پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 2 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 17 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 24 اکتبر 2021 میلادی

اخبارسومين جلسه کارشناسان رويت هلال ماه


منبع : سایت کمان آسمانی

اخباری از برگزاری سومين جلسه کارشناسان رويت هلال ماه در دفتر معاونت محترم فرهنگی اجتماعی مرکز تحقيقات استراتژيک وابسته به مجمع تشخيص مصلحت نظام

شرکت کنندگان در جلسه :

- جناب آقای مهندس مير سليم عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام و معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز تحقيقات استراتژيک

- آقای سيد مرتضی پاک نژاد مشاور معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز تحقيقات استراتژيک و دبير اجرائی گردهمائی تخصصی رويت هلال ماه

- آقای دکتر عدالتی ، دانشگاه فردوسی مشهد

- آقای سميعی ، موسسه لوا قم

- آقای عليرضا موحد نژاد ، دانشگاه صنعتی شريف

- آقای حميد رضا گياهی يزدی ، گروه تاريخ علم بنياد دايرة المعارف اسلامی

- آقای طارمی

- آقای محمد رضا صياد ، موسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران

- آقای محسن قاضی مير سعيد ، گروه غير حرفه ای رويت هلال ماههای قمری جوان در ايران

- آقای عليرضا بوژمهرانی ، مرکز آموزش نجوم اديب وابسته به سازمان امور رفاهی و تفريحی شهرداری اصفهان

مهمترين موضوعات مطرح شده در اين جلسه در ارتباط با برگزاری گردهمائی تخصصی رويت هلال ماه و نيز برنامه ريزی اعزام گروههای رصدی برای رويت هلال ماه رجب 1423 بود. نميدانم آيا در گذشته ، گردهمائی در مورد مسائل علمی و مذهبی رويت هلال ماه ، در کشورمان برگزار شده است يا خير ، اما با برنامه ريزی مرکز تحقيقات استراتژيک ، يک گردهمائی تخصصی در اين زمينه در اوايل آبان ماه برگزار خواهد شد. در اين گردهمائی حدود 19 مقاله در زمينه مسائل فقهی رويت هلال ، موضوعات فيزيکی مربوط به رويت هلال ، روش علمی پيش بينی رويت پذيری و رويت ناپذيری هلال ماه ، تجربيات رصدی و بررسی تقويم هجری قمری ايران در 25 سال گذشته ارائه خواهد شد. اين نکته که در اين گردهمائی ، هر دو گروه از مسائل علمی و فقهی ، در کنار هم مورد بررسی قرار ميگيرد ، بر اهميت آن می افزايد. بزودی با کسب اطلاعات بيشتر از طريق دبير محترم اجرائی اين گردهمائی ، اطلاعات تکميلی در اختيار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

و اما از هر چه بگذريم سخن دوست خوش تر است ! برنامه ريزی اعزام گروههای رصدی برای رويت هلال ماه رجب 1423 دستور کار ديگر اين جلسه بود. آنچه که تا کنون قطعيت يافته بدين شرح است که آقايان موحد نژاد و گياهی برای رويت هلال به بيرجند عزيمت خواهند نمود. اين گروه که از دوربينهای تخصصی 150*40 صاايران استفاده ميکنند در روز سه شنبه 12 شهريور ماه سفر خود را آغاز مينمايند. محاسبات نشان ميدهد که سن هلال در جنوب شهر بيرجند و در شامگاه 16 شهريور ماه حدود 11 ساعت و 10 دقيقه است. اگر اين گروه موفق به رويت هلال شوند ، رکورد جهانی سن هلال را بيش از 30 دقيقه بهبود خواهند بخشيد. پر واضح است که بدليل ضعيف بودن پارامترهای مداری هلال ، اين کاری بسيار سخت و دشوار است. مضافا" اينکه به نظر اينجانب در صورت مشاهده هلال توسط اين گروه ، قانع کردن مراجع علمی و تخصصی خارجی برای پذيرفتن اين رکورد ، از مشاهده آن دشوارتر است.

گروه مهتاب وابسته به مرکز آموزش نجوم اديب تصميم داشت که در کوه پنجه اصفهان موضع گيری نمايد. اما دريافت گزارشات هواشناسی در جلسه فوق الذکر باعث شده که عزيمت به منطقه اقليد توجه گروه ما را بخود جلب نمايد. گزارشات هواشناسی نشان ميداد در 5 سال گذشته و در اواسط شهريور ماه ، در شهرهای اصفهان ، کرمان و تفت در بهترين شرايط ، عمق ديد 10 کيلومتر و برای اقليد بين 15 تا 20 کيلومتر بوده است. اين به معنای شفافيت کم نظير آسمان در اين منطقه است. دليل اين امر ميتواند اين باشد که کوير در سمت شرق اقليد قرار گرفته است و در افق غربی اين شهر رشته کوه زاگرس قرار دارد و بنابراين ميزان غبار در حداقل ممکن خواهد بود. گروه ما در روز چهارشنبه 13 شهريور ماه ، يک پرواز شناسائی با هلی کوپتر در منطقه تفت و سميرم خواهد داشت. در اين پرواز ما به منطقه اقليد هم خواهيم رفت و در صورت مناسب بودن شرايط ، برنامه خود را بر اساس استقرار در اقليد تغيير خواهيم داد. محاسبات نشان ميدهد که سن هلال در اين منطقه و در شامگاه 16 شهريور ، حدود 11 ساعت و 35 دقيقه خواهد بود و چنانچه هلال ، 20 دقيقه پس از غروب خورشيد رويت شود ، رکورد جهانی سن هلال بميزان 12 دقيقه بهبود خواهد يافت. البته اين امکان هم وجود دارد که گروه ما به دو دسته تقسيم شده و هم زمان در اصفهان و اقليد به رصد هلال بپردازد.
گروه آقايان صياد و قاضی مير سعيد هنوز تصميم نهائی خود را برای انتخاب محل رصد اتخاذ نکرده اند ، ولی اين مهم طرف جند روز آينده انجام خواهد شد. احتمالا" اين گروه در استان يزد و يا کرمان موضع گيری خواهند نمود. هفته ای که پيش روی داريم ، هفته ای پر التهاب برای شکارچيان هلال خواهد بود.

گزارش از : عليرضا بوژمهرانی

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .