پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 28 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 13 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 20 اکتبر 2021 میلادی

وضعیت رویت پذیری هلال صبحگاهی جمادی الثانی وهلال رجب1432

به نام خداوند جان و خرد

با سلام و احترام وضعيت رويت پذيري هلال صبحگاهي جمادي الثانيه و هلال شامگاهي رجب 1432 را به اطلاع علاقه مندان به رويت هلال ماه مي رسانم.

در صبحگاه چهارشنبه 11 خرداد هلال ماه صبحگاهي جمادي الثانيه 1432 در تمام پهنه ايران با چشم مسلح قابل رويت مي باشد ، تلاش براي رويت اين هلال در منتها اليه جنوب شرقي كشور بر فراز ارتفاعاتات به شرط داشتن اب و هوايي بسيار خوب و مناسب ، و افقي ايده عال با چشم غير مسلح براي رصدگران با تجربه بهترين ازمايش براي ميزان و توانايي قدرت ديد يك رصد گر با تجربه است ، ضمنا يك هلال وداع و ديدار جذاب با هلال شامگاهي فردا شب .

در شامگاه پنج شنبه 12 خرداد هلال شامگاهی رجب 1432 درتمام پهنه ايران فقط با چشم مسلح قابل رويت مي باشد لازم به ذكر است رويت اين هلال در مناطق شمال شرقي – شرق – و جنوب شرقي نسبت به ساير مناطق ديگر كشورمان سخت تر و جذاب تر خواهد بود.

توضيح : در 26 دسامبرسال 2000 هلال ماه شوال در چند نقطه از ايران با ابزار رويت گرديد اينجانب يادم هست كه اقاي عباس احمديان از رصدگران با تجربه كشور 10 دقيقه بعد از غروب خورشيد ان هلال را با دوربين دوجشمي 80*20 ديدند و بعد از ايشان يك خانم كه متاسفانه اسم ايشان را به خاطر نمي اورم هلال را رويت كردند و نفرات بعدي جناب اقاي فروغي و استاد محترم جناب اقاي مهراني نيز ان هلال را ديده و تاييد نمودند ، از اين رو ان هلال را با هلال رجب امسال مقايسه كردمم چون تا حدود زيادي شبيه به هم هستند ضمن اينكه رويت هلال شوال سال 2000 كمي سخت تر از هلال ماه رجب 1432 است ( به جداول پيوست مراجعه شود ) و الا هلالهاي بحراني تر از ان نيز به توسط رصد گران متبحر و كارازموده ايراني به دفعات ديده شده حال به مقايسه اين دو هلال مي پردازم.

مشخصات هلال شوال 1421

 

مشخصات هلال رجب 1432

 

با مقايسه اين دو هلال و دهها هلال رويت شده با پارامتر هاي ضعيف تر از هلال رجب ايا مي توان گفت هلال رجب امسال در صورتي كه هوا و افق مناسب رويت باشد با يك دوربين متوسط و يا نسبتا قوي قابل رويت نيست؟ قضاوت با شما .

به اميد داشتن هوايي مناسب و افقي دلچسب براي رويت هلال رجب در شامگاه پنج شنبه 12 خرداد 1390

با تجديد احترام سيد محسن قاضي ميرسعيد.

تهران 6.3.1390

 

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .