پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 2 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 17 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 24 اکتبر 2021 میلادی

اقدامات لازم جهت تعالي در رويت هلال در ايران

 
با عرض سلام و خسته نباشید

پیرو مطالب پرباری که جناب آقای مهرانی عرض کردند نکاتی را قابل ذکر دانستم.

تصاویری را که جناب آقای مارتین تهیه کرده اند با استفاده از ابزارآلاتی بوده که درحال حاضر در کشور ما موجود نمی باشد یا حداقل در یکجا کنار هم فراهم نیامده است، بر همین اساس رصدگران کشورمان به این زودیها امکان انجام چنین رصدهایی برایشان مقدور نمی باشد. در جریان هستید که غنی ترین آرشیو پردازش تصاویر هلال را بنده در اختیاردارم، متاسفانه دوستان ما در کشور خیلی خیلی دیر وارد پردازش تصویر هلال شدند حتی می توان گفت که نشدند! گله ای که من از دوستان رصدگرمان دارم اینست که توجه کافی به گزارشات بحرانی ندارند و با اینکه ما تمامی روشهای رصدی و جزییات پردازشها رو در گزارشات قرار می دهیم ، هیچگونه عکس العملی از طریق ارائه نظر یا پیشنهاد یا حتی کپی کردن همان کار در رصدهای بعدیشان دیده نمی شود!
مواردی همچون عدم توانایی تهیه ابزارآلات شخصی، عدم ارائه سرویسهای مناسب از طرف سازمانها و نهادهای زیربط ، عدم سازگاری ابزارآلات موسسات و رصدخانه ها با همدیگر و عاجز ماندن از انجام یک رصد حرفه ای و دیگر مشکلات همه دست بدست هم می دهند تا رصدگران کشور ما در این عرصه و بخصوص بحث پردازش تصاویر هلال عقب بمانند.

مشکلات یاد شده بگونه ای است که تا سالهای آینده نیز رفع نخواهد شد و قدر مسلم افرادی همچون آقای مارتین گوی سبقت را از ما خواهند ربود! متاسفانه ما هنوز در کشور فرهنگی درباره استفاده از ابزارآلات مجهز وجود ندارد بعنوان مثال برای رصد هلال در روز خرداد نیاز به یک تلسکوپ شکستی دقیق مثل ویلیام اپتیک با قطر4 تا 6 اینچ نیاز هست درحالیکه رصدخانه ها و موسسات نجومی ما پر از تلسکوپهای قطور مید است که ورود نور خورشید بداخل لوله بدلیل قطر بالا، آسیب پذیری تیغه اشمیت ، وجود آینه ثانویه و نوع استقرارو حجم و وزن بالای تلسکوپ مانع از انجام رصد در روز می شود و شما برای نمونه حتی یک تلسکوپ آپوکروماتیک در اختیار موسسات نجومی کشور نمی بینید.

بریم سراغ فیلتر: چیزی که اصلا توضیع متعارف و تخصصی در کشور ندارد برای روشن شدن مسئله درباره فیلترها می گم، فیلترها بسته نوع ناروباند، باروباند و پایین گذر و بالا گذر مورد استفاده قرار می گیرند. فیلتری که آقای مارتین استفاده کرده در ایران یافت نمی شود ، چندی پیش این فیلتر رو در سایت مید پیدا کردم اما قیمت "2 آن بیش از 500 دلار می باشد یک فیلتر پایین گذر که ازبنفش تا مرز آبی و سبز را حذف کرده و تمام باقی طیف را عبور می دهد و شکار هلال و اجرام دیگر را در آسمان روز براحتی میسر می سازد. اکثر فیلترهای موجود در کشور از نوع باروباند می باشند که برای عکاسی از سحابیها استفاده می شود اما با وجود تعداد معدود فیلترهای حرفه ای ناروباند در میان آنها ، باز هم جای فیلترهای متداول عکاسی مانند h-alfa و OIII کاملا خالیست.
اما فیلترهای پلاریزه که تاثیر شگرفی در شکار هلال دارند نیز در کشور بسیار کمیاب است و اگر موجود باشد با ادوات آن مجموعه همخوانی ندارد، بعنوان مثال بهترین نوع فیلتر پلاریزه ای که من دیدم در مرکز آموزش نجوم ادیب موجود است اما فقط بر روی لنز دوربین آنالوگ یاشیکا قابل نصب است.

خوب بعد از تهیه همه این ابزارهای نایاب برای ثبت هلال نیازمند یک دوربین ثبت تصویربرداری است در اکثر رصدها از دوربینهای دیجیتال کنون استفاده می شود اما این دوربینها دارای بازده کوانتومی کمی بوده و جهت ثبت هلالهای بحرانی نیازمند تکنیکهای خواص عکسبرداری است که متاسفانه.....، اما دوربینهای سی سی دی که در اکثر مراکز موجودند اصلا برای اینکار مناسب نیستند زیرا حرارت ناشی از نور روز اگر سنسور را نسوزاند حتما آسیب جدی را خواهد رساند. بنابراین دوربینهای سیاره نما بهترین گزینه برای ثبت و پردازش می باشد که هم کم هزینه است و هم کار عکسبرداری و پردازش با آن بسیارساده است اما نمونه مناسب آن بسیار کمیاب است و اکثرا دارای نویز بالا و یا رزولوشن پایین هستند مانند ال پی آی ها که بزحمت می توانند نقش گایدر را در اتوگایدینگ ایفا کنند!

با توجه به رصد آقای مارتین اینجانب تصمیم گرفته ام تا تمامی داده های تکنیکی کار با ابزارآلات و نحوه عکاسی و پردازش را در وبلاگ شخصی ام در چند فصل قرار دهم تا دوستان هرچه سریعتر خود را به جایگاهی که در خورشان است یعنی قله های رفیع علمی جهان برسانند و اجازه ندهند تا زحمات چند دهه گذشته هموطنانشان بی اثر بماند یا خدای ناکرده کمرنگ شود.

چند نکته: در تایید گفته های آقای مهرانی باید بگویم در جداییهای پایین هیچ تفاوتی میان هلال پیر در روز یا هلال جوان در روز وجود ندارد و سن هلال نیز خوشبختانه بی تاثیر جلوه کرد. اما یک نکته را فراموش نکنید و اجازه ندهید تا با رصد بعدی به اثبات برسد و آن اینکه لحظه هم ارتفاعی یک پارامتر علمی نیست البته بنده می توانم با استناد به یکی از رصدهای هلال در روز که در مرکز نجوم ادیب انجام شد این مسئله را روشن کنم اما با تحولات تازه ای که رخ داده است بهتر است کمی بیاندیشیم و فقط منتظر داده های آماده نباشیم.

امیدوارم در پایان پرونده رویت هلال رصدگران ایرانی سربلند و موفق باشند.


ومن اله توفیق

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .