پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : جمعه مورخ 30 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 15 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 22 اکتبر 2021 میلادی

گزارش هاي رصد هلال شوال 1429

 

 

گزارشهای رصد هلال شوال 1429 در شب دوم و سوم

گزارش شماره 15

گزارش دهنده :  آقای  رضا طیب طاهر از انجمن نجوم دزفول  

گزارش هلال شوال 1429 ( لحظه مقارنه: 11:43 دوشنبه 29 سپتامبر 2008)

تاريخ رصد : *** سه شنبه 9 مهر 1387 ، 29 رمضان 1429 ، 30 سپتامبر 2008 ***

رصدگاه: شمال غربی شهرستان دزفول

مختصات رصدگاه : 32:29 شمالی و 48:31 شرقی

رصدگران : آقایان : رضا طيب طاهر– امیر قاری– مهدی جوهر زاده– آرش رفیعی پور- محمد طیب طاهر – محمد بیژن زاده – حسین جواد زاده – محسن دزفولی – حجت ا... حکمت زاده – هادی قاری – حاج آقا عطا ا... سجادی تبار – حاج آقا امان ا... قارم – یحیی قارم – داوود قاری – امیر الهی کیا – فرشاد ساکی پور- دونفر از برادران سپاه- سه نفر از دوستان - آقای نعیمی به همراه فرزند و همسرشان.

خانم ها : میرزاپور– فرخیان و خواهرشان – تائب جولا – خواجه نظر- کاویان – محمدی خباز.

تجهيزات : تلسکوپ 10 اینج اسكای واچر ،2 دستگاه دوربین دوچشمی 80*20 ، تلسکوپ مید (ای.تی.ایکس) 60 میلیمتری، دوربین دوچشمی 150*40 (معیوب)، دوربين عكاسی ديجيتال سونی ، یک دستگاه موقعت یاب ماهواره ای ایترکس مدل ویستا ، لب تاب، خط کش های زاویه سنج.

غروب خورشيد : ساعت 18:02 // غروب ماه : ساعت 18:20 // سن ماه (درلحظه غروب خورشيد): 30ساعت و19دقيقه

جدايی زاويه ای: 15 درجه و 21 دقيقه قوسی // مكث ماه : 18 دقيقه // ضخامت هلال: 54/0 دقيقه قوسی

فازماه: 85/1 درصد // ارتفاع ماه(درلحظه غروب خورشيد) : 2 درجه و57 دقيقه قوسی

اختلاف سمت ماه و خورشيد(درلحظه غروب خورشيد) : 14- درجه و57 دقیقه قوسی

فاصله ماه تا زمين: 393583 كيلومتر

نتيجه رصد: هلال ماه رؤيت نشد.

خلاصه گزارش :

از چند روز قبل آماده رصد شده بودیم ودر روز مقرر به همراه کلیه اعضاء ستاد استهلال شهرستان که شامل چهار گروه دوره دیده است در رصدگاه مورد نظردر ساعت 16:15 مستقر شدیم. وضعیت جوی در استان خوزستان بخصوص در این ایام به دلیل وجود گرد وغبار، لایه های ابر نازک درآسمان (هوای شرجی) بسیار نامساعد است آنهم برای رصد هلال هایی با ارتفاع پایین، با این وجود کار رصد در ساعت 16:45 بعد از قطبی کردن ابزار ذکر شده به صورت بسیار دقیق آغاز شد. بلافاصله توسط کلیه ابزارها و اعضاء، سیاره زهره به راحتی دیده شد سپس به جستجوی هلال ماه در ارتفاع حدود 17 درجه و قبل از ورود آن به لایه های غبار پرداختیم. با وجود غبار غلیظ و سیاه رنگ تا ارتفاع 3 درجه کار رصد را تا لحظه غروب خورشید بر حسب وظیفه ادامه دادیم ولی نتیجه ای در بر نداشت. در پایان از حاج آقا عسکری امام جمعه محترم شهرستان دزفول به دلیل حضورشان در برنامه های رصدی رؤیت هلال که موجب دل گرمی اعضاء ستاد می باشد صمیمانه تشکر می کنیم.

همچنین از هماهنگی های صورت گرفته توسط حاج آقا دکتر حیدری نماینده ولی فقیه در استان، حاج آقا خلفی مسئول دفتر ایشان و سردار کوچک فرماندهی نیروی زمینی سپاه درمنطقه کرخه ، سپاس گذاریم.

به امید ابزار رصدی قوی تر وآسمانی صاف وآبی دربرنامه های آتی وآرزوی موفقیت برای سایردوستان رصد گر.


با تشكر: رضا طيب طاهر - ستاد استهلال شهرستان دزفول- مؤسسه آسمان دز(انجمن نجوم دزفول)
 

 

 

گزارش شماره 14

گزارش دهنده :  آقای جواد رحیمی از انجمن نجوم دولت آباد 

تاریخ رصد : سه شنبه 9 مهر 1387 خورشیدی ،29 رمضان 1429 قمری ،30 سپتامبر 2008 میلادی

محل و مختصات رصدگاه : ارتفاعات ما بين شهرضا و سميرم و در يك كيلومتري گردنه خروس گلو

وضعیت جوی : سمت الراس وضعیت مناسبی داشت و فقط در افق تا حدود 5 درجه غبار داشتیم .

وضعیت موانع دید افق : يك درجه كوه

نتیجه رصد : هلال رويت گرديد

ردیف

عنوان

توضیحات

ردیف

عنوان

توضیحات

1

غروب خورشید (محاسباتی)

 

2

غروب خورشید (رصد شده)

17:48

3

زمان اولین رویت با ابزار

17:34

4

اولین رؤیت کننده و نوع ابزار

مهدی رحیمی – تلسکوپ شکستی 6 اینچ مید

5

زمان اولین رویت با چشم

هلال با چشم غیر مصلح رؤیت نشد .

6

اولین رؤیت کننده با چشم غیر مصلح

هلال با چشم غیر مصلح رؤیت نشد .

7

زمان آخرین رؤیت با ابزار

17:50

8

نام رصدگر و نوع ابزار

سید کمال حسن دخت دوربین دوچشمی 90�20

9

رویت هلال با ابزار توسط

4 نفر

10

رویت هلال با چشم توسط

-- نفر

11

زمان غروب ماه (محاسباتی)

 

12

زمان غروب ماه (رصد شده)

رصد نشد

افرادی که موفق به دیدن هلال شدند : سید کمال حسن دخت ، مهدی رحیمی ، محمد کمالی ، جواد رحیمی

افراد حاضر در رصد : سيد كمال حسن دخت ، مهدي رحيمي ، مهدی کمالی ، محمد كمالي ، محسن ملکیان ، علیرضا کمالی ، احمدرضا رحيمي ، علی رحیمی ، احمدرضا فتاحی ،... ، جواد رحيمي

ابزار : يك تلسكوپ 6 اينچ شکستی مید ، دو دوربین دوچشمی 120�20 ، يك دوربين دوچشمي 90�20 ، یک دستگاه دوربین دوچشمی 80�20 ، رايانه و دوربين عكاسي

توضيحات ضروري :

احتراما" ضمن عرض تبريك بمناسبت فرا رسيدن عید سعید فطر به استحضار ميرساند به اتفاق دوازده نفر از اعضاي گروه به طرف ارتفاعات ما بين شهرضا و سميرم و در يك كيلومتري گردنه خروس گلو مستقر شديم.

سه نفر از اعضای گروه به نام های آقایان مهدی کمالی ، محمد کمالی و احمد رضا رحیمی برای قطبی کردن تلسکوپ شکستی از شب قبل در رصدگاه مستقر شدند و تلسکوپ را برای رصد هلال در روز آماده کردند . بقیه ی افراد گروه حوالی ساعت 2 بعد از ظهر به آن ها ملحق شدند و کار رصد را شروع کردند .

در ساعت 14:30 آقای سید کمال حسن دخت سیاره ی زهره را در دوربین 80�20 پیدا کردند و پس از آن بقیه ی افراد موفق به پیدا کردن سیاره ی زهره با ابزارهایشان شدند .

در ساعت 17:34 در حالی که خورشید حدود 3 درجه بالای افق بود آقاي مهدی رحیمی بوسيله تلسكوپ 6 اينچ شکستی اعلام رويت نمودند و پس از ایشان به ترتیب آقایان محمد کمالی ، سیدکمال حسن دخت و جواد رحیمی موفق به رؤیت هلال با همان وسیله شدند .

در ساعت 17:48 خورشید غروب کرد . شش دقیقه بعد یعنی درساعت 17:54 آقایان محمد کمالی و سید کمال حسن دخت موفق به رؤیت هلال با دوربین 90�20 شدند .

در اينجا لازم ميدانم از طرف کلیه ی اعضای گروه از زحمات كليه همكاران در ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری و ستاد استهلال استان اصفهان و همچنين جناب آقاي سهراب علی دوستی كه در تنظیم كردن تلسکوپ به ما کمک كردند تشكر و قدرداني نمايم.

 

 

گزارش شماره 13

گزارش دهنده :  آقای امیر حسن زاده (گزارش تیم اول رصد هلال ماه شوال 1429 انجمن علمی پژوهشی نجم شمال)

با توجه به اهمیت رؤیت هلال ماه شوال از لحاظ شرعی و علمی، برنامه ریزی برای رؤیت هلال ماه شوال 1429 در برنامه‌ی کاری انجمن علمی پژوهشی نجم شمال قرار گرفت. در این راستا با توجه به حمایت های شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان گیلان و سپاه قدس گیلان، هماهنگی ها برای انجام این رصد انجام پذیرفت و قرار بر این شد که رصد در شامگاه 29 رمضان 1429 در یکی از رصدگاه های استان گیلان انجام شود. با توجه به پیش بینی های هواشناسی مبنی بر ابری شدن هوا در بسیاری از مناطق استان گیلان، نیاز به یک رصدگاه مرتفع احساس می شد. در همین راستا و با مشورت افراد خبره و آشنا به ارتفاعات گیلان، منطقه‌ی عمومی پشته کوه در غرب رستم آباد گیلان به عنوان رصدگاه هلال انتخاب گردید. همچنین با توجه به شرایط هلال، قرار بر این شد که رصد با بهترین ابزارهای موجود انجام پذیرد.

تیم رصدی در ساعت 10 صبح روز سه شنبه 9 مهر 1387، با یک دستگاه خودرو به سمت منطقه‌ی رصدی حرکت نمود. متاسفانه قرار بود که حداقل دو دستگاه خودرو در اختیار گروه قرار داده شود که محقق نشد و این امر مشکلاتی را در حمل و نقل تیم رصدی به منطقه‌ی مورد نظر سبب گردید. تیم رصدی در ساعت 12 ظهر به منطقه‌ی پیش بینی شده در ارتفاع تقریبی 2000 متر رسید. پس از استقرار نهایی و نصب ابزارها در منطقه‌ی رصد، تلاش برای رؤیت هلال ماه شوال در طول روز از ساعت 1 بعد از ظهر آغاز گردید. بنابر پیش بینی کارشناسان احتمال رؤیت هلال در روز با ابزار 150�40 نسبتاً بالا بود. در این رصد از دوربین‌های دوچشمی 150�40 ، 120�20 و 80�20  استفاده گردید. اما متاسفانه این ابزارها دارای نقص هایی در سیستم اپتیکی بودند که کار را کمی مشکل می کرد.

با توجه به پیش بینی‌های انجام شده همانطور که انتظار می رفت، از ساعت 12 ظهر ابرها در زیر منطقه رصد پدیدار شدند و لحظه به لحظه گستره‌ی این ابرها بیشتر می گردید. اما خوشبختانه به علت ارتفاع بالای رصدگاه ابرها به منطقه ی رصد نمی‌رسیدند و در نتیجه در منطقه‌ی رصد، هوایی کاملاً صاف و بدون غبار و شفاف حاکم بود که این امر نشان می دهد که در استان گیلان که ابری بودن هوا معمولاً مانع بزرگی برای رصد محسوب می شود می توان مناطقی را پیدا نمود که حتی در صورت ابری بودن هوای کل منطقه دارای هوایی صاف و بدون غبار باشد.

با توجه به نوع ابزارهای مورد استفاده (دوربین های دوچشمی) و همچنین نبود جسم پرنوری در نزدیکی های کره‌ی ماه، مجبور به استفاده از روش جاروب افقی و عمودی برای یافتن هلال در روز شدیم. البته این روش، روش مناسبی برای رؤیت هلالی بحرانی در روز نیست، اما با توجه به امکانات در دسترس نمی شد از روشی دیگر استفاده نمود.

سرانجام پس از اینکه هلال در طول روز رؤیت نگردید، آخرین تلاش برای رؤیت هلال پس از غروب خورشید صورت پذیرفت که متاسفانه به علت پارامترهای بحرانی هلال، نتیجه ای در بر نداشت. سرانجام رصد در ساعت 18:00 به پایان پذیرفت.

 گزارش مختصر رؤیت هلال ماه

زمان : 9 مهر 1387 – 29 رمضان 1429 – 30 سپتامبر 2008

مکان : گیلان – رستم آباد – ارتفاعات پشته کوه – منطقه دوگاهه

عرض جغرافیایی رصدگاه:  36 درجه و 831/53 دقیقه شمالی

طول جغرافیایی رصدگاه: 49 درجه و 014/20 دقیقه شرقی

ارتفاع منطقه رصد از سطح دریا: 1950 متر

وضعیت جوی منطقه رصد: صاف-بدون ابر - بدون غبار - شفافیت آسمان بالا بود (البته در زیر پای راصدان، تمامی مناطق پوشیده از ابر بود)

ابزارآلات رصدی :

  • دوربین دوچشمی  150�40
  • دوربین دوچشمی  120�20
  • دوربین دوچشمی  80�20 

امکانات دیگر: یک دستگاه GPS یک دستگاه خودرو - چادر مسافرتی - رایانه

اسامی تیم رصدی: محمد احمدی- یوسف شعبانی –مرتضی عمویی- علی آیریان – سرهنگ عباس حاجتی

نتیجه رصد: هلال ماه چه با تکنیک رصد هلال در روز و چه پس از غروب خورشید رؤیت نگردید.

در پایان جا دارد که از تمامی افرادی که برای برپایی این رصد زحمت کشیده اند تشکر و قدردانی نماییم.

درست است که در این رصد هلال ماه رؤیت نگردید، اما یک منطقه‌ی بسیار عالی برای رصدهای آتی هلال شناسایی شد.

انجمن علمی پژوهشی نجم شمال

یکشنبه 14 مهر 1387

 

 

گزارش تصویری

 

وضعیت آسمان در شمال منطقه رصدی  

 

تلاش برای رؤیت هلال در روز 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .