پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

نكاتي در مورد رصد هلال صبحگاهي و شامگاهي خرداد ماه

  يك جرم آسماني ، راهنماي ما براي يافتن آخرين هلال صبحگاهي ربيع الثاني خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

سياره دلفريب ناهيد كه در طي روزهاي گذشته ، موضوع اصلي مباحث نجومي دنيا شده بود ، اين بار به كمك شكارچيان هلال ماه خواهد آمد. در بامداد روز پنج شنبه ، اين سياره تقريبا" هم زمان با ماه طلوع ميكند. بنابراين اگر نتوانستيد هلال را مستقيما" پيدا نماييد ، به سراغ ناهيد برويد و پس از يافتن آن ، دوربين خود را حدود 5/6 درجه در سمت بطرف چپ حركت دهيد ( بدون اينكه دوربين در ارتفاع جابجا شود ). از اين طريق خواهيد توانست بسادگي هلال را بيابيد. موفقيت همه ي همكاران محترم را آرزومندم.

 

 

 

 

 

با احترام

 

 

 

 

 

عليرضا بوژمهراني  

 

 

به نام خدا

 

 


 

 

 

 

 

 

 

بهترين افق براي رويت هلال

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با سلام خدمت شما علاقه‌مندان به رويت هلال

 

 

 

 

 

زمان به سرعت مي‌گذرد و ما رفته رفته به رويت اين دو هلال باريك نزديك مي‌شويم. با توجه به اهميت رويت اين دو هلال مخصوصاً رويت غير‌مسلح هلال شامگاهي جمادي‌الاول تصميم گرفتم مطالبي را به استحضار شما برسانم.

 

 

 

 

 

همه ما هلال صبحگاهي رمضان 1424 را به خاطر داريم. پس از گذشت شش ماه هنوز هلالي با چنين سن و فازي را در رويت هلال‌هاي صبحگاهي شاهد نبوده‌ايم. من به اتفاق 4 نفر ديگر از رصدگران گروه رويت هلال انجمن نجوم آماتوري ايران براي رويت اين هلال عازم روستاي رستگان در 20 كيلومتري جنوب شرقي تفرش شديم. از همان بدو ورود آسمان بسيار تميز و عاري از غبار بود و نويد آسماني صاف و شفاف را در هنگام رويت مي‌داد. ما در صبح رويت با يك كوه‌نوردي يك ساعته خود را به بالاي كوهي در جنوب رستگان رسانديم. آسمان بسيار تر و تميز بود . هلال در ساعت 5:56 دقيقه طلوع كرد و يك دقيقه بعد رويت شد. در  همان لحظه رويت هلال شكل خاصي داشت و در مناطقي از كاسه مخصوصاً قسمت مركز آن هلال تكه ‌تكه بود . چون افق بسار كم غبار بود بنابراين تلاطم جوي در افق محل بر روي هلال تأثير گذاشته بود. ما همان زمان به ياد صحبت استاد گرامي جناب آقاي قاضي‌ مير‌سعيد افتاديم كه بهترين رويت خويش را در  آسمان شفاف منطقه كردستان ديده بودند كه به گفته ايشان آسمان به قدري شفاف بود كه هلال در هنگام غروب در افق له شد.

 

 

 

 

 

آسمان ما به قدري شفاف بود كه هلال دو دقيقه بعد از طلوع با چشم غيرمسلح نيز رويت شد و حتي شكستگي‌هاي كاسه ماه با چشم ديده مي‌شد. شفافيت آسمان تا جايي پيش رفت كه هلال تا 30 دقيقه با چشم غير مسلح ديده شد. اين رويت به ما نشان داد كه وجود يك آسمان استاندارد چقدر به رويت هلال با فازهاي پايين مي‌تواند كمك كند. لذا به نظر من در رويت بسيار حساس هلال جمادي‌الاول رصدگري موفق است كه بتواند چنين آسماني را بيابد. اين را هم بايد اضافه كنم كه رويت چنين هلال‌هايي در ارتفاعات به دليل عاري بودن غبار به مراتب راحت ‌تر مي‌باشد. كاري كه استوين ان ‌شور انجام داد و هلال فاز 75/0 را به اتفاق همراهانش در ارتفاع سه هزار متري رويت كرد. با توجه به اين‌كه رويت هلال جمادي‌ الاول در اواخر بهار مي‌باشد لذا به دليل كاهش بارندگي و خشك بودن خاكها و افزايش گرد و غبار محيط مخصوصاً در مناطق كويري به نظر مي‌رسد كه بهترين مكان‌ براي رويت اين هلال مناطق كوهستاني معتدل كه ايجاد ابر در آن منطقه در اين فصل كم باشد ، مي‌باشد.

 

 

با آرزوي توفيق روز افزون براي رصدگران ايراني

 

 

 

 

علي ابراهيمي سراجي

 

 

 

 

 

 

 

 


;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .