امروز دوشنبه 28 مهر 1399   مصادف با 1 ربیع الاول 1442   مطابق با (19/10/2020)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
گزارش شماره 1 مربوط به رصد هلال شامگاهی شوال سال 1425
گزارش دهنده:

  منبع: سایت کمان آسمانی                                                                                    

                                                                                                    هلال ماه شوال 1425

                                                                            نقشه وضعيت سن و رويت پذيری هلال در کشورهای مختلف

                                                                       در غروب روز شنبه 23 آبان 1383 ، 13 نوامبر 2004 ، 29 رمضان 1425 گزارشات رصد هلال در ايران:

 

                                                                                                   تصوير هلال شوال 1425

                                       اين عكس با استفاده از تلسكوپ 14 اينچ رصدخانه شهرداري فسا و يك دستگاه دوربين ديجيتالي گرفته شده است

                                                                                              عكس از آقاي اسفندي


 

                                                                      هلال شب دوم شوال ، يكشنبه 24 آبان 1383 ، جاده تهران- اصفهان

                                                                                                  عكس از عليرضا بوژمهراني


                                                                         هلال شب دوم شوال ، عكس از سيد محسن قاضي مير سعيد

 

گزارش شماره48

گزارش دهنده  آقای ایرج غلامی ، انجمن نجوم پژوهشکده تعلیم و تربیت کرمان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

گزارش رویت هلال ماه شوال 1425 هجری قمری

تاریخ : شنبه 23 آبان 1383 برابر با 13 نوامبر 2004 میلادی

مکان : استان سیستان و بلوچستان ، شهرستان سراوان ، روستای گلپوران ( گلپاگان) با مختصات 27:16 شمالی و 62:33 شرقی

تجهیزات گروه : دوربین 150*40 یک دستگاه ، دوربین 120*20 یک دستگاه ، دوربین 50*7 یک دستگاه ، GPS و کامپیوتر

اعضای گروه : آقایان حجت الاسلام محمدیان ( امام جمعه محترم سراوان ) ، ایرج غلامی و عباس احمدی از کرمان ، قهاری ، آزرمی ، خیاط و دلواری (خبرنگار صدا و سیمای مرکز زاهدان) و تصویربردار و جمعی دیگر از مسئولین شهرستان سراوان که حدود بیست نفر می شدند.

شرح گزارش : بنا به دستور ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری جهت رویت هلال ماه شوال 1425 به منطقه سراوان عزیمت نمودیم. ساعت 13 روز شنبه 23 آبان به شهر سراوان رسیدیم. بعد از هماهنگی با مسئولین شهرستان ، بطرف روستای گلپوران در 30 کیلومتری جنوب شرقی سراوان حرکت نمودیم. ساعت 15 به رصدگاه که قبلا" توسط جناب آقای محمد زاهد آرام انتخاب شده بود رسیدیم. این مکان افق کاملا" باز و صفری داشت (از نظر ارتفاع موانع). هوا کاملا" صاف بود و افق حدود 1 درجه غبار داشت. دوربین 150*40 و 120*20 را بر اساس سمت خورشید تنظیم نمودم و به سمت ماه در لحظه غروب خورشید نشانه رفتم و دوربینها را تا غروب خورشید چندین بار کنترل کردم. خورشید در ساعت 16:30 غروب کرد. پس از اولین 5 دقیقه که تنظیم مجدد دوربین انجام شد ، ساعت 16:36 هلال ماه را با دوربین 120*20 رویت کردم و سپس دیگر اعضای گروه پشت دوربین ها قرار گرفتند تا هلال را رویت کنند. ساعت 16:40 موفق شدم با دوربین 50*7 هلال را رویت کنم و آقای عباس احمدی ساعت 16:41 ابتدا با دوربین 150*40 و سپس با دوربین 120*20 موفق به رویت هلال شد و حجت الاسلام محمدیان ساعت 16:50 موفق به رویت هلال گردیدند و نهایتا" هلال تا ساعت 16:58در چشمی دوربین قابل رویت بود و از این لحظه تا ساعت 17:02 غبار مانع رویت شد و ماه در ساعت 17:02 در افق ما غروب کرد. بنده توانستم به مدت 22 دقیقه این هلال زیبا را در چشمی دوربین رویت کنم. 


گزارش شماره47

گزارش دهنده حجت الاسلام علیرضا موحد نژاد ، عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری و شورای تقویم دانشگاه تهران (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

صفحه اول ، صفحه دوم ، صفحه سوم ، صفحه چهارم ، صفحه پنجم 


گزارش شماره46

گزارش دهنده آقای دکتر حبیب الله عصاره ، اهواز (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

جناب آقای دکتر عصاره به همراه امام جمعه محترم اهواز و تعدادی از دانشجویان دانشگاه اهواز برای رصد هلال شوال به منطقه دهلاویه عزیمت نموده اند. ابزار مورد استفاده دوربین های قدرتمند نظامی ( متعلق به سپاه پاسداران ) بوده است. بدلیل ابری بودن آسمان افق غربی ، هلال ماه رویت نشده است.

 گزارش شماره45

گزارش دهنده  انجمن اخترشناسی ماتيلدا (دانشگاه آزاد اسلامی واحد ميبد) , استان یزد (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

بسمه تعالی

گزارش از رصد هلال شوال 1425 در شيراز

با بررسی های به عمل آمده از رصدگاههای  مناطق مختلف ايران در غروب شنبه 23/8/83 و انجام محاسبات لازم توسط مهندس رستمی ، رصدگاه شيراز برای رصد هلال شوال امسال انتخاب گرديد. گروهی متشکل از 3 نفر از اعضای انجمن ماتيلدا (به نامهای پويا محمد طاهر ، محمد حسين شفيق و حسن رنجبر ) برای رصد به شيراز اعزام شدند. وسائل رصدی شامل دوربين دوچشمی 30x60 و تلسکوپ شکستی با بزرگنمايي 50 برابر بود. ارتفاعات هفت تننان در شمال غرب حاشيه شهر شيراز (جاده ورودی شهر از اصفهان) برای رصد انتخاب شد ، زيرا از پای اين کوه ، افق غربی حدود 5/2 درجه ارتفاع داشت. نقشه زير اطلاعات مورد نياز را برای اين رصد گاه نشان می داد:

 


غروب خورشيد ساعت 17 و 4 دقيقه و تقريبا از محل رصد (بالای کوه) درافق ناظر صورت گرفت. رصد پس از غروب خورشيد توسط اعضاء شروع شد. تمام آسمان منطقه صاف و شفاف بود اما تا حدود 2 درجه از افق غرب را ابر غليظ و تيره فرا گرفته بود. متاسفانه هيچ يک از اعضای گروه نتوانست هلال ماه را با وسائل فوق رويت نمايد.

سياره عطارد لحظاتی پس از غروب خورشيد در ساعت 17 و 20 دقيقه رويت گرديد که 10 درجه ارتفاع و حدود 16 درجه به سمت چپ (از غرب به طرف جنوب) محل غروب خورشيد بود. رصد در ساعت 18 با تاريک شدن هوا و اطمينان از گذشتن زمان غروب ماه (17 و 45 دقيقه) ، به پايان رسيد. ضمنا بقيه اعضا در شهرستانهای محل اقامت خود به رصد هلال پرداختند.

-----------------------------------------------------

ماتيلدا نام گروهی است که در ارديبهشت 1382 توسط جمعی از دانشجويان علاقه مند از رشته های سراميک ، کامپيوتر و نقشه برداری (به نام های : سعدی ، فشارکی ، برمکی ، محمد طاهر، شفيق ، جمشيدی و... ) و يک نفر عضو هيئت علمی گروه نقشه برداری (مهندس رستمی) تشکيل گرديد. مهمترين فعاليتهای اين گروه رصدهای سه خسوف ، عبور زهره ، رصدهای هلال ماه ، تعيين قسمتی از مسير آنالما، برگزاری سه همايش و نمايشگاه نجوم با همکاری انجمن اخترشناسی شيراز و انجمن شفق اردکان يزد و برگزاری کلاسهای آموزش نجوم و ... می باشد. 

گزارش شماره44

گزارش دهنده  آقایان الماسی ، فتحی و صبوری (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

به نام خدا

گزارش رصد هلال شوال المکرم 1425 –  گروه اعزامی به یزد:

با سلام  و احترام خدمت تمامی دوستان گرامی:

گروه اعزامی به یزد –  آقایان محمد فتحی ، آریا صبوری ، محمد حسین الماسی –  پس از بررسی و پیش بینی رصدگاه های مورد نظر، در روز چمعه برای بررسی افق منطقه و ... به سمت رصدگاههای خود حرکت نمودند. گروه اول که آقای الماسی هدایت آن را بر عهده داشت ارتفاعات شاه نشین به مختصات 31:31 شمالی و 53:48 شرقی و ارتفاع 2290 متری  و گروه دوم تحت سرپرستی آقای فتحی، سه راهی محمد آباد ( 25 کیلومتری ندوشن ) به مختصات 32:00 شمالی و 53:17 شرقی را انتخاب نمودند. متاسفانه رصدگاه های مورد نظر در روز شنبه هم مانند سایر مناطق منطقه مرکزی ایران با مشکل ابری شدن آسمان همراه با بارش باران مواجه شدند!


  بنابراین گروه حوالی ظهر شنبه مجبور شد تمام برنامه ها و مکانهای رصدی را عوض کند. گروه آقای فتحی به سمت مروست ( جنوب یزد ) و گروه آقای الماسی از استان یزد خارج شده به سمت سیرجان ( غرب کرمان ) عزیمت نمودند.

آقای فتحی به همراه حاج آقا خانی ( رئیس دفتر شورای سیاستگذاری استان یزد ) و حاج آقا نجفیان و ... در رصدگاهی به مختصات 29:54 شمالی و 54:25 شرقی و ارتفاع 1500 متری  در 10 کیلومتری هرات مستقر شدند. ابزار مورد استفاده دوربین 120* 20 و 60 * 20 بود.

پس از بررسی ، سمت غروب خورشید و غروب ماه و همچنین پای عمود ماه در زمانbest time  مشخص و دوربین مستقر گردید. متاسفانه در مدت مکث ماه، تکه های ابر در همان نقطه مورد نظر بالا آمده و افق را بستند و مانع از رؤیت هلال گردیدند.

آقای  الماسی نیز به همراه  حاج آقا کلانتری ( نماینده حاج آقا خانی ) و آریا صبوری و محمد حکیمیان در 50 کیلومتری سیرجان به مختصات 29:59 شمالی و 55:14 شرقی و ارتفاع 1988 متری مستقر شدند. ابزار مورد استفاده گروه هم دوربین 120 * 20  و 60*20 بود. البته در این مکان رصدی ما در نیمه شرقی و افق شرقی آسمان ما شاهد بارش باران و رعد و برق همراه با رنگین کمان زیبایی بودیم.


  متاسفانه با وجود افق بسیار خوبی که داشتیم، ولی با توجه به ارتفاع کم هلال ، در مسیر حرکت ماه تکه های ابری وجود داشت که  تا زمان غروب ماه هیچگاه از مکان خود جابجا نشدند! و مانع از رؤیت هلال شدند.

در انتها لازم است از تمامی دوستان و اساتید، حاج آقا ذاکری ، آقای صیاد و آقای میرسعید ، آقای مرزانی و همچنین حاج آقای خانی ، فرماندهی سپاه یزد ، حاج آقا نجفیان و حاج آقا سلطانی ، حاج آقای کلانتری و آقای  محمد حکیمیان و سایر عزیزانی که ما را در این برنامه یاری نمودند کمال تشکر و قدر دانی داریم و از خداوند منان برای ایشان سلامتی و آرزوی موفقیت خواهانیم.

با احترام مجدد ، محمد فتحی – آریا صبوری – محمد حسین الماسی 

گزارش شماره43

گزارش دهنده  آقای مهدی هاشم زئی ، گروه نجومي كانون فرهنگي هنري امام علي (ع) مسجد جامع شهر سه قلعه ، جنوب استان خراسان رضوی (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

باسمه تعالي

گزارشي از رصد هلال ماه شوال 1425 ه.ق ( 23 آبان  1383 )

بر طبق هماهنگي هاي قبلي كه از طريق دفتر امام جمعه و خانه نجوم مشهد مقدس صورت گرفته بود برنامه رصدي جهت رويت هلال ماه شوال به شرح ذيل برگزار گرديد :

مطابق برنامه ريزي قبلي  ساعت 45/2 عصر روز شنبه 23/8/83 به اتفاق اعضا ي گروه به طرف مكان موردنظر حركت نموديم. منطقه موردنظر در فاصله 10 كيلومتري جنوب غربي شهر سه قلعه قرار داشت (مختصات جغرافيايي تقريبي محل40/33  شمالی و 24/58  شرقی). بالاخره در ساعت 15/3 به مكان مورد نظر رسيديم. لازم به ذكر است كه افق اين منطقه تا حدود زيادي باز است بطوري كه موانع موجود در افق غربي كمتر از 5/0 درجه مي باشد. پس از استقرار تلسكوپ در ساعت 30/3 ابر نسبتا بزرگي در منطقه غرب بخش زيادي از آسمان منطقه را پوشاند به طوري كه مكان خورشيد در آسمان مشخص نبود. البته با توجه به وجود ابر موقعيت فرضي خورشيد و ماه را در هنگام غروب بررسي نموده ( سمت ماه و خورشيد ) تا در صورت جدا شدن ابر از قسمت افق كار رويت هلال با تلسكوپ سريعا انجام شود ولي متاسفانه تا هنگامي كه ما در منطقه بوديم ( ساعت 45/5 عصر ) نه تنها پوشش ابر ها كم نشدند بلكه  ابر ها بخش بيشتري از آسمان را پوشش دادند . بنابر اين بعد از اذان مغرب به امامت حاج آقاي بياتي نماز را به جماعت خوانديم و پس از صرف افطار در ساعت 45/5 عصر به طرف سه قلعه حركت نموديم . لازم به ذكر است كه جهت ارتباط با دفتر امام جمعه و آقاي مطيعي گوشي بيسم همراه داشتيم ولي متاسفانه اين گوشي در برقراري ارتباط ضعيف عمل كرد و خبر مربوط به رصد بعد از رسيدن گروه به سه قلعه صورت گرفت. در پايان جا دارد از شهرداري محترم سه قلعه كه وسيله  اياب و ذهاب را در اختيار گروه قرار دادند  تقدير و تشكر نماييم .

ليست وسايل رصدي : تلسكوپ روسي ( TAL120 ) ، دوربين دو چشمي روسي ( 40× 10) ( كرايه اي ) ، دوربين ديجيتال ( كرايه اي )

اعضاي شركت كننده : مهدي هاشم رئي ( مدير گروه ) ، حجة الاسلام والمسلمين حاج آقاي بياتي ، محمود رضا مختاري نژاد ( معلم ) ، علي كاظمي ( ليسانس جغرافيا ) ، سيد ابالفضل فضلي ( عكاس ) ، عباس شريف زاده (خبر نگار ) ، عليرضا كاظمي ، مهدي هاشمي ( دانش آموز ) و محمد رضا بيهقي (راننده )

 

 

 

                                                                         عكس هاي ارسالي آقاي هاشم زئي (نفر سمت راست در عكس سمت راست) 


گزارش شماره42

گزارش دهنده  آقای علی اصغر لطفی شورابی ، مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم علیه السلام (نمابر)

تاریخ رصد : شامگاه 23 آبان 1383 مطابق با 29 رمضان 1425 و 13 نوامبر 2004-11-22 محل رصدگاه : شهر نیاسر در 35 کیلومتری شمال غرب کاشان از توابع استان اصفهان

مختصات رصدگاه : عرض 33:01 شمالی و طول 51:14 شرقی با 1750 متر ارتفاع از سطح دریا

تجهیزات : یک دستگاه زاویه سنج دیجیتالی ، دوربین دوچشمی 20x60 و دو دستگاه دوربین دوچشمی 40x70

رصدگران : سید حسن سلطانی ، علی اصغر لطفی شورابی ، محمد عمارتی ، جواد ماشینی و یک نفر راننده

نتیجه رصد : افق غربی آسمان رصدگاه در ناحیه مسیر حرکت ماه سراسر و پوشیده از توده ای ابر سیاه رنگ و متراکم بود که باعث شد هلال رویت نگردد.


گزارش شماره41

گزارش دهنده  آقای سید محمد حسین نیری ، شیراز (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با سلام

برای رصد هلال شوال ابتدا با رئیس دفتر سیاستگذاری ائمه جمعه تماس گرفتیم. ایشان با ارتش هماهنگی های لازم را انجام داده بودند. ارتش دو دستگاه دوربین 20x120 برای این برنامه اختصاص داده بود. روز شنبه جلسه ای با حضور نمایندگان ارتش و سپاه و رصدگرانی که معرفی شده بودند برگزار و مقرر شد که سپاه نیز 3 دستگاه دوربین دیگر در اختیار رصدگران قرار دهد. در مجموع 6 گروه در استان فارس مستقر شدند که 2 گروه از تهران آمده بودند. از 4 روز قبل با تماس با اداره هواشناسی ، هوای 6 منطقه مورد بررسی قرار گرفت :

1-     ده پاگا

2-     برشنه

3-     دریاچه مهارلو

4-     خرامه

5-     جهرم

6-     فسا

طبق فاکسی که اداره هواشناسی ارسال کرد اولویت اول به خرامه و اولویت بعدی به نقطه ای دیگر داده شد. ما هم روز پنج شنبه به اتفاق دوست عزیزم آقای زمانی برای مکان یابی اقدام کردیم. همچنین روز جمعه نیز اقدام به مکان یابی شد و مکانی با نیم درجه ارتفاع موانع پیدا کردیم. مکان در دوراهی روستای سلطان آباد به خرامه با مختصات 29:32 شمالی و 53:18 شرقی قرار داشت. روز شنبه به اتفاق دوستانی از تیپ 37 زرهی ارتش و یک خبرنگار به منطقه عزیمت کردیم ولی به دلیل غبار و ابر ، رصد هلال زیبای شوال امکان پذیر نشد.
اعضای گروه : آقایان حجت الاسلام عاقلی امام جمعه محترم خرامه ، حجت الاسلام صفری امام جمعه محترم داریان ، کشاورز ، بذرافشان ، محمد حسین نیری
در پایان نیز افطار در خدمت حجت الاسلام عاقلی بودیم و از محضر ایشان استفاده کردیم. گروه وظیفه خود میداند از حجت الاسلام شیرمردی تشکر ویژه نماید که ما را در این برنامه حمایت کردند

                                                                                          عكس هاي ارسالي آقاي نيري 

گزارش شماره40

گزارش دهنده  آقای سالار آسایش ، گروه نجوم شفق ، اردکان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با سلام و تبریک به مناسبت عید سعید فطر

گزارش برنامه رصد هلال شوال

رصدگاه : تپه های جنوب شرقی اردکان

ابزار : تلسکوپ 8 اینچ سلسترون ، تلسکوپ 8 اینچ ویکسن ، دوربین های دوچشمی 10-30x60 و 7x50

نتیجه رصد : به دلیل پوشش ابر که در سرتاسر آسمان بخصوص قسمتهای غربی وجود داشت ، هلال رویت نشد. 

گزارش شماره39

گزارش دهنده  آقاي سيد رضا منجمي ، مركز آموزش نجوم اديب ، اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

سلام

گزارش رصد نا موفق هلال شوال 1425 ارسال مي گردد.

دو سه هفته قبل از پايان ماه مبارك رمضان به بررسي مناطق مختلف استان پرداختيم تا رصد گاه هاي مناسبي را براي رويت هلال بحراني شوال 1425 انتخاب نماييم چندين نقطه انتخاب گرديد  و هماهنگي لازم  با ديگر گروههاي رصدي استان انجام شد تا در رصد گاههاي  مختلف مسقر شويم. قرار بر اين شد كه گروه رصدي مركز نجوم اديب در ارتفاعات  منطقه نظامي هاشم آباد ( 100 كيلومتري غرب اصفهان) مستقر گردد.

ساعت 14:30 روز شنبه 23 آبان بعد از بسته بندي  پنج دستگاه دوربين دوچشمي 60*20  و  پنج دستگاه دوربين دوچشمي 50*10 و دو دستگاه دوربين دوچشمي 50*7 ، به همراه خانمها شكرچي ، مير شمشير گران ، عرب بهمني ، نوربخشيان و اميني و آقايان جانقربان ، منصوري ، لاله زار ، چيت ساز ، رعنايي ، مسيبي ، حجتي ،  مزروعي و چندين نفر از گروه 55  توپخانه اصفهان كه با حمايت و پشتيباني ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري  سه دستگاه دوربين 120*20 با خود آورده بودند ، عازم منطقه شديم.

اما چه عازم شدني!... (سالي كه نكوست ... از بهارش پيداست)

هنوز20-30 كيلومتر از اصفهان دور نشده بوديم كه ابرها غليظ تر و سياه تر شدند. به 50-60 كيلومتري كه رسيديم باران شروع به باريدن كرد. ابرهاي سياه در جلو ما ديده مي شدند. اما به خير گذشت... چند كيلومتر جلوتر باران متوقف شد. از دور ارتفاعات مورد نظر را مي شد ديد. دل تو دلمون نبود.( ... حالا مي ريم اون بالا و... .. آسمون پاك و... ).

حدود ساعت 16 به پادگان مورد نظر رسيديم. دژبان چيزي در مورد  ورود  ما نمي دانست. قرار شد با مركز تماس بگيرند و كسب تكليف كنند.عقربه بزرگ ساعت مكانيكي من به سرعت به طرف 6 حركت مي كرد( ساعت 16:30). به هر جا هم زنگ مي زديم( با موبايل آقاي جانقربان و آقاي حجتي) مي گفتند ..هماهنگ شده .. با آقاي ... تماس بگيريد...

تصميم گرفتيم دوتا از چهار تا ماشين به سمت محل رصد ( سايت رصدي ما قرار بود در بالاي كوهي باشد كه پادگان هاشم آباد در پايين آن كوه قرار داشت) حركت كنند. جاده خوبي داشت شايد 20-30 سال پيش آن جاده دو بانده را با آسفالت خوب ساخته بودند كه مي شد با ماشين در عرض 10-15 دقيقه تا بالاي آن كوه رفت.( پيش خودمان قرار گذاشتيم كه تا ما به بالاي كوه مي رويم هماهنگي لازم براي ورود ما به سايت ارتش  توسط بقيه افراد گروه در پايين كوه  انجام مي شود) كمي جلوتر بعد از عبور از چند پيچ و خم ، به يك دروازه آهني قفل شده رسيديم...) بايد برمي گشتيم. از آن بالا مي شد روستايي را ديد كه برگ درختان آن به رنگهاي زيبا وگوناگون ، خبر از آسمان بدون دود و غبار شهري در آن منطقه داشت. (در مناطقي كه از طبيعت بكري برخوردار  هستند در فصل پاييز رنگ برگ درختان قبل از ريزش به رنگهاي گوناگون ديده مي شود .. سبز ... نارنجي ... قرمز ... زرد...).

مجبور شديم در كنار جاده و روبروي پادگان ، به رصد بپردازيم . اما افق غربي ما تا حدود 6-7 درجه از ابر غليظ پوشيده بود و در بالاي آن تقريبا هيچ ابري ديده نمي شد.هوا هم بسيار سرد بود. بالاخره طبق محاسبات ماه غروب كرد ...اما آسمان افق غربي همچنان پوشيده از ابر بود. جالب اينكه چند نفر از سربازها تا 10-15 دقيقه بعد از غروب ماه ، هنوز انتظار ديدن آنرا داشتند و دل نمي كندند. وقتي برمي گشنيم از شيشه گل گرفته ماشين مي شد بخشهايي از راه شيري را ديد.

در پايان از حجت الاسلام و المسلمين ذاكري دبير ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري و حجت الاسلام و المسلمين  صالحيان رييس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه استان اصفهان تشكر مي نمايم.

                                                                                              عكس هاي ارسالي آقاي منجمي 

گزارش شماره38

گزارش دهنده  آقاي سعيد دوست محمدي ، ستاد استهلال استان كرمان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام و تبريك عيد فطر
ستاد استهلال استان كرمان ( جناب دكتر فاطمي ، ايرج غلامي ، سعيد دوست محمدي ) با انجام يك سري برنامه ريزي و مكان يابي در مناطق مختلف استان كرمان جهت رصد و رويت هلال ماه شوال اقدام نمود. ولي به دليل شرايط بد جوي و با هماهنگي سازمان هواشناسي به منطقه جيرفت (28:35 شمالي و 57:40 شرقي ) اعزام گرديد. ابزار رصد گروه دو دستگاه دوربين 20x120 و 40x150 بود. آسمان صاف ولي در افق غربي كمي غبار و ابرهاي كوچك به چشم مي خورد. البته جناب دكتر فاطمي و اينجانب در منطقه مستقر شده و آقاي غلامي به سراوان در استان سيستان و بلوچستان اعزام گرديد.

دوربين 40x150 در محل قرار گرفتن ماه در Best Time ثابت شد و با دوربين 20x120 اقدام به رصد كرديم. اين هلال در ساعت 16:58 توسط جناب دكتر فاطمي و سپس توسط اينجانب براي لحظاتي با دوربين 40x150 رويت گرديد.


                                                                                         عكس هاي ارسالي آقاي دوست محمدي 

گزارش شماره37

گزارش دهنده  آقاي داريوش ذوالفقاري راد ، ستاد استهلال استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

شركت كنندگان در رصد : حضرت آيت الله طباطبائي امام جمعه محترم اصفهان ، حجت الاسلام ابطحي ، حجت الاسلام هاشمي ، علي فروغي ، داريوش ذوالفقاري راد و جمعي از همراهان ستاد اقامه نماز جمعه اصفهان

محل رصد : شرق اصفهان

وضعيت جوي : ابري و باراني

ارتفاع موانع در افق غربي : حدود 5/1 درجه

تجهيزات رصدي : دوربين هاي دوچشمي 20x120 ، 27x150 ، 11x42 و 10x40 (تماما" ساخت صاايران) و دوربين تك چشمي 20x80 ، تئودوليت و قطب نما

نتيجه رصد : هلال رويت نشد

خلاصه گزارش : اين گروه يكي از گروه هاي اعزامي ستاد استهلال استان اصفهان بودند كه با توجه به پيش بيني جوي اعلام شده قبلي كه مبني بر ابرناكي آسمان استان اصفهان و شهرهاي همجوار استان بودو نيز با لحاظ برخي مسائل ديگر ، اين گروه در حوالي اصفهان مستقر شدند و پس از نصب كلي تجهيزات ، مترصد شكار هلال گشتند. در افق غربي جايي كه قرار بود هلال ماه خودنمايي كند ابر بسيار رقيقي وجود داشت به نجوي كه بارقه اي از اميد بر دلهايمان مي نشاند اما رفته رفته با حركت ابرهاي غليظ بر آن منطقه ، آن روزنه اميد هم بر ما بسته شد و آنگاه بود كه با صداي موذن شهر نداي الله اكبر را بر زبان دلهايمان جاري ساختيم و به ستايش خدايي پرداختيم كه خالق آن ابرهاي غليظ طاقت فرسا و آن بادهاي چموش جابجا كننده و آن غروب دلنواز سپهر عالمتاب است و شكرگذارش شديم كه اگر چه حجابي افكند بر كرشمه آن باريك نور ، اما بجز ماه ، ابر و باد و خورشيد را زير گنبد فلك آسمان ، يكجا ، هديه روح و جانهايمان كرد.

 

 

     حضرت آيت الله طباطبايي (كنار دوربين) ، حجج اسلام ابطحي (وسط) و هاشمي (چپ) ، آقاي فروغي (نفر دوم سمت راست) و آقاي ذوالفقاري (نفر دوم سمت چپ) 

گزارش شماره36

گزارش دهنده  آقاي محمد زاهد آرام ، سراوان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام و تبريك عيد فطر

از يك هفته قبل از رصد به نقاط مختلف شهرستان رفته و به دنبال رصدگاهي مناسب بودم كه بلاخره دو مكان با افق مناسب پيدا كردم و در اين رابطه لازم است از حاج آقا موحديان امام جمعه محترم سراوان و آقاي مهندس اربابي رئيس اداره راه و ترابري ، مهندس بهروز معيني مقدم ، امام بخش يوسفي ، پركي و دوست همراه بسيار عزيزم كيوان كريمي زاده تشكر فراوان كنم. از طريق ستاد استهلال دفتر رهبري ، دوستان بزرگوار آقايان ايرج غلامي ، عباس احمدي ، آزرمي و قهاري روز شنبه به سراوان رسيدند و بعد از شور و مشورت ، اكيپ آقاي غلامي در روستاي كلپورگان (26:16 شمالي و 62:33 شرقي) مستقر شده و من به اتفاق آقايان مولوي رحيم بخش ، بلوچ زهي ، حاج آقا زاهدي ، مهندس اربابي ، آقاي مشكي بخشدار محترم سراوان ، محمدي و كيوان كريم زاده در روستاي دهك (27:12 شمالي و 62:37 شرقي) مستقر شديم. من با دوربين دوچشمي 20x120 (از سپاه زاهدان) و كريم زاده با تلسكوپ شكستي 20x60 كار رصد را شروع كرديم ، گرچه من قبلا" با چنين دوربيني كار نكرده بودم.

افق كاملا" صاف و حداكثر ارتفاع موانع (كوه) 25 دقيقه قوسي و غبار مختصر تا ارتفاع 3 درجه. با وجود تلاش زياد موفق به رصد هلال نشديم. اما در كلپورگان آقايان غلامي و احمدي موفق شدند. در پايان با تشكر از همه كساني كه ما را در اين كار ياري كردند.


 

گزارش شماره35

گزارش دهنده  آقاي محمد همايوني ، مركز نجوم نجف آباد (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

بسم الله الرحمن الرحيم

سلام عليكم

با احترام و تبريك به مناسبت عيد سعيد فطر ، گزارش فعاليت هاي آسمان سرا ( مركز نجوم نجف آباد ) را در خصوص رويت هلال ماه شوال به شرح زير تقديم مي كنم :

طبق هماهنگي انجام شده با ستاد استهلال استان اصفهان رصدگاه گروه اعزامي از آسمان سرا به همراه گروه نجوم دولت آباد وگروه حجت الاسلام صالحيان در قله كوه پنجه واقع در جنوب نجف آباد و شمال كارخانه ذوب آهن تعيين شده بود. همه گروه هاي نجومي اعزام شده در زمان مقرر در محل قله مستقر شده و با استفاده از تجهيزات خود و به همراه دوربين هاي دوچشمي 20x120 كه عزيزان ارتشي به همراه داشتند به رصد هلال ماه شوال پرداختند.

مكان : كوه پنجه ( 32:41 شمالي و 51:22 شرقي)

زمان : شنبه 23/8/83

ابزار : تلسكوپ شكستي 80 ميلي متري ، دوربين دوچشمي 20x60 و 20x120

وضعيت جوي : ابري

افراد شركت كننده : محمد باقري ، رحيم پويا ، رضوان پويا ، الهام توكلي ، محمد همايوني ، رجبعلي عباسي (راننده)

نتيجه رصد : متاسفانه به علت وجود لايه هاي ابر هيچكدام از افراد گروه هاي اعزامي موفق به رويت هلال نشدند.

با تشكر

                                                       از راست به چپ : رحيم پويا ، محمد همايوني ، محمد باقري ، رضوان پويا و الهام توكلي

 گزارش شماره34

گزارش دهنده  آقاي سيامك نيك طلب ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

به نام خداوند خورشيد وماه           که دل را به نامش خرد داد راه

حلول ماه مبارک شوال و عيد سعيد فطر مبارک  .

گزارش رؤيت هلال شامگاهي شوال 1425

گروه اعزامی ستاد استهلال به استان فارس

با سلام و تبريک عيد فطر و موفقيت رصدگران هلال ؛ در ابتدا با  مقدمه ای گزارش مشروح سفر را عرض می کنم و در پايان خلاصه رؤيت را به اطلاع می رسانم .

صبح روز پنج شنبه 21/8/1383 به اتفاق دوستان همگروه آقايان علی ابراهيمی سراجی ، مهدی دانشيار و محمد غياثی صلوات همان طور که از مدتها قبل با ستاد استهلال هماهنگ شده بود و با کمک وياری ايشان به سوی شيراز رهسپار شديم . ساعت 8 صبح به شيراز رسيديم و بعداز هماهنگی با دفتر امام جمعه محترم شيراز واستقرار در شيراز به برنامه ريزی برای رؤيت پرداختيم و در همان لحظات متوجه شديم که بنا بر پيش بيني هواشناسی هوا در روز شنبه مناسب نمی باشد . سرانجام قرار شد در جلسه ای که بعداز ظهر در دفتر امام جمعه با حضور حجت الاسلام شيرمردی مسئول سياست گذاری ائمه جمعه استان فارس و چند تن از رصدگران با تجربه استان فارس برگزار می شود شرکت نماييم . اين جلسه با حضور آقايان موسی زمانی و نيری برگزار شد و به دليل شرايط نامساعد جوی که برای روز شنبه در استان فارس پيش بينی می شد ماحصل اين جلسه اين بود که رصدگران برای بالا بردن احتمال ديدن هلال به پنج گروه تقسيم شده و در پنج مکان به رؤيت بپردازند. به همين دليل گروه چهار نفره ما به دو گروه تقسيم شدند و آقايان دانشيار و غياثی به جهرم که از قبل نيز هماهنگ شده بود رفته و من آقای ابراهيمی به سمت شمال استان رفته و به  پايگاه هوايی شهيد احمدی در نزديکی آباده و گردنه کولی کش رفته و بعد از بازديد از افق آنجا مکان رصدی مناسب را انتخاب کنيم .

به هر ترتيب با توکل بر خدا صبح جمعه آقايان غياثی و دانشيار به سوی جهرم و ما نيز به سوی شمال حرکت کرديم . در راه افق غربی و وضعيت جوی را تحت نظر داشتيم که ابرهای نازک سيروسی تمام آسمان را فرا گرفته بود و غبار غليظي نيز به دليل وارونگی جو بر همه جا حکمفرما بود . تا سعادت شهر هيچ جای مناسبی پيدا نشد  و تنها يک افق مناسب در نزديکی صفا شهر نظرمان را جلب کرد . ظهر به پايگاه شهيد احمدی رسيديم و با ديدن اوليه آنجا اميدوار شديم که محل بسيار مناسبی را پيدا کرده ايم . بعد از نماز با همراهی جناب آقای سرهنگ غفوری فرمانده پايگاه به محل مورد نظر که در ارتفاعات قرار داشت رفته که با ديدن افق آنجا و با محاسبه مکان هلال متوجه وجود کوه های بلند در سمت مورد نظر که 1.5 تا 2 درجه از افق را می گرفت شديم و از اين مکان صرفنظر کرديم .البته اين پايگاه افق بسيار عالی شمالی و نيز شرقی دارد . سپس به سوی آباده به همراه سرهنگ غفوری حرکت کرديم که با همراهی ايشان دو مکان در شرق و غرب شهر را بازديد کرديم و افق غرب آباده را مناسب و بدون غبار ديديم و مکان شرقی شهر را که تپه ای در نزديکی امام زاده ای بود مناسب يافته و آقای ابراهيمي نيز محلي را شناسايي کردند که فقط نيم درجه آن پوشيده بود . در آنجا مهمان امام جمعه محترم آباده آقای حجت الاسلام موسوی بوديم . در تمامی لحظات متوجه وضعيت جوی بوديم و در انتظار لحظه ای که کمی از افق غربی باز شود.

صبح شنبه هوا ابر و آفتاب بود و ابرها ضخيم تر و تيره تر شده بودند. در آباده به محاسبات دقيق تر با نرم افزار پرداختيم و همکاران سازمان تبليغات اسلامی  را نيز زحمت داديم . در ساعت 3 بعد از ظهر دوربين 120*20 به همراه چند تن از عزيزان ارتشی به آباده رسيدند و به سرعت به محل رصد رفتيم که متأسفانه هوا هر لحظه برای رصد بدتر شد و افق موردنظر پوشيده تر و هيچ امکانی برای رؤيت هلال وجود نداشت ، ولی باران رحمت الهی بر سر ما باريدن گرفت. هنوز از تپه ها پايين نيامده بوديم که خبر رؤيت هلال توسط همگروهمان آقای غياثی در جهرم به ما رسيد و باعث شادی و مسرت ما نيز شد . اميدوارم گزارش کامل ايشان نيز به دست شما برسد . همان شب بعداز صرف شام که ميهمان حاج آقا موسوی بوديم به همراه گروه اعزامی از ارتش به سوی شيراز برگشتيم و به دوستانمان در آنجا پيوستيم . سرانجام روز عيد فطر نيز به تهران مراجعت کرديم و خاطر خوبی از مردم و استان فارس در ذهنمان باقی ماند .

خلاصه گزارش :

مكان رصد : ارتفاعات شمال شرقی آباده – استان فارس

عرض جغرافيايی  31 درجه و 11 دقيقه شمالی و طول جغرافيايی 52 درجه و 40 دقيقه شرقی

زمان رصد : شنبه 23 / آبان / 1383  مطابق با 13 نوامبر  2004 ميلادی

رصدگران : 1 - علی ابراهيمي سراجی 2 - سيامک نيک طلب

همراهان : حجت الاسلام والمسلمين آقای موسوی خراسانی ( امام جمعه محترم آباده ) , حجت الاسلام والمسلمين آقای جهرمی ( امام جمعة محترم صغاد ) – گروه اعزامی ارتش از شيراز : آقايان سرهنگ حمزه سياری ، حصرابی ، يونس حياتی ، هادی حاجتمند و محمد ويسی ( راننده) – گروه صدا وسيمای آباده : آقايان مهدی کارگران و محمد صابری و نيز پسران بزرگوار حاج آقا موسوی  و راننده ايشان

ابزار رصدی : دوربين دو چشمی 120*20 آمريکايی ، دوربين دو چشمی 50*7 قطب نمادار آلمانی و دوربين دو چشمی 50*7 صا ايران

وضعيت جوی : هوا  ابری و بارانی و وجود  ابرهای پراکنده در جنوب و قطور در شمال و غرب

موانع افق : تا 0.5 درجه کوه در مکان غروب ماه

نتيجه رصد : هلال به دليل شرايط نا مساعد جوی رؤيت نشد .

سپاس و تشکر :

تهران : آقايان ذاکری , شاکری , عباسی و مرزانی ( ستاد استهلال )

شيراز : حجت الاسلام والمسلمين حاج آقا شيرمردی , آقايان زارع و حسينی ( راننده از شيراز تا آباده ) ودوست عزيز موسی زمانی و پيش بينی هواشناسی شيراز آقای اسماعيل زاده

آباده : حجت الاسلام والمسلمين سيد حسن موسوی خراسانی ( امام جمعة محترم آباده ) و خانوادة محترمشان , سرهنگ غفوری و همکارانشان در پايگاه شهيد احمدی به ويژه آقای ابراهيمي , و تمامی اعضای اعزامی ارتش از شيراز و عزيزان سازمان تبليغات اسلامی آباده و مردم اين شهر

و نيز امام جمعه محترم جهرم حجت الاسلام والمسلمين دکتر دژکام و فرمانداری و کانون نجوم جهرم که سعادت زيارتشان را نداشتيم .

اساتيد بزرگوار : آقايان محمدرضا صياد , سيد محسن قاضي مير سعيد ,  حجت الاسلام والمسلمين موحد نژاد , عليرضا بوژ مهرانی , مسعود عتيقی

دوستان عزيز : محمد حسين الماسی , امير اله مانی , ياشار بهمند , عليرضا ثنايي , حميد جديري خداشناس , معين الدين خدامی , روح الله عزيزی , محمد فتحی , علی کوهپايی و گروه غير حرفه ای رؤيت هلال ماه های قمری جوان در ايران

انجمن نجوم آماتوری ايران ( گروه پژوهش و رؤيت هلال )

مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظيم - شهرری

و تمامی کسانی که ما را در اين راه ياری رسانده و کمک های معنوی ومادی آنها همواره همراه ما بوده است.

با آرزوی روز های موفق و خوش برای همه شما

در دايرة قسمت ما نقطة تسليميم                لطف آن چه تو انديشی , حکم آن چه تو فرمايی

علی ابراهيمی سراجی - سيامک نيک طلب – التماس دعا


 

گزارش شماره33

گزارش دهنده آقاي سيد محسن قاضي مير سعيد (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام ، گزارش رويت هلال ماه شوال گروه ما بسيار طولاني و خسته كننده است ،انشاءالله فيلم آن را جناب صفاريان پوربه موقع پخش خواهند نمود. به  پيوست عكسي از افق محل رصد و همچنين عكسي از همراهان به اضافه عكسي از هلال ماه در شامگاه يك شنبه اول ماه شوال1425 ارسال مي گردد.

 

                                                                                          عكس هاي ارسالي آقاي مير سعيد

 گزارش شماره32

گزارش دهنده  آقاي رضا طيب طاهر ، گروه رؤيت هلال ا نجمن نجوم دزفول (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام و تبريك عيد سعيد فطرگزارش رؤيت هلال شوال 1425 تقديم می شود:

تاريخ :*** شنبه 23 آبان 1383 ، 29 رمضان 1425 ، 12 نوامبر 2004***

رصدگاه : 45 كيلومتری غرب شهرستان دزفول

مختصات رصدگاه : 32:22 شمالی و 47:56 شرقی

گروه رصدی: رضا طيب طاهر-اميرقاری- داود قاری-هادی قاری- محمد طيب طاهروحسين عجم (عكاس)

تجهيزات : دو دستگاه دوربين دو چشمي 120*20 و150*40 ، تعدادی دوربين دوچشمی  و دستگاه جی.پی.اس

غروب خورشيد : ساعت  17:19

مكث ماه : حدود 31 دقيقه      

نتيجه رصد : هلال ماه شوال با دوربين دوچشمی 120*20 رؤيت شد.ولی هلال ماه با چشم غير مسلح ديده نشد.

خلاصه گزارش: بنده به اتفاق دوستان از هفته ها پيش مسير دزفول – انديمشك تا دهلران به سمت غرب كشور را جهت پيدا كردن رصگاه مناسب جستجو كرديم ودر نهايت همان نقطه قبلی كه هلال شعبان را رصد كرده بوديم  با برسی فراوان وبا توجه به شرايط جوی در روز شنبه مورد تاييد قرار گرفت.

با توجه به هماهنگی هايی كه ازطرف ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری با دفتر امام جمعه محترم شهرستان دزفول و سپاه ناحيه دزفول مبنی بر حمايت و پشتيبانی از گروه رصدی ما شده بود ما توانستيم ابزارهای رصدی مورد نياز وساير هماهنگی ها را انجام داده ودر روز شنبه حدود 2 ساعت قبل از غروب خورشيد در مكان رصدی حاضر شديم.

برنامه ما شامل دوقسمت بود. در مرحله اول كه يك كلاس ترويجی وآموزشی الفبای رؤيت هلال برای  تعدادی از دانش آموزان علاقه مند ، افرادی از دفتر امام جمعه و بسيج دانش آموزی ، در مكان رصد برگزار شد و يك سری نكات مهم عملی رصد هلال ماه را به افراد آموزش داديم . مرحله دوم كه شامل دو گروه دونفره و با دوربين های 120*20 و150*40 آماده رصد هلال شديم. بعد از تنظيم كردن دوربينها در لحظه غروب خورشيد ، كار رصدی ما شروع شد در حالي كه طبق پيش بينی های قبلی توده ابر از منطقه ما عبور كرده بود ، افق ما دارای موانعی حدود نيم درجه ، غباربسيار رقيق  تا ارتفاع 5/1 درجه و لكه های پراكنده نازك ابر تا ارتفاع حدود 9 درجه بود.

اولين رؤيت : در ساعت 17:26

آقای امير قاری بنده را صدا كرد واعلام كرد كه هلال را در دوربين 120*20 ديده است ولی بنده چيزي رصد نكردم (به خاطر تنظيم فوكوس چشمی با چشم ايشان ، موردی كه مدتی بعد متوجه آن شدم) ، چند دقيقه ای گذشت دوباره آقای قاری بنده را در ساعت 17:29 صدا كرد كه در حال ديدن هلال است ، اين بار بنده نيز هلال را مي ديديدم ولی به خاطر ارتفاع كم هلال و روشن بودن افق ، هلال ماه شوال (با توجه به داشتن ساير مشخصه های بهتر از هلال شعبان) بسيار نازكتراز هلال ماه شعبان بود كه ما در اين نقطه در دو ماه قبل رصد كرده بوديم .

در پايان بنده از تمام عزيزانی كه ما را در انجام اين برنامه رصدی كمك وحمايت كردند تشكر مي نمايم بخصوص از امام جمعه محترم شهرستان دزفول جناب حاج آقا تقوی ، فرماندهی سپاه ناحيه دزفول جناب سرهنگ پاسدار نادبی ، مسؤل بسيج دانش آموزی سپاه دزفول جناب سرهنگ دوم پاسدارهفت تنانيان  و مسؤل حوزه بسيج دانش آموزی ستوان سوم پاسدار محسن ملك پور . اميدوارم كه در برنامه های رصدی بعدی نيز ما را حمايت و پشتيبانی كنند. ضمنا از رئیس محترم اداره آموزش و پرورش دزفول جناب آقای قنبر زاده ومعاونت این اداره جناب آقای نعیمی که ما را همراهی کردند تشکر می کنم.

 

   

                                                                                          عكس هاي ارسالي آقاي طيب طاهر

 گزارش شماره31

گزارش دهنده آقاي كاظم كوكرم (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با عرض سلام و تبريک فرا رسيدن عيد سيعد فطر

اينجانب کاظم کوکرم به همراه آقايان حمید رضا پیرایش و حمید رضا نیکویی ضمن هماهنگی با ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری موفق شديم تا نظر مساعد مسولين لشکر 17 علی ابن ابی طالب سپاه پاسداران، مستقر در استان قم را نسبت به استفاده از دوربين هاي قدرتمند 20*120 جهت رويت هلال ماه شوال به دست آوريم.

گروه ما در روز جمعه 28 رمضان عازم شهرستان قم شد. در قم پس از ملاقات با حاج آقا دهقان (امام جمعه شهرستان جعفريه) و آقاي ترابيان (از افسران سپاه) به بررسی موقعيت مکانی که براي رصد در نظر گرفته بوديم يعنی روستاي تقي آباد (واقع در دشت کوير) پرداختيم. آقاي ترابيان صبح همان روز به همراه چند نفر به تقی آباد رفته بودند و مکان را مورد بررسی قرار داده بودند. از اين رو با  منطقه آشنایي کامل داشتند.

سپس گروه ما همراه با 2 تن از  پرسنل متخصص سپاه (آقايان حيدری و جعفری) به منظور بررسی بيشتر افق غربی منطقه و استقرار بهتر همراه با 1 دستگاه دوربين 20*120 و تجهيزات ديگری همچون GPS، قطب نما و نيز تمامی امکانات رفاهی جهت گذراندن يک شب سرد در دشت کوير عازم تقی آباد شديم. در کوير قبل از رسيدن به تقي آباد در محلی به نام امام زاده حسن جهت سپری نمودن شب مستقر شديم (از قبل توسط سپاه هماهنگی شده بود). طی شب در محوطه امامزاده فرصت را مغتنم شمرديم و از دوربين 20*120 سپاه و دوربين 20*60 خودمان جهت رصد آسمان بهره برديم. فرداي آن روز هنگام ظهر هوا ابری شد و باران هم باريد!

2 ساعت قبل از غروب هوا کمی بهتر شد و اميدی در ما براي ديدن هلال به وجود آمد و در همين هنگام حاج آقا دهقان و آقايان ترابيان، بي طرفان و چند تن ديگر به همره 1 دستگ دوربين 20*120 ديگر به ما ملحق شدند و اميد ما بيشتر شد. سپس همگی با تمام تجهيزات عازم يک تپه نسبتا" بلند در نزديک همان محل شديم. مکان رصد بسيار عالی بود و ما در ساعت 16:30 در محل موضع گرفتيم. آفتاب در ساعت 16:59:50 غروب ميکرد و من سمت و ارتفاع ماه و خورشيد را 2 دقيقه به 2 دقيقه بر حسب درجه و ميليیم محاسبه کرده بودم. همه چيز براي به دام انداختن هلال فراهم بود که 20 دقيقه قبل از غروب، افق غربی توسط لايه ضخيمی از ابر تا ارتفاع 8 درجه بسته شد و علیرغم تنظيم دقيقه دوربين هاي 20*120 و 20*60 بر روي محلی که بايد ماه رويت ميشد، ما چيزی جز لایه های ضخيم ابر نديديم! (قسمت اين بود!) در پايان وظيفه خود ميدانم از کليه عزيزانی که ما را در اين رصد ياری دادند تشکر کنم. اميد است از اين پس نيز (همچون همين برنامه رصدی) شاهد همگرایی و هماهنگی کامل نيروهاي مسلح با گروه هاي نجومی نه فقط در زمينه رويت هلال بلکه در ساير زمينه های علمی نيز باشيم.

با سپاس فراوان

 

                                                                                             عكس هاي ارسالي آقاي كوكرم 

گزارش شماره30

گزارش دهنده آقای محمدرضا اسفندی ، رصدخانه شهرداری فسا – استان فارس (گزارش تلفنی)

تاریخ : شنبه 23 آبان 1383

رصدگاه : روستای زاهد شهر در اطراف فسا

مختصات جغرافیایی : عرض 28:45 شمالی و طول 53:38 شرقی با 1330 متر ارتفاع از سطح دریا

زمان غروب خورشید : ساعت 16:58

ابزار رصد : تلسکوپ 14 اینچ مدل MEADE LX200GPS ، با نسبت کانونی 10 و چشمی 26 میلی متری

زمان استقرار در رصدگاه : دو روز قبل از رصد

وضعیت جوی : آسمان بدون ابر اما با غبار زیاد

رصدگران : محمد حسن اسفندي ، محمدرضا اسفندی ، رضا سپهری ، محسن شریفی ، راحله آزرم ، علی حاج احمدی ، احسان فضلی و چند نفر همراه از دفتر امام جمعه محترم فسا

اولین رصد هلال : در ساعت 17:03

تمامی همراهان موفق به رویت هلال با تلسکوپ شده اند.


 

                                                                                               عكس هاي ارسالي آقاي اسفندي 


گزارش شماره29

گزارش دهنده  آقای لاوری ، بوشهر (گزارش تلفنی)

ایشان در منطقه بوشهر اقدام به رصد هلال نموده اند ولی بدلیل وجود غبار زیاد در آسمان ، موفق به رویت نشده اند. 


گزارش شماره28

گزارش دهنده  آقای محمد غیاثی (گزارش تلفنی)

تاریخ رصد : شنبه 23 آبان 1383

رصدگاه : ایستگاه مخابراتی شهرستان جهرم

مختصات رصدگاه : عرض 28:32 شمالی و طول 53:30 شرقی با ارتفاع 2040 متر از سطح دریا

وضعیت جوی : افق غربی آسمان نیمه ابری همراه با غبار

موانع دید افق غربی : حدود 1 درجه

رصدگران : حجت الاسلام دژکام امام جمعه محترم جهرم ، محمد غیاثی ، مهدی دانشیار و حدود 15 نفر همراه

نتیجه رصد : هلال شوال در ساعت 17:17 توسط آقای غیاثی و با دوربین 20x60 رویت شد. پس از ایشان امام جمعه محترم جهرم ، سه بار با دوربین 25x125 هلال را رویت نمودند و بعد از آن تمامی اعضای گروه هلال را با استفاده از دوربین مشاهده کردند. بدلیل وجود غبار ، هلال ماه به سختی کمان ابروی خویش را به ما نشان داد.. این هلال در مجموع حدود 6 تا 7 دقیقه رصد شد.

مشروح گزارش ( در تاريخ 2 آذر در سايت قرار گرفت)

باسمه تعالي

با سلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات

« خدايا ؛‌ در اين روز مرا به رحمت بي پايانت بپوشان و توفيق اطاعت و حفظ از گناهان را روزيم فرما و دلم را از تاريكيهاي تهمت پاك دار . اي پذيرنده عذر و لغزشهاي گناهكاران . »

تيم رصدي مركز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظيم (ع ) ، طي حكمي از سوي ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري به همراه دوتن از اعضاي غير حرفه اي رؤيت هلال ماه به سوي رصدگاهي در شهر جهرم در استان فارس ( شيراز ) ، كه طبق محاسبات رصدي موقعيت هلال براي رؤيت مطلوب بود اعزام شد . تيم ما  شامل آقايان محمد غياثي صلوات ، مهدي دانشيار  علي ابراهيمي ، سيامك نيك طلب در روز پنجشنبه بعد از رؤيت آخرين هلال صبحگاهي رمضان 1425 ه . ق در فرودگاه مهر آباد تهران با چشم غير مسلح در ميان غبار محلي و آسمان نيمه ابري در ساعت 40 : 6 صبح با هواپيما عازم شيراز شد ند .

پس از هماهنگي لازم طي جلسه ي با ستاد استهلال دفتر حضرت آيت الله حائري شيرازي ، امام جمعه محترم شيراز و جناب آقاي حجه الاسلام والمسلمين شيرمردي ، مسئول محترم سياست گذاري ائمه جمعه فارس و گروه محلي نجوم استان آقايان زماني و نيري جهت هماهنگي هر چه بيشترگروهها با توجه به گزارشات هوا شناسي ايران مبني بر ابري بودن آسمان در روز جمعه و شنبه تصميم براين شد كه تمامي اعضاءي گروه نجومي اعزامي از دفتر رهبري و رصدگران محلي كه به تعداد 8 الي 10 نفر مي رسيد . گروهها براي رؤيت هلال به شهرهاي مختلف در سطح استان تقسيم شدند . لازم بذكر است كه گروههاي محلي در شهرستان آباده ، سپيدان و فسا موضع گرفتند .

 گروه چهار نفري ما درجلسه اي با موافقت آقايان ،‌ قرار براين شد كه آقايان علي ابراهيمي و سيامك نيك طلب به شهر آباده وآقايان مهدي دانشيار و محمد غياثي صلوات به شهر جهرم « شهر دارالمومنين » اعزام شوند .

 روز پنجشنبه در شهر شيراز اقامت گزيديم و پس از استراحت ، گروه چهار نفري ما در روز جمعه باتقسيم گروهي دونفري  آقايان ابراهيمي و نيك طلب همراه راننده به آباده عازم شدند و گروه ما آقايان مهدي دانشيار و محمد غياثي با راننده ستاد ، عازم شهر جهرم شديم در طول مسير شيراز به جهرم ، درختان سبز پرتقال ، خرما و ليمو مناظر زيبايي را در اطراف شهر بوجود آورده بودند.

 روز جمعه روز انجام فرائض ديني بود . خيلي خوشحاليم كه سعادت نصيب ما شد در كنار مردم متدين جهرم نماز جمعه رادر مصلي شهر به امامت حجه الاسلام والمسلمين حاج آقاي دژكام اقامه نموديم .

 آقاي عزت آزادگان از فرمانداري شهر جهرم ، دفتر امام جمعه و با همكاري كانون نجوم جهرم كه مشتمل بر دانشجويان دانشگاه پيام نور آن اقليم بود براي شناسايي منطقه  همراه راننده مخابرات به منطقه اعزام شديم . با تلاش فراوان در بلنداي كوهها ، رصدگاه ايستگاه مخابراتي كه در ارتفاع 2040 متر قرار گرفته بودانتخاب كرديم .

با بدست آوردن اطلاعات لازم رصدي از طريق جي پي اس  و محل دقيق غروب خورشيد براي شناسايي و رصد هلال ماه  اقدام نموديم .  از انجايي كه شهر با كوهها محاصره شده بود پيدا كردن مكان مناسب براي رصد كارما را بسيار مشكل مي كرد . با توجه به اينكه ما در ارتفاع بالاتري نسبت به شهر قرار گرفته بوديم حدوداً يك الي يك ونيم درجه موانع طبيعي داشتيم . به هر حال براي رصد هلال ماه مكان مناسبي بود . بعد از غروب خورشيد همان روز به شهر باز گشتيم و درمهمانسراي كميته امدادامام (‌ره ) شهراستراحت كرديم . صبح فرا رسيد . هيجان واضطراب بيش ار معمول وجود ما را فراگرفته بود مبادا اينكه هوا ابري و باراني باشد . من خواب بودم يكدفعه صداي
 آقاي دانشيار به گوشم پيچيد كه مي گفت غياثي پاشو هواابري است . هوا واقعاً ابري بود  . با گذشت زمان و باعنايت حضرت حق ، رفته رفته هوا بهترشد ودر مغرب از ابر خبري نبود . بالاخره لحظه ديدار فرارسيد . برادران سپاهي كه سه دستگاه دوربين شكاري 150 * 40 ، 125 * 20 ، 80 * 20 به همراه داشتند در منطقه مستقر شدند . حضور به موقع امام جمعه محترم ، فرمانداري ، جهاد كشاورزي ، سپاه ،اداره مخابرات و صداسيما در ايستگاه مربوطه محيط را هيجان انگيزتر مي كرد . بعد از مسقر كردن دوربين ها اطلاعات دقيق رصدي در اختيار اعضاء قرار گرفت تا رصد به نحواحسن انجام پذيرد . لحظه غروب خورشيد فرا رسيد همراهان در كنار دوربين به تنظيم كردن آن پرداختند . نفس ها در سينه حبس شده بود سكوتي عظيم  فضا را در برگرفته بود . خورشيد آرام آرام صنحه آسمان را ترك مي كرد و گوي و ميدان را دست ماه و رصدگران مي سپرد . افق داراي غبار نسبتاً غليظي بود كه رصدگران را با مشكل جدي روبرو مي كرد و درگوشه وكنارآسمان ابر هاي نازك و پراكنده وجود داشت  . هوا رفته رفته سردتر مي شد . آقاي غياثي با دوربين مخصوص خود ش 60 * 20 روسي با وسواس و اضطراب خاصي افق را جستجو مي كرد تا شايد عروس حضرت ماه نقاب از چهره بر افكند . همه اعضاء در پشت دوربين قرار گرفته بودند و گروهي هم به افق خيره شده بودند كه آيا واقعاً فردا عيد است يا نه ؟ جناب آقاي دژكام ، امام جمعه فرزانه جهرم نيز به آسمان خيره شده بودو انتظار نويدي مسرت بخش را مي كشيد .

ناگهان جناب آقاي غياثي ، ركوردار رؤيت هلال از جايي كه نشسته بود بلند شد و به سوي امام جمعه رفت و دوباره با دوربين خود به افق خيره شد . ساعت حدوداً 17 : 17 بود صدا بلند شد : « من هلال را ديدم ، ديدم . » اين صداي آقاي غياثي عقاب تيز بين تيم رصدي ما بود . «  اجازه دهيد دستهايم از لرزش بيافتد. » طنين رؤيت در سايت بگوش رسيد و مردم شروع به صلوات فرستادن شدند . آقاي غياثي با دقت فراوان افق را مي نگريست . سپس سراسيمه بلند شد و به سوي دوربين 150  * 40  صاايران رفت  و شروع به بررسي افق كرد و فرياد كشيد : « پيچهاي آن را سفت كنيد . پيچهاي دوربين را سفت كردند »  و از امام جعه خواست تاپشت دوربين قرارگيرد  .

 غياثي دائماً تكرار مي كرد هلال از ساعت حدوداً 5/2 تا 6  مي باشد شكل آن را روي كاغذ براي آقاي دژكام كشيد . امام جمعه با دقت فراوان شروع به رصد كرد سرانجام در ساعت 23 : 17 گفت ماه را رؤيت كردم . ولوله عجيبي در منطقه بوجود آمد . به ترتيب بعد از ايشان آقاي مهدي دانشيار ،‌ آقاي عزت آزادگان و گروهي از رؤيتگران اين ماه طناز كه تعدادشان به 15 نفر مي رسيد اين هلال طنازرا به دام انداختند و به مدت 6 الي 7 دقيقه هلال را با چشم مسلح رصد كردند .

ماه بسيار نازك بود و چون در قسمت نارنجي آسمان افق قرار داشت تشخيص آن بسيار مشكل بود و اگرصداو سيما با خود دوربين فيلمبرداري با كيفيتي همراه داشتند
 مي توانستيم  از هلال ماه شوال 1425 ه ق عكس و فيلم داشته باشيم و به جرات
 مي توان گفت : اگر حضور رصدگر با تجربه اي مثل جناب آقاي غياثي نبود به هيچ عنوان از ميان غبار غليظ افق  هلال ماه ، قابل تشخيص نبود .

همه راصدان از اين قدرت تجربه رصدي آقاي غياثي به وجد آمده بودند و صلوات مي فرستادند . كم كم  هلال ماه در لابلاي غبار تيره و در كنار افق از ديده پنهان شد . امام جمعه جهرم پس از تماس با ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري خبر رؤيت هلال با دوربين دوچشمي 60 * 20 و ... در جهرم را به اطلاع ايشان وصداوسيما رساندند .

لازم بذكر است ساير گروههاي رصدي استان فارس به غير از فسا قادر به رؤيت هلال شوال نشدند و در ساير نقاط ايران نظير كرمان با دوربين هاي بزرگ شكاري هلال را رؤيت كردند .

با عنايت خداوند و حضرت عبدالعظيم الحسني ( ع ) تنها گروه رصدي جهرم كه تيم رصدي مركز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظيم ( ع ) بود توانست هلال ماه را با دوربين كوچك 60 * 20 به دام اندازد .

و در پايان از ستاد استهلال دفترمقام معظم رهبري ،  امام جمعه محترم شيراز و جهرم ، سايت مخابراتي جهرم  و تمام كسانيكه در اين برنامه ما را ياري نمودند تشكر و از خداوند كريم  سلامتي وآرزوي موفقيت و شادكامي را داريم .

 

موقعيت جغرافيايي شهر جهرم  :

عرض جغرافيايي :     32 / 28      و      طول  جغرافيايي :  30 / 53

لحظه غروب خورشيد :  حدوداً  04 :  17

لحظه رؤيت هلال : 15 :  17   براي اثبات رؤيت .

نام منطقه : ايستگاه مخابراتي   -   ارتفاع : 2040 متر از سطح دريا

ابزار : دوربين دوچشمي 150* 40 ، 125 * 20 ، 80 * 20 ، 60 * 20  و GPS

نام راصد اول :   محمد غياثي صلوات  -  ساعت :  17: 17  -  ابزار : دوربين دوچشمي 60 * 20

نام راصد دوم : اقاي دژكام -  ساعت :  23 ، 21 ، 19: 17 براي تاييد - ابزار : دوربين   دوچشمي 125 *  20و 150 * 40                                    

موقعيت آسمان : آفق كاملاً غبار آلود و ابرهاي نازك و پراكنده در قسمت جنوبي و شرقي  آسمان

شكل هلال : بسيار نازك و از ساعت حدوداً  5/2  تا  6   شكل هلال راتشكيل مي داد .

همراهان : آقايان مهدي دانشيار ، محمد غياثي ، دژكام ، عزت آزادگان ، فيروزي ، اوسط جهرمي ، حسيني ، زماني فرد ، بذر افشان و ...

 

                                                                                             عكس هاي ارسالي آقاي غياثي 

گزارش شماره27

گزارش دهنده  آقای اله مانی (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

گزارش رویت هلال شوال 1425 (23/8/83)

گروه رویت هلال انجمن نجوم آماتوری ایران

رصد گاه : ارتفاعات شهرستان جم ، استان بوشهر (عرض 27:31 شمالي و طول 52:10 شرقي)

رصد گران : مهندس مسعود عتیقی ، سید جواد پورایوانی، سید اسد رجبی ، امیر اله مانی

ابزارها : دوربین دو چشمی ، 150×35 ، 60×10، 50×7

وضعیت کلی جوی : عادی همراه با تکه های کوچک ابر در افق شرقی

وضعیت جوی در افق : همراه با غبار که با گذشت زمان غلیظ تر شد

موانع طبیعی : حدود یک درجه

زمان غروب ظاهری خورشید : ساعت 17:02:50

دما : 8/26 درجه سانتيگراد

رطوبت : 28%

ارتفاع از سطح دریا: 1025 متر

در روز شنبه 23 آبان ماه به همراه آقایان عتیقی ، رجبی ، پور ایوانی، با همکاری شرکت گاز کنگان به منظور رویت هلال شامگاهی شوال در نزدیکی رصدخانه شهرک توحید شهرستان جم واقع در استان بوشهر و در ارتفاعات آن منطقه اقدام به رویت نمودیم که با توجه به دو درجه غبار غلیظ و یک درجه غبار رقیق غیر عادی که در افق شاهد بودیم موفق به رویت این هلال جذاب نشدیم

                                                                                              عكس ارسالي آقاي اله ماني 


گزارش شماره26

گزارش دهنده  آقاي عليرضا بوژمهراني

با عرض ادب و احترام به پيشگاه حضرت صديقه طاهره سلام الله عليه كه مدد آن حضرت ياري دهنده ي من براي رويت هلال شوال 1425شد.

سلام. عيد فطر بر همه ي مسلمين ، بويژه هم وطنان عزيزم و بخصوص دوستان و همكاران گرامي و رصدگران هلال ماه مبارك باد

من و دوستانم در ستاد استهلال استان اصفهان از مدتها قبل در پي يافتن رصدگاه مناسبي براي رصد هلال شوال بوديم. ما سه منطقه بيرجند ، جندق و شمال استان اصفهان را از روي نقشه هاي توپوگرافي شناسايي كرده بوديم. ما تصميم داشتيم علاوه بر انجام تكليف ديني خود در رويت هلال شوال ، از اين موقعيت براي آزمايش دوباره معيار يالوپ و معيار رصدخانه آفريقاي جنوبي استفاده نماييم. بعد مسافت تا بيرجند و كويري بودن منطقه جندق ما را بر آن داشت تا در استان اصفهان ، در جستجوي رصدگاه باشيم.

در غروب روز دوشنبه 18 آبان ماه به اتفاق آقايان احمدرضا كريمي و مهدي رحيمي براي شناسايي يك رصدگاه به منطقه قهرود از توابع نطنز ( شمال اصفهان ) عزيمت كرديم. بر روي يكي از ارتفاعات اين منطقه كه بيش از 3000 متر از سطح دريا ارتفاع دارد ، كار اندازه گيري قدر آسمان ( براي پروژه رصدخانه ملي ) انجام مي شود. هر چند موقعيت اين رصدگاه تقريبا" مناسب بود ، اما نامناسب بودن جاده ي دسترسي به اين ارتفاع باعث شد كه از انتخاب آن صرف نظر نماييم.


                                                                                                        رصدگاه قهرود

من در روز جمعه 15 آبان ماه به منطقه فريدن رفته و در روستاي هلاغره از توابع بويين مياندشت ، محلي را براي رصد در نظر گرفته بودم. حد اكثر ارتفاع موانع افق غربي در محلي كه هلال ماه بايد قرار ميداشت حدود نيم درجه بود. كوهستاني بودن منطقه و پوشش گياهي مناسب آن نيز باعث مي شد كه شرايط مناسبي براي رصد در اختيار داشته باشيم. براي اطمينان بيشتر از انتخابي كه انجام داده بودم ، در غروب روز پنج شنبه 21 آبان ماه مجددا به اين محل رفته و با استفاده از يك دستگاه دوربين تئودوليت ، ارتفاع موانع افق غربي در بين سمت 230 تا 255 درجه را با تقسيم بندي 10 دقيقه قوسي اندازه گيري كرده و موقعيت غروب خورشيد را نيز ثبت كردم. ما تمركز خود را بر روي اين رصدگاه قرار داديم اما اخبار هواشناسي (كه از طريق اداره كل هواشناسي استان اصفهان و سايت هاي اينترنتي ) دريافت مي كرديم حكايت از آن داشت كه آسمان اين منطقه در غروب روز شنبه ابري و باراني خواهد بود. تصميم گرفتيم به استانهاي ديگر عزيمت نماييم ، اما لزوم حضور در جلسه اي در تهران باعث شد كه تقدير ديگري براي من رقم بخورد.

                                           رصدگاه روستاي هلاغره ، تصوير سمت راست صبحگاه 15 آبان و تصوير سمت چپ شامگاه 21 آبان

از مدتها پيش بنا به پيشنهاد بنده و تصويب ستاد استهلال ، مقرر شده بود چنانچه وضعيت جوي ايران در غروب روز شنبه بصورتي باشد كه بدليل مشكلات جوي ، شانس رويت هلال كم شود ، گروهي از رصدگران با استفاده از پرواز هوايي و در بالاي ابرها به رصد هلال بپردازند. من در بعد از ظهر روز جمعه 22 آبان به تهران عزيمت نمودم. اطلاع يافتم كه با توجه به وضعيت ابرناكي هوا در بيشتر نقاط ايران ، دو پرواز جداگانه براي رصد هلال در نظر گرفته شده است و از بنده هم خواسته شد در يكي از اين پروازها كه مسير آن از كلات نادري (شمال خراسان رضوي) به سمت بابل (مازنداران) تعيين شده بود حضور يابم. پس از يك مشورت طولاني با جناب آقاي موحد نژاد (كه تا هنگام سحر روز شنبه 23 آبان به طول انجاميد) پيشنهاد تغيير مسير اين پرواز را دادم. مسير پيشنهادي بنده از شاهرود (استان سمنان) به سمت جنوب تاكستان ( استان قزوين ) بود. به نظر من شانس رويت هلال در مسير اول بسيار پايين بود. پس از تعيين مسير نوبت به محاسبه زمان آغاز رصد رسيد. محاسبات ما نشان ميداد كه ما ميبايست در ساعت 17:00 و در ارتفاع 18000 پا و از روي شاهرود رصد را آغاز نماييم. با توجه به وضعيت استقرار رصدگران در كابين خلبان و پنجره اي كه از آن ميبايست رصد را انجام ميداديم ، هواپيما ميبايست از فراز شاهرود به سمت 263 درجه پرواز نمايد. اين مسيري بود كه در انتها به تاكستان در استان قزوين مي رسيد. براي رصد هم پيشنهاد كردم حتما" از دوربينهايي كه بتوان آنها را در دست گرفت ( و نيازي به سه پايه ندارد ) استفاده شود ، زيرا نصب سه پايه بر روي بدنه هواپيما باعث انتقال لرزشهاي هواپيما به دوربين و در نتيجه لرزش فراوان تصوير مي شد. من براي اين رصد سه دستگاه دوربين دوچشمي 15x80 ، 7x50 (داراي قطب نما) و 7x35 را به همراه قطب نماي نظامي به همراه داشتم. هواپيمايي كه براي گروه ماه در نظر گرفته شده بود از نوع ايليوشن بوده و نيروي هوايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي تدارك پرواز آن را انجام داده بود. در ساعت 16:10 روز شنبه 23 آبان ماه گروه ما شامل آقايان حجج اسلام رضايي و باقري (از ستاد استهلال) ، آقاي نيري به همراه همكارشان و بنده در هواپيما مستقر شده و پرواز خود را آغاز كرديم. متاسفانه وسايل رصدي آقاي نيري به موقع به پرواز نرسيد و در نتيجه دوربين هاي همراه من ، تنها ابزار رصدي گروه شد.

                                                                                                      هواپيماي ايليوشن

  پرواز از تهران به سمت شاهرود آغاز شد. من و آقاي نيري در طبقه پايين هواپيما و از طريق پنجره هاي فراوان آن منظره اوج گرفتن هواپيما را ناظر بوديم كه هيجان خاص خود را داشت. براي عبور از ابرها ، هواپيما تا 18000 پا اوج گرفت ، اما در بالاي سر ما باز هم لايه هاي ديگري از ابر بود. براي بار دوم تا ارتفاع 27000 پا بالا رفتيم. حالا دو لايه از ابرها را زير پا گذاشته بوديم ولي باز هم يك لايه ديگر در بالاي سرمان بود. بنابراين تا 35000 پا اوج گرفتيم. ديگر در آن ارتفاع ، آسمان بود و يك دنيا زيبايي. شفاف شفاف ، آبي و سفيد......

با رسيدن به شاهرود و چرخش هواپيما به سمت 263 درجه كار رصد را شروع كرديم. من با دوربين 15x80 و آقاي نيري با دوربين 7x50. دقايق به سرعت مي گذشت و از هلال خبري نبود. ارتفاع پروازي ما به مرور به 38000 پا رسيده بود. موقعيت هلال بگونه اي بود كه بايد بر روي افق (محل اتصال آسمان به لايه هاي ابر) به دنبال هلال مي گشتيم. درساعت 17:18 تصميم گرفتم عطارد را بيابم. اينكار بسادگي انجام شد. مختصات عطارد و اختلاف ارتفاع و سمت آن را با ماه از آقاي نيري پرسيدم و دوباره عطارد را در ميدان ديد دوربين قرار داده و دوربين را به سمت افق پايين آوردم و سپس آرام آرام ، حدود 6 درجه به سمت راست حركت كردم. ساعت 17:20 بود و من هلال شوال را در ميدان ديد دوربينم به دام انداخته بودم.......

                                                     در چنين افق زيبايي رصد كردن............... چي بگم كه تونسته باشم همه ي زيبائيش رو بگم؟

  چنديدن بار با صداي آرام الله اكبر گفتم. در آن لحظات كابين خلبان غلغله بود. با صداي الله اكبر من هيجان خاضي فضا را در بر گرفت. هلال حدود 1 درجه از ابرهاي افق فاصله داشت. اختلاف سمت زياد آن با خورشيد ، خميدگي زيادي در آن بوجود آورده بود ( و بقول آقاي مير سعيد شبيه داس بود ). هلال به خوبي قابل تشخيص بود. هواپيما تقريبا" به جنوب قزوين رسيده بود. كمك خلبان پرواز از همكاران خود خواست تا مختصات جغرافيايي اين نقطه را ثبت كنند. من از آقاي نيري خواستم تا با دوربين من هلال را ببينند. محل آن را نشان دادم اما ايشان موفق به رويت آن نشد. از اين زمان تا حدود ساعت 17:45 چندين و چند بار دوربين بين من و آقاي نيري رد و بدل شد و هر بار كه به هلال نگاه مي كردم بوضوح مي ديدم كه كنتراست نور هلال نسبت به نوار نارنجي و قرمزي كه در آن قرار داشت بيشتر شده و راحتتر ديده مي شود. تفاوت قدرت چشمان من و آقاي نيري باعث مي شد كه هر بار دوربين بين ما جابجا مي شد به تغيير فوكوس آن بپردازيم و شايد همين موضوع عاملي شد تا ايشان نتوانند هلال را ببينند. پس از اينكه براي آخرين بار با دوربين 15x80 هلال را ديدم ، كنتراست آن نسبت به رنگ آسمان به حدي رسيده بود كه تصميم گرفتم با دوربين 7x35 به آن نظري بياندازم (البته دليل ديگر اينكار اين بود كه دوربين اصليم مرتب در بين حضار دست به دست مي شد) . دوربينهاي 7x35 صاايران عليرغم كوچكي آن ، از اپتيك بسيار مناسبي برخوردار هستند. بلافاصله پس از نشانه روي دوربين بر روي محل ماه (كه جاي دقيق آن را ميدانستم) توانستم روشني نور هلال را تشخيص دهم . البته اين كاري دشوار بود و بايد كاملا" بر روي تصوير تمركز ميكردم تا نور و شكل هلال را تشخيص دهم. احتمالا" فاز و ضخامت زياد هلال اجازه چنين جسارتي را به من ميداد كه با يك دوربين كوچك به شكارش بروم.

اين نگاه كه در ساعت حدود 17:45 و با همين دوربين كوچك انجام شد ( در شرق سنندج) آخرين نگاه من به هلال بود و پس از آن ، بخاطر لطف ويژه اي كه حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليه به من فرموده بودند ، چشمانم اشك آلود شد و رصد را به اتمام رساندم. من در نماز ظهر روز شنبه ، براي ديدن اين هلال متوسل به اين بانوي بزرگوار شدم و هنگاهي كه با يافتن عطارد ميخواستم دوربينم را 6 درجه به سمت راست حركت دهم يك يا فاطمة الزهرا بر زبان جاري ساختم و بلافاصله هلال را ديدم. بگذريم ، كه از كرامت اين خانواده هرچه بگوييم ، حد معرفت خود را گفته ايم و نه جايگاه رفيع آنان را.....

با هماهنگي صورت گرفته توسط كادر پروازي ، پرواز ما كه بنا بود تا تاكسان باشد ، ادامه يافت و ما بر روي شهر سنندج كار رصد را به پايان برديم و به تهران مراجعت كرديم. در روزهاي آينده به تحليل علمي اين رصد خواهيم پرداخت. رصدي كه داراي ارزش علمي فوق العاده بالايي است و مي تواند دستاوردهاي مهمي را در خصوص بررسي معيارهاي رويت پذيري هلال به دنبال داشته باشد.

لازم است از ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري مد ظله العالي ، فرماندهي محترم سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ، فرماندهي محترم نيروي هوايي سپاه پاسدارن ، مسئولين و پرسنل پايگاه هوايي قدر ، افسران و كادر پروازي ( كه همكاري فوق العاده و صميمانه اي با گروه رصدي داشتند ) و ساير افرادي كه در تدارك اين برنامه نقش داشته اند صميمانه تشكر و قدرداني نمايم.

اين گزارش قدري طولاني شد اما به جهت اينكه اين رصد ، اولين تجربه موفق در بكارگيري هواپيما در رصد هلال است ، ترجيح دادم جزئيات بيشتري در مورد آن ذكر كنم. همچنين در مورد پرواز دوم هم به اختصار عرض مي كنم كه گروه رصدي ديگر با يك فروند هواپيماي بوئينگ 747 ارتش جمهوري اسلامي ايران در مسيري از ديلمان (استان گيلان) به سمت خرم آباد (استان لرستان) به پرواز درآمدند. در اين برنامه آقاي موحد نژاد بر فراز شهرستان الشتر (استان لرستان) موفق به رصد هلال گرديدند. جزئيات اين رصد پس از دريافت در سايت قرار خواهد گرفت. 

گزارش شماره23.24.25

گزارش دهنده آقاي محمد مهدي مطعي ، انجمن نجوم آماتوري آسمان توس ، مشهد مقدس (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام و تحيات و آرزوي قبولي طاعات و عبادات، گزارش فعاليتهاي انجمن نجوم آماتوري آسمان توس مشهد جهت رؤيت هلال ماه شوال 1425 هجري قمري مطابق با شنبه 23 آبان 1383، به استحضار مي رسد:

- گروهي از اعضا به سرپرستي جناب آقاي مهندس محمد گوهريان در خانه نجوم مشهد واقع در مجتمع فرهنگي ورزشي غدير مستقر گرديدند. اين گروه پذيراي حضرت آيت الله عبادي، امام جمعه محترم مشهد بودند كه پس از انجام استهلال نماز جماعت مغرب و عشا به امامت ايشان برگزار گرديد. حدود 100 نفر از منجمان آماتور و مردم علاقه مند در اين برنامه حضور داشتند. از همكاري صميمانه جناب آقاي مقدم، مديريت محترم مجتمع فرهنگي ورزشي غدير و سركار خانم سليمي مسؤول محترم خانه نجوم شماره يك مشهد تشكر و قدرداني مي نماييم. مشخصات محل:

طول جغرافيايي محل رصد:  6/59 درجه شرقي

عرض جغرافيايی محل رصد: 3/36 درجه شمالي

ارتفاع محل رصد از سطح آبهای آزاد: 1050 متر

ميزان پوشش افق توسط موانع : وجود رشته كوهي با ارتفاع حدود 3 درجه در افق غربي

وضعيت افق رصدگاه از نظر شرايط آب و هوايی: وجود لايه هاي پراكنده ابر.

نوع ابزار مورد استفاده: ده عدد دوربين دو چشمي 7 در 35  ، چهار عدد دوربين دوچشمي  7 در 50 ، پنج عدد تلسكوپ TAL120 ، يك عدد تلسكوپ VIXEN150 و يك عدد تلسكوپ 6 سانتي متري شكستي MEADE.

اسامی رصدگران: حضرت آيت الله عبادي، آقاي مهندس فياضي معاونت محترم فرهنگي اجتماعي شهرداري مشهد، آقاي مقدم مدير مجتمع فرهنگي ورزشي غدير، آقايان امينيان، محمد گوهريان، حسين قربان نژاد، صفاران، زماني، هاشمي نيا، طباطبايي، افتخاري، نصرالله زاده، نصيري،  و خانمها ناديا زرقي، هانيه يزدانفر، سليمي، غلامي، اصغرپور، خدري، آرشيان، صفاران، رشيديان، عرب بيك و حدود 100 نفر از ساير علاقه مندان.

نتيجه رؤيت: گروه موفق به رؤيت هلال نگرديدند.

- دو گروه ديگر از اعضاي انجمن نجوم آماتوري آسمان توس با هماهنگيهاي ستاد استهلال مشهد واقع در دفتر امام جمعه محترم اين شهرستان و نظارت جناب حجه الاسلام و المسلمين معادي و پشتيباني و همكاري صميمانه لشگر هميشه پيروز 77 خراسان، به ويژه جناب سردار سرتيپ خان محمدي، عازم منطقه تربت حيدريه در 135 كيلومتري مشهد گرديدند. گروهي در رصدخانه دانشگاه آزاد اسلامي اين شهرستان و گروه ديگري در سايت صدا و سيما در حد فاصل رباط سنگ و تربت حيدريه استقرار يافتند كه مشخصات محل به شرح زير تقديم مي گردد:

-- گروه مستقر در دانشگاه آزاد اسلامي:

طول جغرافيايي محل رصد:  22/59 درجه شرقي

عرض جغرافيايی محل رصد: 34/35 درجه شمالي

ارتفاع محل رصد از سطح آبهای آزاد: 1476 متر

ميزان پوشش افق توسط موانع : وجود رشته كوهي با ارتفاع حدود 5/0 درجه در افق غربي

وضعيت افق رصدگاه از نظر شرايط آب و هوايی: وجود لايه هاي پراكنده ابر به قسمي كه خورشيد نيز به سادگي از خلال آنها قابل رؤيت نبود.

نوع ابزار مورد استفاده: سه عدد دوربين دو چشمي 7 در 35  ، دو عدد دوربين دوچشمي  20 در 120 ارتش، يك عدد تلسكوپ TAL120 ، يك عدد تلسكوپ VIXEN200 و يك عدد تلسكوپ 6 سانتي متري شكستي.

اسامی رصدگران: حجه الاسلام مهدي شريعتي تبار،امام جمعه محترم شهرستان تربت حيدريه و مسؤولين دفتر ايشان، آقايان عباسي، حجه الاسلام شجاعي، دكتر اميرزاده، همدانيان، خسروي، سلطاني، دهقان، سرهنگ گلستاني، سروان صالحي، كيانزاده، سيد علي اصغر رباني، محمد جواد صفاران، محمد مهدي مطيعي و حدود 50 نفر از ساير علاقه مندان.

نتيجه رؤيت: گروه موفق به رؤيت هلال نگرديدند.

رصدخانه دانشگاه آزاد اسلامي تربت حيدريه به سفارش مرحوم دكترمحمد تقي عدالتي و با نظارت ايشان ساخته و تجهيز شده است و محل جديد آن نيز در حال احداث مي باشد. همه ساله در پايان ماه مبارك رمضان اين رصدخانه ميزبان خورشيد آسمان توس بود. روحش شاد و يادش گرامي باد.

پس از اتمام مراسم استهلال، نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حجه الاسلام شريعتي تبار اقامه گرديد.
 

                                                                        افق رصدگاه (دانشگاه آزاد تربت حيدريه) قبل از غروب خورشيد!

                                                                                                 تصاوير مشتاقان رؤيت هلال

                                                 گروه اعزامي از مشهد (انجمن نجوم آماتوري آسمان توس و لشگر پيروز 77 خراسان) به تربت حيدريه

  از راست به چپ: مسعود نجفي، مجتبي دياني، محمد جواد صفاران، ؟ ، ستوان مهدي عباسي، سيدعلي اصغر رباني، محمد مهدي مطيعي، سروان محمد صالحي، مهرداد دهرآزما

 
-- گروه مستقر در سايت صدا و سيما واقع در حد فاصل رباط سنگ و تربت حيدريه:

طول جغرافيايي محل رصد:  19/59 درجه شرقي

عرض جغرافيايی محل رصد: 46/35 درجه شمالي

ارتفاع محل رصد از سطح آبهای آزاد: 2150 متر

ميزان پوشش افق توسط موانع : وجود رشته كوهي با ارتفاع حدود 5/0 درجه در افق غربي

وضعيت افق رصدگاه از نظر شرايط آب و هوايی: وجود لايه هاي پراكنده ابر به قسمي كه خورشيد نيز به سادگي از خلال آنها قابل رؤيت نبود.

نوع ابزار مورد استفاده: دو عدد دوربين دو چشمي 7 در 35  ، يك عدد دوربين دوچشمي  20 در 120 ارتش، يك عدد تلسكوپ RET114.

اسامی رصدگران: آقايان مجتبي دياني، مسعود نجفي، مهرداد دهرآزما، ستوان مهدي عباسي.

نتيجه رؤيت: گروه موفق به رؤيت هلال نگرديدند.

                                                                                             افق رصدگاه سايت صدا و سيما

گزارشهاي تكميلي به زودي ارسال خواهد شد.

با تشكر و آرزوي توفيقات روزافزون

محمد مهدي مطيعي

انجمن نجوم آماتوري آسمان توس مشهد گزارش شماره21.22

گزارش دهنده  مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی – نجومی وابسته به دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی مد ظله العالی ( برگرفته از سایت مرکز)

بسم لله الرحمن الرحيم
ضمن آرزوي قبولي طالعات وعبادات مومنان عزيز به استحضار مي رساند ستاد استهلال ستاد مركز مطالعات و پژوهش هاي فلكي - نجومي وابسته به دفتر حضرت آيت الله سيستاني پس از آماده سازي امكانات و تجهيزات رصدي خويش در قالب دو گروه رصدي به رصدگاه ابوريحان بيروني (ارتفاعات روستاي فردواز توابع كهك قم - 2900متر ارتفاع از سطح دريا) و نيز بوستان علوي در كيلومتر 4 جاده قم - نيزار عزيمت نموده و در محل رصد استقرار پيدا كردند لكن متاسفانه به دليل وضعيت تمام ابري و باراني شدن هوا، زمينه و امكان رصد براي هيچ يک از گروه ها فراهم نشد.
اسامي برخي از شركت كنندگان در اين برنامه رصدي عبارتند از :

حجت الاسلام سهرابي
سيد علي ميرسالاري
سعيدصادقي

دكتر اسماعيل يوسفي فرد

مهدي يوسفي فرد
محمد رضا خليلي
امين صالحي
علي پاسبانفر
وحيد موحدي راد
روح الله ثار اللهي
آقاي كاظمي
أقاي بيتا

سيدرضاقلمكاريان اصفهاني
محمد صالح نجف
و جمعي ديگر از روحانيت معظم و دانش پژوهان مركز و تعدادي از پرسنل محترم لشكر 17 علي بن ابي طالب عليه السلام گزارش شماره20

گزارش دهنده  آقاي محمد اخلاقي ، شيراز (پست الكترونيكي براي AACI)

سلام بر همه دوستان

با عرض تبريك عيد فطر

بايد بگم كه ما هم از طرف كانون نجوم و اختر فيزيك دانشگاه شيراز رفتيم هلال رو ببينيم اما متاسفانه با وجودي كه ابرها كنار رفتند ، اما گرد و غبار آنقدر زياد بود كه نتوانستيم هلال را ببينيم. جايي كه ما انتخاب كرديم 70 كيلومتري شيراز در جاده ي شيراز – كازرون بود. جالب اونجا بود كه ما كنار جاده بوديم و هر ماشيني كه رد مي شد برامون بوق مي زد ، حتي آرزو مي كردند هلال رو ببينيم!!

با آرزوي توفيق روزافزون 


گزارش شماره19

گزارش دهنده  آقاي علي كوهپايي ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

سلام
اينجانب علي کوهپايي به همراه بابک امين تفرشي در روز شنبه به طرف روستاي کهک در جنوب قم حرکت کرديم. به گفته سازمان هواشناسي قرار بود در هنگام غروب خورشيد افق غربي ما صاف باشد. تا ساعت 16:10 افق غربي ما کاملا صاف بود. اما پس از آن توده ابري بزرگ و وسيع افق غربي ما را فرا گرفت. تا ساعت 16:45 در رصد گاه به انتظار باز شدن هوا نشستيم. سپس تصميم گرفتيم بر گرديم. ابزار رصدي ما دوربين دوچشمي ۱۰۰×۲۵ سلسترون، دوربين دوچشمي ۷۰×۱۵ سلسترون و همچنين يک تلسکوپ ۵ اينچ سلسترون بود. مکان رصد ما فاصله زيادي تا خط رويت هلال داشت. ارتفاع محل رصد ما از سطح دريا حدود ۱۷۰۰ متر بود. و به دليل اينکه چند ساعت قبل از رصد در کوير باران باريده بود در صورت ابري نشدن هوا آسماني کاملا پاک و بدون غبار در انتظار ما بود. اما متاسفانه بخت با ما يار نبود و نتوانستيم هلال را رصد کنيم.
با آرزوي قبولي طاعات و عبادات شما در ماه مبارک رمضان
 

                                                                                                 عكس ارسالي آقاي كوهپايي 


گزارش شماره18

گزارش دهده  آقاي سيد محمد حسين نيري ، شيراز ( پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

هلال شوال در منطقه سلطان آباد خرامه به دليل ابر و غبار و باران رويت نشد. 

گزارش شماره17

گزارش دهنده  آقاي رضا جمالي ، شيراز (پست الكترونيكي براي AACI)

درود

عيد رمضان بر همگان مبارك باد

ما هم در شيراز به پديده ي نامطلوب ابرهاي افق غربي برخورديم و موفق به رصد هلال ماه نشديم.

گزارش كامل در آينده نزديك

 

                                                                                               عكس ارسالي آقاي جمالي 


گزارش شماره16

گزارش دهنده  آقاي موسي زماني ، شركت اخترنما ، شيراز (پست الكترونيكي براي AACI)

اول از همه عيدتون مبارك

بعد هم اينكه ما هم رفته بوديم به منطقه سپيدان (پيست اسكي) و متاسفانه به خاطر آلودگي هوا و ابري شدن آسمان مغربومون ، چيزي نديديم و توي ارتفاع اونجا كلي هم سرما خورديم ( جاتون سبز ، ارتفاع محل رصد ما 2860 متر بود ).

اسامي گروه : موسي زماني و بهمن درويش و چند نفر ديگر كه از طرف تيپ امام حسن مجتبي (عليه السلام) براي در اختيار گذاردن دوربين نظامي ما را همراهي مي كردند. ضمنا" امام جمعه محترم سپيدان نيز ما را همراهي مي كردند.

ابزار : دوربين 20x80 و 7x50 (دو دستگاه) و دستگاه ابداعي رويت هلال

موفق باشيد 


گزارش شماره15

گزارش دهنده آقاي حسين جانقرباني ، مرکز نجوم و ژئوفيزيک شهرضا (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام و عرض ادب

گروه ويژه رصدي  مرکز نجوم و ژئوفيزيک شهرضا به همراه  تعدادي از دانشجويان دانشگاهاي پيام نور و آزاد  شهرضا عازم 55 کيلومتري شهرستان برد سير (عرض 29:50 شمالي و طول 56:04 شرقي)  واقع در استان کرمان شديم. وضعيت جوي منطقه نيمه ابري بود و در ساعت 16:52 خورشيد غروب کرد و پس از آن افق غربي پوشيده از ابر شد وما موفق به رويت اين هلال نشديم.

تجهيزات ما عبارت بودند از يک دستگاه دوربين 120× 20 , يک دستگاه دوربين 80 ×20, دو دستگاه GPS و دو دستگاه قطب نما  که دوستان خوب ما در لشکر 41  ثارالله سپاه پاسداران کرمان در اختيار ما قرار دادند.

در پايان از تمامي عزيزاني که ما را در اين امر مهم ما را ياري دادند بخصوص ستاد استهلال دفتر مقم معظم رهبري – استانداري محترم کرمان – شوراي محترم سياست گذاري ائمه جمعه کرمان – جناب آقاي دکتر فاطمي – لشکر 41 ثار الله سپاه پاسداران کرمان – صدا و سيماي مرکز کرمان – اساتيد معظم آقايان مهندس مير سعيد – مهندس صياد – سياوش صفاريان پور – عليرضا بوژمهراني و شهرداري محترم شهرضا و جناب آقای محمد حسن فيروزي و همکاران محترمشان از انجمن نجوم جهرم کمال سپاس و قدرداني را داريم.

اسامي اعضاي گروه ويژه رصدي :

آقايان1- دکتر مصطفي عشقي 2- محمد حسين صهبا 3- اسدالله ذوالفقاري 4- عبدالله يثربي 5- محمد رضا فخار 6- علي اسحاقي 7- مهرداد طالبيان 8 – قاسم پارسايي 9- ايمان رسام نيا 10- فرزاد طحاني 11- مهدي رستمي 12-  محمد ضيايي 13- دانيال ميرپوريان 14- محمد حسن اباذري 15- ايرج گرگي16- احمد رضا کاوياني 17- علي جانقرباني 18- حسين جانقرباني 19- حاج علي شمس الديني 20- عليرضا بازياري 21- نورالله شمس الديني 22- عباس اسماعيلي 23- محمد کار بخش 24- غلامرضا سعادت 25- محسن وکيلي 26- سعيد مومني

خانمها:27- رويآ قنادي 28- رضوان صدري 29- خديجه کاوياني 30- اکرم کاوياني 31- ريحانه کاوياني 32- جنت آقاسي 33- هاجر باقرزاده 34- الهام جوهري 35- الهام ملا حسيني 36- مريم نورا 37- شهناز شجاعي 38- زهرا نمکي

با تشکر فراوان 

 

                                                                                            عكس هاي ارسالي آقاي جانقرباني 


گزارش شماره14

گزارش دهنده  آقاي غلامحسين رستگار نسب ، شهر ري – تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام و عرض خسته نباشيد

بدينوسيله گزارش رصد هلال شوال 1425 در روز شنبه 23 آبان 1383 برابر با 29 رمضان 1425 و 13 نوامبر 2004 ارسال مي گردد

آسمان تهران از صبح ابري بود. بعد از ظهر باران شروع شد و اگر چه از قبل هماهنگ شده بود كه در صورت ابري بودن آسمان ، رصد انجام نمي شود ولي مسئولان و همكاران اداره آموزش و پرورش براي رصد ماندند. از ساعت 14:30 تا ساعت 16:30 يك كارگاه آموزشي توسط اينجانب تشكيل گرديد. در اين كارگاه وضعيت اين هلال كه زيبايي خود را پوشانيده و تعداد زيادي از خاطر خواه هاي خود را روانه كوه و بيابان كرده بود ، تشريح شد. سپس با توجه به ابري بودن آسمان ، رصد انجام نگرفت. عكس ارسالي در ساعت 17:05 از افق مغرب گرفته شد.

با تبريك به مناسبت عيد سعيد فطر

 

                                                                                           عكس ارسالي آقاي رستگار نسب
گزارش شماره11.12.13

گزارش دهنده  آقاي هاشم كوچك زاده ، مركز نجوم شباهنگ ، مشهد مقدس (پست الكترونيكي كمان آسماني)

عید سعید فطر را به شما و دیگر دوستان رصدگر تبریک و تهنیت عرض می کنم و یک خسته نباشید درست و حسابی هم به همه بچه های رصدگر خصوصا عزیزانی که موفق به شکار این هلال شدند و مثل ما دست از پا درازتر به خونه برنگشتند!!

جهت رصد هلال ماه شوال مرکز 3 گروه را آماده رصد کرد . یک گروه در سرخس  یک گروه در مشهد و گروه دیگر در حوالی بیرجند .

********************

1) گروه اعزامی به سرخس که با همکاری و هماهنگی ستاد استهلال مقام معظم رهبری و دفتر امام جمعه محترم مشهد به منطقه اعزام شدند متشکل بود از دو نفر آقایان حسن یزدی و محمد فتحی.

این گروه بعد از نماز ظهر و عصر از مقابل دفتر امام جمعه محترم مشهد به سمت منطقه مرزداران واقع در 85 کیلومتری جنوب سرخس با تجهیزاتی که سپاه ناحیه مشهد در اختیار گذاشته بود اعزام گردیدند.

مختصات جغرافیایی: 61.10E , 36.32N

محل رصد: ارتفاعات منطقه مرزداران، شهر مزداوند

ارتفاع از سطح دریا: ---------

وضعیت جوی : نیمه ابری و غبارآلود

وضعیت افق غربی : ابری و غبارآلود و در حدود 0.5 درجه ارتفاعات

غروب ظاهری خورشید: 16:17

تجهیزات :  GPS ودوربین دو چشمی 120*20

رصد کنندگان: آقایان حسن یزدی، محمد فتحی، علی قربانی(نماینده امام جمعه محترم سرخس) ، احمد سجادی، حسن برهانی(بخشدار منطقه) و 3 تن از پرسنل سپاه مشهد

نتیجه رصد: عدم رویت

********************

2) نتیجه استهلال گروه مستقر در مشهد نیز به شرح ذیل است :

محل رصد: پارک کوهسنگی مشهد

ارتفاع از سطح دریا: 1250 متر از سطح دریا

وضعیت جوی : کاملا ابری

وضعیت افق غربی : ابری و غبارآلود و در حدود 1 درجه ارتفاعات

غروب ظاهری خورشید: 16:17

تجهیزات : قطب نما، دوربین های دو چشمی 35*7 ، 50*30 و 50*30*10

رصد کنندگان: آقایان ایمان رفیقی، حامد سجادی و خانمها انسیه محمودی، مهسا ظریفیان، نیره عرفانیان، هاجر ربیع و ناهید طوسی

نتیجه رصد: عدم رویت

********************

3) گروه اعزامی به بیرجند نیز با حمایت ستاد استهلال دفتر مقام مظم رهبری و ستاد استهلال خراسان مستقر در دفتر امام جمعه محترم مشهد به منطقه اعزام شدند .

هر چند از چند روز قبل از روی نقشه های توپوگرافی چند نقطه در حوالی بیرجند را مشخص کرده بودیم اما با این حال به دلیل عدم آشنایی با منطقه تصمیم بر این شد که آقای دانش به همراه آقای حائری زاده یک روز زودتر به بیرجند بروند و نقاط از پیش تعیین شده را از نزدیک ببینند تا بهترین نقطه برای رصد هلال مشخص شود . به همین دلیل این دوستان صبح روز جمعه به بیرجند رفتند و با همکاری و هماهنگی سپاه ناحیه بیرجند چند منطقه را مورد بازرسی قرار دادند. در این بین نمی توان از زحمات پرسنل سپاه ناحیه بیرجند به راحتی گذشت، خصوصا آقایان عربی و جناب سرهنگ بینوایی و جناب سرگرد ملکانه که اگر نبود همکاری بی دریغ این عزیزان مطمئنا موفق به انجام هیچ کاری نمی شدیم. با همکاری این دوستان و تجربه بالایی که در منطقه داشتند سرانجام در ارتفاعات حسن آباد افق خوب و بازی را پیدا کردیم.

صبح روز بعد بنده به همراه آقای مینایی که تازه از تهران به مشهد بازگشته بودند با یک خودروی سواری به سمت بیرجند به راه افتادیم، اما از آنجا که انگار آن روز بخت یار ما نبود علاوه بر ابری شدن کامل هوا یک سری مسائل دیگر ( البته نا گفته نماند که این مسائل خود تبدیل به خاطراتی شده اند بس شیرین و به یاد ماندنی!!!!) مانند ترکیدن لاستیک ماشین در راه رفتن به بیرجند در سرعت 150 کیلومتر در ساعت و یا خراب شدن وسلیه نقلیه در سرازیری شیب کوه و هل دادن ماشین در این شیب!  مزید بر علت شد که باور کنیم آن روز پاشنه در، حتما روی شانس می چرخید!!!!!!!!!!!!!!!

خلاصه این همه بلا و مصیبت به کنار و ابری شدن هوا درست 3 ساعت قبل از غروب خورشید به کنار . به قول یکی از دوستان بیرجندی که می گفت :" بیرجند همش 50 روز از سال هواش ابریه و احتمالا امروز هم روز پنجاهم است!!"

در هر حال ما هم دست از پا درازتر به خونه برگشتیم ولی وقتی خبر موفقیت سایر دوستان را شنیدیم انگار جون تازه ای گرفتیم و از رصد خودمون یادمون رفت .

 

محل رصد: ارتفاعات حسن آباد

 مختصات جغرافیایی: 32  41'  02"  , 59  19'  42"

ارتفاع از سطح دریا: 2453 متر از سطح دریا

وضعیت جوی : کاملا ابری

وضعیت افق غربی : ابری و غبارآلود . لازم به ذکر است که در غرب این ارتفاعات جلگه ای بود به اسم چلگه ماژان ودر انتهای این جلگه ارتفاعات کم ارتفاع ممتدی وجود داشت.

غروب ظاهری خورشید: 16:28 بر طبق محاسبات چون تو اوون هوا حتی خورشید هم دیده نمی شد!

تجهیزات : قطب نما، دو عدد GPS ، دوربین های دو چشمی60*30 و دو عدد 120*20

رصد کنندگان: آقایان مجید مینایی، احسان حائری زاده، هاشم کوچک زاده، آرش دانش، عربی ، جناب سرهنگ بینوایی و جناب سرگرد ملکانه و آقایان مهر بخش و صادقی

نتیجه رصد: عدم رویت

 

                                                                                        عكس هاي ارسالي آقاي كوچك زاده

 

دوستان عزيز و گراميم در مركز نجوم شباهنگ

به واقع بايد عرض نمايم امسال رويت هلال شوال 1425 تبديل به نقطه عطفي در تاريخ رويت هلال ماه در ايران شده است و بدست آوردن اين موفقيت بزرگ حاصل تلاش و پشتكار همه ي رصگران هلال در سرتاسر اين خاك مقدس است. همه ي رصدگران هلال در اين پيروزي سهيم هستند و تك تك آنان نقشي ارزنده در اين زمينه ايفا نموده اند و در اين بين ، فرقي بين آنان كه هلال را ديدند با آنانكه هلال را نديدند نيست. مطمئن باشيد بنده و ساير دوستاني كه چشم در چشم اين هلال دوختيم ، به او گفتيم كه سلام مشتاقان ديدار او را رسانديم و در آن لحظه ، همه ي شما را در كنار خود مي ديديم.

با احترام ، عليرضا بوژمهراني 


گزارش شماره10

گزارش دهنده  سركار خانم آمنه جاويد ، انجمن نجوم ثاقب گيلان ، رشت (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام و عرض تبريك به مناسبت عيد فطر

احتراما گزارش مربوط به هلال ماه شوال ارسال مي گردد:

محل رصد : لوشان – اما زاده حنيفه

مختصات جغرافيايي : عرض 36:40 شمالي و طول 49:10 شرقي

تعداد همراهان : 17 نفر

ابزار : دو دستگاه تلسكوپ انكساري

وضعيت جوي : تمام ابري به همراه باران

نتيجه رصد : هلال ماه رويت نشد

با تشكر گزارش شماره9

گزارش دهنده  آقاي صفرعلي براتي ، مسؤول گروه نجوم آماتوري سلسلة الذهب نيشابور (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

باسمه تعالي

باسلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات كليه مسلمين

احتراماً به استحضار مي رساند گروه نجوم آماتوري سلسلة الذهب نيشابور در غروب روز شنبه 23/8/83 مصادف با 29 رمضان المبارك 1425 به همراه تعدادي از اعضاء محترم شوراي اسلامي شهر نيشابور و معاونين محترم شهرداري نيشابور و نيز گروهي از علاقه مندان به رصد هلال ماه طبق برنامه قبلي به ارتفاعات بينالود عزيمت و اقدام به رصد هلال ماه نمود .

وسايل مورد استفاده :

- دروبين دوچشمي 120×20 يك دستگاه

- دروبين تك چشمي 60×40 يك دستگاه

- دوربين دوچشمي 30×8 يك دستگاه

- تجهيزات عكسبرداري دو دستگاه

- GPS دو دستگاه

خلاصه گزارش رصد :

تعدادي از اعضاء گروه در ساعت 15:30 در محل مورد نظر جهت نصب تجهيزات استقراريافتند و بقيه اعضاء به اتفاق ميهمانان در ساعت 16:00 در محل حاضر و اقدام به رصد نمودند كه به علت ابري و غبارآلود بودن افق تلاش همكاران به نتيجه نرسيد و هلال رؤيت نشد.

از سمت راست به چپ : آقايان حبيب اله بتويي – محمدرضا مطهري – حجة الاسلام والمسلمين صفرعلي براتي – محمدبراتي – علي صلاحي – فرهاد حسامي – اميرقاسمي – مجتبي براتي – محمدرضا براتي (11ساله 

                                                                                             عكس هاي ارسالي آقاي براتي 


گزارش شماره8

گزارش دهنده  آقاي اسدالله خدام محمدي ، شيراز (گزارش تلفني)

آقاي خدام محمدي در معيت حضرت آيت الله حائري شيرازي امام جمعه محترم شيراز ، حجت الاسلام شير مرد و تني چند از مسئولين و نيروهاي نظامي براي رويت هلال بر روي اتفاعات مشرف به شهر شيراز مستقر شده اند. تنها افق غربي آسمان با ارتفع 4 درجه با لايه ضخيمي از ابر پوشيده شده بود و به همين دليل اين گروه موفق به رويت هلال نشده اند. گزارش شماره7

گزارش دهنده  آقاي عليرضا خماريان ، گروه نجوم حكيم مر خيام نيشتبوري ، نيشابور (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

 با عرض سلام وقبولي طاعات و عبادات وعرض تبريك به مناسبت حلول ماه شوال و عيد فرخنده فطر

گروه نجوم حكيم عمر خيام نيشابوري درادامه برنامه هاي مستمر خود در رويت هلال هاي جوان بعد دريافت ماموريت ويژه از سوي ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري وتاكيد بر استهلال ماه شوال و نظر به شرايط ويژه و استثنايي كه اين هلال جوان داشت به سرعت مطالعات محاسباتي و جغرافيايي خود را در زمينه يافتن  بهترين مكان هاي رصدي را آغاز كرد.

به دليل شرايط ويژه و نامناسب اطراف نيشابور خصوصا ارتفاعات بينالود در شمال نيشابور( به دليل مشرف بودن به شهر وآلودگي بسيار شديد جوي كه به واسطه پديده وارونگي در غروب به وجود مي آيد) گروه در ادامه برنامه خود در يافتن بهترين مكانهاي رصدي شروع به گمانه زني در ميان چند منطقه كه قبلا در اجراي برنامه هاي رصدي خصوصيات اقليمي و جغرافيايي آن را تجربه كرده بود كرد. باتوجه به شرايط ويژه اي كه اين هلال داشت مكان انتخاب شده مي بايست از جهت عرض و طول جغرافيايي  آلودگي جوي و... داراي ايده آل ترين شرايط مي بود كه پس از محاسبه مؤلفه هاي رصدي براي تك تك مناطق و تجربه اي كه از افق هر منطقه داشتيم امامزاده حسين اصغر در 60 كيلومتري غرب نيشابور با مختصات 36:23:39 شمالي و 58:17:58 شرقي  و در ارتفاع 2061 متري به عنوان رصد گاه انتخاب شد. در روز پنج شنبه گروه با عزيمت به محل مورد نظر ساير جوانب  را نيز مورد بررسي مجدد قرار دا د و مكان  استقرار تجهيزات را در قله در ارتفاع 2200 متري تعيين كرد. آقاي روح اله عظيمي نژاد دانشجوي سال آخر جغرافي كمك بسيار خوبي در انتخاب موقعييت هاي جغرافيايي بودند.

پس از انتخاب مكان رصد فاكتورها و مؤلفه هاي رصدي دقيقه به دقيقه براي محل  محاسبه و آماده گرديد. در اين  زمينه آقاي ياسر سليماني برنامه رايانه اي جالب وسريعي در رابطه با محاسبه سريع مولفه ها نوشته كه با توجه به شرايط جغرافيايي مي توان به سرعت موارد لازم جهت رويت هلال را به دست آورد. با توجه به تجربه اي كه گروه از كار با دوربين هاي  ارتش داشت جهت سرعت و دقت در كار تمامي زوايا و اندازه ها بر حسب گراديان نيز محاسبه گرديد تا در صورت مجهز بودن دوربين به  اين سيستم درجه بندي مشكلي در استفاده از آن ايجاد نشود .

در روز شنبه پس از تحويل ابزار رصدي از مشهد كه  يك دوربين  150 * 40 و يك GPS   بود به همراه مهندس لطيفي وموسوي  كه از سپاه پاسداران مشهد ما را همراهي مي كردند  در ساعت  14:30    نيشابور را ترك گفتيم برطبق هماهنگي به عمل آمده قرار شد رصد گران اصلي عليرضا خماريان و ياسر سليماني با بستن يك چشم خود آن را براي رصد هلال به تاريكي عادت دهند وبقيه نيزاز عينك دودي استفاده كنند تا آمادگي بيشتري جهت رصد داشته باشند. گرچه مي دانستيم هلال قابل روئيت نيست اما به عنوان يك مانور همگي بدون توجه به اين موضوع تك تك موارد لازمه را اجرا  كرديم . در طول راه چند بار وظايف  و محاسبات بررسي شد تا اشكالات احتمالي بر طرف شود.

در ساعت 15:45به محل رصد رسيديم . پس از استقرار دوربين  در مكان از پيش تعيين شده  ميدان ديد دوربين  بررسي ومحاسبه گرديد همچنين با انداختن پارچه اي ضخيم روي دوربين و راصد سعي كرديم تاثير نور محيط بر روي رصد گر را تا حد امكان حذف كنيم.  به علت ارتفاع افق بسيار خوبي داشتيم اما  افق به شدت ابري بود و تا ارتفاع 10 درجه به هيچ وجه چيزي قابل رويت نبود حتي خورشيد به سختي ازميان ابرها در ساعت 16:30 غروب كرد وكار رصد آغاز شد. يك نفر دقيقه به دقيقه مختصات ماه و ساعت را اعلام مي كرد ومهندس لطيفي  هم دوربين ها را براي راصد  تنظيم مي كرد. اما افق هيچ تغييري نكرد تا اينكه طبق محاسبات ماه غروب كرد . نكته قابل توجه اين بود كه به دليل ارتفاع ، افق ما بالاتر از حد محاسبات بود .

در پايان با پذيرايي صميمانه هيئت امناي شاهزاده حسين اصغرو صرف افطار به نيشابور بازگشتيم.

اعضاي شركت كننده در رصد : آقايان ياسر سليماني ، ايمان خماريان ، روح اله عظيمي نژاد ، علي رضا خماريان ، احسان سليمي ،  سعيد آقايي ، موسوي ، لطيفي و اماميان

                                                                                         عكس هاي ارسالي آقاي خماريان گزارش شماره6

گزارش دهنده  آقاي امير حسن زاده ، انجمن علمي پژوهشي نجم شمال ، رشت (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

رويت هلال ماه شوال

با عرض سلام وتبريک عيد سعيد فطر

به منظور رويت هلال ماه شوال 1425 مطابق با 23 آبان 1383 ، 5 نفر از اعضای انجمن علمی پژوهشی نجم شمال به استان قزوين عزيمت کردند. محل انتخاب شده برای رصد اطراف شهرستان بويين زهرا بود اما در صبح روز رصد آسمان کاملا" ابری بود و بارش باران شروع شده بود. با بررسی های هواشناسی متوجه شديم که با حرکت به سمت جنوب غرب احتمالا" از شدت ابرها کاسته می شود. در اين برنامه نمايندگانی از سپاه ، ارتش ، صدا و سيمای استان قزوين  ما را همراهی می کردند.

محل رصد : اطراف شهرستان آوج  در مرز استان قزوين با استان همدان

عرض جغرافيايی محل رصد:   '32  35  شمالی

طول جغرافيایی محل رصد:     '13   49  شرقی

ارتفاع از سطح دريا :    2150 متر

ابزار مورد استفاده : دو دستگاه  دوربين دوچشمی 120*20 ، یک  دوربين دوچشمی 42*7 سوئیسی

وضعيت جوی : تمام ابری - در افق غرب ابر سياه بزرگی مانع از مشاهده  خورشيد شده بود.

نتيجه رصد : با وجود تمام تلاشهای افراد و مساعدتهای دفتر امام جمعه در برگزاری اين رصد ، آسمان ابری  مانع از رويت هلال ماه شد.

موفق باشيد. گزارش شماره5

گزارش دهنده  آقاي معين اروميه اي ، ستاد استهلال كرمان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام

ستاد استهلال كرمان ، تيم مستقر در بيد خان بردسير كرمان

مكان : 72 كيلومترى شرق سيرجان عرض 29:41 شمالي و طول 56:21 شرقي

ابزار : دو دستگاه دوربين 20x120 ويك دستگاه تلسكوپ "11اشميت- كاسگرين سلسترون

وضعيت جوى : 80% ابر و باد ملايم

اعضا : رضا امير زاده ، مهران كريمي ، معين اروميه اى ، فيروز حسيني نسب ، مجتبي بني اسدى ، حامد جعفرى ، آقاى اردلان آرمين (كه مهمان گروه بودند) و همچنين 4 نفر از فرماندهي سپاه كرمان

خلاصه گزارش : روز جمعه 28رمضان از كرمان به سمت محل مورد نظر حركت كرديم  پس از يافتن محل مورد نظر مستقر شديم وتلسكوپ را قطبي كرديم و به انتظار صبح نشستيم. تا ساعت 9 صبح هوا بسيار عالي بود اما از ساعت 9 كم كم بر مقدار ابرها افزوده شد. در ساعت 12 باران شروع به باريدن كرد. اين باران در ساعت 13به رگبار و بعد به  تگرگ تبديل شد كه ما را مجبور به خاموش كردن تلسكوپ كرد.

گرچه تمام اعضاى گروه از رويت نااميد شده بودند اما در ساعت 16:40مقداري از ابرهاى غرب كنار رفت پس از غروب خورشيد به رويت اقدام كرديم كه در ساعت17:11هلال توسط آقاي اميرزاده رويت شد و با فرياد آقاي اميرزاده ، آقاي حسيني نسب كه با دوربين دوم مشغول رصد بود به سمت دوربين آقاي امير زاده رفت و موفق به رويت هلال شد. اما اين هلال تا ساعت 17:21 يعني لحظه غروب رخ نشان نداد و در لحظه غروب توسط اقاي اميرزاده رويت شد. لازم به ذكر است كه غروب خورشيد محل در نرم افزارها 16:46 است در حالي كه غروب  واقعي 16:51بود.

با تشك

                                                                                                   موقعيت غروب خورشيد

                                                                                         عكس هاي ارسالي آقاي ارميه اي 


گزارش شماره4

گزارش دهنده  آقاي سعيد حجت پناه ، گروه نجوم آماتوري دبيرستان نمونه دولتي شهيد مفتح ، جهرم – استان فارس (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

به نام خدا

گزارش رويت هلال شوال 1425 در تاريخ 23/8/1383

مكان : حوالي شهر جهرم عرض 28:34 شمالي و طول 53:42 شرقي با 900 متر ارتفاع از شطح دريا

وضعيت جوي : غبار شديد و ابر

رصد كنندگان : آقايان صانعيان و مهارت (مسئولين محترم دبيرستان) ، حجت پناه (دبير راهنمايي) ، امير اكبري ، محسن توحيدي ، ابراهيم حميديان ، فرزاد ترابي ، مرتضي بهشتي ، مهدي بهروزي ، نويد دلشادي ، حسين حجت پناه ، رضا عباسي ، اسماعيل اكبر پور ، سجاد كشكويي ، محمد احمدي ، اشكان البرزي ، محمد ذوالقدر زاده ، سامي ابراهيمي ، سعيد كلواني ، محسن نوري فرد ، اسدالله كاظميه و سعيد حجت پناه

تجهيزات : يك دستگاه تلسكوپ 6 اينچ ، يك دستگاه GPS ، پنج دستگاه دوربين 7x50 ، يك دستگاه دوربين 40x150 ، يك دستگاه دوربين 20x120

نتيجه رصد : عدم موفقيت در رويت هلال به دليل وجود ابر و غبار محلي بسيار

شرح : در تاريخ شنبه 23/8/83 با هماهنگي قبلي گروه و مسئولين دبيرستان ، اعضا به وسيله يك دستگاه ميني بوس در ساعت 15:30 به محل رصد منتقل شدند. از قبل توضيحاتي در مورد رويت هلال به آنها داده شده بود. در ساعت 16 در محل رصد مستقر شده و مشغول آماده كردن تجهيزات شديم. متاسفانه در زمان رويت به علت وجود ابر و غبار شدي ، گروه موفق به رصد نشد. ابر و غبار تمام افق را فرا گرفته بود. در شهر جهرم دو گروه مشغول رصد بودند. يكي گروه دبيرستان و ديگري گروهي كه از تهران عازم جهرم شده بودند كه در منطقه اي در 30 كيلومتري محل رصد گروه نجوم دبيرستان موفق به ديدن هلال شده بودند.

در اينجا از مسئولين تيپ 33 المهدي و آقاي رضا عباسي جهت تهيه دوربينهاي دوچشمي كمال تشكر و قدرداني را دارم.

با احترام

 

توجه : گروهي كه در جهرم موفق به رويت هلال شده اند مركب از آقايان محمد غياثي و مهدي دانشيار بوده است كه به محض دريافت گزارش ، جزئيات آن به اطلاع خواهد رسيد. گزارش شماره3

گزارش دهنده   فسا ، استان فارس

يكي از اعضاي رصدخانه شهرداري فسا طي نامه الكترونيكي اعلام نموده كه هلال ماه شوال توسط اعضاي اين رصدخانه رويت شده است. مشروح اين گزارش پس از دريافت جزئيات آن در سايت قرار خواهد گرفت. گزارش شماره2

گزارش دهنده  آقاي احمدرضا كريمي ، اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

عيد سعيد فطر بر همه مسلمين بويژه منجمان مبارك باد.

اعضاي رصد : غلامحسيم كريمي ، نصري و احمد رضا كريمي

محل رصد : نزديك انارك با مختصات 33:12 شمالي و 53:34 شرقي

وضعيت افق : تا يك درجه از سطح افق با كوه پوشيده شده بود

وضعيت جوي : غبار محلي بسيار كم و هوا بشدت ابري

وصايل رصدي : تلسكوپ 8 اينچ LX200 GPS-SMT ، دوربينهاي 7x42 و 7x50 صاايران

هدف از رصد : بررسي معيار يالوپ و به ويژه معيار رصد خانه آفريقاي جنوبي

نتيجه : هلال رويت نشد. ما انتظار داشتيم با مناسب بودن وضعيت هوا اين هلال را شكار كنيم.

                                                                      عكس هاي ارسالي آقاي احمد رضا كريمي (سمت چپ) از انارك 'گزارش شماره1

گزارش دهنده آقاي مهدي رحيمي ، گروه نجوم كانون فرهنگي مسجد امام زمان (عج) دولت آباد – استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

باسمه تعالي شأنه

اللهم اهل الكبرياء و العظمه و اهل الجود و الجبرت

عيد رمضان آمد و ماه رمضان رفت                    صد شكر كه اين آمد و صد حيف كه آن رفت

با سلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات شما معروض ميدارد طبق هماهنگي قبلي جهت استهلال هلال شوال المكرم به اتفاق حضرت حجت الاسلام والمسلمين صالحيان رياست محترم شوراي سياستگذاري ائمه جمعه استان اصفهان و اعضاي گروه و تعدادي از برادران ارتش و همچنين گروه نجوم نجف آباد عازم ارتفاعات كوه پنجه در شمال تأسيسات ذوب آهن شديم. در بين راه مداماً انتظارهاي يك ماه گذشته و از اين طرف و آن طرف رفتن ها در برابر چشمم مرور و از طرفي شرايط نا مساعد جوي فشار روحي زيادي را بر من تحميل مي كرد.

در ساعت 15:50 در محل رصد خود مستقر شديم ، ابزار هاي ما يك تلسكوپ 6 اينچ ويكسن ، سه دستگاه دوربين دوچشمي 150*40 نظامي و، قطب نماي نظامي ، دو دستگاه دوربين دوچشمي 50*7 و ... بود

مختصات سمت و ارتفاع ماه و خورشيد را با توجه به طول و عرض جغرافيايي محل رصد از قبل تهيه و در اختيار همراهان خود قرار داديم .

همه افراد شركت كننده در رصد كه بالغ بر بيست نفر مي شديم  تنها يك آرزوي مشترك داشتيم و آن مساعد شدن شرايط جوي بود. مع الوصف خورشيد در حال غروب بود و ما از پشت دوربين ها و تلسكوپمان انتظار بيرون آمدن ماه را از پشت تكه هاي ابري بود كه گاه گاه به قريب يك ماه تلاشمان و انتظارهايمان مي خنديدند مي كشيديم .

رصد هلال ها در طول سال لطفي دارد و رصد هلال ماه شوال لطفي مضاعف .

به هر حال رصدمان را تا ساعت 17:50 دقيقه بعد از ظهر ادامه داديم وقتي از پشت دوربين 150*40 به محل حضور ماه نگاه مي كردم هلالي فرضي را در ذهنم مجسم مي كردم و از ديدنش لذت مي بردم اما افسوس ...

به دور از ديد دوستان و هنگامي كه چشمانم را محكم بر درپوش چشمي هاي دوربين گذاشته بودم و كلاهم را نيز بر سرم و اطراف چشمي دوربين كشيده بودم تا نور هاي اضافي مانع رصدم نشود لحظاتي قطرات اشك در ميان چشمانم فضاي قشنگي را بوجود آورده بود .

خلاصه اين رصد هم با همه زيبايي ها و سختي هايش و با آن همه ابرهاي سياهش به پايان رسيد ولي ازجهاتي خوشحال كننده و اميد ساز بود زيرا نويد خوبي را از يك تفاهم و همكاري در جهت رفع اختلافات بين زمان اعلام عيد سعيد فطررا خبر مي داد و از اينكه مسئولين محترم نظام خصوصا دفتر مقام معظم رهبري همچون گذشته با درايت خاص خود ، اين حركت مهم مذهبي - علمي را هدايت و حمايت نمود بيش از پيش خوشحال و از دست اندركاران اين امر به نوبه خود كمال تشكر و قدرداني را مي نمايم .

در خاتمه لازم مي دانم از حمايت و همراهي حضرت حجت الاسلام صالحيان رياست محترم شوراي سياست گذاري ائمه جمعه استان اصفهان و گروه توبخانه 44 ارتش كه با در اختيار دادن امكانات رصدي همدوش و همقدم ما بودند كمال تشكر و قدرداني را بنمايم

cheat boyfriend i think my boyfriend cheated i had a dream that my boyfriend cheated on me
why do i cheat on my boyfriend blog.perecruit.com i just cheated on my boyfriend
my girl friend cheated on me open percent of women that cheat
marriage affairs I cheated on my wife dating a married man
when your husband cheats men and women husband cheat
married affairs sites blog.perecruit.com wife who cheated
best pharmacy discount card walgreens photo printing coupons rx coupon card
prescription drug coupons printable coupon codes for walgreens photos drug rx coupons
walgreen photo promo code walgreens photo coupon 10 cent prints walgreens coupon deals
coupons viagra read drug coupons
viagra cheap online http://viagraforsaleuk1.com where to buy viagra online
prescriptions coupons codesamples.in lilly cialis coupon
prescriptions coupons codesamples.in lilly cialis coupon
coupons for prescriptions codesamples.in coupons for prescriptions
coupons for prescriptions codesamples.in coupons for prescriptions
cialis coupon 2015 link free cialis coupons
cialis discount cialis walgreen coupon cialis walgreen coupon
coupon prescription read coupons for cialis 2016
how early can you get an abortion click abortion pills online
cialis prescription coupon ouralfreton.co.uk cialis manufacturer coupon 2016
adalat capsulas truonggiang.net adalat oros
new prescription coupon free cialis coupon 2016 coupon for prescription
new prescription coupon abraham.thesharpsystem.com coupon for prescription
discount coupons for prescriptions cialis coupon printable coupons for cialis
trialect america trialect america trialectica del espacio
viagra generika rezeptfrei viagra kaufen apotheke osterreich online apotheke potenzmittel rezeptfrei
cialis coupon cialis coupon cialis walgreen coupon
nootropil cena nootropil 800 mg nootropil review
prescriptions coupons coupon cialis coupons for prescriptions
the cost of abortion aictmkulahospital.org different types of abortion pill
pro abortion anti abortion pill abortion pill information
new prescription coupon coupons for cialis printable prescription drug coupons
new prescription coupon coupons for prescription drugs prescription drug coupons
priligy thailand priligy priligy resepti
lilly cialis coupons cialis free sample coupons cialis coupons 2015
how do abortion pill work cytotec abortion teen abortion pill
abortion pill definition history of abortion pill how late can you get an abortion pill
abortion pill definition abortion pill stories how late can you get an abortion pill
duphaston iskustva duphaston tablete kako se piju duphaston tablete za odgodu menstruacije
cialis savings and coupons pristineschool.com free printable cialis coupons
vermox sirup vermox sirup vermox prodej
abortion pill pictures aictmkulahospital.org non surgical abortion pill
the abortion pill early abortion pill different types of abortion pill
acetazolamide pka acetazolamide spc acetazolamide cerebral edema
coupon for prescription funtimeleisure.co.uk prescription drugs coupons
cialis coupons from lilly funtimeleisure.co.uk cialis coupons 2015
pro abortion early abortion pill options late term abortion pill
viagra femchoice.org viagra wiki
abortion pill different types of abortion pill after abortion pill
pro abortion what is an abortion pill abortion pill
vermox sirup cijena movidafm.net vermox doziranje
flagyl 125 zygonie.com flagyl v
abortion pill is wrong side effects of abortion pill cytotec abortion
addyi addyi menopause addyi menopause
clomid proviron pct blog.lakerestoration.com clomid proviron pct
amoxicillin amoxicillin 1000 mg amoxicilline
rx coupon coupons for viagra printable free with coupons
vermox pret blog.pragmos.it vermox mikor hat
vermox pret vermox pret vermox mikor hat
strattera discount coupon amres.nl strattera manufacturer coupon
duphaston tablete za odgodu menstruacije duphaston tablete kako se piju duphaston forum

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)