پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 2 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 17 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 24 اکتبر 2021 میلادی

نامه ي آقاي عليرضا بوژمهراني به آقاي سيد محسن قاضي ميرسعيد در ادامه مباحث مربوط به رويت هلال بحراني شوال 1430

دوست و استاد گرامي جناب آقاي مهندس قاضي مير سعيد

با سلام و احترام

نامه ي حضرتعالي را كه حاوي نكات دقيق علمي و عنايت هميشگي شما نسبت به رصدگران پر تلاش هلال ماه بود ، در سايت گروه غير حرفه اي رويت هلال و پايگاه اطلاع رساني هلال ماه مطالعه كردم. لازم است به عنوان دوست ديرينه و شاگرد كوچك شما ، مراتب تشكر و سپاسگزاري خود را به جهت لطفي كه ابراز داشته ايد به حضورتان تقديم دارم.

همانگونه كه حضرتعالي اشاره فرموده ايد مهمترين نكته اي كه بايد همه ي ما بدان توجه داشته باشيم ، عنايت ويژه ي مقام معظم رهبري به نظرات كارشناسان ستاد استهلال و نتايج عملي فعاليتهاي رصدگران محترم است.

از سوي ديگر لزوم تفكيك بين بررسي نجومي رصدها با رسيدن به يقين شرعي براي اثبات اول ماه ( چه يقين خود رصدگران و چه يقين كساني كه شنونده و بررسي كننده گزارشها هستند ) از جمله موارد اساسي است كه حضرتعالي بدان اشاره داشتيد.

همانگونه كه استحضار دارند وقتي رصدگران شناخته شده با اطمينان كامل رويت هلال را اعلام مي نمايند ، در اكثر قريب به اتفاق موارد ، گزارش آنان به تاييد كارشناسان حاضر در ستاد نيز مي رسد. اما چنانچه رصدگران محترم ، خود به اطمينان نرسند ، قطعا" از گزارش آنان يقيني براي ديگران حاصل نخواهد شد.

 اين موضوع اما ، چيزي از ارزش كار دوستان كم نميكند. حضرتعالي شاهد بوده ايد كه در گزارشهايي كه به عرض مقام معظم رهبري ميرسد ، تمام گزارشهاي دريافت شده ( رويت ، عدم رويت ، عدم اطمينان از رويت ، بدي آب و هوا ، گزارشهاي رويت كه تاييد نشده اند و .... )‌ ذكر ميشوند و در مورد گزارشهاي حساس ، حتي عين صحبتهاي تلفني رصدگران ، مكتوب شده و عرضه ميگردد تا مبادا كلامي پس و پيش شده و خداي ناكرده بار مسئوليت شرعي براي كسي ايجاد شود. ( در مورد گزارش گروه محترم شهرضا ، جناب آقاي جانقرباني در پاسخ به سوال اينجانب در روز رصد كه چرا به يقين و اطمينان نرسيده ايد مطلبي بيان كردند كه عين آن در گزارشي كه به مقام معظم رهبري ارائه شد درج گرديد تا معظم له در اين خصوص استحضار كامل داشته باشند ).

همانگونه كه اشاره فرموده ايد سعي بر اين است كه تا حد امكان كار بررسي با دقت انجام شود. اينجا بايد بنده شهادت بدهم كه كارشناسان و اساتيد محترم حاضر در ستاد اينكار را با نهايت دقت و در عين حال بدون هرگونه رودربايستي انجام ميدهند ( كه حق هم همين است ). دو سال پيش ، رصد هلال رمضان بنده بنا به دلايلي مورد تشكيك واقع شد. بنده به عنوان يك رصدگر ، وظيفه ي رصد و گزارش كردن را بر عهده داشتم و اساتيدم در ستاد استهلال هم وظيفه ي بررسي و تحليل آن.

شهادت ديگري كه بايد بدهم اين است كه كار كردن بعنوان يك رصدگر ، به مراتب كم مسئوليت تر از كار كردن در ستاد استهلال ( در شب رويت هلالهاي مهم و بحراني ) است. با اين گفته نميخواهم ارزش كار رصدگران را كم كنم. بنده خودم بارها و بارها بعنوان رصدگر در خدمت ستاد بوده ام. رصدگران محترم وقتي به رصد ميروند و گزارش خود را ارائه ميكنند ( چه رويت و چه عدم رويت ) ديگر هيچ بار مسئوليت شرعي را بر دوش خود احساس نميكنند اما پايان كار استهلال توسط رصدگران ، آغاز مسئوليت سنگين كارشناسان و اساتيد حاضر در ستاد است.

اگر گزارشي به اشتباه رد شود ، اگر گزارشي به اشتباه تاييد شود ، اگر محتواي گزارشي بطو ناخواسته كم يا زياد شود ، اگر گزارشي از قلم بيفتد ، اگر دقت لازم در گوش كردن و نوشتن گزارشها نباشد ، اگر ، اگر و صدها اگر ديگر.....

جناب آقاي مير سعيد ، بنده خدا را شكر ميكنم كه تاكنون فقط در موارد معدودي در شب رصدهاي مهم در ستاد استهلال حاضر بوده ام. در بيشتر موارد حضرتعالي و جناب موحد ن‍ژاد اين وظيفه ي خطير را بر عهده داشته ايد. يكي دو بار شاهد بوده ام كه با وجود بيماري قلبي كه داريد ، در معرض چه استرس و فشار روحي زيادي قرار گرفته ايد.

 نيك ميدانم كه اگر موضوع انجام وظيفه نبود ، كسي حاضر نميشد خود را در معرض چنين بار مسئوليتي قرار دهد و اين حقيقتي است كه شايد گروهي از ما ، از آن بي اطلاع باشيم.

در پايان لازم است بار ديگر از جنابعالي تشكر و قدرداني كرده و آرزو نمايم تضارب آراء و نظرات ، در كنار حضور و حمايت حضرتعالي و ساير اساتيد ارجمند و پيشكسوت ، موجبات رشد بيش از پيش دانش رويت هلال را فراهم آورد.

با احترام مجدد

عليرضا بوژمهراني

11 مهر 1388- اصفهان

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .