امروز دوشنبه 3 مهر 1396   مصادف با 3 محرم 1439   مطابق با (25/9/2017)
ورود اعضاء
  نام مدیـــر:
  کلمه عبور:
 
گزارش از مراسم رونمایی از جدیدترین کتاب استاد محمدرضا صیاد

در عصر پنج شنبه 1 تیر 1396 از جدیدترین کتاب استاد محمدرضا صیاد به نام روش پیش بینی وضع رویت هلال ماه در ایران با حضور علاقه مندان و چهره های مطرح تقویم و رویت هلال در سالن شیخ کلینی آستان حضرت عبدلاعظیم (ع) رونمایی شد.

در ابتدای نشست آقای احسان مهرجو ویراستار کتاب به بیان مسائل و مشکلات از مرحله تایپ تا چاپ کتاب پرداختند و ضمن معرفی فصول مختلف کتاب به دقت سنجی های استاد صیاد در مراحل مختلف اشاره داشتند و از نسخه های کم چاپ شده برای یافتن اشکالات احتمالی سخن به میان آوردند.

سپس با حضور حجت الاسلام و المسلیمن حاج آقا تقدیری ریاست محترم ستاد استهلال استان تهران و مرکز نجوم و علوم نوین آستان حضرت عبدالعظیم (ع) و سید محسن قاضی میرسعید رکورددار جهانی رویت هلال مراسم رونمایی از کتاب صورت گرفت و استاد کتابی را به رسم میزبانی به ریاست مرکز نجوم اهدا نمودند.

سپس استاد صیاد به بررسی ویژگی های علمی این کتاب پرداختند و ضمن معرفی شیوه ی کار استخراج و مراحل استخراج کار از سال 1388 تا تیر 1395 به بیان روش های مختلف استخراج تا رسیدن به روش گروه 70 نقطه ای پرداختند. ایشان ضمن اشاره به کتاب مهم دیگر خویش در رویت هلال با عنوان معیارهای طلایی به بیان ویژگی های منحصر به فرد آن اشاره فرمودند تا در آینده به مرحله چاپ برسد. ایشان در ادامه وضعیت رویت پذیری هلال شوال 1438 در پهنه ی ایران را برای روزهای شنبه و یکشنبه با استفاد از روش گروه 70 نقطه ای مورد بررسی قرار دادند.

در ادامه مهندس سید محسن قاضی میرسعید ضمن اشاره به آشنایی با استاد صیاد و ویزگی های شخصی و منحصر به فرد ایشان، به معرفی معیار فاز و ارتفاع و ویژگی های آن پرداختند و با بررسی چند هلال متفاوت در سایر معیارهای سوال هایی را در رابطه با نقص معیارهای رویت پذیری قبلی بیان فرمودند.

حجت الاسلام و المسلین تقدیری نیز در ادامه برنامه ضمن اهتمام به برگزاری این مراسم و تقارن آن با جلسه هماهنگی گروه های استهلال در استان تهران از تلاش های استاد صیاد و سایر علاقه مندان در مرکز نجوم تشکر فرمودند. ایشان واژه ی ماه جو و ماه یاب را به جای رصدگران هلال به کار بردند که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

بخش پایانی برنامه بررسی رویت پذیری هلال شوال 1438 در دنیا بود که علی ابراهیمی سراجی ضمن بیان خاطراتی از استاد صیاد از کار بر روی کتابی درباره ی تقویم تطبیقی ایران به کمک استاد صیاد سخن به میان آوردند. ایشان در ادامه به بررسی رویت هلال شوال و احتمال رویت هلال در روزگاه شنبه و بررسی مشخصات آن پرداختند و همچنین برخی از هلال های چالشی رمضان و شوال در سال های آینده از جمله رمضان 1440 را مورد بررسی قرار دادند.

مراسم با گرفتن عکس دسته جمعی و یادگاری اساتید بر کتاب های تهیه شده توسط علاقه مندان به پایان رسید.

در پایان امید است حمایت ها از اساتید و پژوهشگران برای چاپ کتب هایی مهمتر در آینده مورد توجه بیشتر قرار بگیرد.

در ادامه به گزارش تصویری برنامه که توسط آقای مجید مرزانی و علی ابراهیمی سراجی تهیه شده توجه فرمایید.

 

1