پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 28 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 13 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 20 اکتبر 2021 میلادی

گزارشات هلال صبحگاهی ربیع الثانی 1424

منبع : سایت کمان آسمانی

گزارشات رصد هلال در ايران :

گزارش شماره5
گزارش دهنده جناب آقای سيد محسن قاضی مير سعيد
موضع اينجانب برای رصد هلال صبحگاهی ربيع الثانی در شرق تهران و در جاده ی دماوند با ارتفاع موانع طبيعی 1 درجه بود. به هنگام رصد به وضوح سياره ی زهره ديده شد ، اما درست در جايی که هلال ماه و سياره عطارد قرار داشتند ، تکه ای ابر مانع از رصد هلال و سياره عطارد گشت که با جابجايی محل هم نتوانستم از آن تکه ابر رهايی پيدا کنم. در نتيجه در ساعت 6 صبح ، پس از طلوع آفتاب و بررسی منطقه به تهران بازگشتم.

گزارش شماره4
گزارش دهنده جناب آقای علی اصغر لطفی ، مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظيم (ع) ، شهر ری – تهران
ايشان در صبحگاه روز يکشنبه 8 تير ماه 1382 به همراه آقايان محمد غياثی و مهدی دانشيار در بخش فشافويه کهريزک ، حسن آباد ، تهران به رصد هلال پرداخته اند ولی موفق به رويت آن نشدند.  

گزارش شماره3
گزارش دهنده جناب آقای محمد مهدی مطيعی ، مشهد
جناب آقای مهرانی
با سلام و تحيات ، اينجانب به اتفاق آقای مهرداد دهرآزما برای رويت هلال صبحگاهی ربيع الثانی 1424 مطابق با يکشنبه 8 تير 1382 ساعت 3 صبح جهت فراهم کردن مقدمات کار در محل رصدخانه دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد حاضر شديم. گر چه معمولا" به دليل آلودگی جوی افق اين محل ، عاری از گرد و غبار نيست ولی در مجموع در تاريخ مذکور هوای نسبتا" صاف و تميز ( البته نه چندان ايده آل ) سبب شد تا بتوانيم هنگام طلوع سياره عطارد ، آن را با کمک تلسکوپ رصد نماييم. ولی گر چه جدايی زاويه ای اين سياره و هلال ماه کمتر از يک و نيم درجه بود ، به هيچ عنوان موفق به رويت هلال نگشتيم. وسايل مورد استفاده در اين رصد عبارت بودند از : تلسکوپ 8 اينچ اشميت کاسگرين سلسترون و دوربين دو چشمی 35*7.
از آنجا که در سايت کمان آسمانی مشخصات هلال مذکور برای مشهد آورده شده است ، از ذکر مجدد آنها خودداری می کنم.
با آرزوی موفقيت روزافزون برای جنابعالی و ساير همکاران

گزارش شماره2

گزارش دهنده  آقای عليرضا بوژمهرانی
محل رصد : ارتفاع دوکوهه ، سه قلعه ، فردوس ، استان خراسان
مختصات محل رصد : عرض جغرافيايی 33:36 شمالی و طول جغرافيايی 58:29 شرقی
همراهان : آقايان ميثم روشنی ، مهدی هاشم زهی ، مختاری و 3 نفر از دانش آموزان سه قلعه
تاريخ رصد : يکشنبه 8 تير ماه 1382
خلاصه گزارش رصد: گروه رصدی 15 دقيقه قبل از طلوع ماه در محل رصد مستقر شد. ارتفاع موانع در افق شرقی حدود 5/0 درجه بود ولی پوشش غباری به ارتفاع 3 درجه افق را پوشانده بود. تلاش گروه برای رصد هلال و نيز سياره عطارد نتيجه ای در بر نداشت. عکس زير وضعيت افق را نشان ميدهد.

 

گزارش شماره1
گزارش دهنده آقای علی ابراهيمی ، تهران
اين گزارش توسط آقای محمد حسين الماسی ارسال شده است.
شرايط جوی صبح يکشنبه ( 8 تير ماه ) در تهران مناسب نبود و ايشان موفق به رويت هلال نشده اند.
گزارش آقای موسی زمانی ، شيراز
با سلام. امروز صبح با يک دوربين دوچشمی 50*7 به رصد هلال آخر ماه پرداختم ، اما نتوانستم آن را ببينم. آلودگی گرد و غباری در افق شرق و بلندی ( موانع ) افق ( حدود 3 درجه ) مزاحم رصد بودند. رصدگاه بنده پشت بام منزل ( شرق شهر شيراز ) بود و بنده بتنهايی اقدام به رصد نمودم.

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .