پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 2 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 17 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 24 اکتبر 2021 میلادی

معرفي مركز نجوم و ژئوفيزيك شهرضا ( اولين تشكل رسمي نجومي ژئوفيزيكي شهرضا)

 

مركز نجوم و ژئوفيزيك شهرضا در سال 1383 به همت آقاي حسين جانقرباني ( مؤسس اصلي) و خانواده محترمشان و جمعي از مسئولين شهرستان، اساتيد دانشگاهي و جوانان علاقه مند به اين رشته با تأييديه چهار دانشگاه معتبر كشور تأسيس شد.

 

اين مركز تاكنون سهم بسزائي در ترويج علم شيرين نجوم و شكوفائي استعدادهاي جوانان علاقه مند اين شهر را داشته است .

اهداف اصلي مركز نجوم و ژئوفيزيك شهرضا:

1- آموزش و ترويج علم نجوم در ميان اقشار مختلف مردم به ويژه دانشجويان و دانش آموزان مشتاق

2- برگزاري برنامه هاي مختلف رصدي به ويژه رؤيت هلال ماههاي قمري جوان

3- برگزاري سمينارها و همايش هاي متنوع نجومي ـ ژئوفيزيكي به ويژه در زمينه رؤيت هلال ماه و زلزله شناسي

4- ايجاد رصدخانه تحقيقاتي آموزشي در شهرستان شهرضا

5- ايجاد پايگاه لرزه نگاري در شهرستان شهرضا با همكاري ستاد حوادث غيرمترقبه فرمانداري شهرضا و استانداري اصفهان از طريق انتقال از مؤسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران

6- تشكيل هيئت علمي از اساتيد دانشگاهي و پيشكسوتان و دانش پژوهان با تجربه جهت بهره مندي علمي از آنها

7- و ...

 

خلاصه اي از عملكرد مركز نجوم و ژئوفيزيك شهرضا:

تلاش براي ايجاد رصدخانه تحقيقاتي ـ آموزشي در شهرستان از 5 سال پيش تا به حال ـ تلاش براي ايجاد پايگاه لرزه نگاري در شهرستان با همكاري فرمانداري شهرضا و استانداري اصفهان از طريق انتقال از مؤسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران از 2 سال پيش تا به حال. برگزاري سمينارها و همايشهاي نجومي ـ ژئوفيزيكي به ويژه در زمينه رؤيت هلال ماه و زلزله شناسي. برگزاري برنامه هاي رصدي مختلف به ويژه در زمينه استهلال و همكاري مستمر در اين زمينه با ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري (مدظله العالي). استخراج تقويمهاي نجومي و اوقات شرعي كه سبك اين تقويم ها براي اولين بار در كشور شناخته شده است. برگزاري دوره هاي آموزش نجوم براي اقشار مختلف مردم به ويژه دانش آموزان و دانشجويان. تلاش هاي مستمر جهت ترويج نجوم آماتوري در سطح شهرستان و ايجاد چند گروه نجومي. تلاش براي ايجاد گروه هاي نجومي در ديگر نقاط كشور. شكستن معيار پروفسور برنارديالوپ انگلستاني(پارامتر q) در رؤيت هلال ماه همگام با ديگر گروههاي نجومي استان اصفهان و تأييد شدن آن ركوردها توسط پروفسور راجرد دبليو سينوت از آمريكا. رؤيت چند هلال ماه بحراني در سالهاي اخير و شكستن بعضي از پارامترهاي هلال ماه و تأييد شدن آن توسط پروفسور سينوت در آمريكا. افتخار آفريني در مسابقات و المپيادهاي نجومي در طول سه سال اخير و شركت در همايشها و سمينارهاي ملي در زمينه هاي مختلف نجومي و ...

 

شايان ذكر است اين مركز بارها مورد تشويق ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري ، مركز تحقيقات استراتژيك مجمع‌تشخيص مصلحت نظام ، استانداري اصفهان،فرمانداري شهرضا و ديگر مراكز نجومي كشور قرار گرفته است.

مركز نجوم و ژئوفيزيك شهرضا از كليه علاقه مندان به ويژه فارغ التحصيلان رشته هاي فيزيك ، اخترفيزيك، ژئوفيزيك، زمين‌شناسي ، جغرافيا(به ويژه گرايش جغرافياي فيزيك و جغرافياي طبيعي) و ساير رشته ها عضو فعال مي پذيرد.

 

علاقه مندان جهت كسب اطلاعات بيشتر و ثبت نام مي توانند هر پنجشنبه از ساعت 16 الي 18 به مركز نجوم و ژئوفيزيك شهرضا واقع در جمعيت هلال احمر مراجعه نمايند.

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .