پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

گزارشات رصد هلال شامگاهی محرم1426

                                                                                                هلال ماه محرم 1426
                                             نقشه وضعيت سن و رويت پذيری هلال در کشورهای مختلف
                                      در غروب روز چهارشنبه 21 بهمن 1383 ، 9 فوريه 2005 ، 29 ذيحجه 1425

گزارشات رصد هلال در ايران:

                                  هلال شب ..... محرم 1426 در آسمان شامگاهي پنج شنبه 22 بهمن اصفهان
                               سن هلال حدود 40 ساعت ، ارتفاع 5/19 درجه ، فاز بيش از 4% و مكث 107 دقيقه 
                                                                 عكس از عليرضا بوژمهراني


گزارش شماره28

گزارش دهنده آقاي براتي ، گروه نجوم سلسلة الذهب ، نيشابور (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
" خلاصه اين گزارش قبلا" با شماره 15 در اين صفح درج شده است"
آقاي بوژمهراني
با سلام به تمامي همكاران
احتراما به استحضار ميرساند پس ازتوفيق ديدار با جنابعالي وهمراهان در شهرداري نيشابور كه باعث خوشحالي دوستان گرديد در ساعت 15 روز چهارشنبه مورخه 21 بهمن 1383 مصادف با 29 ذي الحجه 1425 با همكاري گروه نجوم خيام با توجه به مشورتي كه با جنابعالي انجام شد با يك دستگاه وسيله نقليه مزدا دو كابين و دو دستگاه دوربين دو چشمي 35*7 ويك دستگاه دوربين يك چشمي 50*20 به سوي كوهسرخ شهرستان كاشمر اعزام شديم اما پس از طي مسافت 75 كيلومتر گرفتار بارش برف وكولاك شديد گرديديم، با تماسي كه با هواشناسي در مسير گرفته شد مشخص شد شهرستان كاشمر وكوهسرخ نيزوضعيت بارش برف دارد لذا پس از هماهنگي با جنابعالي از طريق تلفن همراه به نيشابور عزيمت كرديم .
همراهان : آقايان مهندس حسامي ، مهندس عظيمي نژاد ، آقاي سليماني ، قاسمي وبراتي
 

                                                                                           عكسهاي ارسالي آقاي براتي
جناب آقاي براتي
براي بنده ملاقات با شما باعث افتخار بود و شرمنده ام كه اين موضوع رخ داد. البته اين شرايط جوي ، تقريبا" در همه جا يكسان بود. اميد آنكه در سال آينده گزارش هاي متعددي از موفقيت هاي شما را دريافت نماييم.
با احترام
عليرضا بوژمهراني

گزارش شماره27

گزارش دهنده آقاي رضا طيب طاهر (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
با سلام و عرض تسليت ايام سوگواری سالار شهيدان گزارش زير تقديم مي شود:
هلال محرم 1426( لحظه مقارنه: 01:59 چهار شنبه 9 فوريه)
تاريخ :***چهارشنبه 21 بهمن 1383 ، 29 ذيحجه 1425 ، 9 فوريه 2005***
رصدگاه :65 كيلومتری جنوب شهرستان شاهرود
مختصات رصدگاه : 35:55 شمالی و 55:08 شرقی
رصدگران : رضا طيب طاهر- مرتضی مطهری نژاد- آرش همتی
همراهان : محمد مهدی رجبعليان ( فيلمبردار) – حسين پريمی ( ازگردان توپ خانه) – اميد لطيفی (راننده)
تجهيزات : دو دستگاه دوربين دو چشمی 120*20 و60*20 ، تلسكوپ 8 اينچ ويكسن - يك دستگاه جی.پی.اس (جی پی اس 12 گارمين)
غروب خورشيد : ساعت 17:25
نتيجه رصد : به علت ابری شدن هوا هلال ماه محرم رؤيت نشد.
خلاصه گزارش : من از هفته ها پيش با تماس هايی كه با جناب آقای مهرانی داشتم و با مشورت ايشان واز آنجايی كه اين هلال دارای ارزش رصدی علمی ومذهبی فراوانی بود، با دقت فراوان ويك بررسی چند روزه مكانی را دراستان سمنان و در جنوب شهرستان شاهرود به سمت كوير حاج علی قلی ، بين خط رؤيت پذيری رصد خانه آفريقای جنوبی و خط اصلاحی معيار يالوپ انتخاب كرديم .ميزان پارامتر q اين مكان (279/0-) بود.
با انتخاب مكان (جهت انجام كار علمی) از روی نقشه های دقيق ، بنده با دوست عزيزم جناب آقای مطهری نژاد كه مسؤليت گروه نجوم سازمان دانش آموزی استان سمنا ن را به عهده دارند تماس گرفته وهماهنگی های لازم را جهت عزيمت به سمنان (برگزاری كلاس آموزشی و رصد مشترك) با ايشان انجام داديم . بنده روز يكشنبه عصر بعد از طی مسافتی طولانی از دزفول به شهرستان سمنان رسيدم كه با استقبال گرم دوستان عزيزم درسمنان روبرو شدم. روز دوشنبه ، حاج آقا احسانی ( رياست محترم سازمان دانش آموزی استان سمنان) وحاج آقا پيرچه ( مسؤل سياست گذاری دفترائمه جمعه استان سمنان) با هماهنگي هايی كه با تيپ 2قائم سپاه واقع در سمنان انجام دادند وبا پيگيری دوستان در انجمن نجوم سمنان در نهايت روزسه شنبه تجهيزات و وسيله نقليه از طرف سپاه در اختيار ما قرار داده شد. سه شنبه شب ما در شهرستان شاهرود مستقر شديم. روز چهارشنبه قبل از طلوع خورشيد ما برای تعيين موقعيت مكان مورد نظر در جنوب شاهرود (جاده شاهرود به طرود) حركت كرده ودر نهايت در 65 كيلومتری اين جاده از شاهرود مكان مورد نظر خود را با حدود 2/0 درجه موانع در افق و ساير مشخصات ذكر شده در ابتدای گزارش مشخص كرده وبه شاهرود برگشتيم . قبل از ظهر محاسبات لازم جهت رصد بعد از ظهررا انجام داده وبا برگزاری يك كلاس آموزشی روشهای محاسباتی و عملی رصد هلال ماه برای دوستان همراه ، بعد از اقامه نماز و صرف ناهارو يك استراحت كوتاه به سمت مكان رصد حركت كرده وحدود ساعت 16 درآنجا مستقر شديم . تا اين لحظه آسمان مشكل چندانی نداشت ولی به محض اينكه ما دوربين دوچشمی و تلسكوپ را مستقر و تنظيم كر ديم ، توده عظيمی از ابر و باد وهوای بسيار سرد نيز همراه ما درمنطقه مستقر شد به گونه ای كه خورشيد در ساعت 16:45 در توده های ابر ناپديد شد. ولی ما تا لحظه غروب ماه (ساعت 18) با ابزار در مكان مستقر بوديم . چه بگويم چاره ای جز اين نبود آسمان با ما سرناسازگاری داشت . در تمام طول روز آفتابی ، از ساعت 16:30 به بعد ابری ، آخر خوش شانسی ديگه!!! هرچه در اين مدت كاشته بوديم همه پنبه شد. خوب ديگه سال قمری جديد اين چنين خودش رو به رخ ما ميكشه ،اما نمي دونه با چه رصد گرای سمجی درافتاده ، دفعه بعد اگر لازم باشه تمام نقشه ايران را دور ميزنيم نه فقط 3000 كيلوتر را.
در يايان از دوستان بسيار خوبم در انجمن نجوم سازمان دانش آموزی سمنان آقايان مطهری نژاد و همتی ، حاج آقا احسانی (رياست محترم سازمان دانش آموزی استان سمنان ) كه كمال همكاری و مهمان نوازی را با بنده داشتندو پشتيبان اصلی اين رصدمشترك بودند ، حاج آقا پيرجه ( مسؤل سياست گذاری ائمه جمعه استان سمنان) و فرماندهی وساير عزيزان تيپ 2 قائم سپاه سمنان كه تجهيزات لازم را فراهم كردند ، كمال قدر دانی و تشكر را می نمايم .
به اميد انجام رصدهای مشترك ديگر در هوای صاف ( بی ابر وبی غبار) و پرستاره.
با تشكر: رضا طيب طاهر – عضو گروه غيرحرفه ای رؤيت هلال ماه های جوان درايران

                                        

گزارش شماره26

گزارش دهنده آقاي احمدرضا كريمي ، ستاد استهلال استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
تاریخ : 21/11/83
رصدگاه : 13 کیلومتری جنوب شرقی روستای رامشه طول جغرافیایی 52 درجه و 38 دقیقه عرض جغرافیایی 31 درجه و 13 دقیقه شمالی
رصدگران : آقایان غلامحسین کریمی(میهمان)- داریوش ذوالفقاری راد- احمدرضا کریمی – محمدرضا یعقوبی (راننده )
تجهیزات : دوربین های دوچشمی 40*10 , 42*7 , 35*7 صاایران و تلسکوپ 8 اینچR200SS کولپیکس 4500 تلسکوپ مید 8 اینچ LX200GPS-SMT و دوربین دیجیتال نیکون coolpix4500
موانع دید افق غرب : برای محل غروب خورشید تا حدود 2 درجه کوه , تا حدود 10 درجه از سطح افق ابرهای پراکنده
نتیجه : هلال رویت نشد.
مشروح گزارش : ابتدا قرار بود با توجه به حساسیت این هلال به تربت حیدریه سفر کنیم اما پس از بررسی وضعیت آب و هوا از این تصمیم منصرف شده و به سمت آباده حرکت کردیم.ما با توجه به ابرها پس از شهرضا به سمت رامشه رفته و از آنجا در جهت جنوب شرق ,مسیری خاکی – شنی به طول 13 کیلومتر را پیموده و در دل بیابان مستقر شدیم.مطمئن بودیم که هلال را خواهیم دید.ما از طریق جی پی اس تلسکوپ موقعیت را شناسایی و از طریق نوت بوک اطلاعات ماه و خورشید را حساب کردیم .رصد از لحظه غروب خورشید آغاز شد.با اینکه لباس گرم پوشیده بودم خیلی زود احساس سرما کردم.سرما به حدی رسید که دوربین در دستانم تکان می خورد این موضوع تمرکز حواسم را بهم می ریخت(من تاکنون در چنین هوای سردی رصد نکرده بودم!!) شاید این سرما بدلیل وزش نسبتآ سریع باد بود.ما باید هلال را در ده دقیقه اول می دیدیم در غیر این صورت هلال وارد ابر رقیقی می شد که کار رویت بسیار دشوار می شد.از آنجایی که این هلال در این منطقه با دوربین رویت می شد با تلسکوپ به جستجوی هلال نپرداختیم.در نهایت زمان آنقدر گذشت که متوجه شدیم دیگر هلال را نخواهیم دید ابزار رصدی را جمع آوری و با کمال ناباوری به سمت اصفهان بازگشتیم!

 
      عكس هاي ارسالي آقاي كريمي

گزارش شماره25

گزارش دهنده آقاي محمد همايوني ، گروه رويت هلال آسمان سراي نجف آباد ، استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
بسم الله الرحمن الرحيم
السلام عليك يا اباعبدالله اين حسين كيست كه عالم همه ديوانه اوست
سلام عليكم
با احترام گزارش رصد هلال محرم آسمان سراي شهرستان نجف آباد را به حضورتان ارسال مي كنم:
مكان رصد : نجف آباد ، عرض 32:41 شمالي و طول 51:22 شرقي (كوه هاي شمال شهر)
زمان : چهارشنبه 21 بهمن 1383
ابزار رصد : دوربين دوچشمي 60*20 و 50*7
وضعيت جوي : صاف ولي در افق غربي تكه و لايه هاي ابر
غروب خورشيد : 17:45
نتيجه رصد : طبق مختصات ماه و مكان غروب خورشيد همه افراد گروه با تلاش فراوان عليرغم وزش باد بسيار سرد و وجود ابرهاي مزاحم در مكان ماه به دنبال ماه مي گشتند. اينجانب در ساعت 18:03 موفق به رويت كمان كم سوي ماه از لابه لاي ابرها شدم. متاسفانه به علت وجود ابرها و سرماي شديد كه باعث لرزش خودم شده بود. پس از حدود 5 تا 7 ثانيه كه هلال را ديدم آن را گم كردم و پس از آن هر چه تلاش كردم نتوانستم آن را بيابم. ديگر افراد گروه موفق به رويت نشدند.
سن هلال در لحظه رويت : 16 ساعت و 4 دقيقه
افراد شركت كننده : آقايان پويا ، پزشكي ، همايوني و خانمها پويا ، توكلي ، رستگاري ، حبيب اللهي ، خوشي ، عابديني ، چترايي و ابوترابي

گزارش شماره24

گزارش دهنده آقاي آريا صبوري ، تهران (از طريق Yahoo Messenger)
ايشان اعلام داشتند بدليل بارش برف ، امكاني براي رويت هلال نداشته اند.


گزارش شماره 23

گزارش دهنده آقاي محمد حسين الماسي ، تهران (گزارش تلفني)
ايشان اعلام داشتند بدليل ابري بودن آسمان طبس ، امكان رويت هلال را نداشتند.

گزارش شماره22

گزارش دهنده آقاي علي كوهپايي ، تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
با سلام و خسته نباشيد خدمت همه رصدگران هلال ماه
هلال محرم ۱۴۲۶ فرصتي بود که رصد گران هلال بتوانند تجربه اي گران بها را کسب کنند. هلالي با فاز کم تر از ۸/۰ % (در اغلب نقاط کشور) که در ارتفاعي مناسب قابل رويت بود. در واقع هلال محرم فرصتي بود که رصدگراني که هلال ماه هاي جوان با فاز کم تر از يک درصد رويت نکرده بودند، بتوانند آن را با شرايطي استثنايي به خوبي رصد کنند. شرايط ديگري که به دليل وضعيت هوا به وجود آمده بود، بارش برف بود. بارش برف در مناطق کويري با افق باز باعث شده بود که غبار تا حد زيادي کاهش يابد و رصدگر بتواند هلال محرم را بهتر و تا مدت زمان بيشتري نظاره گر باشد. اما متاسفانه اين بار هم ابر هاي ضخيم و سپيد اجازه رويت اين هلال را به بسياري از رصدگران هلال ماه نداند. هلال محرم مانند بعدي در صفر ۱۴۲۷ قابل رويت است و من از هم اکنون توشه سفر خود را آماده مي کنم.

گزارش شماره21

گزارش دهنده ستاد استهلال استان كرمان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
به نام خدا
ستاد استهلال استان كرمان در راستاي بررسي و رويت هلال ماه محرم 1426 در پي جلساتي كه قبل از روز رصد برگزار نمود سه گروه اصلي جهت رصد اين هلال تشكيل داد. مقرر گرديد از طريق لشگر 41 ثارالله كرمان امكانات رصدي و خودروهاي مناسب در اختيار گروه ها قرار گيرد كه با مساعدت هواشناسي كرمان و آگاهي از شرايط جوي راس ساعت 9 صبح به محل هاي از قبل پيش بيني شده حركت نمودند.
1- گروه مستقر در منطقه سردوئي جيرفت
رصدگران : دكتر سيد جليل فاطمي و سعيد دوست محمدي
تجهيزات : دوربين 120*20
اين گروه مسير كرمان ، راين ، سردوئي ، رابر ، جيرفت و بم را دنبال كرد ولي به دليل شرايط نامناسب موفق به يافتن افق صاف نشد.
2- گروه مستقر در بم
رصدگران : ايرج غلامي و اعضاي انجمن نجوم پژوهشكده تعليم و تربيت
تجهيزات : دوربين 80*20
اين گروه نيز به دليل شرايط بد جوي موفق نشد هر چند كه تا شهرستان فهرج نيز تغيير مكان دادند.
3- گروه مستقر در بردسير
رصدگران : رضا اميرزاده ، فيروز حسيني نسب ، معين اروميه اي و مجتبي بني اسدي
تجهيزات : دوربين 80*20
اين گروه نيز به دليل ابري بودن افق غدربي هلال را رويت نكردند.

 

 

 

                                                                                             عكس هاي ارسالي آقاي دوست محمدي 

 

گزارش شماره20

گزارش دهنده  آقاي غلامحسين رستگار نسب ، شهر ري – تهران (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
با سلام
بدينوسيله به اطلاع مي رساند كه رصد هلال محرم 1426 به دليل شرايط نامناسب جوي انجام نشد.

گزارش شماره19

گزارش دهنده ستاد استهلال استان خراسان رضوي (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
با سلام و تحيات، گزارش اقدامات صورت گرفته توسط ستاد استهلال خراسان جهت رؤيت هلال ماه محرم 1426 ه.ق در شامگاه چهارشنبه 21 بهمن 1383 ه.ش به استحضار مي رسد.
بر طبق برنامه ريزي ستاد استهلال خراسان واقع در دفتر امام جمعه محترم مشهد، گروههاي رصدي مستقر در شهرستانها و پايگاههاي رصدي مختلف براي استهلال اقدام كردند كه به طور خلاصه نتايج رصد به شرح زير مي باشد:
1- گروه مستقر در دفتر امام جمعه مشهد (ستاد استهلال خراسان): به دليل شرايط جوي نامساعد (پوشش ابر ضخيم در سراسر آسمان) و احتمال زياد بارش برف در زمان غروب خورشيد اعضا در محل حضور نيافتند.
2- گروه مستقر در خانه نجوم مشهد: به دليل شرايط جوي نامساعد (پوشش ابر ضخيم در سراسر آسمان) و احتمال زياد بارش برف در زمان غروب خورشيد اعضا در محل حضور نيافتند.
3- گروه مستقر در رصدخانه دانشگاه آزاد اسلامي واحد تربت حيدريه: به دليل شرايط جوي نامساعد و بارش برف در زمان غروب خورشيد استهلال صورت نپذيرفت.
طول جغرافيايي محل رصد: 22/59 درجه شرقي
عرض جغرافيايی محل رصد: 34/35 درجه شمالي
ارتفاع محل رصد از سطح آبهای آزاد: 994 متر
ميزان پوشش افق توسط موانع: وجود رشته كوهي با ارتفاع حدود 5/1 درجه
4- گروههاي مستقر در شهرستان نيشابور (سه گروه): به دليل شرايط جوي نامساعد و بارش برف در زمان غروب خورشيد استهلال صورت نپذيرفت.
5- گروه مستقر در شهرستان بيرجند: جهت استهلال به رصدگاه حاجي آباد مراجعه نمودند ولي به دليل وجود ابر در افق غربي در لحظه غروب خورشيد و پس از آن، موفق به رؤيت هلال نگرديدند.
6- گروه مستقر در شهرستان سه قلعه: جهت استهلال به رصدگاه واقع در 5 كيلومتري شهر مراجعه نمودند ولي به دليل وجود ابر در افق غربي در لحظه غروب خورشيد و پس از آن، موفق به رؤيت هلال نگرديدند.
پيروز و موفق باشيد.
محمد مهدي مطيعي
انجمن نجوم آماتوري آسمان توس مشهد
توجه: گزارش گروه مستقر در سه قلعه قبلا" دريافت و درج شده است.

گزارش شماره18

گزارش دهنده آقاي مهدي رحيمي ، گروه نجوم كانون فرهنگي مسجد صاحب الزمان (عج) ، دولت آباد برخوار – استان اصفهان (پست الكترونيكي براي كمان آسماني)
السلام عليك يا اباعبدالله الحسين
ماه محرم آمد و ميخانه را بستند زود جام مي را در دم از بالا به زير افكند زود
با سلام و عرض خسته نباشيد . از نيمه هاي ماه ذيحجه تب و تاب برنامه ريزي جهت رويت هلال محرم سراسر وجودم را فرا گرفت و علاوه بر انجام محاسبات مربوط به وضعيت هلال به دنبال مكان رصدي مناسب بودم . به دليل ارتفاع كم هلال و بحراني بودن آن نيازمند يك افق ايده آل از همه لحاظ بوديم خلاصه اينكه چند محل را انتخاب كردم و براي اطمينان از آنها ، آنها را مورد بازديد و بررسي قرار مي دادم . از طرفي در صدد تهيه وسيله رصدي مناسب برآمدم لذا با هماهنگي با دفتر امام جمعه محترم دولت آباد و مساعدت بسيار مشفقانه ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري موضوع را پيگيري نموديم و قرار شد دو دستگاه دوربين دو چشمي 150*20 در اختيار گروهمان قرار گيرد روزهاي آخر مكرراً مسائل مربوط به استهلال را دنبال ميكرديم تا اينكه روز رصد شد ابتدا يك نفر از دوستان گروه را براي تحويل دوربين هاي دو چشمي به محل قرار فرستاديم تا بعد از تهيه اقلام مذكور از ساعت 12 ظهر به محل رصد عزيمت نمائيم لكن هر چه صبر كرديم از
دوستمان و دوربينهاي دوچشمي خبري نشد . ساعت 2 بعدازظهر بود و ما نگران و پر اضطراب . اميد را به خدا بستيم و به حضرت امام حسين (عليه السلام) توسل بستيم . خلاصه اينكه ساعت 15/4 بعدازظهر سر و كله دوستمان كه از فرط خستگي و ناراحتي منقلب شده بود پيدا شد . ظاهراً به دليل ناهماهنگي هاي به وجود آمده نتوانسته بود دوربينها از پادگان عاشورا را اخذ نمايد چون به غروب خورشيد زمان زيادي نداشتيم لذا سريعاً در برنامه ي رصدمان تجديد نظر كرديم و با توجه به اينكه اوضاع جوي رو به بهبودي مي رفت تصميم گرفتيم در شهر دولت آباد مراحل رصدمان را پيگيري كنيم . جالب اينكه ما براي اعزام به نائين ، شهرضا ، ورزنه ، مورچه خورت برنامه ريزيهاي مفصلي انجام داده بوديم ولي به دليل عدم شرايط ايده آل جوي و مشكل به وجود آمده كه در بالا به آن اشاره كرديم سر از پشت بام منزل خودمان درآورديم و وقتي سمت غروب ماه و اوضاع جوي آنجا را در لحظات غروب خورشيد آزمايش مي كرديم با خود گفتم :
(( آب در كوزه و ما تشنه لبان مي گرديم ... ))
مع الوصف رصدمان را به شرح ذيل خدمتتان ارسال مي داريم :
محل رصد : دولت آباد برخوار
طول جغرافيايي:41/51 شرقي
عرض جغرافيايي : 48/32شمالي
ارتفاع از سطح دريا :1563 متر
ابزار رصديمان شامل يك دستگاه تلسكوپ 6 اينچ ويكسن مجهز به موتور ردياب ، يك دستگاه تلسكوپ تال 5/4 اينچ و دو دستگاه دوربين دوچشمي 50*7 ، قطب نماي نظامي ، دوربين عكاسي (x14) و ...
(در محل غروب ماه نيز كمتر از يك درجه كوه وجود داشت)
ابتدا مسير حركت ماه را به سمت محل غروب آن به دقت محاسبه و بر حسب عوارض موجود در افق علامت گذاري نموديم و سپس رصد را با دقت تمام و با استفاده از آمادگي قبلي مان شروع كرديم . با استفاده از تلسكوپ موتوردار ويكسن مسير حركت ماه را به شدت و با دقت تمام ارصاد كرديم . حضور چند لكه ابر در محل غروب .، ناراحتمان مي كرد لكن بيش از آن وجود 5/1 درجه غبار رقيق رصد اين هلال بحراني را با مشكل جدي مواجه ساخته بود . خلاصه در يك كلام عليرغم تلاش نسبتاً دقيق و نفس گير بر و بچه هاي گروه موفق به رويت هلال نگشتند . با اين حال از تلاش نسبتا دقيق و همگاني بچه هاي گروه راضي و خوشحال بوديم . در خاتمه لازم مي دانم از همكاري صميمانه ستاد استهلال دفتر مقام معظنم رهبري و دفتر امام جمعه دولت آباد كمال تشكر و قدرداني را مي نمايم .
آسمان زندگيتان به زيبايي و درخشش ستارگان باد

                                                                                                   عكس ارسالي آقاي رحيمي از افق


گزارش شماره17

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .