پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 5 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 20 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 27 اکتبر 2021 میلادی

با برنامه ريزي ، همه مي توانند ديدگان خود را سيراب کنند (ترجمه مقاله ي مجله ي اسکاي اند تلسکوپ)


 

چه موقع میتوانید هلال  باریک ماه را در سال 2008 برای اولین بار رویت کنید ؟ هر جا که باشید نقشه ي مندرج در مقاله ، ایده ی خوبی به شما می دهد  . برای اولین بار در عرض چندین سال  منجمان و رصد گران هلال در پنجم  ماه مِی , این فرصت را بدست می آورند که بار دیگر با برنامه ریزی مناسب , محل دقیق  ماه جوان را در هنگام غروب مشاهده کنند . این تماشا در هوای کوهستانی و  واضح ایران , شیلی یا هاوایی امکان پذیر نیست , فقط می توان آن را از new Brunswick جزیره پیرینس ادوارد یا لابرادور مشاهده کرد , البته اگر هوا اجازه دهد .
اما همه جای دیگر در آمریکای شمالی , این لحظه , لحظه  ای است  که شما می توانید رکورد شخصی خود را به ثبت می رسانید .
چند عامل نجومی با هم ترکیب می شوند تا پنجم ماه مِی , شرایط را اینگونه مناسب گردانند . در لحظه ی غروب خورشید ,  ماه در حضیض مداری خود قرار دارد  بنابراین ماه سریعتر , مدار خود را طی می کند . همچنین در غروب آن روز , ماه به بیشترین عرض دایره البروجی خود یعنی 5 درجه شمال خورشید رسیده و به جدایی زاویه ای خود اضافه می کند . بر مبنای حد دانژن ,ماه باید حدود 5/7 درجه از خورشد جدا شده باشد تا  بتواند قابل رویت باشد .

 


در غروب آن روز همه ی این عوامل در کانادای شرقی بهم می پیوندند و تماشاگران آسمان این شانس را خواهند یافت تا بتوانند با استفاده از دوربینهای بزرگ , شاهکار آقای محسن میرسعید , کسی را که در ساعت 11:40 دقیقه به وقت بین الملی روز هفتم سپتامبر 2002 , رکورد رویت را بخود اختصاص داده است , تکرار کرده یا از او پیشی بگیرند .
در منتهی الیه کالیفرنیا , هلال ماه کمتر از پانزده ساعت سن دارد  . حتی اگر شما بدنبال کسب رکورد هم نیستید , می توانید از نقشه ی موجود استفاده کرده و بفهمید آیا در موقعیت خوبی قرار دارید یا نه ؟ تا  که بتوانید این هلال کاملا جوان و استثنایی ماه را در سال 2008  ببینید و شاید بتوانید از آن عکس بگیرید .
 در غرب هر یکی از منحنی ها , ماه یک ساعت پیرتر است, بنابراین بهتر است  با استفاده از نقشه ,  سرتاسر دنیا را نگاه کنید .
در یک عرض جغرافیایی ماه همه جا باریک و دراماتیک خواهد بود  ,  فرقی نمی کند که کجا زندگی کنید , ما در اسکای اند تلسکوپ همیشه خوشحال خواهیم شد تا بتوانیم تجربه ی شما را  در مورد ماه پیر در یا ماه جوان بشنویم .

@@@@@@@@@@@@@
توضیحات عکس سمت چپ : ( چاپ شده در صفحه ا)
شرایط رکورد زنی یکی از شرایط است اما هلال ماه زمانی که دورترین فاصله با خورشید را دارد , فتوژنیک می شود (برای عکاسی سوژه ی مناسبی می شود) . هشتم ماه نوامبر گذشته , آقای  علیرضا مهرانی , هلال ماه را 45 ساعت قبل از اینکه هلال جدید سر بر آورد بر فراز پل الله وردی خان (سی و سه پل در اصفهان - ایران عکسبرداری کرده است .

 


توضیح نقشه ی پایین  :( چاپ شده در صفحه 2)
برای هر ماه جدید در سال 2008 هر منحنی نشان دهنده شرقی ترین مکان روی زمین می باشد که در آن هلال ماه بر مبنای علمی قابل مشاهده با استفاده از دوربین در زمان محلی مشخص شده است.
 در طول هر منحنی عرض جغرافیایی ماه 5/2 درجه (در صورت عدم وجود انکسار نور) خواهد بود (زمانی که خورشید 5 در جه زیر افق باشد) .
همچنین سن ماه را از زمان نو شدن آن بر حسب ساعت در آن نقطه مشخص شده است .

 


 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .