پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

هـــــــلال نمــــــا

 

البته با استفاده از دستگاه تئودولیت و ابزارهای مشابه ، میتوان محل  نسبتاً دقیق ماه را مشخص کرد اما به دلایل مختلف از جمله  گرانقیمت و تخصصی بودن این ابزار ، رصدگران ، دسترسی کمی به این وسیله دارند .

بر این فکر بودیم که با استفاده از اختلاف سمت و ارتفاع ماه ، بتوانیم وسیله ای بسازیم که در لحظه ی غروب خورشید و حتی بعد از آن ، محل حضور ماه را در افق مشخص کرد . وسیله ای ساده اما کارآمد .

حال با توجه به شکل زیر اگر محور x را اختلاف سمت و محورy را ارتفاع هلال در نظر بگیریم  :

 

و اين صفحه را کماني از يک دايره به محيط 360 سانتيمتر متصور شويم با توجه به فرمول 2 پی آر (فرمول محاسبه ی محیط دایره) ، اگر فاصله ي خط عمود بر اين صفحه و چشم ، برابر با 3/57 سانتيمتر باشد هر سانتيمتر مشخص شده بر روي اين صفحه برابر با يک درجه خواهد بود از جهتي قطر ظاهري خورشيد و ماه به طور ميانگين نيم درجه ميباشد . حال اگر در طول يک رصد ، ضمن رعايت فاصله ي چشم تا صفحه ي هلال نما ، محل حضور خورشيد را منطبق با محل علامت گذاري شده در اين صفحه قرار دهيد با استفاده از اختلاف سمت و ارتفاع هلال ميتوان محل حضور مـاه را با دقت نسبتـاً بالايي مشخص نمود .

در قسمت بالای این صفحه ، شکل ظاهری هلالها (هلالهای راست نگاه ، خجالتی و چپ نگاه ) مشخص شده است تا رصدگران با ذهنیت بهتری نسبت به شکل هلال ، رصد خود را انجام دهند . همچنین میله ای تا شونده ، به طول 3/57 فاصله ی چشم را تا این صفحه تنظیم میکند و دو عدد خط شاخص لغزنده (رتیکول) در پیدا کردن محل اصلی ماه به رصد گر کمک خواهند کرد به این صورت که مثلاً در رصد هلال صفر 1434 ، ارتفاع هلال در لحظه ی غروب خورشید در مرکز ایران 13 درجه و اختلاف سمت آن حدود منفی 8 درجه بود با استفاده از شاخص های لغزنده ی این ابزار شاخص مربوط به محور x را بر روی عدد منفی 8 و شاخص y را بر روی عدد 13 قرار میدهیم محل تلاقی این دو خط ، محل حضور ماه خواهد بود .....

ضمن اینکه در زمانهای مختلف تا لحظه ی غروب ماه میتوان با استفاده از اختلاف سمت و ارتفاع ماه ، به جستجوی آن پرداخت .

این ابزار در رصد هلالهای صبحگاهی ، شامگاهی و حتی هلالهای روزگاهی کاربرد بالایی دارد .

گروههای نجومی و رصدگرانی که مایل به تهیه ی این ابزار هستند  با ما در ارتباط باشند .

پایگاه اطلاع رسانی هلال ماه

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .