امروز سه شنبه 6 آبان 1399   مصادف با 9 ربیع الاول 1442   مطابق با (27/10/2020)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
گزارش شماره 1 مربوط به رصد هلال شامگاهی رمضان سال 1431
گزارش دهنده: در تاریخ چهار شنبه 27آمرداد ساعت 22 بروز شد

گزارشهای رصد هلال رمضان 1431 ستادهای استهلال استانهای خراسان

برای مشاهده گزارشها بر روی اینجا کلیک کنید

برای مشاهده گزارشات درج شده در سایت مرکز مطالعات و پژوهشهای فلکی بر روی اینــجا کلیک کنید

گزارش شماره 18

گزارش دهنده : گزارش از محمود زارعی مسئول گروه کاهش آلودگی نوری انجمن ستاره شناسی اراک

افراد تیم: محمد حسین رضواندوست ,محمود زارعی ,محمد مهدی عسگری , سعید عباسی

تجهیزات:دوربین 100*25, 120*20.50, 70*15

نتیجه:هلال رمضان با موفقیت رویت شد.

کمان هلال: حدوداً از ساعت1:30 تا 6

 
 

با توجه به اینکه رصد هلال در روز سه شنبه توسط هیچ گروهی گزارش نشد و همچنین 30 روزه شدن ماه شعبان دیده شدن هلال در روزچهارشنبه20 /5/89   بدیهی بود ولی با این احوال گروه های مختلفی برای دیدن این ماه به مناطق رصدی اعزام شدند.

 

"عکس ها ازسعید عباسی"

به همین جهت گروهی متشکل از چهار رصدگراز انجمن ستاره شناسی اراک در ساعت 5 به منطقه هندودر (منطقه ماهانه رصد هلال ماه های قمری) اعزام شدند وپس از استقرار کامل در منطقه گروه با یک هوای ابری سنگین در ناحیه غرب روبه رو شدند اما گروه به دنبال روزنه امیدی در میان ابر ها به جستجو وجاروب آسمان پرداختند که این تلاش در ساعت7:38 توسط آقای رضواندوست با دوربین 120*20.50 نتیجه داد وهلال اول رمضان بسیار نازک وکم رنگ ولی واضح جلوگر شد که با تائید افراد گروه همراه شد وتوسط دیگر ابزار های اپتیکی همراه نیز رویت ماه محرزشد. وبه خاطر ابنوه ابر ها رصد ماه بیش از حدود 5 دقیقه طول نکشید که دوباره با تلاش افراد گروه چندین بار ماه دیده شد ودر آخر در هنگام غروب خورشید کاملا توسط ابر ها ناپدید شد.در ساعت 8:34 و بعد از غروب خورشید تلاش آقای رضواندوست برای یافتن هلال بار دیگر نتیجه داد وقبل از غروب ماه بار دیگر ماه رویت شده که با تلاش فراوان این جانب با چشم نیزدر لبه افق دیده شد.در 8:39 قسمت جنوبی ماه با لبه کوه در افق غرب ما بر خورد کرد ودرساعت8:45 به طور کامل در افق منطقه غروب کرد.

 

 

گزارش شماره 17

گزارش دهنده : آقای سید قاسم رستمی

 

 


توضيحات ضروري: رصد را از ساعت 14 شروع شد. به کمک زوايای سمت و ارتفاع ماه و خورشيد که به دوربين توتال استيشن معرفی کرده بوديم، از سياره زهره به عنوان کنترل کار کمک گرفته و بلافاصله هلال ماه رمضان در چشمی تلسکوپ رؤيت شد. تمام اعضاء گروه هلال را به راحتی در تلسکوپ رؤيت کردند.

 

سپس به کمک جوينده تلسکوپ تلاش برای رؤيت با چشم غير مسلح شروع شد. اولين بار ساعت 14:39 توسط  آقای صاحب جم هلال ماه با جشم غير مسلح رؤيت شد. بعد از ايشان در ساعت 14:55 دقيقه آقای عمانی نيز هلال را با چشم غير مسلح رؤيت نمودند. اما به دليل شلوغ شدن، تلسکوپ از تنظيم خارج شد و برای تنظيم مجدد تا ساعت 15:50 دقيقه طول کشيد. مجدداً رؤيت هلال با چشم غير مسلح توسط اينجانب در ساعت 16:09 و توسط آقای عباسی در ساعت 16:15 انجام شد. رصد را به دليل سهولت رؤيت و خستگی اعضاء رصد در ساعت 16:30 به پايان رسانديم.


گزارش شماره 15

گزارش دهنده : آقای آرش نیری

 

گزارش دهنده : آقای رضا طیب طاهر از دزفول 

گزارش رصد هلال رمضان 1431 ه.ق – پنج گروه ستاد استهلال شهرستان دزفول

هلال رمضان 1431 ( لحظه مقارنه:  07:39  سه شنبه  10  آگوست  2010)
تاريخ رصد :  چهارشنبه 20  امرداد 1389 ، 30  شعبان 1431 ، 11 آگوست 2010
رصدگاه: جنوب غربی شهرستان دزفول
مختصات رصدگاه : 32:23 شمالی و 48:22 شرقی
رصدگران :   سرگروه ها: (رضا طيب طاهر– امیر قاری- آرش رفیعی– مهدی جوهر زاده - سید محمود عالمشاه).
مهدی برومند نسب–محمد نادری نسب–هادی قاری–عطا ا... سجادی تبار–امیر الهی کیا-بهروز افضل مقدم-سید محمد زندیه-سپهر رشتی پور-رضا پورحسین- محمد طیب طاهر- محمد بیژن زاده - حجت ا... حکمت زاده– حسین جوادزاده– داود قاری.  خانم ها: پریسا میرزاپور- نرگس کاویان- بهناز محمدی خباز- آذر خواجه نظر- فردوس امیرغلامی - نفیسه باباخان- فرناز قاید- فاطمه قماشی-ساناز نظری.

 


تجهيزات : دوربین دوچشمی 80*20 ، 100*25  نایت اسکای ، تلسکوپ 10 اینچ و دوربین کانن 40.دی
غروب خورشيد : ساعت 20:05
غروب ماه : ساعت 20:47
سن ماه (درلحظه غروب خورشيد): 36 ساعت و26 دقيقه
جدايی زاويه ای: 21 درجه و 38  دقيقه قوسی
مكث ماه : 42 دقيقه
ضخامت هلال: 18/1 دقيقه قوسی
فازماه: 67/3 درصد
ارتفاع ماه(درلحظه غروب خورشيد) : 7 درجه و48 دقيقه قوسی
اختلاف سمت ماه و خورشيد(درلحظه غروب خورشيد) : (19-) درجه و 57 دقیقه قوسی
فاصله ماه تا زمين:  358625 كيلومتر
نتيجه رصد: هلال ماه رؤيت نشد.

 
 

خلاصه گزارش : عصر روز سه شنبه با عنایت به مشخصه های هلال ماه و عدم رؤیت پذیری آن و بنا به تکلیف کار رصد صورت گرفت ولی با توجه به ابری بودن افق نتیجه ای در بر نداشت. روز چهارشنبه گروه های رصدی شهرستان دزفول ( پنج گروه دوره دیده) به اتفاق به دلیل نداشتن ابزار کافی برای رصد در یک مکان به رصد پرداختند. با توجه به مشخصه های بالای هلال برای رصد از جمله فاز ماه امید بود بلافاصله بعد از غروب خورشید و یا حتی قبل از غروب خورشید بتوانیم این هلال را در بالای غبار با چشم غیر مسلح رصد کنیم. ارتفاع حدود 8 درجه ای این هلال در افق پر از غبار ما ارتفاع مناسبی محسوب نمی شد(طی تجربه چند ساله). گروه های رصدی در ساعت 19:30 در رصدگاه با ابزار مستقر شدند. غبار غلیظ تا ارتفاع 6 درجه را پوشانده بود و قسمت بالای آن که امید بود هلال در آنجا رصد شود ابری  شده بود. خورشید در ساعت 20:00 در غبار غلیظ ناپدید و قبل از غروب حقیقی، غروب کرد(البته دوستان توانستند لکه های خورشید را رصد کنند). هوای ابری باعث شد تا تلاش گروه ها برای رؤیت هلال تا قبل از رسیدن به غبار غلیظ بی نتیجه بماند. و در نهایت بجای هلال ماه، هلال زیبای سیاره زهره رصد شد. نتیجه دیگری که از این رصد می توان گرفت رؤیت ناپذیری هلال 29 روزه ماه شوال با توجه به ارتفاع حدود 5/3 درجه ای آن در استان خوزستان ( با دقت به غبار غلیظ و سیاه رنگ 6 درجه ای) است که از الان باید به فکر بود.
 با آرزوی موفقت برای سایر دوستان رصدگر.

با تشكر: رضا طيب طاهر - ستاد استهلال شهرستان دزفول- مؤسسه دانش پژوهان آسمان دز(انجمن نجوم دزفول)
 

گزارش دهنده: سيد قاسم رستمي  (هلال در روز رمضان 1431)
تاریخ رصد: 20/5/1389 و 11/8/2010 و 30 شعبان 1431
نام رصدگران : آقايان علی عمانی، اميرعباس خادمی، جلال دهقان، مسلم صاحب جم، مصطفی عباسی و سيد قاسم رستمی
محل و مختصات رصدگاه: دانشگاه آزاد واحد تفت، 31 درجه و 45 دقيقه شمالي، 54 درجه و 10 دقيقه شرقي، ارتفاع 1615 متر
وضعیت جوی: آسمان کاملاً صاف و شفاف، در افق مقداری کمی ابر سفيد رنگ
ابزار رصد: تلسکوپ 10 اينچ دابسونی و دوربين توتال استيشن های پنتاکس و South
نتیجه رصد : هلال با تلسکوپ و چشم غير مسلح رؤيت شد.

بسمه تعالی
ستاد استهلال استان فارس با همکاری پارک نجوم شهر جدید صدرا، طی برنامه ای اقدام به رصد هلال ماه مبارک رمضان 1431 نمود. در این برنامه که با حضور 20 نفر از اعضا برگزار شد، ابتدا و بر اساس گزارشهای پیش رصد که برای مکان پارک نجوم صدرا تهیه شده بود، از ساعت 18:30 اقدام به تعیین مسیر حرکت هلال و جستجوی کردیم.

 

 افق غربی کاملا پوشیده از ابرهای غلیظ بود که ما را کاملا ناامید کرده بود. در نهایت و با توجه به وجود ابرهای غلیظ، برنامه رصد را در ساعت 17:45 دقیقه خاتمه دادیم و اعضا در محل رصدخانه مستقر شدند که ناگهان در ساعت 17:50 سرکار خانم پورمختار که همچنان امیدوارانه!! به جستجوی هلال مشغول بود، اعلام رویت کرد. بلافاصله تمام اعضا گروه در محل پارک مستقر شده و برای لحظاتی هلال ماه که از پشت ابر خود را بیرون کشیده بود، توسط تمام اعضا دیده شد و در همان لحظات موفق به تهیه عکس از آن شدیم. پس از آن هلال رمضان 1431 برای همیشه در پس ابرهای غلیظ افق غربی پنهان شد.

 

اسامی افراد حاضر:
1- سعید نطاق2-امیرحسین سعادت3-هادی تمدنی نژاد4-سید احمد حسینی5-مهران زیلابی6- مهدی بزمی7-سیناپور
8- مریم معلم 9- راضیه زارع مهذبیه 10-مریم وطن دوست 11-مریم پورمختار 12-کاتب 13-رحیمی14-رحیمی نژاد15-شیما اخگر
16-حمیده اجرایی17-سمیرا قربانزاده و سه نفر مهمان

 

عرض جغرافیایی: 29 درجه و 47 دقیقه و 50.23 شمالی
طول جغرافیایی: 52 درجه 30 دقیقه و 44.26 شرقی
ابزار:
تلسکوپ 12 اینچ LX200
تلسکوپ 5 اینچ C5
دوربین دوچشمی 110*20
تلسکوپ تال 110
جی پی اس
دوربین عکاسی لنز تله 300-28

 

گزارش شماره 14

گزارش دهنده : خانم ساغر بهادرانی ازگروه رویت هلال انجمن نجوم شباهنگ کانون فرهنگی تربیتی مطهره باغبهادران ، زير نظر دفتر امام جمعه باغبهادران
  
گزارش رصد هلال رمضان المبارک 1431در شامگاه روز چهارشنبه20امرداد1389
رصدگاه: باغبهادران ، کانون فرهنگی تربیتی مطهره 
ابزار:دوربينهاي 50*7  و یک دستگاه دوربین دوچشمی 70*15.
رصدگران :خانم ها:عصمت شکرچی، بنفشه احمدیان،عزت امینی،آزاده بهادران،مهسا اسماعیلی،مهتاب ترکی،سارا عابدینی،عاطفه عابدی،محبوبه بلالی،فاطمه محمدی،ساغر بهادرانی،مطهره عطایی،معصومه پولادی،سارا منصوری،مهسا بهادرانی ،زهرا امیری،فرزانه امینی،زهرا کاویانی، اختر آذری ومهسا سماعی. 

همراهان: آقایان: حجت السلام والمسلمین قائمی،حجت السلام والمسلمین دریاب،محمد حسین شمس وسلمان شمس.
وضعیت جوی: آسمان ابری وغبارآلود
وضعیت افق: افق ابری وغبار آلود
غروب ظاهری خورشید:19:46
غروب واقعی خورشید: 19:58 

 

مشروح گزارش: 

رصدگران در بعدازظهر روز چهارشنبه در رصدگاه حاضرشده وتلاش خود را برای یافتن هلال آغاز نمودند.اما ابر وغبار بسیار در افق مانع کار می شد.در ساعت 20با کنار رفتن کمی از ابرها  خانم آذری بادوربین هلال را رویت نمودند واعلام رویت کردند وپس از ایشان خانم احمدیان درساعت20:01هلال را با چشم برهنه در شکاف میان ابرها رویت نمودند ومشاهدات خود را برای بقیه رصدگران بازگو کرده وهمچنین خانمها کاویانی وبلالی نیز اعلام رویت با دوربین دوچشمی کردند.پس ازآن از رصدگران در مورد مشاهداتشان سوالاتی پرسیده شد ونتیجه این شد که هلال دیده شده توهم نبوده وهلال واقعی را رویت کرده اند.به دلیل پیوستن ابرهای موجود در افق بقیه رصدگران در رویت هلال ناکام ماندند. 

 

گزارش دهنده : آقای فخار از گروه نجوم مهتاب  (گزارش تلفنی از آقای مهرانی اخذ شد)

ایشان با تلسکوپ 8 اینچ در مرکز نجوم ادیب توانسته اند هلال را در روز شکار  نمایند .

گزارش شماره 12

گزارش دهنده : آقای همایونی از گروه نجوم نجف آباد (گزارش تلفنی)

ایشان توانسته اند هلال را با چشم مسلح و سپس غیر مسلح رصد نمایند .

گزارش شماره 11

گزارش دهنده : آقای عباس احمدیان 

با سلام
اینجانب به همراه آقای نورافزا و سرکار خانم هاشمی در ساعت 12 روز چهارشنبه در نزدیکی زاینده رود گرد هم آمدیم تا از هلال عکاسی کنیم.
هدف اصلی برنامه گرفتن تصاویر از هلالهای بحرانی بود واز آنجا که این هلال پیر در هوای پاک براحتی رویت وعکاسی می شد ، تصمیم گرفتیم از غبار و آلودگی هوا جهت بحرانی کردن هلال سوء استفاده کنیم با استفاده از  تلسکوپ 6 اینچ و داده های نرم افزار و پرش از خورشید به شکار هلال پرداختیم اما ظاهرا" بیش از حد ابر در آسمان حضور داشت بطوریکه اصلا" از هلال خبری نبود و در تمام عکسها لایه ضخیم ابر دیده می شد.

 

در نهایت در حدود ساعت 7:30 هلال ماه را با دوچشمی 70�15 شکار کنیم و از آن عکس بگیریم هرچند در همان زمان رویت نیز هلال کاملا" در پشت ابر قرار داشت.

 

با تشکر: عباس احمدیان

گزارش شماره 13

گزارش شماره 10

گزارش دهنده : آقای محمد سلطان الکتابی (گزارش تلفنی)

ایشان به دلیل وجود افق نامناسب (ابر و غبار) نتوانسته اند هلال را از بام منزل در تاریخ چهارشنبه 20 آمرداد مشاهده نمایند .

 

گزارش شماره 9

 

گزارش دهنده : آقای مهدی رحیمی از مرکز نجوم دولت آباد

با سلام خدمت همه دوستان

از روز چهار شنبه به اتفاق دوستان عزیز و رصدگرم آقایان مهدی کمالی ، محمد کمالی و احمدرضا فتاحی تصمیم گرفتیم تا تلسیکوپ شش اینچ شکستی lx90 vh را الاین کرده و در یک روز مانده به رصد آن را تست کنیم که متاسفانه یکی از موتورهای تلسکوپ که از سال قبل در رصد شوال دچار مشکل شده بود دوباره سر ناسازگاری را گذاشت و لذا تلاش ما تا نزدیک بامداد به نتیجه نرسید .

خیلی دوست داشتیم هلال را در روز و حتی قبل از ظهر شکار کنیم اما در مرحله ی اول با مشکل تلسکوپ مواجه شدیم .

بهر حال فردا از ساعت 15 تصمیم گرفتیم به رصدگاه عازم شویم هوا اصلا خوب نبود و ابر و غبار زیادی آسمان را پوشانده و لذا امید زیادی به شکار هلال نداشتم از این رو مسئله را با دلسردی دنبال میکردم قرار بود در رصدگاهی در جنوب دولت اباد مستقر شویم اما بنا به پیشنهاد دوستان و جهت دستیابی به رصدگاهی  بهتر عازم سایت رصدی دیگری واقع در جاده اردستان شدیم و رصد را از ساعت 18:30 شروع کردیم در ساعت 19:05 آقای محمد کمالی با دوربین 90*20 اعلام رویت کرد بنده بلافاصله پشت دوربین ایشان رفتم  اما نتوانستم هلال را ببینم .

آقا محمد مدام اصرار داشت که چرا ما هلال را نمی بینیم  و ما هم از سر شوخی و خنده ، دعا به جان آب هویج ها میکردیم که ایشان همیشه با اون ها سرو کار دارد .

بهر حال در ساعت 19:10 اینجانب و سپس آقای رحمان جعفری از گروه نجوم کمشچه اعلام رویت کردیم و سپس دیگر دوستان گروه نیز اعلام رویت کردند در ساعت 19:20 توانستیم با دوربین 50*7 به اتفاق آقای محمد کمالی هلال را رویت کنیم .

هلال بسیار کمسوتر از آنچه پیش بینی میکردم بود و  به سختی دیده میشد نهایتا اینکه در ساعت 19:35 هلال در پشت ابرها ناپدید شد .

 

 

 

 

گزارش شماره 8

گزارش دهنده : خانم فاطمه سعیدی پور از انجمن نجوم سپهر کاشان 

 
 

برای مشاهده فرم گزارش ارسال شده بر روی تصویر بالا کلیک کنید

 

گزارش شماره 7

گزارش دهنده : خانم سمانه سلیمانی از خانه ی نجوم نجف آباد  (وبلاگ خانه نجوم)

زمان: 20 مرداد ماه 1389 برابر با 12 اگوست 2010 میلادی

مکان: پشت بام خانه نجوم نجف آباد

ابزار رصدی : دوربین های دو چشمی 80*20،70*15 و 80*15

رصدگران: خانم ها گلی، نیری، عطایی، پاینده، طالب، کیانی، محمدی، روح الله، همتی ها، قیصری، صادق پور، پاداش، آقایی، قائدی، دری، صادقی، شجاعی، علی بیگی،  میناکاظمی، سمیرا کاظمی، سلیمانی، علویان
، براتی، هدی کاظمی، زمانیان و آقایان: عامل، قضاوی، قاهری، جونبخش، مهربانی، کاظمی و خیر اندیش

نتیجه: هلال با ابزار و چشم غیر مسلح رصد شد

وضعیت هوا: ابری همراه با غبار تابستانی

غروب خورشید در رصدگاه: 7:40

رویت با ابزار: 7:54

رویت با چشم غیر مسلح: 8:00

 گزارش:

با نزدیک شدن به لحظه ی غروب خورشید هر چه به تعداد علاقه مندان به رویت هلال مبارک رمضان نزدیک می شد  تراکم ابرها  در افق غرب نیز افزایش می یافت ، این امر امید رویت این هلال را کم رنگ تر می کرد اما از طرفی با توجه به اینکه ابرها تکه تکه و به صورت متراکم بودند باعث می شد تضاد رنگ بین زمینه ی اسمان در غروب و ابرهای متراکم  زیاد باشد. از قضا ماه در مسیر غروب خودش از پشت این ابر متراکم و رشته ای خارج شد و در اولین لحظات خروجش از پشت ابر رویت شد.

 

بدنبال اولین رویت دوستان دیگر نیز یکی پس از دیگری هلال را با ابزار و چشم غیر مسلح رصد کردند اما چند دقیقه ای نگذشته بود که هلال به افق نزدیک شده و درپشت  ابر متراکم نزدیک به افق گم شد.

 

در آخر خدا را شاکرم که توانستم با چشمانی گناهکار این هلال زیبا را رصد نمایم و از تمامی دوستانی که در این برنامه شرکت کردند تشکر می نمایم.

 

 

گزارش شماره 6

گزارش دهنده : خانم ریخانه بیداد  (برگرفته از سایت ugcs)  

اسامی رصد گران: وحید خضری. اسماعیل پورجعفر ابادی. مخمد رضا مهردادی. عباس رفعتی. غضنفری
صفیه فرهادی. فاضله راد. فرشته مخمودی.پرستوفتحی منصوره خواجویی
ابزار رصد: دوربین دوچشمی15*70
و تلسکوپ8اینچ
مختصات جغرافیایی محل رصد :: 29درجه و27دقیقه شمالی
55درجه و40دقیقه E
شرایط جوی محل رصد: غبار الود با تکه ابرهای پراکنده
تاريخ رصد :: 1389.5.20
شهر :: سیرجان
شرح گزارش :: به نام خالق مهتاب
انجمن ستاره شناسی سیرجان
ساعت7.35هلال با چشم رویت شد

 

گزارش شماره 5

گزارش دهنده :  آقای مجید مرزانی (برگرفته از سایت ugcs)  

 

اسامی رصد گران: مجيد مرزاني - آرزو مرزاني - فاطمه مرزاني
ابزار رصد: دوربين 70*15 - 50*30-10 - رايانه
مختصات جغرافیایی محل رصد :: تقاطع خ ريحاني و بزرگراه زين الدين
شرایط جوی محل رصد: افق غربي تا چهار درجه غبار آلود
تاريخ رصد :: 20 مرداد1389
شهر :: تهران
شرح گزارش :: ‌هلال با چشم مسلح و چشم غير مسلح رؤيت شد.

 

گزارش شماره 4

گزارش دهنده :  خانم طناز اسدی شاد از کرج  

 رصد گاه : کرج . آتشگاه
 وضعیت جوی : بدون غبار
 پس از انجام محاسبات مربوط به هلال ماه مبارک رمضان همراه با پدرو مادرم به محل مذکور که از قبل در نظر گرفته بودم رفتیم. ساعت 19 به مکان مورد نظر رسیدیم و پس از استقرار دوربین شروع به کار کردم ابتدا زهره را پیدا کردم وقصد داشتم از طریق آن هلال را پیدا کنم اما نتوانستم. در ساعت 19:45 ابرهایی افق غرب  را گرفتند و حدود 5درجه افق غرب را مسدود کردند اما خوشبختانه توانستم در ساعت 20:10 هلال را در بالای ابرهای غرب مشاهده کنم بعد از من نیز مادرم قادر به رویت هلال شدند.

 

 

گزارش شماره 3

گزارش دهنده : آقای سید علی میر سالاری از ستاد استهلال استان قم 

 

بسمه تعالی
گزارش استهلال ماه رمضان المبارک 1431 هجری قمری
با عرض سلام و تحيّت
احتراماً ضمن عرض تبريک به مناسبت فرا رسيدن ماه مبارک رمضان، به استحضار می‌رساند: گروه ‌هايي از رصدگران ستاد استهلال استان قم بعد از ظهر روز سه‌�شنبه 19/5/1389 مطابق با 29/8/1431 همراه با تجهيزات کامل از جمله دوربين هاي 80*20 و 70*15 به نقاط مختلف از جمله رصدگاه بوستان علوي( واقع در کيلومتر4 جادّة قم ـ نيزار) عزيمت نموده و از حدود سي دقيقه قبل از غروب خورشيد در محل مستقر شدند. در طول اين روز آسمانِ شهر مقدّس قم، بدون ابر ولي همراه با اندکي غبار در قسمت افق بود. رصدگران طبق معمول به امر استهلال پرداختند امّا هيچ يک از گروه هاي رصدي موفّق به رؤيت هلال نشدند.
در برنامه استهلال روز سه‌شنبه در رصدگاه بوستان علوي، آقايان: حجت الاسلام و المسلمين سهرابي، حجت الاسلام و المسلمين آسوده، محمود روح‌ الأمين، مهدي پيوندزني، محمّدصالح نجف، سيّد محمّدعلي موسوي صدر، جمعي از اعضاي خانه نجوم مرکز پژوهش هاي فلکي – نجومي وابسته به دفتر آيت الله سيستاني(دام ظلّه)، جمعي از اقشار مختلف مردم شريف قم، تعدادي از خبرنگاران مطبوعات و صدا و سيماي مرکز قم و سيّد علي ميرسالاري حضور داشتند.
شايان ذکر است در رصدگاه بوستان علوي 5/1 درجه موانع طبيعي و 2 درجه غبار متوسط وجود داشت.
همچنين آقايان سعيد صادقي، سيّد محسن منصوري، محمّدرضا صادقي، شجاعي و عبدالرحيم موسوي هم به محلّ رصدگاه خاتم الانبياء(ص) ( واقع در منطقة كمركوه در فاصلة 32 كيلومتري جنوب غربي قم ) با مختصّات جغرافيايي50 درجه و 42 دقيقة شرقی و 34 درجه و 40 دقيقة شمالی و 1607 متر ارتفاع از سطح دريا، عزيمت کرده و پس از استقرار در مکان ياد شده اقدام به استهلال نمودند لکن آنان هم توفيقي در رؤيت هلال پيدا نکردند؛ چنان که حجت الاسلام و المسلمين سيّد محمّدباقر تکيه اي که در نقطه اي ديگر از شهر قم به امر استهلال همّت گماشته بود هم نتيجه اي بهتر از ديگران کسب نکرد.
* برخی از مشخّصه‌های هلالِ ماه رمضان 1431 در روز سه‌شنبه در افق شهر مقدّس قم عبارتند از :
- سنّ هلال در لحظه غروب خورشيد : 12 ساعت و 26 دقيقه                                  
- لحظه غروب خورشيد ( براساس محاسبات ) : ساعت 20 و 3 دقيقه و 45 ثانيه       
- لحظه غروب خورشيد ( براساس رصد ) : -
- سمت خورشيد در لحظه غروب : 290 درجه و 01 دقيقه قوسی     
- سمت ماه در لحظه غروب خورشيد : 281 درجه و 57 دقيقه قوسی
- اختلاف سمت ماه و خورشيد در لحظه غروب خورشيد : 08- درجه و 04 دقيقه قوسی 
- زاوية جدايی ماه و خورشيد در لحظه غروب خورشيد : 08 درجه و 04 دقيقه قوسی
- ارتفاع هلال در لحظه غروب خورشيد : 0- درجه و 32 دقيقه قوسی
- درصد سطح روشن ماه : 51/0                                                                                                                                  
- مکث ماه بعد از غروب خورشيد : 1 دقيقه و 43 ثانيه
- لحظه غروب ماه : ساعت 20 و 06 دقيقه و 58 ثانيه
- فاصله ماه در لحظه غروب خورشيد:  01/357879 کيلومتر

                                                                                            والسلام
                                                                                 قم _  سيّد علي ميرسالاري
                                                                                             19/5/1389

 

 

گزارش شماره 2

گزارش دهنده : آقای علیرضا بوژمهرانی (برگرفته از وبلاگ ایشان)

بعد از ظهر دیروز عازم کوه صفه شدیم تا هم کوهنوردی کنیم و هم هلال رمضان رو ببینیم.

 

با اینکه بخاطر همراه داشتن وسایل رصدی کوله ام سنگین شده بود اما دوست داشتم بجای رفتن از مسیر جاده ای ، دست به سنگ برم بالای کوه. مسیر تنوره دیو و قاراپت رو انتخاب کردیم. برای استقبال از ماه رمضان روزه گرفته بودیم. ساعت حرکت و شرایط آب هوایی بصورتی بود که اذیت نشدیم. حدود ساعت 19 به قله رسیدیم. کمی استراحت کردیم و دقایقی بعد به رصد هلال پرداختیم. آسمون در افق غربی ابری بود. هم خورشید و هم ماه پشت ابر بودند. دوربین قطب نما دار همراهم بود. با کمک همین دوربین حدود ساعت 19:45 هلال رو با دوربین 50*7 دیدم.

 
 

با کمک ابرهای کوچکی که در محل هلال وجود داشت ، همراهانم هم موفق به رویت هلال شدند.

 
 

توضیح :دو  تصویر فوق در اصل یک عکس هستند با این تفاوت که عکس پایینی پردازش شده  تا هلال ماه بهتر مشخص شود .

 ( چون کیفیت عکسها خوب نشده ، برای سایت ماه نو ارسال نکردم ؛ شرمنده )

  ساعت 20:06 هلال پشت ابر رفت و دیگه دیده نشد. حلول ماه رمضان بر تمام مسلمانان و هموطنان گرامی مبارک باد. ملتمس دعای خیر شما هستم ؛ اساسی

 

 

گزارش شماره 1

گزار ش دهنده : آقای حسین جانقربانی رییس خانه نجوم وژئوفیزیک شهرضا

به نام خالق زیباییها
با سلام و عرض ادب
اعضای خانه نجوم و ژئوفیزیک جمعیت هلال احمر شهرضا و انجمن نجوم و جغرافیای بانوان استان اصفهان و انجمن کوهنوردان ایران (شعبه شهرضا) در تاریخ چهارشنبه 11/08/2010 میلادی ( 20/05/89 مطابق با تقویم رسمی ایران) عازم صحراي دامزاد واقع در شرق شهرضا ( عرض جغرافیاییN 32  00 -  E 51 52 –ارتفاع از سطح دریا 1825 متر- اختلاف ساعت با گرینویچ 3.5 ) شدند که به شرح ذیل می باشد :
تجهیزات همراه : دو دستگاه دوربین دوچشمی 90*20 ، دو دستگاه دوربین 70*15 و یک يك دستگاه دوربين 50*7 و سه دستگاه دوربين 35*7 و دو دستگاه دوربين 42*7 ، دستگاه قطب نما
وضعیت جوی : وجود غبار نسبتاً غلیظ و ابرهای پراکنده در افق غربی
موانع در افق :  به دلیل غبار و ابرهاي پراكنده ثبت نشد.
غروب کاذب خورشید : به دلیل غبار و ابرهاي پراكنده ثبت نشد.
نتیجه : هلال ماه در ساعت 19:30 با دوربين دوچشمي 90*20 توسط آقاي محمدجواد نيك اقبال قبل از غروب خورشيد رؤيت شد و به تدريج ساير شركت كنندگان با چشم مسلح موفق به رؤيت هلال ماه شدند.
همچنين هلال ماه در ساعت 19:35 با چشم غير مسلح توسط آقاي رضا جانقرباني رؤيت شد و به تدريج ساير شركت كنندگان با چشم غيرمسلح موفق به رؤيت هلال ماه شدند.

 
 

اسامی شرکت کنندگان خانمها و آقایان :
1- مريم پارسانيا 2- فاطمه ربيعي 3- حميده ربيعي 4- فهيمه قبادي 5- محدثه علي نژاد 6- محدثه شاملي 7- مهديه شجاعي 8- بدرالسادات خليفه سلطاني 9- زهرا گلابي 10- ريحانه دادوند 11- آزاده صمدي 12- فريبا صمدي 13- سعيده صدري 14- مائده عموهادي 15- مهديه گلابي 16- شيما حق پناه 17- سهيلا اسلامي 18- فريبا باستان 19- مائده ستاينده 20- پريسا نادري 21- زهرا ايزدي 22- نازنين پيروزمندان 23- مهسا شفيعي 24- معصومه خواجه 25- مهسا خواجه 26- فريده احساني 27- مهديه فخار 28- سمانه حيدپور 29- مليحه‏السادات موسوي 30- مرضيه باغستاني 31- رؤيا قرمزي 32- حكيمه قرمزي 33- زينت قرمزي 34- ارغوان محمودي 35- ژيلا تقوي 36- مريم درويش پوريان 37- آرزو مرادزاده 38- ليلا عبدالي 39- زيبا حفار 40- معصومه حفار 41- بتول باقري 42- تكتم بهرامي 43- سمانه جلي 44- زهره زارعي 45- فرزانه سيفي 46- ژيلا رضاپور 47- مهديه قبادي 48- زهرا كاظم پور 49- مائده ايمان پور 50- مهناز پاويز 51- فرناز كافي 52- معصومه كوهرنگ 53- غزاله شمسبگي 54- اعظم عشقي 55-نسيم شمالي 56-پروانه حقیقی 57- زهرا فلاحی58- ابوالفضل اميري 59- اسماعيل دهقاني 60- هادي قديمي 61- اميرمحمد ناظم 62- محمدحسن قدوسي 63- سيد علي ميرپوريان 64- مهران آزادي پور 65- محمدجواد ستاينده 66- محمد متقي 67- محمد فؤاد براهيمي 68- اميرحسين شيرين زاد 69- دانيال منوچهري 70- محمد برنا علويان 71- مجيد مرداني 72- خليل تاكي 73- محمدمهدي آقاسي 74- محمدحسن قريشي 75- رضا انسان دوست 76- ابوالفضل كهنگي 77- بنيامين اميري 78- مجيد حيدري 79- محمد رفيعي 80- محمد جواد نيك اقبال 81- مهدي فخري 82- مسعود غلامپور 83- نويد ستاينده 84- سجاد فخار 85- آقاي حجازي 86- سيدعلي اكبر ميرپوريان 87- سلمان صفدريان 88- سعيد شيروان 89- جواد اميري 90- رضا جانقرباني 91- علي جانقرباني 92- حسين جانقرباني

متصدی گزارش : حسین جانقربانی رئیس خانه نجوم وژئوفیزیک شهرضا – انجمن نجوم وجغرافیای بانوان استان اصفهان – انجمن کوهنوردان ایران ( شعبه شهرضا)

 

home std testing phuckedporn.com test for chlamydia
stock spy android turbofish.com free sms spy app for android
has my girlfriend cheated on me faithwalker.org my girlfriend cheated on me but i still love her
has my girlfriend cheated on me faithwalker.org my girlfriend cheated on me but i still love her
wifes cheat robertsuk.com married men cheat
reasons why women cheat on their husbands robertsuk.com how do i know if my wife cheated
how to catch a cheat my wife cheated on me now what why do wife cheat on husband
married affairs sites blog.perecruit.com wife who cheated
what makes a husband cheat open women who cheat on husbands
coupons for walgreens pharmacy coupons free discount card for pharmacy
walgreen photo promo code ironsharpdev.com walgreens coupon deals
cipro xifaxan furosemide 100mg
new prescription coupon floridafriendlyplants.com free coupon for viagra
abortion pill abortion pill abortion pill
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
online buy viagra viagra for sale uk effect viagra
lilly coupons for cialis sporturfintl.com cialis coupon
renovar cnh link renova companhia
abortion clinics ecsamplifiers.co.uk home abortion remedies
online cialis coupons ismp.org discount coupon for cialis
cialis discounts coupons ouralfreton.co.uk cialis discount coupon
cialis prescription coupon ouralfreton.co.uk cialis manufacturer coupon 2016
printable cialis coupon cialis manufacturer coupon 2016 cialis savings and coupons
concorde tymejczyk.com concord wanderer
new prescription coupon abraham.thesharpsystem.com coupon for prescription
discount coupons for prescriptions cialis coupon printable coupons for cialis
cialis coupon cialis coupons 2015 cialis coupons free
printable coupons for cialis manufacturer coupons for prescription drugs cialis free sample coupons
cymbalta 60 cymbalta 60 cymbalta
nolvadex gegen gyno nolvadex wirkung bodybuilding nolvadex preis
medical abortion cost information about abortion pill how to get an abortion pill
articles on abortion pill types of abortion pill effects of abortion pill
viagra kaufen apotheke viagra kaufen apotheke osterreich pflanzliche potenzmittel
nootropil cena nootropil cena nootropil review
pro abortion after abortion pill abortion pill information
the cost of abortion pro abortion different types of abortion pill
amoxicillin nedir amoxicilline amoxicillin dermani haqqinda
where to get an abortion pill funtimeleisure.co.uk abortion options
lamisil pastillas lamisil comprimidos lamisil
coupons for cialis 2016 cialis free sample coupons cialis coupon
addiyan chuk chuk addyi suomi addyi suomi
how do abortion pill work abortion pill law teen abortion pill
addyi fda addyi addyi menopause
duphaston iskustva duphaston 10 mg duphaston tablete za odgodu menstruacije
the abortion pill for abortion pill different types of abortion pill
cialis coupons from lilly coupon for prescription cialis coupons online
medications pregnancy amres.nl online abortion
abortion pill risks abortion pill prices abortion pill complications
abortion pill alternatives amazonschools.com abortion pill price
top grocery coupon sites couponing sites discount codes
abortion pill online cost of abortions teenage abortion pill
voltaren blog.griblivet.dk voltaren krem fiyat
coupons for prescriptions coupon prescription cialis coupons 2015
amoxicillin antibiyotik fiyat amoxicillin 500 mg amoxicillin 1000 mg
free discount coupons printable discount coupons free online coupon codes
the weeks of pregnancy medical termination of pregnancy procedure early termination pregnancy pill
pregnancy medication abortion first trimester pregnant pregnant pregnant
vermox pret vermox pret vermox mikor hat
neurontin diskuze neurontin alkohol neurontin 100 mg

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)