پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 28 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 13 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 20 اکتبر 2021 میلادی

گزارشهای رصد هلال رمضان المبارک 1430

گزارش اولیه حاکی از رویت هلال ماه مبارک رمضان1430 در پنج رصدگاه واقع در شهرضا(توسط یازده نفر از اعضای خانه نجوم و ژئوفیزیک شهرضا) , کاشان(با استفاده از دوربین دوچشمی110*20 مستقر در رصدخانه نیاسر) , اصفهان(مرکز نجوم ادیب اصفهان) , شهر سی سخت استان کهکیلویه و بوبر احمد (گروه نجوم فسا که به این شهر اعزام شده بودند) و انجمن نجوم زاهدان دارد.

گزارش شماره9

گزارش دهنده رضا امینی نژاد کارشناس ستاد استهلال استان مرکزی

گزارش رؤیت هلال رمضان المبارک 1430 توسط تیمهای رؤیت هلال انجمن نجوم دانشگاه آزاد اسلامی اراک و انجمن ستاره شناسی اراک، عضو ستاد استهلال استان مرکزی به علاقمندان تقدیم می گردد.

گزارش شمارۀ 1: تیم مستقر در دانشگاه آزاد اسلامی اراک

غروب محاسباتی خورشید:

رصدگران:

مصطفی شمسی، رضا امینی نژاد، علیرضا صمصامی، صابر درخش، محمد حسین رضواندوست

تجهیزات:

تلسکوپ 14 اینچ اشمیت کاسگرین مید به همراه دوربینهای عکاسی و رایانه

مشروح گزارش:

طی جلسۀ ستاد استهلال استان مرکزی مورخ 29/5/88 مقرر گردید تا تیم رصدی دانشگاه آزاد اراک در ساعت 11 جهت رؤیت هلال در روز در آن محل مستقر گردد. پس از نصب ابرازها، تلسکوپ در روز الاین گردید. منطقۀ رصدی دارای غبار و آلودگی هوا بود که جتی با وزش باد تصویر سیارۀ زهره کمی محو می شد. کار رؤیت هلال در روز تا ساعت 16:30 ادامه داشت که در نتیجه هلال رؤیت نگردید. پس از آن دوربین را به تلسکوپ متصل نموده و به روش عکسبرداری مستقیم از پشت تلسکوپ، از هلال عکاسی گردید که پس از پردازش تصاویر، در حدود 10 فریم از عکسها هلال آشکار گردید که مراتب سریعاً به ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری و ستاد استهلال استان گزارش گردید و دو عدد از عکسها دارای وضوح بیشتری بودند ایمیل شد.

 
 
 

 لازم به ذکر است که از سوی واحد خبر صدا و سیمای مرکز اراک، پوشش خبری نیز صورت گرفت. پارامترهای هلال در لحظۀ ثبت تصاویر بدین شرح می باشد:

 

 

238.661 �

: ( Moon Aziسمت ماه )

 

41.146: ( Moon Altارتفاع ماه )

 

-19.486 � : ( Rel Aziاختلاف سمت )

 

3.521 �

: ( Rel Altاختلاف ارتفاع )

 

26.21h : ( Moon Ageسن ماه )

 

15.431 �

: ( Elongationجدايی زاويه ای )

 

0.60m

: ( ضخامت ميانی هلال ) Wigth

 

1.84 %

: ( فاز ماه ) Phase

 
 

گزارش شمارۀ 2: تیم مستقر در پیست اسکی شهرستان آستانه

30-50*120 Semi-Apo و دوربین دوچشمی 80*20 همراه دوربینهای عکاسی و رایانه همراه 33�:48'N و 49�:18'Eکه دارای وضعیت رصدی مساعدتری نسبت به اراک بود، عزیمت نمود. پس از نصب ابزارها در ساعت 19:10 کار رؤیت هلال آغاز گردید که تا غروب ماه ادامه داشت. علی رغم تلاش گروه و پیش بینی های صورت گرفته مبنی بر رؤیت این هلال که دارای ضخامت بالائی بود، به دلیل وجود غبار غلیظ حدود 3 و 4 درجه غبار رقیق هلال رؤیت نگردید که مراتب سریعاً به ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری و ستاد استهلال استان گزارش گردید. پارامترهای هلال در لحظۀ غروب خورشید بدین شرح محاسبه گردیده بود:

رصدگران:

علیرضا صمصامی، صابر درخش، مصطفی شمسی، رضا امینی نژاد، محمد حسین رضواندوست، محمود زارعی

تجهیزات:

دوربین دوچشمی

مشروح گزارش:

پس از پایان رؤیت هلال در روز در دانشگاه آزاد اراک، تیم رصدی انجمن ستاره شناسی اراک سریعاً به منطقۀ پیست اسکی شهرستان آستانه از توابع شازند به مختصات

 
 
 
 
19h 52m 32s

مدت زمان مکث ماه:

26m 58s

 

268.899 �

: ( Moon Aziسمت ماه )

 

4.645: ( Moon Altارتفاع ماه )

 

: ( Rel Aziاختلاف سمت ) -16.078 �

 

5.480 �

: ( Rel Altاختلاف ارتفاع )

 

29.35h : ( Moon Ageسن ماه )

 

16.972 �

: ( Elongationجدايی زاويه ای )

 

0.71m

: ( ضخامت ميانی هلال ) Wigth

 

2.28 %

: ( فاز ماه ) Phase

 

در برنامۀ رصد هلال رمضان 1430، گروه مستند ساز از صدا و سیمای مرکز اراک، مستندی را در مورد رؤیت هلال تهیه نمودند و همچنین از سوی واحد خبر شبکۀ آفتاب پوشش خبری نیز صورت گرفت. در پایان از زحمات ریاست محترم ستاد استهلال استان مرکزی، امام جمعۀ محترم شهرستان آستانه، ریاست و معاونت محترم دانشگاه آزاد اسلامی اراک و سایر عزیزان که نهایت همکاری را داشتند صمیمانه تشکر و قدردانی می گردد.

با احترام

رضا امینی نژاد 

کارشناس ستاد استهلال استان مرکزی

 

 

گزارش شماره 8

گزارش دهنده : خانم ساغر بهادراني از گروه رویت هلال انجمن نجوم شباهنگ کانون فرهنگی تربیتی مطهره باغبهادران ، زير نظر دفتر امام جمعه باغبهادران

زمان رصد:جمعه30امرداد1388

مختصات رصدگاه : 51:13 شرقی و 32:22 شمالی
ارتفاع از سطح دریا :1925متر

ابزار :دوربينهاي دوچشمي50*7و 70*15،2دوربين عكاسي ديجيتال

 

اعضاي گروه رصدي:خانمها: عصمت شكرچي،شهین غفوری، آذرنوربخش،عزت اميني ،آزاده بهادران ،مهتاب تركي، ،ساجده اسكندري،مهسا اسماعيلي،ساغر بهادراني،پريسامحمدي،راحله محموديه،مريم منصوري،زهرااحمديان،مريم زيني،مهسابهادراني،عاطفه عابدي،سارامنصوري،مرجان باغبادراني. و حجت السلام والمسلمین قائمی امام جمعه محترم شهر باغبهادران.

زمان حضوردر رصدگاه:ساعت14

 

وضعيت افق غربي:افق صاف وبدون ابردر زمان حضور در رصدگاه.

در زمان رصد در بعدازظهر ابروغبار رقيق در افق نمايان شد.

 

وضعيت جوي:آسمان صاف با غباراندك.

غروب ظاهري خورشيد:19:34

غروب واقعي ثبت شده:19:52

اذان:20

 

مشروح گزارش:

گروه استهلال طبق برنامه ريزي قبلي براي رصد هلال رمضان در ساعت14دررصدگاه مستقر شده وبا مشقت تمام ابزار رصدي رامستقر كردند.باتقسيم وظايف بين اعضا كاررصد هلال را شروع كردند.حركت ماه وخورشيد رابا نرم افزار ودوربين دنبال كرده اما غبار موجود در جو رصد هلال را بامشكل مواجه كرد.

بانزديك شدن به غروب ، خورشيددر غبار وابر در افق فرو رفت وتلاش اعضا براي پيداكردن هلال دوچندان شد.اما انگار تلاش بي فايده بود وهلال دلرباي رمضان خود را ازنظر رصدگران گروه پنهان كرد ومتاسفانه موفق به ديدن هلال نشديم.

درپايان تشكر ميكنيم از جناب آقاي سلطان الكتابي كه اطلاعات وعكس پاناراماي رصدگاه را دراختيارمان قرار دادند.

 

گزارش شماره 7

گزارش دهنده : آقاي كامبيز خالقي

مكان رصد:اصفهان-شهر باغبهادران-پشت بام كانون فرهنگي تربيتي مطهره

ضمن عرض سلام وخسته نباشید خدمت تمامی رصدگران و همچنین عرض تبریک به مناسبت هلول ماه مبارک رمضان گزارش رصدی گروه را تقدیم می کنم.
اعضای گروه : اصغر حسینی ، کامبیز خالقی، اصغر ابوسی ، محمد نعمتی
ابزار مورد استفاده : دو دستگاه دوربین دو چشمی 80*20 و دو دستگاه لپ تاپ
محل استقرار : ارتفاعات شهر رودهن (ارتفاع تقریبی از شهر 300 متر)
تاریخ:30 خرداد 1388
وضعیت افق : در محل غروب خورشید افق 3 درجه ی مثبت و در محل غروب عطارد  0 و محل غروب ماه شاهد افق 2 درجه بودیم)

 


مشخصات هلال :
ارتفاع هلال در لحظه ی غروب خورشید :4.922
سمت خورشید در احظه غروب : 284.73
سمت ماه در لحظه غروب : 271.97
غاز ماه در لحظه غروب 2.31
سن هلال در لحظه غروب خورشید: یک روز و 5 ساعت و 11 دقیقه
سن هلال در لحظه غروب ماه : یک روز و 5 ساعت و 36 دقیقه
اختلاف زمان غروب  ماه و خورشید واقعی :25 دقیقه
اختلاف زمان غروب ماه و خورشید رصد شده :30 دقیقه
وضعیت هوا در افق : در تمامی طول رصد هلال در روز شاهد آسمانی صاف و بدون هرگونه ابر بودیم ولی با توجه به وزش باد نسبتا شدید  شاهد غباری نسبتا غلیظ بودیم،مظاف بر اینکه مستقر سدن در شرق و نزدیکی تهران غبار معمول تهران نیز یکی دیگر از کاستی های افق بود.

 


با شروع حرکت از تهران حوالی ساعت 12 بعد از ظهر، حدود ساعت 2 در رصدگاه مستقر شده و مبادرت به نصب نجهیزات کردیم ، با وجود تلاش های متناوب تمامی اعضای گروه در طول روز موفق به رصد هلال تا لحظه ی غروب خورشید نشدیم. با افزایش تاریکی هوا و کاهش ارتفاع هلال ماه در ساعت 7:44 بنده (کامبیز خالقی ) موفق به رصد هلال در حالی که کمتر از یک درجه ارتفاع داشت ، شدم . این در حالی بود که بعد از تخمین سمت محل رویت و تطبیق آن با دوربین های مدرج موجود و محاسبه ی سمت غروب ماه با نرم افزار استاری نایت از تطابق اطلاعات حاصله ، اطمینان این جانب از رویت دوچندان شد . با این وجود تا لحظه ی مذکور و همچنین بعد از غروب، تلاش های سایر اعضا برای تشخیص هلال بی نتیجه بود. در ساعت  7:48 دقیقه موفق به رویت اولین جرم غیرستاره ای یعنی عطارد شدیم که عکس آن در فایل ضمیمه موجود می باشد.تنها جرمی که تمامی اعضای گروه موفق به ثبت و مشاهده آن شدند،سیاره ی مذکور بود.

 

نتیجه رصد : هلال تنها توسط اینجانب (کامبیز خالقی) در حالی که کمتر از یک درجه ارتفاع داشت برای مدت زمان حدود 2 دقیقه رویت شد ولی سایر اعضا موفق به تفکیک هلال مذکور نشدند.

گزارش شماره 6

گزارش دهنده : آقاي محمد سلطان الكتابي

تاریخ رصد: جمعه سی ام  مردادماه

رصدگاه:مارشينان(32 در جه و 52.751 دقيقه شمالي – 52 درجه و 23.957 دقيقه شرقي)

رصدگران:  گروه مشترک مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی نجومی و موسسه نجوم و علوم اسلامی کبریاء شامل حجة الاسلام سید رضا قلمکاریان اصفهانی، عباس احمديان ،محمد مهدي فاتخي و محمد سلطان الکتابي

تجهيزات:دوربين هاي دوچشمي 80*20،100*30 ،70*15 . تلسکوپ 8 اينچ ويکسن همراه با وسايل جانبي و چندين دوربين عکاسي ديجيتال

وضعیت آب و هوا: ابری و غبار آلود

  ;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .