امروز سه شنبه 6 آبان 1399   مصادف با 9 ربیع الاول 1442   مطابق با (27/10/2020)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
گزارش شماره 1 مربوط به رصد هلال شامگاهی محرم سال 1426
گزارش دهنده:

                                                                                                هلال ماه محرم 1426
                                             نقشه وضعيت سن و رويت پذيری هلال در کشورهای مختلف
                                      در غروب روز چهارشنبه 21 بهمن 1383 ، 9 فوريه 2005 ، 29 ذيحجه 1425

گزارشات رصد هلال در ايران:

                                  هلال شب ..... محرم 1426 در آسمان شامگاهي پنج شنبه 22 بهمن اصفهان
                               سن هلال حدود 40 ساعت ، ارتفاع 5/19 درجه ، فاز بيش از 4% و مكث 107 دقيقه 
                                                                 عكس از عليرضا بوژمهراني


گزارش شماره28

گزارش دهنده آقاي براتي ، گروه نجوم سلسلة الذهب ، نيشابور (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
" خلاصه اين گزارش قبلا" با شماره 15 در اين صفح درج شده است"
آقاي بوژمهراني
با سلام به تمامي همكاران
احتراما به استحضار ميرساند پس ازتوفيق ديدار با جنابعالي وهمراهان در شهرداري نيشابور كه باعث خوشحالي دوستان گرديد در ساعت 15 روز چهارشنبه مورخه 21 بهمن 1383 مصادف با 29 ذي الحجه 1425 با همكاري گروه نجوم خيام با توجه به مشورتي كه با جنابعالي انجام شد با يك دستگاه وسيله نقليه مزدا دو كابين و دو دستگاه دوربين دو چشمي 35*7 ويك دستگاه دوربين يك چشمي 50*20 به سوي كوهسرخ شهرستان كاشمر اعزام شديم اما پس از طي مسافت 75 كيلومتر گرفتار بارش برف وكولاك شديد گرديديم، با تماسي كه با هواشناسي در مسير گرفته شد مشخص شد شهرستان كاشمر وكوهسرخ نيزوضعيت بارش برف دارد لذا پس از هماهنگي با جنابعالي از طريق تلفن همراه به نيشابور عزيمت كرديم .
همراهان : آقايان مهندس حسامي ، مهندس عظيمي نژاد ، آقاي سليماني ، قاسمي وبراتي
 

                                                                                           عكسهاي ارسالي آقاي براتي
جناب آقاي براتي
براي بنده ملاقات با شما باعث افتخار بود و شرمنده ام كه اين موضوع رخ داد. البته اين شرايط جوي ، تقريبا" در همه جا يكسان بود. اميد آنكه در سال آينده گزارش هاي متعددي از موفقيت هاي شما را دريافت نماييم.
با احترام
عليرضا بوژمهراني

گزارش شماره27

گزارش دهنده آقاي رضا طيب طاهر (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
با سلام و عرض تسليت ايام سوگواری سالار شهيدان گزارش زير تقديم مي شود:
هلال محرم 1426( لحظه مقارنه: 01:59 چهار شنبه 9 فوريه)
تاريخ :***چهارشنبه 21 بهمن 1383 ، 29 ذيحجه 1425 ، 9 فوريه 2005***
رصدگاه :65 كيلومتری جنوب شهرستان شاهرود
مختصات رصدگاه : 35:55 شمالی و 55:08 شرقی
رصدگران : رضا طيب طاهر- مرتضی مطهری نژاد- آرش همتی
همراهان : محمد مهدی رجبعليان ( فيلمبردار) – حسين پريمی ( ازگردان توپ خانه) – اميد لطيفی (راننده)
تجهيزات : دو دستگاه دوربين دو چشمی 120*20 و60*20 ، تلسكوپ 8 اينچ ويكسن - يك دستگاه جی.پی.اس (جی پی اس 12 گارمين)
غروب خورشيد : ساعت 17:25
نتيجه رصد : به علت ابری شدن هوا هلال ماه محرم رؤيت نشد.
خلاصه گزارش : من از هفته ها پيش با تماس هايی كه با جناب آقای مهرانی داشتم و با مشورت ايشان واز آنجايی كه اين هلال دارای ارزش رصدی علمی ومذهبی فراوانی بود، با دقت فراوان ويك بررسی چند روزه مكانی را دراستان سمنان و در جنوب شهرستان شاهرود به سمت كوير حاج علی قلی ، بين خط رؤيت پذيری رصد خانه آفريقای جنوبی و خط اصلاحی معيار يالوپ انتخاب كرديم .ميزان پارامتر q اين مكان (279/0-) بود.
با انتخاب مكان (جهت انجام كار علمی) از روی نقشه های دقيق ، بنده با دوست عزيزم جناب آقای مطهری نژاد كه مسؤليت گروه نجوم سازمان دانش آموزی استان سمنا ن را به عهده دارند تماس گرفته وهماهنگی های لازم را جهت عزيمت به سمنان (برگزاری كلاس آموزشی و رصد مشترك) با ايشان انجام داديم . بنده روز يكشنبه عصر بعد از طی مسافتی طولانی از دزفول به شهرستان سمنان رسيدم كه با استقبال گرم دوستان عزيزم درسمنان روبرو شدم. روز دوشنبه ، حاج آقا احسانی ( رياست محترم سازمان دانش آموزی استان سمنان) وحاج آقا پيرچه ( مسؤل سياست گذاری دفترائمه جمعه استان سمنان) با هماهنگي هايی كه با تيپ 2قائم سپاه واقع در سمنان انجام دادند وبا پيگيری دوستان در انجمن نجوم سمنان در نهايت روزسه شنبه تجهيزات و وسيله نقليه از طرف سپاه در اختيار ما قرار داده شد. سه شنبه شب ما در شهرستان شاهرود مستقر شديم. روز چهارشنبه قبل از طلوع خورشيد ما برای تعيين موقعيت مكان مورد نظر در جنوب شاهرود (جاده شاهرود به طرود) حركت كرده ودر نهايت در 65 كيلومتری اين جاده از شاهرود مكان مورد نظر خود را با حدود 2/0 درجه موانع در افق و ساير مشخصات ذكر شده در ابتدای گزارش مشخص كرده وبه شاهرود برگشتيم . قبل از ظهر محاسبات لازم جهت رصد بعد از ظهررا انجام داده وبا برگزاری يك كلاس آموزشی روشهای محاسباتی و عملی رصد هلال ماه برای دوستان همراه ، بعد از اقامه نماز و صرف ناهارو يك استراحت كوتاه به سمت مكان رصد حركت كرده وحدود ساعت 16 درآنجا مستقر شديم . تا اين لحظه آسمان مشكل چندانی نداشت ولی به محض اينكه ما دوربين دوچشمی و تلسكوپ را مستقر و تنظيم كر ديم ، توده عظيمی از ابر و باد وهوای بسيار سرد نيز همراه ما درمنطقه مستقر شد به گونه ای كه خورشيد در ساعت 16:45 در توده های ابر ناپديد شد. ولی ما تا لحظه غروب ماه (ساعت 18) با ابزار در مكان مستقر بوديم . چه بگويم چاره ای جز اين نبود آسمان با ما سرناسازگاری داشت . در تمام طول روز آفتابی ، از ساعت 16:30 به بعد ابری ، آخر خوش شانسی ديگه!!! هرچه در اين مدت كاشته بوديم همه پنبه شد. خوب ديگه سال قمری جديد اين چنين خودش رو به رخ ما ميكشه ،اما نمي دونه با چه رصد گرای سمجی درافتاده ، دفعه بعد اگر لازم باشه تمام نقشه ايران را دور ميزنيم نه فقط 3000 كيلوتر را.
در يايان از دوستان بسيار خوبم در انجمن نجوم سازمان دانش آموزی سمنان آقايان مطهری نژاد و همتی ، حاج آقا احسانی (رياست محترم سازمان دانش آموزی استان سمنان ) كه كمال همكاری و مهمان نوازی را با بنده داشتندو پشتيبان اصلی اين رصدمشترك بودند ، حاج آقا پيرجه ( مسؤل سياست گذاری ائمه جمعه استان سمنان) و فرماندهی وساير عزيزان تيپ 2 قائم سپاه سمنان كه تجهيزات لازم را فراهم كردند ، كمال قدر دانی و تشكر را می نمايم .
به اميد انجام رصدهای مشترك ديگر در هوای صاف ( بی ابر وبی غبار) و پرستاره.
با تشكر: رضا طيب طاهر – عضو گروه غيرحرفه ای رؤيت هلال ماه های جوان درايران

                                        

گزارش شماره26

گزارش دهنده آقاي احمدرضا كريمي ، ستاد استهلال استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
تاریخ : 21/11/83
رصدگاه : 13 کیلومتری جنوب شرقی روستای رامشه طول جغرافیایی 52 درجه و 38 دقیقه عرض جغرافیایی 31 درجه و 13 دقیقه شمالی
رصدگران : آقایان غلامحسین کریمی(میهمان)- داریوش ذوالفقاری راد- احمدرضا کریمی – محمدرضا یعقوبی (راننده )
تجهیزات : دوربین های دوچشمی 40*10 , 42*7 , 35*7 صاایران و تلسکوپ 8 اینچR200SS کولپیکس 4500 تلسکوپ مید 8 اینچ LX200GPS-SMT و دوربین دیجیتال نیکون coolpix4500
موانع دید افق غرب : برای محل غروب خورشید تا حدود 2 درجه کوه , تا حدود 10 درجه از سطح افق ابرهای پراکنده
نتیجه : هلال رویت نشد.
مشروح گزارش : ابتدا قرار بود با توجه به حساسیت این هلال به تربت حیدریه سفر کنیم اما پس از بررسی وضعیت آب و هوا از این تصمیم منصرف شده و به سمت آباده حرکت کردیم.ما با توجه به ابرها پس از شهرضا به سمت رامشه رفته و از آنجا در جهت جنوب شرق ,مسیری خاکی – شنی به طول 13 کیلومتر را پیموده و در دل بیابان مستقر شدیم.مطمئن بودیم که هلال را خواهیم دید.ما از طریق جی پی اس تلسکوپ موقعیت را شناسایی و از طریق نوت بوک اطلاعات ماه و خورشید را حساب کردیم .رصد از لحظه غروب خورشید آغاز شد.با اینکه لباس گرم پوشیده بودم خیلی زود احساس سرما کردم.سرما به حدی رسید که دوربین در دستانم تکان می خورد این موضوع تمرکز حواسم را بهم می ریخت(من تاکنون در چنین هوای سردی رصد نکرده بودم!!) شاید این سرما بدلیل وزش نسبتآ سریع باد بود.ما باید هلال را در ده دقیقه اول می دیدیم در غیر این صورت هلال وارد ابر رقیقی می شد که کار رویت بسیار دشوار می شد.از آنجایی که این هلال در این منطقه با دوربین رویت می شد با تلسکوپ به جستجوی هلال نپرداختیم.در نهایت زمان آنقدر گذشت که متوجه شدیم دیگر هلال را نخواهیم دید ابزار رصدی را جمع آوری و با کمال ناباوری به سمت اصفهان بازگشتیم!

 
      عكس هاي ارسالي آقاي كريمي

گزارش شماره25

گزارش دهنده آقاي محمد همايوني ، گروه رويت هلال آسمان سراي نجف آباد ، استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
بسم الله الرحمن الرحيم
السلام عليك يا اباعبدالله اين حسين كيست كه عالم همه ديوانه اوست
سلام عليكم
با احترام گزارش رصد هلال محرم آسمان سراي شهرستان نجف آباد را به حضورتان ارسال مي كنم:
مكان رصد : نجف آباد ، عرض 32:41 شمالي و طول 51:22 شرقي (كوه هاي شمال شهر)
زمان : چهارشنبه 21 بهمن 1383
ابزار رصد : دوربين دوچشمي 60*20 و 50*7
وضعيت جوي : صاف ولي در افق غربي تكه و لايه هاي ابر
غروب خورشيد : 17:45
نتيجه رصد : طبق مختصات ماه و مكان غروب خورشيد همه افراد گروه با تلاش فراوان عليرغم وزش باد بسيار سرد و وجود ابرهاي مزاحم در مكان ماه به دنبال ماه مي گشتند. اينجانب در ساعت 18:03 موفق به رويت كمان كم سوي ماه از لابه لاي ابرها شدم. متاسفانه به علت وجود ابرها و سرماي شديد كه باعث لرزش خودم شده بود. پس از حدود 5 تا 7 ثانيه كه هلال را ديدم آن را گم كردم و پس از آن هر چه تلاش كردم نتوانستم آن را بيابم. ديگر افراد گروه موفق به رويت نشدند.
سن هلال در لحظه رويت : 16 ساعت و 4 دقيقه
افراد شركت كننده : آقايان پويا ، پزشكي ، همايوني و خانمها پويا ، توكلي ، رستگاري ، حبيب اللهي ، خوشي ، عابديني ، چترايي و ابوترابي

گزارش شماره24

گزارش دهنده آقاي آريا صبوري ، تهران (از طريق Yahoo Messenger)
ايشان اعلام داشتند بدليل بارش برف ، امكاني براي رويت هلال نداشته اند.


گزارش شماره 23

گزارش دهنده آقاي محمد حسين الماسي ، تهران (گزارش تلفني)
ايشان اعلام داشتند بدليل ابري بودن آسمان طبس ، امكان رويت هلال را نداشتند.

گزارش شماره22

گزارش دهنده آقاي علي كوهپايي ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
با سلام و خسته نباشيد خدمت همه رصدگران هلال ماه
هلال محرم ۱۴۲۶ فرصتي بود که رصد گران هلال بتوانند تجربه اي گران بها را کسب کنند. هلالي با فاز کم تر از ۸/۰ % (در اغلب نقاط کشور) که در ارتفاعي مناسب قابل رويت بود. در واقع هلال محرم فرصتي بود که رصدگراني که هلال ماه هاي جوان با فاز کم تر از يک درصد رويت نکرده بودند، بتوانند آن را با شرايطي استثنايي به خوبي رصد کنند. شرايط ديگري که به دليل وضعيت هوا به وجود آمده بود، بارش برف بود. بارش برف در مناطق کويري با افق باز باعث شده بود که غبار تا حد زيادي کاهش يابد و رصدگر بتواند هلال محرم را بهتر و تا مدت زمان بيشتري نظاره گر باشد. اما متاسفانه اين بار هم ابر هاي ضخيم و سپيد اجازه رويت اين هلال را به بسياري از رصدگران هلال ماه نداند. هلال محرم مانند بعدي در صفر ۱۴۲۷ قابل رويت است و من از هم اکنون توشه سفر خود را آماده مي کنم.

گزارش شماره21

گزارش دهنده ستاد استهلال استان كرمان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
به نام خدا
ستاد استهلال استان كرمان در راستاي بررسي و رويت هلال ماه محرم 1426 در پي جلساتي كه قبل از روز رصد برگزار نمود سه گروه اصلي جهت رصد اين هلال تشكيل داد. مقرر گرديد از طريق لشگر 41 ثارالله كرمان امكانات رصدي و خودروهاي مناسب در اختيار گروه ها قرار گيرد كه با مساعدت هواشناسي كرمان و آگاهي از شرايط جوي راس ساعت 9 صبح به محل هاي از قبل پيش بيني شده حركت نمودند.
1- گروه مستقر در منطقه سردوئي جيرفت
رصدگران : دكتر سيد جليل فاطمي و سعيد دوست محمدي
تجهيزات : دوربين 120*20
اين گروه مسير كرمان ، راين ، سردوئي ، رابر ، جيرفت و بم را دنبال كرد ولي به دليل شرايط نامناسب موفق به يافتن افق صاف نشد.
2- گروه مستقر در بم
رصدگران : ايرج غلامي و اعضاي انجمن نجوم پژوهشكده تعليم و تربيت
تجهيزات : دوربين 80*20
اين گروه نيز به دليل شرايط بد جوي موفق نشد هر چند كه تا شهرستان فهرج نيز تغيير مكان دادند.
3- گروه مستقر در بردسير
رصدگران : رضا اميرزاده ، فيروز حسيني نسب ، معين اروميه اي و مجتبي بني اسدي
تجهيزات : دوربين 80*20
اين گروه نيز به دليل ابري بودن افق غدربي هلال را رويت نكردند.

 

 

 

                                                                                             عكس هاي ارسالي آقاي دوست محمدي 

 

گزارش شماره20

گزارش دهنده  آقاي غلامحسين رستگار نسب ، شهر ري – تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
با سلام
بدينوسيله به اطلاع مي رساند كه رصد هلال محرم 1426 به دليل شرايط نامناسب جوي انجام نشد.

گزارش شماره19

گزارش دهنده ستاد استهلال استان خراسان رضوي (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
با سلام و تحيات، گزارش اقدامات صورت گرفته توسط ستاد استهلال خراسان جهت رؤيت هلال ماه محرم 1426 ه.ق در شامگاه چهارشنبه 21 بهمن 1383 ه.ش به استحضار مي رسد.
بر طبق برنامه ريزي ستاد استهلال خراسان واقع در دفتر امام جمعه محترم مشهد، گروههاي رصدي مستقر در شهرستانها و پايگاههاي رصدي مختلف براي استهلال اقدام كردند كه به طور خلاصه نتايج رصد به شرح زير مي باشد:
1- گروه مستقر در دفتر امام جمعه مشهد (ستاد استهلال خراسان): به دليل شرايط جوي نامساعد (پوشش ابر ضخيم در سراسر آسمان) و احتمال زياد بارش برف در زمان غروب خورشيد اعضا در محل حضور نيافتند.
2- گروه مستقر در خانه نجوم مشهد: به دليل شرايط جوي نامساعد (پوشش ابر ضخيم در سراسر آسمان) و احتمال زياد بارش برف در زمان غروب خورشيد اعضا در محل حضور نيافتند.
3- گروه مستقر در رصدخانه دانشگاه آزاد اسلامي واحد تربت حيدريه: به دليل شرايط جوي نامساعد و بارش برف در زمان غروب خورشيد استهلال صورت نپذيرفت.
طول جغرافيايي محل رصد: 22/59 درجه شرقي
عرض جغرافيايی محل رصد: 34/35 درجه شمالي
ارتفاع محل رصد از سطح آبهای آزاد: 994 متر
ميزان پوشش افق توسط موانع: وجود رشته كوهي با ارتفاع حدود 5/1 درجه
4- گروههاي مستقر در شهرستان نيشابور (سه گروه): به دليل شرايط جوي نامساعد و بارش برف در زمان غروب خورشيد استهلال صورت نپذيرفت.
5- گروه مستقر در شهرستان بيرجند: جهت استهلال به رصدگاه حاجي آباد مراجعه نمودند ولي به دليل وجود ابر در افق غربي در لحظه غروب خورشيد و پس از آن، موفق به رؤيت هلال نگرديدند.
6- گروه مستقر در شهرستان سه قلعه: جهت استهلال به رصدگاه واقع در 5 كيلومتري شهر مراجعه نمودند ولي به دليل وجود ابر در افق غربي در لحظه غروب خورشيد و پس از آن، موفق به رؤيت هلال نگرديدند.
پيروز و موفق باشيد.
محمد مهدي مطيعي
انجمن نجوم آماتوري آسمان توس مشهد
توجه: گزارش گروه مستقر در سه قلعه قبلا" دريافت و درج شده است.

گزارش شماره18

گزارش دهنده آقاي مهدي رحيمي ، گروه نجوم كانون فرهنگي مسجد صاحب الزمان (عج) ، دولت آباد برخوار – استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
السلام عليك يا اباعبدالله الحسين
ماه محرم آمد و ميخانه را بستند زود جام مي را در دم از بالا به زير افكند زود
با سلام و عرض خسته نباشيد . از نيمه هاي ماه ذيحجه تب و تاب برنامه ريزي جهت رويت هلال محرم سراسر وجودم را فرا گرفت و علاوه بر انجام محاسبات مربوط به وضعيت هلال به دنبال مكان رصدي مناسب بودم . به دليل ارتفاع كم هلال و بحراني بودن آن نيازمند يك افق ايده آل از همه لحاظ بوديم خلاصه اينكه چند محل را انتخاب كردم و براي اطمينان از آنها ، آنها را مورد بازديد و بررسي قرار مي دادم . از طرفي در صدد تهيه وسيله رصدي مناسب برآمدم لذا با هماهنگي با دفتر امام جمعه محترم دولت آباد و مساعدت بسيار مشفقانه ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري موضوع را پيگيري نموديم و قرار شد دو دستگاه دوربين دو چشمي 150*20 در اختيار گروهمان قرار گيرد روزهاي آخر مكرراً مسائل مربوط به استهلال را دنبال ميكرديم تا اينكه روز رصد شد ابتدا يك نفر از دوستان گروه را براي تحويل دوربين هاي دو چشمي به محل قرار فرستاديم تا بعد از تهيه اقلام مذكور از ساعت 12 ظهر به محل رصد عزيمت نمائيم لكن هر چه صبر كرديم از
دوستمان و دوربينهاي دوچشمي خبري نشد . ساعت 2 بعدازظهر بود و ما نگران و پر اضطراب . اميد را به خدا بستيم و به حضرت امام حسين (عليه السلام) توسل بستيم . خلاصه اينكه ساعت 15/4 بعدازظهر سر و كله دوستمان كه از فرط خستگي و ناراحتي منقلب شده بود پيدا شد . ظاهراً به دليل ناهماهنگي هاي به وجود آمده نتوانسته بود دوربينها از پادگان عاشورا را اخذ نمايد چون به غروب خورشيد زمان زيادي نداشتيم لذا سريعاً در برنامه ي رصدمان تجديد نظر كرديم و با توجه به اينكه اوضاع جوي رو به بهبودي مي رفت تصميم گرفتيم در شهر دولت آباد مراحل رصدمان را پيگيري كنيم . جالب اينكه ما براي اعزام به نائين ، شهرضا ، ورزنه ، مورچه خورت برنامه ريزيهاي مفصلي انجام داده بوديم ولي به دليل عدم شرايط ايده آل جوي و مشكل به وجود آمده كه در بالا به آن اشاره كرديم سر از پشت بام منزل خودمان درآورديم و وقتي سمت غروب ماه و اوضاع جوي آنجا را در لحظات غروب خورشيد آزمايش مي كرديم با خود گفتم :
(( آب در كوزه و ما تشنه لبان مي گرديم ... ))
مع الوصف رصدمان را به شرح ذيل خدمتتان ارسال مي داريم :
محل رصد : دولت آباد برخوار
طول جغرافيايي:41/51 شرقي
عرض جغرافيايي : 48/32شمالي
ارتفاع از سطح دريا :1563 متر
ابزار رصديمان شامل يك دستگاه تلسكوپ 6 اينچ ويكسن مجهز به موتور ردياب ، يك دستگاه تلسكوپ تال 5/4 اينچ و دو دستگاه دوربين دوچشمي 50*7 ، قطب نماي نظامي ، دوربين عكاسي (x14) و ...
(در محل غروب ماه نيز كمتر از يك درجه كوه وجود داشت)
ابتدا مسير حركت ماه را به سمت محل غروب آن به دقت محاسبه و بر حسب عوارض موجود در افق علامت گذاري نموديم و سپس رصد را با دقت تمام و با استفاده از آمادگي قبلي مان شروع كرديم . با استفاده از تلسكوپ موتوردار ويكسن مسير حركت ماه را به شدت و با دقت تمام ارصاد كرديم . حضور چند لكه ابر در محل غروب .، ناراحتمان مي كرد لكن بيش از آن وجود 5/1 درجه غبار رقيق رصد اين هلال بحراني را با مشكل جدي مواجه ساخته بود . خلاصه در يك كلام عليرغم تلاش نسبتاً دقيق و نفس گير بر و بچه هاي گروه موفق به رويت هلال نگشتند . با اين حال از تلاش نسبتا دقيق و همگاني بچه هاي گروه راضي و خوشحال بوديم . در خاتمه لازم مي دانم از همكاري صميمانه ستاد استهلال دفتر مقام معظنم رهبري و دفتر امام جمعه دولت آباد كمال تشكر و قدرداني را مي نمايم .
آسمان زندگيتان به زيبايي و درخشش ستارگان باد

                                                                                                   عكس ارسالي آقاي رحيمي از افق


گزارش شماره17

گزارش دهنده آقاي سعيد حجت پناه ، جهرم (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
گزارش رويت هلال ماه محرم 1426
مكان : شهرستان جهرم – استان فارس
ارتفاع از سطح دريا : 900 متر
همراه : مجتبي صحرائيان
زمان : چهارشنبه 21/11/83
ابزار : دوربين 50*7 و تلسكوپ 5/4 اينچ
نتيجه : به علت ابري بودن هوا موفق به رويت نشديم.
10) گزارش آقاي رضا محمدي پور ، صفا شهر – استان فارس (گزارش تلفني)
آقاي محمدي پور اظهار داشتند در شامگاه 21 بهمن افق غربي تا 25 درجه ابري بود و فقط در سمت الرأس آسمان صاف بوده است و به همين دليل موفق به رويت هلال محرم نشده اند.

گزارش شماره16

گزارش دهنده آقاي كاظم كوكرم ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
با عرض سلام و تسليت به مناسبت فرا رسيدن ايام سوگواري سيد و سالار شهيدان
گزارش هلال محرم 1426
متاسفانه به علت ابري شدن هوا و بارش سنگين برف در شامگاه 21 بهمن گروه ما عليرغم حضور در يك منطقه مناسب در آزاد راه تهران – قم موفق به رصد اين هلال جذاب نشد.
همراهان : آقايان حميدرضا پيرايش و حميدرضا نيكويي
با آرزوي موفقيت براي تمامي رصدگران هلال ماه
08) گزارش خانم الهام تركي نژاد ، شهر ري – تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
گزارش هلال ماه محرم 1426 در شامگاه تاريخ 21/ بهمن /1383 در شهر ري ، استان تهران
تجهيزات نجومي : دوربين دوچشمي 45*12
شرايط جوي : برفي
نتيجه رصد : شرايط جوي نامناسب بود و هلال ماه رويت نشد.


گزارش شماره15

گزارش دهنده مركز مطالعات و پژوهشهاي فلكي نجومي وابسته به دفتر حضرت آيت الله العظمي سيستاني مد ظله العالي (برگرفته از سايت مركز)
بسم الله الرحمن الرحيم
گزارش استهلال ماه محرّم الحرام 1426 هجري قمري
احتراماً ضمن عرض تسليت به مناسبت فرا رسيدن ماه محرّم و ايّام سوگواري سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين و اهل بيت و اصحاب با وفايش (سلام الله عليهم اجمعين) به استحضار‌ مي رساند: وضعيّت جوّي در شهر قم ومناطق اطراف آن در روز چهارشنبه21/11/1383مطابق با 29/12/1425 تمام ابري همراه با بارش متناوب برف بود . از اين رو گروه رصدي مركزمطالعات وپژوهش هاي فلكي ـ نجومي وابسته به دفترحضرت اّيت الله العظمي سيستاني(مد ظله العالي) متشكّل از اّقايان: سيّد محمّد باقرتكيه اي ، محمدرضا خليلي و سيّدعلي ميرسالاري از قصد خود براي عزيمت به رصدگاه منصرف گرديده و عملاً موفّق به استهلال نشدند.


گزارش شماره14

گزارش دهنده آقاي عباس احمديان ، انجمن نجوم افلاك شاهين شهر – استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
بنام خدا
با عرض سلام و خسته نباشید
اینجانب به همراه اعضای گروه ( انجمن نجوم افلاک شاهین شهر ) با هماهنگی قبلی در ساعت 16 در رصدگاه مخصوص رویت هلال ماه شاهین شهر حاضر شدیم و مشغول برپایی تلسکوپ و وسایل رصدی و عکاسی شدیم . ابزار رصدی یک عدد دوربین دوچشمی50×7 صاایران به همراه سه پایه عکاسی یک عدد تلسکوپ 4.5 و یک عدد دوربین عکاسی زنیط به همراه لنز تله 500 ماکستوف بود . هوا بسیار سرد ( حدود 2- ) و درصد رطوبت بالا و جهت باد جنوب غربی بود . در افق محل غروب خورشید حدود 5/1 درجه کوه مانع دید می شد متاسفانه ما ابزار رصدی مناسب برای اندازه گیری دقیق سمت و ارتفاع به همراه نداشتیم .در ساعت 17:42 که غروب واقعی خورشید بودبوسیله ی دوربین دوچشمی بدنبال هلال گشتم هر بار برای دیدن هلال یک دقیقه تلاش میکردم و اگر نمی دیدم 5 دقیقه صبر میکردم و دوباره تلاش میکردم محل موضع ماه در افق لحظه به لحظه با شرایط جوی بهتری روبرو می شد و مایه ی خوشحالی ما بود ء بالاخره در ساعت 17:56 اینجانب (عباس احمدیان) با دوربین دوچشمی50×7 موفق به شکار این هلال شدم ء بسیار باریک و کم نور و به رنگ نقره ای دیده می شد با خوشحالی اعلام رویت کردم و مکان هلال را به دوستان نشان دادم و ضمن آنکه آنها تلاش می کردند هلال را ببینند من مشغول عکسبرداری از هلال بودم اما کسی نتوانست هلال را ببیند من هم دوباره تلاش کردم تا هلال را بیابم زیرا افق به شدت در حال تغییرات جوی بود همه به اعلام من شک کردند اما در ساعت 17:59 دوباره هلال را یافتم و در آن زمان آقای آرمان افشاریان و علی امینی با راهنمایی من هلال را رویت کردند و من باز هم عکاسی میکردم از آن لحظه به بعد هلال با دوربین دوچشمی50×7 تا لحظه ی غروب ماه دیده می شد بالاخره در ساعت 18:11 هلال ماه در پشت کوه پنهان شد .

 

                                                  در اين تصوير كه وضعيت ابرناكي افق را نشان ميدهد محل غروب ماه و خورشيد نيز مشخص شده است

                                                                       در اين عكسها آقاي احمديان محل هلال را با علامت نشان داده اند

                                                     گروه رصدي از راست به چپ : عباس احمديان ، محمد حسن قاسمي ، علي اميني و آرمان افشاريان

                                                                                  عكس ها توسط آقاي احمديان ارسال شده است

توجه : آقاي احمديان طي تماس تلفني مختصات رصدگاه خود را 32:52:12 شمالي و 51:34 شرقي و زاويه دو سر هلال را بين 3 تا 6 اعلام داشتند. ايشان همچنين در مورد همراهان خود اظهار داشتند اين دوستان همگي از دانش آموزان دوره دبيرستان بوده و رصد هلال محرم 1426 ، چهارمين رصد هلال آنان بوده است. در اين گزارش نكات قابل تاملي وجود دارد كه بزودي به نقد آن خواهيم پرداخت.

 

گزارش شماره13

گزارش دهنده  آقاي سعيد نطاق ، گروه نجوم گنبد مينا ، شيراز (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

درود

رویت هلال ماه محرم الحرام و ایام دهه عاشورا وشهادت امام حسین (ع) را گرامی می داریم .

گزارش رصد هلال ماه محرم الحرام 1426 :

با عنایت به این مسئله که احتمال رویت هلال در غروب مورخ 21/11/1383 وجود داشت اعضا گروه نجومی گنبد مینا در محل رصد (شیراز رصدگاه گنبد مینا)حاضر شدند اما بدلیل

ابری بودن افق غربی موفق به رصد هلال نشدند.

 

گزارش شماره12

گزارش دهنده  آقاي مهدي هاشم زئي ، گروه نجوم كانون امام علي عليه السلام ، سه قلعه – جنوب استان خراسان رضوي (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

گزارشی از رصد هلال ماه محرم 1426 هجری قمری

بر طبق هماهنگی قبلی که از طرف  دفتر امام جمعه و خانه نجوم مشهد صورت گرفته بود برنامه رصدی جهت رویت هلال ماه محرم به شرح ذیل برگزار گردید :

مطابق برنامه ریزی قبلی ساعت 30/4 عصر روز چهار شنبه 21/11/83 به اتفاق اعضای گروه به طرف محل از پیش تعیین شده رفتیم منطقه مورد نظر در فاصله 7 کیلومتری جنوب سه قلعه قرار دارد . پس از حرکت در ساعت 45/4 به محل مورد نظر رسیدیم در ابتدا هوا کمی ابری بود و پس از مدتی ابرهای سمت افق مورد نظر کنار رفتند لذا با اطمینان بیشتری کار را شروع کردیم پس از استقرار وسایل در ساعت 5 بعد از ظهر  منتظر غروب خورشید بودیم که لحظاتی قبل از غروب خورشید  ابر تیره و بزرگی در سمت افق ظاهر گردید و مانع رویت هلال گردید البته ما تا ساعت 50/5 منتظر ماندیم تا در صورت مساعد شدن وضعیت افق  کار رصد را انجام دهیم ولی این امر میسر نگردید و بلافاصله به سه قلعه برگشتیم . در پایان جا دارد از همکاری شهرداری شهر سه قلعه که وسیله ایاب و ذهاب را در اختیار گروه قرار دادند تقدیر و تشکر نماییم .

اعضای گروه به شرح ذیل می باشند :

1-     مهدی هاشم زئی ( مدیر گروه )

2-     محمد کریمی ( عکاس )

3-     حسن شهسواری

4-     علیرضا کاظمی

5-     مهدی هاشمی

 

                                                                                                                               عكس هاي ارسالي آقاي هاشم زئي

توجه : جناب آقاي كريمي عكس بسيار زيبايي از آقاي هاشم زئي گرفته اند كه از ديدن آن سير نمي شويم. اميد و حس تمنا در اين عكس خودنمايي مي كند. ببينيد و قضاوت كنيد....

 

 

گزارش شماره11

گزارش دهنده  آقاي محمد زاهد آرام ، سراوان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام

گزارش هلال ماه محرم 1426

به علت افق ابري و باراني هلال ماه رويت نشد.

همراه : كيوان كريم زاده

 

گزارش شماره10

گزارش دهنده آقاي حسين جانقرباني ، مركز نجوم و ژئوفيزيك شهرضا – استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

بسمه تعالي

احتراما" پس از عرض سلام و ادب به استحضار ميرساند گروه ويژه رصدي مركز نجوم و ژئوفيزيك شهرضا به همراه تعدادي از علاقه مندان به علم شيرين نجوم با همكاري گروه نجوم 2000 وابسته مركز اموزش نجوم اديب اصفهان در برنامه اي ويژه كه شامل رويت هلال ماه محرم الحرام ، رصد اجرام اعماق آسمان بود عازم 90 كيلومتري جنوب شرقي شهرستان شهرضا (20 كيلومتري روستاي حارث آباد) شدند ولي متاسفانه افق غربي و جنوب غربي منطقه ما پوشيده از غبار نسبتا غليظ و ابرهاي پراكنده بود و ما موفق به رويت اين هلال نشديم و پس از آن تا  سحرگاه روز پنجشنبه به اجرام اعماق آسمان پرداختيم .

در پايان از تمامي عزيزاني كه ما را در اين برنامه ياري دادند از جمله شهرداري شهرضا ، فرمانداري شهرستان شهرضا ، اداره آموزش و پرورش شهرضا ، جمعيت هلال احمرشهرستان شهرضا، پاسگاه انتظامي حسن آباد جرقويه و مركز آموزش نجوم اديب اصفهان كمال سپاس و تشكر را داريم .

اسامي راصدين : آقايان 1- سهراب عليدوستي2- محمد سلطان الكتابي3- محمد ضيايي4- عليرضا خورشيدي5- دكتر مصطفي عشقي6- مهندس ابوالفضل آقاسي7- سيد محسن ميرصادقي8- اميد آقاسي9- مرتضي فرزانه 10- صفدريان11- صالح پور 12- سعيد حيدري13- قاسم پارسايي14- علي جانقرباني15- حسين جانقرباني و خانمها 16- رويا قنادي 17- خديجه كاوياني18- فروغ السادات ميرصادقي19- جنت آقاسي20- الهام جوهري

 

                                                                                                                       عكس هاي ارسالي آقاي جانقرباني

 

گزارش شماره9

گزارش دهنده  آقاي عليرضا بوژمهراني

تاريخ رصد : چهارشنبه 21 بهمن 1383 ، 29 ذيحجه 1425 ، 9 فوريه 2005

محل رصد : پنج كيلومتري جنوب شهرستان شاهرود ، استان سمنان

وضعيت جوي : افق غربي تمام ابري

همراهان : ميثم روشني ، مهدي خرسندي

نتيجه رصد : بدليل شرايط نامناسب جوي انجام برنامه رصد ميسر نبود.

گروه اعزامي ما از ساعت 5 بامداد روز دوشنبه 19 بهمن براي شناسايي مكان هاي مناسب جهت رويت هلال محرم سفر خود را از اصفهان آغاز نمود. در اين سفر 3000 كيلومتري ما از شهرهاي نائين ، انارك ، خور و بيابانك ، طبس ، عشق آباد ، برداسكن ، كاشمر ، نيشابور ، مشهد ، فريمان ، تربت جام ، تايباد ، سبزوار ، شاهرود ، دامغان و جندق عبور كرديم. ما تمام تلاش خود را كرديم تا بلكه بتوانيم با جابجايي سريع و با استفاده از نظرات كارشناسان هواشناسي در مكاني مستقر شويم كه شانس بيشتري براي برخورداري از شرايط جوي مناسب داشته باشد اما تقدير اينچنين بود كه در اين راه موفق نباشيم. در شامگاه سه شنبه 20 بهمن ماه تمامي اطلاعات جمع آوري شده را مرور كرديم. پيش بيني هاي هواشناسي حاكي از اين بود كه در غروب چهارشنبه ، كل استان خراسان درگير برف و باران خواهد شد. آسمان مناطق غربي استان سمنان نميه ابري بود و از غروب چهارشنبه به بعد بر تراكم ابرها افزوده ميشد. بخشهايي از مناطق واقع در جنوب خطوط رويت پذيري هلال ، شانس كمي براي صاف بودن هوا داشتند اما براي گروه ما كه به قصد انجام كار علمي بر روي اين هلال از اصفهان خارج شده بود ، رويت هلال در پايين خطوط رويت پذيري هلال ، جذابيتي نداشت. بنابراين تصميم گرفتيم صبح روز چهارشنبه به استان سمنان عزيمت نموده و در جنوب شاهرود به رصد بپردازيم. در مسير 240 كيلومتري بين سبزوار تا شاهرود آسمان در سمت الرأس كاملا" صاف بود. افق شمالي هم همين وضعيت را داشت و باد نسبتا" شديدي از شمال به جنوب در حال وزيدن بود. اين شرايط ما را اميدوار مي كرد كه شايد با شرايط مناسب جوي روبرو شويم . اما با نزديك شدن به زمان غروب آرام آرام بر تراكم ابرها افزدوده شد تا اينكه نهايتا" منجر به معلق شدن برنامه رصدي ما گرديد.

گروه ما از حمايت و همكاري :

-         ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري مد ظله العالي

-         شهرداري اصفهان

-         صنايح اپتيك صاايران

-         حجت الاسلام و المسلمين معادي رئيس محترم دفتر امام جمعه مشهد

-         ستاد استهلال استان خراسان رضوي

-         دوست و همكار ارجمند جناب آقاي مطيعي (انجمن نجوم آماتوري آسمان توس)

-         دوست و همكار محترم جناب آقاي كوچك زاده (مركز نجوم شباهنگ)

-         دوست و همكار گرامي جناب آقاي الماسي

-         اداره كل هواشناسي استان خراسان رضوي ( آقايان مهندس راستگو و مهندس بابائيان)

-         دفتر امام جمعه محترم تايباد

-         كارشناسان محترم هواشناسي شهرهاي سمنان و شاهرود

برخوردار بود و لازم است از تمام آنان صميمانه قدرداني نماييم.

 اميد به باز شدن آسمان در جاده سبزوار به شاهرود . افزايش تراكم ابرها در افق غربي شهرستان شاهرود

پنجشنبه 22 بهمن 1383


گزارش شماره8

گزارش دهنده  آقاي محمد سلطان الكتابي ، اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

ايشان گزارشي را ارسال نموده اند كه فونت آن قابل شناسايي نبود ، اما عكس پيوست آن گوياي همه چيز بود!

 

 

گزارش شماره7

گزارش دهنده  آقاي سيد محسن قاضي مير سعيد ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با سلام وعرض خسته نباشيد به تمام عزيزاني كه براي رويت هلال پر جاذبه و ارزشمند  ماه محرم تلاش نموده ومتاسفانه جز( دو سه گزارش كه در باره آنها مي بايستي اطلاعات بيشتري داشته باشيم  و بعد در مورد تك تك آنها بحث خواهيم كرد) گزارشهاهمگي حكايت از نامساعد بود وضع هوا رامي رساند. انشاءالله همه عزيزان خودشان را براي رصد هلالهاي جذاب  آينده كه تعداد آنها در سال 1384 كم هم نيست آماده مي نمايند. به پيوست عكسي از هلال روز بعد كه از لابلاي ابرهاي رقيق گرفته شده به پيوست تقديم مي گردد.

 

 

 

گزارش شماره6

گزارش دهنده  آقاي عليرضا حسنعلي ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

به نام خالق كهكشان ها

گزارش هلال ماه نو محرم1426_عليرضا حسنعلي(14ساله)_تهران ( فرمانيه )

با عرض سلام خدمت هلال دوستان

اينجانب در روز 22 بهمن83 اقدام به رصد ماه نو نمودوبه علت هواي ابري وبرفي درساعت 17:50 هلال را بدون هيچ ابزاري به راحتي تا (ساعت18:23 مشاهده كرد. (عكسهاي زير در ساعت 17:58 با دوربين فيلمبرداري گرفته شده است )

 

                                                                                                   عكس ارسالي آقاي حسنعلي


 

گزارش شماره5

گزارش دهنده  آقاي سعيد حجت پناه ، جهرم (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

در روز پنج شنبه هلال به راحتي رويت شد.


 

گزارش شماره4

گزارش دهنده آقاي محمدي پور ، صفا شهر – استان فارس (گزارش تلفني)

آقاي محمدي پور اظهار داشتند در شامگاه 22 بهمن افق غربي تا 3 درجه ابري بوده است. هلال ماه به راحتي توسط ايشان رويت شده است.

 

گزارش شماره3

گزارش دهنده آقاي عليرضا بوژمهراني ، اصفهان

در شامگاه پنج شنبه 22 بهمن آسمان اصفهان پاك پاك بود. من در حالي نظاره گر هلال ماه ( كه با درخشش زمين تاب آن جلوه اي افسانه اي يافته بود) بودم كه مرتب اين سوال را در ذهنم مرور مي كردم كه اگر هلال ماه قابل رويت را بدليل ابري بودن هوا نتوانيم ببينيم ، بايد چه كنيم؟ آيا ماه را بايد 30 روزه تمام كنيم؟ آيا بايد روز بعد را يوم الشك فرض كنيم؟ و يا بايد گونه اي ديگر عمل كنيم؟ اگر در سال آينده هلال هاي ربيع الاول و جمادي الاول 1426 را در شامگاه 29 صفر و 29 ربيع الثاني بدليل ابري بودن هوا نتوانيم ببينيم ، آيا ماه هاي صفر و ربيع الثاني 30 روزه خواهد شد؟ و يا بدون توجه به رويت نشدن هلال ، طبق تقويم منجمان ، ماه هاي صفر و ربيع الثاني را 29 روزه تمام مي كنيم؟ بايد منتظر ماند و رويدادها را شاهد بود.

به هر صورت ، تصويري از هلال محرم ( كه به واقع نميدانم آن را بايد هلال شب اول بنامم يا چيز ديگري) تقديم ميگردد. در اين ايام كه بزرگداشت حماسه آفريني حضرت اباعبدالله الحسين عليه السلام است از تمامي همكاران محترم التماس دعا دارم. اميد آنكه خداوند متعال ما را با محبين آن بزرگوار محشور نمايد.

 

                                                                                                       عكس از عليرضا بوژمهراني

 

گزارش شماره 2

گزارش دهنده آقاي سعيد نطاق ، گروه نجوم گنبد مينا ، شيراز (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

گزارش رصد هلال مورخ 22/11/1383:

 

رصدگاه : شیراز‚ رصدگاه گروه نجومی گنبد مینا (

 

 

www.gonbademina.netfirms.com)

رصدگران : رضا جمالی و سعید نطاق

 زمان رصد : 17:30 الی 18:20

زمان رویت :  17:40

وضع جوی : آسمان صاف تا کمی ابری همراه با وزش باد وهوای بسیار سرد

ابزار عکاسی : دوربین SONY-D8  TRV_340E

 

تصویرگران : رضا جمالی و سعید نطاق

 

 

                                                                                                              هلال پنج شنبه 22 بهمن در آسمان شيراز

                                                                                                     عكس ارسالي آقاي نطاق

 

گزارش شماره 1

 گزارش دهنده آقاي پويا بروجردي ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

با عرض سلام و گراميداشت فرا رسيدن ماه پيروزي خون بر شمشير

احتراما" گزارش رويت هلال ماه محرم 1426 را به استحضار مي رساند.

تاريخ رصد : پنجشنبه 22 بهمن 1383 مصادف با 10 فوريه 2005

مكان رصد : تهران

مختصات جغرافيايي مكان رصد : عرض 35:40 شمالي و طول 51:26 شرقي

غروب خورشيد : ساعت 17:41

اولين رويت : ساعت 17:58

آخرين رويت : ساعت 18:22

غروب ماه : ساعت 19:29

مدت مكث ماه : 108 دقيقه

مدت رصد ماه : 24 دقيقه

زاويه اقريبي دو سر هلال : از ساعت 2 تا 5/7 ( 165 درجه )

پس از يك هفته بارش سنگين برف در تهران ، از بعد از ظهر روز پنج شنبه 22 بهمن به تدريج از ميزان ناپايداري هاي جوي كاسته شد. با اين وجود امكان مشاهده غروب خورشيد ميسر نبود. در ساعت 17:58 هلال ماه در ميان هاله اي از ابر رويت شد. مشاهده هلال ماه تا ساعت 18:22 ادامه داشت و پس از آن هلال در پشت ابرها پنهان شد. در پايان خاطرنشان مي گردد كه در تمام مدت رصد هلال مذكور به صورت غير مطوق مشاهده مي شد.
 

 

 

 

cheat boyfriend parentpower.com i had a dream that my boyfriend cheated on me
how women cheat link my boyfriend cheated on me quotes
dating sites for married people open why people cheat in relationships
celeb beast sex stories mature sex stories mothers sex stories
rite aid picture coupon open free coupons printable
viagra free coupon news.hostnetindia.com coupons free printable
viagra coupons online open free prescription cards discount
new prescription coupon free discount prescription card free coupon for viagra
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
lilly coupons for cialis sporturfintl.com cialis coupon
prescriptions coupons blog.suntekusa.com coupons for prescription drugs
cialis coupon 2015 link free cialis coupons
drug discount coupons prostudiousa.com online cialis coupons
abortion clinics houston tx go abortion pics
abortion history click abortion clinics in md
extracelular estrace crema estrace mexico
adalat capsulas adalat oros adalat oros
new prescription coupon abraham.thesharpsystem.com coupon for prescription
cialis coupon cialis coupons free cialis coupons free
non surgical abortion pill how much is the abortion pill buy abortion pill
prescriptions coupons cialis coupons free coupons for prescriptions
acetazolamide sivuvaikutukset acetazolamide symptoms acetazolamide pka
where to get an abortion pill funtimeleisure.co.uk abortion options
priligy thailand priligy priligy resepti
coupons for cialis 2016 cialis coupons 2015 cialis coupon
addyi 100 mg addyi menopause addyi fda
transfer prescription coupon cialis discount coupon cialis manufacturer coupon 2016
abortion pill alpinmontservis.cz definition of abortion pill
methods of abortion pill history of abortion pill abortions facts
duphaston iskustva duphaston tablete kako se piju duphaston tablete za odgodu menstruacije
vermox sirup vermox cena vermox prodej
cost of abortions myhealthreport.ca 2nd trimester abortion pill
cialis coupons from lilly funtimeleisure.co.uk cialis coupons 2015
pro abortion abortions cost late term abortion pill
amoxicillin-rnp amoxicillin 500 mg amoxicilline
abortion clinics in liverpool dilatation and curettage video dilatation and curettage video
abortion clinics in liverpool amres.nl dilatation and curettage video
flagyl 125 flagyl perros flagyl v
abortion pill risks abortion pill prices abortion pill complications
viagra viagra recenze viagra koupit
voltaren blog.griblivet.dk voltaren krem fiyat
abortion pill questions abortion pill quotes 2nd trimester abortion pill
when is it too late to get an abortion pill pill abortion pro choice abortion pill
against abortion pill non surgical abortion pill teen abortion pill
vermox pret vermox pret vermox mikor hat
vermox pret blog.pragmos.it vermox
strattera without prescription amres.nl strattera manufacturer coupon

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)