پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 5 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 20 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 27 اکتبر 2021 میلادی

گزارشهاي رصد هلال رجب المرجب 1429

 

گزارش شماره 12

گزارش دهنده : آقاي  مصطفی شمسی مسئول گروه عکاسی نجومی انجمن ستاره شناسی اراک

  با اميد بهتر شدن وضعيت جوي اقدام به نصب دوربين 150* 40 كه توسط فرماندهي سپاه منطقه مركزي (تيپ يكم روح الله ) در اختيارمان قرار گرفته بود پرداختيم كه ظرف 15 دقيقه ( ساعت 19:47 ) ناگهان مقدار ارتفاع غبار غليظ در افق غربي به گونه اي افزايش يافت كه حتي خورشيد با استفاده از ابزار اپتيكي قابل تشخيص نبود.
رصدگران آقايان: محمد حسين رضواندوست ، محمود زارعي ، مصطفي شمسي
مختصات جغرافيايي شهرستان آستانه : 33:48N 49:18E

 
 


ابزار همراه :
دروبين دوچشمي : 80 *20 و 150*40
GPS Garmin S76CSx
 دوبين هاي  عكاسي  Olympus SP-570 UZ, Canon EOS 30D Sigma 18-200
ارتفاع غبار بر خلاف انتظار در ساعت 8:10 حدود 80 درجه شده بود كه نه تنها رؤيت خورشيد را كاملا غير ممكن كرد .
در نهايت پس از اطمينان از عدم بهبودي وضعيت جوي در ساعت 20:30 منطقه را به سمت شهرستان آستانه ترك كرديم .
همچنين لازم به ذكر است در اين برنامه جناب آقاي ذوالفقاري (كارشناس هواشناسي استان مركزي) و جناب سرهنگ اسدي نيز مارا همراهي مي نمودند .
با احترام
مصطفی شمسی
مسئول گروه عکاسی نجومی انجمن ستاره شناسی اراک

 

 

گزارش شماره11

گزارش دهنده : آقاي  وحيد خضري نصب از ستاد استهلال  شهرستان سيرجان

 

به نام خالق گرداننده زمان

گزارش رويت هلال شامگاهي رجب
13/4/1387 (29 جمادي الثاني 1429؛ 2008/7/3 )

 

مكان رصد : گدار خانه سرخ (دكل مخابرات) 2700 متر ارتفاع
عرض جغرافيايي: 29 درجه و 50 دقيقه
طول جغرافيايي : 56 درجه و 4 دقیقه
شرایط افق: حدود 1 درجه افق مثبت، کاملا صاف و بدون غبار با وزش باد
نتیجه: رویت هلال

زمان حركت از سيرجان به سمت رصد گاه : 17:30
زمان استقرار در رصد گاه : 19:00
زمان شروع رصد : 19:15
ابزار رصدي : تلسكوپ 8 اينچ ، دوچشمي 110*20 ، دوچشمي 70*15
اسامي رصد گران : اسماعيل پور جعفر آبادي، اميد نظري ، سيد جمال الدین ایران نژاد ، محمد علی میرزایی، وحيد خضري نسب (لازم بذکر است که مسئول ستاد آقای فرهادی همراه گروه نبودند اما تلفنی با ایشان در تماس بودیم)

مختصات محاسبه شده با نرم افزار:
لحظه غروب خورشيد : 19:50
سمت خورشيد در لحظه غروب: 297 درجه
جدایی زاویه ای: 7 درجه و 11 دقيقه
سن ماه: 13 ساعت و 25 دقيقه

اطلاعات به دست آمده در رصد:
زمان غروب خورشيد: 19:40 (خورشید در پشت قله کوه غروب کرد)
ابزار رصد هلال: 110*20
ساعت رویت: 20:06
زاويه ساعتي كمان رویت شده: حدود 5 الي 6 هلال و از ساعت 4 الي 5 دو نقطه و از ساعت 6 الي 7 يك نقطه(هلال ناپیوسته!)

قطبي كردن دوربين دوچشمي
ابتدا با تنظيم دوربين بر روي خورشيد، در زمان 19:15 سمت و ارتفاع خورشيد را خوانديم و دوربين را روي خورشيد قرار داده و سپس آن را قطبي كرديم و چند بار نیز تست کردیم، سپس منتظر غروب خورشيد شديم تا تلاش براي ديدن هلال را آغاز كنيم.

 فوكوس دوربين :ابتدا با بستن دوربين بر روي پايه، به كمك كوه هاي اطراف و دكل هايي كه خيلي از ما فاصله داشتند دوربين را فوكوس كردم. سپس بعد از قطبي كردن و قرار دادن درپوش بر روي دوربين منتظر غروب ماندم تا اينكه خورشيد غروب كرد و سريعا زهره را به كمك دوربين بر اساس مختصات سمت و ارتفاع پيدا كردم. با استفاده از زهره  فوكوس را دقيقتر كردم به حدي كه به راحتي هلال زهره نمايان شد. با فوكوس دقيق كار اصلي خود را شروع كردم.

مرحله رصد: با تنظيم دوربين، فعاليت خود را شروع كردم تا ساعت 20:00 هرچه تلاش كردم نتيجه اي نداد تا هوا تاريك تر شد و با وجود افق صاف موقعيت مناسبتر مي شد. دكمه هاي پيراهن را باز كردم و روي سرم كشيدم و براي مدت 30 تا 40 ثانيه چشمهايم را بستم سپس چشمانم را بازكردم و سياره درخشان زهره را در گوشه پايين، سمت چپ قرار دادم و به مدت 5 دقيقه بدون اينكه چشمانم را بردارم در حالي كه دسته دوربين را در دست گرفته بودم و آرام آرام با حركت زهره آن را پايين مي آوردم به گونه اي كه هلال در وسط ميدان ديد قرار داشت ناگهان باد ملايمي وزيد و دقيقا در وسط ميدان ديد هلال بسيار باريكي كه زاويه آن 5 الي 6 بود به همراه دو نقطه نوراني ديگر در زاويه 4 الي 5 نمايان شد. ابتدا فكر كردم توهم کرده ام اما بار دوم و بار سوم نيز مشاهده كردم و سعی داشتم با  کمی چپ نگاه کردن بهتر ببینم كه چند بار مشاهده در بازه زماني 20 ثانيه به طول انجاميد و مطمئن شدم كه توهم نيست. سپس تلاش خود را ادامه دادم اما ديگر مشاهده نكردم. سپس به آرامي آقاي پورجعفرآبادي را صدا زدم ايشان آمدند و بعد از استقرار در پشت دوربين تلاش كردند اما هلال را ندیدند.

وضعیت قرارگیری هلال و زهره در میدان دید:

 

شرح کلی سفر:
پنج شنبه حوالي ساعت 5 عصر به منزل آقاي پور جعفر آبادي آمدم و منتظر سرويس شديم سرويس قرار بود ساعت 5 آنجا باشد خلاصه با تاخير ساعت 5:30 آقا محمد همراه وانت بار جهاد کشاورزی به دنبال ما آمد سپس ابزار خود را سوار بر ماشين و از آنجا به دنبال آقاي نظري و آقاي ایران نژاد رفتيم. حوالي ساعت 6 عصر از سيرجان به مقصد خانه سرخ خارج شديم. حدود 20 كيلومتر رفتيم كه ماشين بنزين تمام كرد و ايستاد!

خلاصه آقاي راننده كه اکثر خودروهای كرايه در جاده با ايشان آشنا بودند 10 دقيقه نشده يكي از آشنايان خود را كه با پيكان كرايه  میآمد گير انداخت و چهار ليتر بنزين گرفت تا خود را به پمپ بنزين رسانديم. بچه ها بالای ماشين و من هم كنار راننده نشستم و به سمت گدار روانه شديم ساعت 7 بود كه به محل تعيين شده رسيديم. هوا عالي بود. ابزار را پايين گذاشته و بعد از مشخص شدن كار افراد گروه، شروع به نصب ابزار كرديم.

 طبق دستور آقاي فرهادي من پشت دوربين قرار گرفتم و آقاي پور جعفر آبادي پشت تلسكوپ و لازم بذکر میباشد هلال با با 8 اینچ رویت نشد.

آقاي نظري نيز به آقاي پور جعفر آبادي كمك ميدادند و آقای ایران نژاد نيز زمان را به همراه سمت و ارتفاع ها براي ما  ميخواند و آقا محمد نيز با دوچشمي 70*15 رصد مي كرد. شرح جزئيات رصد را كه در بالا گفته شد اتفاق افتاد سپس بعد از رويت هلال و غروب هلال،حوالي ساعت 20:15 با آقاي فرهادي تماس گرفتم و مشخصات هلال را به ايشان دادم. سپس ابزار را جمع كرده به سمت سيرجان راهي شديم.

وحید خضری نسب
عضو ستاداستهلال شهرستان سیرجان(زیر نظر دفتر امام جمعه)

 

گزارش شماره10

گزارش دهنده  تيم استهلال شماره  2 انجمن ستاره شناسي اراک :
با احترام به استحضار مي رساند تيم شماره 2 انجمن ستاره شناسي اراک ، در روز پنجشنبه 13 تير ماه ساعت 17:30 از اراك به منطقه پاكل از توابع شهرستان آستانه استان مركزي جهت رؤيت هلال رجب عزيمت نموده و در ساعت 19:30 پس از حضور در منطقه با غباري رقيق به ارتفاع 90 درجه مواجه شديم .

 

 

 

گزارش شماره 9

گزارش دهنده : آقاي  سيد علي مير سلاري از ستاد استهلال قم

بسمه تعالی
گزارش استهلال ماه رجب المرجّب 1429 هجری قمری
با عرض سلام و تحيّت
احتراماً ضمن عرض تبريک به مناسبت ميلاد مسعود امام محمّد باقر(سلام الله عليه) ، به استحضار‌ مي‌رساند: گروهي از رصدگران ستاد استهلال استان قم بعد از ظهر روز پنج‌شنبه 13/4/1387 مطابق با 29/6/1429 همراه با تجهيزات کامل( شامل: دو دستگاه دوربين‌ دوچشمی � 70 * 15 � و � 100 * 25 � ، قطب نما، تراز و... ) به رصدگاهي در شمال شرقي شهرک پرديسان( واقع در کيلومتر7 جادّة قم ـ نيزار) عزيمت نموده و از حدود سي دقيقه قبل از غروب خورشيد در محل مستقر شدند. در اين روز آسمانِ شهر مقدّس قم، کمي تا قسمتي نيمه ابري همراه با غبار شديد بود. لحظة غروب ظاهريِ ( رصديِ ) خورشيد غير قابل تشخيص و زمان غروب واقعيِ ( محاسباتيِ ) آن ساعت 20 و 27 دقيقه و 05 ثانيه بود. متأسّفانه به دليل شرايط نامساعد جوّي به هيچ وجه امکان انجام استهلال فراهم نشد و رصدگران بدون دستيابي به نتيجه‌اي، کار خود را خاتمه داده و هم‌زمان با اذان مغرب، رصدگاه را به مقصد قم ترك نمودند. شايان ذکر است اين گروه به منظور رصد هلال ماه رجب با تلسکوپ 16 اينچ ، قصد عزيمت به ارتفاعاتِ � کوه پناه � واقع در گردنة � نقره کمر� در کيلومتر 20 جادّة تفرش ـ فراهان در استان مرکزي را داشته و تمامي مقدمات اين سفر را نيز فراهم نموده بودند، لکن در آخرين لحظات با توجّه ابري بودن آسمان منطقه و پيش‌بيني نامساعد بودن اوضاع جوّي به هنگام غروب خورشيد، از انجام اين سفر منصرف گرديدند.   
در برنامه استهلال روز پنج‌شنبه در رصدگاه شهرک پرديسان قم، آقايان: حجت الاسلام و المسلمين سهرابي، سيّد محمّدعلي موسوي‌صدر، محمود روح‌الأمين، حق‌شناس، پورعباسي، محمّدحسين نژادصداقت و سيّد علي ميرسالاري حضور داشتند.
همچنين آقايان: سيّد محمّدرضا سيّدموسوي در کنار مسجد مقدّس جمکران، سعيد صادقي در تهران و سيّد محسن منصوري در شهرستان نورآباد در استان لرستان به اتّفاق همراهانشان در رصدگاه مستقر گرديده و مهيّاي استهلال شدند، امّا آنان هم به علّت وجود ابر و غبار شديد در افق منطقه، موفّق به انجام استهلال نشدند.
* برخی از مشخّصه‌های هلالِ رجب المرجّب 1429 در غروب روز پنج‌شنبه در افق شهر مقدّس قم عبارتند از :
- سنّ هلال در لحظه غروب خورشيد : 13 ساعت و 38 دقيقه
- لحظة غروب خورشيد ( براساس محاسبات ) : ساعت 20 و 27 دقيقه و 05 ثانيه
- لحظة غروب خورشيد ( براساس رصد ) : غير قابل تشخيص                  - مکث ماه بعد از غروب خورشيد : 36 دقيقه و 40 ثانيه                                     
- سمت خورشيد در لحظة غروب : 299 درجه و 25 دقيقه قوسی                - لحظة غروب ماه : ساعت 21 و 03 دقيقه و 45 ثانيه
- سمت ماه در لحظة غروب خورشيد : 295 درجه و 43 دقيقه قوسی
- اختلاف سمت ماه و خورشيد در لحظة غروب خورشيد : 03 درجه و 42 دقيقه قوسی 
- زاويۀ جدايی ماه و خورشيد در لحظة غروب خورشيد : 07 درجه و 25 دقيقه قوسی
- ارتفاع هلال در لحظة غروب خورشيد : 05 درجه و 03 دقيقه قوسی 
- درصد سطح روشن ماه : 53/0%
                                                                                                  والسلام -  قم ـ  سيّد علي ميرسالاري - 13/4/1387

 

 

 


گزارش شماره 8

گزارش دهنده : آقاي رضا سعيد نطاق از شيراز

به نام خدا

با سلام و عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن ماه رجب و میلاد پربرکت امام باقر ( ع ) گزارش رصد ماه رجب المرجب به شرح ذیل ارائه می گردد

محل رصد : شیراز رصدگاه شماره 3 گروه نجوم آماتوری گنبد مینا

زمان رصد : از ساعت 19:25 الی 20:12 روز پنج شنبه 13/4/87

زمان غروب خورشید : حدوداً ساعت 20:04

رصدگران : سید محمدامیر معلم , سیده زهرا معلم , الهه نطاق و اینجانب سعید نطاق

ابزار رصدی : دوربین دوچشمی 10*50

ابزار عکاسی : دوربین عکاسی فیلم برداری سونی

 
 

وضعیت جوی : از حدود 60 ساعت قبل با ورود یک جبهه هوای غبار آلود از سمت مرزهای غربی به داخل کشور که منشاء آن صحراهای عربستان و عراق بود هوای شهرهای جنوب و جنوب غربی کشور رو به آلودگی رفته و همین امر باعث گشته شاخص آلودگی هوا به 6 الی 8 برابر حالت طبیعی برسد و موجب شود از حدود ساعت  19:05 حتی رویت خورشید در شهر شیراز امکان پذیر نباشد , عکسهای ضمیمه نشاندهنده وضعیت جوی بوده که به این دلیل امکان رصد هلال ماه وجود نداشت

سعید نطاق

87/4/13

ایران - شیراز
 

 

 


گزارش شماره 7

گزارش دهنده : آقاي رضا امینی نژاد مسئول گروه رؤیت هلال انجمن ستاره شناسی اراک

گزارش تیم استهلال شماره 1 انجمن ستاره شناسی اراک:به استحضار می رساند تیم شماره 1 انجمن ستاره شناسی اراک، در روز پنجشنبه 13 تیر ماه به منطقۀ نراق از توابع دلیجان جهت رؤیت هلال رجب عزیمت نمود. در ساعت 18 به مرکز فرماندهی نیروی انتظامی دلیجان رسیدیم و با هماهنگی با فرمانده نیروی انتظامی منطقۀ دلیجان، جناب آقای سرهنگ ویسمه ای، به همراه ایشان و امام جمعۀ محترم نراق به منطقۀ مورد نظر به مختصات 33/59N و 50/50E رفتیم.

 
 

رصدگران آقایان: علیرضا صمصامی، رضا امینی نژاد، ایمان ماهان و آقای مهابادی

تجهیزات: یک دستگاه دوربین دوچشمی 150*40 ، دوربین عکاسی

 
 
.غروب محاسباتی خورشید ساعت '20:21 محاسبه شده بود که به علت غبار شدید و ابر، خورشید در ساعت '20:2 دیگر قابل رؤیت نبود! و در نتیجه هلال رؤیت نشد. در ضمن تعدادی عکس به پیوست تقدیم می گردد. در پایان از همکاریها و مساعدتهای فراوان آقای سرهنگ ویسمه ای و امام جمعۀ محترم نراق تشکر می گردد

 

با احترام

رضا امینی نژاد

مسئول گروه رؤیت هلال انجمن ستاره شناسی اراک

 

 

 

 

گزارش شماره 6

گزارش دهنده : آقاي علي ابراهيمي سراجي

گزارش هلال شامگاهي رجب 1429

رصد‌گران: آقايان علي ابراهيمي سراجي، امير فراقي و خانم ايزد‌پناه

همراهان: آقايان يعقوبي، ايزدپناه و عظيمي

ابزار رصد: تلسكوپ نيوتوني 8 اينچ skywavher و يك دستگاه دو‌چشمي 80�20، دماسنج و رطوبت سنج

تاريخ رصد: پنج‌شنبه 13 تير 1387

رصدگاه: تهران-دكل مخابراتي امامزاده هاشم

مختصات جغرافیایی محل رصد: 35 درجه و 47 دقيقه‌ي و 33 ثانيه‌ي شمالي و 52 درجه و 59 دقيقه و 43 ثانيه‌ي شرقي

ارتفاع رصدگاه از سطح دريا: 3172 متر

شرایط جوی محل رصد: افق در محل غروب ماه بدون موانع و با غبار و ابر شديد همراه بود.

پارامترهاي هواشناسي رصدگاه:

دما: 10 درجه سانتيگراد

رطوبت: 45 درصد

وزش باد: شديد و ناپيوسته از جهت غربي

گزارش مختصر: هلال رويت نشد

 

شرح گزارش: با توجه به وجود غبار در فلات ايران براي مشاهده‌ي هلال رجب 1429 تصميم گرفتيم تا در دامنه‌هاي جنوبي قله‌ي دماوند مستقر شويم. پوشش گياهي در اين فصل در اطراف اين قله انتظار آسماني كم غبار را براي رويت اين هلال نويد مي‌داد. ولي وجود غبار شديد حاصل از گرد و خاك كه از چند ماه پيش از كشورهاي عراق و عربستان به سمت ايران رهسپار مي‌شد همه‌ي اين‌گونه پيش‌بيني‌ها را به هم مي‌ريخت. ولي با توجه به وجود بارندگي قبل از رويت هلال در اين منطقه انتظار داشتيم تا مقداري از گرد و غبار در اين منطقه كاسته شود. اين اتفاق افتاد و سه‌شنبه و چهارشنبه در اين منطقه باران شديدي نيز باريد. ولي تنها ساعتي هوا بدون غبار مي‌ماند و بار ديگر هجوم غبار شرايط را به همان شكل در مي‌آورد. ما قصد داشتيم تا در رصدگاهي با ارتفاع 3200 متري در قله‌ي دماوند مستقر شويم. ولي نبود امكانات جمل و نقل اين اجازه را به ما نداد و ناچار شديم تا به دكل مخابراتي در نزديكي امامزاده هاشم برويم كه منطقه‌ي بسيار مرتفعي براي رويت هلال به خصوص در عرض‌هاي جنوبي ماه است. بعد از استقرار و نصب ابزار چون از جايگاه دقيق شمال سماوي اطلاعي نداشتيم لذا روش بعد و م

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .