پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

گزارش های رصد هلال شامگاهی رمضان1426

 منبع: سایت کمان آسمانی                                                                                                   

                                                                                                هلال ماه رمضان 1426

                                                                            نقشه وضعيت سن و رويت پذيری هلال در کشورهای مختلف

                                                                    در غروب روز سه شنبه 12 مهر 1384 ، 4 اكتبر 2005 ، 29  شعبان 1426گزارشات رصد هلال در ايران:


گزارش شماره45

گزارش دهنده  آقای مهدی رحیمی ، ستاد استهلال استان اصفهان ، گروه نجوم کانون فرهنگی امام زمان (عج) ، دولت آباد برخوار – استان اصفهان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

با نام خدا

با  سلام

 ضمن آرزوي قبولي عبادات و طاعات شما در ماه مبارك رمضان و عرض خسته نباشيد به كليه دوستان و همكاران رصدگر.

 باز هم به ماه مبارك رمضان نزديك شديم و خوشحالم كه در اين ماه در خلال احياي بسياري از عبادات كمرنگ شده  مسئله رويت هلال هم حداقل در بسياري محافل مورد بحث قرار مي گيرد .

هر سال دعوا بيشتر در زمان پايان ماه بود اما امسال دعوا بر سر شروع آن از اهميت خاصي برخوردار است . بهر حال گروههاي نجومي از مدتها قبل در تب و تاب برنامه ريزي جهت برگزاري رصد  هلال رمضان بودند و ما هم از اين قاعده مستثني نبوديم . از شركت در جلسات گروههاي نجومي استان گرفته تااطلاع رساني عمومي و  صدور اطلاعيه در نماز جمعه و جماعات و در دانشگاه و برگزاري جلسات فشرده با اعضاي گروه . بهر حال هيجان خاصي در اين خصوص بر ما مستولي شده بود .

پس از روزها و بارها سفر به مناطق مختلف تصميم گرفتيم كه منطقه ي رصدمان را در حوالي روستاي  طَرق از حوالي نطنز انتخاب نماييم تا به منطقه ي مرزي رويت پذ يري و رويت ناپذيري نزديك شويم و بتوانيم كاري علمي را ارائه دهيم .

مع الوصف چندين بار به منطقه طرق ( 33:28 شمالی و 51:45 شرقی ) سفر كرديم ومحل مناسبي را در ارتفاعات كِشه انتخاب نموديم  از روز شنبه 9/6/84 هر روزه به آن منطقه سفر مي كرديم و موقيت سياره مشتري و تغيير سمت آن را هر روز زيرنظر مي گرفتيم و با استفاده از نرم افزارهاي مختلف و پردقت نجومي به تعيين اختلاف زمان غروب ظاهري و غروب محاسباتي خورشيد و مشتري مي پرداختيم تا بتوانيم برنامه روز سه شنبه را بدون هيچ گونه مشكلِ محاسباتي انجام دهيم .....

بدون اغراق بايد بگويم كه مسايل محاسباتي مربوط به هلال سه شنبه را بيش از دهها بار مرور و محاسبه نمودم تا هر گونه اشكال محاسباتي را رفع كرده باشم همچنين پس از تثبيت داده ها به مسير غروب سياره مشتري و عطارد و ماه توجه نمودم تا بيش از پيش ظريب دقت بالا برود .

خلاصه بگويم اضطراب ناشي از اين رصد باعث شد تا تعدادي از دوستان در گروه پيشنهاد دهند كه محل رصد را به عرضهاي جنوبي تر منتقل نماييم تا شانس رويت بيشتر گردد ولي اينجانب مخالفت كردم چون ملاك ما تنها رويت نبود بلكه مسايل ديگري را هم مورد نظر داشتيم. در روز دوشنبه 11 مهر غبار غليظي منطقه رصد را فرا گرفته بود كه ما را كمي ناراحت كرد ولي با توجه به اخبار هوا شناسي احتمال خوب شدن هوا زياد بود... در روز سه شنبه 12مهر به اتفاق دوست و سرور گرامي جناب آقاي احمدرضا كريمي (صاايران) و همراهي دوستانمان در ارتش و اعضاي گروه رصديمان عازم منطقه شديم با سختي فراوان توانستيم دوربينهاو تجهيزاتمان را به بالاي ارتفاع مورد نطر منتقل نماييم . پس از نصب تجهيزات يك جلسه توجيهي و فوق العاده تشكيل داديم و مجددا اطلاعت مربوط به رصد را مرور كرديم كارها از فبل تقسيم شده بود يكي مسئول عكاسي ديگري مسئول كار با رايانه و اعلام زمانهاي غروب اجرام مورد نظر و همچنين تغيير ارتفاع ماه هر دودقبقه به رصدگران . يكي هم از بچه هاي گروه پذيرايي ميكرد .

كليه برنامه به طور دقيق و منظم پيش ميرفت و فقط غبار كمي اما بسيار مهم كه مي توانست بزرگترين مشكل ما قلمداد شود ما را ناراحت كرده بود . اينجانب سياره مشتري را دقايقي پس از غروب خورشيد پيدا نمودم وآن را در ميدان ديد كليه دوربينها قرار داديم . سكوت بود و تمركز و اضطراب.

مطمئن بودم كه محل ماه را درست در ميدان ديد قرار داده ام لكن به دليل غبار مذكور هلال چهره برنمي گشود و..... بهر حال علي رغم تلاش بسيار دقيق و منظم گروه نتوانستيم در اين مكث كوتاه بيست و هشت دقيقه اي هلال را رويت كنيم اما با اين خستگي فراوان باز هم با عزمي راسخ به ميدان مبارزه با هلال و شكار اين كمان زيباي آسماني ادامه خواهيم داد (ان شا الله) در خاتمه از زحمات مشفقانه ستاد استهلال استان اصفهان خصوصا حضرت حجه الاسلام و المسلمين صالحيان و آقاي منجمي و دفتر امام جمعه محترم دولت آباد و همراهي و مساعدت دوستانمان در گروه شامل آقايان طباطبايي . محمد كمالي ، احمدرضا رحيمي ، جواد رحيمي ، عبدالحسين كثيري ، مهدي كمالي ، محسن ملكيان ، عليرضا كمالي و همراهي دوست گرامي و استاد ارجمند آقاي كريمي و برادران پشتيباني كننده در ارتش و ديگر دوستان  كمال تشكر و قدر داني را دارم .

با تشكر

آسماني باشيد

mahdyrahimy@yahoo.com

                                                                                           عكسهاي ارسالي آقاي مهدي رحيمي


 


گزارش شماره44

گزارش دهنده  آقاي شراگيم اميني ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)

بنام خداوند بخشنده مهربان

گزارش شخصی روئیت هلال دیدار ماه رمضان – شراگیم امینی(عضو تیم پنج ‌نفره رصدی اعزامی روئیت هلال ماه رمضان تهران از سوی ستاد استهلال ماه دفتر مقام معظم رهبری به قله توچال)

سایت رصدی: قله توچال(3933 متر)- کنار پناهگاه قله

هدف: اثبات روئیت پذیری هلال دیدار ماه رمضان 1426 در بیش از 110 کیلومتر بالاتر از خط روئیت پذیری این هلال طبق نقشه روئیت پذیری هلال رمضان.

زمان: سه‌شنبه 12 مهر ماه 1384 ، 29 شعبان 1426

مختصات رصدگاه: 35.88 شمال، 51.41 شرقی

تعداد افراد گروه: 15 نفر، 9 نفر عضو گروه روئیت هلال و بقیه از افراد نظامی ارتش، سپاه و بیت رهبری ( 5 نفر عضو گروه رصدی، 2 نفر جهت‌خوان، یک نفر ثبت کننده)

نوع ابزاری که من با آن رصد کردم: دوربین دوچشمی 120×20 نیروی زمینی ارتش

وسایل نقلیه: شامل یک تویوتا لندکروز نیروی زمینی ارتش، یک تویوتا هایلوکس لشگر 27 محمد رسول ا... سپاه، یک پاترول بیت رهبری

گزارش عمومی برنامه تا پیش از روئیت هلال دیدار ماه رمضان 1426:

ساعت 14:30 حرکت به سمت قله توچال از پارکینگ بام تهران(ابتدای مجموعه فرهنگیف تفریحی توچال)

ساعت 15:45 توقف در ایستگاه 5 توچال. صحبت کوتاه ذوالفقار دانشی‌نسب درباره چگونگی تقسیم‌بندی افراد گروه برای کار با ابزار رصدی.

ساعت 16:30 به دشواری با دو ماشین به نزدیکی قله توچال رسیدیم و وسایل و ابزار رصدی را به سختی به قله منتقل نمودیم.

تا ساعت 17:30 استقرار ابزار در جنب پناهگاه قله توچال و ارائه اطلاعات زمانی و سمت و ارتفاع ماه و خورشید برای روئیت هلال به افراد گروه.

از ساعت 17:30 پیش از غروب خورشید سیاره زهره با چشم غیر مسلح روئیت شد، سپس افراد گروه ابزار خود را به سمت موقعیت هلال در آسمان نشانه گرفتند.

گزارش شخصی از روئیت هلال دیدار ماه رمضان:

زمان غروب خورشید: در حدود 17:44

سمت خورشید: 265.021

سن ماه در زمان غروب خورشید: بیش از 27 ساعت

فاز ماه: 1.36

زمان غروب ماه: 18:10

وضعیت افق: غبار آلود همراه با رشته ابرهای نامنظم در حال حرکت

در ابتدا پیش از آغاز جستجو برای شکار هلال، چشمی دوربین دوچشمی 120×20 را کاملا با چشمان خود تنظیم کرده و از فوکوس بودن آن مطمئن گشتم.

ساعت 17:54 هلال در دوربین دوچشمی 120×20 توسط بنده رویت شد. ساعت هلال 3 بر روی 5/7 بود. در ابتدا به مدت 20 ثانیه به دقت هلال را در چشمی دوربین نگاه کردم تا مطمئن بشوم که ابر یا خطای چشمم نیست سپس اعلام رویت کردم. هلال در غبار افق غربی و در بین رشته ابرهایی که به سمت پایین افق در حال حرکت بودند رویت شد. علی کوه‌پا‌یه‌ای، علیرضا وفا، مجید مرزانی و یکی از افراد ارتشی به ترتیب هلال را در دوربین 120×20 رویت کرده و تائید کردند. دیگر افراد در این دوربین موفق به رویت هلال نشدند.

در حدود 10 دقیقه بعد حدود ساعت 18:03 هلال در دوربین دوچشمی 120×20 در میان دو رشته ابر رویت شد. علیرضا کوهپایه‌ای و علیرضا وفا به ترتیب هلال را در دوربین رویت کرده و تائید کردند. دیگر افراد موفق به رویت هلال در دوربین من نشدند.

دقایقی بعد هلالی را در چشمی دوربین 120×20 رویت کردم که آن را خطای چشمم می‌دانم و تائید نمی‌کنم.

ساعت22  پس از رسیدن گروه به پایین کوه گزارش کامل رویت هلال را با گوشی به آقای موحد نژاد مستقر در ستاد استهلال و در ساعت 23:15 پس از رسیدن به منزل به آقای سید سید محسن میرسعید اعلام کردم.

توضیحات مهم:

ثبات گروه( ثبت‌کننده وقایع و زمان‌ها) زمان‌ها را دقیق ثبت نکرده و من از زمان‌های ثبت شده توسط ایشان اطلاعی ندارم. زمان رصدهای بنده با ساعت گوشی همراهم ثبت شده است.( ساعت گوشی دقیق می‌باشد و پیش از برنامه رصد چک شده است)

جهت خوان من پس از دقایقی از غروب خورشید از من جدا شده و من دیگر جهت‌خوانی نداشتم و به تنهایی هم جهت‌خوانی می‌کردم و هم در چشمی به جستجوی هلال بودم.

دوربین 120×20 که من با آن کار می‌کردم در محل اتصال چشمی با کلگی سه‌پایه لق می‌زد و کاملا محکم نمی‌شد. بنابراین درجاتی که ما از سمت و ارتفاع ماه و خورشید در هنگام رصد آن را بدست می‌آوردیم که متفاوت با درجات ثبت شده در برگه اطلاعات رصدیمان بود.( لازم است پیش از برنامه یکی از افراد گروه رصدی دوربین دوچشمی را چک می‌کرد) تنظیم و درست کردن این مشکل بسیاری از وقت ما را گرفت و کار رویت ما را بسیار سخت کرد.

 پس از ساعت 18:05( زمان دقیق را به علت عدم ثبت زمان توسط ثبات و از کار افتادن گوشی همراهم به دلیل سردی هوا دقیقا نمی‌دانم) جرم پرنوری به رنگ زرد مایل به نارنجی و قرمز که چشمک نمی‌زد را چند درجه بالاتر از محل غروب ماه و در مسیر غروب سیاره مشتری در چشمی دوربین 120×20 رصد کردم. به ذوالفقار دانشی‌نسب اطلاع دادم ایشان پس از دیدن آن گفتند که این جرم یک ستاره است، در حالی‌که :

1) در آن زمان هنوز نور اندکی از غروب خورشید در افق غربی مانده بود و هیچ ستاره‌ای نمی‌تواند در این قسمت و در این زمان به این پرنوری دیده شود.

2) آن جرم دقیقا در مسیر غروب مشتری و بالاتر از محل غروب ماه رصد شد. متاسفانه پس از لحظاتی این جرم در پس ابرهای افق غرب پنهان شد.

متاسفانه به دلیل نقص دوربین دوچشمی 120×29 از ناحیه اتصال دوربین با کلگی و عدم ثبت اطلاعات توسط ثبات و رفتن درجه‌خوان از کنار من ارتفاع، سمت و اختلاف زاویه‌ای ماه و خورشید در لحظه رویت هلال ثبت نشد. بدیهی است نقص دوربین باعث شد تا ارقام سمت و ارتفاع ماه و خورشید در دوچشمی با ارقام سمت و ارتفاع خورشید و ماه در برگه اطلاعاتمان متفاوت باشد.

آقای بوژمهرانی و دیگر اعضای گروه علمی ستاد استهلال ماه دفتر رهبری توجه داشته باشید « هدف ما اثبات روئیت پذیری هلال دیدار ماه رمضان در بیش از 110 کیلومتر بالاتر از خط رویت پذیری این هلال در نقشه‌های معتبر روئیت پذیری این هلال بود". گروه‌های دیگر در استان فارس و اصفهان با آن امکانات بطور حتم می بایستی این هلال را رویت می‌کردند که ظاهرا سه، چهار گروهی این هلال را رویت کردند. بطور حتم کار آن‌ها سخت بود ه است اما نه به دشواری کار گروه ما زیرا که :

1) هلال ده‌ها کیلومتر بالاتر از خط روئیت پذیری هلال روئیت شد.

2) ابزار گروه دارای امکانات جانبی چون ردیاب، GO TO، CCD و امکانات ویژه تصویربرداری از چشمی ابزار نبودند.

3) دشواری رفتن به قله توچال در آن ارتفاع و هوای سرد و وزش شدید هوا را نباید نادیده گرفت.

تمامی مراحل این برنامه از حرکت به سمت قله(محل رصد) تا برنامه رصد در قله و بازگشت به پایین کوه فیلمبرداری شده و در صورت نیاز به کمیته علمی ستاد استهلال رهبری ارائه خواهد شد. این گزارش توسط آقای دانشی نسب در روزهای آینده تحویل این کمیته خواهد شد.

بدیهی است بنده تنها این گزارش را برای « سایت کمان آسمانی» ارسال کرده و گزارش‌های دیگر افراد را که مرتبط با رویت هلال توسط بنده بدون هماهنگی قبلی بوده است را تائید نمی‌کنم. در پایان در انتظار تائید این گزارش توسط سرپرست و موسس گروه آماتوری رویت هلال ماه‌های قمری جوان« استاد صیاد » هستم.

با احترام

شراگیم امینی - 23مهر 1384، 11رمضان1426 ، 15 اکتبر 2005

 

از جناب آقاي اميني به جهت ارسال اين گزارش بسيار سپاسگزاريم. 

گزارش شماره43

گزارش دهنده آقای ذوالفقار دانشی نسب ، تهران (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

خلاصه گزارش رصد هلال ماه مبارک رمضان از قله توچال

زمان : شامگاه سه شنبه 12 مهرماه 1384

مکان : شمال تهران ، پناهگاه قله توچال

مختصات رصدگاه : 35.885 شمالی ، 51.41869 شرقی ، 3969 متر ارتفاع

ابزارها : دوربین دوچشمی نظامی 150*40                 1 دستگاه

            دوربین دوچشمی نظامی 120*20                 1دستنگاه

            دوربین دوچشمی نجومی 100*25                 1 دستگاه

            تلسکوپ "10 دابسونی                                1 دستگاه

            تلسکوپ "8 اشمیت کاسگرین                       1 دستگاه

وضعیت جوی : افق منفی مملو از گرد و غبارشدید ، افق عادی  پوشیده از ابرهای تکه تکه

اعضای تیم رصدی : ذوالفقار دانشی ، علیرضا وفا ، مجید مرزانی ، شراگیم امینی ، علی کوهپایی

اعضای جهت خوان : محمد کریم سعید قلاتی ، سید حامد آل محمد

ثبت وقایع : علی رجول دزفولی

عکسبرداری : محمد کریم سعید قلاتی

سایر اعضای گروه : ، آقای آزادی ، آقای محمد صادق ،  سرهنگ عیوضی ( لشکر 27 محمد رسول ا... ) ، سروان شعبانی ( لشکر 23 تکاور )  4 تن دیگر از نیروهای سپاه و ارتش .

نکته : زمانها تقریبی است . زمان دقیق در گزارش اصلی ذکر خواهد شد .

طبق برنامه ریزی قرار بود ساعت 12 ظهر از محل تله کابین توچال به راه بیفتیم ، ولی به دلیل آنکه خودروهای ارسالی از ارتش و سپاه به تنهایی 6 سرنشین داشت و جایی برای نشستن اعضای تیم رصدی نبود ، دوساعت و نیم دیگر هم منتظر شدیم تا خودروی سوم به گروه ملحق شود. البته ابزار 150*40 هم در ساعت 11:30 صبح هماهنگ شد (!) . پس از مشکلات فراوان در ساعت 16:30 با دو خودرو به قله رسیدیم ( خودروی ارتش نتوانست از ایستگاه 5 تله کابین بالاتر بیاید ، زیرا گاردان جلوی ماشین  بازبود و شیب جاده زیاد ) و مشغول استقرار داده ها شدیم . هوای بسیار سرد که باد سوزناک قله آنرا تشدید میکرد ، کار را به کندی پیش میبرد .

در آغاز کار تلاش برای یافتن سیاره زهره به دلیل در دسترس نبودن مختصات با شکست مواجه شد . با توجه به نزدیک بودن غروب خورشید ، تنظیمات را با خورشید انجام دادیم ، البته افق ابری زمان بسیار کمی را در اختیار ما قرار می داد ، ولی در همان زمان بسیار کم هم سه تن از رصد گران ( ذوالفقار دانشی ، علی کوهپایی و علیرضا وفا ) توانستند پدیده درخش سبز (Green Flash )   را مشاهده کنند . فوکوس دوربین  150*40 با خورشید تقریبا بی فروغ صورت گرفت ( سه لکه زیبا روی خورشید به چشم میخورد ) و پس از آن همگی به جستجوی هلال پرداختند . ذوالفقار دانشی پشت دوربین 150*40 ، علی کوهپایی پشت تلسکوپ "10 ، شراگیم امینی پشت دوربین 120*20 ، علیرضا وفا پشت تلسکوپ "8 اشمیت کاسگرین و مجید مرزانی پشت دوربین 100*25.

در ساعت 17:46، علی کوهپایی از پشت تلسکوپ "10 ادعای رویت کرد ( به مدت 30 ثانیه ) و پس از او مجید مرزانی به پشت دوربین رفت و ادعای او را تایید کرد . پس از آن ذوالفقار دانشی به پشت تلسکوپ رفت ولی چیزی ندید و همین طور سایر افراد . مجید مرزانی پس از دقایقی از پشت دوربین 100*25 ادعای رویت هلال کرد و بلافاصله علی کوهپایی به پشت دوربین دوچشمی رفت و ادعای او را تایید کرد . علیرضا وفا از پشت تلسکوپ "8 ادعای رویت کرد و علی کوهپایی پس از رصد از پشت تلسکوپ این هلال را تایید کرد .  سپس نوبت ابزار 120*20 بود که علی کوهپایی از پشت آن هلال را مشاهده کند و این هلال از سوی مجید مرزانی ، شراگیم امینی ، علیرضا وفا و سروان شعبانی مورد تایید قرار بگیرد . غیر از این 5 نفر یعنی علی کوهپایی ، مجید مرزانی ، علیرضا وفا ، شراگیم امینی و سروان شعبانی هیچ کس دیگر نتوانست هلال را از پشت دوربین ها مشاهده کند . ابزار 150*40 هم تنها ابزاری بود که کسی نتوانست از درون آن هلال را مشاهده کند . تا ساعت 18:20 ، شراگیم امینی و علی کوهپایی به دنبال هلال میگشتند و گاهگاهی رویت آن را اعلام میکردند که البته پس از تذکر ذوالفقار دانشی مبنی بر غروب ماه در 18:06 اظهار داشتند هلالهایی که پس از این زمان دیده اند، اشتباه بوده ولی هلالهای قبل از آن همگی درست بوده است .

نکته بسیار مهم : در طول رصد ، چه با چشم و چه با دوربین هیچ نشانه ای از سیارات مشتری و عطارد مشاهده نشد ، چندین بار منطقه ای که هلال در آنجا دیده شده بود ( از سوی آن 5 نفر )  با دوربین جستجو شد و نشانه ای پیدا نشد . حوالی ساعت 18:25 ، علی کوهپایی ستاره ای  قرمز رنگ با قدر بین 2 تا 3 را در میدان دید تلسکوپ آورد و ادعا کرد این مشتری است !

در راه بازگشت ، گزارش مختصری از رصد به ستاد استهلا ل دفتر مقام معظم رهبری ارسال شد و تمامی موارد فوق منعکس شد . البته آقایان کوهپایی و امینی به شدت نسبت به رویت هلال خود اطمینان داشتند و این را در تماس های خود با دفتر منعکس می کردند .

تمامی مراحل رصد فیلمبرداری شده است و ثبت وقایع روی نوار نیز صورت گرفته است . در آینده نزدیک گزارش کامل این رصد برای بررسی ارسال خواهد شد.

                                                                                               عكس هاي ارسالي آقاي دانشي نسب

 

توجه : تحلیل این گزارش بزودی مورد بحث قرار گرفته و از تمامی همکاران محترم درخواست می کنیم در این گفتگو شرکت نمایند. همچنین ضمن عرض خسته نباشید به تمامی اعضای این گروه رصدی ، از دوستان عزیزی که رویت شدن هلال را اعلام کرده اند ( آقایان مرزانی ، وفا ، امینی و کوهپایی ) خواهشمندیم برای تحلیل مناسبتر این رصد ، گزارش شخصی خود را نیز برای کمان آسمانی ارسال دارند. 

گزارش شماره42

گزارش دهنده  آقای عباس احمدیان ، ستاد استهلال استان اصفهان (گزارش کتبی)

تاریخ رصد : سه شنبه 12 مهر 1384 ، 29 شعبان 1426 ، 4 اکتبر 2005

رصدگاه : جنوب غربی شهر جندق ( عرض 33:56:23 شمالی و طول 54:21:29 شرقی با 1213 متر ارتفاع از سطح دریا )

زمان حضور در رصدگاه : ساعت 17:20

رصدگران و ابزار رصدی : عباس احمدیان ( 120*20) ، محمد حسن قاسمی ( 50*7) و آرمان افشاری (120*20)

وضعیت افق غربی : غبار غلیظ تا ارتفاع 5/2 درجه ، غبار رقیق تا ارتفاع 5 درجه ، حدود 5/0 درجه موانع دید در محل غروب خورشید

زمان محاسباتی غروب خورشید در رصدگاه : ساعت 17:33

زمان غروب خورشید رصد شده : در ساعت 17:31 ( غروب خورشید در پشت کوه )

اولین رویت با چشم مسلح : در ساعت 17:50 توسط آقای آرمان افشاری

آخرین رویت با چشم مسلح : در ساعت 17:53 توسط آقای آرمان افشاری

زاویه دو سر هلال : از ساعت 3 تا 7

تعداد رصدگرانی که موفق به رویت هلال شدند : فقط یک نفر

مشروح گزارش : اینجانب عباس احمدیان در ساعت 17:39 سیاره مشتری را با دوچشمی 120*20 و پس از آن سیاره عطارد را نیز یافتم اما هر چه تلاش کردم با کمک این دو سیاره نتوانستم هلال را بیابم و البته این تلاش تا ساعت 17:48 به طول انجامید. سپس آقای آرمان افشاری با استفاده از همین دوربین در ساعت 17:49 سیاره مشتری و در ساعت 17:50 هلال را یافتند و اظهار داشتند که میتوان هلال و سیاره مشتری را در یک زمان در میدان دید دوربین ( 3 درجه ) قرار داد. اما ایشان سه مرتبه در ساعت های 17:50 ، 17:51 و 17:53 هلال را با تلاش مجدد می یافتند و بنده دوربین را محکم می کردم اما در محل مورد نظر چیزی ندیدم. ضمنا" ایشان گفته است که قسمت پایین هلال دیده می شود.

 

توجه : تحلیل این گزارش بزودی مورد بحث قرار گرفته و از تمامی همکاران محترم درخواست می کنیم در این گفتگو شرکت نمایند.


 

گزارش شماره41

گزارش دهنده  آقای محمدرضا مورونیان ، ستاد استهلال استان اصفهان (پست الکترونیکی برای کمان آسمانی)

هوالجمیل

با سلام خدمت تمامی هم میهنان عزیز و تبریک حلول ماه مبارک رمضان و عرض خسته نباشید به تمام رصد گران کوشا و عزیز.

گزارش رویت هلال ماه رمضان 1426 کمیته رصد رویت هلال ماه انجمن ستارگان آبی (ستاد استهلال استان اصفهان)

تاریخ رصد سه شنبه 12 مهرماه 1384

مکان رصد: ارتفاعات کوه پنجه واقع در منطقه ذوب آهن اصفهان

مختصات جغرافیائی محل: عرض جغرافیائی 32:30:997 شمالی و طول جغرافیائی 51:17:727 شرقی

ارتفاع از سطح دریا: 2470 متر

غروب خورشید محاسباتی: 17:44

غروب رصد شده: 17:44

ارتفاع موانع دید: در سمت غروب خورشید ارتفاع  به دلیل وجود دره ای کوچک در میان کوه های 5/0 درجه ای افق صفر و در سمت  غروب ماه همان 5/0 درجه

وضعیت غبار در افق سمت 240 تا 300 حدود 5/0 درجه غبار نیمه غلیظ و تا ارتفاع 2 درجه غبار رقیق

وضعیت هوا: در محل رصد جریان باد گاهی تند اما در اکثر مواقع به صورت نسیم از دشت به سمت ارتفاعات، بدون وجود ابر

ابزار رصد: یک دستگاه تلسکوپ 6 اینچ، دوربین دوچشمی 120*20 دو عدد، دوربین 60*20 یک عدد

نتیجه رصد : هلال دلفریب ماه مبارک رمضان رویت شد.

اسامی تیم رویت هلال انجمن ستارگان آبی شرکت کننده در رصد: محمدرضا مورونیان، میثم چوپان، علی صدری، مصطفی فخار، شهاب کهکشان

اسامی همراهان: جناب سرهنگ منصور پور معینی نژاد و آقایان  محسن جعفری و عیسی حمیدی کیا از نیروی زمینی ارتش، آقای رسول حاج ابراهیم نماینده محترم صاایران و آقایان عباس نوروزی و مقدس رانندگان خودروهای نقلیه.

شرح رصد هلال ماه مبارک رمضان در کوه پنجه اصفهان:

با توجه به اهمیت هلال رمضان امسال از نظر علمی و اعتقادی  کمیته رویت هلال انجمن ستارگان آبی نیز در برنامه رصد فراگیر و هماهنگ ستاد استهلال استان اصفهان شرکت کرد. بنا به تصمیم اتخاذ شده در جلسه ستاد انجمن محل کوه پنجه واقع در منطقه ذوب آهن را برای رویت انتخاب کردیم و روز سه شنبه به همراه گروه اعزامی از ارتش و همراهی نماینده صاایران به محل اعزام شدیم. متاسفانه بدلیل اشکال در خودروی وا نت اعزامي و دیر رسیدن این دوستان ، از برنامه زمانبندی شده رویت عقب افتادیم اما نهایتا در ساعت 17:16 به محل رسیدیم. در محل کوه پنجه در سمت غرب آسمان غبار نیمه غلیظ تا ارتفاع 5/0 درجه و غبار رقیق تا ارتفاع 2 درجه وجود داشت که البته در افق دوردست هم مانع کوه تا ارتفاع تقریبی کمتر از 5/0 وجود داشت که خوشبختانه در محل غروب خورشید به صفر می رسید.

پس از استقرار سریع دوربین ها و تلسکوپ با توجه به بهترین زمان رویت محاسبه شده توسط نرم افزار ( 17:56) و مختصات هلال در این لحظه ( سمت 254.5 و ارتفاع 43/3 درجه) دوربین های 120*20 و تلسکوپ را تنظیم نمودیم و منتظر عبور هلال از میدان دیدمان بودیم اما اثری از هلال نبود(این روش را تا ساعت 18 ادامه دادیم).

با اتخاذ تصمیمی سریع قرار شد تا یکی از دوربین ها سیاره مشتری را جستجو کند و از آن برای رویت هلال استفاده نماید و دوربین دیگر از روش جاروب آسمان از نقطه غروب خورشید به سمت چپ استفاده نماید ( در اینجا جا دارد از پیشنهاد بسیار خوب آقای مهرانی مبنی بر قرار دادن لبه افق در پایین میدان دید دوربین قدردانی نمایم ). در ساعت 18:03:57 اینجانب موفق به رویت هلال شدم (دوربین 120*20 و روش جاروب افق) و رویت هلال را اعلام کردم، پس از آن آقای میثم چوپان هم که با دوربین دیگر کار می کرد با استفاده از سیاره مشتری هلال ماه را در ساعت 18:04:15 مشاهده کرد. همچنین نماینده محترم صاایران جناب آقای رسول حاج ابراهیم به پشت دوربین ها

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .