پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

طرح دو سوال توسط جناب آقای محمد حسین نیری

منبع : سایت کمان آسمانی

طرح دو سوال توسط جناب آقای محمد حسین نیری ، شهر جدید صدرا - شیراز
با سلام خدمت دوستان گرامی خصوصا" آقایان مهرانی ، ابراهیمی و حسن زاده
دو سوال دارم که فکر می کنم بحث در موردشان نه تنها از لحاظ مساله ی هلال مفید باشد ، بلکه از لحاظ جنبه های دیگر نجومی هم احتمالا" جذاب خواهد بود ، خصوصا" سوال اول.
1 - به نظر شما حداقل زمان لازم برای اینکه دو هلال کاملا" مشابه از لحاظ پارامترهای نجومی و نه رویت پذیری برای یک منطقه اتفاق بیفتد چقدر است؟
2 - چرا رصد هلال های خجالتی سخت تر از هلال های چپ نگاه و راست نگاه است؟
30/2/83
با احترام
سید محمد حسین نیری
سلام
در مورد سوال اول :
همانطور که می دانید فاصله زمانی بین دو گرفت (کسوف یا خسوف) با مشخصات فیزیکی یکسان دوره " ساروس " نامیده می شود که مقدار آن 3/6583 روز ( 18 سال و 11 روز و 8 ساعت ) است. به عبارت بهتر پس از این مدت ماه در وضعیت مشابه قرار می گیرد. یعنی پس از 6585 روز هلال ماهی را با همان مشخصات داشته باشیم ولی این هلال در همان مکان جغرافیایی قابل مشاهده نیست. دلیل آن هم اینکه مدت دوره ساروس عدد صحیح نیست. آن 8 ساعت باعث می شود که پس از یک دوره ساروس ، زمین 120 درجه اضافه گردش کند و شرایط مشابه ، برای نقاط دیگر حاصل شود. یعنی اگر ساکنین همان مکام جغرافیایی بخواهند هلال مشابه را مشاهده کنند باید به اندازه ی سه دوره ساروس (54 سال و 34 روز) صبر کنند. البته تا آنجا که یادم هست ، یک جابجایی کوچک ممکن است در جهت عرض جغرافیایی رخ دهد. این چیزی بود که به نظر من رسید ولی شاید جواب سوال به این سادگی هم نباشد.
موفق باشید.
امیر حسن زاده
دوستان گرامی
با سلام
برای پاسخگویی به سوال دوم ، به شکل زیر توجه فرمایید:

وقتی خورشید غروب می کند هر چه در سمت و ارتفاع ، از محل غروب خورشید فاصله بگیریم ، روشنایی آسمان کمتر و کمتر می شود. در شکل فوق این موضوع بوسیله نیم دایره های متحد المرکز نشان داده شده است. هر چه از قسمت A به سمت قسمت G حرکت کنیم ، بدلیل فاصله گرفتن از خورشید ، آسمان کم نورتر می شود. حتما" توجه نموده اید که در زمان غروب خورشید ، محل غروب خورشید نارنجی رنگ بوده و با حرکت در سمت و یا ارتفاع ، این رنگ به ترتیب به قرمز ، ارغوانی و آبی تیره تغییر می یابد که بخاطر افت شدت نور است.
حالا هلال های شماره 1 تا 4 را در نظر بگیرید. هر چهار هلال دارای ارتفاع یکسانی از افق هستند ، اما اختلاف سمت آنها با خورشید متفاوت است. هلال شماره 1 دقیقا" در بالای خورشید بوده و اختلاف سمت آن صفر است (هلال خجالتی). از هلال 2 تا هلال 4 ، اختلاف سمت ماه و خورشید به ترتیب زیاد می شود.
دقت نمایید ؛ هلال شماره 1 در منطقه ای قرار دارد که از نظر شدت نور ، با حرف D مشخص شده است. همچنین هلال شماره 2 در منطقه E ، هلال شماره 3 در منطقه F و هلال شماره 4 در منطقه G واقع شده اند. پر واضح است که مشاهده هلال شماره 4 از هلال شماره 3 ، هلال شماره 3 از هلال شماره 2 و هلال شماره 2 از هلال شماره 1 آسان تر خواهد بود زیرا شدت نور آسمان از منطقه D به سمت منطقه G کاهش یافته بنابراین چشم ما راحت تر می تواند روشنایی هلال را در زمینه آسمان تشخیص دهد.
برای اینکه باب گفتگو و سوال و جواب علمی را کماکان باز نگاه داریم ، سوالی را مطرح می کنم و آن اینکه در شکل بالا که هر چهار هلال ارتفاع یکسان نسبت به افق دارند ، کاهش شدت نور آسمان یکی از دلایلی است که باعث می شود مشاهده هلال شماره 4 از هلال شماره 3 ، هلال شماره 3 از هلال شماره 2 و هلال شماره 2 از هلال شماره 1 آسان تر  باشد. اما این موضوع ، دلیل مهم تر دیگری هم دارد. می توانید آن را بیان نمایید؟
با احترام
علیرضا مهرانی 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .