پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : جمعه مورخ 30 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 15 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 22 اکتبر 2021 میلادی

گزارش هاي رصد هلال رمضان 1428

گزارش شماره 16

گزارش دهنده : آقاي  محمد حسن قاسمي از انجمن نجوم افلاك شاهين شهر

براي مشاهده ي گزارش بر روي تصوير ذيل كليك كنيد

 

 

گزارش شماره 15

گزارش دهنده : آقاي علي ابراهيمي سراجي

گزارش رويت هلال شامگاهي

رمضان 1428

تيم ويژه‌ي اعزامي از تهران توسط ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري به استان آذربايجان شرقي

مشخصات شناسنامه‌اي هلال

شماره ماه‌گرد نجومي

1047

شماره ماه‌گرد اسلامي

17132

زمان ژوليني

5/2454355

روز قمري

505918

تاريخ رويت، مشخصات رصدگاه و پارامترهاي جوي

محاسبات رصدگاه و نتيجه‌ي استهلال

تاریخ دقيق رصد

چهارشنبه

21 شهريور 1386

لحظه‌ي غروب خورشید(محاسبات)

18:39:51

محل رصد

شمال غربي شهر صوفيان واقع در استان آذربايجان غربي

لحظه‌ي غروب خورشید(رصد)

18:22

طول و عرض جغرافیایی

38

درجه و 191/17 دقيقه‌ي شمالي و 45 درجه و 916/58 دقيقه‌ي شرقي

سمت خورشید در لحظه غروب خورشيد

971/275

درجه

زمان استقرار در رصدگاه

13:00

اختلاف سمت ماه و خورشید

920/11-

زمان ترك رصدگاه

19:30

سن ماه

26

ساعت و 26 دقيقه

ارتفاع رصدگاه از سطح دریا

1428

متر

ارتفاع ماه

165/02

درجه

وضعیت جوی رصدگاه

آسمان از 10 درجه به بالا شفاف و پايين‌تر از 10 درجه با مقداري غبار رقيق محلي همراه بود

جدایی زاویه ایی ماه و خورشید

290/12

درجه

درحه‌ي حرارت

32 درجه‌ي سانتيگراد

فاز ماه

2/1 درصد

رطوبت

40 درصد

مكث ماه

15

دقيقه و 27 ثانيه

فشار سطح زمين

----

لحظه‌ي غروب ماه

18:55:19

سرعت و جهت وزش باد

وزش نسيم ملايم

سمت ماه در لحظه‌ي غروب ماه

339/266

درجه

افق غربي

از لحاظ وجود غبار و سایر موانع رصد

افق در محل حركت ماه با

1 درجه موانع بسته بود.

نتیجه‌ي استهلال

هلال رويت نشد

رصدگران: كاظم كوكرم (سرگروه)، حميد رضا پيرايش (رصدگر)، ولي ابراهمي سراجي( مستند ساز)، كامبيز خالقي (محاسبات)، علي ابراهيمي سراجي (رصدگر)، حامد پور‌خرسندي (رصدگر)

همراهان: ستوان 1 كاواني، ستوان 2 محمد‌زاده، همران ديگري از ارتش و خانواده‌ي محترم پور‌خرسندي

هماهنگ‌كننده در استان: سرهنگ عليپور

نوع ابزار مورد استفاده

: تلسكوپ 10 اينج Meade LX200 GPS با استقرار سمت- ارتفاعي و كنترل از طريق رايانه و نرم‌افزار Sky Map Pro 10، تلسكوپ 8 اينچ دابسوني مدل SkyWacher با درجه‌بندي سمت با دقت 2/0 درجه و ارتفاع 5/0 درجه، دوچشمي 120�20 نظامي

توضيحات تكميلي: : لپ‌تاپ، چشمي‌هاي 2 اينچ 28 ميليمتر و 2/1 26 ميليمتر و ...، فيلتر كنتراست زرد، يك دستگاه

GPS

توضيحات

صبح سه‌شنبه طي تماسي كه استاد گرامي دكتر عجب‌شيرزاده از رصدخانه‌ي مراغه با بنده داشتند تصميم گرفتيم تا اين نقطه نيز به عنوان يكي از نقاط مورد نظر ما براي رويت اين هلال باشد. سه‌شنبه 20 شهريور قرار بود تا طي پروازي در ساعت 14:50 به اين استان زيباي كشورمان سفر كنيم كه به دليل نقص فني هواپيما حدود 8 ساعت در فرودگاه منتظر مانديم و دير‌وقت به تبريز رسيديم و در واقع برنامه‌هاي ما براي جستجو و مكان‌يابي در روز سه‌شنبه كاملاً به هم ريخت. همه چز را به صبح چهارشنبه موكول كرديم تا با بررسي ميزان ديد افق و رطوبت موجود تصميم نهايي را براي انتخاب رصدگاه بگيريم. بعد از تحويل تلسكوپ‌ها از فرودگاه و ترمينال تبريز به چك دقيق آب و هوا پرداختيم. نقشه‌ي موجود بر روي سطح زمين حاكي از وجود غبار بسيار در استان‌هاي جنوبي و مركزي ايران مي‌داد. در واقع بهترين آب و هوا را بعد از خراسان شمالي استان‌هاي آذربايجان شرقي و غربي در اختيار داشتند. لذا متوجه شديم كه هر چه به سمت شمال غربي برويم هواي بهتري خواهيم داشت و ديدمان به 18 كيلومتر خواهد رسيد. لذا به سمت شهر صوفيان در شمال غربي شهر تبريز عزيمت كرديم.

پس از استقرار در صوفيان ابزارها را به سرعت راه‌اندازي كرديم. به سرعت زهره را يافتيم. با توجه به يكسان نبودن پورت لپ‌تاپ و تلسكوپ، آقاي خرسندي زحمت كشيدند و رايانه‌ي خود را از منزل آوردند و سپس به سرعت تلسكوپ با استفاده از نرم‌افزار

رويت تا غروب ماه ادامه داشت ولي علي‌رغم وجود آب و هواي بسيار خوب، هلال رويت نشد. به اميد خدا در آينده‌اي نزديك به تحليل اين هلال و نقد گزارش‌هاي مشكوك خواهيم پرداخت. لذا از عموم رصدگران تقاضا دارم تا از ارائه‌ي گزارشات مشكوك خودداري نمايند و اسناد و دلايل مكحمي براي اثبات رويت خود ارائه دهند.

لازم مي‌دانم تا از همه‌ي دوستان خوب حاظر در رويت اين هلال به خصوص آقاي كوكرم به دليل تلاش‌ها و درايت ايشان تشكر و قدرداني نمايم و همچنين تشكر ويژه‌اي از شركت

همچنين مي‌توانيد گزارش تصويري اين سفر را در وبلاگ

: طبق گروه‌بندي‌هاي انجام شده در تهران، طي يك تصميم‌گيري با آقاي كوكرم (سرگروه) قرار بر اين شد تا براي رويت اين هلال بحراني به استان آذربايجان شرقي براي رويت اين هلال عازم شويم. چون از مدتي قبل با دوست خوبم آقاي حامد پورخرسندي (رصدگر زبده‌ي اعماق آسمان) در تماس بودم و وضعيت جوي اين ناحيه را دائماً مورد ارزيابي قرار مي‌دادم و آسمان شفاف و زيباي اين منطقه ما را بيش از بيش به اين استان جذب مي‌كرد.Sky Map Pro 10 اَلاين شد. ما با استقاده از اين اَلاين سياره‌‌هاي عطارد و مشتري و ستارگاني از جمله سماك رامح و نسر واقع را مشاهد كرديم و خطاي اَلاين تا زير 5 دقيقه‌ي قوسي كاهش يافت. بارها به سوي هلال ماه رفتيم ولي هلال رويت نمي‌شد. حتي از چشمي‌هاي 2 اينچ (ميدان ديد باز) و 2/1 اينچ با فيلتر كنتراست زرد بارها و بارها استفاده كرديم. حتي با استفاده از نرم‌افزار به صورت پله‌اي بر روي كمان ماه جابه‌جا مي‌شديم. (لازم به ذكر است كه دقت نرام‌افزار Sky Map Pro 10 بسيار بالا است و ما در يك اختفا تنها 2 ثانيه خطا از اين نرم‌افزار ثبت كرديم.) از طرف ديگر تلسكوپ دابسوني 8 اينچ كه به دقت مدرج كرده بوديم را نيز بسيار خوب تنظيم كرديم و خطاي آن را بارها و بارها اصلاح كرديم و دقت بسيار خوبي نيز به دست آورد و با استفاده از آن زهره و مشتري را نيز يافتيم. و حتي اصلاح محاسباتي نيز انجام مي‌داديم تا مركز كمان به وسط ميدان ديد بيايد. ولي در كمال تعجب هلال ماه حتي با فيلتر كنتراست نيز قابل رويت نبود. از طرف ديگر گروه آقاي دكتر عجب‌شيرزاده نيز در رصدخانه‌ي خواجه‌نصير طوسي در شهر مراغه با تلسكوپ‌هاي خوب آن‌جا نيز موفق به به رويت اين هلال در هواي تميز نشدند.پيشگامان فناوري اطلاعات و دوست نوجوان آقاي آرين ويشه به دليل امانت دادن تلسكوپ‌هاي خود صميمانه تشكر و قدرداني مي‌نمايم و از خداي متعال تقاضاي اجري دنيوي و اخروي براي آنان دارم. همچنين از خانواده‌ي محترم پور‌خرسندي كه بسيار آن‌ها را به زحمت انداختيم و همچنين جناب سرهنگ عليپور هماهنگ‌كننده‌ي ما در استان كه هماهنگي‌هاي خوبي براي تهيه ابزار و اسكان انجام دادند نيز تشكر صميمانه دارم.http://tonokmah.blogfa.com مشاهده نماييد.

متصدي گزارش

علي ابراهيمي سراجي

تاريخ تنظيم گزارش

24 شهريور 1386

 

 

 

 

 

گزارش شماره 14

گزارش دهنده : آقاي محمد سلطان الكتابي از رصد هلال رمضان 1428 در شب دوم

 

گزارش رصد هلال رمضان 1428
تاریخ رصد: پنجشنبه 22مرداد86
رصدگر: محمد سلطان الکـتـّا بی
رصدگاه: روستای مصر
وضعیت جوی: بدون ابر
وضعیت افق: حدود نیم درجه کوه و 1 درجه غبار رقیق
 
 
 
توضیح:
فرا رسیدن ماه ضیافت الهی بر شما مبارکباد!با دیدن این هلال که اثر شکست نور در جو باعث تغییر شکل آن شده است هلال شب قبل را تداعی می کند. همانطور که در عکس هلال شب اول رمضان مشاهده می کنید شکسته شدن هلال در افق در آن عکس هم کاملا مشهود است

 

گزارش شماره 13

گزارش دهنده : آقاي آريا صبوري 

تعدادی از رصدگران گروه غیر حرفه ای رویت هلال از طرف ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری برای رصد هلال ماه مبارک رمضان به استان قزوین اعزام گردیدند .

این گروه به سرپرستی آقای علیرضا ثنایی و همراهی رصدگران آقایان : آریا صبوری ، روح الله عزیزی ، سالار موسوی و معین خدامی به همراه وسایل : تلسکوپ 11 اینچ سلسترون ، دو دستگاه تلسکوپ 5 اینچ سلسترون ، 2 دوربین دیجیتال ، یک دستگاه کامپیوتر قابل حمل ، قطب نمای نظامی ، تراز و ... بعد هماهنگیهای انجام شده از عصر روز دوشنبه 19 شهریور 86 در دفتر امام جمعه قزوین حضور پیدا کرد .

طی بررسی های انجام شده نیازمند ابزار قدرتمند تر از 5 اینچ بودیم برای همین بعد از رایزنی با دفتر مقام معظم رهبری در دانشگاه بین المللی امام خمینی در قزوین و موافقت مسئولین محترم دانشگاه به خصوص معاونت فرهنگی دانشجویی و استاد گرامی جناب آقای دکتر پور محمد امکان استفاده از تلسکوپ 11 اینچ سلسترون رصدخانه دانشگاه برای ما محیا گردید .

 Entry for September 15, 2007

گزارش مختصر :

تاریخ : 21/6/86

ساعت :از 10.30 تا 17.30

مکان رصد : شهر قزوین

طول جغرافیایی : 50.00 شرقی

عرض جغرافیایی :16 36 شمالی

وضعیت آب و هوا : هوا صاف ، کمی غبار آلود ، در افق ها همراه با غبار غلیظ مایل به قهوه ای( تا ارتفاع 18 درجه ) ، بدون وزش باد در طول مدت رصد

مقیاس دید در روز رصد: بر حسب مقیاس آنتونیادی درجه 1

مقیاس دید در شب قبل از رصد : آنتونیادی 1

حد قدر آسمان در شب قبل از رصد : روش مثلث بندی (5.5 )

نتیجه : هلال رویت نشد

در انتها لازم میدانم نهایت سپاسگزاری خود را از جناب آقای دکتر پور محمد و دکتر حامدی وفا از اساتید فیزیک دانشگاه امام خمینی و اختر فیزیکدانان برجسته کشور به خاطر تمامی همراهی و همدلیها با گروه و همچنین از جناب آقای نجفی و همکارانشان در دفتر امام جمعه قزوین ، دفتر نهاد رهبری در دانشگاه امام خمینی و دوستان و منجمین خوبمان در گروه نجوم کاسپین شهر قزوین مخصوصا مسئول گروه جناب آقای اکبری به خاطر همکاری ارزشمندشان داشته باشم.

با تشکر

آریا صبوری

Aryas86@yahoo. com

http://rokhgard. blogspot. com

(

www.ugcs.ir

 

 


;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .