پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 28 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 13 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 20 اکتبر 2021 میلادی

وضعيت رؤيت پذيري هلال صبحگاهی ماه ربيع الثانی قمري و شامگاهي جمادي الاول1434 هجري(سیدمحسن قاضی میرسعید)

به نام خداون جان و خرد 

نکاتی در مورد رکورد و رکورد گيری رؤيت هلال ماه قسمت دوم
  
وضعيت رؤيت پذيري هلال صبحگاهی ماه ربيع الثانی 1434 هجري قمري
صبحگاه دوشنبه
21 اسفند 1391هجري شمسي
11 مارس 2013 ميلادي
28 ربیع الثانی 1434 هجري قمري
 
با عرض سلام خدمت رصدگران محترم و عزيز، پیشاپیش فرا رسیدن سال نو خورشیدی را تبریک عرض نموده از درگاه ایزد منان آرزو می کنم که همه شما عزیزان سال خوب توام با سلامتی و شادابی و همچنین رصدهای بسیار زیبا پر جاذبه و رکوردی پیش رو داشته باشید.
حدود دو ماه پیش مطالبی را در ارتباط با رصد هلال صبحگاهی صفر و شامگاهی ربیع الاول به عرض رسید و تلاش رصدگران محترم به نتیجه رسیدو باعث مسرت و شادمانی گردید ، در این مبحث اشاراتی به دو هلال صبحگاهی ربیع الثانی وشامگاهی جمادی الاول خواهیم داشت ، همانطور كه در 104 هلال ماه سال 1391 امده ،
هلال صبحگاهي جمادي الاول در تمام مناطق ايران با چشم غير مسلح رويت خواهد شد به نظر مي رسد رويت اين هلال در مناطق شمال غربي و غرب كشورمان كاريست سخت و دشوار اما غير ممكن نيست ، اين هلال در بعضي از نقاط غربي ايران مي تواند دومين ركورد رويت با چشم غير مسلح باشد .
 
 
وضعيت رؤيت پذيري هلال شامگاهی ماه جمادی الاولی 1434 هجري قمري
شامگاه سه شنبه
22 اسفند 1391هجري شمسي
12 مارس 2013 ميلادي
29 ربيع الثانی 1434 هجري قمري
 
 
هلال شامگاهي جمادي الاول در تمام مناطق ايران با چشم غير مسلح قابل رويت مي باشد رویت این هلال در مناطق شمال شرقی – شرق و جنوب شرقی با چشم غیر مسلح فوق العاده سخت خواهد بود به خصوص در منطقه جنوب شرقی کشور لذا داشتن ارتفاعی مناسب از سطح دریا – داشتن افقی بسیار پاک و عاری از گرد و غبار ( حداقل تا ارتفاع 1.5 درجه ) و داشتن چشمی تیزبین از مشخصه های رویت با چشم غیر مسلح برای این هلال می باشد در مناطق غربی امکان رویت این هلال به علت افزایش فاز یا همان بخش درخشان ماه بیشتر خواهد بود ، دنباله دار پن استارز بر جذابیت این هلال خواهد افزود .
 
نکات کلیدی و مهم این دو رصد :
 
1-    ازمونی بسیار عالی و استثنایی برای دو هلال نزدیک به مرز دیدن و ندیدن با چشم غیر مسلح یا به عبارتی دیگر رویتی ساده با یک ابزار بسیار معمولی اما رویت با چشم غیر مسلحی سخت وپر جاذبه واز همه مهمتر محکی است برای قدرت دید رصدگر برای رویت چنین هلالهایی که ارتفاع مناسبی را نسبت به افق دارند اما بخش درخشان ان نزدیک به مرز ندیدن است ؛ به اعتقاد نگارنده در شرایط مناسب رصدی چشم انسان نمی تواند هلالی را با فاز کمتر از 75 صدم درصد ببیند این مقدار نیز بسیار خوش بینانه است و شاید برای افراد بسار حرفه ای و با دید بسیار عالی این فاز ملاک قرار بگیرد.
2-    عزیزان رصدگر بهتر می دانند رکوردهای موجود رویت هلال ماه قواعد خاص خودش را دارد وقتی از هلال شامگاهی صحبت می شود معنی ان رویت هلال بعد از غروب خورشید است یا برای هلال صبحگاهی رویت هلال ماه تا قبل ازطلوع خورشید و همچنین برای هلال روزگاهی نیز به همین منوال است هلالی را روزگاهی می نامیم که در حضور خورشید و تحت تاثیر نور خورشید قرار بگیرد اینجانب مفصل قبلا در سلسله مقالات رویت هلا ماه به انها پرداخته و توضیحات کامل ان را داده ام.
 
3-    در صبحگاه دوشنبه 21 اسفند ماه هلال ماه صبحگاهی با کمترین سن در غرب کشور و در روز بعد هلال شامگاهی با بیشترین سن در کشورمان باز در غرب کشور رویت خواهد شد اما برای مناطق شرقی کشورمان عکس این حالت بوجود می اید و در مناطق مرکزی نسبتا تعادل خود را حفظ خواهد کرد و از قضا برای هلال شامگاهی و صبحگاهی می توان برای مناطق مرکزی کشور در صورت پاک بودن افق رکورد وداع تا دیدار خوبی برای رویت با چشم غیر مسلح را انتظار داشت ٰ لذا تاکید می کنم رکورد سن هلال وداع تا دیدار به این صورت است که اولا در یک مکان هر دو هلال دیده شود و دوما رویت صبحگاهی تا قبل از طلوع خورشید و برای شامگاهی بعد از غروب خورشید محاسبه شود و اگر فردی بتواند هلال ماه صبحگاهی رایک دقیقه بعد از طلوع خورشید تا ساعاتی بعد از طلوع خورشید ببیند از زمان طلوع خورشید دیگر هلال صبحگاهی برای وداع تا دیداربه حساب نمی اید چرا ؟ چون تداخل در هلال روزگاهی است انوقت معنی هلال روزگاهی را داشته و این دو مقوله از هم جدا هستند اجازه بدهید مثالی بزنم.
در شامگاه 21 اسفند در افق صبحگاهی هلالی را با فاز 81 صدم درصد با تلسکوپ به راحتی می توان دید این رویت را ادامه بدهیم تا زمانی که هلال در داخل تلسکوپ در روز دیده میشود در ان موقع سن هلال کمی کمتر از منفی 15 ساعت و نیم خواهد بود ودر روز بعد به هنگام غروب خورشید هلال ماه را با سن 18 ساعت خواهیم دید انهم کمتر از 5 دقیقه بعد از غروب خورشید با تلسکوپ ، سن هلال در مجموع می شود33 ساعت و نیم ایا این رویت با افرادی که دو ماه قبل یا سالها قبل زحمت کشیده و هلال ماه را در یک مکان و قبل از طلوع ماه و بعد غروب خورشید دیده اند در یک رده قرار می گیرد؟ به نظرم هم از دید رصدی دو رصد متفاوت است و هم از دید منطق و عدالت با هم همخوانی ندارد ضمن اینکه شیرینی کا در همین است که ما به چند نکته توجه کنیم که در ذیل به ان اشاره خواهم داشت اما انجام این کار را پیشنهاد می کنم یعنی رویت هلال صبحگاهی تا هر زمان که دیده شود اما زمان رکورد تا شامگاهی روز بعد همان مطلبی است که گفته شد تا به هنگام طلوع خورشید .
 
4-    الف – رکوردها را همانطور که می بینیم بر مبنای سن هلال محاسبه می کنند پس برای یاداوری عرض می کنم سن هلال ماه در اولویت اول قرار دارد .
 
ب- رکورد هلال شامگاهی بعد از غروب خورشید است و طبیعی است هلال رکوردی را الزاما بعد از غروب خورشید می توان دید به عبارتی خورشید در زیر افق قرار دارد و هلال ماه در بالای افق .
ج – رکوردهلال صبحگاهی بلافاصله بعد از رویت هلال ماه ثبت می گردد طبیعی است در انموقع خورشید در زیر افق قرار دارد و هلال ماه در بالای افق و باز اولویت سن منفی ماه مورد محاسبه قرار می گیرد نه جدایی و نه چیز دیگری زیرا می تواند سن هلال کم باشد اما جدایی زاویه ان زیاد اما اگر جدایی زاویه ای کم شد باید توجه داشت قطعا سن هلال کمتر خواهد شد.
 
د- برای رکوردگیری هلالهای روزگاهی رویت هلال ماه در زمانی است که خورشید حداقل 25 درجه در اسمان باشد لازم به یاداوری است جدایی زاویه ای هلال ماه در سمت الراس زمانی که به حد دانژون می رسد در ان زمان سن هلال کمترین زمان ممکن از لحظه مقارنه را سپری کرده این سن در صبحگاهی و شامگاهی بیشتر خواهد بود، این جانب مقاله مفصلی در این ارتباط نگارش کرده ام که در زمان لازم انرا ارائه خواهم داد .
 
نتیجه : تا به امروز هیچ فرد یا گروهی گزارشی را دال بر رویت دو هلال با کمتر از سن 34 ساعت نداده و اگر هم داده شده دو اشکال داشته دو گزارش داشتیم اولی رویت را تا بعد از طلوع افتاب ادامه داده و به علت زمستان بودن و فاز بالای ماه ( تا مدتی بعد از طلوع ماه هلال را دیده ) بنابر این سن هلال تا غروب خورشید کم شده و به زیر 34 ساعت رسیده درحالی که سن رصد ان رصدگر طبق محاسبه بالای 34 ساعت می باشد  و دومین گزارش نیز باز زیر 34 ساعت بوده اما در دو منطقه مختلف که به ان وداع تا دیدار دو مکانه گفته می شود و اعتباررکوردی ندارد هر چند برای رصدگر پر ارزش و جذاب بوده و نداشتن رکورد دلیل بر کم اهمیت بودن رصد ان رصدگر نیست.
 
 
 باآرزوی موفقیت برای رصدگران محترم .
سید محسن قاضی میرسعید 1391.12.15

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .