پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : شنبه مورخ 9 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 25 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 29 ژانویه 2022 میلادی

متن نامه ارسالی جناب آقای امير حسن زاده در مورد تحليل گزارش رصد آقای مصطفی امام


منبع : سایت کمان آسمانی

با عرض سلام و خسته نباشيد
ظاهرا" جناب آقای مهرانی در تحليل گزارش از نرم افزار " محاسبات ماه (ويرايش 6 منظور احمد) " کمک گرفته اند. بنابراين من هم به همان نرم افزار استناد می کنم. ذکر شده است که رويت آقای مصلحی در ساعت 05:57 به دليل اينکه در آن زمان هلال در پشت موانع شرقی قرار داشته مردود است. با توجه به ارتفاع ماه صحت اين مطلب واضح است.
در مورد اينکه با توجه به ارتفاع غبار آقای امام در رويت چند دقيقه تاخير داشتند ، همانطور که پاسخ داده شد بحرانی بودن هلال وتجربه کم راصد (در مقايسه با آقای مير سعيد ) بايدگفت که اين تاخير چندان هم عجيب نيست. اختلاف نيم درجه مقدار تخمينی با مقدار محاسبه شده با توجه با خطای تخمين و ندانستن افق صفر واقعی و اثر شکست طبيعی است.( همانطور که می دانيد در محاسبات کامپيوتری يک مقدار شکست متوسط فرض می شود و اين در حالی است که ممکن است شکست بيشتر باشد. من خودم در روستای کوه سفيد – قم طلوع خورشيد را زودتر از مقدار محاسبه شده ديده ام)
در مورد طول کمان مقدار محاسبه شده نشان می دهد که طول کمان 82 درجه است. ولی همانطور که آقای امام ذکر کردند ديدن کمان 60 درجه از آن طبيعی به نظر می رسد.در رصد هلال های بحرانی ديگر ( هلال ژانويه 1996 که در آريزونا مشاهده شد يا هلالی که آقای موحد نژاد در 28 مرداد 1380 مشاهده کردند هم طول کمان مشاهده شده کمتر از مقدار محاسبه شده است).
محاسبات نشان می دهد که گسترش هلال تقريبا" از ساعت 4 تا 7 است و در گزارش آقای امام از 3 تا 5 ذکر شده است و اين اختلاف جای سوال دارد. البته به اين نکته هم توجه کنيد که در شکل رسم شده توسط نرم افزار هلال دارای ناپيوستگی در ساعت 5/5 تا 7 است و ممکن است مشاهده آن مشکل باشد.
با توجه به اين که رويت هلال به مدت 5 دقيقه ادامه داشته است نمی توان گفت که مدت رويت کوتاه بوده است. روشی که ايشان در اطمينان از رويت بکار بردند هم مفيد به نظر می رسد.
يک نکته مهم اينکه هر چند اين نرم افزار دقيق است ولی نمی توان صد در صد به آن اتکا کرد.
از آنجايی که آقای مير سعيد گزارشی از هلال رويت شده ( طول کمان و ....) ارائه نکردند نمی توان مقايسه درستی انجام داد. با توجه به حضور اينجانب در رويت دو هلال رکورد شکن به نظر من رد کردن اين رويت کمی زود است و جای بررسی بيشتر دارد.
البته اين نکاتی بود که به ذهن اين حقير رسيد.
امير حسن زاده
توجه : کلمات قرمز رنگ توسط اينجانب به متن نامه اضافه شده است.
جناب آقای حسن زاده
مراتب تشکر و امتنان پايگاه اطلاع رسانی کمان آسمانی را به جهت ارسال اين گزارش به حضورتان ابراز می دارم. بنده قصد دارم با کمک ساير همکاران کمان آسمانی و در يک پروژه مشترک که بطور همزمان و در چند شهر صورت خواهد گرفت ، محاسبات نرم افزار دکتر منظور را آزمايش نمايم. اطلاعات تکميلی بزودی در پايگاه اعلام خواهد شد. ما نيز کماکان منتظر دريافت گزارش جناب آقای مير سعيد هستيم تا در مورد آن نيز از نظرات کارشناسان استفاده نماييم.
با تقديم احترام
عليرضا بوژمهرانی

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .