پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 28 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 13 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 20 اکتبر 2021 میلادی

به پيشواز هلالهاي رمضان و شوال 1427

 
سید محسن قاضی‌میرسعید
 
رؤیت هلال‌های جوان ماه یکی از زیباترین رصدهای آسمانی است به‌ویژه وقتی مشاهده هلال ارزش تقویمی و دینی خاصی برای مراسم آیینی مسلمانان دارد و همچنین هنگامی که هلال چنان باریک، نزدیک به‌افق، و نزدیک به‌خورشید باشد که رصد آن به‌رکوردهای جهانی در رؤیت هلال نزدیک شود.

 

هلال ماه‌های رمضان و شوال هر سال شوق خاصی میان گروه‌های رصد هلال‌های جوان در سراسر ایران به‌پا می‌کند. طی ۳ سال اخیر شروع و پایان ماه رمضان به‌استناد نظر کارشناسان و همچنین رؤیت یا عدم رؤیت رصدگران خبره و کار آزموده اعلام گردیده است و به‌نظر می‌رسد در ‌آینده نیز نظر علمی کارشناسان رؤیت هلال ماه در اعلام این دو زمان تأثیرگذار خواهد بود که این خود یکی از دستاوردهای مهم در این بخش از نجوم است. ضمن این که ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری نیز با جدّیت این موضوع را دنبال می‌کند و خوشبختانه با نظر کارشناسان همراه است. هر چند نگارنده معتقد است که امکان دارد سایر کشورهای مسلمان مثل سال‌های قبل در شروع و اتمام ماه مبارک رمضان اتفاق نظر نداشته باشند، اما در ایران دست‌کم پایبَند مشاهدات رصدگران باتجربه و کوشایی هستیم که در گوشه و کنار کشور به‌شکار این هلال‌ها می‌پردازند.


هلال رمضان ۱۴۲۷

لحظه مقارنه هلال ماه رمضان با خورشید ساعت ۴۵:۱۱ به‌وقت جهانی مطابق با ۱۵:۱۵ به‌وقت رسمی ایران در روز ۳۱ شهریور ۱۳۸۵ مطابق با ۲۸ شعبان ۱۴۲۷ و ۲۲ سپتامبر ۲۰۰۶ است. حدود ۲۴ ساعت بعد یعنی در اول مهر (۲۹ شعبان) هلال ماه رمضان در قسمت وسیعی از نیمکره جنوبی و مرکز و قسمت بسیار کمی از نیمکره شمالی به‌شرط آسمان صاف رؤیت خواهد شد، از جمله در ایران در نواحی شرق، جنوب شرقی، مرکز، جنوب، غرب و جنوب غربی کشور. این هلال از نظر سنّ، هلال بحرانی به‌شمار نمی‌آید و سنّ آن در لحظه غروب خورشید در سراسر ایران بیش از ۲۶ ساعت است (یعنی بیش از ۱۴ ساعت بیشتر از رکورد جهانی جوان‌ترین هلال رؤیت شده). حتی در غربی‌ترین شهرها سنّ هلال به‌حدود ۲۷ ساعت می‌رسد. اما زاویه بسیار کم دایره`‌البروج از افق غرب در آسمان شامگاهی اوایل پاییز سبب می‌شود ماه ارتفاع چندانی از افق نگیرد. به‌همین علت مدت کوتاهی پس از غروب خورشید در غبار افق پنهان می‌شود و سپس غروب می‌کند. رویت هلال ماه رمضان به‌سبب ارتفاع و مکث (اختلاف زمانی غروب ماه و غروب خورشید) بسیار کمی که دارد به‌ابزاری مثل تلسکوپ ۶ اینچ به بالا و همین‌طور دوربین‌های غولپیکر ۱۵۰*۴۰ برای مناطق شرقی - مرکزی و غربی و در مناطق جنوبی و جنوب غربی کشور دوربین‌های ۱۲۰*۲۰ در شرایط مناسب جوّی نیاز دارد. اما کشیدگی زیاد هلال و طبیعتاً فاز بالای ماه (درصد بخش درخشان آن) به‌رصدگر تیزبین کمک می‌کند که با وجود ارتفاع و مکث کم در دقایق اولیه قبل از رسیدن ماه به‌نزدیکی افق در روشنایی زمینه آسمان، هلال ماه با ابزار مناسب دیده شود. بدیهی است بهترین مناطق رؤیت‌پذیری جنوب و جنوب غرب کشور خواهد بود.

هلال ماه رمضان در شامگاه ۲۹ شعبان در اکثر کشورهای اسلامی فقط با ابزار رؤیت خواهد شد و درعرض‌های شمالی‌تر از ایران حتی با ابزار نیرومند نیز هلال ماه دیده نمی‌شود.


هلال شوال ۱۴۲۷

لحظه مقارنه هلال ماه شوال در ساعت ۰۵:۱۴ به‌زمان جهانی مطابق با ۴۴:۸ به‌وقت رسمی ایران در صبحگاه ۳۰ مهر ۱۳۸۵ برابر با ۲۸ رمضان ۱۴۲۷ مطابق با ۲۲ اکتبر ۲۰۰۶ اتفاق می‌افتد. در شامگاه ۳۰ مهر، هلال بحرانی ماه شوال فقط در جنوب و جنوب غرب قاره امریکای جنوبی آن هم در قسمت‌هایی از کشور شیلی و آرژانتین و فقط با ابزار اپتیکی دیده خواهد شد و در هیچ کشور دیگری حتی با ابزار رصدی این هلال رؤیت نمی‌شود. ۲۴ ساعت بعد در شامگاه ۲۹ رمضان، یکم آبان، هلال ماه در اکثر نقاط نیمکره جنوبی و مرکز و قسمت‌هایی از نیمکره شمالی البته با توجه به‌محل رصد هم با ابزار اپتیکی و هم با چشم غیرمسلح مشاهده می‌شود. در ایران وضعیت رؤیت‌پذیری هلال به‌گونه‌ای است که جز در گوشه‌های شمال شرق و شمال غرب، و مرزهای شمالی در سایر نقاط ایران هلال ماه شوال با ابزار اپتیکی نسبتاً قوی و در شرایط آب و هوایی مناسب و افق نسبتاً خوب رؤیت خواهد شد. بدیهی است با توجه به عرض دایره`‌البروجی منفی ماه هر چه به‌سمت جنوب، غرب و جنوب غربی کشور برویم هم وضعیت رؤیت‌پذیری بهتر خواهد بود و هم نیاز ما به‌ابزار اپتیکی قوی کمتر می‌شود.

نکته مهم این که در غروب روز ۲۹ رمضان هلال ماه در شرق، شمال و غرب آسیا و در شرق، غرب، مرکز و شمال اروپا و همچنین در شمال آمریکای شمالی به‌هیچ وجه حتی با قوی‌ترین ابزار اپتیکی نیز قابل رؤیت نخواهد بود. اما از جنوب آسیا و منطقه خاورمیانه با ابزار مناسب دیده خواهد شد.

از رصدگران و علاقه‌مندان به‌رؤیت هلال ماه دعوت می‌شود مثل سه سال اخیر با هماهنگی با ستاد استهلال هر استان و دریافت ابزار اپتیکی مناسب به‌رصد این دو هلال جذاب و ارزشمند بپردازند.

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .