پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : جمعه مورخ 30 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 15 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 22 اکتبر 2021 میلادی

چرا هلال ذيحجه در شب 30 ام ذيقعده قابل رؤيت نيست؟

 

زمانيکه به پارامترهای هلال ماه در روز جمعه 8 ام آذر 1387 برابر با 29 ذيقعده 1429 و 28 نوامبر 2008 نگاه می کنيم، ممکن است مقدار جدايي حدود 10 درجه، ضخامت 0.23 دقيقه و سن حدود 20.5 ساعت اين ذهنيت را بوجود آورد که هلال قابل رؤيت است. زمانيکه کارشناسان حکم به عدم رؤيت چنين هلال در غروب اين تاريخ می دهند، اولين سؤالی که پيش می آيد این است که چه دليلی وجود دارد که چنين هلالی ديده نشود؟ مگر بعضی هلالها را نمی توان با همين پارامترها رؤيت کرد؟

جواب: اگر به خاطر داشته باشيد هلالها به دو دسته جوان و پير تقسيم بندی می شوند. هلال جوان در کمترين فاصله با زمين (حضيض) و در ماکزيمم عرض دايره البروجی (مثبت برای نيم کره شمالی و منفی برای نيم کره جنوبی) شکل می گيرد. هلال جوان در زمان غروب خورشيد، دارای ارتفاع و مکث بالاست. اما بخاطر سن و ضخامت کم، جوان محسوب می شود.

اما هلال پير در دورترين فاصله با زمين (اوج) و در ماکزيمم عرض دايره البروجی (منفی برای نيم کره شمالی و مثبت برای نيم کره جنوبی) شکل می گيرد. هلال پير در زمان غروب خورشيد، ارتفاع و مکث کوتاه دارد. اما بخاطر سن و ضخامت زياد آن، هلال پير محسوب می شود.

اکنون يادآور می شويم که هلال شامگاهی ذيحجه امسال با توجه به پارامترهای آن، جزء دسته هلالهای پير است و برای رؤيت پذيری چنين هلالهايي بايد پارامترهايي نظير ارتفاع، مکث، ضخامت به حد مناسب برسند. برای اطلاع بد نيست بدانيد که در غروب جمعه 8 ام آذر ارتفاع هلال حدود 2.9 درجه، مکث 16 دقيقه و فاصله 406 هزار کيلومتر و عرض دايره البروجی برابر -4.2 درجه است.

بررسی اين هلال برای رؤيت هلال در روز هم نشان می دهد که حتی در زمان هم ارتفاعی يا زمان ماکزيمم ارتفاع، پارامترهای هلال برای رؤيت به حد نصاب نرسيده و هلال در حضور خورشيد نيز با تلسکوپ هم قابل رؤيت نمی باشد. جالب است بدانيد که اين هلال در روز جمعه ساعت 12:12 به ماکزيمم ارتفاع خود از افق يعنی زاويه 31.5 درجه می رسد. در ساعت 14:33 هم ارتفاع ماه و خورشيد در ارتفاع حدود 22 درجه اتفاق خواهد افتاد. لذا نزديکی هلال به افق و خطای انکسار باعث می شود در کنار مسأله در اوج بودن ماه، دليل عدم رؤيت بودن اين هلال در ميان روز مشخص شود.

با تشکر از توجه شما

سيد قاسم رستمی- 7 آذر 1387

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .