پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

گزارش آقای علیرضا بوژمهرانی


 

  گزارش دهنده: آقای علیرضا بوژمهرانی 

  بسم الله الرحمن الرحیم

و ما رمیت اذ رمیت ولکن الله رمی ( و چون - ریگ بسوی آنان- افکندی ، تو نیفکندی ، بلکه خدا افکند ). سوره انفال آیه 17

چند ساعتی است از رصدگاه به خونه برگشتم اما هنوز از بهت و حیرت ماجرای رویت هلال صفر 1435 خارج نشدم. همه چیز داستان وار و اتفاقی روی داد.....
دو تماس تلفنی برای برخورداری از دوربین 40 در 150 بی نتیجه موند. با مرکز ادیب تماس گرفتم تا اگه به کوه صفه میان ، همراه اونها باشم اما خبر دادند با بررسی گزارشهای هواشناسی ، تصمیم گرفتند در اصفهان نمونند و به رصدگاهی دیگه برند. آسمون امروز صبح اصفهان هم حکایت از این داشت که شانس برخورداری از هوایی مناسب رصد چندان بالا نخواهد بود. همه ی اینها یعنی رصد بی رصد.
با دوستان همنورد هماهنگ کرده بودیم که بیایم صفه و چون امکان و شانس رویت هلال نداریم ، چای آتیشی درست کنیم!! پیش از ظهر جدول داده های رصدی رو تهیه کردم و محض دلخوشی گذاشتم توی کیفم. با دوستان همنورد برای ساعت 16 هماهنگ کرده بودم اما با همسرم تماس گرفتم و گفتم ما کمی زودتر بریم تا لااقل از مناظر پاییزی صفه عکس بگیرم.

صبح امروز به دکتر مراجعه کرده بودم و پنی سیلین زدم. کمی کسالت ، چاشنی همه ی رویدادهای دیگه شده بود. وقتی داشتم کوله پشتی رو جمع جور میکردم با خودم گفتم بیخود دوربینهای دوچشمی رو برندارم و بارم رو سنگین نکنم. از خیر دوربین 7 در 50 قطب نمادار گذشتم چرا که نیازی بهش نبود. در آخرین لحظه تصمیم رو در مورد دوربین 15 در 80 عوض کردم و گفتم شاید ، شاید ، شاید هوا صاف شد. همراه داشتن دوربین که ضرر نداره ؛ داره؟

یه کوله ی 13 کیلویی با یه کیف کمری 1 کیلویی و حدود 8-7 کیلو چوب برای درست کردن آتیش ، کوله بار تن بیمار من شد!!! نزدیک صفه ، همسرم گفت چون بیماری بهتره با تله کابین بریم بالا. پیشنهادش رو پذیرفتم اما وقتی به ایستگاه تله کابین رسیدیم متوجه شدم تله کابین تعطیله و کار نمیکنه. شاید دلیلش وزش باد بوده باشه.

خلاصه راه صعود رو گرفتیم و تقریبا" 50 دقیقه بعد نفس نفس زنان به محل همیشگی رصد رسیدیم. لباسم رو عوض کردم و نگاهی به افق انداختم. شرایط مناسبی نداشت اما به نظر میرسید وزش باد داره لحظه به لحظه اوضاع رو بهتر میکنه. همون نا امیدی اولیه ، باعث شد تا هر از گاهی فقط عکسی از افق بگیرم و دوربین و سه پایه رو مستقر نکنم.

بساط چای رو آماده کردیم. سایر همنوردان هم به جمع ما ملحق شدند. غروب خورشید رو ثبت کردم. شاخص بسیار مناسبی روی افق وجود داشت که محل غروب خورشید رو برام حفظ و نگهداری میکرد. هلال ماه در زمان بهینه ی رویتش باید در فاصله ی 2-1 درجه ای سمت راست این شاخص قرار میگرفت.

ساعت 17:10 بود که با دیدن وضعیت بسیار مساعد افق غربی ، تصمیم گرفتم دوربین رو مستقر کنم. وقتی نشستم برای رصد ، دوستان میپرسیدند هلال کجاست تا ببینیمش؟!! گفتم این هلال با چشم دیده نمیشه که هیچ ، با این دوربین هم دیده نخواهد شد و فقط برای دلخوشی و خالی نبودن عریضه دارم توی دوربین نگاه میکنم..... زمان بهینه که ثبت کرده بودم بین 17:15 تا 17:20 بود. در این زمان ، در محلی که هلال باید می بود یا ابرهای افقی دیده میشد و یا هیچ.
 

    خدا رو شاهد میگیرم از سر نا امیدی مطلق ، ذکر یا ابوالفضل ( سلام الله علیه ) گفتم و دوباره به میدان دید خیره شدم. دقایق اندکی گذشت که در کمال حیرت و تعجب کمان هلال رو در زیر تکه ابر کوچکی دیدم. در رصد هلال رمضان 1428 سوسو زدن هلال رو درک کرده بودم اما این هلال حتی سوسو هم نمی زد و بسیار واضح بود. از شدت تعجب بلند گفتم یا صاحب الزمان ، یا صاحب الزمان ، این چیه من دارم میبینم؟ وای وای این چه هلالیه..... همینطور این کلمات رو میگفتم. دوستانم اومدند دورم جمع شدند. ساعت رو نگاه کردم. ؛ 17:25 

   دوباره چشم در میدان دید انداختم و با قدری تمرکز برای بار دوم هلال رو دیدم. وجود  برخی نقاط پر نورتر در طول کمان بسیار واضح بود. البته این نقاط در سمت بالایی کمان بیشتر دیده میشد تا سمت پائینی اون. تمرکز کردم تا بلکه طول کمان رو حدس بزنم اما قادر به اینکار نشدم. خمیدگی کمان کاملا" واضح بودم اما نتونستم بخوبی درک کنم این چه مقدار از یک دایره میتونه باشه. دوباره سر از پشت دوربین برداشتم. وقتی بار دیگه چشم در میدان دید دوربین دوختم دیگه نتونستم هلال رو ببینم. کل ماجرا کمی بیش از 1 دقیقه طول کشید.....

بیش از اونکه هیجان زده باشم ، متعجب بودم. به نظرم با این رصد به مرز توانایی اپتیکی دوربین دوچشمی با وفام رسیدم. رصدهای زیادی رو با این دوربین انجام دادم و فکر میکنم تسلطی که به این دوربین دارم در کنار سایر عوامل دیگه کمک کرد تا یه رصد عجیب رو با موفقیت کامل به سرانجام برسونم. با موفقیت در این رصد ، تقریبا" تمامی رکوردهای شخصی خودم در زمینه رویت هلال رو شکستم ( البته بجز رکورد وداع تا دیدار ). از زمانی که کار رویت هلال رو آغاز کردم تا بحال ، این بهترین نتیجه ای بوده که از کارم گرفتم. رکوردهای شخصیم که امشب شکسته شد به این شرح است :

رکورد شخصی کمترین سن هلال از 16:08 ساعت ( هلال ربیع الثانی 1433 ) به 13:33 ساعت رسید.

رکورد شخصی کمترین ضخامت هلال دوباره تکرار شد ( هلال شوال 1420 -0.15 دقیقه قوسی و هلال صفر 1435 هم 0.15 دقیقه قوسی )

رکورد شخصی کمترین فاز ماه از 0.63 درصد ( شوال 1420 ) به 0.56 درصد بهبود یافت.

رکورد شخصی کمترین جدائی زاویه ای ماه و خورشید از 8.245 درجه ( شوال 1420 ) به 7.607 درجه بهبود یافت.

شاید مهمترین دستاورد این رصد این باشه که به نظر میرسه تابحال چنین هلالی با این جدائی زاویه ای کم ، با چنین دوربینی رویت نشده است. هنوز هم متحیر این رصد و ماجراهای آن هستم.....

خدا رو صد هزار مرته شکر.... صل الله علیک یا مولانا یا ابوفاضل ابوالفضل العباس. درود بیکران الهی و سپاس این بنده ی ناچیز نثار آن آقایی که هر گاه دست تمنا بسویش دراز کردم ، اجابتم فرمود.....
 

  گزارش رصد هلال صفر 1435

تاریخ رصد: سه شنبه 12 آذر 1392 ، 29 محرم الحرام 1435 ، 3 دسامبر 2013

رصدگاه: ارتفاع مشرف به ایستگاه دوم تله کابین صفه اصفهان ( عرض 32:35:26.78 شمالی و طول 51:38:14.36 شرقی با 2080 متر ارتفاع از سطح آبهای آزاد )

رصدگر و گزارشگر: علیرضا بوژمهرانی عضو گروه غیر حرفه ای رویت هلال ماه ایران

همراهان: جمعی از کوهنوردان شهرداری که بدلیل فقدان ابزار هیچیک اقدامی برای رصد نکردند.

ابزار رصد: دوربین دوچشمی 15 در 80 و دوربین عکاسی

اطلاعات هواشناسی ( این پارامترها برای ساعت 17:30 منطقه مرق – نزدیک کوه صفه – اعلام شده است. درجه حرارت بالای کوه میبایست حداقل 5 تا 6 درجه کمتر بوده باشد )

دما: 18.6 درجه سلیسیوس

فشار: 842.2 میلی بار فشار جیوه

رطوبت: 14%

عمق دید افقی: 10 کیلومتر ( این عمق دید مربوط به سطح شهر است که آلودگی هوا دارد. روی کوه صفه عمق دید افقی بسیار بیشتر بود)

سرعت وزش باد: 25.2 کیلومتر بر ساعت  
 

 

  وضعیت افق غربی
پیش از غروب خورشید ابرهای افقی و پراکنده بر روی افق قرار داشت. با گذشت زمان و وزش باد شرایط بسیار مناسبتر شد. عکسهای افق در زمانهای مختلف در ادامه ی گزارش ارائه میشود.
 مختصات هلال در زمان اولین رویت هلال با دوربین دوچشمی 15 در 80 توسط آقای علیرضا بوژمهرانی ( نرم افزار MoonCal ، مکان مرکزی ، بدون در نظر گرفتن اثر شکست نور در جو )

زمان : در ساعت  17:25 به وقت رسمی ایران

ارتفاع ماه از افق: 1 درجه و 4 دقیقه و 30 ثانیه قوسی

ارتفاع خورشید: 6 درجه و 8 دقیقه و 2 ثانیه قوسی زیر افق

جدائی زاویه ای ماه و خورشید: 7 درجه و 36 دقیقه و 26 ثانیه قوسی

اختلاف سمت ماه و خورشید: منفی 2 درجه 26 دقیقه و 2 ثانیه قوسی

ضخامت بخش میانی هلال: 0.15 دقیقه قوسی

فاز ماه: 0.56 درصد نسبت به قرص کامل ماه

فاصله زمین تا ماه: 360690.69 کیلومتر

سن هلال: 13 ساعت و 33 دقیقه بعد از مقارنه

مدت زمان رویت هلال: دو بار و در مجموع کمی بیش از 1 دقیقه
 
عکسها ( در زیر هر عکس ، زمان ثبت عکس درج شده است. عکس آخر بدلیل عدم استفاده از سه پایه ، تار شده اما شرایط افق رو بخوبی نشون میده. در عکس ماقبل آخر محلی که هلال دقایقی بعد در اونجا رویت شد مشخص شده است )
   


;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .