امروز سه شنبه 29 مهر 1399   مصادف با 2 ربیع الاول 1442   مطابق با (20/10/2020)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
گزارش شماره 1 مربوط به رصد هلال شامگاهی شوال سال 1429
گزارش دهنده:

 

 

گزارشهای رصد هلال شوال 1429 در شب دوم و سوم

گزارش شماره 15

گزارش دهنده :  آقای  رضا طیب طاهر از انجمن نجوم دزفول  

گزارش هلال شوال 1429 ( لحظه مقارنه: 11:43 دوشنبه 29 سپتامبر 2008)

تاريخ رصد : *** سه شنبه 9 مهر 1387 ، 29 رمضان 1429 ، 30 سپتامبر 2008 ***

رصدگاه: شمال غربی شهرستان دزفول

مختصات رصدگاه : 32:29 شمالی و 48:31 شرقی

رصدگران : آقایان : رضا طيب طاهر– امیر قاری– مهدی جوهر زاده– آرش رفیعی پور- محمد طیب طاهر – محمد بیژن زاده – حسین جواد زاده – محسن دزفولی – حجت ا... حکمت زاده – هادی قاری – حاج آقا عطا ا... سجادی تبار – حاج آقا امان ا... قارم – یحیی قارم – داوود قاری – امیر الهی کیا – فرشاد ساکی پور- دونفر از برادران سپاه- سه نفر از دوستان - آقای نعیمی به همراه فرزند و همسرشان.

خانم ها : میرزاپور– فرخیان و خواهرشان – تائب جولا – خواجه نظر- کاویان – محمدی خباز.

تجهيزات : تلسکوپ 10 اینج اسكای واچر ،2 دستگاه دوربین دوچشمی 80*20 ، تلسکوپ مید (ای.تی.ایکس) 60 میلیمتری، دوربین دوچشمی 150*40 (معیوب)، دوربين عكاسی ديجيتال سونی ، یک دستگاه موقعت یاب ماهواره ای ایترکس مدل ویستا ، لب تاب، خط کش های زاویه سنج.

غروب خورشيد : ساعت 18:02 // غروب ماه : ساعت 18:20 // سن ماه (درلحظه غروب خورشيد): 30ساعت و19دقيقه

جدايی زاويه ای: 15 درجه و 21 دقيقه قوسی // مكث ماه : 18 دقيقه // ضخامت هلال: 54/0 دقيقه قوسی

فازماه: 85/1 درصد // ارتفاع ماه(درلحظه غروب خورشيد) : 2 درجه و57 دقيقه قوسی

اختلاف سمت ماه و خورشيد(درلحظه غروب خورشيد) : 14- درجه و57 دقیقه قوسی

فاصله ماه تا زمين: 393583 كيلومتر

نتيجه رصد: هلال ماه رؤيت نشد.

خلاصه گزارش :

از چند روز قبل آماده رصد شده بودیم ودر روز مقرر به همراه کلیه اعضاء ستاد استهلال شهرستان که شامل چهار گروه دوره دیده است در رصدگاه مورد نظردر ساعت 16:15 مستقر شدیم. وضعیت جوی در استان خوزستان بخصوص در این ایام به دلیل وجود گرد وغبار، لایه های ابر نازک درآسمان (هوای شرجی) بسیار نامساعد است آنهم برای رصد هلال هایی با ارتفاع پایین، با این وجود کار رصد در ساعت 16:45 بعد از قطبی کردن ابزار ذکر شده به صورت بسیار دقیق آغاز شد. بلافاصله توسط کلیه ابزارها و اعضاء، سیاره زهره به راحتی دیده شد سپس به جستجوی هلال ماه در ارتفاع حدود 17 درجه و قبل از ورود آن به لایه های غبار پرداختیم. با وجود غبار غلیظ و سیاه رنگ تا ارتفاع 3 درجه کار رصد را تا لحظه غروب خورشید بر حسب وظیفه ادامه دادیم ولی نتیجه ای در بر نداشت. در پایان از حاج آقا عسکری امام جمعه محترم شهرستان دزفول به دلیل حضورشان در برنامه های رصدی رؤیت هلال که موجب دل گرمی اعضاء ستاد می باشد صمیمانه تشکر می کنیم.

همچنین از هماهنگی های صورت گرفته توسط حاج آقا دکتر حیدری نماینده ولی فقیه در استان، حاج آقا خلفی مسئول دفتر ایشان و سردار کوچک فرماندهی نیروی زمینی سپاه درمنطقه کرخه ، سپاس گذاریم.

به امید ابزار رصدی قوی تر وآسمانی صاف وآبی دربرنامه های آتی وآرزوی موفقیت برای سایردوستان رصد گر.


با تشكر: رضا طيب طاهر - ستاد استهلال شهرستان دزفول- مؤسسه آسمان دز(انجمن نجوم دزفول)
 

 

 

گزارش شماره 14

گزارش دهنده :  آقای جواد رحیمی از انجمن نجوم دولت آباد 

تاریخ رصد : سه شنبه 9 مهر 1387 خورشیدی ،29 رمضان 1429 قمری ،30 سپتامبر 2008 میلادی

محل و مختصات رصدگاه : ارتفاعات ما بين شهرضا و سميرم و در يك كيلومتري گردنه خروس گلو

وضعیت جوی : سمت الراس وضعیت مناسبی داشت و فقط در افق تا حدود 5 درجه غبار داشتیم .

وضعیت موانع دید افق : يك درجه كوه

نتیجه رصد : هلال رويت گرديد

ردیف

عنوان

توضیحات

ردیف

عنوان

توضیحات

1

غروب خورشید (محاسباتی)

 

2

غروب خورشید (رصد شده)

17:48

3

زمان اولین رویت با ابزار

17:34

4

اولین رؤیت کننده و نوع ابزار

مهدی رحیمی – تلسکوپ شکستی 6 اینچ مید

5

زمان اولین رویت با چشم

هلال با چشم غیر مصلح رؤیت نشد .

6

اولین رؤیت کننده با چشم غیر مصلح

هلال با چشم غیر مصلح رؤیت نشد .

7

زمان آخرین رؤیت با ابزار

17:50

8

نام رصدگر و نوع ابزار

سید کمال حسن دخت دوربین دوچشمی 90�20

9

رویت هلال با ابزار توسط

4 نفر

10

رویت هلال با چشم توسط

-- نفر

11

زمان غروب ماه (محاسباتی)

 

12

زمان غروب ماه (رصد شده)

رصد نشد

افرادی که موفق به دیدن هلال شدند : سید کمال حسن دخت ، مهدی رحیمی ، محمد کمالی ، جواد رحیمی

افراد حاضر در رصد : سيد كمال حسن دخت ، مهدي رحيمي ، مهدی کمالی ، محمد كمالي ، محسن ملکیان ، علیرضا کمالی ، احمدرضا رحيمي ، علی رحیمی ، احمدرضا فتاحی ،... ، جواد رحيمي

ابزار : يك تلسكوپ 6 اينچ شکستی مید ، دو دوربین دوچشمی 120�20 ، يك دوربين دوچشمي 90�20 ، یک دستگاه دوربین دوچشمی 80�20 ، رايانه و دوربين عكاسي

توضيحات ضروري :

احتراما" ضمن عرض تبريك بمناسبت فرا رسيدن عید سعید فطر به استحضار ميرساند به اتفاق دوازده نفر از اعضاي گروه به طرف ارتفاعات ما بين شهرضا و سميرم و در يك كيلومتري گردنه خروس گلو مستقر شديم.

سه نفر از اعضای گروه به نام های آقایان مهدی کمالی ، محمد کمالی و احمد رضا رحیمی برای قطبی کردن تلسکوپ شکستی از شب قبل در رصدگاه مستقر شدند و تلسکوپ را برای رصد هلال در روز آماده کردند . بقیه ی افراد گروه حوالی ساعت 2 بعد از ظهر به آن ها ملحق شدند و کار رصد را شروع کردند .

در ساعت 14:30 آقای سید کمال حسن دخت سیاره ی زهره را در دوربین 80�20 پیدا کردند و پس از آن بقیه ی افراد موفق به پیدا کردن سیاره ی زهره با ابزارهایشان شدند .

در ساعت 17:34 در حالی که خورشید حدود 3 درجه بالای افق بود آقاي مهدی رحیمی بوسيله تلسكوپ 6 اينچ شکستی اعلام رويت نمودند و پس از ایشان به ترتیب آقایان محمد کمالی ، سیدکمال حسن دخت و جواد رحیمی موفق به رؤیت هلال با همان وسیله شدند .

در ساعت 17:48 خورشید غروب کرد . شش دقیقه بعد یعنی درساعت 17:54 آقایان محمد کمالی و سید کمال حسن دخت موفق به رؤیت هلال با دوربین 90�20 شدند .

در اينجا لازم ميدانم از طرف کلیه ی اعضای گروه از زحمات كليه همكاران در ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری و ستاد استهلال استان اصفهان و همچنين جناب آقاي سهراب علی دوستی كه در تنظیم كردن تلسکوپ به ما کمک كردند تشكر و قدرداني نمايم.

 

 

گزارش شماره 13

گزارش دهنده :  آقای امیر حسن زاده (گزارش تیم اول رصد هلال ماه شوال 1429 انجمن علمی پژوهشی نجم شمال)

با توجه به اهمیت رؤیت هلال ماه شوال از لحاظ شرعی و علمی، برنامه ریزی برای رؤیت هلال ماه شوال 1429 در برنامه‌ی کاری انجمن علمی پژوهشی نجم شمال قرار گرفت. در این راستا با توجه به حمایت های شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان گیلان و سپاه قدس گیلان، هماهنگی ها برای انجام این رصد انجام پذیرفت و قرار بر این شد که رصد در شامگاه 29 رمضان 1429 در یکی از رصدگاه های استان گیلان انجام شود. با توجه به پیش بینی های هواشناسی مبنی بر ابری شدن هوا در بسیاری از مناطق استان گیلان، نیاز به یک رصدگاه مرتفع احساس می شد. در همین راستا و با مشورت افراد خبره و آشنا به ارتفاعات گیلان، منطقه‌ی عمومی پشته کوه در غرب رستم آباد گیلان به عنوان رصدگاه هلال انتخاب گردید. همچنین با توجه به شرایط هلال، قرار بر این شد که رصد با بهترین ابزارهای موجود انجام پذیرد.

تیم رصدی در ساعت 10 صبح روز سه شنبه 9 مهر 1387، با یک دستگاه خودرو به سمت منطقه‌ی رصدی حرکت نمود. متاسفانه قرار بود که حداقل دو دستگاه خودرو در اختیار گروه قرار داده شود که محقق نشد و این امر مشکلاتی را در حمل و نقل تیم رصدی به منطقه‌ی مورد نظر سبب گردید. تیم رصدی در ساعت 12 ظهر به منطقه‌ی پیش بینی شده در ارتفاع تقریبی 2000 متر رسید. پس از استقرار نهایی و نصب ابزارها در منطقه‌ی رصد، تلاش برای رؤیت هلال ماه شوال در طول روز از ساعت 1 بعد از ظهر آغاز گردید. بنابر پیش بینی کارشناسان احتمال رؤیت هلال در روز با ابزار 150�40 نسبتاً بالا بود. در این رصد از دوربین‌های دوچشمی 150�40 ، 120�20 و 80�20  استفاده گردید. اما متاسفانه این ابزارها دارای نقص هایی در سیستم اپتیکی بودند که کار را کمی مشکل می کرد.

با توجه به پیش بینی‌های انجام شده همانطور که انتظار می رفت، از ساعت 12 ظهر ابرها در زیر منطقه رصد پدیدار شدند و لحظه به لحظه گستره‌ی این ابرها بیشتر می گردید. اما خوشبختانه به علت ارتفاع بالای رصدگاه ابرها به منطقه ی رصد نمی‌رسیدند و در نتیجه در منطقه‌ی رصد، هوایی کاملاً صاف و بدون غبار و شفاف حاکم بود که این امر نشان می دهد که در استان گیلان که ابری بودن هوا معمولاً مانع بزرگی برای رصد محسوب می شود می توان مناطقی را پیدا نمود که حتی در صورت ابری بودن هوای کل منطقه دارای هوایی صاف و بدون غبار باشد.

با توجه به نوع ابزارهای مورد استفاده (دوربین های دوچشمی) و همچنین نبود جسم پرنوری در نزدیکی های کره‌ی ماه، مجبور به استفاده از روش جاروب افقی و عمودی برای یافتن هلال در روز شدیم. البته این روش، روش مناسبی برای رؤیت هلالی بحرانی در روز نیست، اما با توجه به امکانات در دسترس نمی شد از روشی دیگر استفاده نمود.

سرانجام پس از اینکه هلال در طول روز رؤیت نگردید، آخرین تلاش برای رؤیت هلال پس از غروب خورشید صورت پذیرفت که متاسفانه به علت پارامترهای بحرانی هلال، نتیجه ای در بر نداشت. سرانجام رصد در ساعت 18:00 به پایان پذیرفت.

 گزارش مختصر رؤیت هلال ماه

زمان : 9 مهر 1387 – 29 رمضان 1429 – 30 سپتامبر 2008

مکان : گیلان – رستم آباد – ارتفاعات پشته کوه – منطقه دوگاهه

عرض جغرافیایی رصدگاه:  36 درجه و 831/53 دقیقه شمالی

طول جغرافیایی رصدگاه: 49 درجه و 014/20 دقیقه شرقی

ارتفاع منطقه رصد از سطح دریا: 1950 متر

وضعیت جوی منطقه رصد: صاف-بدون ابر - بدون غبار - شفافیت آسمان بالا بود (البته در زیر پای راصدان، تمامی مناطق پوشیده از ابر بود)

ابزارآلات رصدی :

  • دوربین دوچشمی  150�40
  • دوربین دوچشمی  120�20
  • دوربین دوچشمی  80�20 

امکانات دیگر: یک دستگاه GPS یک دستگاه خودرو - چادر مسافرتی - رایانه

اسامی تیم رصدی: محمد احمدی- یوسف شعبانی –مرتضی عمویی- علی آیریان – سرهنگ عباس حاجتی

نتیجه رصد: هلال ماه چه با تکنیک رصد هلال در روز و چه پس از غروب خورشید رؤیت نگردید.

در پایان جا دارد که از تمامی افرادی که برای برپایی این رصد زحمت کشیده اند تشکر و قدردانی نماییم.

درست است که در این رصد هلال ماه رؤیت نگردید، اما یک منطقه‌ی بسیار عالی برای رصدهای آتی هلال شناسایی شد.

انجمن علمی پژوهشی نجم شمال

یکشنبه 14 مهر 1387

 

 

گزارش تصویری

 

وضعیت آسمان در شمال منطقه رصدی  
 

تلاش برای رؤیت هلال در روز 
 

تلاش برای رؤیت هلال پس از غروب خورشید 
 

افق منطقه رصد هنگام غروب ظاهری خورشید پشت تپه های اطراف

 

 

تیم رصدی رؤیت هلال ماه

 

گزارش شماره 12

گزارش دهنده :  آقای امیر حسن زاده (گزارش تیم دوم رصد هلال ماه شوال 1429 انجمن علمی پژوهشی نجم شمال)

 

 

بعد از استقرار ادوات، رصدمان را از ساعت 16:55 آغاز کردیم. خوشبختانه هوای منطقه و افق صاف و کم غبار بود  البته باد نسبتاً شدیدی بطور متناوب می وزید که در روند رصد اختلال ایجاد می کرد که بدون شک، علت چنین وزش بادی ناشی از دو جبهه هوای سرد و گرم در منطقه رصدی در شرایط آب و هوایی آن روز بود. در ارتفاعات پایین دست مکان استقرار ما  ابر و مه غلیظ به شکل زیبایی در حال تلاطم و گذر بودند. بعد از حدود 10 دقیقه  جستجوی هلال به ناگهان مه بسیار غلیظی منطقه را در برگرفت بطوریکه خورشید بسیارکم فروغ شد و جستجو متوقف گردید. حدود 2-3 دقیقه بعد به طرز باور نکردنی مه ناپدید شد و اوضاع به حالت قبل برگشت و ما مجدداً  رصدمان را ادامه دادیم. به دلیل وزش باد شدید و لرزش تلسکوپ امکان تمرکز بر میدان دید تلسکوپ وجود نداشت و رصد به سختی ادامه یافت. بالاخره بعد از حدود 45 دقیقه رصد مشقت بار با غروب خورشید زیبا در افق منطقه در ساعت 17:40 جستجو نیز خاتمه یافت و هلال ماه رویت نشد. حتی موفّق به یافتن سیاره ی عطارد نیز نشدیم که در نزدیکی هلال ماه جای داشت. اعضای گروه رصدی نیز  بعد از گرفتن چند عکس از زیبایی های منطقه و افق های غرب و شرق از تپه پایین آمده و در روستای اسپیلی آخرین روزه ی ماه مهمانی خدا را  افطار کردند.

از نکات قابل تامل این رصد وجود مناطق مرتفع زیاد در استان گیلان است که بر فراز ابرها قرار گرفته و این مطلب دریچه نوین به یافتن مکانهای رصدی ناب در داخل استان گیلان را می گشاید. لازم به ذکر است که گروهای رصدی رویت هلال انجمن در سالهای گذشته به مناطق جنوبی تر که اغلب در محدوده جغرافیایی استانهای همجوار واقع شده بودند رفته و اقدام به رصد هلال کرده که با رویکرد جدید انجمن در در سالهای اخیر با همکاری و عزم زیاد دوستان رصد در ارتفاعات داخل استان سرلوحه برنامه های رصدی رویت هلال شده است. امید است در رصد های آتی مناطق دست نخورده و ناب دیگری در استان را برای این مقصود بیابیم.

 

     تاریخ تنظیم: 11/07/1387

  نگارندگان: داود همتی، سهیل خوشبین فر، پویا احمدی فرد

 

----------------------   اطلّاعات فنی مکان استقرار  -----------------------------

طول جغرافیایی :  49 درجه و 54 دقیقه شرقی                      

عرض جغرافیایی :  36 درجه و 54 دقیقه شمالی

منطقه رصد : یک کیلومتری روستای اسپیلی

ارتفاع از سطح دریا:  1500 متر

محدودیت افق در محل غروب خورشید:  حدود 1 درجه

 

-------------------------  داده های رصدی منطقه  ----------------------------

زمان غروب خورشید:   50    17       

زمان غروب ماه :  03    18

زمان آغاز رصد:   55   16  

زمان پایان رصد:  05  18

وضعیت جوّی افق هنگام غروب خورشید: ابرهای بسیار رقیق تا ارتفاع حدود 5 درجه با مقدار کمی غبار

------------------------------------------------------------------------

گزارش تصویری

 

مه غلیظ در مسیر حرکت (حدود 20 کیلومتری دیلمان)


 

مه گرفتگی موقت منطقه دقایقی بعد از آغاز رصد

 

 

مه گرفتگی موقت منطقه دقایقی بعد از آغاز رصد 

 


 

جستجوی تلسکوپی هلال دقایقی قبل از غروب خورشید به افق محلی

 
 

 

جستجوی تلسکوپی هلال ماه لحظاتی قبل از غروب خورشید

در ظهر روز سه شنبه 9 مهر  87، مصادف با 29 ماه مبارک رمضان 1429، در راستای هدف رصد هلال ماه شوال و جستجو و کشف مکانهای جدید و مناسب رصدی در داخل استان گیلان، تیم دوم رصدی انجمن علمی پژوهشی نجم شمال متشکل از آقایان داوود همّتی، سهیل خوشبین فر و پویا احمدی فرد عازم مناطق جنوبی استان گردید. ابزارهای اپتیکی گروه در این رصد عبارت بودند از: یک دستگاه تلسکوپ بازتابی نیوتنی 6 اینچ، یک دستگاه تلسکوپ شکستی تک چشمی 50 �50 و یک دستگاه دوربین دو چشمی50 �10 . حرکت در ساعت 13 از رشت آغاز شد و پس از گذر از مناطق سرسبز و زیبای سنگر، سیاهکل و ... در ساعت 16:20 به منطقه ی اسپیلی در چند کیلومتری دیلمان ختم گردید. به دلیل موقعیت ارتفاعی و رصدی بهتر منطقه تصمیم گرفته شد در همان جا مستقر شویم. لذا پیاده از یک جاده ی خاکی مشرف بر دامنه ی یک تپه که در بالای آن یک دکل مخابراتی بزرگ قرار داشت بالا رفتیم. بعد از مدت کوتاهی در نقطه ای با دید مناسب نسبت به افق رصد مستقر شدیم. در این نقطه افق مورد نظرمان باز بود. با اندازه گیری پارامتر ارتفاع خورشید از افق با استفاده از دوربین و تلسکوپ و مقایسه آن با داده های موقعیتی خورشید در منطقه که از قبل تدارک دیده شده بود متوجه شدیم که خوشبختانه افق نزدیک به صفر را داریم. این موضوع موجب خوشحالی ما شد، چرا که موفق به یافتن یک منطقه رصدی دیگر که دارای افق مناسب و آب وهوای نسبتاً خشک بوده، در محدوده استان گیلان گشتیم.

 

گزارش شماره 11

گزارش دهنده :  آقای علی ابراهیمی سراجی 

هلال ماه رمضان و شوال از راه رسید و بازهم هیاهوی رویت هلال ماه همه ایران را پر کرد. بسیاری از رصدگران هلال ماه در مورد رویت این هلال تلاش بسیاری می کنند که امیدواریم رصدهای مداوم و ماهانه را به انجام برسانند. در این بین گروهی از رصدگران هلال ماه بر بام ایران گردهم آمدند تا هلال شوال 1429 را مشاهده کنند. فکر تشکیل این گروه از تقریباً 2 ماه قبل بین علی ابراهیمی سراجی و خسرو جعفری زاده پای ریزی شد.

 
 ابتدا قرار بود که رویت هلال ماه شوال در منطقه جنوبی کشور و استان خوزستان برگزار گردد که با توجه به بدی آب و هوا و گسترش باد و خاک در مناطق جنوبی و جنوب غربی این مکان از نظر رصدی تعیین نگردید. اما خسرو جعفری زاده طی سفری که به استان چهارمحال بختیاری داشتند این منطقه را از نظر ارتفاع و مقدار غبار و رطوبت برای مدت سه روز بررسی کردند و سرانجام با موافقت گروه ارتفاعات اطراف شهرکرد رصدگاه مناسبی تشخیص داده شد.
به منظور هماهنگی برای رصد این هلال ماه سه گروه هماهنگی تشکیل شد، گروه اول در شهرکرد، گروه دوم در اهواز و گروه سوم در تهران. هرکدام از گروه ها مسئولیت هماهنگی و پشتیبانی را برعهده داشتند که در هین جا از تک افراد کمال تشکر را داریم.
گروه اول که مستقر در شهرکرد بود مسئولیت هماهنگی جهت اسکان افراد و وسیله نقلیه را برعهده داشت. مسئولیت این گروه را آقای محسن شیرمردی دبیر انجمن ستاره‌شناسی شهرکرد برعهده گرفت و ایشان با هماهنگی بسیار به موقع و مناسب توانستند مهمانسرای شهرداری را برای 3 روز اسکان افراد گروه و همچنين یک دستگاه اتومبیل نیسان پیکاپ از استانداری تهیه نمایند که از سرکار خانم سلطانی عضو محترم شورای شهر و آقای بهرامی در استانداری کمال تشکر و قدردانی را داریم.
گروه دوم در اهواز، مسئولیت تهیه ابزار و سنجش مکان رصدی را برعهده داشتند. مديريت این بخش برعهده خسرو جعفری زاده مدیر انجمن ستاره‌شناسی  اهواز بود. ایشان از یک ماه قبل با سفر به شهرکرد، موقعیت مکانی و امکانات را بررسی و سرانجام مکان رصد مناسبي تعیین گردید. تهیه ابزار جهت رویت هلال نیز بر عهده ایشان بود.
گروه سوم با مدیریت علی ابراهیمی سراجی مسئولیت هماهنگی با ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری و بررسي وضعیت رویت هلال را برعهده داشتند. ایشان نیز با توانستند با هماهنگي و حمايت‌هاي استاد گرامي جناب آقاي قاضي‌ميرسعيد افراد گروه را تعیین و مجوز تشکیل ستاد استهلال را در شهرکرد فراهم آورند.
هر سه گروه با هماهنگی مناسب در روز دوشنبه 8 مهر 1387 در شهرکرد گرد هم آمدند. علی ابراهیمی سراجی، داوود عظیمی، طناز اسدی‌شاد و سارا توده‌زارع از تهران، خسرو جعفری زاده و مهدی جمشیدی از اهواز  و محسن شیرمردی و پانته‌آ نیکزاد از شهرکرد گروه رویت هلال شوال 1429 را در شهرکرد تشکیل دادند.
در ابتدا در بین افراد گروه تقسیم کار صورت گرفت. علی ابراهیمی سراجی مسائل محاسباتي را بر عهده گرفت. خسرو جعفری زاده به دلیل اینکه در کارهای اجرایی بهتر عمل می کرد هماهنگی جهت گرفتن ابزار از سپاه منطقه شهرکرد، یک دستگاه اتومبیل از سپاه، هماهنگی مکان رصد و ... را بر عهده گرفت. دیگر افراد گروه نیز خود را برای رصد این هلال بحرانی آماده می کردند.
 
ساعت 9:30 صبح روز دوشنبه خسرو جعفری زاده و علی ابراهیمی در دفتر نمایندگی ولی فقیه (شهرکرد) با آیت الله ناصری نماینده ولی وفقیه دیداری داشتند که در جهت هماهنگی بیشتر با سازمانها و آشنایی ایشان با روند برگزاری برنامه رویت هلال برگزار گردید. پس از این دیدار و با هماهنگی و کمک صمیمانه امام جمعه شهرکرد، یک دستگاه اتومبیل تویوتا (پرادو) و ابزار رصدی از طرف سپاه منطقه در اختیار گروه ستاد استهلال قرار گرفت. در این زمان دفتر امام جمعه محترم شهرکرد با نوشتن نامه‌هایی به دانشگاه شهرکرد، سپاه منطقه و پژوهش‌سرای دانش‌آموزی خواستار همکاری این بخش‌ها با ستاد استهلال شدند.
سپاه منطقه علاوه بر ماشين، دوربین دوچشمی 20x120، GPS و قطبنمای نظامی را در اختیار ستاد استهلال قرار داد. در این میان با هماهنگی مدیریت محترم پژوهش‌سرای معلم، جناب آقای علی بابایی یک دستگاه تلسکوپ Vixen نیز در اختیار گروه قرار گرفت.
پس از آماده شدن لوازم مورد نیاز، علی ابراهیمی و خسرو جعفری‌زاده برای بررسی موقعيت رصدگاه در شامگاه روز دوشنبه به ارتفاع اطراف تنگه حراجی و کوهی به نام زنگیان رفتند. این کوه به دلیل وجود مار خطرناک زنگی به نام زنگیان مشهور است. این منطقه از شهرکرد 25 کیلومتر فاصله دارد که به دلیل وجود 8 کیلومتر سربالایی وقت زیادی را می‌گرفت. گروه در ساعت 16 به محل رصدگاه رسیدند و با بررسی وضعیت غبار، افق، وزش باد، مکان اسکان و .... تا زمان غروب خورشید در محل رصدگاه باقی ماندند. پس از بررسی مکان رصدگاه، این مکان کاملاً مناسب از هر نظر شناخته شد و گروه در ساعت 18:30 دقیقه به سمت شهرکرد حرکت کردند.
در اين بين گروه ديگري نيز با همراهي آقايان شيرمردي، عظيمي و جمشيدي‌پور به ارتفاعات شمالي شهر‌كرد عازم شدند تا آن محل را نيز مورد ارزيابي قرار دهند.
یک شب قبل از برنامه گروه رویت هلال به در محل مهمانسرای شهرداری گردهم آمدند و در مورد وضعیت رویت و وظایف افراد گروه صحبت کردند. در اين بين خسرو جعفری زاده نيز وضعیت رصدگاه زنگيان كه مورد توافق گروه بود را برای افراد توضیح دادند.

روز سه شنبه 9 مهرماه گروه رویت هلال راهی مکان رصدگاه در ارتفاع 2680 متری شدند. این مکان در عرض جغرافیایی 32 درجه و 7 دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 50 درجه و 51 دقیقه شرقی قرار داشت. ساعت 13 تمامی افراد گروه به همراه سه دستگاه اتومبیل به بالای کوه رسیدند. پس از برپا کردن ابزار، وضعیت منطقه از نظر غبار احتمالی بررسی شد. افراد گروه به شرح زیر تقسیم بندی شدند:
1.       علی ابراهیمی سراجی 120�20
2.       خسرو جعفری زاده 100�40-20
3.       مهدی جمشیدی‌پور  90�20
4.       طناز اسدي‌شاد 80�20
5.       محسن شیرمردی 80�20
6.       سارا توده‌زارع مسوول قرائت مختصات اجرام
7.       داود عظيمي مسوول ثبت وقايع تصويري با دوربين فيلم‌برداري سوني و عكاسي كنون
8.       پانته‌آ نيكزاد مسوول ثبت وقايع نوشتاري
مکان استقرار ابزار در خارج از محوطه دکل مخابراتی تعیین گردید و ابزارها برای رصد هلال در روز و هلال شامگاهی آماده شدند.
در ابتدا علی ابراهیمی مشغول تنظیم پایه‌ی دوربین 120�20 شدند و با تبدیل میلیم به درجه کار رصد آغاز شد. اول خورشید و پس از چند بار تنظیم سیاره زهره به دنبال ماه رفتند. خسرو جعفری زاده نیز با دوربین 20- 40x100  سیاره زهره و سپس ماه و مهدی جمشیدی و طناز اسدي‌شاد نیز سیاره زهره را یافت و ایشان نیز برای رویت هلال در روز آماده شدند. هلال در روز رویت نشد و گروه تمام نیروی خود را برای هلال در شامگاه گذاشتند. در این میان وضعیت افق نیز بررسي مي‌شد. گروه تمام تلاش خود را براي رويت هلال در روز به كار بست ولي هلال رويت نشد. لذا عزم خود را بر آن گذاشت تا هلال را در هنگام غروب خورشيد مشاهده نمايد.
مركز خورشيد در ساعت 17:47 بر روي افق قرار گرفت كه نشان از آن داشت كه موانع افق در محل غروب خورشيد در حدود 0.7 درجه است. ولي در سمت غروب ماه اين موانع به 0.5 درجه كاهش مي‌يافت. غروب واقعي خورشيد يك دقيقه بعد يعني در ساعت 17:48 صورت گرفت و اين در صورتي بود كه غروب واقعي خورشيد در ساعت 17:53 رخ داد. جستجوي هلال به سرعت آغاز شد و در ساعت 17:57 آقاي علي ابراهيمي سراجي موفق به مشاهده‌ي ستاره‌ي سماك‌اعزل شد. با توجه به مكث 18 دقيقه‌اي ماه فرصت براي جستجو بسيار كم بود. لذا رصدگران با توجه به كم‌نور بودن هلال هر لحظه به کار رویت ادامه می دادند. با اين همه تلاش‌ها بي‌نتيجه ماند و هلال با آن ‌كه افق تنها 2 درجه غبار رقيق داشت، رويت نشد. حتي آقاي ابراهيمي با دادن مختصات سماك‌اعزل بار ديگر آن را يافتند و اين ستاره به وضوح تا زمان غروب مشاهده شد!
آن‌چه كه براي حاضرين در اين برنامه كماكان عجيب است، رويت نشدن اين هلال با ابزارهاي فوق است كه طبق پيش‌بيني‌ها بايستي رويت مي‌شده است.
در پایان از استانداری چهارمحال بختیاری (  آقای بهرامی )، شورای اسلامی  شهرکرد ( خانم دکتر سلطانی )، اداره اوقاف ( آقای شیری )، نیروی انتظامی شهرکرد، مدیریت محترم پژوهشسرای دانش آموزی ( آقای علی بابایی ) ، محسن شیرمردی ( دبیر انجمن ستاره شناسی شهرکرد )، خبرگزاری ایسنا ( آقای قادری ) و همه عزیزانی مه ما را یاری نمودند کمال نشکر و قدردانی را داریم.
 
اخبار رویت هلال در خبرگزاری ایسنا :
Image
 
 
 
Image
 
Image
 
 
 
Image
 
Image
 
 علی ابراهیمی و خسرو جعفری زاده
 
 
اعضای گروه در حال آماده کردن ابزارها
 
 
Image
 
اعضای گروه رویت هلال

 

 

گزارش شماره 10

گزارش دهنده :  آقای رستمی

تاریخ رصد:

نام رصدگران :

محل و مختصات رصدگاه:

وضعیت جوی:

وضعیت موانع دید افق:

ابزار رصد:

نتیجه رصد :

 

توضيحات ضروري:

 رصد را از ساعت 11:45 در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد تفت شروع کرده و ساعت 11:55 دقيق موفق شدم با يک دستگاه تلسکوپ 10 اينچ دابسونی، هلال را رؤيت کنم. روش پيدا کردن هلال به اين صورت بود که به کمک يک دستگاه تئودوليت و سمت خورشيد، دوربين را توجيه کرده و سپس سمت ماه را با کمک اين دستگاه رو کوه پيدا کرده و در نهايت با تراز کردن تلسکوپ، از روی شاخص کوه به اندازه ارتفاع ماه، تلسکوپ را به طرف آسمان حرکت می دادم. اين رؤيت تا ساعت 12:15 ادامه داشت و برای ادامه رصد به سوی پيست اسکی که دارای ارتفاع 3000 متری می باشد، حرکت کرديم. از ساعت 14:45 مجدداً رصد شروع شد و پس از استقرار دستگاه ها، ساعت 15:08 موفق به رؤيت هلال از پشت تلسکوپ 10 اينچی شدم. آقای کبيری هر چه سعی کردند، نتوانستند هلال را رؤيت کنند. اما آقای کيانوش پس از نشستن پشت تلسکوپ، توانستند هلال را رؤيت کرده و از اين پس تا حدود ساعت 17 (آخرين رؤيت) هلال را تعقيب کرده و در اين بين ماشينهای رهگذر هر يک پشت تلسکوپ قرار می گرفتند تا هلال را رؤيت کنند. دو نفر از رهگذران نيز موفق به رؤيت هلال شدند. علت از دست دادن هلال، ورود هلال به غبار رقيق بود و شلوغ شدن محل رصد با اضافه شدن حدود 10 نفر از اعضاء فوق به گروه 3 نفره اوليه بود. ساعت 17:25 خورشيد در ارتفاع 2.5 درجه غروب کرد. رصد را تا ساعت 17:45 ادامه داده و مطمئن شديم هلال وارد غبار غليظ شده و رصد را به پايان رسانديم. در اين رصد پشت دوربين 80*20 آقای کيانوش و پشت دوربين 150*40 آقايان مصدق و کبيری قرار گرفته بودند که هيچکدام موفق به رؤيت هلال با اين دو ابزار نشدند.هلال رؤيت شد تلسکوپ 10 اينچ، دوربين دوچشمی، 150*40 و 80*20 و تئودوليت ديجيتالیدر محل غروب خورشيد حدود 2.5 درجه کوه، اما در محل غروب ماه حدود 1.5- آسمان کاملا صاف و دارای غبار رقيق به ارتفاع حدود 6 درجه و غبار غليظ به ارتفاع حدود 3 درجهتفت- پيست اسکی سخويد 31 درجه و 33 دقيقه شمالي، 54 درجه و 2 دقيقه شرقي، ارتفاع 3000 متر آقايان خانی، مصدق، کيانوش، فرزانه، کبيری، زارع، صالحی، رستمی و 6 نفر از برادران سپاه9/7/1387 و 30/9/2008 و 29 رمضان 1429

 

گزارش شماره 9

گزارش دهنده :  آقای محمد همایونی مسؤل ستاد استهلال و گروه رويت هلال شفق نجف‌آباد

با سلام، به اطلاع مي‌رساند كه ستاد استهلال نجف‌آباد جهت رويت هلال ماه شوال در بيست و نهمين روز ماه رمضان 1429 طي هماهنگي با گروه شفق، خانه‌ي نجوم و واحد نجوم پژوهش‌سراي شهيد حجتي؛ برنامه‌اي به شرح زير اجرا كرده است:

 

 

الف) رويت هلال در روز:

در دو قسمت شهر توسط:

1) خانه‌ي نجوم و گروه شفق:

ابزار: يك دستگاه تلسكوپ 8 اينچ ويكسن و دستگاه اسكاي سنسور .

مكان: نجف آباد منزل آقاي قضاوي

 

وضعيت جوي: غبار زياد در منطقه‌ي شهرستان نجف‌آباد.

نتيجه: عدم رويت هلال.

شرح: چون اين تلسكوپ مجهز به اسكاي سنسور است و هميشه در محل خود نصب و قطبي شده است، لذا مكان آن تغيير داده نشد و رصد را از قبل از ظهر شروع كرده و تا ساعت 15:30 ادامه دادند. ولي موفقيتي در بر نداشت.

رصدگران: حسن قضاوي – محمد منتظري.

2) پژوهش‌سراي شهيد حجتي:

ابزار: تلسكوپ 8 اينچ نيوتوني ويكسن

مكان: نجف‌آباد.

وضعيت جوي: غبار زياد در منطقه‌ي شهرستان نجف‌آباد.

نتيجه: عدم رويت هلال.

شرح: به علت نبود دستگاه اسكاي سنسور و رديابي دقيق اجرام سماوي توسط اين دو تلسكوپ، شب قبل هر دو تلسكوپ با دقت كامل بر روي يك ستاره درخشان (نو-جدي) قفل شده و منتظر ورود هلال ماه رأس ساعت 15 مانده‌اند. متأسفانه باز هم هلال رويت نشد.

رصدگران: محمدرضا معصومي- سعيد نصرالهي - مجيد كليشادي – زهرا نصرالهي- الهام توكلي.

 

ب) رويت هلال پس از غروب آفتاب توسط اعضاي ستاد استهلال و گروه رويت هلال شفق:

ابزار: دوربين‌هاي دوچشمي 150�40 و 120�20 و 100�25 و 80�15 و 70�15

مكان: رصدگاه شاهدان در ارتفاعات جنوب غربي نجف‌آباد.

وضعيت جوي: غبارآلود.

غروب محاسباتي خورشيد: 17:51

غروب محاسباتي ماه: 18:9

غروب ظاهري خورشيد: 17:48

نتيجه: عدم رويت هلال.

شرح: مطابق برنامه‌هاي قبل و با همكاري و هماهنگي نهادهاي بسيج، هلال احمر و لشكر عملياتي نجف اشرف؛ رصدگران ساعتي قبل از غروب آفتاب همراه با ابزار فوق الذكر در رصدگاه شاهدان مستقر شده و پس از توضيحات و ارائه‌ي روش رصد اين هلال توسط آقاي همايوني، تلاش براي رصد اين هلال را آغاز كردند.

پس از مشخص شدن محل غروب خورشيد، مكان غروب ماه را با دقت زياد مشخص كرده و دوربين‌ها را با توجه به ارتفاع كم ماه و اختلاف سمت كوچك ماه با محل غروبش روي محل غروب ماه قفل كرديم به نحوي كه اين نقطه در گوشه پايين سمت راست كادر باشد. با شنيدن اين خبر كه در رصدگاه مارشينان هلال با دوربين 70�15 مشاهده شده است، خيلي اميدوار بوديم كه بتوانيم هلال را رويت كنيم، ولي هر چند مقدار زيادي از غبار منطقه را زير پا گذاشته بوديم، اما وجود غبار مزاحمي كه افق را پوشانده بود مانع از مشاهده هلال گرديد.

ستاد استهلال در اين رصد ميزبان نماينده‌ي مردم نجف‌آباد در مجلس شوراي اسلامي جناب آقاي دكتر سعادت بود كه پس از اقامه‌ي نماز جماعت و صرف افطاري مختصر؛ رصدگران گروه دقايقي از سخنان و تبادل نظر با ايشان استفاده كردند.

رصدگران: آقايان: دكتر حميد سعادت، محسن قاهري، علي قاهري، كيومرث سوراني، سيد سعيد غيوري، داود مطهري پور، محسن طالب، سعيد نصرالهي، مجيد كليشادي، محمدرضا معصومي، محمد منتظري، حسن قضاوي، محمد همايوني، رجبيان، علي همايوني.

خانم ها: الهام توكلي، زهرا گلي، زهره عباسي، زهرا نصرالهي، رجبيان

 
 
 
 

 

 

گزارش شماره 8

گزارش دهنده :  آقای رضا امینی نژاد از انجمن نجوم اراک

تاریخ رصد:سه شنبه 9 مهر 1387

نتیجه : از هلال عکس گرفته شد ولی رؤیت نشد.

اعضای گروه:
رضا امینی نژاد- علیرضا صمصامی- مصطفی شمسی- محمد مهدی عسگری- ایمان ماهان- محمود زارعی- محمد حسین رضواندوست

 

 http://i38.tinypic.com/mi28ef.jpg
 http://i35.tinypic.com/ngygys.jpg

 
 

محل رصد :
پیست اسکی شهرستان آستانه به مختصات N 33:48 و E 49:18

شرایط جوی رصدگاه :
بدون ابر ، اما حدود 2 درجه غبار غلیظ و 5 درجه غبار رقیق

تجهیزات:
تلسکوپ Meade 8" LX200R
دوربین دوچشمی 100 * 25

یک دستگاه رایانه pc
دو دستگاه لپ تاپ

دوربین های عکاسی Canon 40D & 30D

یک دستگاه GPS و قطب نمای نظامی

 
 

 

پیرو جلسه ستاد استهلال استان مرکزی مورخ 4/7/87 و هماهنگی های به عمل آماده تیم رصدی انجمن ستاره شناسی اراک درمنطقۀ پیست اسکی آستانه در ساعت 14 مستقر گردید. پس از الاین تلسکوپ و هدایت آن با استاری نایت، در لحظۀ هم ارتفاعی ماه و خورشید(15:16َ) در جستجوی هلال از پشت تلسکوپ بودیم ولیکن رؤیت نشد. پس از آن دوربین را به تلسکوپ نصب کرده و شروع به عکاسی از هلال نمودیم و به طور همزمان تصاویر گرفته شده پردازش می شدند، تا اینکه هلال در ساعت 16و 1 دقیقه ثبت شد و در عکس پردازش شده به وضوح مشخص گردید. پس از آن دیگر فریمهای تهیه شده نیز بررسی شدند که در 3 فریم دیگر هلال نیز مشخص هست. سپس کار عکاسی را پایان داده و مشغول رؤیت هلال با تلسکوپ شدیم. در 15 دقیقه مانده به غروب خورشید تلسکوپ از تنظیم خارج شد ولی سریعا دوباره آن را الاین نموده و تا لحظۀ غروب ماه ( 18:14َ) در جستجوی هلال بودیم که نتیجه ای در بر نداشت.

زمان غروب ظاهری: 17 و 58 دقیقه

زمان غروب محاسباتی : 17 و 57 دقیقه

مکث ماه: 16 دقیقه

 

جدول ذیل مشخصات هلال در ساعت 16 و 1 دقیقه می باشد:

ارتفاع ماه: 23.71

سمت ماه: 233.36

ارتفاع خورشید: 22.97

سمت خورشید: 249.29

اختلاف ارتفاع: .073

اختلاف سمت: 15.92-

جدائی زاویه ای : 14.63

فاز ماه: 1.63 درصد

سن ماه: 28 ساعت و 18 دقیقه

ضخامت میانی: 0.50 دقیقۀ قوس

 

 برای دیدن تصاویر بیشتر می توانید به پایگاه منجمان استان مرکزی به نشانی www.arakastronomy.ir مراجعه نمائید. در پایان از نمایندۀ شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان مرکزی و امام جمعۀ محترم شهرستان آستانه که نهایت همکاری را داشتند تشکر و قدردانی می گردد.

 
 
 
 
 

 

رضا امینی نژاد

کارشناس ستاد استهلال استان مرکزی

و مسئول گروه رؤیت هلال انجمن ستاره شناسی اراک

 

 

گزارش شماره 7

گزارش دهنده :  خانم ساغر بهادرانی از ستاد استهلال باغبادران

رصدگاه: باغبهادران ، پشت بام اداره آموزش و پرورش
مختصات رصدگاه : 51:13 شرقی و 32:22 شمالی
ارتفاع از سطح دریا :1925متر
ابزار:دوربينهاي دو چشمی 70*15، 50*7، 120*20 ،یک دستگاه تلسکوپ 8اینچ ویکسن ،1دستگاه دوربین دیجیتال

 
 

رصدگران:خانم ها:عصمت شکرچی،شهین غفوری،آذرنوربخش،آزاده بهادران،ساغر بهادرانی،مهتاب ترکی،معصومه پولادی،سارا منصوری،راحله محمودیه،مرضیه باقریان،ساغر سماعی،پریسا محمدی،زهرا ترکی،مریم ترکی.

همراهان:آقایان: حجت السلام والمسلمین قائمی، اکبر پولادی،جعفر ایزدی، مهراب شکرچی

مشروح گزارش:

با توجه به اهمیت این هلال تعدادی از رصدگران درتاریخ شنبه6مهرماه برای ارزیابی افق در رصدگاه حاضرشده ومحل غروب خورشیدوسیاره زهره را نشانه گذاری کردند که اطلاعات آن روز را در ذیل می بینید:

ودر تاریخ سه شنبه در موعدمقرردر رصدگاه حاضر شده وبا نصب تلسکوپ ودوربینی که ستاد استهلال استان در اختیار گروه قرار داده وتقسیم وظایف شروع به جستجوی هلال کردیم اما به دلیل غبار اندک در افق ومانع کوه (2درجه)و مکث کوتاه هلال موفق به رویت هلال نشدیم.

مختصات رصدی در روز سه شنبه:

غروب ظاهری خورشید:5:31

غروب واقعی خورشید:5:56

اذان:6:6

وضعیت جوی:آسمان صاف

وضعیت افق:غبارآلود

 
 

درپایان تشکرویژه داریم از: ستاد استهلال استان و مرکز نجوم ادیب وآقایان :بوژمهرانی،سلطان الکتابی ومنجمی که همکاری صمیمانه ای با گروه داشتند.

گزارش دهنده :ساغر بهادرانی

 

گزارش شماره 6

گزارش دهنده :  آقای  مصطفی یاوری آیین

تاریخ رصد :

نتیجه : جستجوی برای رویت هلال در روز بی نتیجه بود

اعضای گروه رصد :

محل رصد :

9 مهر 1387هلال در شامگاه نیز رویت نشد.
معصومه خاکسارپور
حامد رضا زاده
امیر فراقی
امید فخار
زهرا نظری
مصطفی یاوری

پشت بام مرکز علوم و ستاره شناسی تهران
35 48’ 36.87" 51 27’ 07.89"

شرایط جوی رصدگاه :

ابزار رصد :

 
 

برنامه ی رصد از ساعت 14 توسط اعضای گروه در پشت بام مرکز علوم و ستاره شناسی تهران آغاز شد.که در ابتدا توسط برنامه ی استاری نایت مختصات زهره ، مریخ و عطارد به عنوان شاخص هایی برای رویت هلال ماه بدست آورده شد و با توجه به موقعیت خورشید توسط ابزارها به جستجوی خورشید پرداختیم.
اما روشن بودن آسمان به قدری بود که حتی با داشتن مختصات دقیق و تنظیم بسیار دقیق ابزارها موفق به رویت زهره نیز نشدیم.
همچنین در زمانی که طبق محاسبات هلال ماه و خورشید هم ارتفاع می شدند نیز با ثابت نگاه داشتن ارتفاع تلسکوپ و حرکت به اندازه ی اختلاف سمت ماه و خورشید ، همچنان نتوانستیم هلال را رویت کنیم.

شرح رصد :

 

با توجه به بسته بودن کامل افق غربی رصدخانه ی مرکز علوم در ساعت شانزده و چهل و پنج دقیق رصد هلال در روز را رها کردیم و به دنبال یک رصدگاه مناسب برای رصد شبانگاهی از مرکز خارج شدیم.
پس از عدم رویت هلال در روز در مرکز علوم و ستاره شناسی تهران ، به منظور رصد شامگاهی به رصدگاهی در شمال شهرک قائم در شمال شرق تهران رفتیم و سپس با بدست آوردن مکان غروب خورشید ، و همین طور رویت سیاره ی زهره با چشم در ساعت هفده و چهل دقیقه به دنبال هلال گشتیم که با توجه به غبار بسیار زیادی که در افق بود رصد هلال امکان پذیر نبود.
- با تشکر از مدیریت مرکز علوم و ستاره شناسی تهران ، سرکار خانم نیلوفر قاسمی وش که ابزار و امکانات مرکز را در اختیار ما قرار دادند و همین طور خانم زهرا مبینی ، مسئول بخش علمی مرکز علوم ، و خانم فاطمه دباغی که در تمام طول رصد ما را همراهی کردند.

بدون ابر ، اما در تمامی افق ها تا ارتفاع 10 درجه غبار زیادی موجود بود.
تلسکوپ شکستی 120 میلیمتری اسکای واچر
دوربین دوچشمی 25 * 100 نصب شده بر روی سه پایه
دوربین دوچشمی 20 * 60
یک دستگاه لپ تاپ

 

گزارش شماره 5

گزارش دهنده : مسئول  انجمن نجوم گنبدکاووس  

ضمن عرض تبریک به مناسبت عید سعید فطر و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات، به استحضار میرساند، تیم رصدی انجمن نجوم گنبد کاووس جهت روئیت هلال ماه شوال 1429 هجری قمری، در شیراز اقدام به رصد هلال نمود. با توجه به محاسبات صورت گرفته به هیچ عنوان و با هیچ ابزار رصدی (از جمله بزرگترین تلسکوپ ها) هلال ماه شوال در استان گلستان و به صورت دقیقتر در نوار شمالی کشور غیرقابل روئیت بود. لذا شیراز که در منطقه مناسبی به لحاظ رصد این هلال قرار داشت جهت روئیت هلال در نظر گرفته شد.

 

تیم سه نفره رصدی انجمن نجوم گنبد کاووس موفق شد دوبار و در ساعت های 16:02 و 17:00 هلال را با استفاده از دوربین 80*20 روئیت نماید. در زمان غروب خورشید و با توجه به هم ارتفاعی ماه و خورشید، روئیت به دلیل وزش باد شدید و غبار افق امکان پذیر نشد.

 

 

برخی پارامترهای روئیت هلال در محل رصد (شیراز):

 

زمان غروب خورشید: 17:46

زمان غروب ماه: 18:07

سن ماه: 30:04

مکث ماه: 21 دقیقه

ضخامت ماه: 0.53 دقیقه قوسی

فاز ماه: 1.81

فاصله ماه از زمین در زمان روئیت: 393556.98 کیلومتر

 

  

آتیلا پرو – انجمن نجوم گنبد کاووس

atilaporo@yahoo.com


گزارش شماره 4

گزارش دهنده : مسئول ستاد استهلال شهرستان سیرجان 

با سلام

تاریخ رصد : 09/07/1387

محل رصد:گدار خانه سرخ

طول و عرض جغرافیایی : E 56 , N29

ارتفاع رصدگاه از سطح دریا: 2700 متر

نتیجه : هلال رویت نشد

با سلام. باستحضار مي رساند كه براي رويت هلال سه شنبه صبح ساعت 3:00:00 بامداد از سيرجان به سمت گدار بيد خيري راه افتاديم كه تنها ابزار همراه گروه، تلسكوپ شهرداري بود و ما براي قطبي كردن اين تلسكوپ عازم شده بوديم و باقي ابزار(دوربين 150*40 و 110*20 و تلسكوپ 8 اينچ) و داده ها قرار بود كه به همراه ماشين در ساعت 8 به گدار آيند آما به علت يكسري مسائل كه ... بماند و... قابل بيان نيست. خلاصه ابزار در ساعت 15:00:00 به گدار آمد اما بدون اينكه داده هاي مربوط به هلال مشخص باشد و خلاصه هلال در روز را از دست داديم كه شايد به اندازه از دست دادن زندگي براي من و همراهي خوبم آقاي پورجعفر آبادي تمام شد(زيرا هلال براي من و دوست خوبم يك عالمه دلربايي و عشق است)

در نهايت در آخرين ساعات با كمك دو لب تاپي كه همراه مان بود مختصات را در آورديم اما ديگر هلال در افقي با غبار غليظ كه به علت وزش باد شديد ايجاد شده بود ديگر قابل رويت نبود. نتيجه من از اين هلال اين بود كه بايد براي رفتن به رصد هلال كاملا هماهنگ كار كنم هر چند من از 2 هفته پيش به اعضا هماهنگ مي كردم ولي ...

در نهايت با تشكر فراوان از :

1.) سپاه پاسداران سيرجان(تيپ صاحب الزمان)

2.) شهرداري سيرجان

3.) جهاد كشاورزي

4.) و آقايان اسدي ، موحدي، نورمندي(راننده جهاد)، آباده اي(راننده سپاه) و كليه كساني كه با ما همكاري كردند.

اسامی رصد گران :

مهدي آباده اي، محمد رضا آباده اي، اسماعيل پور جعفرآبادي، وحيد خضري نسب،مجتبي عبدالهي، علي غله باني، احمد غضنفري، محمد رضاقاسمي نيا، محمدعلي رضايي، اميد مير حسني

 

 

 

گزارش شماره 3

گزارش دهنده : آقای محمد سلطان الکتابی

Shawwal observation report

 

عکس از آقای احمدرضا کریمی 

 
 

Apparent Sunset: 17:46
Instruments: R200SS Vixen 8 inch Telescope,15*70 binoculars , 20*80 binoculars (2) , 20*120 binoculars,20*110 binoculars
Atmosphere: Superb ,a very nice blue sky!

Elongation at the first observation time :13 D

Explanation :

Our group consisted of two teams. The first team went to Marshinan on Sep 29th before Sunset. The members were : Mohamad Soltanolkottabi, Abbas Ahmadian , Puyan Ebrahimi & Mehdi Fatehi. We arrived at Marshinan 1 day earlier to adjust our binoculars & telescope for moonsighting on 30th . we used astronomical objects to lock our instruments on several positions where the new crescent would cross on the 30th.

We were sure that the crescent would pass through the 20*120 binoculars, 30 minutes before Sunset , through the 20*80 ,15 minutes before Sunset & through the telescope at 15:11 on Tuesday.

We also used a 15*70 to look for the crescent on the 30th during the day. Finally Mr. Ahmadian found it via the relative altitude & relative azimuth of the Moon.
The first observation occured at 13:01 by Abas Ahmadian , The second at 13:25 by Mohammad Soltanolkottabi & The third at 13:45 by Mehdi Fatehi

This time we saw the crescent with the 15*70 binoculars , for a period of several minutes each

 

At 15:11 , as expected , Mr Ahmadian Saw the crescent through the Telescope , & Mr Fatehi saw it for the second time. After that we followed the moon & were able to see it several times. The other team arrived at Marshinan at 4pm with their 20*110 & 20*80 binoculars . Mr Karimi approached the telescope & was able to see the thin crescent at 4:35 & then Mr. Zolfaghari Rad also could see it for a few minutes at 4:38

 

Mr Ahmadian & Mr Karimi tried to photograph the moon. Fortunately they were successful & they could take a number of pictures by a Nikon coolpix 4500 digital camera behind the telescope by the afocal method. These shots were taken at about 5pm.

 

I should say that observing the crescent became more difficult as its altitude decreased .It is interesting to mention that observing the crescent was considerably easier at 13:30 by the 15*70 binoculars than the observation with the telescope around sunset.

However Mr. Karimi & Mr. Ahmadian were able to see the crescent one more time after sunset at 5:53.(7 minutes after Sunset)

 

Unfortunately observing the moon by the 20*120 & 20*80 binoculars was not successful . we were sure that the crescent was in the field of view however it was not observable

 

 

Location:Marshinan,Esfahan,Iran( 32:45 N, 52:23 E)
Time zone: 3.5
Elevation: 3300m
Date:Tuesday, Sep 30
th 2008
Members of the group: Mohamad Soltanolkottabi, Abbas Ahmadian,Ahmadreza Karimi, Daryush Zolfaghari Rad,Mohamad Pakravan, Puyan Ebrahimi, Ali Mansuri & Mehdi Fatehi
  

گزارش شماره 2

گزارش دهنده : آقای حسین جانقربانی مسئول خانه ی نجوم و ژئوفیزیک شهرضا 

با سلام وعرض تبريك عيد سعيد فطر

به استحضار مي رساند يك گروه ويژه از ستاد استهلال استان اصفهان متشكل از آقايان سهراب عليدوستي عضو با سابقه مركز آموزش نجوم اديب اصفهان و خانه نجوم و ژئوفيزيك شهرضا ، علي جانقرباني، شهرام رحمتي و ميثم صفيان از اعضاي خانه نجوم و ژئوفيزيك شهرضا و آقاي مسيبي راننده محترم اداره راه و ترابري استان اصفهان با تجهيزاتي كه از ستاد استهلال استان اصفهان در اختيار اين گروه بود.

( شامل: يك دستگاه تلسكوپ 10 اينچ تال روسي ، دو دستگاه دوربين دو چشمي 120*20 و يك دستگاه خودروي پي كاپ از اداره راه و ترابري استان اصفهان) ، براي رؤيت هلال بحراني شوال در شامگاه سه شنبه 9/7/87 رأس ساعت 14:50 عازم 40 كيلومتري جاده شهرضا ـ سميرم( گردنه خروس گلو) شدند و همچنين گروه زيادي بالغ بر حدود 110 نفر از اعضاي خانه نجوم و ژئوفيزيك شهرضا ، انجمن نجوم و جغرافياي بانوان استان اصفهان، انجمن نجوم سازمان دانش آموزي شهرضا، دانشجويان دانشگاه پيام نور شهرضا، ستاد استهلال شهرستان مباركه و اعضاي مركز پژوهش ، تكنولوژي و گروههاي آموزشي دوره متوسطه اداره آموزش و پرورش شهرستان شهرضا با تجهيزاتي شامل يك دستگاه دوربين چشمي 120*20 از تيپ سوم زرهي بقيه ا... سپاه پاسداران شهرضا ، 4 دستگاه دوربين دوچشمي 170*15 ، 4 دستگاه دوربين دوچشمي142*7 و 3 دستگاه دوربين دو چشمي 135*7 و يك دستگاه قطب نما، رأس ساعت 16:20 عازم منطقه مذكور شدند و به گروه ويژه پيوستند.

 

در ساعت 17:48 خورشيد غروب كرد و پيش بيني نرم افزار براي اين منطقه ساعت 17:49 بود و وضعيت جوي افق غربي رصد را ، در حدود 5 درجه با غبار نسبتاً غليظ پوشيده شده بود و متأسفانه به دليل نقص فني در تلسكوپ 10 اينچ و اتلاف وقت زياد براي برطرف نمودن اين مشكل و غبارهاي موجود در افق غربي، هلال ماه شوال رؤيت نشد.

جا دارد كه از: اعضاي هيئت مديره و مجمع عمومي خانه نجوم و ژئوفيزيك شهرضا با همكاري صميمانه ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري ، ستاد استهلال استان اصفهان ، مركز آموزش نجوم اديب، جمعيت هلال احمر شهرضا ، اداره آموزش و پرورش شهرضا، سازمان دانش آموزي شهرضا و جناب آقاي مهندس ميرزايي كه با هديه يك دستگاه كامپيوتر پنتيوم 4 ما را شرمنده الطاف بيكران خود نمودند و همچنين از جناب آقاي مهندس كلاهدوز از مركز مطالعات و برنامه ريزي شهرستان شهرضا و جناب آقاي مهندس مدني از مركز آموزش عالي شهرستان شهرضا از مدتها قبل زحمات زيادي را براي برپا نمودن اين برنامه پر اهميت رصدي متحمل شدند ، مراتب قدرداني و سپاسگزاري خود را اعلام نمائيم.

 

در پایان از محبت های ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری به ويژه حضرت حجت الاسلام و المسلمين جناب حاج آقا ذاكري ،ستاد استهلال استان اصفهان به ويژه حضرت حجت الاسلام و المسلمين جناب حاجآقا صالحيان، مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان به ويژه جناب آقاي سيد رضا منجمي، مدیریت محترم پایگاه اطلاع رسانی هلال ماه در ایران ، مدیریت محترم پایگاه نجومی آسمان پارس، استانداری اصفهان ، اداره راه و ترابري استان اصفهان، سازمان ملي جوانان استان اصفهان ،جمعيت هلالاحمر استان اصفهان، جمعيت هلال احمر شهرستان شهرضا، جمعيت هلال احمر شهرستان دهاقان، فرمانداري شهرستان شهرضا، تيپ سوم زرهي بقيه ا... سپاه پاسداران شهرستان شهرضا، مدیریت محترم اداره آموزش وپرورش شهرضا ،ریاست محترم سازمان دانش آموزی شهرضا، و اساتید ارجمند آقایان مهندس محمد رضا صیاد ، مهندس سید محسن قاضی میرسعید ، مهندس علیرضا بوژ مهرانی، محمد رحيمي، مهدي رحيمي ، سهراب عليدوستي و سركار خانم ميرشمشيرگران کمال سپاس وتشکر را دارد.

اسامی شرکت کنندگان آقایان وخانم ها :

1- جناب سرهنگ حسين مرداني 2- ايمان انصاري3-نبي اله انصاري4- علي مسيبي5- آقاي نازي6- آقاي عارفان7- آقاي ميرنيام8- آقاي صفدريان9- آقاي رستگاري10- محمدرضا ثقفي11-دكتر مصطفي عشقي12- داود جاوري13- فرزاد طحاني14- اسفنديار وهابي15- محمدرضا برومند16- محسن طاهري 17-محسن آبروي 18-عيسي رئيسي 19- حيدرعلي صالحپور 20- حسن شيدانشيد 21-محمدرضا آقاجاني22- محمدهادي صالحپور 23- محمدمهدي شفيعي 24- محمدعلي قاسمي 25- جناب سروان محمدعيسي اقدكي26-شهرام رحمتي27- عبداله مدني 28- هاتف زارعان 29- سجاد ميرشجاعي 30- مجتبي تنساز31- احمدرضا انصاريپور 32- سهراب عليدوستي 33- سعيد شيروان 34- محمدجواد نيك اقبال 35- رضا انساندوست 36- ميثم صفيان 37- مجيد يوسفيان 38- آرش بحريني 39- بهنام رضائي 40- رضا جانقرباني 41- علي جانقرباني 42- حسين جانقرباني 43- خانم ثقفي 44- خانم مدني 45- خانم مدني 46- اعظم عشقي 47- سارا طهماسبي 48- شيدا كريمي 49- مينا كريمي 50- مهسا وهابي 51- مريم بگي 52- زهره طاهري 53- فاطمه السدات حجازي 54- صديقه طاهري 55- ميترا نعيم 56- عارفه طباطبائي 57- الهام سعادتي 58- فرزانه نادري 59- آفاق طباطبائي 60- محبوبه السادات موسوي61- ساناز شريفي 62- شيوا انصاري پور 63- سهيلا اسلامي 64- طاهره قاسمي 65- ميثم جانقربان 66- مرضيه صدري 67-سمانه جلي 68- زهرا فلاحي 69- زهرا محمدبيگي 70- پريسا نادري 71- بتول احمدي 72- نوشين شهرام 73- شكوه فخار 74- مائده علي بگي 75- زهرا پارسانيا 76- تكتم بهرامي 77- مهشيد شبانپور 78- غزاله ماهر 79- نجمه شباني 80- نجمه يوسفي 81- ژيلا تقوي 82- مريم درويش پوريان 83- آناهيتا محمودي 84- ارغوان محمودي 85- مريم صفيان 86- محمود منتظري 87- مهدي حجازي 88- ساناز همتي 89 – مائده ترابي 90- مهسا بيدقي 91- منيره رزي 92- مهديه رزي 93- نجمه عباسي 94- ژيلا داور پناه 95 الي 111 تعداد زيادي از علاقمندان

 

متصدی گزارش :حسین جانقربانی- رئیس خانه نجوم و ژئوفیزیک شهرضا- انجمن نجوم وجغرافیای بانوان استان اصفهان – ستاد استهلال استان اصفهان.


 

گزارش شماره 1

گزارش دهنده : آقای علیرضا بوژمهرانی  (برگرفته از

وبلاگ

 

آقای مهرانی)

به پایان آمد این دفتر   

 

یکشنبه 7 مهر

 

 

آخرین روزه ماه رمضان امسال رو به پایان رساندم و افطار کردم و بعد ، بلافاصله برای شرکت در برنامه های مربوط به رصد هلال شوال 1429 عازم تهران شدم. جاده خلوت بود و من هم تنها. یکی از نوارهای مربوط به نماز قبام ( که در ایام ماه مبارک رمضان و در کشورهای اسلامی اهل سنت برگزار میشه و طی اون هر شب یک جزء قرآن در نمازهای پی در پی دو رکعتی خونده میشه ) رو در پخش ماشین گذاشته بودم و گوش میدادم. قاری ، شیخ ادریس ابکر بود و سوره های هود و یوسف را قرائت میکرد ؛ قرائتی شبیه به ترتیل. در پایان سوره یوسف ، قنوت آخرین رکعت نماز قیام ( که یک رکعتی است ) خوانده میشد. در این قنوت ، قاری دعا میکرد ؛ چه دعاهای زیبا و سوزناکی. در بخشی از این دعا ، قاری بخشی از آیه 186 سوره بقره را یاد آوری کرد : " و اذا سالک عبادی عنّی فانّی قریب اجیب دعوة الداع اذا دعان ... چون بندگان من در باره من از تو بپرسند بگو که من نزدیکم و به ندای کسی که مرا بخواند پاسخ میدهم....." او سپس 3 بار با صدای بلند ، لرزان و توام با اشک فریاد زد " یا قریب یا قریب یا قریب.....". با اینکه به زبان عربی تسلط ندارم اما بسیاری از دعاهای او را می فهمیدم و با آن ارتباط برقرار میکردم.

 

 

حدود نیمه شب به نزدیک بهشت زهرا رسیده بودم. برای مرحوم پدرم فاتحه ای خواندم و بسرعت به سمت دفتر محل اقامتم رفتم. ساعت 01:00 بامداد دوشنبه به خواب رفتم.

 

 

 

 

 

دوشنبه 8 مهر

 

 

به عادت این ایام ، هنگام سحر و در ساعت 03:15 از خواب برخاستم. مسافر بودم و نمیتوانستم روزه بگیرم اما دوست داشتم هم از حال و هوای سحر بهره مند شوم و هم ساعات غذا خوردم را مطابق با روزه داری دیگران تنظیم کنم. سحری مختصری ( نان و ماست ) آماده کردم و همزمان ، پای برنامه ماه خدا که از شبکه یک پخش میشد نشستم. مجری توانمند برنامه اشاره ای به روز قیامت داشت و اینکه گروه گروه از مردمانی که در دنیا دارای صفات نیکو بوده اند فرا خوانده میشوند و بدون سوال و جواب به بهشت می روند ؛ متقین ، صابران و ..... مجری گفت در قیامت خطاب میرسد همسایگان خدا به پا خیزند و به بهشت روند. سوال میشود اینان چه کسانی هستند؟ خطاب میرسد همسایگان خداوند کسانی هستند که در دنیا نسبت به خلائق مهربان بوده اند...... عجب حال و هوایی دارد این سحرهای ماه رمضان و افسوس که بجز این سحر ، فقط یک سحر دیگر باقی مانده است...

 

 

 

پس از 2.5 ساعت استراحت از خواب برمیخیزم و خود را برای روزی پرکار آماده میکنم. ساعت 08:30 به جام جم میروم تا در یک مصاحبه رادیویی با دوست ارجمندم سیاوش صفاریان پور شرکت کنم. فکر میکردم موضوع مربوط به هلال شوال است اما با حضور در محل استودیو متوجه شدم برنامه ی کاشفان جهان است و بنا دارند به مناسبت در پیش بودن سال جهانی نجوم ، با بنده هم به عنوان یک رصدگر غیر حرفه ای گفتگو کند. راستش خودم رو در این حد و اندازه ها نمیدوم ولی دیگه در مقابل کار انجام شده قرار گرفته بودم. مصاحبه در دو بخش انجام شد. بخش اول به موضوع تاسیس مرکز آموزش نجوم ادیب اختصاص یافت و بخش دوم به موضوع فعالیتهای بنده در زمینه رویت هلال. هر دو مصاحبه ( بخصوص اولی ) باعث شد که خاطرات قدیمی رو بار دیگه مرور کنم. خواهش کردم زمان پخش این قسمت رو به من اعلام کنند تا از اعضای مرکز بخواهم به اون گوش کنند ؛ شاید این سخنان در موقعیت کنونی مرکز نکات مفیدی را برایشان داشته باشد.

 

 

 

ساعت 11:00برای پیگیری کارهای رصد به ستاد استهلال میروم. برخی هماهنگیها انجام میشود. نزدیک نماز ظهر است و برای نماز جماعت به حسینیه امام خمینی میروم. جمع زیادی از دانش آموزان تهرانی برای اقامه نماز به این محل آمده اند. موذن خوش صدایی ، اذان گفت. مسولین رده بالای کشوری و لشکری یکی بعد از دیگری وارد میشوند. همهمه و سر و صدای دانش آموزان به ناگهان زیاد میشود. حضرت آیت الله خامنه ای وارد حسینیه میشوند و آماده برای اقامه نماز. انتظار دیدار که در چهره بسیاری از افراد حاضر در این جسینیه دیده میشد ، دیدنی بود.... انتظار دیدار...... نماز ظهر و عصر بود و حمد و سوره باید آهسته قرائت میشد. اما صدای مقام معظم رهبری در سایر بخشهای نماز شنیده میشد ؛ قرائتی دلنشین و فوق العاده تاثیرگذار ؛ میشد احساس کرد که داریم نماز میخوانیم.......

 

 

 

برای حضور در پرواز آزمایشی ساعت 15:00 به پایگاه مربوطه عزیمت کردم. در این رصد در خدمت دوستان گرامیم آقایان مرزانی ، نیری و دانشی نسب خواهم بود. پس از حضور در پایگاه و برگزاری یک جلسه توجیهی با حضور کادر محترم پرواز ، به سمت هواپیما رفتیم. دوربینهای دوچشمی خود را تنظیم کرده و سوار میشویم. بنا است از تهران به سمت ساوه برویم و رصد را در فاصله بین ساوه تا کرمانشاه انجام دهیم. بنده و آقایان مرزانی و دانشی نسب کار رصد و آقای نیری کار محاسبات را انجام میدهند. در زمان پیش بینی شده ی مقرر ، غروب خورشید را بر فراز ساوه دیدیم و حرکت به سمت کرمانشاه را آغاز کردیم. افق بسیار عالی بود ؛ فقط نیم درجه غبار داشتم. هواپیماهایی که در دوردستها در حال پرواز بودند در میدان دید دوربین های دوچشمی ما بسیار شارپ و واضح دیده میشد و این نشان میداد که کیفیت شیشه مقابل ما بسیار عالی بود. اگر فردا هم شرایط جوی به همین گونه باشد رویت هلال قطعی خواهد بود. مسیر را تا کرمانشاه ادامه دادیم و سپس به تهران بازگشتیم. به همراه دوستان روزه دار ، افطار را در هواپیما صرف کردیم.

 

 

 

برای شرکت در برنامه تلویزیونی آسمان شب سریعا" به جام جم میروم. برای هماهنگی داخل بردن ابزار مورد نیازم قدری معطل شدم. شماره آقای صفاریان پور هم جواب نمیدهد. بالاخره داخل میروم. برادر دوقلوی سیاوش ( جناب آقای فوأد صفاریان پور ) به استقبالم می آید. متوجه میشوم سیاوش با مشکلی در قلب خود مواجه شده و برای کنترل به بیمارستان رفته است. نگران میشوم اما بحمدالله خطری متوجه ایشان نیست. در هنگام ضبط رادیویی صبح هم یکبار بخاطر اینکه احساس میکرد قلبش ناراحت است ضبط را متوقف کرده بود.

 

برنامه با 45 دقیقه تاخیر آغاز شد و به همین خاطر مثل همیشه با چهره ای خسته در مقابل دوربین قرار گرفتم. سعی کردم اطلاعات مختصر و مقیدی در باره هلال شوال در اختیار بینندگان برنامه قرار دهم.

 

 

 

ساعت 23:30 به دفترم بازگشتم. فیلم مربوط به پرواز آزمایشی امروز را بطور کامل و با دقت مرور میکنم. باید در مورد زمانبندی پرواز ، اصلاح احتمالی مسیر و تقسیم کار بین تیم رصدی تصمیم بگیرم. تا ساعت 01:00 بامداد اینکار را به اتمام رساندم و ساعت 01:30 به خواب رفتم.

 

 

 

سه شنبه 9 مهر

 

 

ساعت 03:15 بر می خیزم. برای سحری ، باقیمانده ی همان نان و ماست شب قبل را استفاده کردم. این آخرین سحر ماه رمضان است. مجری برنامه ماه خدا از وداع میگوید. بینندگانی تماس گرفته اند و در فارغ ماه رمضان اشک میریزند. هر چه از حزن و اندوه این سحر بگویم ، کم گفته ام. نمیدانم چه کار کنم. دلم نمی آید دعاهای مربوط به وداع با ماه رمضان را بخوانم. قرآن تلاوت میکنم اما آرام نمیگیرم......

 

 

 

با 2.5 ساعت استراحت ، آماده رفتن به ستاد استهلال میشوم. نقشه ای را برای نشان دادن نتایج رصدها آماده کردم. به دست اندرکاران دریافت گزارشها پیشنهاد کردم برای اینکه مسئولین ستاد خیلی سریع از نتایج رصدها آگاه شوند با استفاده از برچسبهای رنگی ، نتیجه رصد هر گروه و محل استقرار آنها را بر روی نقشه علامت گذاری کنند ؛ رنگ سبز برای رویت هلال در روز ، رنگ آبی برای رویت هلال پس از غروب خورشید ، رنگ قرمز برای عدم رویت و شرایط نامناسب جوی و رنگ صورتی برای عدم رویت و شرایط جوی مناسب. محاسبات مربوط به پرواز را انجام دادم. تصمیم گرفته بودم رصد را بجای ساوه ، از جنوب ورامین آغاز کنیم. اینکار باعث میشد تا مدت زمان مکث هلال برای ما حدود 31 دقیقه شود. با آقای نیری نیز تلفنی در این رابطه مشورت کردم. آخرین تصمیم در مورد مسیر و زمان آغاز پرواز را به اطلاع پایگاه رساندم. هنوز چند ساعت وقت داشتم. سری به اینترنت زدم. خبر نداشتم که در عربستان گروهی مدعی رویت هلال در شامگاه دوشنبه شده اند!! باز هم خطای رویت در کشور عربستان ، صدای منجمین و کارشناسان کشورهای اسلامی و عربی را درآورده بود. تعدادی از این نظرات را در اختیار مسئولین محترم ستاد قرار دادم. همچنین گزارشهای عدم رویت هلال در شامگاه دوشنبه ( که از کشورهای مختلف اعلام شده بود ) را دسته بندی کرده و در اختیار مسئولین قرار دادم. گروه بندی شهرهایی که معدل پارامترهای رویت پذیری هلال در آنها با هم برابر ( و یا بسیار به هم نزدیک است ) را نیز آماده کردم. 

 

 

 

ساعتی از ظهر گذشته بود که دو گزارش رویت هلال در روز را دریافت کردم. هلال شوال در رصدخانه نیاسر کاشان با تلسکوپ 16 اینچ و در مارچینان اصفهان با دوربین دوچشمی 15x70 رویت شده بود. با رصدگران هر دو گروه صحبت کردم و دو برچسب سبز رنگ بر روی نیاسر و مارچینان چسباندم. خبر خوبی برای اعضای ستاد بود. بدترین خبری که امروز دریافت کردم ، خبر کسالت جناب آقای میر سعید بود. 

 

 

 

ساعت 15:30 ستاد را به قصد پایگاه ترک کردم. در همان ابتدای مسیر با دوست ارجمندم جناب آقای میر سعید تماس گرفتم و جویای احوال اشان شدم. الحمدالله مشکل پیش آمده هر چند باعث آسیب ایشان شده اما مانع حضورشان در ستاد و نیز رصد هلال شوال نخواهد شد. ایشان در این گفتگو ضمن اینکه خبر رویت هلال توسط جناب آقای مهندس رستمی را دادند اشاره کردند که خوشان هم توانسته اند چند ثانیه ای هلال ماه را در روشنایی روز با دوربین دوچشمی ببینند ، اما مثل همیشه و برای اینکه مبادا سوء تفاهمی بوجود آید فرمودند که قصد ندارند این گزارش را اعلام و ارسال کنند. خدمت ایشان عرض کردم که چند ثانیه رصد و یقین جناب میر سعید ، برای بنده همانند آن است که خودم ساعتها هلال ماه را ببینیم ، اما به هر حال صلاح نمیدانستند که اینکار را انجام دهند.

 

 

 

راس ساعت مقرر به همراه سایر دوستان سوار هواپیما شدیم. بنا شد بنده و آقای دانشی نسب کار رصد ، آقای مرزانی کار فیلمبرداری و آقای نیری کار محاسبات را انجام دهیم. وقتی همزمان با غروب خورشید بر فراز ورامین قرار گرفتیم ، متوجه وجود 4 تا 5 درجه غبار در افق غربی و در محل حضور ماه شدیم. از همان ابتدای مسیر تا پاین آن ( در غرب کرمانشاه ) هیچگاه ارتفاع این غبار کاهش نیافت و متاسفانه ما قادر نشدیم علیرغم هماهنگی بسیار عالی که با تیم پروازی داشتیم و نیز علیرغم برنامه ریزی دقیقی که انجام داده بودیم ، هلال ماه را رویت کنیم.

 

 

 

حدود ساعت 20:00 و بلافاصله پس از مراجعت از پرواز به ستاد ستهلال بازگشتم . در بین راه موبایلم یک سره زنگ میخورد و SMS دریافت میکرد. از طریق رادیو متوجه شدم هنوز عید اعلام نشده است. وقتی به ستاد رسیدم و به نقشه نگاه کردم دلیل اینکار را متوجه شدم. در اکثر نقط کشور رصدگران با شرایط نامناسب چوی مواجه شده بودند چندین گزارش رویت هم دریافت شده بود که شمالی ترین آنها مربوط به همان رویت در رصدخانه نیاسر کاشان بود. کارشناسان حاضر در ستاد مرتب در حال دریافت گزاشها و تحلیل آن بودند. در دو منطقه کشور عده ای گزارش رویت هلال با چشم غیر مسلح را به دفتر برخی از مراجع عظام تقلید داده بودند. با این شهود صحبت کردیم و به استناد گزارش خودشان ، دلایل رد آن گزارشها را آماده و ارائه کردیم. ساعت به 22:00 نزدیک میشد و میبایست نتایج گزارشها به مقام معظم رهبری تقدیم شود. در اینجا بود که متوجه یک کمبود اساسی و مهم در کار کارشناسی گزارشهای رویت هلال شدم.

 

 

 

قبل از آغاز ماههای حساسی همانند رمضان و شوال ، جلسات کارشناسی متعددی در ستاد استهلال برگزار میشود و هر یک از کارشناسان به تشریح نقطه نظرات خود در باره چگونگی رویت پذیری و یا رویت ناپذیری هلالهای رمضان و شوال میپردازند. اما در شب اصلی رصد و در مواجهه با گزارشهای رصدی دریافت شده ، فعالیت کارشناسان ، عمدتا" معطوف به بررسی ، تایید و یا رد هر یک از گزارشها میشود. این در حالی است که به اعتقاد بنده ، کارشناسان حاضر میبایست علاوه بر انجام این مهم ، یک گزارش تحلیلی نهایی را نیز آماده و به محضر مقام معظم رهبری تقدیم نمایند. اینکار بخصوص در زمانی که تعداد گزارشهای مورد تایید کم باشد بسیار ضروری و تعیین کننده خواهد بود. پر واضح است که این گزارش فقط به نتیجه گیریهای نجومی و رصدی میپردازد و از مسائل شرعی سخنی در آن نخواهد رفت چرا که نتیجه گیری و تعیین حکم شرعی از این رصدها و گزارش تحلیلی کارشناسان ، از جمله ی اختیارات ولی فقیه و مقام معظم رهبری است.

 

 

 

وقتی مسئولین ستاد برای آخرین بار ( و پیش از ارائه گزارش نهایی ) نظر بنده را جویا شدند ، بنده توجه آنان را به رصد انجام شده در مارچینان جلب کردم ؛ رصدی که در آن رویت هلال در روز با دوربین دوچشمی ساده ی 15x70 انجام شده بود. عرض کردم که این گزارش میتواند ثابت کند که در صورت وجود شرایط جوی مشابه ، هلال ماه با همین دوربین در تهران و حتی نقاط شمالی تر کشور هم قابل رویت بوده است. نظرات سایر کارشناسان محترم نیز اخذ شده بود. دقایقی بکندی میگذشت. در این دقایق چند بار دیگر هم پرسشهایی مطرح گردید که توسط کارشناسان به آن پاسخ داده شد. و بلاخره خبر خوشی که در انتظار آن بودیم را شنیدم ؛ حلول ماه شوال برای مقام معظم رهبری ثابت شده و فردا عید فطر است....

 

 

شور و هیجان زایدالوصفی در ستاد حکمفرما شد و همه شادمان از اینکه نتایج یک سال زحمت آنان نتیجه داده و کامشان شیرین از لذت موفقیت شده است. با برگشتن مسئولین محترم ستاد از محضر مقام معظم رهبری ، خبر شادی آفرین دیگری نیز دریافت کردیم که حاکی از توجه ویژه مقام معظم رهبری به نظرات کارشناسان و نتایج فعالیت رصدگران ستاد استهلال است. 

 

 

 

ساعت 23:00 آماده برگشتن به اصفهان شدم. فرصتی برای دیدن بستگانم نداشتم. تلفنی از آنان پوزش خواستم. همچنین در نزدیک بهشت زهرا از روح پدرم هم پوزش خواستم که در این سفر نتوانستم بر مزار آن عزیز سفر کرده حاضر شده و عرض ادب کنم. 

 

 

 

آثار خستگی آرام آرام در وجودم پدیدار شده بود. حدود 5 ساعت رانندگی در پیش داشتم. چشمانم خسته بود و به زحمت آن را باز نگه میداشتم. یکبار برای بنزین زدن و خریدی مختصر در ابتدای اتوبان کاشان توقف کردم. اما این توقف هم کارساز نبود. در فاصله ی 60 کیلومتری اصفهان ، برای لحظه ای پشت فرمان خوابم برد. این را از آنجا متوجه شدم که سرم ناگهان پایین افتاد و از خواب پریدم. خوابی در حد چند ثانیه بود اما فوق العاده خطرناک. با اینکه هوا سرد بود اما شیشه را پایین دادم تا سرما مانع خواب آلودگی بیشترم شود.

 

 

 

در بین راه به حرفهای مجری برنامه ماه خدا فکر میکردم ؛ " همسایگان خدا  ؛ آنانکه با خلایق مهربانند ". پس از عبور از آخرین ایستگاه عوارضی و در ساعت 03:20 بامداد ، ماشینی را دیدم که در یک پیچ تند متوقف شده و سرنشینان آن درخواست بنزین دارند. توقف کردم . از من میخواستند تا یکی از آنان را به پمپ بنزین بعدی ( در فاصله 3 کیلومتری ) برسانم. قبول کردم و با او همراه شدم. وقتی به پمپ بنزین رسیدیم به او گفتم اگر بخواهی این مسیر را در این وقت و زمان برگردی خیلی معطل خواهی شد ؛ می مانم تا شما را برگردانم. وقتی او را دوباره برگرداندم خیلی واضح و روشن میتوانستم آثار رضایت را در چهره ی او و در قلب خود ببینم. و باز این کلام زیبا در ذهنم نقش بست ؛ همسایگان خدا...... چقدر راحت میشود خود را به همسایگی خدا رساند.......

 

 

 

خدایا ؛ تو را شکرگذارم که به این بنده ی کمترین خود اجازه دادی میهمان سفره ی پر برکت ماه رمضانت شود ؛ ماهی که به خود تو تعلق دارد. خدایا مرا یاری ده تا تاثیرات مثبت ماه رمضان را آنقدر در وجودم نگاه دارم تا یا به دیدار تو بشتابم و یا ماه رمضان دیگری را درک کنم. خدایا مرا یاری ده تا با خلق تو مهربان باشم ؛ زیرا همسایه ای بهتر از تو برایم نیست..... آمین یا رب العالمین

 

antibiotic for chlamydia phuckedporn.com what is chlamydia symptoms
why do i cheat on my boyfriend blog.perecruit.com i just cheated on my boyfriend
why do i cheat on my boyfriend go i just cheated on my boyfriend
help i cheated on my boyfriend i want to cheat on my boyfriend i think my boyfriend cheated on me
wifes cheat thesailersweb.com i cheated on husband
when your husband cheats boomasontennis.com husband cheat
how to catch a cheat how to cheat wife why do wife cheat on husband
married affairs sites read wife who cheated
what makes a husband cheat affair dating sites women who cheat on husbands
women who love to cheat faithwalker.org most women cheat
rite aid picture coupon open free coupons printable
abortion methods abortion pill abortions in nyc
viagra free coupon go coupons free printable
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
viagra cheap online http://viagraforsaleuk1.com where to buy viagra online
coupons for prescriptions codesamples.in coupons for prescriptions
cialis coupon 2015 blog.suntekusa.com free cialis coupons
lilly cialis coupons coupons for drugs free cialis coupon
ibuprofen fieber go ibuprofen nebenwirkungen
cialis discount blog.ruleof3.ae cialis walgreen coupon
amoxicillin nedir amoxicillin al 1000 amoxicillin
abortion history read abortion clinics in md
cialis prescription coupon open cialis manufacturer coupon 2016
concorde tymejczyk.com concord wanderer
thyrax kopen thyrax duitsland thyrax duotab prijs
discount coupons for prescriptions prescriptions coupons printable coupons for cialis
trialect america trialect america trialectica del espacio
cymbalta 60 cymbalta 60 cymbalta
coupon for cialis cialis coupons printable prescription drugs coupons
nootropil cena sporturfintl.com nootropil review
cialis manufacturer coupon 2016 prescription coupon prescriptions coupons
new prescription coupon coupons for prescription drugs prescription drug coupons
amoxicillin nedir amoxicilline amoxicillin dermani haqqinda
voltaren ampul zygonie.com voltaren ampul
voltaren patch choice-cottages.co.uk voltaren jel
voltaren patch choice-cottages.co.uk voltaren jel
priligy thailand priligy priligy resepti
abortion price post abortion pill abortion pill clinics in houston
addyi fda addyi addyi menopause
prescription discount coupons cialis coupons and discounts cialis coupons and discounts
abortion pill alpinmontservis.cz definition of abortion pill
nootropil review nootropil cena nootropil review
what is abortion pill first trimester abortion pill free abortions
acetazolamide spc acetazolamide spc acetazolamide migraine
abortion pill cost abortions facts 2nd trimester abortion pill
abortion pill price arborawning.com early abortion pill options
second trimester abortion abloomaccessories.com cheap abortion pill clinics
abortion pill online abloomaccessories.com teenage abortion pill
voltaren blog.griblivet.dk voltaren krem fiyat
coupons for prescriptions coupon prescription cialis coupons 2015
amoxicillin antibiyotik fiyat aegdr.org amoxicillin 1000 mg
types of abortion pill how much are abortions abortion pill is murder
rx coupon rx pharmacy coupon free with coupons
the weeks of pregnancy problems during pregnancy early termination pregnancy pill
pregnancy medication want an abortion pregnant pregnant pregnant
vermox pret vermox prospect vermox
the abortion pill abortion pill late term abortion pill
duphaston tablete za odgodu menstruacije duphaston tablete za odgodu menstruacije duphaston forum
clomid proviron clomid testosterone clomid testosterone
vermox doziranje news.hostnetindia.com vermox tablete doziranje

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)

گزارش شماره 2 مربوط به رصد هلال شامگاهی شوال سال 1429
گزارش دهنده:

گزارش شماره 3

گزارش دهنده : آقای سید کمال حسن دخت

ایشان با استفاده از دوربین دوچشمی70*50 توانسته اند هلال را دقایقی قبل از غروب خورشید و با استفاده از کمک سیاره زهره شکار نمایند

گزارش شماره 2

گزارش دهنده : آقای محمد سلطان الکتابی

 

On October the 2nd I was in desert of Mesr that is situated in easth of Esfahan province. I took the shots after sunset..

 

 

گزارش شماره 1

گزارش دهنده : آقای علیرضا بوژمهرانی

 

Topocentric and local time values from "Moon Calculator" (Refrac off)

: File name: amehrani oct 1, 2008-new-2.jpg

 Date: October 1, 2008 (Mehr 10, 1387)

 Location: Fereydan, Esfahan, Iran (33� 15.16' N 50� 05.13' E , 2264m from sea level)

 Time: 18:17 LT (14:47 UT)

Moon Alt: 4� 03' 05"

Sun Alt: - (5� 38' 32")

 Elongation: 26� 39' 20"

Rel Azi: - (24� 51' 46")

Moon Width: 1.60'

 Moon Phase: 5.47%

Moon Age: 54h 35m after conjunction

 

 Camera: Digital camera (Sony DSC H9)

 Focal Length: 77mm

F-Number: F/4.5

ISO Speed: ISO-80

 Exposure Time: 1/8 sec

 Observer & Photographer: Alireza Mehrani

 

 

women love to cheat unfaithful spouse I cheated on my girlfriend
how many women cheat on husbands black women white men married affairs sites
home std testing link test for chlamydia
my girl friend cheated on me femchoice.org percent of women that cheat
how women cheat link my boyfriend cheated on me quotes
reasons why women cheat on their husbands open how do i know if my wife cheated
coupons for walgreens pharmacy coupons free discount card for pharmacy
tadalafil 80mg open deltasone 5mg
lisinopril and rash open lisinopril and rash
online buy viagra viagra for sale uk effect viagra
drug discount coupons discount prescription drug cards online cialis coupons
drug discount coupons prostudiousa.com online cialis coupons
cordarone loading cordarone marevan cordarone hjertemedicin
presenter mha.dk present progressive
amoxicillin nedir airascatering.com amoxicillin
abortion clinics houston tx go abortion pics
coupons for cialis printable alexebeauty.com transfer prescription coupon
extracelular estrace crema estrace mexico
printable coupons for cialis edenvalleykent.org cialis free sample coupons
cialis online coupon discount coupons for cialis coupon for cialis
pros and cons of abortion buy abortion pill abortion pill facts
amoxicillin accuton.com amoxicilline
losartankalium teva 50 mg ibrahimbayir.com.tr losartankalium krka
vermox prospect vermox vermox
parkemed 1000 parkemed 250 parkemed saft
clomid tapasztalatok clomid proviron pct clomid
coupon for cialis adlerhohenems.com prescription drugs coupons
buy abortion pill buy abortion pill abortion pill video
cialis prescription coupon steadfasttraining.co.uk cialis coupons online
prescriptions coupons cialis coupons free coupons for prescriptions
the cost of abortion aictmkulahospital.org different types of abortion pill
acetazolamide sivuvaikutukset acetazolamide symptoms acetazolamide pka
viagra viagra online viagra prodej
lilly cialis coupons cialis free sample coupons cialis coupons 2015
abortion price post abortion pill abortion pill clinics in houston
how do abortion pill work against abortion pill teen abortion pill
addyi fda addyi addyi menopause
abortion pill alpinmontservis.cz definition of abortion pill
cialis savings and coupons lilly cialis coupon free printable cialis coupons
pro choice abortion pill teen abortion pill cheap abortion pill
what is abortion pill bangzontheweb.com free abortions
what is abortion pill facts about abortion pill free abortions
coupon for prescription manufacturer coupons for prescription drugs prescription drugs coupons
voltaren krem fiyat karensmith.us voltaren
cialis prescription coupon coupons for prescription drugs prescriptions coupons
abortion clinics in liverpool amres.nl dilatation and curettage video
online couponing sites discount grocery coupons free coupon sites printable
viagra torta viagra cena viagra kamagra cialis
cialis coupons free prescription coupon cialis discounts coupons
when is it too late to get an abortion pill abortion pill side effects pro choice abortion pill
cost of abortions achi-kochi.com abortion pill definition
strattera discount coupon discount code for strattera strattera manufacturer coupon
the abortion pill the abortion pill cost late term abortion pill

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)

گزارش شماره 3 مربوط به رصد هلال شامگاهی شوال سال 1429
گزارش دهنده:

 

 

رصدگاه:مارشينان(32 در جه و 52.751 دقيقه شمالي – 52 درجه و 23.957 دقيقه شرقي)

رصدگران:عباس احمديان،احمدرضا کريمي،داريوش ذوالفقاري راد،محمد مهدي فاتخي،پويان ابراهيمي،محمد پاکروان،علي منصوري و محمد سلطان الکتابي

 
 


تاريخ رصد:سه شنبه نهم مهر 1387

تجهيزات:دوربين هاي دوچشمي 120*20،80*20 دو دستگاه،70*15 . 110*20،تلسکوپ 8 اينچ ويکسن متعلق به انجمن اختروش ايران همراه با وسايل جانبي و چندين دوربين عکاسي ديجيتال

غروب محاسباتي خورشيد:17:46

وضيت افق:وجود بيش از يک درجه افق منفي تقريبا از هر سمت

وضعيت جوي:بي نظير!

مشروح گزارش:

روز دوشنبه دقايقي قبل از غروب خورشيد با استقرار در فضاي داخلي ايستگاه فرستنده ، طي نشستي با اعضاي گروه ،روش شکار هلال و نحوه کار با هر کدام از دوربين ها را مورد بررسي قرار داديم . من پيشنهاد دادم حرکت سياره زهره را بررسي کنيم و با توجه به اينکه زهره مي توانست به دقت محل عبور هلال را نشان دهد ، دوربين هاي دوچشمي را پس از غروب روز دوشنبه با استفاده از سياره زهره در موقعيتي که فرداي آن روز هلال از آن مختصات عبور مي کرد، قفل کنيم.

به اين ترتيب هنگام غروب ، براي يافتن موقعيت مناسب جهت استقرار دوربينها و تلسکوپ از محوطه داخل ايستگاه خارج شديم.خورشيد يک درجه پايينتر از افق صفر در غبار محو شد.اينک منتظر بوديم تا سياره زهره را در سه موقعيت شکار کرده و دوربين ها را در آن مواضع قفل کنيم.

دوربين 120*20 در موقعيتي قفل شد که بتواند هلال را نيم ساعت قبل از غروب خورشيد شکار کند؛

دوربين 80*20 در مکاني که هلال را 15 دقيقه قبل از غروب خورشيد به دام اندازد

و دوربين 70*15 براي لحظه غروب خورشيد.

به اين ترتيب روز دوشنبه ساعتي پس از غروب خورشيد پس از استفاده از سياره زهره براي شکار هلال شوال ،دوربين ها را رها کرده و براي صرف افطار به داخل محوطه رفتيم؛به اميد اين که اين دوربين ها که از نظر دقت و اپتيک بسيار ايده آل بود،فردا بتواند در رويت هلال ما را ياري کند. اين آخرين روزي بود که ما در ماه مبارک رمضان توفيق روزه داري داشتيم.پس از صرف افطار به اتفاق آقاي احمديان مشغول برنامه ريزي براي کار با تلسکوپ 8 اينچ شديم.

اشاره مي کنم که اين تلسکوپ فاقد سيستم هدايت و حتي فاقد باطري بود.آقاي احمديان با استفاده از يکي از ستارگان نسبتا پرفروغ اسمان ،تلسکوپ را در موقعيتي قفل کرد که فردا هلال در ساعت 15:11 وارد ميدان ديد آن شود.به اين ترتيب آماده کردن تلسکوپ نيز با موفقيت انجام شد ؛

آقايان فاتحي و ابراهيمي که عکاسان حرفه اي گروه بودند مشغول عکاسي از آسمان شدند که حاصل آن تصاوير زيبايي است که قبلا مشاهده کرده ايد(تصاویر در ذیل گزارش قابل مشاهده است).آقايان فاتحي و ابراهيمي و احمديان تا صبح بيدار بودند ولي من ترجيح دادم براي استراحت در يکي ار اتاق هاي ايستگاه که ويژه ميهمانان بود بروم .من پس از چند ساعت استراحت در ساعت 4 صبح از خواب بيدار شدم تا صحت و دقت دوربين هاي دوچشمي را به دقت بررسي کرده و در صورت لزوم اصلاح کنم .هر کدام از سه دوربين را با چند ستاره مختلف تست زدم و مطمئن شدم که اين دوربين ها بي نقص و کاملا دقيق تنظيم شده است.

پس از طلوع خورشيد همه دوستان خوابيدند و حدود ساعت 10 همه بيدار شدند.وقتي بيرون از محوطه رفتيم شاهد آسماني آبي و جوي بسيار آرام ،همراه با وزش نسيمي ملايم بوديم.آنقدر هوا ايده آل بود که آقاي احمديان به من پيشنهاد داد تا يکي از دوربين هاي دوچشمي را از دور خارج کرده و براي رويت زود هنگام در پيش از ظهر از آن استفاده کنيم ولي من در ابتدا قبول نکردم و گفتم بهتر است طبق برنامه ريزي قبلي عمل کنيم و فعلا کاري با دوربين ها نداشته باشيم ، در نهايت پس از اصرار آقاي احمديان و با توجه به اين که شرايط جوي بسيار ايده آل و بي نظير بودمتقاعد شدم تا دوربين 70*15 را از سه پايه جدا کرده و براي امتحان رويت در روز در حوالي ظهر در اختيار آقاي احمديان قرار دهم.آقاي احمديان دقايقي قبل از ظهر شرعي جستجوي هلال را با دوربين 70*15 آغاز کرد و به دنبال موقعيت خوب و پناه آوردن به سايه اي مناسب چند بار جا به جا شد .

 پس از اين که نماز ظهر را خواندم به آقاي احمديان ملحق شدم و به ايشان کمک کردم تا در ميان صخره هاي نا هموار به گونه اي پاي خود را به زير سه پايه ببرد و در پشت دوربين مستقر شود تا شرايطي بهتر و پايدارتر پيدا کند.پس از چند دقيقه در ساعت 13:01 آقاي احمديان اعلام رويت نمود و چند دقيقه هلال را ديد.

سپس هلال را مرکز ميدان ديد قرار داد تا من هم ببينم ولي من نمي توانستم ببينم.اين دو دليل مي توانست داشته باشد ؛يا فوکوس چشم من و آقاي احمديان اندکي متفاوت بود يا به علت وجود قسمتي از کابل ها و قطعات دکل فرستنده در ميدان ديد ،چشم من به جاي هلال بر روي آن قطعات فوکوس مي شد.آقاي احمديان از اينکه من هلال را نمي ديدم عصباني شده بود و فرياد مي زد.بالاخره من با تمرکز زياد پس از چند بار تلاش در ساعت 13:25موفق به رويت هلال شدم و بعد از پيدا کردن هلال، رويت را براي چند دقيقه ادامه دادم .

بار ديگر آقاي احمديان آمد و هلال را ديد، دوباره من هم آمدم و هلال را ديدم و رويت را آنقدر ادامه دادم که آقاي احمديان گفت بس است!چقدر مي بيني؟گفتم مي خواهم حسابي ببينمش تا هيچ شکي نداشته باشم و به همه بگويم چند دقيقه هلال را ديده ام .در اين هنگام من و اقاي احمديان و راننده خودرو وزارت راه در کنار دوربين بوديم و بقيه دوستان داخل محوطه بودند ، من نيز به داخل محوطه رفتم و به آقاي فاتحي و ابراهيمي گفتم هلال آماده است، بفرما رويت!که آقاي قاتحي حدود 13:45 هلال را ديد ولي آقاي ابراهيمي موفق به رويت هلال نشد.

خبر رويت را به اطلاع دفتر مقام معظم رهبري(مد ظله) رساندم و مشغول چند تماس تلفني شدم .در آن هنگام تصميم گرفتيم اندکي به چشم خود استراحت دهيم ؛لذا رويت با 70*15 را رها کرديم و براي استراحت به محوطه ايستگاه رفتيم.ساعتي بعد آماده شديم تا براي رويت هلال که قرار بود ساعت 15:11 وارد ميدان ديد تلسکوپ شود به کنار ايستگاه رفتيم.

آقاي احمديان پشت تلسکوپ مستقر شد و درست در همان زمان اعلام رويت نمود و اعلام داشت که هلال خيلي سخت ديده مي شود و رويتش اصلا قابل مقايسه با رويت با دوربين 70*15 نيست. چرا که با 70*15 خيلي راحت تر ديده بود.ايشان هلال را وسط گذاشت تا من هم براي رويتش تلاش کنم ولي هر چه سعي کردم نتوانستم هلال را تشخيص دهم و پس از آن نيز ترجيح دادم ديگر براي رويت با تلسکوپ تلاش نکنم ؛ از طرفي قبلا رويت هلال برايم ثابت شده بود و از طرف ديگر مسئوليت هاي مهم ديگري داشتم.آقاي فاتحي هم به پاي تلسکوپ آمد. آقاي احمديان هلال را وسط ميدان ديد تلسکوپ گذاشت و آقاي فاتحي هم موفق به رويت هلال شد .ياد آوري مي کنم تلسکوپ مجهز به موتور ردياب نبود و آقاي احمديان با هنرمندي و استادي خود هلال را به صورت دستي دنبال مي کرد که بسيار قابل تحسين است.رويت هلال بازهم ادامه پيدا کرد . در حدود ساعت 16 گروه دوم رصدگران به ما ملحق شدند .آقايان احمدرضا کريمي،داريوش ذوالفقاري راد،محمد پاکروان و علي منصوري به همراه يک دوربين 110*20 و 80*20 و دوربين هاي عکاسي.

طبق برنامه ريزي قبلي آقايان منصوري و پاکروان آماده شدند تا براي رويت هلال با دوربين هاي دوچشمي اقدام نمايند.آقايان کريمي و ذوالفقاري راد به پاي تلسکوپ رفتند و پس از اين که آقاي احمديان هلال را وسط ميدان ديد قرار داد و آقايان کريمي و ذوالفقاري به ترتيب در 4:35 و 4:38 از پشت فيلتر نارنجي هلال را ديدند. پس از اعلام رويت هلال توسط آقايان كريمي و ذوالفقاري آقاي كريمي تصميم گرفت از اين هلال باريك عكسبرداري كند.

 ايشان با استفاده از مبدل عكاسي دوربين ديجيتال و به روش تلسكوپي چشمي 25 ميلي متر را در مسير دوربين ديجيتالي نيكون كولپيكس 4500 قرار دادند . از آنجاييكه اين هلال فوق العاده باريك بود و در مسير پالايه نارنجي رنگ هم وجود داشت كار تماشاي آن از طريق مونيتور دوربين سخت بود.

آقاي كريمي از آقاي احمديان خواست كه سعي در فوكوس تصوير نمايد اما ايشان موفق نشد با توجه به فقدان موتور ردياب تلسكوپ هر لحظه امكان از دست رفتن هلال وجود داشت لذا تصميم گرفتيم عكاسي را انجام و سپس از تكنيكهاي پردازش تصوير استفاده كنيم در عكس هاي اوليه متوجه خرابي تصوير آيينه ثانويه تلسكوپ شديم لذا يكبار ديگر هلال را در مركز تصوير قرار داده و سپس آقاي كريمي با زوم مناسب و داشتن تجربه هاي قبلي كه خوشبختانه با تلسكوپ 8 اينچ ويكسن داشتند موفق شدند عكس هاي تهيه كنند كه پس از پردازش تصويرها ، ايشان خبر خوشحال كننده ثبت عكس رويت هلال را به من رساندند. آقای احمديان نيز چند بار برای عکاسی از هلال تلاش نمود که بعدا در برخی از آن تصاوير هلال ظاهر شد.

اما در طول مدت مکث ماه بار ديگر آقاي احمديان ساعت 5:53 هلال را رويت نمود تا پرونده رويت هلال در شب عيد سعيد فطر بسته شود. اين در حالي بود که هلال با هيچيک از دوربين هاي دوچشمي که قرار بود در دقايق قبل از غروب ،هلال را شکار کند رويت نگرديد.لازم به ذکر است در آن روز هوا بسيار آرام و ملايم بود،به طوري که ملحفه اي که روي دوربين هاي دوچشمي انداخته بوديم تا در اثر تابش آفتاب داغ نشود از روي دوربين ها تکان نخورد.

 

چند نکته از حاشيه اين برنامه رصدي:

ابتدا لازم مي دانم بابت تاخير در ارسال گزارش فارسي از همه سروران عزيز پوزش بخواهم.ولي اين را خاطرنشان مي کنم که اين روز ها به علت کسالت و گرفتاري زياد که عمدتا مربوط به رويت هلال شوال بود به زحمت مجالي براي تمرکز ، تفکر و دست به قلم شدن ،دست مي يافت.

هر چند رويت هلال شوال در غروب روز سه شنبه به پايان رسيد ولي هنوز که هنوز است بنده ،آقاي احمديان ،آقاي کريمي و آقاي ذوالفقاري راد شديدا درگير حواشي اين هلال هستيم.در روز عيد فطر آن چنان در گير آماده کردن گزارش انگليسي و پردازش و ويرايش تصاوير بوديم که مانند روز هاي ماه مبارک رمضان فرصتي براي صرف صبحانه و ناهار دست نيافت.

همچنين بعضي از دوستان به شدت انتقاد داشتند که چرا گزارش به صورت انگليسي ارائه شد؟ در پاسخ اين سروران بايد بگويم لازم بود خلاصه اي از اين گزارش بسيار مهم ،سريعا به زبان بين المللي ارائه شود تا براي سايت هاي مهم رويت هلال دنيا که برخلاف سايت هاي داخلي سريعا به روز مي شوند ارسال شود . نيز لازم بود يک گزارش فارسي و با ذکر جزئيات بيشتر جهت اطلاع سروران عزيز تقديم گردد که هم اکنون اين امر محقق شد.همينجا از تلاش دلسوزانه آقايان کريمي،ذوالفقاري راد و احمديان براي همکاري دلسوزانه در تهيه گزارش هاي فارسي و انگليسي صميمانه تشکر مي کنم.

بنده از هفته ها قبل از اين برنامه رصدي، برنامه ريزي کرده بودم تا براي رويت هلال شوال به رصدخانه دانشگاه کاشان واقع در کهن باغ شهر ايران ، نياسر بروم تا به همراه آقاي مهندس صفايي ،خود را براي استهلال آماده کنم و از هلال صبحگاهي کار را شروع و با رديابي و عکاسي هلال در روز کار را ادامه دهم.به اين ترتيب ازسه هفته قبل با تهيه بليت کاشان سفر خود را قطعي کردم تا اين که در تاريخ 5/7/87 در جلسه اي که به حضور اعضاي ستاد استهلال استان اصفهان برگزار شد بر خلاف ميل باطني خود و براي احترام به سروران و حاضران جلسه ، مسئوليت سرپرستي گروه رصدي مارشينان را عهده دار شدم .

 يکي از ايده آل هايي که درارتباط با اين برنامه در ذهن خود ترسيم کرده بودم انتخاب رصدگاهي بود که يک رصدگر حرفه اي در آن بتواند هلال را هم در روز و هم به هنگام غروب خورشيد و در مدت مکث هلال رويت کند که خوشبختانه در اين برنامه به همت آقاي احمديان به اين مهم دست يافتيم.

خوشبختانه حوالي ساعت 12:30 روز سه شنبه هنگامي که با دوربين 70*15 مشغول تلاش براي رويت هلال بوديم ، جناب آقاي صفايي از نياسر تماس گرفتند و خبر شيرين رويت هلال در رصدخانه دانشگاه کاشان را به اطلاع بنده رساندند.بنده از اين فرصت استفاده مي کنم و اين موفقيت را که يک ماه پس از توفيق در رويت هلال رمضان در روز يکشنبه دهم شهريور به دست آوردند را به ايشان تبريک گفته و براي ايشان آرزوي سلامتي و پيروزي مي کنم.اين نکته را نيز ياد آوري مي کنم که ايشان بنا به دلايلي تصميم داشتند براي فارغ شدن از حواشي رويت هلال(که در ابتداي ماه رمضان گريبانگيرش شدند) ،ديگر تلاشي براي رويت هلال شوال نداشته باشند ولي بنده با اصرار و خواهش زياد و با متذکر شدن اهميت علمي اين رصد ، ايشان را راضي کردم که يک بار ديگر براي رويت هلال اقدام نمايند.

در اينجا يک تشکر ويژه دارم از جناب آقاي مهندس خسرو جعفري زاده که با به روز رسانی گزارش ويژه هلال رمضان در نياسر در پايگاه خبري آسمان شب ايران ، به اطلاع رساني در مورد اين برنامه رصدي کمک شاياني نمودند و از اين بابت که بسياري از کارشناسان در مقابل اين رويت ،سکوت مطلق اختيار کردند و پايگاه هاي خبري رويت هلال از به روز رساني و کوچکترين پاسخي در برابر آن(حتي غير رسمي و بسيار کوتاه)خودداري نمودند اظهار شگفتي مي کنم.

يکي از مواردي که در اين برنامه رصدي ،براي خيلي از عزيزان عجيب و باورنکردني بود رويت هلال با جدايي 13 درجه ، ساعتي پس از ظهر آن هم با دوربين 70*15 بود؛ باور بفرماييد تا قبل از آن روزاگر کسي چنين ادعايي مي کرد براي ما نيز باورنکردني بود.به همين علت من سعي کردم آنقدر هلال را با دوربين 70*15 ببينم که جاي هيچ شبهه اي باقي نماند.

تعبيري که براي برخي از سروران به کار بردم اين بود که آنقدر هلال را ديديم که از ديدنش سير و خسته شديم.قطعا اين رويت ميتواند به اصلاح معيار های رويت هلال کمک کند، چرا که خوشبينانه ترين معيار ها نيز رويت اين هلال را در چنين شرايطی محال دانسته اند.

همچنين رويت هلالي با مکث 16 دقيقه، پس از غروب خورشيد ، رکوردي از نظر کمترين مکث به حساب مي آيد که آقاي احمديان اين رکورد را در اختيار گرفت.

اينجا لازم است ضمن عرض پوزش چند ايراد موجود در گزارش انگليسي را اصلاح کنم:

1- آقاي احمديان در مدت مکث هلال در کنار تلسکوپ تنها بود و به تنهايي هلال را ديد و آخرين رويت آقاي کريمي دقايقي قبل ار غروب بود.

2-روش عکاسي از هلال آفوکال نبود و عکاسي از هلال به روش تلسکوپي و با استفاده از مبدل عکاسي بود.

يکي از مشکلات ما در رصدگاه مارشينان، صعب العبور بودن مسيري بود که لازم بود پس از خروج از محوطه ايستگاه براي رسيدن به دوربين ها طي شود. دوستان حاضر در رصدگاه ده ها مرتبه اين مسير را طي کردند و ابزار سنگين را در اين مسير جابه جا نمودند.

بنده هم به لحاظ سن و هم تجربه در مقام شاگردي سروران عزيز حاضر در مارشينان بودم ولي اين عزيزان با پيروي و احترام به تصميمات بنده، من را خجالت زده کردند.از اين فرصت براي تشکري ويژه از همه افراد حاضر در اين برنامه رصدي استفاده مي کنم و دست بوس همه آنها هستم.از آقاي احمديان که سنگ تمام گذاشتند و در اين برنامه نقش محوري ايفا کردند.از آقاي کريمي که با حضور، رويت و عکاسي استادانه از هلال نتيجه اين رصد را تکميل نمودند .از آقاي ذوالفقاري راد که تلاش بي وقفه اي در راستاي آماده سازي گزارش ها و ويرايش تصاوير داشتند.از آقاي ابراهيمي و فاتحي که به عنوان عکاسان گروه فوق العاده عمل کردند و زيباترين لحظات اين رصد را ثبت نمودند.از آقايان پاکروان و منصوری بابت تمامي زحماتي که در اين برنامه رصدي کشيدند.جناب آقاي مهندس شيخان سرپرست سايت صدا و سيما که صميمانه ما را ياري دادند،پرسنل داخل سايت که به گرمي از ما پذيرايي نمودند ، رانندگان و ديگر عزيزاني که ما را در رسيدن به اهدافمان کمک کردند.

و با سپاس از سروران عزيز حضرت حجةالاسلام والمسلمين صالحيان ، حضرت حجةالاسلام والمسلمين سيد رضا قلمکاريان اصفهانی و آقايان سيد محسن قاضی مير سعيد، عليرضا بوژ مهرانی ، سيد رضا منجمی و متشکريم از اداره کل وزارت راه استان اصفهان ،مرکز آموزش نجوم حضرت آيت الله اديب اصفهان،مؤسسه نجوم و علوم اسلامی و همه عزيزان ، نهاد ها ، ارگان ها و سازمان هايي که با ما دلسوزانه همکاری نمودند.

 

 

زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست، هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود، خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد...

محمد سلطان الکتابی

17/7/1387

 

Shawwal observation report


Location:Marshinan,Esfahan,Iran( 32:45 N, 52:23 E)
Time zone: 3.5
Elevation: 3300m
Date:Tuesday, Sep 30
th 2008
Members of the group: Mohamad Soltanolkottabi, Abbas Ahmadian,Ahmadreza Karimi, Daryush Zolfaghari Rad,Mohamad Pakravan, Puyan Ebrahimi, Ali Mansuri & Mehdi Fatehi

  

Apparent Sunset: 17:46
Instruments: R200SS Vixen 8 inch Telescope,15*70 binoculars , 20*80 binoculars (2) , 20*120 binoculars,20*110 binoculars
Atmosphere: Superb ,a very nice blue sky!

Elongation at the first observation time :13 D

Explanation :

Our group consisted of two teams. The first team went to Marshinan on Sep 29th before Sunset. The members were : Mohamad Soltanolkottabi, Abbas Ahmadian , Puyan Ebrahimi & Mehdi Fatehi. We arrived at Marshinan 1 day earlier to adjust our binoculars & telescope for moonsighting on 30th . we used astronomical objects to lock our instruments on several positions where the new crescent would cross on the 30th.

We were sure that the crescent would pass through the 20*120 binoculars, 30 minutes before Sunset , through the 20*80 ,15 minutes before Sunset & through the telescope at 15:11 on Tuesday.

We also used a 15*70 to look for the crescent on the 30th during the day. Finally Mr. Ahmadian found it via the relative altitude & relative azimuth of the Moon.
The first observation occured at 13:01 by Abas Ahmadian , The second at 13:25 by Mohammad Soltanolkottabi & The third at 13:45 by Mehdi Fatehi

This time we saw the crescent with the 15*70 binoculars , for a period of several minutes each

 

At 15:11 , as expected , Mr Ahmadian Saw the crescent through the Telescope , & Mr Fatehi saw it for the second time. After that we followed the moon & were able to see it several times. The other team arrived at Marshinan at 4pm with their 20*110 & 20*80 binoculars . Mr Karimi approached the telescope & was able to see the thin crescent at 4:35 & then Mr. Zolfaghari Rad also could see it for a few minutes at 4:38

 

Mr Ahmadian & Mr Karimi tried to photograph the moon. Fortunately they were successful & they could take a number of pictures by a Nikon coolpix 4500 digital camera behind the telescope by the afocal method. These shots were taken at about 5pm.

 

I should say that observing the crescent became more difficult as its altitude decreased .It is interesting to mention that observing the crescent was considerably easier at 13:30 by the 15*70 binoculars than the observation with the telescope around sunset.

However Mr. Karimi & Mr. Ahmadian were able to see the crescent one more time after sunset at 5:53.(7 minutes after Sunset)

 

Unfortunately observing the moon by the 20*120 & 20*80 binoculars was not successful . we were sure that the crescent was in the field of view however it was not observable

 

 

 

 

 

 

antibiotic for chlamydia go what is chlamydia symptoms
unfaithful wives go how to know if wife has cheated
my spouse cheated on me now what link when your wife cheats
help i cheated on my boyfriend blog.linglinzhu.com i think my boyfriend cheated on me
wifes cheat robertsuk.com married men cheat
reasons why women cheat on their husbands robertsuk.com how do i know if my wife cheated
when your husband cheats site husband cheat
dating sites for married people open why people cheat in relationships
how to catch a cheat survivingediscovery.com why do wife cheat on husband
coupons for walgreens pharmacy nwwebdesigns.net discount card for pharmacy
discount prescriptions coupons mikemaloney.net viagra free sample coupons
discount prescriptions coupons prescription discount coupons viagra free sample coupons
new prescription coupon free discount prescription card free coupon for viagra
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
viagra cheap online http://viagraforsaleuk1.com where to buy viagra online
lilly coupons for cialis sporturfintl.com cialis coupon
viagra ersatz go viagra wirkung
metformin 850 click metformin 1000
cialis sample coupon free cialis coupon prescription drug coupons
cialis prescription coupon open cialis manufacturer coupon 2016
cialis prescription coupon ouralfreton.co.uk cialis manufacturer coupon 2016
printable cialis coupon cialis manufacturer coupon 2016 cialis savings and coupons
nitrofurantoin nitrofurantoin sirup nitrofurantoin dosage
adalat capsulas truonggiang.net adalat oros
discount card for prescription drugs amazonschools.com discount prescription cards
cymbalta 60 cymbalta 60 cymbalta
how much is an abortion pill abortion pills post abortion pill
clomid tapasztalatok clomid proviron pct clomid
prescription drug coupons thestickybeak.co.uk coupons prescriptions
coupons for prescription drugs cialis savings and coupons prescription discount coupon
prescriptions coupons cialis coupons free coupons for prescriptions
vermox cena vermox prodej vermox sirup
vermox cena vermox alkohol vermox sirup
cialis.com coupons cialis discount coupons online coupons for cialis 2016
voltaren ampul zygonie.com voltaren ampul
voltaren patch voltaren voltaren jel
voltaren ampul voltaren nedir voltaren nedir
lamisil pastillas lamisil comprimidos lamisil
lilly cialis coupons cialis free sample coupons cialis coupons 2015
neurontin 100 mg williamgonzalez.me neurontin 400
methods of abortion pill alpinmontservis.cz abortions facts
duphaston i ovulacija house.raupes.net duphaston i ovulacija
duphaston i ovulacija duphaston iskustva duphaston i ovulacija
cialis discount coupons online pristineschool.com prescription drugs coupons
nootropil review nootropil cena nootropil review
the abortion pill for abortion pill different types of abortion pill
pro abortion early abortion pill options late term abortion pill
abortion pill average cost of abortion after abortion pill
abortion clinics in liverpool amres.nl dilatation and curettage video
abortion pill cost abortion pill 2nd trimester abortion pill
medical abortion pill continentalnord.com abortion pills
viagra viagra recenze viagra koupit
amoxicillin amoxicillin 1000 mg amoxicilline
cost of abortions achi-kochi.com abortion pill definition
lamisil pastillas mcmurray.biz lamisil pastillas

لطفا با کلیک بر روی این قسمت ، در مورد این رصد اظهار نظر نمایید(0)