پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 3 مهر 1401 هجری شمسی ، مطابق با 28 صفر 1444 هجری قمری ، مطابق با 25 سپتامبر 2022 میلادی

نظر کارشناسی آقای قاضی مير سعيد در مورد گزارش رويت هلال صفر آقای غياثی


منبع : سایت کمان آسمانی

نظر جناب آقای سيد محسن قاضی مير سعيد در خصوص گزارش رويت هلال صفر 1424 توسط آقايان غياثی و نوروزی
جناب آقای بوژمهرانی
با سلام و تشکر بابت نظر کارشناسی جنابعالی در خصوص رويت هلال ماه صفر ( توسط ) جناب آقای غياثی. اينجانب مفصلا" با آقای غياثی صحبت کردم. بين صحبتهای ايشان نکاتی بود که لازم ديدم به عرض برسانم:
1- ايشان در اولين رويت خود شکل کمان ماه را از ساعت 2 تا 7 يا قدری کمتر تخمين زده اند.
2- آقای غياثی می فرمايند چون هوا نيمه ابری بود و يک قسمت از آسمان صاف بود ، من هلال را برای چند دقيقه در همان قسمت روشن رويت کردم.
3- منظور ايشان از سياره و يا ستاره درخشان ، جرم روشنی است که در قسمت چپ پايين هلال ديده اند. ايشان اصرار ندارند که اين جرم حتما" سياره و يا ستاره باشد ، می تواند تکه ای ابر سفيد يا بازتابش نور خورشيد يا هواپيما در افق دور و ياهر جرم درخشان ديگری باشد.
4- نکته ی جالبی را که ايشان اشاره کردند و برای من بسيار اهميت دارد ، شجاعت و شهامت ايشان بود که می گفتند من خودم مطمئنم که هلال ماه را ديده ام ولی احتمال خطا را هم برای خودشان در نظر گرفته بودند.
ضمنا" گزارشی از کرمانشاه به دست آقای دانشيار رسيده که ايشان محبت کرده و اين گزارش را برای من فرستادند ، با تشکر از آقای دانشيار:
( رصدگران ) خانمها : الهام قنبريان ، ليلا رستمی و ناهيد جعفری از دانشگاه رازی کرمانشاه اعلام کرده اند در ساعت 18:45 هلال ماه صفر توسط سرکار خانم ناهيد جعفری با چشم غير مسلح رويت شده ( است ). احتمالا" منظور خانم ناهيد جعفری با چشم مسلح بوده ، چون ايشان حتما" می دانند هلال ماه صفر در هيچ نقطه از ايران با چشم غير مسلح قابل رويت نبود. ضمنا" منظور ايشان ( از ساعت 18:45 ) ساعت 19:45 تابستانی بوده است. با تشکر از ايشان و همکارانشان.
با احترام
سيد محسن قاضی مير سعيد

توجه : بنا به اظهار جناب آقای محمدرضا صياد ، رصدگران محترم کرمانشاهی ، هلال محرم1424 را در تاريخ 13 اسفند 1381 رصد کرده اند و آقای دانشيار سهوا" آن را هلال صفر 1424 اعلام نموده اند. بنابراين گزارش خانمها قنبريان ، رستمی و جعفری ، مبنی بر رويت هلال محرم 1424 در ساعت 18:45 سيزدهم اسفند 1381 با چشم غير مسلح ، کاملا" صحيح و درست است.
با احترام     
عليرضابوژمهرانی

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .