پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 7 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 23 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 27 ژانویه 2022 میلادی

توضیحات استــــاد قاضی میرسعید در خصوص سئوالات سری دوم

پاسخ رصدگران به سئوالات دوم استاد میرسعید

 سئوالات دوم استاد میرسعید

پاسخ استاد میرسعید در خصوص سئوال اول
پاسخ رصدگران به سئوال اول استاد میرسعید(قسمت اول)
سئوال اول استاد میرسعید

  

به نام خداوند جان و خرد
مقدمه:
از اساتيد بزرگوار و همچنين از پژوهشگران محترم كه مثل هميشه در كار جديدي به نام پرسش و پاسخ مشاركت كرده و نظرات ارزشمند خود را بيان مي فرمايند نهايت تشكر را داشته و قدردان تك تك انها هستم.
واقعا وقتي ميبينم در اين برنامه پرسش و پاسخ با دليل – مستندات علمي و اگاهانه بيش از دوازده پاسخ داشتم به خود مي بالم و نتيجه ميگيرم اين تلاشهايي كه انجام ميشود روزي بهره و ثمره خود را نشان خواهد داد و خستگي از تن ادمي نه تنها پرواز كه شور وشوقي جديد برجسم و روحمان حلول ميكند ، از ديگر عزيزاني كه در سراسر ايران به نام هاي مختلف نجومي و در بعضي از رصدها اسامي بسياري از انها را ميبينم ! درخواست ميكنم وارد اين مباحث شده و اگر فرصت ندارند يك ديد مختصري به ان بياندازند و اگر فكر ميكنند درست پاسخ ندادن به سوالي عيب است بايد عرض كنم خير نپرسيدن اشكال دارد ندانستن عيب نيست و اين نكته را هم عرض كنم دانستن و بيان نكردن بخشودني نيست.
اگر ميدانيم مطلبي درست است و انرا وارونه و يا با استدلالهاي بسيار ضعيف به خورد همديگر دهيم ديگر بايد فاتحه تحقيق – بررسي و علم دانش را خواند و بايك سنگ قبر كوچك ونوشتن سوره فاتحه انرا به اتمام رساند.
گاهي مطالبي مطرح ميشود كه از سرصدق و راستي است و به نظر ان فرد ان مطلب درست است و اگر بخواهيم بر ان خرده بگيريم مرتكب خطا شديم بايد با استدلال به ان پاسخ گفت نكات درست را پذيرفت و نكات اشتباه را بيان كرد ، گاهي مطلبي گفته ميشود كه نظر شخصي است مثل مطلبي كه جديدا در سايت گروه غيرحرفه اي رويت هلال ماه قرار گرفته و فردي نظري داده درست يا غلط ، ميتوان به تجزيه و تحليل ان پرداخت انجا نيز باب گفتگو باز است براي هر دو طرف ، گاهي مطالبي بيان ميشود كه هم علمي نيست و هم مغرضانه است سروته قضيه خلط مبحث است و اصلا مشخص نيست مبحث مورد نظر علمي است يا عناد شخصي به نظرم اين سومي را نبايد دست كم گرفت در اين چند سال اخير استاد صياد هم به من و هم به ديگر دانش اموختگانش اموخته كه در مقابل اين موج بايد ايستادگي كرد اين موج ميتواند بسيار مخرب باشد و حتي باعث شود عده اي از عزيزان خداي نكرده مرعوب شده و از مباحث علمي و تجارب رصدي و كلا از عرصه هلال ماه دور شوند كه متاسفانه عده اي گرفتار اين موضوع شده اند ، و در ان صورت است كه برميگرديم به مطلبي كه عرض شد فاتحه مباحث علمي گفتمان و گفتگو را بايد خواند و اين همان دغدغه اي است كه اساتيد و اغلب پژوهشگران هلال ماه دارند. 
و اما لازم ميدانم مجددا عرض كنم به دوستاني كه وقت ميگذارند و اينجانب كه شبانه روز در خدمت اين عزيزان هستم خرافات – تفكرات متعصبانه – جنجال – مطالب غير علمي و ... كوچكترين اثري در عزمي كه داريم نخواهد گذاشت و انشالله با كمك همين دوستان به راهمان ادامه خواهيم داد حتي اگرفقط يك نفر در اين مباحث شركت كند .
مطلب بعدي كه دوستان پيشنهاد دادند ثبت نام مجدد و عضو گيري از دوستاني است كه مايلند بطور جد در اين گروه عضو شوند نه به صورت اسمي چون الحمدالله بيش از دويست اسم و مركز و ستاد و غيره داريم ، به قول جناب مصدق به ميليونها ، هزاران ، يا صدها نفر نيز نيازي نيست 20 تا 30 عضو فعال كفايت ميكند و بعد از ان تشكيل كميته هاي مختلف و سپس تشكيل مركز پايش براي رصدهاي خودمان انشاءلله .
 
واما پاسخ پرسشها.
ابتدا بررسي 4 سوال اخر.
1- فرق مقارنه مكان مركزي با زمين مركزي چيست؟
2- چرا در بعضي مواقع در مقارنه مكان مركزي بعد از قران نيرين جدايي زاويه اي به جاي زياد شدن كم مي شود و در مكانهاي مختلف زمين يك اندازه نيست در صورتي كه در مقارنه زمين مركزي مقدار جدايي زاويه اي در تمام نقاط جهان به يك اندازه است و هر چه از مقارنه مي گذرد بر جدايي زاويه اي افزوده خواهد شد به عنوان مثال در مقارنه 30 مارس ماه اينده ؟
3- بر خلاف انچه كه در اذهان عمومي مطرح است چرا در خط استوا جز در چند روز خاص در سال خورشيد در ظهر در سمت الراس قرار ندارد يا به عبارت ساده به هنگام ظهر خورشيد عمود نيست ؟
4- چرا در خط استوا روز و شب در تمام مدت سال با هم برابر نيستند در صورتي كه قاعدتا مي بايستي اينطور باشد ؟
پاسخ سوال اول و دوم :
 همانطور كه اساتيد و پژوهشگران به درستي تجزيه تحليل كردند اينجانب بصورت ساده كه قابل درك براي تمام اقشار جامعه باشد نه فقط براي قشر خاصي مطالبي را به عرض ميرسانم.
 مقارنه زمين مركزي به مقارنه اي گفته ميشود كه مراكز سه جرم خورشيد – ماه – زمين در يك راستا قرار بگيرند اين حالت در فضا اتفاق مي افتد و يك لحظه هم بيشتر نيست در اين لحظه طول دايره البروجي ماه و خورشيد صفر است ، بعد از لحظه مقارنه ، ماه نو شروع ميشود و به تدريج و به حالت بطئي ماه از خورشيد فاصله گرفته و اصطلاحا ما ميگوييم جدايي زاويه ماه در حال افزايش است ، در مقارنه زمين مركزي به ندرت بعد از مقارنه جدايي زاويه اي كاهش پيدا ميكند و اگر هم پيدا كند بسيار جزيي و زمان ان در حد دقيقه است در صورتي كه درمقارنه مكان مركزي گاهي به چند ساعت نيز ميرسد ،ضمنا افزايش جدايي زاويه اي در تمام نقاط زمين به يك اندازه و در لحظه مقارنه نيز جدايي ماه از خورشيد در سرتاسر گره زمين برابر است و اين نشان ميدهد بزرگان و دانشمندان اين عرصه كه سالهاست در اين زمينه كار ميكنند به دقيق بودن مطلق مقارنه زمين مركزي واقفند و ميبينيم در هيچ جايي از دنيا ( البته مراكز علمي ) اسمي غير مقارنه زمين مركزي به ميان نيامده مگر در سايتي ، وب لاگي يا سخنراني كه انها نيز ازادند نظرشان را بگويند كما اينكه ما ميگوييم ، اما با اين تفاوت كه بياييم مستندات علمي خود را بيان كنيم بحث كنيم و اگر قانع شديم سال بعد و دوباره و سه باره...و هي تكرار مكررات ، اينها مطالبي نيست كه بخواهم در اين سطور مطرح كنم علاقه مندان و انهاي كه مايل هستند ميتوانند به ارشيو گروه غيرحرفه اي مراجعه و مباحثي كه در اين زمينه مطرح شده را مطالعه و قضاوت كنند.
در مقارنه مكان مركزي مراكز خورشيد و ماه را در نظر گرفته به جاي مركز زمين ناظر بر سطح زمين يا نقطه اي در سطح زمين را محاسبه ميكنند. و اما اشكال كار در چيست و چه اتفاقي در اين مقارنه خواهد افتاد؟
-1 فرض كنيد ميخواهيم بدانيم در لحظه مقارنه در دو شهر جداي زاويه اي هلال چقدر است ابتدا بايد شهر اول مثلا مشهد را محاسبه و بعد شهر دوم اهواز را مشخص ميكنيم چرا چون در سطح زمين اين محاسبه انجام مي پذيرد و اگر بخواهيم ان را جهاني كنيم و در تقسيمات بسيار بزرگ بايد هزاران مكان را براي رويت هلال ماه مشخص كرده كه اين كاراب در هاون كوفتن است و هيچ امتيازي را نداشته بايد چند هزار مكان را براي لحظه مقارنه مكان مركزي محاسبه كنيم در صورتي كه در كتاب هاي نجومي مثل استرونوميكال الماناك و غيره و حتي در نرم افزارهاي معتبر چنين چيزي نيست تماما مقارنه بر مبناي زمين مركزي است و درباره ان توضيحاتي نيز داده شده .
-2 اگر مقارنه مكان مركزي اشكال نداشت اعتدالين و انقلابين را نيز در سطح ميگرفتند نه در فضا انوقت ميديديم در كشورمان در شهري عيد نوروز شنبه ودر شهر ديگري يكشنبه مي بود و اگر كسي بخواهد اين دو مقوله را از هم جدا كند و بگويد اعتدالين چه ربطي به مقارنه دارد بايد دو كار اساسي را انجام دهد مطالعه بيشتر و تحقيق و سوال از مراكزعلمي دنيا در اين مراكز علت محاسبات در فضا براي اعتدالين و انقلابين – مقارنه ها – گرفتها – اختفاء و دهها موضوع ديگر را برايمان توضيح خواهند داد و اگربا مطالعه و سوال و پاسخ قانع نشديم مشكل را بايد در جاي ديگر جستجو كرد.
3- من نيز مطلبي به ذهنم رسيده و سوالي دارم از افرادي كه كاربرد مقارنه مكان مركزي را مقدم ميدارند.
بر فرض من از مقارنه مكان مركزي براي محاسبه استفاده كنم اين سوال را چگونه جواب مي دهيد حال كه مراكزدو جرم خورشيد و ماه را گرفته ام و معتقدم سومي در سطح زمين يا همان مكان ناظر باشد نه در عمق 6378 كيلومتري زمين يا همان مركز زمين چرا بايد مركز ماه را در اين مقارنه لحاظ كنم مگر من از سطح زمين سطح روشن ماه را رصد نمي كنم ؟ خوب به جاي اينكه عمق 1738 كيلومتري ماه را محاسبه كنم بيايم به قول علماي نجوم ازچيزي كه شهود عيني است استفاده بكنم درست همان منطقي كه در سطح زمين به ان اعتقاد دارند ، من نيز شهودعيني يعني همان بخش درخشان را مستمسك برهم زدن تمام قوانين علمي استفاده مي كنم اگر قرار از شهود عيني ناظر بر سطح زمين باشد مگر شهود عيني كه ما به دنبال ان هستيم و ان همان بخش درخشان ماه است ان نيز شهود عيني نيست كه ما به دنبال رويت ان هستيم ، پس چرا نگوييم مقارنه يعني مركز خورشيد – سطح روشن ماه- مكان ناظر زميني. ايا واقعا اشكالي در اين عقيده هست ؟ و اگر هست من را راهنمايي كنيد ، ممنون ميشوم در مقالات – سايتها – ستادها – وبلاگها يا از همه بهتر در همين مطلب جديد پرسش و پاسخ در باره ان گفتگو كنيم تا همه ما بتوانيم از مباحث استفاده ببريم ،به نظر ميرسد دهها ترفند براي اين كار از طرفين وجود دارد اما ان چيزي كه بايد بر ان سر تعظيم فرود اورد واقعيت است و از نظر اينجانب براي محاسبات سن هلال و فاز هلال از مختصات زمين مركزي استفاده ميگردد و براي رصد هلال ماه به خاطر شكست نور و اختلاف منظر از مختصات مكان مركزي ، دوستي كه در پرسش و پاسخ فرموده بودند من بارها به دوستان تذكر ميدهم از چه مختصاتي براي رصد استفاده كنند درست گفته اند در رصد از مختصات مكان مركزي استفاده و براي محاسبه مقارنه از مختصات زمين مركزي بهره ميبريم .
4- بي عدالتي در محاسبات ركوردي.
يكي ازركوردهاي مهم جهاني براي رويت هلال ماه پارامترسن هلال است و در درجه بعدي جدايي و... به اين دليل كه هرچه سن هلال كم باشد تمام پارامترهاي هلال نيز كاهش خواهد داشت از جمله جدايي – بخش درخشان – ضخامت و ... اما جدايي زاويه اي كم هرگز دليل بر كم بودن سن هلال نيست اين را همه ما مي دانيم لذا چه قدما و چه اساتيد فن حتما به اين موضوع اشراف داشته اند كه انرا ملاك قرار ميدهند
از ركوردها ميگفتم. اقاي ابراهيمي در پرسش و پاسخ مثال خوبي زدند اقاي علي اكبر نيري نيز در اين زمينه مقاله دادند.
با مثالي افزون بر مثال دوستان مطلب را ادامه ميدهم فرض كنيم درغروب روز جمعه در سراسر ايران ميخواهيم هلالي را رويت كنيم رصدگري هلال ماهي را در شيراز رويت كرده او هلال را با سن 12 ساعت و 18 دقيقه ديده درهمان شب در تبريز رصدگر ديگري همان هلال را بعد از غروب افتاب رويت كرده سن هلال در تبريز 12 ساعت و 29 دقيقه بوده كدام رصدگر توانسته ركورد سن را داشته باشد مسلم است فردي كه هلال را زودتر ديده. فردي كه در شيراز هلال را رويت كرده چون سن هلال زمين مركزي لحاظ شده. حال سن را مكان مركزي در نظر بگيريم ممكن است سن هلال براي شيراز بيشتر از سن هلال در تبريز باشد كه قبول اين مطلب يعني بي عدالتي. زيرسوال بردن يك واقعيت كه البته افراد منصف و از همه مهمتر مراجع علمي دنيا انرا نمي پزيرند زيرا تا به حال در هيچ مرجعي سن هلال مكان مركزي نبوده، اقاي استم شش سال تمام ركورد اول دنيا را داشت به محض دوم شدن به وسيله دوستشان اقاي محمد اوده امدند سن هلال را بر مختصات مكان مركزي گرفتند و استم اول شد و اينجانب دوم انهم با چهار دقيقه اختلاف بعد ايشان يك هلال را با جدايي زاويه اي 6.5 درجه تا 3 دقيقه به طلوع خورشيد رويت كردند در گزارش ايشان امده من يك شيئي را ديدم ولي دوستم كه انهم براي رصد در كنارم بود عكس ان چيزي را كه من ديدم عنوان كرد. ايشان در كزارش خود مي نويسد من به اين رويت شك دارم ميروم منزل و فردا نظرم را ميدهم فردا در سايت ايكوپ امده من به دقت به مدت 29 دقيقه هلال را ديدم و... بعد گزارشي ميفرستد براي اقاي سينات در اسكاي اند تلسكوپ كه من به مدت چند ثانيه فكر مي كنم هلال را ديدم اما مطمئن نيستم بعد گزارشي ميفرستد براي برادلي شفر و شفر در جواب فقط به او مي گويد به رصدهايت ادامه بده ، دوستان و عزيزانم خداوكيلي اين را اسمش را ميگذارند گزارش رصدي؟ تا چه برسد به ركورد. بعد مجددا سال بعد به گفته خودشان هلالي را با جدايي 6 درجه در غروب روزي كه ارتفاع هلال 4 درجه از افق بوده و ماه نيز در حداكثر اوج قرار داشته ! اينجانب اگر ميتوانستم دودستي ركوردهايم را در يك زرورق شيك براي ايشان و طرفداران ايشان ميفرستادم و ضمن تبريك ايشان را برجسته ترين فرد رصدگر ميشناختم تا شايد دست از اين حركات بردارد و به تاريخچه رصدي گرانبهاي خود بيش از اين خدشه وارد نكند زيرا ايشان صادقانه بگويم سالهاست رصد هلال را دنبال ميكند و ازمعدود افرادي است كه در اين زمينه تلاش ميكنند اما نميتواند واقعيت را قبول كند و ان اين است كه در جهاني كه به سمت تكنولوژي و پيشرفت قرار دارد ممكن است فردي گمنام در بوركينافاسو هلالي را ببيند و ان رويت را براي جامعه جهاني به اثباط برساند و اول شود انهم با مختصات زمين مركزي انوقت اگر به نا حق بياييم مختصات را مكان مركزي كنيم اتفاقا ممكن است باز اول شود انوقت ممكن است باز ايشان يك موضوع ديگر را به ميان بكشاند اين روش براي افرادي كه مشهورند و زحمات زيادي كشيدند شايد حركت موجهي نباشد ايشان اگر به مسابقه پاراالمپيك توجه كنند ميبينند در ان مسابقه اگر معلولي در مسابقه دو وميداني بر زمين افتاد نفربعدي از رويش رد نمي شود بلكه زير بغلش را ميگيرد و او را هل ميدهد تا او اول شود. در زندگي اخلاقيات ملاك اولي است نه توجيهات غير علمي لذا به همه دوستان پيشنهاد ميدهم اين مقوله را اول از ديد اخلاقي نگاه كنند بعد از ديد علمي چون اگررصدگر ديگري به غير از بنده اول بود باز همين حرف من بود نه چيز ديگر وانگهي من هرگز افتخارات دوستاني كه سالهاست زحمت ميكشند و ايران گمنام در رويت هلال ماه را در تمام ابعاد و پارامترهاي رويتي به قله رساندند را دودستي تقديم غير نخواهم كرد زيرا خداوند متعال از درون و ضمير افراد اگاه است هركس بيشتر تلاش كند و در كارش صادق باشد درِ رحمت خداوندي بر رويش باز خواهد بود امتحان كنيد نتيجه را خواهيد ديد .
نكته بعدي متاسفانه هر زمان اينجانب يك ركوردي يك رويتي يك كار رصدي انجام دادم در داخل همين كشورمان عزيزاني وارد مقالات و مباحث علمي ميشوند و مجدد مسائلي كه خود پذيرفته اند را رد و دوباره مسائل قديم را بيرون مي كشند و من را وادار به عكس العمل ميكنند اين مطالب اضافي كه گفته شد باز خورد همان مطالب است والا بنده قصد بيان اين مطالب را نداشتم اما قول دادم در سال 93 به بعد سكوت نكنم ، نه به خاطر خودم به خاطر اينكه اين ركوردها (سه سن و يك جدايي) مال ايران است و من ايراني با دليل علمي مقابل اين مطالب خواهم ايستاد بحمدالله هم پشتوانه داخلي دارم و هم خودم خودم را باور دارم كسي كه خودش را و دوستان زحمتكش رصدي اش را باوردارد در مقابل نسيم كه هيچ در مقابل گردباد نيزخواهد ايستاد انشالله.
پاسخ سوال سوم.
الحمدالله همه دوستان مطالبشان علمي بود مطالب زيادي را اموختم انشاءالله ساير پژوهشگران كه در اين مبحث وارد نشدند استفاده ببرند ممكن است با بعضي از مطالب گفته شده اختلاف هاي وجود داشته باشم اما مطالب من نيز ميتواند مورد نقد قراربگيرد كه انشالله همينطور خواهد بود.
در اعتدالين در خط استوا خورشيد به هنگام ظهر( سمت الراس ) عمود است چون زاويه خورشيد نسبت به استوا نود درجه است هرچه از اعتدال بهاري بگذرد از ارتفاع خورشيد در استوا در سمت الراس كم ميشود اين كم شدن درست برابراست با ميزان تغيرات محور زمين كه حداكثر.5 23 درجه خواهد بود به عبارتي خورشيد در سمت الراس در انقلاب تابستاني 66.5 درجه ارتفاع خواهد داشت همين اتفاق در شش ماه دوم سال به منفي 23.5 خواهد رسيد كه در ان موقع در انقلاب زمستاني باز حداكثر ارتفاع خورشيد درسمت الراس به 66.5 درجه خواهد رسيد اولي را مدار راس السرطان یا Tropic of cancerو دومي را مدار راس الجدي یا Tropic of Capricorn ميناميم.
پاسخ سوال چهارم .
همانطور كه ساير دوستان گفتند وقتي لحظه غروب خورشيد را ميخواهيم بدانيم الزاما شكست نور و اختلاف منظر را بايد لحاظ كنيم مجموع اختلاف منظر طلوع وغروب خورشيد در خط استوا 7 دقيقه است لذا ميبينيم در نرم افزار هميشه طول روز 7 دقيقه بيشتر است به همين دليل هرگز در خط استوا 12 ساعت روز و 12 ساعت شب نخواهيم داشت ، چندي قبل با مهندس رستمي در باره مطلبي صحبت ميكرديم راجع بع اين موضوع نيز ايشان مطلبي را فرمودند اگر ما از مختصات هندسي يا جئومتريك استفاده كنيم كه در نرم افزار منذور نيز اين تبديل وجود دارد خواهيم ديد هميشه ميزان شبانه روز برابر خواهد بود ، اما همانطور كه عرض شد اختلاف منظر و شكست نور را بايد اعمال نماييم.
از تمام دوستاني كه در اين مباحث شركت ميكنند از اساتيد محترم و پژوهشگران عزيزي كه با صبر و حوصله مطالبي بسيار مفيدي رابيان فرمودند ممنونم باشد اگر عمري باقي باشد اين برنامه را ادامه خواهم داد.
راه هرگونه اظهار نظر و نقد براي عموم باز است تمام مطالب بدون كم و كاست در سايت قرار خواهد گرفت.
 
با نهايت احترام سيد محسن قاضي ميرسعيد.12.2.1393 


;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .