پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 7 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 23 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 27 ژانویه 2022 میلادی

گزارش ویژه رصد هلال ماه شعبان1434

پایگاه اطلاع رسانی هلال ماه:

گزارش ذیل در حاشیه ی همایش رویت هلال و تقویم دانشگاه تهران در تاریخ 5تیرماه 92 برابر با17 شعبان1434 (17 روز بعد از انجام رصد !؟)به این پایگاه واصل گردیدشایسته است مسئولین گروه های نجومی تدبیری اتخاذ نمایند که این چنین رصد های مهم و گزارش های آن ، در اسرع وقت در اختیار مراکز و مراجع ذی صلاح به منظور بهره برداری های علمی و مذهبی قرار گیرد.

تیم رصدی موسسه نگاره گنبد شرق با حضور آقایان علیرضا برادران، میثم زارعی، خشایار کیانفر و حمیدرضا رحمانی در تاریخ 18 و 19 خرداد ماه جهت رویت هلال ماه شعبان به بقعه اشموییل نبی در منطقه عمومی زرندیه واقع در استان مرکزی با مختصات 35.2333°N, 50.1833°E و ارتفاع 2159 متر از سطح دریا عزیمت نمودند و موفق به رویت هلال ماه شعبان گردیدند.

تیم حوالی غروب خورشید روز 18خرداد ماه به سمت مقبره اشموئیل نبی (ع) حرکت نمود و پس از رسیدن به مکان مورد نظر شروع به قطبی کردن تلسکوپ و عکاسی‌ها متفرقه نمود. با توجه به آسمان بسیار مناسب رصدگاه عکاسی‌ها و رصدها بسیار موفقیت آمیز بودند. قطبی شدن تلسکوپ و تنظیم موتور کاملا خوب انجام شده و تعدادی عکس از خوشه ها و سحابی ها مانندM13وM57سحابی حلقه گرفته شد. برای عکاسی از یک دوربین دیجیتال پشت چشمی، یک دوربین دیجیتال و یک دوربین آنالوگ روی سه پایه استفاده می‌شد که گروه سعی در تهیه عکس‌های متنوع از اعماق آسمان و همین طور از صورت های فلکی و راه شیری داشت.

در نزدیکی طلوع آفتاب و پس از روشن شدن آسمان گروه برای استراحت به داخل اتاق‌های مقبره رفت و با توجه به امکانات موجود و همکاری بسیار خوب مسئول مقبره استراحت بسیار خوبی را تا نزدیک ظهر روز 19خرداد داشت. بعد از ظهر گروه برای بازدید از منطقه راهی شد و پس از دیدن روستا ورده به سمت چشمه ای در نزدیکی مقبره رفت. غروب آفتاب در حال نزدیک شدن بود که گروه به کنار تلسکوپ بازگشته و با توجه به این که تلسکوپ هنوز قطبی بود شروع به ارزیابی شرایط رصد کرد.

گروه طبق معمول منطقه انتظار غبار در نزدیکی افق را داشت، اما شرایط به نظر بدتر از همیشه می‌آمد.تابش خورشید روی غبار جمع شده در افق غربی تمام آسمان غربی را روشن کرده و شرایط را نگران کننده می‌کرد. تنظیم تلسکوپ روی زهره به نظر ممکن نمی‌رسید. اما گروه با توجه به دانستن میل و بعد خورشید و ماه تصمیم گرفت که برای یافتن ماه از خورشید استفاده کند.

پس از رصد کردن خورشید با توجه به این که موتور تلسکوپ توانایی نشان دادن مختصات نشانه رفته را دارد، از روی خورشید به اندازه اختلاف بعد و میل محورهای تلسکوپ را حرکت داده، اما با توجه به این که با چشم چیزی قابل رویت نبود تصمیم بر این شد که تعدادی عکس با فوکوس درست از پشت چشمی گرفته شود تا شاید در عکس ها نشانه‌ای از هلال یافت شود.

در ابتدا البته در عکس‌ها نیز چیزی مشاهده نشد؛ اما با کمی دقت در عکس‌های گرفته شده و تحلیل آن (عکسی که در آن قسمتی از کوه‌های افق غربی نیز قابل مشاهده‌اند)و افزایش کنتراست آن هلال کمرنگی به سمت پایین مشاهده شد. با استفاده از برنامه‌های نوشته شده برای تحلیل داده عکس جدایی زاویه ماه و خورشید حدود 11درجه به دست آمد که البته با توجه به غبار موجود و کیفیت پایین عکس هلال در زمینه روشن به اندازه کافی دقیق است. همین طور فاز ماه که 0.97 درصد به دست آمد و گروه را از رصد هلال ماه شعبان مطمئن کرد.

در زیر مشخصات ماه، خورشید، ابزار عکاسی و تلسکوپ آورده شده است.

عکس‌های گرفته شده از هلال ماه نیز به پیوست آمده است.

مشخصات ماه در روز یکشنبه 19 خرداد در هنگام غروب خورشید:

 

Position

Altitude

6.0°

Azimuth

289.5°

Right ascension 

 

 

5h 59m 0s

 

Declination

19° 52' 25"

Range

406,465 km

Constellation

Orion

Appearance

Diameter 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .