پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

وضعيت رویت پذیری هلال ماه رجب 1434 هجري قمري

 

به نام خداوند جان و خرد
 
 
با سلام خدمت عزيزان رصدگر و علافه مندان به رويت هلال ماه.
 
 درشامگاه 20 اردیبهشت هلال ماه 29 جمادي الثانيه 1434 از دسته هلالهای با جدايي 6 درجه است به رصدگران علاقه مند و محققين معتقد به رويت چنين هلال هاي توصيه می شود برای ديدن يا نديدن این نوع هلالها برنامه ريزی نمايند.
 سالهاست اينجانب به عرض علاقه مندان به رويت هلال ماه رسانده و باز تاكيد مي كنم ارزش ديدن و نديدن بعضي از هلالها  با هم برابرند به چه دليل ؟ به اين دليل كه اگر هلالي را با يك مشخصات و يا تا حدود كمي با اختلاف بارها رصد كنيم و در اين بارها رصد چند بار در شرايط اب و هوايي مناسب – ابزارخوب و مناسب – تخصص بالاي رصدگر و ... ان هلاها را نبينيم هم براي همان رصدگر و هم براي پژوهشگران و افراد داراي معيار رويت هلال ماه تا حدود بسيار زياد قطعي مي شود كه ابن گونه هلالها قابل رويت نيستند و يا بلعكس اگر تعدادي از انها ديده شوند 3 يا 4 يا بيشتر اينبار قطعيت رويت ان هلال محرز مي گردد مانند هلالهاي سالهاي 2001 – 2002 – 2006 و... بخصوص اگر هم از افق عكس دقيق گرفته شود و در صورت رويت هلال عكسي از هلال ماه گرفته شود به قول معروف نور علي نور است و رويت ان هلال بي هيچ ابهامي پذيرفتني است از اين رو از رصدگران و علاقهمندان درخواست مي گردد 20 ارديبهشت را فراموش نكنند ، رصدگران محترم از همين امروز برنامه ريزي كنند براي هلالي با جدايي زاويه اي در شرق ايران حدود 6 درجه و در غرب ايران حدود 6 درجه و 20 دقيقه قوسي با ارتفاع حدود 4 درجه و 30 دقيقه قوسي .
اميدوارم هوا كمك كند و دست اندركاران نيز به كمك رصدگران شتافته تا ماه پر فضيلت رجب را شايد هر چند كه احتمال ان كم است اما شايد ببينند و اگر نديدند كمك بسيار ارزشمندي هم به تجربه رصدي خود و هم به پژوهشكران هلال ماه داشته اند موفق و پيروز باشيد انشالله.
 . بديهي است هلال ماه رجب در شامگاه روز بعد با فاز و ارتفاعي مناسب در سراسر كشور با چشم غير مسلح رويت خواهد شد.
با احترام سيد محسن قاضي ميرسعيد عضو گروه غير حرفه اي رويت هلال ماه.
 
 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .