امروز شنبه 3 آبان 1399   مصادف با 6 ربیع الاول 1442   مطابق با (24/10/2020)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
گزارش شماره 1 مربوط به رصد هلال صبحگاهی رجب سال 1426
گزارش دهنده:

منبع: سایت کمان آسمانی

 آخرين هلال صبحگاهي رجب 1426


شنبه 12 شهريور 1384 ، 28 رجب 1426 ، 3 سپتامبر  2005 
 

گزارش هاي رصد هلال :

 

جمعه 11 شهريور

                                                      هلال صبحگاهي جمعه 11 شهريور 1384 ، 27 رجب 1426 ، 2 سپتامبر 2005 در آسمان اصفهان

                                                                                                       عكس از عليرضا بوژمهراني

 

گزارش شماره20

گزارش دهنده آقاي عليرضا ولي ياري ، انجمن نجوم زاوش ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

بسمه تعالی

گزارش رویت هلال صبحگاهی رجب  1426 باشگاه نجوم زاوش

تاريخ : جمعه 11 شهریور/6/ 1384 برابر با 3 سپتامبر/9/ 2005  و مصا دف با  27 رجب 1426  ( طبق تقويم رسمي ايران ) .

محل رصد : تهران – فرهنگسرای بهمن – برج رصدی فرهنگسرای بهمن .

ابزار رصد : دوربين دوچشمي 50*15 و سه پايه و دوربین عکاسی

وضعيت جوي افق شرقی : آسمان بدون ابر به نظر میرسید وافق دارای 7/1 درجه مانع کوه (رشته کوههای البرز) بود، همچنین 2 درجه غبار رقیق در افق وجود داشت .

زمان طلوع ماه در رصدگاه ( طبق محاسبه ) : در ساعت 05:00:16

اولين رويت هلال : در ساعت 05:23 با چشم غیر مسلح

زاويه ساعتي دو سر هلال در زمان اولين رويت : تقريبا" از ساعت 5/3 الي  9

ارتفاع هلال در اولین رویت : 5/2 درجه

زمان مکث هلال : به مدت  1:36:38–

سن هلال در زمان طلوع خورشيد: 42:15–

زمان طلوع خورشيد در رصدگاه  : در ساعت  6:36:54

زمان طلوع خورشيد ( رويت شده ) : در ساعت 06:50

آخرين رويت هلال : با چشم غیر مصلح در ساعت 6:41

آخرين رويت هلال :  با استفاده از دوربين 50*15 مستقر بر روي سه پايه در ساعت  07:09

زاويه ساعتي هلال در زمان آخرين رويت : تقريبا" از ساعت  3/4 الي 8/7 (با دوربین)

  : تقريبا" از ساعت  5 الي 7 (چشم غیر مسلح)

ارتفاع هلال در آخرین رویت : 20 درجه

سن هلال زمان آخرین رویت : 40:06 –

نتیجه رصد : هلال رویت گردید.

رصد کنندگان :: علیرضا  ولی یاری .

شرح گزارش : بنده در ساعت 05:20 مقابل فرهنگسرا بودم . ساعت 5:23 روی برج فرهنگسرا مستقر گردیدم، همزمان هلال نیز با چشم، واضح رویت گردید، پس از نصب دوربین روی پایه به رصد ادامه دادم ، دوستان رصد گربنده را تنها گذارده بودند. با روشن شدن هوا  آسمان تکه های کوچک  ابرش را نشان میداد ، افق دارای 7/1 درجه مانع کوه بود همچنین 2 درجه غبار رقیق در افق وجود داشت. در ساعت 5:47 عطارد نیز رویت گردید که 3 درجه ارتفاع داشت، وتا ساعت 6:15 با دوربین قابل رصد بود. ساعت 5:56 ازهلال وهواپیمایی توانستم با همراه دوربیندارعکسی ثبت کنم ، تا ساعت 6:41 با چشم و تا ساعت 7:9 با دو چشمی هلال را رصد نمودم این در حالی بود که خورشید 20 دقیفه از طلوع ظاهری اش می گذشت.

با آرزوی سلامتی برای تمامی رصدگران عزیز.

شنبه 12 شهريور

 گزارش شماره19

گزارش دهنده  آقای مهدی رحیمی ، ستاد استهلال استان اصفهان ، گروه نجوم کانون فرهنگی امام زمان (عج) ، دولت آباد برخوار – استان اصفهان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

باسمه تعالي شأنه

مدت ها قبل از شهريور  ماه در فكر هلال صبحگاهي رجب المرجب بودم ، در سال 84 پس از رصد نفس گير ولي موفقيت آميز هلال جمادي  الاول 1426 تا كنون ، ‌بيشتر روزها منتظر فرا رسيدن اين هلال بودم تا با آن دست و پنجه اي نرم كنم . گر چه هلال صبحگاهي رجب ، فاز كمتري نسبت به هلال ربيع الاول  داشت و نزديك به ركورد جهاني بود ولي بهر حال شديدا فكر من  را به خود مشغول كرده بود . هر روز كه به 12 شهريور نزديك مي شد افكارم را بيشتر به خود معطوف مي كرد به طوري كه كار هاي ديگرم را شديدا تحت الشعاع قرار داده بود .

 پس از همايش يك روزه ي رويت هلال ماه كه با تلاش ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري مد ظله العالی و مركز نجوم آستان حضرت عبد العظيم عليه السلام برگزار گرديد تلاش مضاعفي را در جهت مكان يابي ، انجام داديم . از بررسي نقشه گرفته تا سفر به رصد گاه هاي مختلف بطوريكه بيش از پانصد كيلومتر سفر در جهت پيدا كردن مكان هاي مختلف پيموديم كه البته نبايد همراهي و همكاري دوست خوبم آقاي محمد كمالي و برادر گراميم آقا جواد را در جهت انتخاب مكان رصدي ناديده بگيرم .

از روز سه شنبه 8 /6 /1384 هر روز صبح ساعت 4- 5/3 بامداد وسايل رصدي را بر مي داشتم و به محل رصد هاي انتخابيم سفر مي كردم با آقا محمد و آقا جواد در محل مورد نظر  مستقر مي شديم و به بررسي وضعيت غبار و افق مناطق مي پرداختم . در روز پنج شنبه 10/6/84 ساعت 5/3 بامداد به اتفاق دوست گراميم آقاي محمد كمالي به جاده ي نايين رفتيم و با توجه به پارامتر هاي موجود ، مختصات هلال را نسبت به مكان مورد نظر بررسي كرديم پس از آن برگشتيم و بعد از ظهر همان روز دوباره به محل برگشتيم ولي به دلايلي محل مذكور صد در صد نظرمان را جلب نمي كرد لذا با كمك نقشه و اطلاعات قبلي مان به دنبال مكان مناسب تري گشتيم تا اينكه  بالاخره مكان مورد نظر را در 15 كيلومتري روستاي ديزلو واقع در جاده ي اردستان يافتيم .

صبح جمعه 11/6/1384 جهت تست مكان و ابزار رصديمان ساعت 5/4 صبح به محل رسيديم. حد قدر آسمان5/6+ بود و نور منطقه البروجي به وضوح نمايان بود. به وسيله ي رايانه سه موضوع را به عنوان شاخص رصد استفاده كرديم . شاخص اولمان سياره زحل وشاخص دوممان سياره ي عطارد و پس از آن ستاره ي قلب الاسد بود كه در نزدكي صبح طلوع مي كردند و اينها ميتوانستند نقش كليدي در رسيدن به هدف داشته باشند و ما را در  پيدا كردن محل دقيق طلوع ماه ياري نمايند . همچنين نرم افزار هاي the sky 6  و starry night 4/5  وmoonc60 لحظه به لحظه موقعيت ماه را  به ما نشان مي دادند .

بهر حال يك روز قبل از رصد اصلي ، اقدام به تست مكان ، تست ابزار ( تلسكوپ 6 اينچ ويكسن ) و تست نرم افزار كرديم و تمام نكات مورد نظر را بررسي كرديم . هلال روز 26 رجب را نيز تا ساعتي بعد از طلوع خور شيد در ميدان ديد تلسكوپ نگه داشتيم و تلسكوپ را بر روي واضح ترين تصوير هلال قفل كردبم و توانستيم چند عكس زيبا از آنها تهيه كنم. خلاصه طي چند روز پيگيري و جستجو و اضطراب  فشار روحي و كاريٍ فراواني بر ما واردشده بود ، بي خوابي و خستگي مفرط و استرس توأم با اينها باعث شد كه در مسير بازگشت از محل رصد در پشت فرمان خوابم ببرد و از جاده خارج شوم كه خيلي خدا رحم كرد . ( الحمد لله )

بهر حال بعد از ظهر و شب را به مرور داده ها و بر رسي عكس هاي محل رصد گذراندم و شب را به سختي دو ساعتي خوابيدم . در صبح موعود ساعت5/3 صبح دوست بزرگوارم آقاي محمد رضا چاييچيان  كه از علاقمندان به رصد هلال مي باشند به دنبال من آمد لذا سريعا تجهيزات را سوار ماشين كرديم و به اتفاق ديگر دوستان به محل عزيمت كرديم .  ساعت5/4 به محل رسيديم ساعتي را به رصد زيبايي هاي آسمان  پرداختيم و به بحث و گفتگو در موضوعات مختلف پرداختيم . پس از اينكه تعدادي از اجرام مسيه را مورد بررسي و رصد قرار داديم برنامه رصد را رسما شروع كرديم .

خلاصه اينكه  زحل در كنار M44  زيبا يي خاص را به منثه ي ظهور گذاشته بود. پس از طلوع زحل  برنامه به صورت فشرده و خيلي دقيق ادامه پيداكرد . پس از ... دقيقه عطارد نيز طلوع كرد . فورا محل طلوع عطارد را علامت گذاشتيم و به وسيله ي نرم افزار هاي مختلف اختلاف سمت دقيق بين محل طلوع ماه و عطارد را كه قبلا هم بارها محاسبه كرده بوديم ، به دست آورديم و تلسكوپ را در محل مورد نظر به طور بسيار دقيق قرار داديم . شمارش معكوس آغاز شد و هوا كم كم روشن مي شد . در روشنايي بين الطلوعين قلب الاسد را هم در ميان دوربين هايمان قرار داديم و مجددا اختلاف سمت بين ماه و قلب الاسد را كنترل كرديم و دوباره از محل طلوع هلال كه در ميدان ديد تلسكوپ 6 اينچ ويكسن بود مطمئن شديم تنها ناراحتي ما وجود مقداري غبار در افق بود . به هر حال به جهت جلوگيري از ورود نورهاي اضافي به چشمم  پارچه اي را روي سرم كشيدم و پشت تلسكوپ انتظار طلوع ماه را كشيدم اما امان از غبار .

لحظات به سرعت مي گذشت و غبار مانع از رصد هلال گرديد. در آن لحظات فكر زحمات وخستگي هاي سفر بيش از پــــــانــصد كيلومتريمان براي رصد هلال فكرم را متزلزل مي كرد. با اين حال پس از طلوع محاسباتي ماه باز هم در همان حوالي در مسير حركت ماه بارها به دنبال هلال گشتم اما خبري نشد .......

نتيجتا از رصد هلال مايوس شديم و با دوستان گراميم آقايان محمدرضا چايچيان  عبدالحسين كثيري محمد كمالي ، احمد رضا رحيمي ، جواد رحيمي و جواد چايچيان كه در جريان اين رصد مشفقانه مسائل را پيگيري و دنبال مي كردند  دور هم نشستيم و از گرماي آتشي كه روشن كرده بوديم بهره جستيم گر چه اين همه تلاش و كوشش موفقيت آميز نبود و آب و هوا با ما همراهي نكرد ...اما باز هم زمينه اي شد تا با عزمي راسخ و با تلاشي پيگيرتر به دنبال هلالهاي بعدي لحظه شماري كنيم .

 و من الله التوفيق

آسمان زندگيتان پر از ستاره باد      
   

                                                                                                   عكسهاي ارسالي آقاي رحيمي 

گزارش شماره18

گزارش دهنده  آقاي محمد سلطان الكتابي ، انجمن اختروش ايران ، اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

گزارش رصد هلال صبحگاهي  رجب 1426 در بامداد شنبه 12 شهريور 1384

رصدگران : شهاب تيموری منش، محمد سلطان الکتابی و غلامحسين کريمی

مکان رصد:جنوب خمينی شهر حد فاصل خمينی شهر و آدريان

ارتفاع محل از سطح دريا: تقريبا" 1600 متر

عرض جغرافيايی رصدگاه: 32:41 شمالي

طول جغرافيايی رصدگاه: 51:26

وضعيت جوی:آسمان کاملا" صاف

وضعيت افق شرقی: تقريبا" بدون مانع طبيعي و تا حدود 2/5 درجه پوشيده از غبار غليظ

نتيجه : عدم رويت

 مشروح گزارش : آخرين هلال صبحگاهي رجب 1426 و شرايط خاص رويت آن ما را بر آن داشت تا با وجود امکانات محدود نهايت تلاش خويش را براي شکار این هلال بکار بنديم. لذا تصميم گرفتيم با قطبی نمودن تلسکوپ و وارد کردن اطلاعات مربوط به بعد و ميل ماه این هلال را شکار نماييم. بدين ترتيب براي کسب اطمينان از ميزان دقت ابزار و آمادگی و تمرين بيشتر ، يک شب قبل از شب رصد اصلی، يعنی بامداد روز جمعه نسبت به قطبی نمودن تلسکوپ اقدام نموديم که موفق شديم با دقت قابل قبول آن را قطبی نماييم . بعد از آن نوبت وارد نمودن بعد و ميل اجرام دلخواه و سنجش ميزان دقت ابزار بود. در این مرحله بود که ما متوجه نقص فني دستگاه در يافتن بعد اجرام شديم که این نقص انحراف اجرام از بعد حقيقيشان را در پی داشت.

بدين ترتيب روش وارد نمودن ميل و بعد ماه ، روش مناسبی نبود. لذا تصميم گرفتيم تا شب آينده با قطبی نمودن ابزار و فعال کردن موتور ردياب آن ، از عطارد و قلب الاسد براي يافتن هلال بهره گيريم . بامداد روز شنبه حدود ساعت 4:30 در رصدگاه حاضر شديم و بلافاصله آقاي کريمی قطبی نمودن تلسکوپ را آغاز نمودند. بدين ترتيب پس از قطبی شدن ابزار و فعال شدن موتور ردياب آن موفق شديم با دقت بسيار بالا ستاري بتا - جوزا را رديابی کنيم. اینجانب در ساعت 5:47 عطارد را که در غباری غليظ سوسو ميزد مشاهده کردم که بلافاصله آن را با تلسکوپ شکار کرده و رد يابی نموديم. متاسفانه بعد از آن موفق به شکار قلب الاسد نشديم لذا در زمانی که بيشترين احتمال براي رويت وجود داشت (6:15_6:25) مکان تقريبي ماه را با تلسکوپ(چشمي 20 ميليمتر) هدف گرفتيم که نهايتا" تلاش براي شکار ماه بي نتيجه ماند و ما بعد از دو شب بيداری و کسب تجارب ارزشمند بسيار به این رصد پربار خاتمه داديم .

                                                                                                 عكس ارسالي آقاي سلطان الكتابي 


گزارش شماره17

گزارش دهنده  آقاي محمد زاهد آرام ، سراوان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام و ارادت

گزرش هلال صبحگاهی رجب 1426

3 سپتامبر 2005 ، 12/6/84

رصدگاه: پرکنت سراوان ، 62:20 شرقي ، 27:22 شمالي

وسيله : دوربين دو چشمي 50*16 و قطب نما

ارتفاع موانع ( کوه ): 3 تا 4 درجه

طلوع ماه : 05:20 ، طلوع خورشيد :05:55

بدون گرد و غبار ، افق کاملا" صاف

همراه : تنها

هلال ماه رويت نشد.

 


 


گزارش شماره16

گزارش دهنده  آقاي عباس احمديان ، شاهين شهر – استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

تاریخ: روز شنبه 12/6/84 هجری شمسی برابر با 28 رجب 1426 مصادف با 3/sep/2005

مکان: ارتفاعات شهر ایلام

مختصات جغرافیایی مکان رصد: طول ˝ 48.00´22 º+46      عرض: ˝ 4.80´34 º+33       

دمای هوا: º7+

جهت وزش باد: نسیم ملایم از سمت جنوب، جنوب شرقی

ارتفاع از سطح دریا: حدود 2500 متر

وضعیت آسمان: کاملاً صاف و در افق جنوب تا ارتفاع º 3 غبار غلیظ  و به سمت شرق رقیق شده  به حدود º5/1 درجه می رسد.

وضعیت اقلیمی: مکان رصدی دارای پوشش گیاهی درخت و درختچه و بوته زار بوده و از رطوبت بالایی برخوردار است.

افراد شرکت کننده در برنامه رصدی: آقایان عباس احمدیان و آرمان افشاری از انجمن نجوم افلاک شاهین شهر

ابزار رصدی: یک دستگاه دوربین دوچشمی 150×40 متعلق به صنایع اپتیک اصفهان

نتیجه رصد: هلال ماه رؤیت شد.

                                                                                        محل رصد با پیکان قرمز نشان داده شده است

اینجانب عباس احمدیان به همراه آقای آرمان افشاری درتاریخ پنجشنبه 10/6/84  بوسیله اتوبوس به شهر ایلام عظیمت کردیم . بررسی های اولیه نشان می داد که شهرهایی مانند قصر شیرین یا سرپل ذهاب ویا روستای نفت شهر برای اینکار مناسب است ، اما ممکن بود این شهرها امکانات وامنیت کافی برای استقرار نداشته باشند وبه همین علت به شهر ایلام که مرکز استان ایلام می باشد رفتیم. اما هنگامی که در ساعت 5 صبح به آنجا رسیدیم با صحنه هایی عجیب رو به رو شدیم: همه روستایی امکانات در حد صفر و امنیت به هیچ عنوان وجود ندارد !!! در طی چند روز قبل چند نفر در آنجا به طرز مرموزی به قتل رسیده بودند! اما یک دکل بی سیم نظرمان را به خود جلب کرده، آیا می توان به آنجا رفت؟ تمامی مسئولین شهر را در روز تعطیل جمعه تلفن کش کردیم و یا از نزدیک دیدیم اما نشد! در آخر در حالی که ناامیدانه به بالای تپه کوتاهی در شهر می رفتیم به پارچه تبلیغاتی نجوم و ساختمان رصدخانه ای کوچک برخوردیم متأسفانه در بالای تپه حدود º5 افق مثبت داشتیم در دامنه تپه باریک شهاب سنگ بسیار زیبا و جذاب برخورد کردیم که در حال تحقیق و بررسی می باشد! تا ساعت 1 شب از مسئولین رصدخانه خبری نشده و بنده تصمیم گرفتم که هر طور شده به کارخانه آسفالتی که در بلندترین نقطه یکـی از کوه هـا قرار داشت بروم ولـی هیچ کس حاضر نبـود که ما را به آنجا ببرد، باور کنید که تاکسـی های ویژه اسلحه حمل می کردند اما جرأت نداشتند که در شب به آن منطقه بروند! به سراغ نیروی انتظامی رفتیم و در آخر با یکی از پرسنل نیروی انتظامی به بالای کوه رفتیم. وقتی به کارخانه رسیدیم با استقبال خوبی مواجه شدیم، جایی بسیار خوب با آدم های بهتر و امنیت کامل و امکانات کافی افق محل طلوع ماه حدود مثبت یک درجه بود، کار رصد را شروع کردیم، ابزار رصدی ما یک دستگاه دوربین دوچشمی 150× 40 متعلق به صنایع اپتیک اصفهان بود که به رسم امانت در اختیار ما گذاشته بودند. بر طبق بررسی انجام شده در آن شب یکی از ستارگان دو پیکر دقیقاً از محل طلوع با اختلاف چند ساعت طلوع می کرد، لبه کوه را هدف گرفتیم و در زمان مورد نظر ستاره را یافته و دوربین را روی آن تنظیم کردیم و سپس به راحتی به استراحت پرداختیم، حد قدر منطقه حدود + 6.5 بود که بر جذابیت رصد می افزود. در ساعت 6 صبح کار را شروع کردیم از روی زمان طلوع ستاره دوپیکر و همچنین سیاره عطار نتیجه گرفتیم که افق زائد دقیقاً مثبت º1 می باشد. هوا کمی روشن شد و دو لایه بسیار دقیق غبار مشاهده می شد که در جنوب غلیظ و به سمت شرق رقیق می شد. طبق محاسبه در ساعت ´28 : 6  ماه از افق ما بالا می آمد، بنده که خودتان بهتر می دانید تا به حال قویترین وسیله رصدی ام دوچشمی 60 ×20 بوده انتظار داشتم که به راحتی این هلال را ببینم اما در ساعت ˝40 : 30 : 6 خطی بسیار باریک، بسیار باریک و با کنتراست خیلی کم را که کمی از افق بالا آمده بود مشاهده کردم، انتظار نداشتم اینقدر کوچک باشد آن هم در چنین دوربین پرقدرتی! به توصیه آقای مهرانی شکل هلال را قبل از رصد در نرم افزار مشاهده نکردم تا دچار نشوم، هلال بسیار باریک و کم نور بود و به سختی می شد آن را مشاهده کرد، لحظاتی را نیز آقای افشاری به رصد پرداخت و پس از 10 ثانیه هلال را در دوربین مشاهده کرد و به مدت یک دقیقه به رصد آن پرداخت، سپس بنده برای کسب اطلاعات بیشتر و اینکه تا چه زمانی قابل رؤیت است به مشاهده هلال پرداختم و متوجه شدم که در نزدیکی سمت چپ هلال یک شکاف کوچک قرار دارد هلال آن قدر طول کمان کوتاهی داشت که به سختی می توانستم آن را یک دایره فرض کنم ولی حدوداً از ساعت 5 الی 5/6 گستردگی داشت و به رنگ زرد کم فروغی دیده می شد، اکثر هلال هایی که بنده مشاهده کردم به رنگ نقره ای بودند ولی فکر می کنم رنگ زرد این هلال به دلیل وجود غبار رقیق در افق بود.

                                                    آقای آرمان افشاری                                                                             آقای عباس احمدیان

امکان عکسبرداری وجود نداشت چون ما هلال را به زحمت می دیدیم و دوربین دیجیتال یا تلسکوپ نداشتیم. بنده هلال را تا ساعت ˝ 35 : 36 : 6 به زحمت مشاهده می کردم اما با وارد شدن به درون لایه دیگری از غبار و همینطور روشن شدن هوا دیگر هرچه تلاش کردم نتوانستم هلال را بیابم پس از من آقای افشاری هم به رصد پرداخت اما هلال دیده نشد. همه چیز تمام شده بود 50 ساعت تلاش بی وقفه و تحمل سختی ها و خطرهای بسیار فقط برای چند دقیقه ناقابل! البته شاید اگر غبار نبود و وسیله ما تلسکوپ خوب بود می توانستیم بیشتر آن را ببینیم، بنده به لحاظ اینکه این هلال به حد دانژون نزدیک بود برایم جذابیت داشت.

                                                                                                                محل طلوع ماه

                                                                             دقایقی پس از رصداز چپ به راست : عباس احمدیان و آرمان افشاری

در اینجا از آقایان : مهرانی، قاسمی، کریمی، طالبی و دیگر دوستان و همینطور صنایع اپتیک اصفهان به خاطر همکاریشان تشکر میکنم.

 
گزارش شماره15

گزارش دهنده  آقای ذوالفقار دانشی نسب ، تهران (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

گزارش آخرین هلال صبحگاهی رجب 1426

تاريخ : شنبه 12شهریور 1384 ، 28 رجب 1426 ، 3 سپتامبر 2005

رصدگاه: پناهگاه سبلان ، استان اردبیل

مختصات رصدگاه : 38:17:1.6شمالی و 47:51:37 شرقی

ارتفاع رصدگاه از سطح دریا : 3666 متر

رصدگران : امیر حسن زاده ، ذوالفقار دانشی

همراهان : حامد رهکوی ، آقای صفری

تجهيزات : دوربین دوچشمی 150*40

طلوع خورشيد : ساعت 6:56

طلوع ماه : ساعت 06:21

نتيجه رصد: هلال ماه رؤیت نشد .

خلاصه گزارش : به دلیل عدم هماهنگی میان مسوولان ذی ربط در شهر تبریز که قرار بود تجهیزات و وسایل را در اختیار ما قرار دهند ، نیمه شب به پناهگاه سبلان رسیدیم . وزش بسیار شدید باد مانع از ایستادن در خارج پناهگاه میشد ، لذا تا ساعت 4 بامداد که طلوع زحل بود استراحت کردیم . پس از رصد طلوع زحل متوجه شدیم افق در سمت 72 درجه تا 2:05 درجه بسته است ، لذا سعی کردیم تا حد امکان از پناهگاه فاصله بگیریم . به دلیل محدودیت زمانی موفق نشدیم زیاد فاصله بگیریم و بهترین مکانی که توانستیم پیدا کنیم 2 درجه افق بسته داشت . 

به سرعت مشغول سوار کردن دوربین دوچشمی شدیم و هنگامی که آنرا به سوی سیاره زحل نشانه رفتیم ، متوجه شدیم این دوربین هم مشکل فکوس دارد و هم خطای کجنمایی رنگی !!! با بهترین تصویری که توانستیم از چنین ابزاری بدست بیاوریم ، عطارد و قلب الاسد را دقیقا به هنگام طلوع از افق پیدا کردیم و محل طلوع ماه را بدست آوردیم . از سوی دیگر ، ابرهایی در افق پدیدار شد که بخش بالایی گذرگاه هیجان را پوشاند و وزش باد شدید از سوی قله موجب پراکنده شدن گرد و غبار در سطح افق شد . وضعیت افق بدین شکل بود :

    از 0 تا 2 درجه : بسته
    از 2 تا 5 درجه : باز
    از 5 تا 8 درجه : ابری
    از 8 درجه به بالا : صاف

متاسفانه با تمام تلاشی که بنده و آقای حسن زاده بری دیدن هلال انجام دادیم ، هلال رویت نشد که به نظر من مهمترین عامل آن ، خطاهای ابزار رصدی بود .

 

 گزارش شماره14

گزارش دهنده  آقاي علي اكبر نيري ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

گزارش رصد هلال صبحگاهي پايان رجب 1426

براي رويت هلال صبحگاهي مذكور تعدادي از راصدين با بهره گيري از راهنمايي هاي آقاي موحد نژاد ، شمال غرب كشور را برگزيدند و در قالب دو گروه ، يكي مستقر در اطراف پناهگاه سبلان و ديگري مستقر در اطراف شهرستان خوي دست به فعاليت زدند. گزارش حاضر مربوط به گروه دوم مي باشد.

نفرات :

1-     علي اكبر نيري

2-     حميد ره كوي

3-     محمد عبادي

4-     آقاي جعفر زاده ( از گروه توپخانه 60 رسالت )

5-     محمد تيموري

6-     عيسي كشتيبان ( راننده از شگر 31 عاشورا )

ابزار : 2 عدد دوربين دوچشمي 120*20

محل رصد : بلندي هاي اطراف روستاي چشمه ، شهرستان خوي ، استان آذربايجان غربي

عرض جغرافيايي : 38 درجه و 36 دقيقه

طول جغرافيايي : 45 درجه و 7 دقيقه

ارتفاع : 1250 متر

وضعيت افق : كمي بيش از 2 درجه از افق توسط كوهها پوشيده بود ولي از لب كوه به بالا افق بدون ابر و غباري داشتيم.

مشخصات ماه در زماني كه خورشيد 5 درجه زير افق بود:

ارتفاع ماه : 2 درجه و 23 دقيقه

اختلاف سمت ماه و خورشيد : 55 دقيقه

جدائي زاويه اي مكان مركزي ماه و خورشيد : 7 درجه و 26 دقيقه

سن منفي هلال : 16 ساعت و 36 دقيقه و 54 ثانيه

روش كار : ابتدا دوربين ها را به سمت عطارد نشانه گيري كرديم و سمت دوربين ها را بر روي سمت عطارد در همان زمان تنظيم كرديم. سپس با داشتن سمت و ارتفاع ماه در بازه هاي 2 دقيقه اي دوربين ها را به سمت ماه نشانه روي كرديم و اين كار را تا زماني كه ارتفاع ماه به حدود 5 درجه رسيد ادامه داديم. با روشن تر شدن هوا و با وجود آنكه در افق ابري مشاهده نمي شد مشخص شد كه افق كاملا" شفاف نيست. نهايتا" هم هلال ماه رويت نشد.


 

گزارش شماره13

گزارش دهنده  آقای میثم هنری جعفر پور ، انجمن نجوم ساهور ، همدان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با سلام خدمت رصدگران هلال ماه

گزارش رصد هلال آخر ماه رجب توسط انجمن نجوم ساهور همدان

اعضاي انجمن: آقايان ميثم هنري جعفر پور ، مهدي پشم چي ، مهدي محمدي پارسا وخانمها زهرا معزكريمي ، پريسا دقيق شعايي و فائزه هنري جعفر پور

ابزار رصدي : دوربين هاي دوچشمي 80*40 60*30 50*10 35*7 ودو دستگاه تلسكوپ 60 ميليمتري وقطب نما

شرح گزارش:

حدودا اواسط ماه رجب بود كه از اهميت هلال آخر رجب مطلع شدم موضوع را با ساير اعضاي انجمن در ميان گذاشتم و قرار شد تا اعضا مناطق مناسب را جهت رويت هلال شناسايي كنند پس از بررسي  بر روي ده منطقه ، گردنه اسد آباد را انتخاب كرديم و با هماهنگي با اداره مخابرات شهر همدان و به وسيله خودرو اين اداره به ايستگاه مخابراتي  قدس واقع در كوه آلما بلاغي مراجعه كرديم. اين منطقه داراي ارتفاعي در حدود بيش از1000 متر از دشتهاي شرقي بود وداراي افق شرقي كاملا باز است. پس از نصب تجهيزات تلاش را براي رويت هلال آغاز كرديم اما دائما غبار غليظ موجود كه به صورت چند طبقه درآمده بود مانع مي شد. با گذشت زمان غبار كم كم پراكنده شد وبه صورت ستونهاي عمودي مجزا از هم در آمد. رصد تا لحظه طلوع بي نتيجه بود تا اينكه بنده(ميثم هنري جعفر پور)  در حدود ساعت 6:48 از داخل دوربين 80*40متوجه هلال شدم كه با حركت آرام دوربين مشخص مي شد. هلال در حدود 5.5 درجه ارتفاع داشت  كه زاويه ساعتي در حدود 4 داشت و فقط قسمت پهنش مشخص بود رفته رفته به سمت طرفين باريك مي شد وداراي قوس بود و ستون هاي غبار كه از نور خورشيد مشتعل شده بودند در سمت راست آن ديده مي شد وهمچنين تفاوت رنگش با زمينه آسمان. احتمال دادم كه هلال باشد چند بار پلك زدم ويك بار نيز چشمم را از پشت دستگاه برداشتم اما دوباره همان را ديدم. در همين زمان (6:49 ) خانم جعفرپور نيز هلال را در همان موقعيت ديدند بدون تغيير در زاويه دستگاه آقاي پشم چي پشت دستگاه نشستند و بعد از چند لحظه ايشا ن نيز حرف بنده را تائيد كردند ايشان كه در حدود 2 دقيقه هلال را ميديند گفتند كه آنچه را كه به عنوان هلال تشخيص دادند آرام آرام از مركز ميان ديد دستگاه فاصله مي گيرد تا اينكه در ساعت 6:53:55 ايشان نيز بدليل پخش شدن غبار در آن محدوده و همچنين حضور كامل خورشيد در بالاي افق ديگر هلال را نديدند. متاسفانه به دليل نبود دوربين ديجيتالي موفق به عكاسي نشديم اما از مراحل رويت فيلم برداري كرديم كه فيلم آن موجود است در پايان از مساعدتهاي مسئولين اداره مخابرات تشكر ميكنيم همچنين از آقايان خزاعي واحمدي كارمندان محترم اين اداره.

 
تحلیل گزارش :

ضمن عرض خسته نباشید به همکاران محترم در انجمن نجوم ساهور همدان

این گروه در گزارش خود اشاره ای به مختصات جغرافیایی رصدگاه خود ننموده اند. اگر فرض کنیم مختصات محل رصدگاه ، با مختصات شهر اسدآباد برابر باشد ( تقریبا" 34:54 شمالی و 48:05 شرقی ) در ساعت 06:48 که اعلام اولین رویت شده است ، ارتفاع منفی خورشید کمتر از 1 درجه بوده است و بطور قطع و یقین می توان گفت که همکاران محترم در تشخیص هلال دچار اشتباه شده اند. در این گزارش آمده است که آخرین نفری که پشت دوربین قرار گرفته اند هلال را بمدت 2 دقیقه و تا حضور کامل خورشید در بالای افق هلال را دیده اند. این موضوع دقیقا" نشان میدهد که احتمالا" آنچه را که دوستان دیده اند و در تمیز دادن آن با هلال دچار اشتباه شده اند ، نوارهایی از غبار بوده است که تحت تاثیر روشنایی آسمان و نور خورشید شدت نور متفاوتی نسبت به اطراف خود یافته است. در مورد هلال صبحگاهی رجب تاکنون سه گزارش رویت داشته ایم که هر سه گزارش دارای ابهاماتی است که اجازه پذیرش آنها را نمیدهد (که البته فکر میکنم موارد دیگری نیز در راه باشد). به نظر میرسد همانگونه که دوست و همکار ارجمندم جناب آقای حسن زاده در گفتگویی که با ایشان در همایش ستاد استهلال داشتم بیان فرمودند ، لازم است مبانی تئوری و پایه ای رویت هلال را به بحث بگذاریم. کاری که انشاءالله بزودی آغاز خواهیم کرد.


 

گزارش شماره12

گزارش دهنده  آقاي علي ابراهيمي ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام خدمت همه‌ي شكارچيان

با توجه به اهميت فوق العاده هلال صبحگاهي رجب 1426 از مدتها قبل برنامه‌ريزيهاي مفصلي را در اين زمينه آغاز كرديم. ابتدا قرار بود كه به سرپرستي استاد گرامي جناب آقاي قاضي‌ميرسعيد در غرب كشور موضع بگيريم ولي بيماري و كسالت ايشان اجازه‌ي اين كار را نداد (از درگاه ايزد منان آرزوي بهبودي و سلامتي را براي ايشان مسألت مي‌نماييم). در اين بين تلاش‌هاي ايشان و دوست گرامي جناب آقاي الماسي براي هماهنگي با ستاد استهلال در موضع‌گيري براي اطراف تهران ستودني بود. اما متأسفانه به دليل عدم هماهنگي و همكاري لازم اين ستاد، امكان رويت هلال با دوچشمي‌هاي 150×40 ميسر نشد. با اين حال تلاش تحسين برانگيز و همت آقاي قاضي‌ميرسعيد و دوستان باعث شد تا اعضاي گروه غير حرفه‌اي رويت هلال در تهران، با تلسكوپ به شكار اين هلال باريك بروند. گروهي به سرپرستي آقاي قاضي‌ميرسعيد يه منطقه‌ي جابان در دماوند و گروه ما متشكل از چهار نفر به منطقه‌ي پلور عازم شدند. همان‌طور كه مي‌دانيد غبار دشمن اصلي چنين هلال‌هاي باريكي است لذا تصميم براي انتخاب رصدگاهي مناسب كار دشواري بود. در اين فصل از سال با توجه به وجود غبار در فلات ايران يافتن رصدگاهي مناسب بسيار مشكل است. اما ورد يك سيستم در روز چهارشنبه به دامنه‌هاي البرز و بارش باران در اين منطقه اميدواري را براي رويت اين هلال در اطراف رشته كوه‌هاي البرز افزايش داد. اما مسلماً عبور اين سيستم باعث افزايش رطوبت و بخار آب در اين منطقه شده بود و امكان تشكيل ابر را افزايش مي‌داد. ولي تنها خبر اميد بخش، افزايش دما در دو روز پاياني هفته بود كه اين مسأله باعث مي‌شد تا بخار موجود در هوا  سريعتر به ابر تبديل شوند. با توجه به شناختي كه بنده از منطقه‌ي پلور داشتم، تصميم گرفتيم تا به اين منطقه عازم شويم. اما ما در حالي از تلسكوپ سود مي‌برديم كه براي تنظيم، به موتور ردياب و سيستم GOTO مجهز نبود و ما لاجرم بايد تخميني هلال را پيدا مي‌كرديم. اما سيستم سمت و ارتفاعي تلسكوپمان به داد ما رسيد و اين اميدواري بود كه بتوانيم با تنظيم دقيق سمت و ارتفاع ماه، هلال را پيدا كنيم. متأسفانه سمت تلسكوپ بر حسب سيستم بعد بود و اين مسأله كار تنظيم آن را مشكل مي‌كرد. لذا با توجه به محيط تلسكوپ و بهره‌گيري از نرم‌افزار Word يك درجه ياب دقيق براي اين تلسكوپ طراحي كرديم. حال براي شناسايي دقيق رصدگاه و تنظيم ابزار رصد لازم بود كه حداقل يك شب رصدي را در اين منطقه بمانيم. لذا با تلاش‌هاي دوست گرامي جناب آقاي نيك‌طلب ما زودتر به اين منطقه راهي شديم. بعد از جستجوهاي زياد در اين منطقه نتيجه گرفتيم كه همان رصدگاه هلال جمادي‌الثانيه 1424 بهترين گزينه است. در همان ابتدا و بعد از يك حابه‌جايي و اندازه‌گيري متوجه شديم كه رصدگاه در محل طلوع ماه حدود يك درجه كوه دارد. بعد از تراز تلسكوپ با تماس‌هاي مكرري كه با دوست خوبم آقاي الماسي داشتيم توانستيم با سمت و ارتفاع سيارات، سمت و ارتفاع تلسكوپ را در محل طلوع ماه تنظيم نماييم و بعد از رويت مريخ متوجه شديم كه افق ما در محل طلوع ماه 5/1 درجه كوه دارد. از غروب جمعه متوجه شديم كه هوا واقعاً شفاف و تميز است. اگر چه در بعدازظهر به نظر مي‌آمد كه يك لايه ابر نازك در آسمان داريم. آسمان به قدري زلال و تميز بود كه علي‌رغم آلودگي نوري قدر آسمان ما به 6+ مي‌رسيد و حتي اجرام كم‌نور آسمان شب مانند 32M و سحابي معروف كله اسبي نيز به راحتي با تلسكوپ ديده شد. آخرين تنظيمات را با طلوع عطارد در ساعت 5:40 انجام داديم و در يك افق واقعاً بي‌نظير كه تنها يك درجه غبار زرد در آن وجود داشت منتظر طلوع ماه از پشت كوه مانديم. ولي تلاش‌ها نتيحه‌اي در بر نداشت. من ابتدا سعي كردم با يك بزرگنمايي 62 برابر هلال را رويت كنم. اما وقتي موفق نبودم، بزگنمايي‌هاي 50 و 83 برابر را نيز امتحان كردم. نور ورودي به تلسكوپ واقعاً زياد بود و هر چند وقت يك بار فوكوس چشم مرا به هم مي‌زد. حتي تلاش دوستان من نيز با قرار گيري در پشت تلسكوپ و دوچشمي ثمري نداشت. هر چه به لحظه‌ي طلوع خورشيد نزديك مي‌شديم احساس مي‌كرديم كه لايه‌اي ابر در افق داريم كه با طلوع خورشيد اين مسأله براي ما ثابت شد. در واقع تنها يك لايه ابر اين فرصت استثنايي را از ما ربود!!! هلال تنها به دليل عدم كنتراست لازم رويت نشد. در اين مواقع شايد يك فيلتر رنگي خاص به داد ما مي‌رسيد. با اين حال خدا را شاكر هستم تا بار ديگر فرصتي دست داد تا به رويت يك هلال زيباي ديگر اقدام كنيم. در عين ناراحتي واقعاً از صميميت و يكرنگي بين دو گروه اعزامي خوشحالم. ما دائماً با هم در تماس بوديم و همديگر را درجريان اتفاقات رصدگاه خود قرار مي‌داديم و از راهنمايي‌هاي هم بهره مي‌جستيم (مخصوصاً گروه ما). دوستي و يكرنگي هميشگي اين دوستان با صفاي رويت هلال را از درگاه ايزد منان خواستارم و باز هم مي‌گويم كه رويت هلال هم دو روي سكه  دارد و اوست كه هرچه تقدير كند ما سر تسليم فرود مي‌آوريم. از همكاري صميمانه‌ي  دوستان گرامي آقايان بابك و بهرنگ امين‌تفرشي، محمد حسين الماسي و دوستان حاضر در اين رويت آقايان نيك‌طلب، صبوري و گلشن تشكر و سپاسگذاري مي‌نمايم.

مشخصات هلال را در جدول زير مشاهد مي‌كنيد.

گزارش رويت هلال صبحگاهي رجب 1426

شماره ماه گرد نجومي
   

1022
   

شماره ماه گرد اسلامي
   

17101

تاریخ دقيق رصد
   

شنبه 12 شهريور 1384، مطابق با 03 سپتامبر 2005 و 28 رجب 1426

محل رصد
   

منطقه‌ي «اشكاوش» در 08 كيلومتري جاده‌ي پلور به رينه واقع در استان مازندران

عرض و طول جغرافیایی
   

35 درجه و 52 دقيقه‌ي شمالي و 52 درجه و 06 دقيقه‌ي شرقي

زمان استقرار در رصدگاه
   

ساعت 16:30 جمعه 11 شهريور 1384

زمان ترك رصدگاه
   

ساعت 07:30 شنبه 12 شهريور 1384

ارتفاع رصدگاه از سطح دریا
   

حدود 3000 متر

وضعیت جوی رصدگاه
   

افق به نظر صاف مي‌آمد ولي در زمان طلوع خورشيد يك لايه ابر نازك آسمان را پوشانده بود.

درحه‌ي حرارت
   

حدود 03 درجه‌ي سانتيگراد

سرعت و جهت وزش باد
   

وزش باد نسبتاً شديد از غرب به شرق

افق غربی از لحاظ وجود غبار و سایر موانع رصد
   

افق در محل طلوع ماه با 5/1 درجه كوه بسته بود و در بالاي آن يك درحه غبار زردرنگ قرار داشت.

لحظه‌ي طلوع ماه
   

05:56:07

سمت ماه در لحظه‌ي طلوع ماه
   

079/73 درجه

مكث ماه
   

منفي 38 دقيقه و 42 ثانيه

لحظه‌ي طلوع خورشید(محاسبات)
   

06:34:49

لحظه‌ي طلوع خورشید(رصد)
   

06:47

سمت خورشید در لحظه طلوع خورشيد
   

041/80 درجه

اختلاف سمت ماه و خورشید
   

456/1- درجه

سن ماه
   

منفي 16 ساعت و 41 دقيقه

ارتفاع ماه
   

626/6 درجه

جدایی زاویه ایی ماه و خورشید
   

480/7 درجه

فاز ماه
   

53/0 درصد

رصدگران و نوع ابزار مورد استفاده
   

علي ابراهيمي سراجي: تلسكوپ 8 اينچ اشميت- كاسگرين  Mead LX90، آريا صبوري: تلسكوپ شكستي 120 ميليمتر Sky-Watchere چيني با بزگنمايي 60 برابر، سيامك نيك‌طلب: دوچشمي 70×15 Night Sky و  برديا گلشن: دوچشمي 60×20

نتیجه رصد
   

هلال رويت نشد

توضيحات تكميلي
   

يك دستگاه قطب‌نماي نظامي
                         

در پايان عكس‌هايي از رويت فوق تقديم مي‌گردد.

 

                                                                                                عكس هاي ارسالي آقاي ابراهيمي 

گزارش شماره11

گزارش دهنده  آقای هاشم کوچک زاده ، مرکز آموزش نجوم شباهنگ ، مشهد مقدس (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با عرض سلام و خسته نباشید گزارش رصد هلال صبحگاهی ماه رجب را به شرح زیر به اطلاع می رساند:

مکان : ارتفاعات وکیل آباد مشهد با 1500 متر ارتفاع از سطح دریا

تجهیزات : دوربین های دوچشمی 70*15 و 60*30

رصدگران : هاشم کوچک زاده ، آرش دانش

متاسفانه هلال صبحگاهی به علت وجود غبار رویت نشد.


 

گزارش شماره10

گزارش دهنده  آقای علیرضا خماریان ، کانون حکیم عمر خیام نیشابوری ، نیشابور (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

سلام

با توجه به بحراني بودن اين هلال استثنايي و وضعيت خاص نيشابور که جانب شرق و شمال توسط کوههاي بينالود تا ارتفاع  10 درجه پوشيده شده است تصميم گرفتيم با خروج از شهر موقعيت بهتري از نظر افق داشته باشيم . با توجه به امکانات  در 30 کيلومتري جنوب شرق در نزديکي روستاي کوشک در طول 58 درجه 40 دقيقه و 36 درجه 5 دقيقه که از قبل با نرم افزار ويژگي هاي رصد را تعيين کرده بوديم  مستقر شديم . باز هم تا ارتفاع 2 درجه کوه داشتيم و تا ارتفاع 6 درجه غبار غليظي افق را پوشانده بود. با وجود مساعد نبودن شرايط  دو دوربين 70*15 و 50*20 را روی سه پايه مستقر کرديم. با جداول زماني تهيه شده مسير طلوع را زير نظر گرفتيم ولي متاسفانه موفق به رويت هلال نشديم. در اين رصد آقايان ياسر سليماني ، سعيدآقايي ، ايمان و  عليرضا و مهدي خماريان و خانم حسيني مقدم شرکت داشتند.

آسمانتان صاف و چشمانتان پرتوان باد

                                                                                               عكس هاي ارسالي آقاي خماريان

  

گزارش شماره9

گزارش دهنده  آقای سعید دوست محمدی ، کرمان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با عرض سلام

اينجانب به همراه اقاي غلامي و تعدادي از علاقه مندان  به منطقه كوهپايه در 30 كيلو متري شمال شرق كرمان رفتيم .با توجه به اينكه در ساعت 5:43 از افق مذكور سياره عطارد از سمت 74 درجه و 31 دقيقه طلوع مي كرد واينكه سمت طلوع ماه نيز 75 درجه و 8 دقيقه  بود در لحظه طلوع عطارد دوربين 20*120 را روي عطارد تنظيم كرده  با توجه به ميدان ديد دوربين به انتظار زمان طلوع ماه نشستم . اقاي غلامي نيز در سمتي ديگر با دوربين 90*120-20 منتظر طلوع ماه بود . اما متاسفانه بدليل صفر نبودن افق لحظه طلوع ماه آسمان روشن تر از حد بود وهلال رويت نشد.

 گزارش شماره8

گزارش دهنده  آقای مهدی هاشم زهی ، سه قلعه – خراسان جنوبی (گزارش تلفنی)

ایشان طی گزارشی اعلام کردند که در پایان یک شب رصدی ( با حضور بیش از 20 رصدگر ) آقای ربانی (رصدگر اهل مشهد) و تعداد 5 نفر از رصد گران دیگر موفق به رویت هلال صبحگاهی رجب با چشم غیر مسلح شده اند.

توجه : در سه قلعه و در زمان طلوع ماه ، فاز ماه 59/0 درصد و ضخامت آن 14/0 دقیقه قوسی و اختلاف سمت آن با خورشید 4/1 درجه بوده است. چنین هلالی با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست. بنده با آقای ربانی در ماراتن مسیه سال 1383 شرکت داشته و در یک گروه کار میکردیم. ایشان در جستجو و رصد اجرام کم نور مسیه تبحر بسیار خوبی داشتند اما فکر میکنم در مورد این هلال خاص ، بدلیل خستگی چشم (ناشی از رصد طولانی مدت شبانه) دچار اشتباه شده باشند. با دریافت مشروح این گزارش ، بهتر میتوان در این باره اظهار نظر کرد.

علیرضا بوژمهرانی


  

گزارش شماره7

گزارش دهنده آقاي رضا اميرزاده ، انجمن هلال كوير ، كرمان ( SMS )

بنده امروز صبح ساعت 06:14 هلال را با تلسكوپ 11 اينچ سلسترون در سايت رصدخانه ملي ديدم ، البته در 06:06 آقايان ارميه اي و حسيني نسب اعلام كردند اما بنده نديدم ، كه با ديدن بنده مشخص گرديد.


حضور محترم عموم رصدگران با تجربه هلال ماه

با سلام

گزارش رؤیت  هلال صبحگاهی آخر رجب 1426

رصدگاه: سایت مکانیابی رصدخانه ملی ایران - ارتفاعات سَردَر - چَترود( 45 کیلومتری شمال کرمان) ، 57,01 شرقی - 30,34 شمالی

وضعیت افق : صاف و بدون ابر، به نحویکه « عطارد» تا 06:08 با چشم غیر مسلح دیده میشد

- مدت زیادی است روی روشی برای رؤیت هلال با تلسکوپ موجود( Celestron  11" NexStar) - با همکاری آقای ارومیه ای - کار میکنم. نرم افزار مورد استفاده Starry night Pro 4 میباشد.طبق تجربه تفاوت چند دقیقه ای خطای نرم افزار با آنچه تلسکوپ پیدا میکند وجود داشت؛ که با تصحیح خطای نرم افزار- به تجربه زیاد- و دادن مختصات به تلسکوپ دقیقا" جرم مورد نظر را پیدا میکرد. در مورد هلال ماه به دلیل بزگنمایی بالای تلسکوپ این اختلاف چند دقیقه ای - که طبق فرمول ابتکاری به دست آمده - نیز قابل تغییر بوده و میتوان گوشه ای از ماه که قابل رؤیت است را در مرکز چشمی تلسکوپ قرار داد. این روش را چندین بار ازمودم و هیچ  مشکلی تا به این لحظه وجود نداشته است.

- از ساعت 05:15 پس از تنظیم دقیق و Align تلسکوپ - که آنهم جهت دقیق تر شدن سیستم goto آن نیاز به تجربه دارد( چون روش مورد استفاده Two star Align  میباشد)- روش فوق را برای اجرام مختلف نظیر: Regulus , Rigel ,.... ,نهایتا" mercury  به کار بستم و از دقت سیستم تلسکوپ مطمئن شدم.

از ساعت 05:55 با دادن مختصات سماوی لحظه به لحظه به تلسکوپ کار را شروع کردم ؛ آن زمان هنوز تلسکوپ مانع موجود(کوه) را نشانه می رفت. در ساعت 06:08 آقای حسینی نسب کع با دوربین 70 * 15 خود در کنار اقای ارومیه ای بود، اعلام به رؤیت میکرد ،اما مطمئن نبود . بنده که امکان رؤیت با ابزار آنها را بعید میدانستم اما به دلیل اینکه نقاط رصدی ما از هم فاطله داشت و من در پشت بام سایت مستقر بودم امکان رسیدگی به اعلام وی برایم مقدور نبود.

در ساعت 06:12 ( که در گزارش مختصر آمده در سایت 06:14 آمده ، بنده اشتباهی که اینجا مرتکب شده بودم این بود که ساعت Laptop را با ساعت خودم که 2 دقیقه  جلوتر بود- طبق عادت کاری- تنظیم کرده بودم ) هلال را - البته قوس کوتاهی از آن ، یا خط کوتاهی - به صورت بسیار کم فروغ دیدم، چندین بار چشمان خود را به گمان توهم به هم زدم اما آنرا میدیدم . نکته ای که قابل توجه کارشناسان قرار میگیرد این است که متأسفانه رصدگران پس از رصد هلالهای اینچنین « وحشتناک » از همکار خود کمک میگیرند که با توجه به تنظیمات فوکوس ابزار برای چشم راصد ، دچار این اشتباه میشوند و مسلما" اظهار عدم رؤیت میکنند ( چیزی که بنده خود در رؤیت هلال جنجال برانگیز رجب آقای میرسعید در منطقه کرمان شاهد آن بودم که چگونه آقای میرسعید پس از اعلام رؤیت از آقای «حسن زاده» کمک گرفتند و به طبع ایشان هم نمیدیدند!! )

بنده مسلما" فرصت این کار را نداشتم ، چون هلال به قدری کم نور بود که مطمئن بودم کس دیگری حتی با تنظیم فوکوس تلسکوپ آن را نمیدید. کما اینکه اینکار را هم کردم اما دیگر رؤیت نشد.

شاید بسیاری از رصدگران با تجربه و پرتلاش هلال، با تجربه نه چندان اندک اینجانب آشنا باشند، اگر تجارب رصدی بنده زیاد نباشد ، کم هم نیست : شرکت داشتن در رؤیت هلال رجب آقای میرسعید! ؛ هلال ذی الحجه آقای مهرانی ! و رؤیت تقریبا" همزمان بنده با ایشان، هلال شوال سال گذشته و ....

نکته دیگر و مهمتر این بود که؛ بنده که از تجربیات رصدی قوی برخوردار بودم وقتی هلال را دیدم ، کاملا" متعجب شدم که چگونه ممکن است بتوان هلالی با این مشخصه - ارتفاع منفی کم خورشید- را دید . به گفته همکاران رصدیم ، بنده در اکثر مواقع رؤیت سر از پا نمیشناخته و به ابراز احساسات میپرداختم ، اما این بار با علم به آنچه الان ذکر کردم ، کامل" بهت زده و حیران بودم و سکوت مرا فراگرفته بود ؛ چرا که میدانستم اعلام رؤیت بنده ، نظر بسیاری را بر می انگیزد ( کما اینکه قبلا" نظر آقای « موحد نژاد» را در رصد هلال شعبان 1425 در مشهد برانگیخت و ایشان بنا به نقل قول سهوی بنده مبنی بر عدد درصد رؤیتم آن را مورد انتقاد قرار دادند)

عصر آن روز طی تماس تلفنی آقای میرسعید و ساعتها بحث و اعلام نظر کارشناسی و مقایسه این هلال با موارد آقایان «استم» و « دانا پاچیک» ، متأسفانه بر تعجبم افزوده شد. شاید اگر وضعیت زمانی طوری بود که ارتفاع منفی خورشید حدود 4  درجه بود شاید جای هیچ شکی حداقل برای خودم باقی نمیگذاشت.

به هر حال با توجه به اینکه تقریبا" تفاوت بین هلال و هر چیز دیگری( توهم ویا خستگی ) را میدانم و اینکه بیش از 90% از رؤیت خود اطمینان دارم ،اما برایم جای تعجب و شگفتی است .

امیدوارم  همه رصدگران پر تلاش این کمان آسمانی ( که در بعضی مواقع تبدیل به خط کوچک آسمانی میشود) موفق و مؤید باشند.


 

گزارش شماره6

گزارش دهنده آقاي رضا محمدي پور ، صفا شهر – استان فارس (گزارش تلفني)

رصدگاه : روستاي اسفند آباد – استان يزد

ابزار : دوربين دوچشمي 70*15

ارتفاع موانع افق : حدود 5/0 درجه

وضعيت جوي افق شرقي : غبار غليظ تا ارتفاع 5 درجه

نتيجه رصد : هلال رويت نشد

 گزارش شماره5

گزارش دهنده آقای رضا طیب طاهر ، گروه رویت هلال انجمن نجوم دزفول (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

گزارش آخرین هلال صبحگاهی رجب 1426

تاريخ : شنبه 12شهریور 1384 ، 28 رجب 1426 ، 3 سپتامبر 2005

رصدگاه: شمال شرقی شهرستان دزفول

مختصات رصدگاه : 32:24 شمالی و 48:26 شرقی

رصدگران : رضا طيب طاهر - امير قا ری – داود قا ری

تجهيزات : تلسکوپ مید 60 میلی متر، دوربين دو چشمی 60*20 ، 70*15( نایت اسکای )، دوربين عكاسی ديجيتال سونی

طلوع خورشيد : ساعت 06:53

طلوع ماه : ساعت 06:17

نتيجه رصد: هلال ماه رؤیت نشد .

خلاصه گزارش : ما درحدود ساعت 05:35 درمحل حاضرشدیم و با کمک دوستان تلسکوپ و دوربينهای دو چشمی را مستقرکردیم . افق ما تا حدود 1 درجه دارای موانع ،3.5 درجه غبارغلیظ و9 درجه غبار رقیق بود و گرد و خاک افق ما را فرا گرفته بود. درحدود ساعت 06:05 سیاره عطارد در میان گرد وغبار در تلسکوپ پدیدار شد. ما دوربينها را درساعت 06:17 بر روی سیاره عطارد (با سمت مشخص و تغییرارتفاع) تنظیم کردیم تا هلال ماه در ساعت 06:41 با همان سمت و درارتفاع 4 درجه ای درمیدان دید ما قرار گیرد . ولی با  توجه به شرایط جوی نا مناسب و ضعیف بودن ابزار رصدی هلال ماه رؤیت نشد .  طلوع ظاهری خورشید به خاطر وجود غبارو گرد و خاک  با تآخیر رخ داد.

                                                                         عكس هاي ارسالي آقاي طيب طاهر

 گزارش شماره4

گزارش دهنده  آقاي مهندس سيد محسن قاضي مير سعيد ، تهران (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با سلام واحترام

برای رصد هلال ارزشمند آخر ماه رجب1426 من به اتفاق سه نفر از رصدگرا ن كارآزموده آقايان الماسی ، اله مانی و کوهپايي ساعت 02:30 بامداد به سمت روستای جابان واقع در جاده فيروزکوه حرکت کرديم. ماهمان مکانی را انتخاب کرديم که من در16 اکتبر سال 2001 هلال صبحگاهی رجب1422 را با سن 17 ساعت و 10 دقيقه با چشم غيرمسلح ديده بودم ) روستاي جابان (. هوا خوب و تمیز بود و ما دو دستگاه تلسکوپ 6 و 8  اينچي ، يك دوربين دو چشمي100*25 سلسترون ، يك دوربين ديجيتال ويك دوربين هندي كم فيلم برداري در اختيار داشتيم. ارتفاع موانع در جايي كه ماه طلوع مي كرد نيم درجه و در بالاي افق حدود 3 درجه غبار كم رنگ وجود داشت که در عکسها به خوبی مشهود است. من فکر مي كنم اگر ما مجهز به دوربين 150×40 بوديم احتمال رويت هلال بيشتر مي بود.

به هر حال ما بدون اينكه بتوانيم هلال ماه را رويت كنيم با رويت عطارد و قلب الاسد و همچنين چيدن هلو و سيب مشهور منطقه دماوند از باغي بزرگ که در نزديكي رصدگاه بود ( البته با اجازه مالك ! ) به سمت تهران حركت كرديم.  به پيوست سه عکس1- افراد گروه 2- محل طلوع ماه  وخورشيد 3-  افق محل رصد تقديم مي گردد.

با تجديد احترام

                                                                                              عكس هاي ارسالي آقاي مير سعيد


 

گزارش شماره3

گزارش دهنده  آقاي مهدي رحيمي ، گروه نجوم كانون فرهنگي امام زمان (عج) ، دولت آباد برخوار – استان اصفهان (گزارش تلفني)

بدليل غبار غليظ هلال رويت نشد. ( مشروح اين گزارش متعاقبا" ارائه خواهد شد )

 


 

گزارش شماره2

گزارش دهنده  آقاي عليرضا بوژمهراني ، اصفهان

تاريخ رصد : شنبه 12 شهريور 1384 ، 28 رجب 1426 ، 3 سپتامبر 2005

رصدگاه : ارتفاع مشرف به روشتاي اشن ، غرب استان اصفهان

رصدگران : آقايان بوژمهراني ، كريمي ، جانقربان ، مسيبي و 3 نفر ديگر از مركز آموزش نجوم اديب اصفهان

ابزار : تلسكوپ 8 اينچ مدل Mead LX200GPS ، دوربين دوچشمي 150*27 و تعدادي دوربين دوچشمي ديگر با قدرت متوسط

ارتفاع موانع افق شرقي : تقريبا" صفر درجه

وضعيت جوي : آسمان صاف ولي غبار غليظ در افق تا ارتفاع حدود 5/3 درجه و بالاي آن تا 2 درجه غبار رقيق

نتيجه رصد : عليرغم رويت عطارد با چشم غير مسلح و ستاره قلب الاسد با دوربين دوچشمي 150*27 ، بدليل وجود غبار غليظ جستجو براي رويت هلال نتيجه اي دربر نداشت.

                                                                                                عكس هاي ارسالي آقاي بوژمهراني گزارش شماره1

گزارش دهنده  آقاي عبدالمحمود هادي ، نجف آباد (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

بسم الله الرحمن الرحيم

با عرض سلام و تبريك عيد سعيد مبعث، گزارش رصد هلال صبحگاهي رجب 1426 را بدين شرح تقديم  مي دارم :

اينجانب و آفاي اميد رحيمي به وسيله ي دو عدد دوربين 35*10 راس ساعت 6:08 رصد را آغاز كرديم و تا ساعت 6:40 نيز به جست و جوي هلال پرداختيم ولي به دليل غبار شديد افق شرقي موفق به رويت هلال نشديم .

مكان رصد : كوهاي شمال نجف آباد (عرض جغرافيايي 32.38 و طول جغرافيايي 51.22 )

با تشكر . عبدالمحمود هادي

sms monitoring app turbofish.com top android spy apps
why people cheat thesailersweb.com women who cheat on men
why married men have affairs boomasontennis.com my fiance cheated on me
dating sites for married people want my wife to cheat why people cheat in relationships
how to catch a cheat my wife cheated on me now what why do wife cheat on husband
women who love to cheat faithwalker.org most women cheat
coupon for free open walgreens promo code photo
best free pharmacy discount card click coupons rite aid
abortion methods abortion pill abortions in nyc
finasteride 5mg open diflucan 200mg
cipro blog.griblivet.dk furosemide 100mg
viagra coupons online floridafriendlyplants.com free prescription cards discount
viagra cheap online http://viagraforsaleuk1.com where to buy viagra online
lilly coupons for cialis sporturfintl.com cialis coupon
prescriptions coupons free cialis samples coupon lilly cialis coupon
lilly cialis coupons coupons for drugs free cialis coupon
risperdal effets secondaires link risperdal avis
cialis discount go cialis walgreen coupon
metformin 850 click metformin 1000
cialis coupon free coupon for cialis cialis coupons free
prescription discount card viagra coupon card discount pharmacies
amoxicillin amoxicillin 500 mg amoxicilline
buscopan ampullen buscopan buscopan hund
trialect america trialect america trialectica del espacio
medical abortion cost selba.ca how to get an abortion pill
viagra kaufen apotheke viagra kaufen apotheke osterreich pflanzliche potenzmittel
cialis prescription coupon steadfasttraining.co.uk cialis coupons online
nootropil cena nootropil 800 mg nootropil review
vermox cena blog.idilbaby.com vermox alkohol
cialis manufacturer coupon 2016 prescription coupon prescriptions coupons
prescriptions coupons cialis coupons free coupons for prescriptions
acetazolamide sivuvaikutukset acetazolamide blood brain barrier acetazolamide pka
voltaren ampul voltaren gel voltaren ampul
amoxicillin nedir amoxicillin nedir amoxicillin 1000 mg
amoxicillin amoxicillin nedir amoxicillin al 1000
how do abortion pill work against abortion pill teen abortion pill
prescription discount coupons manufacturer coupons for prescription drugs cialis coupons and discounts
acetazolamide blood brain barrier acetazolamide acetazolamide
nootropil review house.raupes.net nootropil review
abortion pill methods myhealthreport.ca free abortions
acetazolamide pka acetazolamide spc acetazolamide cerebral edema
cialis coupons from lilly funtimeleisure.co.uk cialis coupons 2015
coupon for prescription free printable cialis coupons prescription drugs coupons
pro abortion what is an abortion pill abortion pill
abortion pill price arborawning.com early abortion pill options
abortion pill risks abortion pill prices abortion pill complications
online couponing sites discount printable coupons free coupon sites printable
amoxicillin al 1000 amoxicillin-rnp amoxicillin-rnp
amoxicillin antibiyotik fiyat amoxicillin 500 mg amoxicillin 1000 mg
free discount coupons alsarayabahrain.bh free online coupon codes
lamisil pastillas lamisil para que sirve lamisil pastillas
pregnancy medication abortion first trimester pregnant pregnant pregnant
vermox pret vermox prospect vermox mikor hat
vermox pret vermox prospect vermox
strattera discount coupon amres.nl strattera manufacturer coupon
duphaston tablete za odgodu menstruacije duphaston tablete za odgodu menstruacije duphaston forum

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)

گزارش شماره 2 مربوط به رصد هلال صبحگاهی رجب سال 1426
گزارش دهنده:

گزارش رصد هلال در روشنائی روز

گزارش آقای علی کوهپایی ، تهران (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با سلام و عرض خسته نباشيد خدمت تمامي رصدگران هلال ماه
ابتدا از تمام شما به دليل وقفه اي که در امر فرستادن گزارش هاي هلال ماه در دو ماه تير و مرداد افتاد معذرت مي خواهم. هلال صبحگاهي شهريور ماه يک هلال بسيار جذاب و جالب بود که در برخي مناطق کشور رکورد دار بود. اما هلال در روز آخر رجب
۱۴۲۶ در همه جاي کشور رکورد دار بود و رکورد ۱۶ درجه را که در رصد هلال رمضان ۱۴۲۵ بدست آمده بود را مي شکست.
اينجانب در روز جمعه مورخ که در واقع شب رويت هلال صبحگاهي رجب بود اقدام به رويت هلال کردم از صبح هلال را دنبال کرده بودم و (طبق محاسبات جدايي هلال ماه و خورشيد در
۱:۱۵ براي تهران و به وقت مرکزي ايران به زير ۱۶ درجه مي رسيد و رکورد مي شکست.)
و در نهايت در ساعت
۱:۲۰ دقيقه به وقت مرکزي ايران هلال ماه را با يک دوربين 100*25 سلسترون رويت کردم. پس از آن همچنان هلال را دنبال کردم تا اينکه دوباره در ساعت ۲:۳۰ دقيقه هلال را مشاهده کردم که در آن هنگام جدايي زاويه اي ماه و خورشيد حدود 5/15 درجه بود پس از آن هلال را همچنان دنبال کردم در ساعت ۳:۵۲ دقيقه دوباره هلال را مشاهده کردم که در آن هنگام جدايي زاويه اي ماه و خورسيد حدود 1/15 درجه بود. بار ديگر در ساعت ۵:۲۷ دقيقه توانستم هلال را ببيينم و اين بار جدايي زاويه اي ماه و خورشيد حدود 3/14 درجه بود در آن هنگام ماه ۱۸ درجه ارتفاع داشت و کم کم اثرات نزديک شدن به افق بر روي هلال مشخص بود. ديگر از پشت دوربين کنار نرفتم. آخرين رويت من مربوط به ساعت ۵:۴۱ دقيقه مي شود که در آن هنگام ماه حدود ۱۵ درجه ارتفاع داشت و جدايي آن 2/14 درجه بود. پس از آن هرچه کردم نتوانستم هلال را ببينم. اين هلال در روز شايد زيبا ترين هلالي بود که من تا به حال ديده بودم. تشخيص آن کمي مشکل بود چون آسمان بسيار روشن بود و در آن روز هواي تهران کمي مرطوب بود و اين امر بر روي رويت اين هلال تاثير گذاشته بود.
هلال در روز رکورد شکن بعدي در
۱۰ بهمن ماه سال بعدي اتفاق مي افتد. اين هلال همان هلال محرم سال ۱۴۲۷ است. متوسط جدايي زاويه اي اين هلال در لحظه طلوع ماه 3/10 درجه است و در لحظه غروب آن به 2/14 درجه اي مي رسد.
همچنين گزارش رصد هلال صبحگاهي رجب نيز توسط آقاي محسن ميرسعيد قبلا فرستاده شده است.

women love to cheat unfaithful spouse I cheated on my girlfriend
has my girlfriend cheated on me faithwalker.org my girlfriend cheated on me but i still love her
my girlfriend cheated on me with my best friend sunpeaksresort.com my ex girlfriend cheated on me
my spouse cheated on me now what link when your wife cheats
why people cheat thesailersweb.com women who cheat on men
wifes cheat site married men cheat
dating sites for married people women cheat husband why people cheat in relationships
discount card for prescription drugs stmichaelallangels.ca photo coupon codes
viagra free coupon go coupons free printable
naltrexone pill tadalafil 40mg sumatriptan 100mg
tadalafil 80mg policereference.co.uk deltasone 5mg
abortion pill abortion pill abortion pill
viagra cheap online http://viagraforsaleuk1.com where to buy viagra online
prescriptions coupons 2015 cialis coupon coupons for prescription drugs
lilly cialis coupons read free cialis coupon
nimodipine medscape blog.pragmos.it nimodipine tabletta
escitalopram 5 mg adboesten.nl escitalopram
euthyrox 125 euthyrox euthyrox 125
presenter mha.dk present progressive
presenter mha.dk present progressive
abortion history read abortion clinics in md
printable cialis coupon cialis manufacturer coupon 2016 cialis savings and coupons
concorde tymejczyk.com concord wanderer
vermox mikor hat totspub.com vermox prospect
printable coupons for cialis cialis coupons free cialis free sample coupons
prescription discount card printable prescription drug coupons discount pharmacies
buscopan ampullen buscopan buscopan hund
articles on abortion pill types of abortion pill effects of abortion pill
viagra kaufen apotheke viagra kaufen apotheke osterreich pflanzliche potenzmittel
viagra generika rezeptfrei viagra kaufen apotheke osterreich online apotheke potenzmittel rezeptfrei
kamagra wikipedia kamagra prix kamagra forum
buy abortion pill rubinetteriemariani.it abortion pill video
lilly coupons for cialis steadfasttraining.co.uk cialis prescription coupon
vermox suspenzija vermox bez recepta vermox doziranje
amoxicilline amoxicillin-rnp amoxicillin al 1000
amoxicillin nedir amoxicillin nedir amoxicillin 1000 mg
voltaren patch choice-cottages.co.uk voltaren jel
voltaren ampul choice-cottages.co.uk voltaren nedir
cialis coupons free discount coupons for prescriptions cialis free coupon
abortion price abortions facts abortion pill clinics in houston
abortion pill clinics in md abortion pill centers abortion pill pros and cons
neurontin 100 mg neurontin cena neurontin 400
abortion pill definition abortion pill stories how late can you get an abortion pill
addyi 100 mg addyi wikipedia addyi fda
addyi 100 mg addyi wikipedia addyi fda
methods of abortion pill alpinmontservis.cz abortions facts
abortion pill home abortion pill definition of abortion pill
methods of abortion pill history of abortion pill abortions facts
neurontin gabapentin eblogin.com neurontin
cialis discount coupons online pristineschool.com prescription drugs coupons
cialis trial coupon ambito20.it cialis coupon 2015
amoxicillin-rnp amoxicillin 500 mg amoxicilline
cialis coupons from lilly cialis manufacturer coupon cialis coupons online
medications pregnancy amres.nl online abortion
addyi addyi menopause addyi menopause
cialis coupons free cialis sample coupon cialis discounts coupons
cialis coupons free prescription coupon cialis discounts coupons
amoxicillin antibiyotik fiyat amoxicillin 500 mg amoxicillin 1000 mg
vermox pret vermox prospect vermox
strattera without prescription amres.nl strattera manufacturer coupon
clomid proviron gedave.ro clomid testosterone

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)