پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 5 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 20 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 27 اکتبر 2021 میلادی

تقسيم بندي هلالها

شاید تابحال از خود پرسیده باشید که هلالی که می خواهید رصد کنید چه نوع هلالی می باشد شاید دانستن این مسئله در تلاشهایتان برای رصد بیفزاید و یا .... بهر حال با بررسي پارامترهاي رؤيت پذيري هلالها بر اساس معيارهاي مختلف و همچنين مقادير ركوردهاي ثبت شده، می توان هلالها را از نظر رؤيت پذيري به 5 دسته تقسیم کرد :

 -1هلال غير ممكن: هلالي است كه جدايي زاويه اي آن زير حد دانژن بوده و يا از نظر پارامترهاي رؤيت پذيري، زير حد نظري و تجربي باشند. اين هلالها به هیچ وجهی قابل رؤيت با هيچ ابزار اپتيكي نخواهند بود.

 -2  هلال بحراني: هلالي كه از نظر جدايي بين حد دانژن و حد ركوردهاي فعلي بوده و يا از نظر پارامترهاي رؤيت پذيري نزديك به مقادير حدي و مرزي هستند. در خصوص اين رصدها شرايط جوي زمين، ابزار يا چشم قوي و تجربه رصدي و عوامل ديگر، براي رؤيت پذيري تعيين كننده خواهند بود. اما قطعيتي براي رؤيت وجود ندارد (يعني قرار گرفتن در منطقه مرز بين ديدن و نديدن).

 -3هلال ركوردي: هلالي است كه احتمال رؤيت در آن قوي بوده و در صورت رؤيت شدن، بتواند يكي از پارامترهاي قبلي ركورد شده را بهبود ببخشد.

4-   هلال سخت: هلالي است كه قابل رؤيت هست اما براي رؤيت آن نياز به تجربه رصدي است. اينگونه هلالها به سختي رؤيت مي شوند و براي كساني كه مي خواهند تجربه خود را در اين زمينه بالا ببرند، بايد به رصد اين گونه هلالها بپزدازند.

 5-   هلال آسان: هلالي است كه به راحتي بتوان آن را رصد كرد و نياز به برنامه ريزي دقيقي براي اين منظور نداريم. اينگونه هلالها را بدون كمترين تجربه و با سادگي مي توان رصد نمود.

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .