امروز سه شنبه 6 آبان 1399   مصادف با 9 ربیع الاول 1442   مطابق با (27/10/2020)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
گزارش شماره 1 مربوط به رصد هلال صبحگاهی رمضان سال 1433
گزارش دهنده: سید محسن قاضی میرسعید

بنام خداوند جان و خرد

با عرض سلام و احترام خدمت رصدگران محترم

در ابتدای سخن از علاقه مندان به رویت هلال ماه بابت دیر ارسال شدن مطالبم عذر خواهی می کنم. منتظر فرا رسیدن روز 7 سپتامبر، دهمین سالگرد شکستن رکورد جهانی سن هلال ماه و ثبت آن به نام ایران بودم.

در شامگاه پنجشنبه 26 امرداد اقای علی ابراهیمی با اینجانب تماس گرفتند و پرسیدند اگر می توانم برای رصد هلال در روز در برج میلاد حضور داشته باشم تا از انجا اقدام به رصد روزگاهی نماییم. با توجه به اینکه برج میلاد به ستاد نزدیک بود و با توجه به این نکته که هنوز دعوتی از سوی ستاد برای حضورم نشده بود من نیز می توانستم در صورت درخواست دوستان مثل سال های قبل در ستاد باشم لذا این دعوت را پذیرفتم.

ضمناً ایشان گفتند می خواهند به اتفاق اقای محسن شریفی به رصد هلال صبحگاهی جمعه صبح در منطقهی امام زاده هاشم بپردازند من نیز برایشان ارزوی موفقیت کردم، هرچند که اطلاع دادم ان هلال به خاطر ارتفاع کم، قابل رویت نیست حتی با جدایی بیش از حد دانژون. در لحظه خداحافظی به اقای ابراهیمی گفتم من دیشب از طالقان امده ام و خسته هستم و گرنه برای دیدن این هلال که بسیار با ارزش است (هر چند که شخصا معتقد به عدم رویت آن هستم) می امدم. اما گروه شما مراقب باشد در مسیر امام زاده هاشم تا سایت مخابرات جاده بسیار خطرناک است و شب نیز احتمال خطر را افزایش می دهد. ایشان گفتند اقای میرسعید کدام گروه؟ من و آقای شریفی تنها هستیم! با تمام خستگی به ایشان گفتم پس من هم می ایم تا تنها نباشید و اگر بنا به احتمال بسیار بسیار کم، هلال ماه رویت شد ( ان هم در شرایط مناسب اب و هوایی) با مقایسه ان با هلال ادعای رویت شده از طرف اقای استم حد اقل برای خودم مسائلی به یقین برسد.

از حواشی کار که بسیار خسته کننده بود از جمله حرکت در نیمه شب – سرمای فوق العاده – باد شدید نزدیک به سحر بگذریم. در ارتفاعی حدود 3200 متر از سطح دریا تلسکوپ را مستقر کرده و بعد از تنظیم ان منتظر شدیم. هر جرمی را که ما می خواستم و در اسمان بود در وسط تلسکوپ نیز مشخص می شد و این تبحر و دقت اقای شریفی را نشان می داد و البته اقای ابراهیمی نیز به جای خود. به تدریج هوا روشن می شد. افقی بسیار عالی و تمیز (که یاد رصد سال 2006 افتادم). در همان روز به دوستان گفتم در این هوای تمیز قطعاً هلال را خواهیم دید و در ان صبحگاه هر سه نفر مطمئن بودیم هلال را نخواهیم دید. اما عزم خود را جزم کردیم تا این احتمال کوچک را بدهیم که اگر هلال قابل رویت باشد ما با یک تیر دو نشان زده باشیم.

اول اینکه بتوانیم مقایسه ی مناسب و معقولی بین رویت این هلال با جدایی بیش از 8 درجه با ارتفاعی برابر با ارتفاع هلال ادعای رویت شده توسط اقای استم، البته با جدایی 6 درجه. با این تفاوت که در سلسله مقالات رویت هلال ماه گفته ام که رویت هلال صبحگاهی به خاطرجوی ساکن، افق تمیز تر از افق پر تلاطم شامگاهی است لذا اجرام در صبحگاه بهتر از شامگاه دیده می شوند.

دوم اینکه رکورد رویت هلال صبحگاهی اینجانب را خواهیم شکست و به زیر منفی 15 ساعت بهبود خواهیم بخشید.

لذا اقای شریفی که از رصدگران با تجربه و کارازموده است (و من سال هاست ایشان را می شناسم و با هم چند رصد انجام داده ایم) با تمام توان تلاش خود را کرد. البته قبل از رصد با فوکوس کردن چشمی تلسکوپ بر اجرام اسمانی متوجه شدم نیازی به تنظیم تلسکوپ برای من و ایشان و ابراهیمی به هنگام رصد نیست و تقریبا هر سه نفر اجرام را به یک صورت می بینیم . اما تبحر ایشان در رویت با تلسکوپ به مراتب بیش از اینجانب است لذا ایشان دقایق بیشتری را در پشت تلسکوپ بودند. هر سه نفر در ان افق بسیار تمیز و البته زیبا با تمام تلاشی که شد نتوانستیم هلال ماه را رویت کنیم و این رصد نشان داد که علت ندیدن هلال ماه با جدایی زاویه 8 درجه و 15 دقیقه قوسی به هنگام طلوع داشتن ارتفاع منفی 4 درجه خورشید یا اختلاف ارتفاع 4 درجه و 30 دقیقه قوسی یا هر چه که معیار ها بگویند!!!

در معیار اینجانب که همان فاز و ارتفاع می باشد برای دیده هلالی با فاز 58 صدم درصد، ارتفاع ماه حداقل باید 5.20 درجه باشد که ما این ارتفاع را نداشتیم. اما چند پارامتر برتر داشتیم که نشان دهنده این است که اینجانب تا به امروز و با توجه به این رصد هرگز متقاعد نشدم که اقای استم ان هلال را دیده اند و ان موقع نیز همین نظر امروز را داشتم. هر چند که این رصد را در ان روز انجام نداده بودیم و متأسفانه مورد بی مهری سایتی در خارج از کشور و کمی هم نوازش دوستان در داخل قرار گرفتیم.

اگرچه علاقه مندان به پذیرش هلال با جدایی 6 درجه به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد ولی مخالفین ان تعدادشان بسیار بیشتر است و اتفاقا اکثراً هم از افراد با تجربه رصدی هستند. لذا امیدوارم در اینده به صحت و درستی عرایضم برسند هر چند که معتقدم تمام افراد ازادند نظر خود را بگویند و اینجانب از هیچ شخص خاصی دلگیری نداشته و اصولاً طبع من با دلگیری اجین نشده است. من به مباحثه و بحث بیشتراز جر و بحث تمایل دارم و همیشه و در همه جا اعلام امادگی کرده و هر جا حق را ببینم اگر چه به ضررم باشد با رضای قلب پذیرفته ام. اما هرگز زیر بار فشار و مباحث غیر علمی نرفته و نخواهم رفت و تاوان این جدیت را همین چند روز پیش پرداخت کردم و انهایی که باید بدانند خوب می دانند که منظور من چیست و در ادامه گزارش شامگاهی مفصل تر صحبت خواهم کرد.

 
 
 
 
 
 

حالا چرا هلال دیده نشد؟

1- ارتفاع مکان رصد ما 3200 متر بالاتر از سطح دریا بود و ارتفاع رصدگاه اقای استم از سطح دریا 840 متر.

2- به اعتقاد اینجانب رویت هلال صبحگاهی و اجرام در صبحگاه بهتر و راحت تر از رویت شامگاهی است. در رصد شامگاه اسمان با تمام تمیزی قرمز یا حداکثر نارنجی است و این نشان از وجود گرد و غبار بیشتر است و در صبحگاه به علت خاموش بودن جو و پراکنده بودن غبار افق شرقی در صورت تمیزی به صورت نارنجی و زرد دیده می شود که افق مکان ما در ارتفاعات امام زاده هاشم همین حالت را داشت .

3- ابزار رصدی ما یک تلسکوپ 11 اینچ سلسترون بود و تلسکوپ اقای استم 8 اینچ سلسترون و با مشورت با اقای شریفی ایشان از کیفیت بسیار بالای تلسکوپ 11 اینچ نام برده و ان را از تلسکوپ مید که در رصد 2006 با هم انجام دادیم مناسبتر دانسته و در عمل اینجانب نیز به همین نتیجه رسیدم .

4- تجربه رصدی گروه ما بسیار بالا بود. اقای ابراهیمی رصدگر با تجربه و بسیار کوشایی است که تجربه رویت هلال ماهی با فاز زیر 65 صدم درصد و البته رصدهای مهم بسیاری دیگردر کارنامه رصدی خود دارد. اقای شریفی نیز بسیار با تجربه هستند و تجربه دو رویت با فاز 53 و 54 صدم درصد (که اولی رکورد جهانی جدایی زاویه ای است) و البته رصدهای بسیار زیاد و ارزشمند دیگر را دارند. اینجانب نیز 4 رویت با فاز 53 – 54 – 55 – 57 صدم درصد (که رکورد سن ماه و جدایی بعد از اقای شریفی است) را در کارنامه دارم و بیش از ده ها هلال با فازکم تر از یک درصد را با چشم غیر مسلح و با دوربین های بسیار معمولی رویت کرده و فرد بی تجربه ای نیستم که نتوانم هلال ماه را از سایر چیزها ی دیگر تشخیص دهم.

5- جدایی زاویه ای هلال رویت نشده ی گروه ما 8 درجه و حدود 10 دقیقه قوسی و جدای زاویه ای هلال ادعای رویت شده ی اقای استم 6 درجه بود و هر دو هلال داری یک ارتفاع و مکثی برابر بودند.

6- فاز هلالی که ما به دنبال ان بودیم 61 صدم درصد و فاز هلالی که اقای استم مدعی رویت ان هستند 36 صدم درصد بود!!!

-7 فاصله ماه از خورشید در رصد اقای استم حدود 401000 کیلومتر و در رصد ما حدود 384000 کیلومتر بود البته این را جهت اطلاع عرض کردم و الا از نظر اینجانب اوج یا حضیض در معیار فاز و ارتفاع تفاوتی ندارد مهم فاز ماه است.

نتیجه ای که ما از رصدمان گرفتیم بسیار بسیار ارزشمند است. گاهی ندیدن هلال نیز مثل دیدن ان ارزش رصدی و علمی دارد، و گاهی هم ارزش بیشتری دارد چراکه جلوی برخی بدعت ها و انحرافات علمی را می گیرد.

نظر اینجانب در ارتباط با رصد اقای استم منفی بود و با ندیدن این هلال در ان هوای تمیز و افق مناسب با بودن رصدگران با تجربه و ابزاری قوی نیز به نظر قبلی ام مطمئن شدم و اگر یکی دو بار دیگر نیز رصد کنیم و افقی مناسب داشته باشیم و چنین هلالهای مشابهی را نبینیم شاید به این نتیجه برسیم که حد دانژون چه می گوید. ایا دانژون نمی دانسته هلالی با جدایی زاویه ای 7 را نمی توان با قوی ترین ابزار با ارتفاع 4 درجه دید چه برسد به جدایی 6 درجه ای؟

ایا می توان نقش ارتفاع را در رویت هلال ماه که از اصلی ترین پارامترهای رویت هلال ماه می باشد نادیده گرفت؟ هیچ هلالی نیست که بتوان ان را با چشم مسلح رویت کرد و نیاز به ارتفاع بعد از غروب خورشید نداشته باشد مباحثی از این قبیل از نظر نگارنده غیر قابل قبول و البته قابل بحث و نقد است، طبق معیار اینجانب هلالی اگرهم زمان با غروب خورشید در حال غروب باشد و به عبارتی ارتفاع ان با خورشید صفر باشد باید 4.80 درصد فاز داشته باشد. دقت کنیم هر دو جرم در زمان غروب دارای ارتفاعی برابر باشند انهم با ابزارو کم تر از این نیاز به ارتفاع دارد. به عنوان مثال هلال ماه شوال امسال حد اقل نیاز به ارتفاع 2 درجه و 50 دقیقه قوسی داشت برای همین در ایران طبق معیار اینجانب قابل رویت نبود، در ادامه مطالبم برای این مثال توضیح بیشتری خواهم داد.

یادم می اید دریکی مقالات اقای سینات در اسکای اند تلسکوپ اشاره ای شده بود به رصد خانم لیزی کینگ. ایشان مدعی رویت هلالی با سن زیر 15 ساعت شده بود ( انهم با چشم غیر مسلح و حدود نیم قرن پیش). بعد از نیم قرن معلوم شد در ان روز در لندن تمام روز باران مانع از هوا کردن یک بالن شده بود. پس خانم لیزی کینگ یا یک روز بعد هلال را دیده! و یا در همان روز چیز دیگری را دیده!

بعد از نیم قرن با یک اتفاق که در جایی گفته شد در ان روز باران می امده تحقیقات انجام شده مسئولین امر را متقاعد می کند که در ان روز هلالی دیده نمی شده. تمام روز در لندن باران باریده و مورخینی که در مورد افتتاح یک بالن در لندن صحبت می کردند در ان روز ان را به ثبت رسانده و در نتیجه یک رکورد حذف شد و رکورد اقای جیمز امرا رتبه اول را کسب کرد، گرفتن عکس از افق و محل رصد – شکل هلال – تجربه و ابزار و البته در کنار ان بی طرفی می تواند کمک شایانی به اثبات و یا عدم اثبات یک هلال داشته باشد. چیزی که دارد رنگ می بازد و از دیده ندیده می سازد و متأسفانه جهانی می شود و اگرافراد سکوت می کنند نه به خاطر این است که بلد نیستند بنویسند یا صحبت کنند بلکه نمی خواهند وارد این بازی شوند. و الا بحث و اظهار نظر برای همه باز است و ما نیز اماده شنیدن و احیاناً پاسخ هستیم .

 
 
 
 
 
 

برای پایان بردن به بحث هلال صبحگاهی رمضان 1433 این را اضافه می کنم که از ساعت 4 صبح شدت باد خیلی کمتر شد اما سرما حسابی حال ما را جا اورد و البته پس از طلوع خورشید دوستان عزیزم به استراحت پرداختند و من نیز با تلسکوپ تا ساعت 10 صبح به دیدن سیارات عطارد – زهره – مشتری- ستاره دبران و ... پرداختم و این موضوع نشان می داد که تلسکوپ تنظیم و دقیق بوده و کیفیت بسیار بالایی را داشته است. بعد از ان حدود ظهر وسایل را جمع و به سمت تهران حرکت کردیم تا مجدداً شب به همان رصدگاه برگشته و برای رصد هلال در روز اماده شویم. به پیوست تعدادی عکس از افق و مکان رصد برای علاقه مندان به رویت هلال ماه تقدیم می گردد ، ضمن اینکه این گزارش و عدم رویت این هلال به زودی برای مراکز معتبر جهانی ارسال خواهد شد.
 
 
 
 
 

رصد هلال روزگاهی 29 رمضان 1433 هجری قمری

در شامگاه جمعه من و اقای شریفی به سمت ارتفاعات امام زاده هاشم حرکت کردیم.

 

 اقای ابراهیمی نیز طبق قرار قبلی قرار شد در برج میلاد بمانند. پس از رسیدن به محل مذکور بلافاصله مشغول کارمان شده و تلسکوپ اماده و به طور دقیق تنظیم شد چندین جرم را در مرکز تلسکوپ رویت و از تنظیم ان مطمئن شدیم.

 
 
 
 

حدود ساعت 07:30 کمی استراحت کرده و از ساعت 9 صبح شنبه شروع به کارکردیم. مجددا تلسکوپ را با چند جرم اسمانی چک کردیم. تماما ً در مرکز تلسکوپ بودند شک نداشتیم اگر قرار باشد هلال دیده شود در مرکز تلسکوپ یا حد اقل در میدان دید، دیده خواهد شد. مرتب من و اقای شریفی رصد مان را ادامه می دادیم و با تنظیم بر روی اجرام دیگر به این نتیجه رسیدیم فوکوس تلسکوپ برای هر دونفرمان میزان است و نیازی به تنظیم ندارد. هر دو رصدگر تجربه پتو و حوله بر سر را داشتیم و بارها این کار را کردیم تا حدود ساعت 15 هیچ هلالی دیده نشد.

 

یک بار من تصور کردم هلال را دیدم اما با 180 درجه خطا در دیدن کمان هلال ! منظورم این است که چنان توهم می تواند اثر گذار باشد که برای فردی با سابقه رصدی نیز چنین پیش امد. اما غالب نشد و اگر این توهم تکرار می شد ممکن بود من نیز از ندیده دیده بسازم. کم کم داشت هوا ابری می شد اما جایی که ماه قرار داشت هنوز باز بود و ان ساعت نیز بهترین موقع رویت بود ( هم ارتفاعی ماه و خورشید ).

به اقای شریفی گفتم بیایید الان ببینیم مریخ و زحل که طلوع کرده و در اسمان هستند را می بینیم و به راحتی مریخ – زحل و سماک اعزل را دیدیم ، خیلی تعجب کردیم فاز ماه برای رویت با ان ابزار مناسب بود خطایی هم در کار نبود چرا دو نفر رصدگر با تجربه نمی توانند ماه را ببینند در صورتی که می دانستم کمتر از این فاز هلال ماه در روز دیده شده. به هر حال همانطور که در گزارش صبحگاهی نیز بیان کردم بعضی از ندیده ها ارزشش کمتر از دیدن نیست منتها باید دقت می کردیم ، من می دانستم این هلال در ارتفاع کم تر از 15 درجه تا افق هرگز دیده نخواهد شد. همچنین تحت هیچ شرایطی به هنگام غروب خورشید حتی در جنوب کشورنیزقابل رویت نیست، پس تلاشمان بیشتر شد تا بیشتر دقت کنیم و ببینیم چرا هلال را نمی توان دید، اقای شریفی نیز با من هم عقیده بود ایشان می گفت هنوز تجربه هلال در روز ما انقدر بالا نیست که در مورد رویت تمام هلال ها به یک صورت واحد تصمیم گرفت. گاه هلال با فاز 75 صدم را می توان دید گاه با فاز 1 درصد حتی بیشتر نیز مشکل دیده شود. ایشان تا قبل از ساعت 15 از اسمان تا حدود زیادی راضی بودند.

به هر حال من به اقای شریفی گفتم از اقای اسفندی و گروهشان بپرسد اوضاع از چه قرار است که بعد از ارتباط مشخص شد انها نیزهلال ماه را با ابزاری قوی ندیده اند اقای شریفی نیز به گروه فسا تاکید کرد تا حداکثر یک ساعت قبل از غروب خورشید دیدید که خوب، بعد از ان با ان ارتفاع کم هلال ماه از خورشید امکان رویت در شیراز نیز ضعیف است و بعد از غروب خورشید بسیار بعید و حتی غیر ممکن. این موضوع نشان می دهد ایشان از تجربه خوبی از بابت معیار رویت هلال برخوردار است و با اینجانب هم عقیده است که حتی در شیراز و پایین تر از ان امکان رویت هلال ماه در زمان غروب خورشید تقریبا منتفی است.

اینجانب باز تکرار می کنم رصد همراه با محاسبه کمک ارزشمندی است. اظهار یک معیار یا یک نظرشخصی خوب است اما به شرط اقدام به رصد و نه فقط دست به قلم شدن و نوشتن، و من از تاکید ایشان به گروه فسا اظهار خوشوقتی کردم که شریفی از راه دور به گروهش کمک فکری و رصدی می دهد. به هر حال کم کم هوا ابری شد و سیل تلفن ها سرازیر، افراد مختلفی تماس گرفتند. گروهی هوای محل رصدشان ابری و گروهی در همان نزدیکی از ساعاتی قبل هلال را دیده بودند. گروهی می گفت من هلال را دارم می بینم در ساعت 05:45 دقیقه و طول کمان 180 درجه و از ساعت 12 تا 6 است ! و ده ها تلفن که من فقط شنونده بودم و به همه گفتم من در ستاد نیستم و هیچ اظهار نظری نمی کنم و شما عزیزان به ستاد زنگ بزنید و اقایان موحد نژاد و مهرانی انجا تشریف دارند و مورد بررسی قرار می دهند.

دیگراز ساعت 5 بعد از ظهر من و شریفی به تحلیل رصدمان مشغول شدیم و من نیز جوابگوی تلفن بودم (تلفن همراهم حسابی داغ کرده بود ) حدود ساعت 6 یا 06:30 بود که آقای اسفندی تماس گرفت و با شریفی صحبت می کرد به مدت یک ساعت چانه زنی شریفی قانع نشد که اسفندی ماه را دیده و من می شنیدم که از رفیق چندساله ی رصدهایش مرتب سوال می کند. هم فنی از بابت ابزار و هم علمی از بابت شکل هلال و ... جالب اینکه می گفت رویت شما و تایید رصد شما مسئولیت شرعی بزرگی دارد مبادا کوچکترین اشتباهی بکنی و خدای نکرده خطا کرده باشی؟ ظاهراً اقای اسفندی در ارتفاع 15 درجه به غروب ماه به خاطر امدن لکه ای ابر سیاه در جلوی خورشید موفق به رویت هلال شده بود و یقین داشت که انچه را که دارد می بیند هلال ماه است و من به اقای شریفی گفتم به اسفندی بگویید به ستاد اعلام کند و خبر بدهد ، اسفندی و گروهش هرگز نتوانستند هلال ماه را در کمتر از ارتفاع 15 درجه به افق یا کمی کم و بیش ببینند چه برسد به لحظه غروب خورشید.

 

 
 
 
 
 

 تصاویر  ارسالی توسط آقای میرسعید

گروهی که در شمال کشور و حتی در جنوب کشور هلال ماه را درلحظه غروب خورشید دیده اند باید لااقل از افق عکس داشته باشند. رویت ان هلال با 12 دقیقه قوسی بعد از غروب خورشید در شمال غربی کشور ارزشش بسیار بالا است و تمام معیارهای چند صد ساله را زیرو رو و دگرگون خواهد ساخت و البته اثبات ان شاید غیر ممکن باشد. صرف تأیید افرادی با دیانت و با تقوا که گروه را تایید کرده اند که نمی شود همه چیز را تغییر داد و نا ممکن را ممکن کرد، هر فردی در رشته خودش تخصص دارد و اینجانب بعد از بیش از 20 سال این حرف را می زنم. هیچ هلالی با ان فاز و با ان نور شدید در لحظه خورشید قابل رویت نیست ضخامت جو و شکست نور و شدت نور چنین اجازه ای به هیچ ابزار و رصدگری نخواهد داد که چنین ماهی را رویت کند.

دوستان چندین بار است که تاکید می کنم و محکم نیز پای حرفم ایستاده و اماده هر بحثی هستم ، که البته در بحثی دیگر بیشتر موشکافی خواهیم داشت، مگر می توان در شمال غربی کشور هلال ماه را که کمتر از 12 دقیقه قوسی با خورشید ارتفاع دارد در ان نور شدید رویت کرد! هلال هرگز دیده نمی شود. اگر اندکی بیشتر دقت کنیم شکست نور هلال ماه با ان فاز که سهل است با دو برابر شدن فاز هم، ان را چنان تحت تاثیر قرار می دهد که رصدگر هرگز هلال ماه را به صورت هلال نخواهد دید بلکه یک جرم کج و بدون شکل و له شده درست مثل زمانی که خورشید دارد غروب می کند منتها 1000 برابر بدتر.

متأسفانه همین افراط و تفریط هاست. همین تأیید بی چون و چرا و بدون بررسی رویت هاست که زحمات دیگر رصدگران را در سراسر ایران به چالش کشیده و در خارج نیز بها داده نمی شود. وقتی می گویم سایت ایکوپ ضد ایرانی است بدور از اصول علمی و تحقیقاتی کار می کند و هر رصدی را قبول می کند به جز ایرانی ها، دوستان محترم نمی پذیرند! شنیده شده کلیه گزارش ها برای ایکوپ فرستاده شده و تبریکی واصل نشده که همه می دانیم هنوز تلسکوپ رصدگران خارجی جمع نشده تبریک سایت ایکوپ در صفحه اول می درخشد ، البته افراد ازادند که هر رصدی را به هر جا گزارش دهند و امیدوارم تبریک نفرستادن انها بهانه ای نباشد جز کم رنگ کردن کار رصدگران ما.

در خاتمه دوستانی که نظر من را در ارتباط با رویت ها خواسته بودند تا حدودی شنیدند بیشتر از ان را جناب اقای مهرانی در سایت هلال ماه بیان کردند اینجانب ان مطلب را خواندم و لازم دیدم توضیحی به ان اضافه کنم.

جناب مهرانی فرموده اند قرار بود اقای میرسعید و اقای سمیعی طبق هماهنگی از قبل تعیین شده در ستاد باشند. برای اطلاع جناب مهرانی و جناب موحدنژاد عرض می کنم هیچگونه مشورت و دعوتی از سوی ستاد و دوستان کمیته با اینجانب نشد . اقای سمیعی عضو محترم شورای تقویم هستند و اقای موحد نژاد نیز عضو شورا و عضو ستاد و اقای مهرانی عضو ستاد ، البته با فرمایشات ایشان از نحوه کار در ستاد و زحماتی که تمام افراد در انجا می کشند و در سال های قبل به عین دیده ام موافقم. هر چند ممکن است با تعدادی از رصدهای که انجام شده اگر در ستاد بودم موافقت نمی کردم اما همانطور که گفته شد چون در ستاد نبودم دوستانی که با من تماس می گرفتند و نتیجه رصد را می گفتند ارجاع می دادم به ستاد چون مسئولیت در ان روز به عهده اقایان مهرانی - موحد نژاد و سمیعی بود و نه اینجانب و بدیهی است مطالب و ناگفته های زیادی وجود دارد که بهتر است در این سطور به ان پرداخته نشود .

با تجدید احترام

سید محسن قاضی میرسعید

sms monitoring app turbofish.com top android spy apps
stock spy android turbofish.com free sms spy app for android
cheat boyfriend parentpower.com i had a dream that my boyfriend cheated on me
has my girlfriend cheated on me faithwalker.org my girlfriend cheated on me but i still love her
my spouse cheated on me now what developersalley.com when your wife cheats
my girl friend cheated on me read percent of women that cheat
i cheated on my boyfriend with his best friend site i had a dream i cheated on my boyfriend
wifes cheat site married men cheat
reasons why women cheat on their husbands robertsuk.com how do i know if my wife cheated
married affairs sites read wife who cheated
women who love to cheat faithwalker.org most women cheat
women who love to cheat how often do women cheat on their husbands most women cheat
discount card for prescription drugs site photo coupon codes
viagra free coupon site coupons free printable
revia 50mg mgdking.com acyclovir 400mg
coupons viagra read drug coupons
abortion pill abortion pill abortion pill
abortion pill abortion pill abortion pill
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
cialis prix en pharmacie cialis prix en pharmacie cialis prix en pharmacie
prescriptions coupons free cialis samples coupon lilly cialis coupon
coupons for prescriptions codesamples.in coupons for prescriptions
prescriptions coupons blog.suntekusa.com coupons for prescription drugs
cialis coupon 2015 link free cialis coupons
lilly cialis coupons coupons for drugs free cialis coupon
cordarone loading site cordarone hjertemedicin
metformin 850 realtycollective.com metformin 1000
cialis 2015 coupon click discount coupons for prescriptions
coupons for cialis 2016 prescription discount coupon cialis discount coupons online
abortion history abortion pill chicago abortion clinics in md
coupons for cialis printable alexebeauty.com transfer prescription coupon
printable cialis coupon cialis.com coupon cialis savings and coupons
nitrofurantoin nitrofurantoin doziranje nitrofurantoin dosage
thyrax kopen thyrax duitsland thyrax duotab prijs
coupons cialis discount prescriptions coupons cialis sample coupon
printable coupons for cialis edenvalleykent.org cialis free sample coupons
amoxicillin accuton.com amoxicilline
clomid tapasztalatok bioselect-us.com clomid
lilly cialis coupon thestickybeak.co.uk cialis coupon lilly
vermox cena blog.idilbaby.com vermox alkohol
vermox cena vermox cena vermox sirup
the cost of abortion aictmkulahospital.org different types of abortion pill
pro abortion anti abortion pill abortion pill information
new prescription coupon coupons for cialis printable prescription drug coupons
amoxicilline aictmkulahospital.org amoxicillin al 1000
amoxicillin nedir amoxicillin 1000 mg amoxicillin dermani haqqinda
where to get an abortion pill funtimeleisure.co.uk abortion options
voltaren ampul voltaren nedir voltaren nedir
lamisil pastillas lamisil comprimidos lamisil
priligy thailand priligy priligy resepti
coupons for cialis 2016 cialis coupon lilly cialis coupon
neurontin 100 mg neurontin cena neurontin 400
duphaston iskustva duphaston 10 mg duphaston tablete za odgodu menstruacije
cialis discount coupons online pristineschool.com prescription drugs coupons
cialis savings and coupons pristineschool.com free printable cialis coupons
cialis discount coupons online pristineschool.com prescription drugs coupons
abortion pill pictures how much is an abortion pill abortion pill clinics in houston
acetazolamide spc mcmurray.biz acetazolamide migraine
coupon for prescription funtimeleisure.co.uk prescription drugs coupons
nootropil piracetam topogroup.com nootropil danmark
viagra femchoice.org viagra wiki
abortion pill average cost of abortion after abortion pill
medications pregnancy amres.nl online abortion
addyi addyi menopause addyi menopause
viagra viagra viagra koupit
when is it too late to get an abortion pill methods of abortion pill pro choice abortion pill
when is it too late to get an abortion pill abortion pill side effects pro choice abortion pill
cost of abortions achi-kochi.com abortion pill definition
types of abortion pill herbal abortion pill abortion pill is murder
vermox pret blog.pragmos.it vermox mikor hat

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)