصل تابش نور اين سياره درخشان بود همه ي ما را هيجان زده كرده بود. آسمان در اين روز بي اندازه پاك و شفاف بود...........

 كوه مثلثي كوچك ، ساعت 17:05 - ثانيه هايي بعد هلال ماه در محل دايره قرمز رنگ رويت شد.
 
 افق در ساعت 17:17                                                                            افق در ساعت 17:22
 
 راست : عكس اصلي گرفته شده از پشت دوربين 100*25   چپ : عكس برش خورده و پردازش شده با نرم افزار
 
 دو عكس يادگاري از رصدگران
 
 از راست به چپ : سلطان الكتابي ، احمديان ، ابراهيمي ، جانقربان ، منصوري و بوژمهراني

تشكر و سپاس
موفقيت در اين رصد در گرو حمايت ، همراهي ، مشورت و همكاري :
ستاد استهلال استان اصفهان
شهرداري اصفهان
مركز آموزش نجوم اديب
اعضاي گروههاي رصدي عضو ستاد استهلال استان اصفهان
همكاران و همراهانم در گروه رصدي مستقر در رصدگاه شاه بابا درك
بوده است. از تمام آنان صميمانه تشكر و قدرداني مي نمايم. دستاوردهاي اين رصد مهم ، مشكل گشاي هلال شوال 1427 خواهد بود . به نوبه خود اين موفقيت را به جامعه رويت هلال ايران تبريك عرض مي نمايم. به اميد رصدهاي موفق آتي
با احترام
عليرضا بوژمهراني
12 آذر 1384

 

 
 

گزارش شماره 13  

گزارش دهنده   آقاي سيد محسن قاضي مير سعيد

جناب آقای مهرانی با سلام و احترام

ضمن عرض تبریک به جناب عالی وجناب آقای ابراهیمی به مناسبت رویت هلال ماه ذیقعده 1426 ، در همینجا فرصت را مغتنم شمرده و از جانب خود و گروه غیر حرفه ای رویت هلال به عزیزانی که در استان اصفهان و شیراز موفق به رویت این هلال جذاب شدند تبریک عرض نموده سلامتی و موفقیت هرچه بیشتر این عزیزان را از خداوند منان خواهانم.

اینجانب در رصد گاه کوشیار گیلانی ( در غرب کردان کرج ) به همراه خانواده به رصد خورشید پرداختیم که به پیوست دو قطعه عکس از افق محل تقدیم می گردد.
با تجدید احترام : سید محسن قاضی میر سعید.


                                                                                                 عكس هاي ارسالي جناب مير سعيد

 
 
 
 
 
گزارش شماره  12
گزارش دهنده آقاي رضا امير زاده گروه غير حرفه اي رويت هلال ايران – ستاد استهلال كرمان – انجمن هلال كوير (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
تاریخ رصد : جمعه 11 آذر 1384
محل و مختصات رصدگاه : سايت مكان يابي رصد خانه ملي ايران ، ارتفاعات سردر – چترود ، 50 كيلومتري شمال كرمان ( 2850 متر )
وضعیت جوی : ابر پراكنده ، رفته رفته با افزايش ابر ، دماي هوا 2 درجه سانتيگراد
وضعیت موانع دید افق :
نتیجه رصد : عليرغم تلاش از ساعت 14:45 ، به دليل ابر فراوان و لايه اي در افق ، هلال رويت نگرديد.
تعداد و نام همراهان : رضا اميرزاده ، حاج احمدي ( فسا ) ، محسن شريفي ( فسا ) ، مهران كريمي ، اسفندي ( فسا ) ، سيد فيروز حسيني نسب ، عسكري ( فسا- راننده ) ، محمد قره گزلي ، سعيد دوست محمدي ، بهابادي ( راننده استانداري كرمان ) ، معين اروميه اي و الميرا دوست
ابزار : تلسكوپ 14 اينچ مدل Meade LX200 ، تلسكوپ 11 اينچ مدل Celestron NexStar و دوربين هاي دوچشمي 70*15
توضيحات ضروري :
 
   
 
                                                                                                       عكس هاي ارسالي آقاي اميرزاده
 
 
 
 
گزارش شماره  11
گزارش دهنده  آقاي حسين جانقرباني ، مركز نجوم و ژئوفيزيك شهرضا – ستاد استهلال استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

تاریخ رصد : جمعه 11 آذر 1384
محل و مختصات رصدگاه : ارتفاعات دامزاد واقع در شرق شهرستان شهرضا ( عرض 32:00 شمالي و طول 51:52 شرقي با 2325 متر ارتفاع )
وضعیت جوی : خوب همراه با غبار رقيق تا 7 درجه
وضعیت موانع دید افق : ؟
نتیجه رصد : هلال رويت گرديد

 
ردیف
 
عنوان
 
توضیحات
 
ردیف
 
عنوان
 
توضیحات
 
1
 
غروب خورشید (محاسباتی)
 
در ساعت 16:58
 
2
 
غروب خورشید (رصد شده)
 
در ساعت 16:51
 
3
 
زمان اولین رویت با ابزار
 
در ساعت 17:10
 
4
 
نام رصدگر و نوع ابزار
 
حسين جانقرباني 70*15
 
5
 
زمان اولین رویت با چشم
 
 
 
6
 
نام رصدگر
 
 
 
7
 
زمان آخرین رویت با چشم
 
 
 
8
 
نام رصدگر
 
 
 
9
 
زمان آخرین ابزار با ابزار
 
در ساعت 17:16
 
10
 
نام رصدگر و نوع ابزار
 
حسين جانقرباني 70*15
 
11
 
رویت هلال با ابزار توسط
 
2  نفر
 
12
 
رویت هلال با چشم توسط
 
--  نفر
 
13
 
زمان غروب ماه (محاسباتی)
 
 
 
14
 
زمان غروب ماه (رصد شده)
 
 
 

تعداد و نام همراهان : محمدرضا ثقفي ، علي جانقرباني ، حسين جانقرباني ، الهه نيك اقبال و شيما رسام نيا
ابزار : دوربين دوچشمي 70*15 سلسترون ، دوربين دوچشمي 50*7 و يك دستگاه قطب نما
توضيحات ضروري : اينجانب به همرامي تعدادي از اعضاي گروه ويژه رصدي مركز نجوم و ژئوفيزيك شهرضا براي رصد اين هلال در يك برنامه كوهنوردي عازم ارتفاعات دامزاد (دمبلار) واقع در شرق شهرستان شهرضا شديم و منتظر غروب خورشيد مانديم وضعيت جوي افق ما خوب همراه با غبار رقيق تا حدود 7 درجه بود در ساعت 16:51 خورشيد در پشت كوه پنهان شد و اينجانب در ساعت 17:10 با دوربين دوچشمي 70*15 كه آنرا روي سه پايه مستقر كرده بودم موفق به رؤيت اين هلال جذاب شدم و پس از بررسي و اطمينان به بقيه اعضا اعلام رؤيت كردم و پس از گذشت چند ثانيه هلال به خاطر عوارض جوي ناپديد شد و مجدداً پس از گذشت يك دقيقه مجدداً آنرا رويت كردم و بعد از آن برادرم علي پشت همان دوربين با گذشت مدت زماني موفق به رؤيت شدند ولي متأسفانه بقيه اعضاي ما موفق به رؤيت اين هلال نشدند و آخرين رصد اين هلال در ساعت 17:16 صورت پذيرفت كه ماه در حال غروب پشت كوه بود و در پايان اين برنامه رصدي كه همراه با برنامه كوهنوردي در شب بود با شور و هيجان خاصي به پايان رسيد.

                                                                                                     عكس ارسالي آقاي جانقرباني
 
 
 
گزارش هاي شماره  5 لغايت 10
گزارش دهنده  ستاد استهلال استان هاي خراسان
 
رديف
نام گروه
نام شهر محل رصد
مختصات رصدگاه
نتيجه رويت با ابزار
نتيجه رويت با چشم
1
انجمن نجوم آماتوري آسمان توس ، خانه نجوم مشهد
مشهد مقدس
36.6N 59.6E
-
-
2
كانون حكيم عمر خيام نيشابوري
 
نيشابور
36:15N 58:54E
-
-
3
كانون امام علي (ع)
 
سه قلعه – خراسان جنوبي
33:40N 58:24E
-
-
4
گروه استهلال شهرستان قوچان
 
قوچان
37.7N 58.31E
-
-
5
 
گروه سلسلة الذهب
نيشابور
36:12N 58:48E
-
-
6
 
دانشگاه بيرجند
بيرجند
32.88N 59,16E
-
-
 
براي مشاهده مشروح گزارش ها به سايت اينترنتي ستاد استهلال استان هاي خراسان مراجعه كنيد
 
 
 
 
گزارش شماره  4
گزارش دهنده  آقای رضا طیب طاهر ، گروه رویت هلال انجمن نجوم دزفول (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)
تاریخ رصد : جمعه 11 آذر 1384 ، 29 شوال 1426 ، 2 دسامبر 2005
محل و مختصات رصدگاه : جنوب غرب شهرستان دزفول ،  32:23 شمالی و 48:22 شرقی
وضعیت جوی : افق غربی تا 5 درجه غبار بسیار غلیظ و تا 9 درجه غبار
وضعیت موانع دید افق :
نتیجه رصد : هلال رویت نگردید
 
ردیف
عنوان
توضیحات
ردیف
عنوان
توضیحات
1
غروب خورشید (محاسباتی)
در ساعت 17:11
2
غروب خورشید (رصد شده)
در ساعت 17:01
 
تعداد و نام همراهان : امیر قاری ، هادی قاری و رضا طیب طاهر
ابزار : دوربینهای دو چشمی 80*20 ، 70*15 ، دوربین عکاسی دیجیتالی سونی
توضيحات ضروري : ما در ساعت 17 در رصدگاه حاضر شدیم . افق ما همان گونه که در تصاویر مشخص است تا ارتفاع 5 درجه دارای غبار بسیار غلیظ وتا ارتفاع 9 درجه غبار است. خورشید درساعت 17:05 میان غبار، در ارتفاع 1 درجه ای محو شد. به خاطر عدم بارندگی مناسب در منطقه خوزستان ، در سال جاری ما هنوز درگیر غبار تابستانه هستیم. تلاش ما برای رؤیت هلال بی نتیجه ماند. امیدوارم سایر دوستان بتوانند این هلال کم ارتفاع را صید کنند.
 
                                                                                                   عكس هاي ارسالي آقاي طيب طاهر
 
 
 
گزارش شماره  3
گزارش دهنده  آقای رضا محمدی پور ، صفا شهر – استان فارس (گزارش تلفنی)
تاریخ رصد : جمعه 11 آذر 1384
محل و مختصات رصدگاه : صفا شهر ، عرض 30:37 شمالی و طول 53:11 شرقی
وضعیت جوی : آسمان تمام ابری
وضعیت موانع دید افق : 1 تا 3 درجه پوشیده شده با کوه
نتیجه رصد : هلال رویت نگردید
 
ردیف
عنوان
توضیحات
ردیف
عنوان
توضیحات
1
غروب خورشید (محاسباتی)
در ساعت 16:56
2
غروب خورشید (رصد شده)
در ساعت 16:52
 
تعداد و نام همراهان : محمد رضا مرادی ، غلامرضا زارع ، صمد زارع ، احمد رضا آذر فر ، دیانت طبیبی و رضا محمدی پور
ابزار : ارتفاع یاب ، قطب نما و دوربین 70*15
توضيحات ضروري : -
 
 
 
 
گزارش شماره  2
گزارش دهنده  آقای محمد حسن قاسمی ، انجمن افلاک شاهین شهر – ستاد استهلال استان اصفهان ( گزارش تلفنی )

تاریخ رصد : جمعه 11 آذر 1384 ، 29 شوال 1426 ، 2 دسامبر 2005
محل و مختصات رصدگاه : رصدگاه شاهدان ( نزدیک نجف آباد ) ، عرض 32:37 شمالی و طول 51:11 شرقی
وضعیت جوی : آسمان بدون غبار اما با ابرهای سیروس لایه ای در افق غربی
وضعیت موانع دید افق : افق صفر
نتیجه رصد : هلال رویت گردید

 
ردیف
 
عنوان
 
توضیحات
 
ردیف
 
عنوان
 
توضیحات
 
1
 
غروب خورشید (محاسباتی)
 
در ساعت 16:55
 
2
 
غروب خورشید (رصد شده)
 
در ساعت 16:56
 
3
 
زمان اولین رویت با ابزار
 
در ساعت 17:15
 
4
 
نام رصدگر و نوع ابزار
 
آرمان افشاری با تلسکوپ 10 اینچ
 
5
 
زمان اولین رویت با چشم
 
 
 
6
 
نام رصدگر
 
 
 
7
 
زمان آخرین رویت با چشم
 
 
 
8
 
نام رصدگر
 
 
 
9
 
زمان آخرین ابزار با ابزار
 
در ساعت 17:17
 
10
 
نام رصدگر و نوع ابزار
 
آرمان افشاری با تلسکوپ 10 اینچ
 
11
 
رویت هلال با ابزار توسط
 
1  نفر
 
12
 
رویت هلال با چشم توسط
 
--  نفر
 
13
 
زمان غروب ماه (محاسباتی)
 
 
 
14
 
زمان غروب ماه (رصد شده)
 
 
 

تعداد و نام همراهان : آرمان افشاری ، مهدی طالبی ، محمد حسن قاسمی
ابزار : تلسکوپ 10 اینچ مدل Meade LX200-GPS
توضيحات ضروري : انجمن نجوم افلاک در روز پنجشنبه 10/9/84 با تماسهایی که با آقای بوژمهرانی در رابطه با تهیه وسیله انجام گرفت توانستیم با همکاری امام جمعه شاهین شهر و فرمانداری شهرستان یک دستگاه پاترول در اختیار این انجمن قرار گرفت. گروه در ساعت17:30 از محل انجمن نجوم افلاک به رصد گاه خود واقع در 20 کیلومتری شهر تیران حرکت کرد. گروه در ساعت 7 بعد از ظهر با یکی از افراد گروه نجوم نجف آباد به محل رصد گاه رفت. بعد از رسیدن به محل رصد گاه شروع به بستن تلسکوپ در مکانی مناسب کرد وسپس تنظیمات اولیه تلسکوپ را انجام داده و به رصد اجرام سماوی پرداخت. در این رصد گروه توانست تمام اجرام مسیه آن شب ،30 جرم از اجرام هرشل، 100جرم ان.جی.سی، مکان یک سیاه چاله (!!!؟؟؟) وسیارات را ببیند. در روز رصد حدود ساعت 12 آسمان ابری شد که ابری بودن تا ساعت 14:30 طول کشید وسپس غبار شدیدی منطقه را فرا گرفت که خوشبختانه با ارتفاع زیاد رصد گاه (حدود 2500متر از سطح دریا) غبار مانع رصد ما نشد. غبار را در عکس مشاهده میکنید
وضعیت افق :
در ابتدا فکر کردیم که افق رصدگاه صفر است ولی درهنگام غروب خورشید متوجه شدیم که افق منفی هم داریم. در افق ابرهای سیروس به مقدار خیلی کم به صورت خطی دیده می شدکه درلحظه رویت این ابرها از بین رفته بودند البته تا حدودی.
گزارش رصد:
در ساعت 15:50 دقیقه آقای طالبی توانست سیاره زهره را با چشم غیر مسلح مشاهده کند و در همان ساعت به دیگر اعضا هلال را نشان دهد. دو دقیقه بعد ایشان گفتند که هلال زهره را با چشم غیر مسلح می بیند و مشخصات دقیق هلال را داد که بعد با تلسکوپ زهره مشاهده کردیم و دیدیم که مشخصات همانطوری بود که ایشان میدادند. برای خود ما هم دیدن هلال زهره با چشم غیر مسلح در روز آن هم وقتی که هنوز یک ساعتی بغروب خورشید باقی مانده بود عجیب بود ولی مشخصاتی آقای طالبی دادند با هلالی که در تلسکوپ دیدیم دقیقا یکی بود ایشان موقعیت زهره را به گروه نجوم نجف آباد نشان دادند. که خوشبختانه این گروه هم موفق به دیدن سیاره زهره شدند. در همان جا آقای افشاری تلسکوپ را برای خود فوکوس کردند که این موقع تلسکوپ برروی حالت (اچ.پی) بود که دقت این حالت یک دقیقه قوسی است.
سپس شروع به ردیابی کردن ماه پرداختیم. لحظه غروب خورشید که ساعت 16:56:05 ثانیه بود و ما همچنان بدنبال هلال بودیم و این کار تا ساعت 17:10 دقیقه طول کشید و در این لحظه متوجه شدیم که تلسکوپ فوکوس درستی ندارد. سریع تلسکوپ بر روی نزدیکترین ستاره پور نور به زهره یعنی البالداه بردیم و متوجه شدیم که فوکوس تلسکوپ درست نیست و به هم خورده است. و سریعاً تلسکوپ را فوکوس کرده و دوباره به مکان هلال بردیم و در این لحظه یعنی 17:15 هلال توسط آقای افشاری بمدت 25 ثانیه رویت شد . آقای همایونی هم در چشمی تلسکوپ نگاه کردند اما بدلیل اینکه فوکوس چشمشان با فوکوس چشم آقای افشاری فرق داشت نتوانستند ببینند .دوباره آقای افشاری در چشمی هلال را دیدند. آقای همایونی سعی کردند که فوکوس را برای چشم خود تغییر دهند ولی متاسفانه نتوانستند فوکوس مورد نظر را تنظیم کنند دوباره آقای افشاری سعی کردند فوکوس را تنظیم کند که متاسفانه هلال غروب کرده بود.
طول جغرافیایی:51 درجه 11 دقیقه
عرض جغرافیایی:32درجه 37 دقیقه
لحظه غروب خورشید:16:56:05
لحظه غروب خورشید با نرم افزار:16:55:10
اولین رویت: 17:15
دومین رویت: 17:17
ارتفاع هلال:3 درجه 19 دقیقه 16 ثانیه
در آخر باید از تمامی کسانی که ما را در این رصد یاری کردند به خصوص آقای اردوان آرمین سرپرست کاوشکده فرهنگسرای اشراق، حاج آقا صالحیان دبير شوراي سياستگذاري ائمه جمعه استان اصفهان، امام جمعه محترم شاهین شهرآقای ملکیان، فرمانداری شاهین شهر، فرهنگسرای اشراق و انجمن نجوم نجف آباد تشكر كنيم.

 
                                                                                                      عكس ارسالي آقاي افشاري

توجه:
زمان محاسباتي براي غروب خورشيد اين رصدگاه 16:59:16 بوده است بنابراين به مقدار جزئي موانع در افق غرب وجود داشته است. همچنين ارتفاع ماه در زمان غروب خورشيد نيز 3 درجه و 45 دقيقه و 20 ثانيه قوسي ( بدون در نظر گرفتن اثر شكست نور در جو ) بوده است.

 

 
 
گزارش شماره 1
گزارش دهنده  آقای سید قاسم رستمی ، ستاد استهلال دفتر امام جمعه احمد آباد اردکان – استان یزد (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)
تاریخ رصد : در غروب روز جمعه 29 شوال 1426 ، 11 آذر 1384 ، 2 دسامبر 2005
محل و مختصات رصدگاه : کیلومتر 11 جاده اردکان به چوپانان ( شمال شرق اردکان یزد ) ، 32:24:35 شمالی و 54:01:58 شرقی با ارتفاع 1050 متر
وضعیت جوی : آسمان کاملا" صاف و بدون ابر اما در افق غربی کمی ابر رقیق بصورت پراکنده ، دما 9 درجه سیلسیوس ، فشار 901 میلی بار
وضعیت موانع دید افق : حدود یک درجه رشته کوه سراسری
نتیجه رصد : هلال رویت نگردید
 
ردیف
عنوان
توضیحات
ردیف
عنوان
توضیحات
1
غروب خورشید (محاسباتی)
در ساعت 16:53
2
غروب خورشید (رصد شده)
در ساعت 16:38
 
تعداد و نام همراهان : -
ابزار : دوربین دوچشمی 60*30
توضيحات ضروري : برنامه رصدي براي يك گروه 7 نفره از طريق آقاي جمشيدي (از اعضاي گروه نجومي ماتيلدا دانشگاه آزاد اسلامي ميبد) براي مناطق كوهستاني غرب يزد پيگيري مي شد كه هواي صاف يزد، از ساعت 12 كاملاً ابري شده و برنامه به هم خورد.. اما بطور ناگهاني حدود ساعت 16 آسمان كاملاً صاف شد و لذا به تنهايي رصد را انجام داده اما هلال رؤيت نشد
 
                                                                                             عكس هاي ارسالي آقاي رستمي 
 

 

my spouse cheated on me now what link when your wife cheats
marriage affairs why men have affairs dating a married man
women who love to cheat how often do women cheat on their husbands most women cheat
women who love to cheat faithwalker.org most women cheat
best pharmacy discount card noclueaboutmarketing.com rx coupon card
discount card for prescription drugs stmichaelallangels.ca photo coupon codes
coupons viagra read drug coupons
abortion pill abortion pill abortion pill
viagra cheap online viagra for sale uk where to buy viagra online
cialis prescription prices lipseysguns.com discount cialis us
lilly coupons for cialis cialis coupon card cialis coupon
coupons for prescriptions codesamples.in coupons for prescriptions
cialis coupon 2015 open free cialis coupons
etambutol dosis etambutol side effects ethambutol hydrochloride
voltaren dispers allied.edu voltaren dolo
cialis discount go cialis walgreen coupon
abortion clinics in brooklyn site are abortions free
online cialis coupons ismp.org discount coupon for cialis
prescription discount card viagra coupon card discount pharmacies
lilly cialis coupon thestickybeak.co.uk cialis coupon lilly
coupon for cialis printable cialis coupon prescription drugs coupons
abortion pill video rubinetteriemariani.it alternatives to abortion pill
buy abortion pill buy abortion pill abortion pill video
cialis prescription coupon steadfasttraining.co.uk cialis coupons online
viagra philhustead.com viagra prodej
addiyan chuk chuk addyi wikipedia addyi suomi
how do abortion pill work cytotec abortion teen abortion pill
addyi 100 mg addiyan chuk chuk addyi fda
abortion pill alpinmontservis.cz definition of abortion pill
duphaston i ovulacija house.raupes.net duphaston i ovulacija
duphaston iskustva duphaston cijena bez recepta duphaston tablete za odgodu menstruacije
acetazolamide blood brain barrier acetazolamide acetazolamide
cialis savings and coupons pristineschool.com free printable cialis coupons
nootropil review nootropil cena nootropil review
abortion pill pictures aictmkulahospital.org non surgical abortion pill
how to get an abortion pill abortion pill definition abortion pill costs
acetazolamide pka acetazolamide sivuvaikutukset acetazolamide cerebral edema
voltaren krem fiyat voltaren krem fiyat voltaren
medications pregnancy amres.nl online abortion
abortion pill is wrong cost of medical abortion cytotec abortion
medical abortion pill pro choice abortion pill abortion pills
addyi addyi menopause addyi menopause
cialis coupons free cialis sample coupon cialis discounts coupons
when is it too late to get an abortion pill abortion pill side effects pro choice abortion pill
amoxicillin antibiyotik fiyat aegdr.org amoxicillin 1000 mg
discount prescription card coupons for viagra drug coupon card
coupon prescription bangzontheweb.com coupons prescriptions
prescription coupon card bangzontheweb.com coupons prescriptions
clomid proviron gedave.ro clomid testosterone

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)