پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 28 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 13 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 20 اکتبر 2021 میلادی

بررسي سن هلال بر مبناي مختصات زمين مركزي و مكان مركزي – حد تجربي دانژون و ابزار متعارف

 

دوست و استاد گرامي با عرض سلام و ادب سومين نامه جناب عالي را دريافت كردم مي خواستم قبل از رجوع به مطلب اصلي سه نكته را به عرض جناب عالي برسانم .

در نامه اي فرموده بوديد كه فلان كلمه را اشتباهي تايپ كرديد، خواستم عرض كنم در نامه نگاري درست است كه بايد تمام زوايا را بررسي كرد اما اينگونه اشتباهات تايپي – و مفهومي زياد ديده مي شود كه نمونه ان نيزدر نامه هاي اينجانب كم نيست شما نيز انها را سهوا تلقي فرماييد .

2- براي اينكه براي دوستاني كه اين نامه ها و مطالب را مي خوانند سردرگمي پيش نيايد براي هر قسمت از مكاتبات اسم مطلبي كه عنوان مي شود را مشخص كنيم.

3- فرموده ايد اگر براي من كه مشغله كاري در روزم بيشتر است ادامه گفتگو را به زمان ديگر و يا ترتيب كنوني را تغيير دهيم ، من امادگي ادامه اين بحث را تا هر زماني كه شما مناسب تشخيص دهيد دارم فقط عرض كردم اگر وقفه اي پيش امد و من كمي دير به نامه حضرت عالي يا به طور كلي به دوستان ديگر جواب دادم فقط علتش مشغله كاري است و از قبل خواستم عذر خواهي كنم و در حال حاضر تمام سعي خودم را كردم كه فاصله اي در نگارش بوجود نيا يد.

در پاسخ به سوال اول شما در مورد سن مكان مركزي ، اولا من در ان موقع به جند مطلب اشاره كردم كه دليل بر نادرست بودن سن و فاز مكان مركزي است من مثالهاي مختلفي زدم كه يكي از انها تصميم تعدادي متخصص در مورد تعاريف نجومي در جهان است كه به صورت يك قاعده علمي از ان استفاده ميشود البته مثالهاي ديگري نيز وجود دارد كه سن مكان مركزي را به شدت زير سوال ميبرد از جمله .

1- فرض كنيم جناب عالي در اصفهان هلال ماهي را با سن ( زمين مركزي )11.30ساعت رويت كرديد رصدگر ديگري درشهر ماكو همين هلال را با سن 11.45 ساعت رويت كرد كدام نفر اول و كدام نفر دوم است ؟ پر واضح است كه شما هلال را زودتر ديده ايد پس نفر اول شما هستيد ، در بعضي مواقع اگرعرض دايره البروجي ماه مثبت باشد و سن هلال را بر مبناي مقارنه ( مكان مركزي ) بگيريم احتمال اين كه سن هلال بر مبناي مكان مركزي در ماكو كه از شما غربي ترنيز هست كمتر از سن رويت هلال ماه شما باشد ، ايا اين انصاف است كسي كه از شما 15 دقيقه هلال را ديرتر ديده نفر اول باشد و شما دوم ايا اين عدالت است ؟ با توجه به اينكه شما را فردي مو شكاف مي شناسم اگر بگوييد عدالت است بسيار تعجب خواهم كرد ! مثال دوم را براي اقاي استم مي زنم زماني كه اقاي استم در اريزوناي امريكا هلال ماه را ديد در شمال غربي كشور ايشان در منطقه اي بنام اراگون كه فكر مي كنم مي توانسته 20 دقيقه بعد از اقاي استم هلال را ببيند با داشتن به فرض عين تلسكوپ اقاي استم او ( فرد فرضي ) 20 دقيقه بعد هلال ماه را مي ديد كه با محاسبه سن زمين مركزي نفر دوم بود كه اين عين عدالت است اما اگر سن هلال را مكان مركزي فرض كنيم سن هلال نفر دوم كمتر از سن رويت اقاي استم مي شد اين كار نه تنها عدالت نيست بلكه ظالمانه است.و قطعا اقاي استم و اوده هرگز زير بار نفر دوم شدن اقاي استم نمي رفتند.

2- با قبول كردن سن مكان مركزي اصولا افرادي كه در يك زمان اما در عرضهاي جغرافياي مختلف به دنيا امده اند سن انها با هم تفاوت مي كرد .

3- براي هر نقطه اي از زمين يك ساعت خاصي مقارنه بوجود مي امد كه همه چيز را به هم مي زد.

4- در هر نقطه اي شروع اعتدالين و انقلاب تابسناني و زمستاني فرق مي كرد ( منظورم نيم كره شمالي ويا جنوبي كه فصول با هم فرق مي كنند نيست ).

5- در شروع سال جديد دوستان مشهدي ما زودتر از دوستان اهوازي و يا تبريزي عيد را شروع مي كردند و چه بسا در منطقه اي ازايران اول فروردين شروع ودر منطقه اي از كشور اخر اسفند مي بود و شايد در سالهاي كبيسه وضع به مراتب بدتر مي شد .

فكر ميكنم همين چند دليل براي قبول كردن درست و علمي بودن سن و فاز بر مبناي ژ‍ئو سنتريك يا همان زمين مركزي كفايت كند هرچند كه مي توان دلايل ديگري نيز اورد.

در مورد سوال دوم خوشحالم كه اين مباحث باعث شد تا در مورد حد دانژون يك قدم به هم نزديكتر شديم و ان قبول پذيرش از طرف شما است كه حد دانژون بالاخره تجربي نيز هست .

اما چرا من معتقدم حد دانژون نمي تواند كمتر از هفت باشد من در نامه قبلي عرض كردم من با نجربه رصدي به اين نتيجه رسيدم و در مورد ان عميقا فكر كردم هر چند كه مي توان از برون يابي نيز بدان رسيد من هلال صفر را در تلسكوپ 14 اينچ يك تكه كامل و بعد چند تكه ديدم و در تلسكوپ 8 اينچ يك تكه كوچك كامل و بقيه تكه پاره و اين را تمام دوستان انجا به ان اذعان داشتن و جالب اينكه تا زماني كه هلال ماه در پست كوه پنهان شد هنوز هلال تكه تكه بود ( به غير از ان تكه كوچك پيوسته ) در صورتي كه جدايي زاويه اي از 7.21 به 7.25 رسيده بود ولي زماني كه دوستان ما در اصفهان هلال را ديدند من از انها پرسيدم وانها شرح حالت هلال را گفتند و البته هلال ديگري كه من با جدايي زاويه اي 7.36 و 7.31 ديدم به اين نتيجه رسيدم كه همانطور كه هلالي با جدايي 7.21 تكه ميشود انهم با ان ليباسيون بي نظير و هلالي نيز با جدايي 7.36 كامل ديدم به اين نتيجه رسيدم كه سرعت اغاز شكل گيري هلال ابتدا كند و بعدبه سرعت به شكل گيري هلال اقزوده مي شود و با محاسباتي كه خارج از بحث ماست به اين نتيجه رسيدم كه حد تجربي دانژون علمي – تجربي و دقيق است .

اما سوال بعد كه در مورد ابزار متعارف پرسيديد ، ابزار متعارف ابزاري است كه در دسترس اكثر غريب به اتفاق رصد گران مي باشد، يك روزي در سالهاي دور يك دوربين ضعيف و كوچك را همه نداشتند و امروز نيز تلسكوپ 14 اينچ هدايت شونده را ندارند پس هيچ كدام از اين دو ابزاري را كه نام بردم متعارف نيست بين اين دو را مي توان متعارف ناميد.

در خاتمه از دوستان بابت كلي گويي عذر خواهي كرده و چون فكر مي كنم مطالبي كه جناب اقاي مهراني مطرح مي كنند جوابي بسيار كمتر از اين را دارد اما چون ديدم اين مكاتبات به دست خيلي از دوستان مي رسد مجبور به كلي گويي شدم .

موفق وشاد باشيد.

با احترام مجدد : سيد محسن قاضي ميرسعيد.

13 خرداد 1387

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .