پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 5 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 20 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 27 اکتبر 2021 میلادی

بررسي رؤيت پذيري هلال ماه ذي الحجه 1427 هجري قمري

مقدمه :
چندین سال است که فعالیت در ضمینه رويت هلال ماه هاي جوان در کشورمان آغاز شده و توجه بسیاری از منجمان آماتور را به خود جلب کرده است , بطوری که همه ساله به خصوص در چند سال اخير  بسیاری از گروه ها به رصد و مطالعه در مورد هلال ماه هاي جوان می پردازند . در چند سال گذشته موضوع رويت هلال ماه اهمیت بیشتری پیدا کرده است , چرا که این پدیده علاوه بر دارا  بودن جنبه علمی از لحاظ فقهی و دینی نیز برای ما حائز اهمیت است . همانطور که میدانیم بسیاری از احکام مسلمانان مانند احکام حج , روزه و... در زمان های خاصی انجام می شود لذا رصد و مطالعه در ضمینه رويت هلال ماه نقش مهمی در تعیین این زمانها ایفا می کند . در این مقاله قصد داریم به بررسی رؤیت پذیری هلال ماه ذی الحجه 1427 هجری قمری در نقاط مختلف ایران بپردازیم .

 مشخصات کلی

 

مقارنه ي خورشيد و ماه براي هلال ذی الحجه در ساعت 14 و01 دقيقه و47 ثانيه ي روز چهارشنبه 29 آذر 1385 برابر 20 دسامبر 2006 و 28 ذی القعده 1427 روي خواهد داد . طبق تقويم رسمی جمهوري اسلامي ايران هلال ماه ذی الحجه 1427 در شامگاه روز پنج شنبه 30 آذر 85 مصادف با 29 ذی القعده 1427 قابل رويت خواهد بود .

 

بررسی رؤیت پذیری

 

بر اساس معیار رصد خانه آفریقای جنوبی (SAAO ) هلال ماه ذی الحجه 1427 در شامگاه 29 ذی القعده دارای ارتفاعی بیش از 4 درجه است . علارقم سن 24 ساعته این هلال , عرض دایره البروجی منفی باعث شده تا این هلال ارتفاع کمی داشته باشد و راصدان در شهر های شمالی تر و نیز شهر تهران نتوانند این هلال را رصد کنند . اما همانطور كه مي دانيم تغيير موقعيت در زمين و حركت به سمت مناطق جنوبي تر كشور سبب افزايش ارتفاع ماه مي گردد و احتمال رویت هلال را افزایش می دهد . بنابر اين شرايط رويت پذيري هلال در مناطق جنوبي تر كشور براي رويت هلال ماه ذی الحجه مناسب تر است. البته بايد توجه داشت كه در سال هاي اخير بار ها هلال هايي رويت شده اند كه معيارSAAO  و يالوپ آنها را غير قابل رويت پيش بيني كرده اند .

 

خط رویت پذیری

 

مطابق شکل زیر بر اساس خط رویت پذیری معیار رصد خانه آفریقای جنوبی , هلال ماه ذی الحجه 1427 در شامگاه 30 آذر 1385 در بیشتر نقاط ایران با چشم مسلح قابل رویت است . طبق این معیار خط رویت با چشم مسلح از غرب کشورشهرستان مریوان واقع در استان کردستان ( با مختصات N 35:32 و E 46:05 ) تا شرق کشور در شهر پایمرغ واقع در 18 کیلومتری شمال غربی شهر سراب در استان خراسان جنوبی ( با مختصات N 33:19 و E 59:47 ) کشیده شده است .

 

 

طبق این معیار هلال ماه با چشم غیر مسلح در هیچ نقطه از کشور قابل رویت نمی باشد . البته بعضی از کارشناسان معتقدند : در بخشهای جنوبی کشور رویت هلال با چشم غیر مسلح در صورت وجود شرایط مناسب جوی و رصدی محتمل است .

  

مختصات هلال ماه ذی الحجه براي چند شهر ايران در غروب پنج شنبه 30 آذر 1385       ( 29 ذی القعده 1427)

                                   محاسبات برای لحظه غروب خورشید به صورت راصد مرکزی و با در نظر گرفتن اثر شکست انجام شده است .

نام شهر

اهواز

 

شيراز

 

تهران

 

زمان غروب خورشيد

د۱۷     س۱۷

د۰۵     س۱۷

د۵۵     س۱۶

سمت غروب خورشيد

' ۴۹    ˚ 2۴۲

' ۱۸    ˚ 2۴۳

' ۲۱    ˚ 2۴۱

ارتفاع ماه

' ۳۹   ˚ ۰۵ ;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .