پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : جمعه مورخ 30 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 15 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 22 اکتبر 2021 میلادی

وضعيت رؤيت پذيري هلال رمضان 1427

 

وضعيت رؤيت پذيري هلال رمضان 1427

 

سید قاسم رستمی

 

   باز يک رصد بسيار حساس در ابعاد مختلف در پيش رو داريم. از يک طرف به لحاظ علمی و نجومی، از طرف ديگر به لحاظ شرعی و شروع ماه مبارک رمضان و بلاخره ابعاد سياسی، حقوقی و اجتماعی. زمان رصد اين هلال به غروب روز شنبه اول مهر ماه 1385 وعده داده می شود. در اينجا رويت پذيري هلال ماه را با دو معيار يالوپ و معيار اوده در بهترين زمان بصورت نقشه منحني ميزان رنگي نمايش داده ايم. در انتها نيز بر اساس رصدهای انجام شده، پيش بينی ابزار مناسب اين رصد، در مناطق مختلف آمده است.

   با توجه به شکل زير، در معيار يالوپ خط رؤيت پذيري هلال در منطقه عربستان به پايان مي رسد و هيچ نقطه اي از ايران در محدوده رؤيت هلال قرار ندارد. اما با توجه به اينكه رؤيت هلالهاي شامگاهي ذيقعده 1426 و صبحگاهي صفر 1424  منجر به كاهش مقدار پارامتر کیو تا حد 347/0- گرديده است، با اين حساب، رؤيت پذيري هلال در حاشيه درياي عمان و احتمالا در بعضي سواحل خليج فارس تا بندر عسلويه نيز امكان پذير خواهدبود. 

   اما معيار اوده چيز ديگري را نشان مي دهد و آن اينكه خط رؤيت پذيري هلال با تلسكوپ را تا حوالي كاشان و اراك بالا مي كشاند (يعني خط واصل بيرجند به قصر شيرين). با توجه به جديد بودن اين معيار، اين هلال گزينه خوبي براي آزمودن اين معيار مي باشد. لذا به رصدگران هلال با تلسكوپ براي قرار گرفتن در مناطق مركزي به بالا تا اين خط توصيه مي شود تا اين هلال را با تلسکوپهای قوی شكار نمايند

   برنامه ريزی برای این رصد بايد به گونه ای باشد که رصدگران از زمان هم ارتفاعی ماه و خورشيد (حدود ساعت 14 در مناطق مختلف)، بوسيله تلسکوپهای 8 اينچ و قويتر، اقدام به رصد هلال در روز نمايند. در صورت رويت، هلال را تا لحظه غروب خورشيد تعقيب نمايند. محل رصد را بايد طوری انتخاب نمائيد که در نقطه غروب خوشيد، تا چند درجه موانعی مثل کوه وجود داشته باشد تا خورشيد سريعتر غروب نمايد. و البته بهتر است حدود 10 درجه به سمت چپ محل غروب ارتفاع صفر باشد (شکل زير). این حالت، تا حدودی به رصدگر کمک خواهد کرد تا در غياب نور خورشيد فرصت بشتری برای شکار هلال داشته باشد  یعنی مدت مکث افزايش می یابد

   اگر بتوان رصدگاهی پيدا کرد که اختلاف ارتفاع محل غروب ماه و خورشيد 3 درجه باشد، حدود 18 دقيقه مکث ماه افزايش می يابد.

   اگر بتوان رصدگاهی پيدا کرد که اختلاف ارتفاع محل غروب ماه و خورشيد 2 درجه باشد، حدود 13 دقيقه مکث ماه افزايش می يابد.

   اگر بتوان رصدگاهی پيدا کرد که اختلاف ارتفاع محل غروب ماه و خورشيد 1 درجه باشد، حدود 8 دقيقه مکث ماه افزايش می يابد.

   به نقشه زير توجه کنيد. محل رصد را با توجه به وسيله ای که برای رصد داريد، می توانيد به صورت زير انتخاب نمائيد :

   1- زير خط قرمز که خط واصل بین قائن به پاوه در استان کردستان می باشد، می توان با ابزارهای اپتيکی قوی که قطر آينه يا عدسی شيئی آنها بيشتر از 8 اينچ يا 200 ميليمتر است، در صورت شرايط آب و هوايي مناسب هلال را رويت نمود .

   2- زير خط آبی که خط واصل بین زاهدان به اهواز می باشد، می توان با ابزارهای اپتيکی متوسط که قطر آينه يا عدسی شيئی آنها بيشتر از 150 ميليمتر است، در صورت شرايط آب و هوايي مناسب هلال را رويت نمود .

   3- زير خط صورتی که خط واصل بین ايرانشهر به بندر بوشهر می باشد، می توان با ابزارهای اپتيکی معمولی که قطر آينه يا عدسی شيئی آنها بيشتر از 80 ميليمتر است، در صورت شرايط آب و هوايي مناسب هلال را رويت نمود .

   4- زير خط قهوه ای که از مرکز عربستان می گذرد، می توان با ابزارهای اپتيکی ضعيف که قطر آينه يا عدسی شيئی آنها بيشتر از 50 ميليمتر است، در صورت شرايط آب و هوايي مناسب هلال را رويت نمود .

   5- زير خط سبز که از شمال یمن و جنوب عربستان می گذرد، می توان با چشم غير مسلح، در صورت شرايط آب و هوايي مناسب هلال را رويت نمود . مقداد پارامترهای هلال ماه در مناطق مختلف ايران از مينيمم مقدار تا ماکزيمم مقدار، حدوداً به شرح زير می باشد:

   ارتفاع هلال در لحظه غروب خورشيد: 4 درجه و 42 دقيقه در جنوب تا 2 درجه و 24 دقيقه در شمال

   جدايي هلال از خورشيد در لحظه غروب خورشيد: 11 درجه و 18 دقيقه در جنوب شرق تا 12 درجه و 6 دقيقه در شمال غرب

   مدت زمان مکث هلال : 26 دقيقه زمانی در جنوب تا 16 دقيقه زمانی در شمال

   با آرزوي داشتن آسماني بدون ابر و غبار و موفقيت براي تمام رصدگران هلال

   25 شهريور 1385

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .