امروز سه شنبه 6 آبان 1399   مصادف با 9 ربیع الاول 1442   مطابق با (27/10/2020)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
گزارش شماره 1 مربوط به رصد هلال شامگاهی رمضان سال 1430
گزارش دهنده: درتاريخ 3/6/88 ساعت9 صبح بروز شد

گزارش اولیه حاکی از رویت هلال ماه مبارک رمضان1430 در پنج رصدگاه واقع در شهرضا(توسط یازده نفر از اعضای خانه نجوم و ژئوفیزیک شهرضا) , کاشان(با استفاده از دوربین دوچشمی110*20 مستقر در رصدخانه نیاسر) , اصفهان(مرکز نجوم ادیب اصفهان) , شهر سی سخت استان کهکیلویه و بوبر احمد (گروه نجوم فسا که به این شهر اعزام شده بودند) و انجمن نجوم زاهدان دارد.

گزارش شماره9

گزارش دهنده رضا امینی نژاد کارشناس ستاد استهلال استان مرکزی

گزارش رؤیت هلال رمضان المبارک 1430 توسط تیمهای رؤیت هلال انجمن نجوم دانشگاه آزاد اسلامی اراک و انجمن ستاره شناسی اراک، عضو ستاد استهلال استان مرکزی به علاقمندان تقدیم می گردد.

گزارش شمارۀ 1: تیم مستقر در دانشگاه آزاد اسلامی اراک

غروب محاسباتی خورشید:

رصدگران:

مصطفی شمسی، رضا امینی نژاد، علیرضا صمصامی، صابر درخش، محمد حسین رضواندوست

تجهیزات:

تلسکوپ 14 اینچ اشمیت کاسگرین مید به همراه دوربینهای عکاسی و رایانه

مشروح گزارش:

طی جلسۀ ستاد استهلال استان مرکزی مورخ 29/5/88 مقرر گردید تا تیم رصدی دانشگاه آزاد اراک در ساعت 11 جهت رؤیت هلال در روز در آن محل مستقر گردد. پس از نصب ابرازها، تلسکوپ در روز الاین گردید. منطقۀ رصدی دارای غبار و آلودگی هوا بود که جتی با وزش باد تصویر سیارۀ زهره کمی محو می شد. کار رؤیت هلال در روز تا ساعت 16:30 ادامه داشت که در نتیجه هلال رؤیت نگردید. پس از آن دوربین را به تلسکوپ متصل نموده و به روش عکسبرداری مستقیم از پشت تلسکوپ، از هلال عکاسی گردید که پس از پردازش تصاویر، در حدود 10 فریم از عکسها هلال آشکار گردید که مراتب سریعاً به ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری و ستاد استهلال استان گزارش گردید و دو عدد از عکسها دارای وضوح بیشتری بودند ایمیل شد.

 
 
 

 لازم به ذکر است که از سوی واحد خبر صدا و سیمای مرکز اراک، پوشش خبری نیز صورت گرفت. پارامترهای هلال در لحظۀ ثبت تصاویر بدین شرح می باشد:

 

 

238.661 �

: ( Moon Aziسمت ماه )

 

41.146: ( Moon Altارتفاع ماه )

 

-19.486 � : ( Rel Aziاختلاف سمت )

 

3.521 �

: ( Rel Altاختلاف ارتفاع )

 

26.21h : ( Moon Ageسن ماه )

 

15.431 �

: ( Elongationجدايی زاويه ای )

 

0.60m

: ( ضخامت ميانی هلال ) Wigth

 

1.84 %

: ( فاز ماه ) Phase

 
 

گزارش شمارۀ 2: تیم مستقر در پیست اسکی شهرستان آستانه

30-50*120 Semi-Apo و دوربین دوچشمی 80*20 همراه دوربینهای عکاسی و رایانه همراه 33�:48'N و 49�:18'Eکه دارای وضعیت رصدی مساعدتری نسبت به اراک بود، عزیمت نمود. پس از نصب ابزارها در ساعت 19:10 کار رؤیت هلال آغاز گردید که تا غروب ماه ادامه داشت. علی رغم تلاش گروه و پیش بینی های صورت گرفته مبنی بر رؤیت این هلال که دارای ضخامت بالائی بود، به دلیل وجود غبار غلیظ حدود 3 و 4 درجه غبار رقیق هلال رؤیت نگردید که مراتب سریعاً به ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری و ستاد استهلال استان گزارش گردید. پارامترهای هلال در لحظۀ غروب خورشید بدین شرح محاسبه گردیده بود:

رصدگران:

علیرضا صمصامی، صابر درخش، مصطفی شمسی، رضا امینی نژاد، محمد حسین رضواندوست، محمود زارعی

تجهیزات:

دوربین دوچشمی

مشروح گزارش:

پس از پایان رؤیت هلال در روز در دانشگاه آزاد اراک، تیم رصدی انجمن ستاره شناسی اراک سریعاً به منطقۀ پیست اسکی شهرستان آستانه از توابع شازند به مختصات

 
 
 
 
19h 52m 32s

مدت زمان مکث ماه:

26m 58s

 

268.899 �

: ( Moon Aziسمت ماه )

 

4.645: ( Moon Altارتفاع ماه )

 

: ( Rel Aziاختلاف سمت ) -16.078 �

 

5.480 �

: ( Rel Altاختلاف ارتفاع )

 

29.35h : ( Moon Ageسن ماه )

 

16.972 �

: ( Elongationجدايی زاويه ای )

 

0.71m

: ( ضخامت ميانی هلال ) Wigth

 

2.28 %

: ( فاز ماه ) Phase

 

در برنامۀ رصد هلال رمضان 1430، گروه مستند ساز از صدا و سیمای مرکز اراک، مستندی را در مورد رؤیت هلال تهیه نمودند و همچنین از سوی واحد خبر شبکۀ آفتاب پوشش خبری نیز صورت گرفت. در پایان از زحمات ریاست محترم ستاد استهلال استان مرکزی، امام جمعۀ محترم شهرستان آستانه، ریاست و معاونت محترم دانشگاه آزاد اسلامی اراک و سایر عزیزان که نهایت همکاری را داشتند صمیمانه تشکر و قدردانی می گردد.

با احترام

رضا امینی نژاد 

کارشناس ستاد استهلال استان مرکزی

 

 

گزارش شماره 8

گزارش دهنده : خانم ساغر بهادراني از گروه رویت هلال انجمن نجوم شباهنگ کانون فرهنگی تربیتی مطهره باغبهادران ، زير نظر دفتر امام جمعه باغبهادران

زمان رصد:جمعه30امرداد1388

مختصات رصدگاه : 51:13 شرقی و 32:22 شمالی
ارتفاع از سطح دریا :1925متر

ابزار :دوربينهاي دوچشمي50*7و 70*15،2دوربين عكاسي ديجيتال

 

اعضاي گروه رصدي:خانمها: عصمت شكرچي،شهین غفوری، آذرنوربخش،عزت اميني ،آزاده بهادران ،مهتاب تركي، ،ساجده اسكندري،مهسا اسماعيلي،ساغر بهادراني،پريسامحمدي،راحله محموديه،مريم منصوري،زهرااحمديان،مريم زيني،مهسابهادراني،عاطفه عابدي،سارامنصوري،مرجان باغبادراني. و حجت السلام والمسلمین قائمی امام جمعه محترم شهر باغبهادران.

زمان حضوردر رصدگاه:ساعت14

 

وضعيت افق غربي:افق صاف وبدون ابردر زمان حضور در رصدگاه.

در زمان رصد در بعدازظهر ابروغبار رقيق در افق نمايان شد.

 

وضعيت جوي:آسمان صاف با غباراندك.

غروب ظاهري خورشيد:19:34

غروب واقعي ثبت شده:19:52

اذان:20

 

مشروح گزارش:

گروه استهلال طبق برنامه ريزي قبلي براي رصد هلال رمضان در ساعت14دررصدگاه مستقر شده وبا مشقت تمام ابزار رصدي رامستقر كردند.باتقسيم وظايف بين اعضا كاررصد هلال را شروع كردند.حركت ماه وخورشيد رابا نرم افزار ودوربين دنبال كرده اما غبار موجود در جو رصد هلال را بامشكل مواجه كرد.

بانزديك شدن به غروب ، خورشيددر غبار وابر در افق فرو رفت وتلاش اعضا براي پيداكردن هلال دوچندان شد.اما انگار تلاش بي فايده بود وهلال دلرباي رمضان خود را ازنظر رصدگران گروه پنهان كرد ومتاسفانه موفق به ديدن هلال نشديم.

درپايان تشكر ميكنيم از جناب آقاي سلطان الكتابي كه اطلاعات وعكس پاناراماي رصدگاه را دراختيارمان قرار دادند.

 

گزارش شماره 7

گزارش دهنده : آقاي كامبيز خالقي

مكان رصد:اصفهان-شهر باغبهادران-پشت بام كانون فرهنگي تربيتي مطهره

ضمن عرض سلام وخسته نباشید خدمت تمامی رصدگران و همچنین عرض تبریک به مناسبت هلول ماه مبارک رمضان گزارش رصدی گروه را تقدیم می کنم.
اعضای گروه : اصغر حسینی ، کامبیز خالقی، اصغر ابوسی ، محمد نعمتی
ابزار مورد استفاده : دو دستگاه دوربین دو چشمی 80*20 و دو دستگاه لپ تاپ
محل استقرار : ارتفاعات شهر رودهن (ارتفاع تقریبی از شهر 300 متر)
تاریخ:30 خرداد 1388
وضعیت افق : در محل غروب خورشید افق 3 درجه ی مثبت و در محل غروب عطارد  0 و محل غروب ماه شاهد افق 2 درجه بودیم)

 


مشخصات هلال :
ارتفاع هلال در لحظه ی غروب خورشید :4.922
سمت خورشید در احظه غروب : 284.73
سمت ماه در لحظه غروب : 271.97
غاز ماه در لحظه غروب 2.31
سن هلال در لحظه غروب خورشید: یک روز و 5 ساعت و 11 دقیقه
سن هلال در لحظه غروب ماه : یک روز و 5 ساعت و 36 دقیقه
اختلاف زمان غروب  ماه و خورشید واقعی :25 دقیقه
اختلاف زمان غروب ماه و خورشید رصد شده :30 دقیقه
وضعیت هوا در افق : در تمامی طول رصد هلال در روز شاهد آسمانی صاف و بدون هرگونه ابر بودیم ولی با توجه به وزش باد نسبتا شدید  شاهد غباری نسبتا غلیظ بودیم،مظاف بر اینکه مستقر سدن در شرق و نزدیکی تهران غبار معمول تهران نیز یکی دیگر از کاستی های افق بود.

 


با شروع حرکت از تهران حوالی ساعت 12 بعد از ظهر، حدود ساعت 2 در رصدگاه مستقر شده و مبادرت به نصب نجهیزات کردیم ، با وجود تلاش های متناوب تمامی اعضای گروه در طول روز موفق به رصد هلال تا لحظه ی غروب خورشید نشدیم. با افزایش تاریکی هوا و کاهش ارتفاع هلال ماه در ساعت 7:44 بنده (کامبیز خالقی ) موفق به رصد هلال در حالی که کمتر از یک درجه ارتفاع داشت ، شدم . این در حالی بود که بعد از تخمین سمت محل رویت و تطبیق آن با دوربین های مدرج موجود و محاسبه ی سمت غروب ماه با نرم افزار استاری نایت از تطابق اطلاعات حاصله ، اطمینان این جانب از رویت دوچندان شد . با این وجود تا لحظه ی مذکور و همچنین بعد از غروب، تلاش های سایر اعضا برای تشخیص هلال بی نتیجه بود. در ساعت  7:48 دقیقه موفق به رویت اولین جرم غیرستاره ای یعنی عطارد شدیم که عکس آن در فایل ضمیمه موجود می باشد.تنها جرمی که تمامی اعضای گروه موفق به ثبت و مشاهده آن شدند،سیاره ی مذکور بود.

 

نتیجه رصد : هلال تنها توسط اینجانب (کامبیز خالقی) در حالی که کمتر از یک درجه ارتفاع داشت برای مدت زمان حدود 2 دقیقه رویت شد ولی سایر اعضا موفق به تفکیک هلال مذکور نشدند.

گزارش شماره 6

گزارش دهنده : آقاي محمد سلطان الكتابي

تاریخ رصد: جمعه سی ام  مردادماه

رصدگاه:مارشينان(32 در جه و 52.751 دقيقه شمالي – 52 درجه و 23.957 دقيقه شرقي)

رصدگران:  گروه مشترک مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی و موسسه نجوم و علوم اسلامی کبریاء شامل حجة الاسلام سید رضا قلمکاریان اصفهانی، عباس احمديان ،محمد مهدي فاتخي و محمد سلطان الکتابي

تجهيزات:دوربين هاي دوچشمي 80*20،100*30 ،70*15 . تلسکوپ 8 اينچ ويکسن همراه با وسايل جانبي و چندين دوربين عکاسي ديجيتال

وضعیت آب و هوا: ابری و غبار آلود

 

طبق برنامه ریزی قبلی و با هماهنگی های انجام شده غروب روز پنجشنبه در ایستگاه تلویزیونی صداو سیمای مرکز اصفهان واقع در رصدگاه مارشینان استقرار انجام گردید .

 آسمان کاملا  ابری بوده و امکان مشاهده ستارگان نبود. ساعاتی قبل از طلوع خورشید صبحگاه جمعه آسمان صاف شد و تلسکوپ در زمانی معین بر روی شعرای شامی قفل گردید.

 

طبق محاسبات ،هلال چند ساعت بعد قرار بود از مختصاتیکه تلسکوپ بر روی آن تنظیم شده بود  عبور میکرد. پس از طلوع خورشید وضعیت آب و هوا بدتر شده و ابری رقیق تمام پهنه آسمان را پوشاند .

   

تلسکوپ ماه را ردیابی می کرد ولی اثری از ماه نبود. تلاش بی امان برای رویت هلال با دوربین های دوچشمی هم بی نتیجه بود؛ با نزدیک شدن به زمان غروب خورشید شرایط آب و هوا بدتر و ابرناکی آسمان  بیشتر شد و در عین ناباوری تلاش چند ساعته جهت رویت هلال بی نتیجه ماند.

گروه دیگری هم از ستاد استهلال استان اصفهان با یکدستگاه دوربین دوچشمی 120*20 عصر روز جمعه به ارتفاعات آمدند که آنها هم نتوانستند هلال را رویت کنند.

 

در پایان ضمن همدردی با جانباختگان حادثه دلخراش رصدگران اعزامی به کردستان برای بازماندگان و خانواده های عزیزان از دست رفته آرزوی صبر می کنیم.

   

 

 با سپاس از مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی- نجومی وابسته به حضرت آیت الله العظمی سیستانی ، مؤسسه نجوم و علوم اسلامی کبریاء تحت اشراف حضرت آیت آلله ناصری، حجت الاسلام و المسلمین صالحیان دبیر محترم  شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان اصفهان ، ستاد استهلال استان اصفهان و صداو سیمای مرکز اصفهان  و کارکنان صمیمی ایستگاه تلویزیونی مارشینان که همکاری خالصانه نمودند.

 

گزارش شماره5

گزارش دهنده : آقاي حسين جانقرباني مسئول خانه نجوم و ژئوفيزيك شهرضا و انجمن نجوم و جغرافياي بانوان استان اصفهان

با سلام و احترام

پس از حمد خدا و درود و صلوات بر محمد (ص) و آل محمد (ص) ، و با عرض تبريك حلول ماه مبارك رمضان ، به پيوست گزارش روئيت هلال بحراني ماه مبارك رمضان در شامگاه جمعه 30/5/88 تقديم مي گردد .

اعضاي خانه نجوم و ژئوفيزيك شهرضا و انجمن نجوم و جغرافياي بانوان استان اصفهان در قالب دو گروه با همراهي اعضاي محترم انجمن نجوم سپهر شهرستان دهاقان در شامگاه جمعه عازم صحراي دامزاد واقع در شرق شهرستان شهرضا شدند.

 

گروه اول به سرپرستي آقاي حسين جانقرباني با تجهيزات دو دستگاه دوربين دوچشمي 120*20 كه از سوي گروه مركز توپخانه ارتش اصفهان و تيپ زرهي بقيه ا... سپاه پاسداران شهرضا با همكاري ستاد استهلال استان اصفهان و اداره راه و ترابري استان اصفهان و همچنين دوربين هاي دوچشمي 80*20 و 170*15 و 50*7 و 42*7 و 35*7 كه از سوي خانه نجوم و ژئوفيزيك شهرضا در اختيار اين گروه قرار گرفت در دامنه كوه دامزاد مستقر شدند و گروه دوم به سرپرستي آقاي علي جانقرباني و به همراهي شهرام رحمتي و مجيد حيدري با تجهيرات يك دستگاه دوربين 90*20 و يك دستگاه دوربين 70*15 عازم ارتفاعات كوه دامزاد شدند.

شرايط جوي تا حدود 20 دقيقه قبل از غروب خورشيد نيمه ابري همراه با غبار غليظ بود و حدود 10 دقيقه قبل از غروب خورشيد شرايط جوي نسبت به قبل بهتر شد به طوري كه ابرها كاملاً از افق دور شدند و باد ملايمي شروع به وزيدن گرفت كه منجر شد لحظاتي از غبارهاي غليظ كاسته شود و مجدداً لحظاتي غبارها غليظ شود.

در ساعت 19:40 همزمان با غروب حقيقي خورشيد ، هلال ماه به خاطر عوارض جوي و نوسان در غليظ و رقيق شدن ذرات آلاينده معلق در جو توسط آقاي حسين جانقرباني با دوربين دو چشمي 120*20 به صورت سوسو مشاهده شد و بعد از بررسي دقيق آن توسط ايشان در حدود 20 ثانيه مشخص شد كه مشاهده صحيح بوده و لحظاتي بعد با اعلام رؤيت خانم ها پريسا نادري و مرضيه صدري با دوربين 70*15 ، ناهيد حسيني و نفيسه حسيني با دوربين دوچشمي 42*7 ، فريبا باستان با دوربين دوچشمي 50*7 ، و آقايان محمدجواد نيك اقبال و با ديگر دوربين 120*20 ، داود جاوري با دوربين دوچشمي 80*20 ، رضا جانقرباني با دوربين هاي 120*20 و 70*15 ، رضا انسان دوست با دوربين 42*7 و مهدي صادقي و بهزاد فدوي با دوربين دوچشمي 42*7 و با نشان دادن شاخص يكسان جمعاً تا حدود 50 ثانيه هلال ماه به زحمت در ميان غبارها ديده شد و بعد به دليل غليظ شدن غبارها هلال مخفي شد تا اينكه در ساعتهاي 19:43 به مدت حدود 28 ثانيه و 19:54 به مدت حدود 54 ثانيه باز هم توسط نامبردگان همزمان هلال ماه رؤيت شد و پس از آن ديگر هلال ماه مشاهده نشد. گروه دوم كه در ارتفاعات كوه دامزاد اقدام به رصد نمودند موفق به رؤيت اين هلال نشدند.

البته تعداد ديگري از اعضاي محترم در اين سه زمان با دوربين هاي دوچشمي 35*7 تلاش نمودند كه هلال ماه را ببينند كه متأسفانه نتيجه اي در بر نداشت.

در پايان از همه عزيزاني كه ما را ياري دادند از جمله ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري، ستاد استهلال استان اصفهان ، مركز توپخانه ارتش اصفهان، تيپ زرهي بقيه ا... سپاه پاسداران شهرضا، جمعيت هلال احمر استان اصفهان، جمعيت هلال احمر شهرستان شهرضا، پژوهش سراي دانش آموزي استاد طاهر شهرضا و اساتيد معظم جناب آقاي مهندس محمدرضا صياد ، جناب آقاي مهندس سيدمحسن قاضي ميرسعيد، جناب آقاي مهندس عليرضا بوژمهراني، جناب آقاي مهندس سيدقاسم رستمي و حضرت حجه الاسلام و المسلمين جناب آقاي عليرضا موحدنژاد كمال سپاس و تشكر را دارد.

 

اسامي شركت كنندگان آقايان خانمها :

1. صادق قرقاني

2. محمد قرقاني

3. رضا انساندوست

4. بهزاد فدوي

5. مهدي صادقي

6. حيدرعلي باغستاني

7. سجاد انصاري

8. جناب سروان محمد عيسي عقدكي

9. جواد اميري

10. احمدرضا انصاري

11. جناب سرهنگ پورمعيني

12. جناب سرهنگ فارسيان

13. عبداله مباشري چ

14. محمد جواد نيك اقبال

15. قاسم خالقي

16. محمد اميني

17. بنيامين اميري

18. سيد محمد مهدي فخري

19. سيد ابوالفضل كهنگي

20. داوود جاوري

21. رضا نيك اقبال

22. سرباز وظيفه فروزنده

23. سرباز وظيفه سوفار

24. شهرام رحمتي

25. مجيد حيدري

26. بهنام رضايي

27. احمدرضا ژوليده

28. سيد حسين نوابي

29. ايوب مير طاووسي

30. دكتر مصطفي عشقي

31. سيد عبداله مدني

32. سيد علي كهنگي

33. رضا جانقرباني

34. علي جانقرباني

35. حسين جانقرباني

36. زهرا حيدري

37. مرضيه باغستاني

38. مهسا اميري

39. مرضيه عسكري

40. مليحه موسوي

41. مينا باغستاني

42. نعيمه سادات صنيعي

43. فاطمه حداد

44. سهيلا مهجور

45. شيوا نقدي

46. شهره تقي زاده

47. فروغ يعقوبي

48. فائزه اميري

49. فريبا باستان

50. حكيمه قرمزي

51. ريحانه دادوند

52. رويا قرمزي

53. زينت قرمزي

54. معصومه حفار

55. زيبا حفار

56. فاطمه دهقان

57. زهرا پارسا نيا

58. ارغوان محمودي

59. آناهيتا محمودي

60. ژيلا كديور

61. عاطفه ستاينده

62. فاطمه منوچهر نيا

63. فاطمه متغمي باشي

64. ندا حسيني

65. نفيسه حسيني

66. ناهيد حسيني

67. تكتم بهرامي

68. پريسا نادري

69. مرضيه صدري

70. مهناز عبدي پور

71. مريم نورا

72. شكوفه بهاري

73. آرزو طبيبيان

74. ژيلا تقوي

75. زهرا فلاحي

 

 

گزارش شماره 4

گزارش دهنده : ستاد استهلال استان تهران  (گزارش تصويري)

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

گزارش شماره 3

گزارش دهنده : آقای سيّد علي ميرسالاري از ستاد استهلال استان قم

بسمه تعالی

 

با عرض سلام و تحيّت

احتراماً ‌به استحضار‌مي‌رساند: رصدگران ستاد استهلال استان قم جهت رصد هلال ماه رمضان، روز جمعه 30/5/1388 مطابق با 29/8/1430 در قالب گروههاي متعدّد در رصدگاه‌هاي مختلف استان و کشور مستقر شدند كه نتيجة عملكرد آنان به شرح ذيل مي‌باشد:

گروه اوّل: متشكّل از آقايان: محمود روح الأمين، عليرضا خيرانديش و سيّد علي ميرسالاري و همچنين عليرضا اميري و اسماعيل احمديتبار ( از لشكر پيادة 17 علي بن ابيطالب (ع) ) که ساعت 16 روز جمعه 30/5/1388 همراه با تجهيزات کامل شامل: دو دستگاه دوربين دوچشمی غول پيكر� 150 * 40 � و � 120 * 20 � ، يک دستگاه رايانة همراه ، يک دستگاه� GPS � ، قطب نماي نظامي و ... عازم رصدگاه ارتفاعاتِ � کوه پناه � واقع در گردنة � نقره کمر � با مختصّات جغرافيايي49 درجه و 52 دقيقة شرقی و 34 درجه و 41 دقيقه شمالی و 2849 متر ارتفاع از سطح دريا، در جنوب غربي شهرستان تفرش در استان مرکزي شده و يک ساعت قبل از غروب خورشيد در محل مستقر گرديده و کار خود را جهت تنظيم دوربين‌و انجام استهلال آغاز نمودند. اگرچه آسمان منطقه تقريباً صاف و بدون ابر بود و افق رصدگاه فاقد موانع طبيعي همچون کوه بود، امّا متأسفانه به علّت وجود غبار نسبتاً غليظ تا ارتفاع 5 درجه در افق، تلاش فراوان رصدگران براي رؤيت هلال ناکام ماند و آنان موفّق به رؤيت هلال نشدند.

 

گروه دوّم: مركّب از آقايان حجت الاسلام و المسلمين سهرابي، حجت الاسلام و المسلمين الهي، سعيد صادقي، محمّدرضا صادقي، محمّدصالح نجف، عليزاده، مهدي پيوندزني، محمّدحسين نژادصداقت و نيز آقايان حيدري، فرّخي، آرامي و کشتکار ( از لشكر پيادة 17 علي بن ابيطالب (ع) ) كه با بهره‌گيري از يک دستگاه دوربين دوچشمی غول پيكر� 120 * 20 � ، دو دستگاه تلسكوپ کوچک، يک دستگاه دوربين دوچشمي� 80 * 15 � ، قطب نما و... به رصدگاه بوستان علوی ( واقع در کيلومتر4 جادّة قم ـ نيزار ) با مختصّات جغرافيايي50 درجه و 48 دقيقة شرقی و 34 درجه و 34 دقيقه شمالی و 1021 متر ارتفاع از سطح دريا، عزيمت نموده و از 2 ساعت قبل از غروب خورشيد در محل استقرار يافتند و به امر استهلال پرداختند؛ لكن علي‌رغم دقّت‌ زياد ، با توجّه به وجود غبار غليظ تا ارتفاع 4 درجه و غبار رقيق تا ارتفاع 9 درجه در افق، رصدگران مستقر در تپّه‌های بوستان علوی توفيقي در رؤيت هلال پيدا نکردند.

شايان ذكر است عصر روز جمعه در اين رصدگاه، حدود 50 نفر از طلاب و روحانيون، عکاسان، خبرنگاران صدا و سيماي مرکز قم، و جمعي از اقشار مختلف مردم متديّن قم نيز حضور داشتند.

همچنين حجت الاسلام و المسلمين سيّد رضا قلمکاريان اصفهاني به اتّفاق همراهانشان در ارتفاعات مارشينان در شرق اصفهان ، حجت الاسلام و المسلمين سيّد محمّدباقر تكيه‌اي، ابوطالبي، يحييزاده و همراهان در مرکز آموزشهاي تخصّصي دريايي در رشت ، سيّد محمّدعلي موسوي صدر و همراهان در رصدگاه اميرآباد در تهران، عباس آسوده در منطقة لواساناتِ تهران، علي کاظمي و برادرشان در بغداد، و بالأخره سيّد خسرو موسوي و همراهان در نورآباد خرّمآباد به جستجوي هلال ماه رمضان پرداختند ؛ که نتيجة کوششهاي آنان هم عدم رؤيت هلال بود.

* برخی از مشخّصه‌های هلالِ ماه رمضان 1430 در غروب روز جمعه در افق شهر مقدّس قم عبارتند از :

- سنّ هلال در لحظه غروب خورشيد : 29 ساعت و 19 دقيقه

- لحظة غروب خورشيد ( براساس محاسبات ) : ساعت 19 و 50 دقيقه

- لحظة غروب خورشيد ( براساس رصد ) : ساعت 19 و 40 دقيقه

- سمت خورشيد در لحظة غروب : 285 درجه و 38 دقيقه قوسی

- سمت ماه در لحظة غروب خورشيد : 269 درجه و 28 دقيقه قوسی

- اختلاف سمت ماه و خورشيد در لحظة غروب خورشيد : 16 درجه و 09 دقيقه قوسی

- زاويۀ جدايی ماه و خورشيد در لحظة غروب خورشيد : 16 درجه و 58 دقيقه قوسی

- ارتفاع هلال در لحظة غروب خورشيد : 3 درجه و 52 دقيقه قوسی

- درصد سطح روشن ماه : 28/2%

- مکث ماه بعد از غروب خورشيد : 26 دقيقه

- لحظة غروب ماه : ساعت 20 و 16 دقيقه

 

در پايان از زحمات و تلاش‌هاي کليه عزيزاني که رصدگران ستاد استهلال قم را در انجام اين مهم ياري داده و مساعدت فرمودند؛ خصوصاً برادر پاسدار حيدري و همکاران محترمشان در لشكر پيادة 17 علي بن ابيطالب(ع) و نيز پرسنلِ معزّز دکل مخابراتي ارتفاعاتِ � کوه پناه � تفرش ، کمال تشکّر و سپاس‌گزاري مي‌نمايم.

 

والسلام

قم ـ سيّد علي ميرسالاري

30/5/1388


گزارش شماره 2

گزارش دهنده :آقاي سید محمد فائز میرسلیمی از موسسه علوم و كيهان شناسي هفت آسمان کرج  ( انجمن نجوم صفادشت کرج)

تاریخ : جمعه 30 مرداد ماه 1388 هجری شمسی

29 شعبان المعظم 1430 هجری قمری

21 آگوست 2009 میلادی

مکان رصدگاه:

تفرجگاه صفادشت کرج

مشخصات رصدگاه :

طول و عرض جغرافیایی

Longitude (DMS) : 50� 50' E

Latitude (DMS) : 35� 41' N

ارتفاع از سطح دريا :Altitude (meters) : 1200

زمان استقرار در رصدگاه :

18 ( 6 بعداز ظهر )

افق از لحاظ وجود غبار و سایر موانع رصد:

حدود 8 درجه مانع ( كوه ) در افق غربي به همراه وزش باد و گرد و غبار محلی

غروب ظاهري خورشيد : Seeming sunset :19:45

نوع ابزار رصدي :

تلسكوپ 90 ميلي متري شكستي Megrez

دوربین دوچشمی 90*20 Night Sky

دوربین دوچشمی 70*15 Night Sky

دو دستگاه رایانه قابل حمل مجهز به نرم افزار Starry Night

   

 

 

توضيحات تكميلي :

مزرع سبز فلك ديدم و داس مه نو ،،، يادم از كشته خويش آمد و هنگام درو

   

سلام و عرض تبريك به مناسبت فرارسيدن ماه رمضان ،‌ماه مهماني حضرت دوست بر تمامي رصدگران عزیز ، به استحضار می رساند جمعی کارشناسان موسسه علوم و كيهان شناسي هفت آسمان و اعضاء انجمن نجوم صفادشت كرج در تاریخ جمعه 30 مرداد ماه 1388 هجري شمسي مصادف با 29 شعبان المعظم 1430 هجري قمری و 21 آگوست 2009 میلادی راس ساعت 18 در رصدگاه حاضر شده و در ارتفاعات تفرجگاه صفادشت آماده شكار هلال زيباي ماه رمضان شدند . با توجه به موقعیت هلال رمضان در عرض جغرافیایی منطقه و ابزارهای موجود و نیز غبار آلود بودن افق غربی متاسفانه كارشناسان موفق به رویت هلال زیبای رمضان 1430 نشدند . در این برنامه که جمعی از مسئولین منطقه از جمله شهردار و امام جمعه محترم صفادشت ، دادستان شهریار و جمعی از علاقه مندان حضور داشتند طي يك شب رصدي زيبا و بياد ماندني ، حضار به رصد سيارات و ديگر اجرام آسماني قابل رويت پرداختند .

متصدي گزارش : سید محمد فائز میرسلیمی

تاريخ تنظيم گزارش : 31/5/88 

گزارش شماره 1

گزارش دهنده :آقاي جواد رحيمي مسئول مركز نجوم دولت آباد

با سلام و عرض خسته نباشيد خدمت همه راصدين محترم هلال و عرض تبریک به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان . بدين وسيله گزارش استهلال هلال شامگاهی رمضان را به استحضار ميرسانم.

 

تاريخ رصد : جمعه 30 مرداد 1388 ،29 شعبان 1430 ، 21 آگوست 2009 میلادی

 

رصدگاه : روستای کشه از توابع نطنز ، استان اصفهان

 

وضعيت جوي : وجود غبار تا ارتفاع 5 درجه

 

ابزار های رصدی : دو عدد دوربين دوچشمي 90�20 ، دو عدد دوربين دوچشمي 80�20و یک دوچشمی 70�15

 

نتيجه رصد : هلال رؤیت نشد .


رصد گران : آقایان سید کمال حسن دخت ، حسن عابدی ، مهدی رحیمی ، محمد کمالی ، مهدی کمالی ،احمد رضا رحیمی ، علیرضا کمالی ، علی رحیمی ، جواد رحیمی

 

پس از حضور افراد در محل مرکز تصمیم به آن گرفته شد که دو تیم برای استهلال هلال شامگاهی رمضان به رصد گاه ها اعزام شوند . تیم اول را آقایان سید کمال حسن دخت ، مهدی رحیمی ، احمد رضا رحیمی ، علی رضا کمالی و علی رحیمی تشکیل دادند . این تیم به رصد گاه پادنا واقع در شهرستان سمیرم استان اصفهان اعزام شد . تیم دوم را آقایان حسن عابدی ، محمد کمالی ، مهدی کمالی و جواد رحیمی تشکیل دادند . این تیم به رصدگاه کشه ، واقع در شهرستان نطنز استان اصفهان اعزام شد.

 

تیم اول پس از تماس با افراد مستقر در رصدگاه پادنا - که یک ایستگاه تلوزیونی بود – و آگاهی از وضعیت آشفته ی جوی موجود در آن رصد گاه ، تصمیم گرفت که به تیم دوم بپیوندد . بنابراین دو تیم رصدی در یک رصد گاه مستقر شدند .حدود ساعت 4 بعد از ظهر به رصد گاه رسیدیم و در ساعت 4:23 بعد از ظهر رصد را آغاز کردیم . مقداری غبار در آسمان وجود داشت و باد شدیدی می وزید . خورشید در ساعت 7:27 غروب کرد . با كمك  محل غروب خورشید ، محل حضور ماه ، مشخص شد . چیزی که افراد گروه را نگران می کرد وجود غبار تا ارتفاع حدود 3 درجه در آسمان افق بود .

 

زمان با سرعت تمام سپری می شد و ماه در غبار موجود در افق که لحظه به لحظه غلیظ تر می شد فرو می رفت . در ساعت 8:2 با نا امیدی و ناراحتی بسیار به رصد پایان دادیم .

 

در پایان بر خود وظیفه می دانم که از تلاش ها و حمایت های ستاد استهلال استان اصفهان مخصوصاً حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا صالحیان و جناب آقای بوژمهرانی تشکر و سپاسگزاری کنم .ضمنً به پيوست چند عكس در خصوص موضوع فوق الذكر ارسال ميگردد .


 

و من الله التوفیق

جواد رحیمی

 

مسئول مرکز نجوم دولت آباد

 

            

 

 

 


how many women cheat on husbands how to cheat on my husband married affairs sites
why do i cheat on my boyfriend blog.perecruit.com i just cheated on my boyfriend
wifes cheat robertsuk.com married men cheat
dating sites for married people women cheat husband why people cheat in relationships
walgreen photo promo code walgreen photo coupon code walgreens coupon deals
naltrexone pill acyclovir 400mg sumatriptan 100mg
tadalafil 80mg open deltasone 5mg
lilly coupons for cialis cialis coupon card cialis coupon
prescriptions coupons free cialis samples coupon lilly cialis coupon
prescriptions coupons 2015 cialis coupon coupons for prescription drugs
risperdal effets secondaires site risperdal avis
viagra ersatz viagra kaufen viagra wirkung
presenter mha.dk present progressive
abortion clinics in brooklyn iferronline.com are abortions free
cialis 2015 coupon click discount coupons for prescriptions
abortion clinics abortion is murder home abortion remedies
amoxicillin nedir airascatering.com amoxicillin
online cialis coupons ismp.org discount coupon for cialis
cialis prescription coupon ouralfreton.co.uk cialis manufacturer coupon 2016
thyrax kopen thyrax duitsland thyrax duotab prijs
cialis online coupon discount coupons for cialis coupon for cialis
amoxicillin accuton.com amoxicilline
vermox prospect bvandam.com vermox
articles on abortion pill types of abortion pill effects of abortion pill
vermox tablete doziranje vermox tablete doziranje vermox
amoxicillin nedir amoxicillin amoxicillin 1000 mg
lamisil pastillas lamisil comprimidos lamisil
priligy thailand priligy priligy resepti
pill abortion types of abortion pill free abortions
neurontin 100 mg neurontin neurontin 400
how does abortion pill work abortion pill stories post abortion pill
abortion pill alternatives amazonschools.com abortion pill price
amoxicillin albayraq-uae.com amoxicilline
viagra torta viagra pret viagra kamagra cialis
coupons for prescriptions cialis discount coupons cialis coupons 2015
abortion pill questions abortion pill quotes 2nd trimester abortion pill
rx coupon rx pharmacy coupon free with coupons
pregnancy medication what is an abortion clinic pregnant pregnant pregnant
vermox pret vermox pret vermox mikor hat
vermox pret blog.pragmos.it vermox mikor hat
vermox doziranje vermox tablete doziranje vermox tablete doziranje

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)