امروز سه شنبه 6 آبان 1399   مصادف با 9 ربیع الاول 1442   مطابق با (27/10/2020)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
گزارش شماره 1 مربوط به رصد هلال شامگاهی ذی الحجه سال 1424
گزارش دهنده:

 منبع :سایت کمان آسمانی                                                      

                                                                                                          هلال ماه ذيحجه 1424
                                                                                 نقشه وضعيت سن و رويت پذيری هلال در کشورهای مختلف
                                                                          در غروب روز پنج شنبه 2 بهمن 1382 ، 22 ژانويه 2004 ، 29 ذيقعده 142


گزارشات رصد هلال در ايران:
درج گزارش رصد هلال ذيحجه توسط رصدگران ايراني در سايت ICOP
From: Dr. Tarek Katbeh (Jordanian Astronomical Society)
Dear Alireza,

I received your report with a great happiness, well done for that magnificent work!! I really wish if I was with you in this great observation; but by reading your report I really felt as I'm participating with you and with your great group!
Best wishes,
Tarek Katbeh
آقاي مهراني سلام
........ آقا ؛ بابت رويت هلال ذيحجه به شما و دوستان تبريك ميگم! بخصوص به شما بابت رويت هلال و البته بهبود ركورد ارتفاع ، بابا دست مريزاد ، با وجود مشغله هاي زياد ، تونستين اقدام كنين ! يه تبريكم بايد بگم به خانم زماني كه ظاهرا" بعد از شما نفر دوم ركورد پارامتر ارتفاع شدن. چيزي كه جالب است اينكه نام يك رصدگر خانم ، براي اولين بار در جدول ركوردها ثبت شد!! ( قابل توجه ديگر خانمهاي رصدگر رويت هلال !!!) ...... با احترام و آرزوي توفيق روز افسون
محمد حسين الماسي

گزارش شماره14
گزارش دهنده گروه رصدي مركز مطالعات و پژوهشهاي فلكي – نجومي وابسته به دفتر حضرت آيت الله العظمي سيستاني مد ظله العالي(از طريق سايت اينترنتي مركز)
گروه رصدي مركز مطالعات وپژوهشهاي فلكي ـ نجومي قم متشكل از آقايان: سيد رضا قلمكاريان اصفهاني ، بيژن سهرابي وسيد علي ميرسالاري در حالي كه برخوردار ازتجهيزاتي همچون دوربين هاي پرقدرت صا ايران ، قطب نما ، تراز و برخي وسائل ديگر بودند، ساعت 15 و30 دقيقه بعد از ظهر روز پنج شنبه دوم بهمن 1382 به رصدگاه مورد نظر در منطقه كمركوه واقع در جنوب غرب قم عزيمت نموده و در محل ياد شده كه ارتفاع آن از سطح دريا 1500 متر مي باشد ، مستقر شدند.
اگر چه براساس پيش بيني هاي كارشناسي شده ، رؤيت هلال با ابزار رصدي بسيار قوي بجز در بخش هاي جنوبي كشور، در ساير نقاط ايران امكان پذير نبود ، لكن پوشش افق غربي بوسيله ابرتا ارتفاع 5/5 درجه مزيد بر علت شد ورصد گران را نسبت به رؤيت هلال كاملاً مأيوس نمود.
(سايت مركز مطالعات و پژوهشهاي فلكي – نجومي وابسته به دفتر حضرت آيت الله العظمي سيستاني مد ظله العالي)

گزارش شماره13
گزارش دهنده  آقاي علي ابراهيمي سراجي ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

به نام خدا
گزارش رويت هلال ذيحجه 1424
علي ابراهيمي سراجي از گروه انجمن نجوم آماتوري ايران
جناب آقاي بوژمهراني با عرض سلام و تبريكات مجدد
با اجازه از جناب آقاي زماني گزارشي از رويت هلال ذيحجه 1424 را به استحضار مي‌رسانم.
اينجانب نيز مانند بسياري از دوستان علاقه ‌مند به رويت هلال از مدت‌ها قبل قصد داشتم تا اين آخرين هلال شامگاهي سال 1424 هجري قمري را رويت نمايم. هلالي كه در پهنه ايران از نظر علمي داراي ارزش بالايي بود. متاسفانه در سطح جهاني رويت هلال‌هاي ارزشمند در ميل جنوبي ماه، بسيار كم مي‌باشد. چون زماني كه ماه در ميل جنوبي به سر مي‌برد رويت آن بسيار عذاب آور مي‌شود.
ارتفاع مهمترين عامل در رويت پذيري هلال مي‌باشد. زماني كه ماه در ميل جنوبي باشد به سختي از افق جدا مي‌شود و چون معمولاً افق تا چند درجه منبع غبار مي‌باشد، رويت اين گونه هلال‌ها مشكل‌تر و در عين حال داراي ارزش علمي بسيار زياد است.
اينجانب اولين رويت هلال علمي خود را با كمك دوست گرامي جناب آقاي الماسي با هلال ذيحجه 1423 در شامگاه  13 بهمن 1381 شروع كردم. لذا اولين سالگرد حضورم در جامعه رويت هلال ايران نيز باعث مي‌شد كه برنامه‌ريزي دقيق‌تري براي رويت اين هلال زيبا داشته باشم. به همين دليل به پيشنهاد دوست گرامي جناب آقاي فتحي از اواسط آذر‌ماه استخراج و بررسي داده‌هاي اين هلال را براي 128 نقطه مرزي ايران با استفاده از نرم‌افزار دكتر Monzur Ahmed و معيار دكتر يالوپ آغاز كرديم. و در پايان نقاط بيشينه و كمينه و سومين خط معيار دكتر يالوپ ( كه همان قرار گرفتن خورشيد در 5 درجه زير افق مي‌باشد ) را به دست آورديم كه از روستاي مرزي " شط علي مصفا " در استان خوزستان با عرض جغرافيايي 24/31 شمالي و طول جغرافيايي 45/47 شرقي شروع مي‌شد و در شمال روستاي مرزي " ريش پيش " در استان سيستان و بلوچستان با عرض جغرافيايي 49/26 شمالي و طول جغرافيايي 17/63 شرقي پايان مي‌يافت.
بعد از اين مرحله در درون نقشه ايران به دنبال شهري نزديك به خط رويت‌ پذيري مي‌گشتم كه شرايط مساعدي براي رويت هلال داشته باشد. چرا كه به احتمال زياد با دوربين ضعيف به استقبال اين هلال مي‌رفتم. يكي از بهترين نقاطي كه در نقشه پيدا كردم سير‌جان و شهر‌بابك در غرب استان كرمان بود. افق غرب اين ناحيه تقريباً باز بود و با توجه به اين ‌كه رويت در ماه بهمن قرار داشت احتمال وجود غبار در اين ناحيه پايين بود. با صحبتي كه استاد گرامي آقاي قاضي مير‌سعيد با اينجانب انجام داد، نظر من را به استان فارس جلب نمود. اين مسا‌له درست است كه در اين استان سن هلال افزايش مي‌يافت ولي در عوض فاز و طول كمان ماه نيز بيشتر مي‌شد و رويت آن راحت ‌تر بود. به همين دليل با جنابعالي تماس گرفتم تا اگر قصد عزيمت به اين ناحيه را داريد، با شما همراه شوم كه متأسفانه قسمت نبود. به دليل وجود يك سيستم باران‌زا كه به نظر مي‌آمد در روز پنج‌شنبه نيمه غربي كشور را تحت تأ‌ثير قرار دهد، شما را بر آن داشت تا بدون هيچ ريسكي به استان كرمان رهسپار شويد تا موقعيت آب و هوايي در شرايط مطلوبي قرار گيرد.
 با تماسي كه با دوست گرامي آقاي سيامك نيك ‌طلب ( كه در رشته هواشناسي مشغول به تحصيل مي‌باشند ) گرفتم، ايشان مقداري خيال مرا از شرايط حاكم بر روز پنج‌شنبه در استان فارس راحت نمودند. بعد از آن تماسي با آقاي زماني در شيراز گرفتم و ايشان نيز با مهمان ‌نوازي خاص شيرازي‌ها از حضورم در شيراز استقبال نمود. متأسفانه هم‌ زماني امتحانات ترم دانشجويي با رويت اين هلال باعث شد كه دوستان زيادي از سفر به شيراز باز بمانند. حتي يكي از دوستان كه در حال حاظر خدمت مقدس سربازي را مي‌گذراند، در حدود دو هفته براي گرفتن مرخصي تلاش كردند كه متأسفانه موفق نبودند. تمام اين اوضاع و احوال باعث شد كه من به تنهايي به شيراز سفر كنم.
بعد از هماهنگي با آقاي زماني ساعت 18:30 چهار‌شنبه 1 بهمن 1382 از ترمينال جنوب به سمت شيراز حركت كردم. آسمان شب، زيبا، پر ستاره و كاملاً صاف بود و نويد روزي آفتابي را مي‌داد. قبل از اين سفر فقط دو بار توانسته بودم به جنوب سفر كنم كه از استان اصفهان پايين‌تر نرفته بودم. اما شايد جالب باشد بدانيد كه حدود ساعت 21 كه به شهر سلفچگان رسيدم يك دفعه ستاره‌اي درخشان را در افق جنوبي ديدم كه به نظرم غريبه مي‌آمد. با اندكي دقت متوجه شدم كه اين همان ستاره معروف سهيل است. جالب است بدانيد كه براي اولين بار بود كه اين ستاره را مي‌ديدم. در عين حال از اين مسأ‌له متعجب بودم كه عرض جغرافيايي اين منطقه حدود 30/34 است. رويت اين ستاره آن هم براي اولين بار و در اين عرض جغرافيايي من را مطمئن ساخت كه هلال ذيحجه توسط اين گروه روئيت خواهد شد. چه تعبيري زيباتر از آن‌ كه هلال ماه ذيحجه نيز مانند ستاره سهيل مي‌باشد و سريعاً غروب مي‌كند.
سپيده‌ دم به حدود شهر " صفا شهر " رسيده بودم. در افق جنوب شرقي سياره عطارد به زيبايي و وضوح ديده مي‌شد. مقداري ابر پراكنده نيز در افق بود. اما با نزديك شدن به طلوع آفتاب دائماً بر مقدار اين ابر‌ها افزوده مي‌شد. ابتدا خيال كردم كه سيستم فوق آسمان را در بر گرفته ولي با اندكي كنكاش در افق غربي اثري از ورود ابر مشاهده نكردم. دما بسيار پايين بود و باعث تشكيل ابر در افق جنوب شرقي شده بود. در حدود ساعت 10 صبح به شيراز رسيدم و سريعاً با آقاي زماني تماس گرفتم و اين مسأ‌له را با او در ميان گذاشتم و به ايشان گفتم اگر رصدگاهي را انتخاب كنند كه در طول روز هوا سرد باشد احتمال رشد ابر در افق جنوب غربي زياد خواهد بود. با هماهنگي ايشان قرار شد ساعت 14 در دانشگاه شيراز حاضر باشم تا با عده ‌اي از دوستان دانشجو كه به صورت گروه نجومي در دانشگاه فعاليت مي‌كردند، به سمت يكي از نقاط همايجان يا فيروز‌آباد رهسپار شويم.
من در ساعت 12 به دانشگاه رسيدم و 2 ساعت بعد حدود ساعت 14:15 همه اعضاي گروه رصد در محل قرار حاضر شدند. حدود 8 نفر شديم كه دوستان ابتدا به رصدخانه دانشگاه شيراز رفتند تا وسايل اپتيكي مورد نياز را بردارند كه چند دوربين 50×7 و يك تلسكوپ شكستي ويكسن بود. بعد از آن آقاي زماني و خواهر محترمه ايشان به دليل مشكلاتي ، از ميانه راه به ما اضافه شدند و جمعاً با يك تيم 10 نفره به سمت شهر فيروزآباد حركت كرديم.
در ساعت 16:49 به رصدگاهي در جنوب فيروزآباد رسيديم. 4 دقيقه‌اي بود كه خورشيد از سمت ماه در لحظه Best time گذشته بود. با اندازه‌گيري موانع افق به اين نتيجه رسيديم كه افق آن ناحيه حدود 2 درجه بسته است و مكان براي رويت هلال مناسب نيست. به همين دليل به سمت شمال شرقي شهر فيروز‌آباد حركت كرديم. حدود ساعت 17:20 رصدگاه مورد نظر را انتخاب كرديم كه افق آن‌جا حدود 5/1 درجه بسته بود. در ساعت 17:24 تمام ابزارها براي رويت هلال آماده شدند. دوستان ابتدا با استفاده از قطب ‌نما و بعد با استفاده از يك دوربين 50×7 قطب‌ نما دار سمت دقيق خورشيد را پيدا كردند كه بعد‌ها اينجانب با نگاه به نرم‌افزار فقط حدود يك درجه اختلاف را ديدم.
خورشيد ابتدا در ساعت 17:26 به طور ظاهري و سپس در ساعت 17:30 به طور واقعي غروب كرد. افق جنوب غربي در حدود 4 درجه داراي غبار زرد رنگ بود. تا حدود 3 درجه نيز ابر بر روي افق قرار داشت و در آن اوايل شروع به رويت همه نااميد بودند چرا كه هلال در لحظة Best time وارد اين ابرها مي‌شد. حدود ساعت 17:35 ابرها تكه ‌تكه و سپس پراكنده شدند. در حدود ساعت 17:45 جنابعالي با آقاي زماني تماس گرفتيد و خبر از موفقيت رويت هلال در منطقه كرمان را اعلام نموديد كه همگي از اين خبر خوشحال شديم.
ساعت 17:47 (2 دقيقه پس از لحظه Best time ) خانم زيبا زماني ( خواهر آقاي زماني ) از پشت تلسكوپ اعلام رويت كردند. آقاي زماني نيز بلافاصله پشت تلسكوپ قرار گرفتند و ايشان نيز هلال را رويت كردند. بعد از آن با جنابعالي تماس گرفتند و خبر رويت را اعلام كردند. در اين حين بقيه گروه نيز يك به يك به پشت دوربين مي‌آمدند تا بتوانند هلال را رويت كنند. من نشاني دقيق هلال را از آقاي زماني مي‌گرفتم ولي متأسفانه هلال در درون دوربين 70×10 ديده نمي‌شد حتي خانم زماني نيز دوربين را به طور دقيق در محل قرار داد اما باز هم نتوانستم هلال را ببينم. در اين حين حدود 2 بار پشت تلسكوپ رفتم و هر بار در حدود 20 ثانيه دنبال هلال گشتم ولي باز هم هلال را نديدم. در بار سوم كه عقربه‌هاي ساعت 17:54 را نشان مي‌داد ابتدا آقايان محمد اخلاقي و حامد اخلاقي هلال را روئيت كردند. نوبت به بنده رسيد بعد از حدود 10 ثانيه نگاه كردن در دوربين با راهنمايي آقاي زماني سمت شمال غربي دوربين را نگاه كردم. بعد از حدود 5 ثانيه خيره شدن، هلال به يكباره در چشمانم ظاهر شد. رنگ آن به خاطر فرو رفتن در غبار قرمز شده بود. در حدود 4 الي 5 ثانيه به هلال نگاه كردم. در همان مدت كم هلال را حدوداً بين ساعت 5/3 تا 5/5 ديدم. به نظر من دليل اصلي رويت، فاز و ضخامت قوسي هلال بود. خود را سريعاً كنار كشيدم و بعد از من فقط دو نفر ديگر موفق به رويت هلال شدند. آقاي احسان مروجي و سپس خانم گلنار نورياني هر دو در ساعت 17:55. بعد از ايشان ديگر هلال حتي توسط آقاي زماني رويت نشد و هلال براي هميشه در پشت كوه پنهان شد. مشخصات هلال در لحظات غروب خورشيد، اولين و آخرين رويت از قرار زير بود :
رصدگاه: شهر فيروز‌آباد          
عرض جغرافيايي28:52 شمالي         
طول جغرافيايي 52:36 شرقي
لحظه غروب خورشيد : ساعت 17:29:31
سمت خورشيد در لحظه غروب خورشيد : 247 درجه و 48 دقيقه
سمت ماه در لحظه غروب خورشيد : 240 درجه و 8 دقيقه
اختلاف سمت ماه و خورشيد ' منفي 7 درجه و 41 دقيقه
ارتفاع ماه : 5 درجه و 49 دقيقه
جدائي زاويه اي : 10 درجه و 4 دقيقه
فاز ماه : 88/0 درصد
طول كمان ماه : 101 درجه
لحظه Best Time : ساعت 17:45:10
لحظه غروب كاه : ساعت 18:04:44
سمت ماه در لحظه غروب ماه : 244 درجه و 30 دقيقه
مكث ماه : 35 دقيقه و 13 ثانيه


 

 

 

 

اولين رويت (17 دقيقه بعد از غروب)

 

آخرين رويت (25 دقيقه بعد از غروب)

 

راصد

 

خانم زيبا زماني

 

خانم گلنار نورياني

 

زمان رويت

 

17:47

 

17:55

 

سن هلال

 

17h 12m

 

17h 20m

 

ارتفاع ماه

 

2:43

 

1:20

 

سمت ماه

 

242:21

 

243:20

 

ارتفاع خورشيد

 

-4:19

 

-6:03

 

جدائي زاويه اي

 

10:11

 

10:14

 

اختلاف سمت

 

-7:30

 

-7:26

 

فاز ماه

 

0.90%

 

0.91%

 

طول كمان

 

103

 

105

 
بعد از رويت به سمت آرامگاه لاله و لادن بيژني ( دو قلوهاي به هم ‌چسبيده ايراني ) حركت كرديم و بعد از خواندن فاتحه‌اي بر مزار اين دو عزيز از دست رفته به سمت شيراز حركت كرديم و در حدود ساعت 21 به شيراز رسيديم و بعد از خداحافظي از دوستان شيرازي ابتدا با آقاي الماسي و سپس با آقاي مهندس عتيقي تماس گرفتم و خبر موفقيت گروه رويت را به آنان رساندم و حدود ساعت 23 ابتدا به سمت اصفهان و از آن‌جا به سمت تهران راهي شدم. حدود ساعت 14 جمعه به تهران رسيدم. چون آسمان از اصفهان تا تهران همواره ابري بود به نظر مي‌آمد كه دوستانم در گروه رويت هلال انجمن نجوم آماتوري اقدام به رويت هلال نكنند اما با تماسي كه با آقاي فتحي گرفتم از اقدام به رويت اين دوستان براي هلال شامگاه سي ام مطلع شدم و با وجود تلاش فراوان نتوانستم در جمع اين دوستان حاضر شوم و موفق به رويت هلال نشدم. طبق گزارش آقاي فتحي گروه آنها 6 نفر بود كه آقاي عليرضا ثنايي در ساعت 17:08 ( 15 دقيقه قبل از غروب خورشيد ) هلال را با چشم غير مسلح رويت مي‌كند. بعد از ايشان همه گروه موفق به رويت مي‌شوند و هلال پشت ابر پنهان مي‌شود. اين گروه تنها يكبار ديگر در ساعت 17:27 موفق به رويت مي‌شوند و بعد از آن هلال براي هميشه در پشت ابر پنهان مي‌شود. ابزار اين دوستان دوربين‌هاي 50*7 و 60*20 بود.
در پايان لازم مي‌دانم از تمامي عزيزاني كه در اين مدت يك ساله به بنده لطف داشته‌اند تشكر صميمانه نمايم.
استادان گرامي آقايان صياد، قاضي مير‌سعيد، بوژمهراني، عتيقي و زماني كه در اين مدت مشوق من بوده‌اند و در محضر اين بزرگواران درس‌هاي زيادي آموختم.
دوست گرامي جناب آقاي الماسي كه با جرأت مي‌گويم حق استادي بر گردن بنده دارند و اگر كمك‌ها و راهنمايي‌هاي ايشان نبود هرگز در زمينه رويت هلال موفق نبودم.
تشكر ويژه‌اي هم از دوستاني دارم كه در اين مدت مرا ياري كرده‌اند. آقايان فتحي، ثنايي، نيك ‌طلب، بهمند، اله ‌ماني، رجبي، عظيمي، اميني، مسدد و خانم سرشار.
در پايان اين روئيت با ارزش را به تمام اين عزيزان تقديم مي‌نمايم و اميدوارم همه شما عاشقان نجوم هميشه در زندگي موفق و پيروز باشيد.
علي ابراهيمي سراجي  بهمن 1382


گزارش شماره12
گزارش دهنده  آقاي علي اصغر لطفي شور آبي ، مركز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظيم عليه السلام ، شهر ري – تهران (تلفني از طريق جناب صياد)
رصدگاه : رصدگاه عبدالرحمان صوفي رازي ، شهر ري – تهران
همراهان : آقايان سيد محسن قاضي مير سعيد ، حجت الاسلام عليرضا موحد نژاد ، جهانگير مسعودي ، سيد حسن سلطاني ، محمد غياثي صلوات ، مهدي دانشيار ، عليرضا كريمي ، امير توسلي و محمد علي رفيع زاده
تجهيزات : دو دستگاه دوربين دو چشمي 60*20 ، دو دستگاه دوربين دوچشمي 50*30 و تلسكوپ 180 ميليمتري AstroPhysics
خلاصه گزارش : هلال رويت نشد.


گزارش شماره11
گزارش دهنده آقاي كاظم كوكرم ، ساري (پست الكترونيكي براي كمان آسماني )
با سلام حضور گرامي جناب آقاي عليرضا بوژمهراني
گزارش رصد هلال ذي الحجه
رصدگاه : فرح آباد ، شهرستان ساري ( 15 كيلومتر فاصله تا درياي مازندران )
تجهيزات : دوربين دو چشمي 60*20 و يك دستگاه زاويه سنج دست ساز
شرايط جوي : آسمان نيمه ابري و نزديك افق غبار آلود
رصد هلال در محوطه خوابگاه دانشجويي دانشگاه مازندران ( خوابگاه شهيد مطهري ) همراه با تعدادي از دانشجويان صورت گرفت كه عليرغم تلاشي كه صورت گرفت متاسفانه هلال ذي الحجه رويت نگرديد. با آرزوي توفيق روز افزون براي حضرتعالي و ساير رصدگران هلال ماه در سراسر ايران اسلامي


گزارش شماره10

گزارش دهنده آقاي محمد زاهد آرام ، سراوان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
آقاي مهراني عزيز
با تبريك صميمانه رويت هلال به شما و دوستان عزيز در كرمان و شيراز
گزارش شماره 2 ماه ذيحجه
1- رصدگران با چشم غير مسلح و محل رصد آنان : مرتضي ناصري و راشد ملازهي ( روستاي دزك واقع در 3 كيلومتري شرق سراوان) ، فرزاد فاضلي ، عبدالستار شيرين زهي و مراد بخش رئيسي ( سراوان ) ، اسماعيل دهواري ( روستاي آسپيچ واقع در 6 كيلومتري شرق سراوان ) ، ثناءالله پيام ( روستاي سيب واقع در 40 كيلومتري غرب سراوان ) ، سعيد ندرت زهي و ابوذر نصرت زهي ( روستاي ناهوك واقع در 35 كيلومتري شمال سراوان )
2- رصد گران با چشم مسلح ( دوربين دوچشمي ) و محل رصد آنان : نويد فاضلي ، سعيد ساداتي ، خدابخش جنگي زهي ( سراوان ) ، حسن نصرتي ( روستاي گشت واقع در 60 كيلومتري شمال سراوان )
همگي عضو انجمن نجوم مهرگان سراوان ، هيچكس هلال ماه را رويت نكرده است.
با تشكر ، محمد زاهد آرام ، 6/11/82 ، سراوان


گزارش شماره9
گزارش دهنده  گروه نجوم كوير ، كرمان (گزارش تلفني آقاي رضا اميرزاده)
رصدگاه : پشت بام ساختمان خانه جوان استان كرمان ، كرمان
رصدگران : آقايان معين اروميه اي ، محمد قره گزلي ، مجتبي بني اسدي و خانم بنفشه اكبر زاده
تجهيزات : دوربين دو چشمي 120*20 و تلسكوپ 8 اينچ ويكسن
شرايط جوي : آسمان غبار آلود
خلاصه گزارش : هلال رويت نشد.


گزارش شماره8
گزارش دهنده خانم خاطره نعمتي ، گروه نجوم كوير كرمان ، جيرفت (گزارش تلفني توسط آقاي رضا اميرزاده)
سركار خانم نعمتي در محل خوابگاه دانشجويان شهرستان جيرفت و با استفاده از دوربين دوچشمي 60*20 اقدام به رصد هلال نموده اند. خانم مريم اسديار و يك خانم ديگر هم ايشان را همراهي كرده اند. در آسمان افق غربي اين منطقه ابرهاي پراكنده اي وجود داشته است. خانم نعمتي در ساعت 17:32 موفق به رويت هلال شده و حدود 1 دقيقه آن را مشاهده كرده اند و با رفتن هلال به پشت ابر ، ديگر تداوم رويت آن ميسر نشده است. همراهان ايشان نتوانسته اند هلال را ببينند. خانم نعمتي زاويه دو سر هلال را از 2 لغايت اعلام كرده اند.


گزارش شماره7
 گزارش دهنده آقاي اسدالله خدام محمدي ، شيراز (گزارش تلفني)
ايشان در بندر لنگه و با استفاده از دوربين تك چشمي 50*10 به رصد پرداخته و موفق به رويت هلال نشده اند.


 گزارش شماره6

گزارش دهنده  آقاي محمد زاهد آرام ، سراوان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
آقاي مهراني عزيز ؛ با سلام و ارادت. گزارش هلال ذيحجه:
شرايط (جوي) بسيار عالي. از يك هفته قبل هواباراني و ابري . روز و شب چهارشنبه باران باريد. روز پنجشنبه بر خلاف تصور آسمان صاف و آبي ( ما را به ياد كسوف 2 آبان 1374 در بيرجند انداخت ). ظهر كمي خواب و استراحت براي چشمانم! محل رصد در شهرك سبحان سراوان. افق بسيار عالي ، حداكثر ارتفاع كوهها 5/1 درجه ، آسمان كاملا" صاف ، بدون گرد و غبار ، حتي بدون باد. تجهيزات دوربين دوچشمي 50*16 و 25*10 ، دوربين هندي كم Sony با بزرگ نمايي 20 برابر
ولي: هلال ماه رويت نشد.
همراهان: رحيم شيخ زاده ، كيوان كريم زاده ، ضياء بهرام زهي و باسط بلوچ
سراوان در زير خط آقاي قاضي مير سعيد و در بالاي خط شما ! تفسير و تحليل با شما !
ارادتمند : زاهد آرام ، 3/11/82 ، سراوان
قابل توجه : شيوه نگارش جناب آقاي زاهد آرام ، تلگرافهاي سابق و به خصوص زمان جنگ را به يادم آورد كه در آن براي صرفه جويي در هزينه ، جملات بدون فعل و خيلي كوتاه نوشته ميشد.


گزارش شماره5
 گزارش دهنده  آقاي سيد محمد حسين نيري (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
با سلام
من و پوريا رستمي كه براي رصد هلال ارزشمند 2/11/82 ، بم را انتخاب كرده بوديم ، روز پنجشنبه به طرف بم راه افتاديم ، اما با ديدن يكي از دوستان ، ترك كردن شهر را به مصلحت نديديم ، فقط به اين اميد كه ديگر دوستان در ايران اين هلال مهم را رصد كنند. وضعيت در بم همچنان بحراني است. مردم به شدت به كمك احتياج دارند. هر چند كه ستادهاي جمع آوري كمكهاي مردمي از سطح شهرها جمع شده ، ولي هنوز مردم به كمك احتياج دارند. وضعيت پتوهايي كه به دست مردم ميرسد اصلا" مناسب نيست.
ولي آسمان بم هنوز هم زيباست. گويا بر خلاف زمين ، آسمان زيبائيهايش را بي دريع نثار مردم خوب بم مي كند. به اميد ساختن هر چه زودتر بم.
سيد محمد حسين نيري ، سرزمين نخلهاي افراشته ، بم


گزارش شماره4
گزارش دهنده آقاي حسين جانقرباني ، شهرضا (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
حضور محترم استاد گرامي جناب آقاي عليرضا بوژمهراني
احتراما" پس از عرض سلام و آرزوي سلامتي و سعادت براي جنابعالي و همكاران گراميتان به استحضار ميرساند اينجانب حسين جانقرباني به همراه برادرانم علي و رضا و 15 نفر از علاقمندان به علم شيرين نجوم ، براي رويت هلال جذاب و بحراني ماه مبارك ذي الحجة الحرام در شامگاه پنجشنبه 2/11/82 عازم 35 كيلومتري جاده شهرضا – سميرم شديم. تجهيزات ما عبارت بودند از : يك دستگاه دوربين 120*20 كه تيپ سوم زرهي سپاه پاسداران در اختيارمان گذاشتند ، يك دستگاه دوربين 60*30 و يك دستگاه دوربين 30*8.
متاسفانه چند دقيقه قبل از غروب آفتاب ، غبار نسبتا" غليظي نزديك به 7 درجه از افق غربي ما را پوشانيد و ما موفق به رويت هلال نشديم.
با تشكر فراوان

     آقاي حسين جانقرباني (نفر دوم سمت راست) و گروه رصدي همراه ايشان


گزارش شماره3
  گزارش دهنده آقاي موسي زماني ، شركت اخترنماي شيراز (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
با سلام خدمت جناب آقاي مهراني و ساير دوستان رصدگر هلال ماههاي قمري در ايران
از روزي كه جنابعالي خبر مربوط به برنامه ريزي جهت رصد و رويت هلال ذيحجه 1424 قمري را به اينجانب داديد بنده با توجه به اينكه اين رصد مي بايست در عرضهاي جغرافيايي پايين صورت پذيرد به فكر اين بودم كه بتوانم مانند هلال رمضان 1423 ، در نزديكي شيراز جايي مناسب براي اين هلال پيدا كنم. اما امكانات كم ، اجازه ي اين كار را تا يك هفته قبل از آن نداد. خوشبختانه در اين اواخر مسئولين كانون نجوم و اختر فيزيك دانشگاه شيراز با تماس با اينجانب اظهار علاقمندي نمودند كه مي خواهند در مورد رويت هلال يك برنامه ريزي ماهانه دقيق داشته باشند و بنده نيز به آنها اهميت رويت هلال ذيحجه را متذكر شدم و آنها نيز قول مساعدت و همكاري دادند. به همين منظور بنده به اتفاق آقاي اخلاقي ( دبير كانون ) و برادرشان و يك ميني بوس در طي روزهاي 30 دي و 1 بهمن به دو محور شيراز – كازرون و شيراز – فيروزآباد مسافرت كرديم تا يك افق مناسب را براي اينكار پيدا كنيم. در جاده ي كازرون تا خود كازرون تنها دو جا را توانستيم ببينيم ، اما در جاده ي فيروزآباد جاهاي بيشتري براي اينكار پيدا شدند. به هر حال در روز موعود اينجانب به اتفاق 10 تن از رصدگران هلال ماه از شهرهاي شيراز و تهران ، در ساعت 14:00 روز پنجشنبه 2 بهمن 1382 با يك دستگاه ميني بوس ( متعلق به دانشگاه شيراز ) به سمت شهر فيروزآباد حركت كرديم. با رسيدن به فيروزآباد به جنوب آن شهر رفتيم اما ( پوشش موانع ) افق ( به ميزان ) دو درجه ، ما را مجبور كرد به سمت شمال شرق آن شهر برويم و در حومه ي فيروزآباد به رصد بپردازيم.
در جايي كه موضع گرفته بوديم ارتفاع كوههاي افق جنوب غرب در حدود 1 تا 5/1 درجه بودند. خورشيد در ارتفاع 1 درجه از افق در ساعت 17:28 زير كوه پنهان شد. در لحظه ي غروب خورشيد در افق جنوب غربي ، كمي گرد و غبار بود و ضمنا" تكه هاي ابر تا 4 درجه در افق جنوب غرب حضور داشتند. اين وضعيت كمي نگران كننده بود و براي كار ما اختلال ايجاد مي كرد، چون درست در همان جايي كه ماه و خورشيد غروب مي كردند اين ابرها حضور داشتند. به هر حال ما وسايل رصد را علم كرديم و با وسايل گوناگون هر كسي به كاري مشغول بود. شش عدد دوربين كه داشتيم عبارت بودند از:
50*7 ايراني 3 دستگاه ، 50*7 قطب نما دار آلماني يك دستگاه ، 70*10 آلماني يك دستگاه ، 80*16 Vixen ژاپني تك چشمي يك دستگاه ( اين يك تلسكوپ بسيار كوچك بود با فاصله كانوني 400 ميلي متر و با چشمي 5/24 ميلي متري Meade (Super wide Angle) ،  16 برابر بزرگنمايي و 4 درجه ميدان ديد داشت ).
با اينها كار رصد را شروع كرديم و سعي بر اين بود تا از لا به لاي ابرها هلال را پيدا كنيم؟! البته لطف خدا شامل حالمان شد و در مدت زمان كوتاهي از غروب ، ابرها تكه تكه شدند و از بين رفتند يا اثرشان بسيار كم شد. اين موضوع باعث شد كه افق صافتر شود ولي هنوز گرد و غبار محلي وجود داشت. به هر حال به لحظه ي Best Time كه نزديك شديم تلاشمان بيشتر شد و بلاخره در ساعت 17:47 خانم زماني توانستند هلال ماه را با دوربين تك چشمي 80*16 ببينند. پس از اعلام ايشان ، بنده سريع پشت دوربين قرار گرفتم و توانستم هلال را ببينم ، هر چند كه دوربين ما ،  ماه را وارانه نشان مي داد.
در اين موقع بنده با ساير دوربينها به جايي كه ماه در آنجا قرار داشت نشانه رفتم اما با هيچ كدام از آنها نتوانستم ماه را ببينم. در اين لحظات ساير دوستان در تلاش بودند كه هلال را ببينند اما تا لحظاتي قبل از غروب هلال اينكار ميسر نشد. به هر حال از تمام افرادي كه با ما بودند ، افراد زير توانستند هلال را رويت كرده و اقرار به ديدن آن كنند:
1- خانم زيبا زماني ( عضو شركت اخترنماي شيراز ) در ساعت 17:47 با دوربين 80*16
2- آقاي موسي زماني ( رصدخانه ابوريحان بيروني ) در ساعت 17:47 با دوربين 80*16
3- آقاي محمد اخلاقي ( دبير كانون نجوم و اختر فيزيك دانشگاه شيراز ) در ساعت 17:54 با دوربين 80*16
4- آقاي حامد اخلاقي ( عضو انجمن نجوم دبيرستان دانشگاه شيراز ) در ساعت 17:54 با دوربين 80*16
5- آقاي علي ابراهيمي ( ميهمان از تهران و عضو انجمن نجوم آماتوري ايران ) در ساعت 17:54 با دوربين 80*16
6- آقاي احسان مروجي ( عضو كانون نجوم و اختر فيزيك دانشگاه شيراز ) در ساعت 17:55 با دوربين 80*16
7- خانم گلنار نوري علمي ( عضو كانون نجوم و اختر فيزيك دانشگاه شيراز ) در ساعت 17:55 با دوربين 80*16
ساير همراهان متاسفانه با وجود اينكه ماه به راحتي در دوربين ديده مي شد ، نتوانستند آن را ببينند. اسامي اين افراد به قرار زير است:
خانم زهرا حسيني ( عضو كانون نجوم و اختر فيزيك دانشگاه شيراز )
آقاي سيد مهدي مدني ( از امور فوق برنامه دانشگاه شيراز )
آقاي رضا آتش رزم ( از امور فوق برنامه دانشگاه شيراز )
مختصات جغرافيايي محل رصد: عرض 28:50 شمالي و طول 52:34 شرقي
در پايان ضمن آرزوي توفيق براي همه ي رصدگران هلال ، از زحمات بي دريغ كليه دوستان در كانون نجوم و اخترفيزيك دانشگاه شيراز ، نقليه دانشگاه شيراز ، و آقاي محمد حسن قاسمي زاده ( راننده ) و نيز آقاي اخلاقي كه زحمت فراواني براي جور نمودن وسيله نقليه كشيدند كمال سپاسگزاري دارم. ضمنا" از حضور جناب آقاي ابراهيمي ( از تهران ) در جمع مان ، متشكريم.
با سپاس

دوست عزيزم جناب آقاي زماني
با عرض سلام
اينجانب رويت هلال ماه ذيحجه را به جناب عالي ، تمام دوستاني كه در رصد گاه حاضر بودند و همچنين به آقاي ابراهيمي رصد گر پر تلاش تهراني تبريك عرض نموده واز  جناب عالي وساير عزيزان شيرازي  بابت مهمان نوازيتان  نسبت به آقاي ابراهيمي  نهايت تشكر وامتنان را دارم.
جناب آقاي زماني ؛ وقتي كه دوست عزيزم جناب مهراني خبر رويت هلال را توسط خود و عزيزان كرماني در حوالي سيرجان كرمان را به من دادند ، من در خدمت تعدادي از دوستان بودم همه آنها شنيدند كه گفتم حالا نوبت موسي زماني است كه خبر رويت را بدهد . ربع ساعت بعد كه تلفن همراه زنگ زد گفتم خودشه ، اما از شيراز خبري نبود. تا اينكه موفقيت شما و حلاوت شيريني خبر را كه شنيدم گفتم دست مريضاد به دو گروه قدرتمند وبا تجربه ايراني. موفق و مويد باشيد.
با احترام سيد محسن قاضي ميرسعيد.

گزارش شماره2

 گزارش دهنده  آقاي عليرضا بوژمهراني
تاريخ رصد : پنجشنبه 2 بهمن 1382 ، 29 ذيحجه 1424 و 22 ژانويه 2004
محل رصد : رصدگاه مشيز ( كوه سرخ ) ، كنار جاده ترانزيتي كرمان – بردسير – سيرجان ، پنج كيلومتري شمال شهر برد سير ، استان كرمان
مختصات جغرافيائي محل رصد: عرض 29 درجه و 64/59 دقيقه شمالي و طول 56 درجه و 15/43 دقيقه شرقي
ارتفاع محل رصد از سطح دريا : 7512 فوت ( تقريبا" معادل 2500 متر )
ارتفاع موانع در افق غربي (در محل غروب خورشيد) : 2/0 درجه
همراهان : آقايان رضا امير زاده ( انجمن نجوم كوير – كرمان ) ، محمد مهدي يزدي زاده ( برد سير ) ، علي فروغي ( انجمن اختروش ايران ) ، داريوش ذوالفقاري و انصاري ( صنعت اپتيك اصفهان )
تجهيزات : دوربينهاي دوچشمي 150*27 (صا ايران) ، 120*20 (صا ايران) ، 80*15 ، 70*12 ، 60*20 و 50*7 ، GPS و قطب نما
وضعيت جوي : تا 20 دقيقه قبل از غروب خورشيد ابرهاي پراكنده از نوع سيروس در افق غربي مشاهده مي شد و دقايقي قبل از غروب خورشيد آسمان بسيار پاك و شفاف و عاري از هر گونه غبار و يا ابر شد.
زمان حضور در محل رصد : يك ساعت قبل از غروب خورشيد
زمان غروب ظاهري خورشيد : در ساعت 17:09
زمان غروب حقيقي : در ساعت 17:10:54 (نرم افزار Moon Calculator )
خلاصه گزارش : هلال ماه در ساعت 17:24 با چشم مسلح رويت شد.
مختصات هلال (نرم افزار Moon Calculator) :


 

 

 

 

در ساعت 17:10:54

 

در ساعت 17:24

 

ارتفاع ماه

 

5.498°

 

3.213°

 

جدائي زاويه اي ماه و خورشيد

 

9.931°

 

10.015°

 

اختلاف سمت ماه و خورشيد

 

- 7.779°

 

-7.654°

 

فاز ماه

 

0.85%

 

0.87%

 

ضخامت هلال به دقيقه قوسي

 

0.24 rm

 

0.25 rm

 

فاصله زمين تا ماه

 

368468.09 km

 

368504.56 km

 

سن مثبت ماه

 

16h 36m

 

16h 49m

 

 
مشروح گزارش :
پس از سه ناكامي در رصد هلالهاي شامگاهي صفر 1424 ( 13 فروردين ) ، آخرين صبحگاهي ربيع الثاني 1424 ( 8 تير ) و آخرين صبحگاهي جمادي الثاني 1424 ( 5 شهريور ) كه به دليل مواجه شدن با شرايط نامساعد جوي روي داد ، رصد موفق هلال ماه مبارك رمضان تا حدي نااميدي حاصل از اين شكستها را بر طرف كرد. آنچه كه مي توانست مجموعه تلاشهايم در سال جاري براي رصد هلال را ختم به خير نمايد ، تلاش براي رصد هلال ذيحجه 1424 بود.
پس از رصد هلال ماه رمضان ، كار بر روي هلال ذيحجه را آغاز كردم. با توجه به پارامترهاي هلال و ارتفاع كم آن از افق در زمان غروب خورشيد و نيز با عنايت به اينكه هدف از اين رصد علاوه بر آزمون دوباره معيار پروفسور برنارد يالوپ ، كسب حد نصاب جديدي براي كمترين ارتفاع هلال از افق در زمان غروب خورشيد بود ، رصدگاه خود را بايد با دقت انتخاب ميكردم. اين رصدگاه ميبايست فاقد موانع بلند در افق غربي بوده و شرايط جوي آن نيز بايد عالي مي بود. منطقه همايجان در استان فارس ( 50 كيلومتري شمال شيراز ) اولين گزينه براي محل رصد بود. طي تماسهاي مكرر با دوست عزيز و ارجمندم جناب آقاي موسي زماني ( شركت اخترنماي شيراز ) موضوع عزيمت به استان فارس را مطرح كرده و ايشان نيز همانند هميشه كه بنده را مورد لطف خود قرار ميدهند ، كار بر روي اين موضوع و هماهنگي امور را آغاز كردند.
از 10 روز مانده به روز رصد ، بطور مرتب گزارشات هواشناسي را كنترل مي كردم. از سه روز مانده به رصد ، تمامي عكسهاي مربوط به پوشش ابر در فلات ايران و گسترش بخار آب در اين منطقه را ، ساعت به ساعت از طريق اينترنت دريافت كرده و مورد بررسي قرار ميدادم كه مجموعا" حدود 120 عكس بود.  اين بررسي نشان ميداد كه پس از باران روزهاي دوشنبه و سه شنبه ( 29 و 30 دي ) ، در روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه ( 1 و 2 بهمن ) هواي عاري از ابر را در كشور خواهيم داشت و سپس از پنجشنبه شب و از سمت غرب ، ابرهاي باران زا آسمان را در بر خواهند گرفت. در نتيجه رفتن ما به استان فارس و شهر شيراز مي توانست ريسك بالايي در بر داشته باشد چون احتمال ابري بودن هوا زياد بود.
در شاخه ديگري از پيگيري انتخاب رصدگاه ، با دوستان پر تلاشم در انجمن نجوم كرمان در تماس بودم. تصميم داشتم در صورت منتفي شدن سفرم به شيراز ، به استان كرمان بروم. ظهر روز چهارشنبه 1 بهمن ماه ، تصميم نهايي را گرفته و عزيمت به كرمان را در برنامه خود قرار دادم. با آقاي مهندس كريمي ( صنعت اپتيك اصفهان ) موضوع را مطرح كرده و درخواست كردم در صورت امكان ابزار رصدي مناسب براي اين برنامه در اختيار گروه اعزامي ما قرار داده شود. با پيگيري جناب آقاي كريمي و حمايت مسئولين محترم صنعت اپتيك اصفهان ، دو دستگاه دوربين پرقدرت 150*27 و 120*20 در اختيار گروه قرار داده شد. در نيمه شب چهارشنبه به همراه آقايان فروغي ، ذوالفقاري راد و انصاري و با دو دستگاه خودرو به طرف كرمان به راه افتاديم. پس از ورود به كرمان و چند ساعت استراحت ، آماده حركت به سمت رصدگاه شديم.
يكي از علاقمندان به نجوم در شهر بردسير ( 55 كيلومتري جنوب غرب كرمان ) دو سايت رصدي را شناسائي كرده بودند. پس از ورود به شهر و كنترل موقعيت غروب خورشيد ، تصميم گرفتيم در شمال شرق بردسير و در كنار جاده ترانزيتي كرمان – سيرجان ، بر روي تپه اي كوچك مستقر شويم. افق غربي رصدگاه كاملا" باز بود. با استفاده از GPS مختصات جغرافيايي محل را  تعيين كرده و مختصات هلال را از زمان غروب خورشيد تا زمان غروب ماه و در بازه هاي 3 دقيقه اي يادداشت كرديم. حدود چهل دقيقه به غروب خورشيد مانده بود كه ابرهاي سيروسي پراكنده در افق غربي پديدار گشتند. كمي نگران افزايش اين ابرها بوديم ، اما با وزش باد ، بتدريج از ميزان اين ابرها كاسته شد ، بطوريكه در آخرين دقايق پيش از غروب خورشيد ، آسمان كاملا" پاك  و بسيار شفاف شد. بدليل بارش برف و باران در روزهاي گذشته و مرطوب بودن خاك منطقه ، وزش باد ، ايجاد گرد و غبار نكرد.
تقسيم ابزار رصدي بين اعضاي گروه انجام شد. من با دوربين 80*15 خودم كه بر روي سه پايه بسته شده بود آماده رصد شدم. همچنين آقاي اميرزاده با 70*12 ، آقاي يزدي زاده با 60*20 ، آقاي فروغي با 120*20 و آقاي ذوالفقاري راد با 150*27 كار مي كردند. من تصميم گرفتم از يك روش ساده ، اما بسيار كارا براي رويت هلال استفاده كنم. با استفاده از نرم افزار ، سمت خورشيد در زمان غروب آن و سمت هلال ماه در زمانيكه حدس مي زدم بايد ديده شود را به دست آوردم. اختلاف اين دو سمت حدود 5/5 درجه بود. من از يك دوربين 50*7 ويژه نيز بهره مي بردم. در داخل اين دوربين قطب نما نصب شده است. در ساعت 17:09 خورشيد در پشت موانع افق غربي غروب كرد. محاسبه نشان ميداد كه ارتفاع موانع ( كوهها ) فقط 2/0 درجه است. در هنگام غروب ظاهري خورشيد ، نور شديد آن چشم را آزاد ميداد. اين حالت تا زماني كه آخرين بخش خورشيد در پشت كوهها پنهان شد ، ادامه داشت كه خود دليلي بود بر اينكه آسمان افق غربي كاملا" پاك و عاري از هرگونه بخار آب و يا گرد و غبار بود.
من بلافاصله با دوربين 50*7 محل غروب خورشيد را نگاه كردم و سپس با كمك قطب نماي داخل آن 5/5 درجه به سمت چپ حركت كرده و شاخصي در آن محل بر روي افق تعيين كردم. بعد از آن دوربين 80*15 را كه بر روي سه پايه بسته شده بود ، به سمت آن شاخص نشانه رفتم. حال بايد منتظر گذشت زمان مي شدم و در زمان مقرر ، فقط كافي بود كه دوربين را به سمت بالا بياورم تا هلال را در ميدان ديد دوربين داشته باشم. از ساعت 17:20 جستجو را آغاز كردم. چند ثانيه به ساعت 17:24 مانده بود كه حس كردم سو سو زدن هلال را مي بينم ، تا اينكه در ساعت 17:24 ، شكل هلال وضعيت ثابتي پيدا كرد و به خوبي در ميدان ديد دوربينم ديده شد. رويت شدن هلال را اعلام رويت كردم. آقاي اميرزاده نيز بلافاصله آن را تاييد كرد. لحظاتي بعد آقاي يزدي زاده نيز اعلام رويت كردند. من به سراغ دوربين 150*27 رفتم و هلال را در وسط ميدان ديد آن قرار دادم. كيفيت فوق العاده اين دوربين ، جزئيات اين هلال را براي ما آشكار كرد. هلال بصورت پيوسته ( يك تكه ) ديده مي شد. اگر من از اين دوربين استفاده مي كردم ، قطعا" چند دقيقه زودتر از 17:24 مي توانستم هلال را ببينم. تمامي اعضاي گروه ، يكي پس از ديگري از پشت اين دوربين غول پيكر به تماشاي هلال پرداختند. همچنين آقاي فروغي با استفاده از دوربين 120*20 موفق به فيلم برداري از هلال ماه شد. پس از اين مرحله ، تمامي اعضاي گروه با دوربينهاي خود ، هلال را بازبيني كردند تا زاويه دو سر آن را اندازه بگيرند. ما تخمين زديم كه زاويه دو سر هلال از ساعت 5/2 تا 5/6 بود. اين هلال براي آخرين بار در ساعت 17:34 و توسط آقاي فروغي رويت شد. در پايان تصميم گرفتيم براي اين رصدگاه اسمي انتخاب كنيم ، به پيشنهاد آقايان اميرزاده و يزدي زاده ، نام مشيز ( اسم قديمي بردسير) را انتخاب كرديم. اين رصدگاه چنانچه از نظر شرايط جوي مشكل خاصي نداشته باشد ، يكي از بهترين رصدگاههاي منطقه براي رويت هلالهاي شامگاهي در تمام طول سال خواهد بود.
در اينجا لازم است با ذكر نام افراد ، نهادها و گروههايي كه در اجراي اين رصد مهم ما را ياري دادن ، از تمامي آنان تشكر نمايم:
صنعت اپتيك اصفهان ، شهرداري اصفهان ، مركز آموزش نجوم اديب ، شركت اخترنماي شيراز ، گروه نجوم كوير كرمان ، فرماندهي محترم قرارگاه مرصاد نيروي انتظامي كرمان ، مهندس گلستان نژاد ( معاون محترم اداري مالي شهرداري اصفهان ) ، جناب آقاي امامي ( مدير محترم امور عمومي شهرداري اصفهان ) ، مهندس كريمي ( كارشناس صنعت اپتيك اصفهان ) ، جناب آقاي زماني ( شركت اخترنماي شيراز ) ، جناب آقاي اميرزاده  ( گروه نجوم كوير كرمان ) و جناب آقاي يزدي زاده ( از شهرستان بردسير)
عكسها

 

                                                                               گروه رصدي از چپ به راست : آقايان يزدي زاده ، انصاري ، فروغي ، ذوالفقاري راد ، اميرزاده و بوژمهراني
 
                      

 

                                                          ابرهاي سيروسي ( دقايقي قبل از غروب خورشيد)                            افق غربي در ساعت 17:11                           

 

                                        خط آبي رنگ ، محلي را كه دوربين خود را بر روي آن متمركز نموده بودم ،نشان ميدهد                       افق غربی در ساعت 17:31                                                      

 

                                                                               تو خود حديث مفصل بخوان از اين مجمل                  شادي اعضاي گروه از اجراي موفق برنامه رصد                           


توضيح: بنده  بلافاصله پس از مراجعت از كرمان ، براي انجام يك ماموريت اداري به مشهد مقدس رفتم. در شامگاه روز شنبه 4 بهمن ماه ، فرصتي دست داد تا با تعدادي از رصدگران هلال ماه ديدار داشته باشم. حتما" شما بارها و بارها نام مركز نجوم شباهنگ را در گزارش هاي كمان آسماني ديده ايد. گروهي فعال در زمينه رويت هلال كه ، عدم دسترسي به ابزار و وسايل پيشرفته رصدي ، مانعي در مقابل عزم و اراده ي آنان نبوده و با نظم و دقت مثال زدني به فعاليت خود در اين زمينه ادامه ميدهند. عكس زير تعدادي از اعضاي اين مركز را نشان ميدهد:

 

                                            از راست به چپ : آقايان فيروز حسيني نسب ، هاشم كوچك زاده ، مجيد مينايي ، آرش دانش ، ايمان رفيعي و علي كاظمي
خانمها نيره عرفانيان ، انسيه محمودي ، مهسا ظريفيان و ناهيد طوسي
ضمنا" از طرف خود و تمامي رصدگران هلال ماه ، پيوند فرخنده  و مبارك سركار خانم طوسي و جناب آقاي كاظمي را به اين سروران تبريك و تهنيت عرض نموده و آرزو مي كنم هميشه ي ايامشان توام با شادي ، بهروزي و موفقيت باشد.
با احترام ، عليرضا بوژمهراني
با سلام حضور محترم جناب مهراني
بنده نيز از جانب خود اين موفقيت بزرگ را به جنابعالي و تمامي دوستاني كه موفق به رصد اين هلال ارزشمند شدند تبريك عرض نموده ، آرزوي شادكامي براي همه ي دوستان دارم.
با احترام ، سيد محمد حسين نيري
جناب آقاي مهراني
رويت هلال ماه ذيحجه را كه چند روز بود منتظر دريافت خبر آن از سايت كمان آسماني بودم به جنابعالي و همه ي همكاران خستگي ناپذيرتان تبريك و تهنيت عرض مي نمايم و از خداوند متعال توفيق روزافزون شما را مسئلت مي نمايم.
با احترام
مهدي خرسندي ، اصفهان
دوست وبرادر بزرگوار جناب آقاي مهراني
با سلام واحترام
اينجانب رويت هلال ماه ذيحجه را به جناب عالي ، جناب آقاي امير زاده وساير عزيزان و دوستان كرماني تبريك عرض نموده اميد وارم ساير عزيزان هم اين هلال زيبا و جذاب را رويت كرده باشند. زماني كه من اين خبر را شنيدم در آستان مقدس عبدالعظيم بودم. ما در آنجا جلسه داشتيم ، ضمنا" خواستيم كمي هم با تلسكوپ به رويت سياره زهره بپردازيم چون افق غربي ما براي رصد هلال ماه مناسب نبود ( هر چند كه اين  هلال در تهران  قابل رويت نبود). با شنيدن اين خبر با يك حركت غرور آفرين اين رويت ارزشمند را به اطلاع حضار رساندم.  من فكر مي كنم آن لحظه شيرين هميشه در ياد من خواهد ماند.
جناب مهراني ؛ من فكر مي كنم با رويت اين هلال ركورد كمترين ارتفاع هلال ماه شامگاهي را كه متعلق به خودتان بود بهبود بخشيديد، اين جانب در گزارش قبلي خود اعلام كرده بودم كه رويت  اين هلال دو ويژه گي دارد:
1- آيا مي توان اين هلال را با چشم غير مسلح رويت كرد؟
2- چون اين هلال ارتفاع كمي دارد رويت آن مي تواند ركورد قابل توجهي باشد؟ مضافا" اينكه  به نظر مي رسد پروفسور يالوپ ميبايستي در حد و معيار خود تجديد نظر نمايند.  مجددا" موفقيت جناب عالي وساير عزيزان را تبريك مي گوييم.
با تجديد احترام ، سيد محسن قاضي مير سعيد
دوست عزيز جناب آقاي بوژمهراني
با سلام
رويت هلال ماه ذيحجه را به جناب عالي ، و به رصد گران  همراه كه با همت و تلاش موفق به انجام چنين مهمي شده اند تبريك مي گويم. اميد است در آينده نيز موفقيت هاي بيشتري را از جنابعالي شاهد باشيم .
با بهترين آرزوها  مسعود عتيقي

گزارش شماره1

 گزارش دهنده آقاي رضا طيب طاهر ، دزفول
به نام خدا
تاريخ : پنج شنبه2 بهمن1382
رصدگاه : جنوب غربي شهرستان دزفول
مختصات رصدگاه : 32:23 شمالي و 48:24 شرقي
تجهيزات : يك دستگاه دوربين دوچشمي 60*20
غروب خورشيد : ساعت17:39
غروب ماه : ساعت 18:14
مكث ماه : حدود 35دقيقه
ارتفاع ماه : حدود 5.23 درجه
اختلاف سمت ماه و خورشيد : حدود 8.11 درجه
خلاصه گزارش : به علت وجود غبار بسيار غليظ ازافق تا ارتفاع 8درجه ونيز وجود لكه هاي ابر تا ارتفاع 13 درجه هلال ماه رؤيت نشد.

cheat boyfriend parentpower.com i had a dream that my boyfriend cheated on me
my girlfriend cheated on me with my best friend girlfriend cheated on me my ex girlfriend cheated on me
why do i cheat on my boyfriend blog.perecruit.com i just cheated on my boyfriend
help i cheated on my boyfriend blog.linglinzhu.com i think my boyfriend cheated on me
how women cheat open my boyfriend cheated on me quotes
wifes cheat site married men cheat
how to catch a cheat my wife cheated on me now what why do wife cheat on husband
viagra free coupon news.hostnetindia.com coupons free printable
finasteride 5mg blog.robard.com diflucan 200mg
viagra manufacturer coupon viagra online coupon free viagra coupon
abortion pill abortion pill abortion pill
abortion pill abortion pill abortion pill
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
lilly coupons for cialis sporturfintl.com cialis coupon
escitalopram 5 mg adboesten.nl escitalopram
presenter mha.dk present progressive
renovar cnh myhsbook.com renova companhia
zyrtec prix deploymentshare.com zyrtec somnolence
coupons for cialis 2016 accuton.com cialis discount coupons online
extracelular strass estrace mexico
coupons cialis prescription discount coupon cialis sample coupon
coupons cialis prescription discount coupon cialis sample coupon
cialis coupon cialis coupons free cialis coupons free
buscopan ampullen buscopan buscopan hund
trialect america trialectics of space trialectica del espacio
clomid tapasztalatok clomid proviron pct clomid
clomid tapasztalatok bioselect-us.com clomid
coupon for cialis adlerhohenems.com prescription drugs coupons
cialis coupon blog.pragmos.it cialis walgreen coupon
lilly coupons for cialis steadfasttraining.co.uk cialis prescription coupon
nootropil cena sporturfintl.com nootropil review
abortion price abortion pill costs abortion pill clinics in houston
pill abortion abortion pill online free abortions
aspiration abortion buy abortion pill natural abortion pill
addyi 100 mg addiyan chuk chuk addyi fda
methods of abortion pill history of abortion pill abortions facts
duphaston i ovulacija duphaston iskustva duphaston i ovulacija
nootropil review nootropil cena nootropil review
abortion pill methods when is it too late to get an abortion pill free abortions
voltaren krem fiyat karensmith.us voltaren
cialis prescription coupon coupons for prescription drugs prescriptions coupons
pro abortion what is abortion pill abortion pill
abortion pill price arborawning.com early abortion pill options
abortion pill is wrong cost of medical abortion cytotec abortion
abortion pill risks abortion pill prices abortion pill complications
online couponing sites discount grocery coupons free coupon sites printable
second trimester abortion abortion pill costs cheap abortion pill clinics
amoxicillin antibiyotik fiyat albayraq-uae.com amoxicillin dermani haqqinda
cialis coupons free prescription coupon cialis discounts coupons
coupons for prescriptions cialis discount coupons cialis coupons 2015
amoxicillin antibiyotik fiyat aegdr.org amoxicillin 1000 mg
against abortion pill non surgical abortion pill teen abortion pill
neurontin diskuze neurontin alkohol neurontin 100 mg
voltaren nedir voltaren gel voltaren krem fiyat

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)