پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

نقد و درد دل آقاي محمد سلطان الکتابي مسئول انجمن نجوم اختروش به اظهارات آقاي علي ابراهيمي سراجي

  جهت مشاهده ی گزارش رصد هلال رمضان 1427 و نقد آقای علی ابراهیمی سراجی اینجا را کلیک کنید

                                                    دو صد دانا در این محفل سخن گفت          سخن نازکتر از برگ سمن گفت
                                                      ولی با من بگو آن دیده ور کیست          که خاری دید و احوال چمن گفت
با سلام خدمت استاد عزیز ، جناب آقای ابراهیمی سراجی
مطالعه نقدی که به قلم شما در حاشیه گزارش رصد هلال رمضان 1427 بود داغ ما را تازه کرد؛ لذا تصمیم گرفتم تا چند کلمه ای  با شما و هر بزرگوار دیگری که این نامه را می خواند درد دل کنم. پیش از هر چیز از اساتید محترم و خصوصا شخص جناب عالی پوزش می طلبم و امیدوارم جسارت حقیر را ببخشید.
در قسمتی از نقد خود به ویژگی های یک گزارش خوب اشاره کردید و فرمودید "   گروه‌ها به‌جاي آن‌كه با صبر و تأمل گزارشي دقيق را تنظيم نمايند در ارسال آن عجله به خرج مي‌دهند و همچنين بعضي مواقع كارشناسان در تأييد اين‌گونه گزارشات نيز عجله مي‌كنند."
پس از آن جناب استاد قاضی میر سعید پاسخ دادند " شما گفتید گزارش ها را دوستان خیلی زود می فرستند ، اما نفرمودید دیر فرستادن هم شاید اشکال ایجاد کند. خود شما كه هلال را ندیدید گزارش را با صبر و حوصله و با تاخیر فرستادید حالا اگر هلال را دیده بودید باز هم با تاخیر می فرستادید ؟
به نظر بنده که عضو بسیار کوچکی از جامعه ی رصدگران غیرحرفه ای هلال هستم ، طبیعتا ارسال گزارش در اسرع وقت به مراجع ذی صلاح امری کاملا ضروری و واجب است .همان طور که بنده بلافاصله پس از اتمام رصد رمضان با دفتر مقام معظم رهبری تماس گرفته نتیجه رصد را در قالب یک جمله " رویت نشد " به آقای قاضی میر سعید اعلام نمودم. حتی اگر هلال رویت می شد و نیاز به ارائه مستندات بیشتر بود ، تصور می کنم این گزارش شفاهی و مستندات ضمیمه آن به هیچ وجه قابل مقایسه با گزارشی که بعدا با حوصله و تامل تنظیم می شود نخواهد بود. چرا که مشروح گزارش ، که به صورت کتبی ارائه می شود می تواند جزئیات بیشتری را در بر داشته باشد و نکات قابل تاملی را در اختیار مخاطب قرار دهد؛ حتی ممکن است رصدگری،  الف)اعلام عدم رویت کند ولی پس از چندین و چند هفته با پردازش عکسی که از افق گرفته هلال را آشکار سازی نماید  و ب) یا عکسی ارائه دهد که چیزی شبیه هلال در آن وجود دارد و مدت ها در یک سایت پرمخاطب این عکس تحت عنوان تصویر هلال قرار گیرد ولی پس از چند ماه ، رصد گر با پردازش بیشتر تصویر اعلام کند آنچه در تصویر،  از آن به هلال اشاره شده است ، هلال نبوده است. و این دو مورد فقط فرضیه یا احتمال نبوده و در سال گذشته هر دو مورد اتفاق افتاده است.
امیدواریم مشکلات مربوط به گزارش نویسی نیز با صبر و تامل بیشتر گزارش نویسان و عنایت و راهنمایی اساتید محترم حل شود. ولی متاسفانه تصور می کنم هنوز یک سایت معتبر که گزارش های با کیفیت در آن یافت شود مشکل بزرگی است. سایتی که همه بتوانند از نتایج گزارش های آن استفاده کنند. برای مثال چند روز پیش وقتی به سایت آیکوپ مراجعه کردم تا تنایج حاصل از رصد های  هلال رمضان در دنیا را بررسی کنم، تعداد زیادی گزارش دیدم که اکثرا چند کلمه ای در مورد رویت یا عدم رویت به صورت اجمالی توضیح داده بود. حتی مختصات رصد گاه ها هم در اکثر گزارش ها وجود ندارد. فقط اینکه فلان شخص گفت هلال در فلان کشور رویت شد یا نشد!نه عددی، نه رقمی، نه استنادی ... با این روند من نیز به هیچ وجه تمایل ندارم که گزارشی که با زحمت تنظیم نموده ام را برای یک سایت غیر معتبر ارسال نمایم تا در کنار گزارش های اجمالی و بدون دقت قرار گیرد. امید است که بتوانیم با داشتن پتانسیل های بالا و در اختیار داشتن چندین رکورد ارزشمند جهانی بتوانیم یک پایگاه اطلاع رسانی بی طرف بین المللی را افتتاح کنیم.
در مورد کیفیت فعالیت گروه ها ، حقا که گل گفتید. حقیقتا یک برنامه رصدی دقیق ، باید در زمینه تعداد شرکت کنندگان در رصد محدودیت خاصی را اعمال کند به همین جهت ما نیز در انجمن اختروش ایران تصمیم گرفتیم که به جای اسقرار حدود 15 نفر در یک رصدگاه ، افراد به دو گروه تقسیم شوند تا علاوه بر افزایش دقت و کیفیت برنامه ، شانس متفاوت دیگری نیز در رصدگاهی دیگر به دست آید ، لذا پیشنهاد می کنم گروه های پرجمعیت با تقسیم شدن به زیرگروه های کوچکتر دقت و کیفیت برنامه خود را افزایش دهند.
 اما در مورد قسمتی از نفد شما که به ضعف در تجهیز گروه ها اشاره داشتید و فرمودید " به نظر بنده اگر روال كار به همين شكل باشد سال آينده نيز هلال رمضان 1427 را كه بحراني‌تر از هلال امسال است به راحتي از دست خواهيم داد. " فکر می کنم نکته ی تکان دهنده ای است ؛ متاسفانه امسال با وجود تاکید فراوان در مورد تجهیز گروه ها و صرف وقت و هزینه های شخصی زیاد ، فشار روحی ناشی از بی نظمی و تجهیز بسیار ضعیف گروه ها نیز ما را در برنامه رصدی شدیدا متاثر ساخت. شما از در اختیار نبودن ایزار اپتیکی مناسب سخن گفتید در حالی که ما حتی یک خودرو که آماده انتقال افراد به رصدگاه باشد را هم در اختیار نداشتیم. با وجود تلاش و مشقت فراوان ، حتی یک کارت یا برگه ماموریت ساده که ماهیت برنامه ما را مشخص کند را نیز در اختیار نداشتیم . در جریان رصد هایی که با هدف آمادگی بیشتر برای رویت هلال رمضان المبارک انجام می شد بار ها با ایست پلیس روبرو شدیم در حالی که وقت تنگ بود و برای رسیدن به رصدگاه عجله داشتیم با این وجود مدرکی نبود که حساسیت برنامه ما را به پلیس نشان دهد.هیچ یک از اعضای گروه بیمه نبودند، گویا برنامه با مسئولیت شخصی اجرا می شد و هیچ نهاد ، سازمان، ارگان و یا گروهی حتی نگران حفظ سلامتی اعضای گروه هم نبود! امیدوار یک سال دیگر در چنین روزی شاهد آن باشیم که حمایت از گروه ها به صورت جدی تری باشد ، لا اقل اگر ابزار مناسب نداریم ، احساس امنیت جانی بیشتری داشته باشیم. امیدوارم هلال شوال به خیر بگذرد!
 
                                                   در پایان ضمن آرزوی قبولی طاعات و عباداتتان از شما طلب دعای خیر می کنم.
                                                                                      و إلی الله ترجع الأمور
                                                                                                               محمد سلطان الکتابی 24/7/1385

--------------------------------------------------------------------------------------------------

اظهارنظر سایت هلال ماه به قسمتی از اظهارات آقایان ابراهیمی و سلطان الکتابی

دوستان گرامی

سایت هلال ماه از مدتی پیش با مذاکرات مختلفی که با تعدادی از رصدگران و صاحب نظران رویت هلال ماه  تدوین روش جامعی برای ثبت گزارشـــات هلال ماه انجام داده است . و امید وار است با نظر کلیه ی رصدگران و صاحب نظران به طرح جامعی در این خصوص دست پیدا کند . لذا در همین جا از کلیه ی دوستان درخواست می گردد با ارائه ی نظرات و پیشنهادات خود ما را در این خصوص یاری نمایند .

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .