پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 28 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 13 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 20 اکتبر 2021 میلادی

پاسخ آقاي سيد قاسم رستمي به اظهارات آقاي عباس احمديان

 

به نام خدا و با عرض سلام و احترام حضور سروران گرامی و جناب آقای احمديان

در ادامه بحث با آقای احمديان و نظرات  و سؤالات ايشان، چندين نکته را به استحضار می رسانم:

1-                   شما فرموديد " در مورد آقای عوده، بررسی ها و توضیحاتتان اکثرا" جنبه غیر علمی دارد و موضوعاتی است که به ما ارتباطی ندارد! " بهتر نيست برای گفته های خود دليل بياوريم تا همينطور بصورت کلی مطالب طرف مقابل را زير سؤال نبريم؟ شما بفرماييد بيوگرافی آقای عوده را که بنده از سايت انجمن نجوم اردن عيناً ترجمه کرده و در آنجا آورده ام و بسياری از افراد (حتی شما) اين جزئيات را نمی دانند، کجايش ارتباط به ما ندارد؟ مطالبی که خود آقای اوده نوشته و آنجا قرار داده است و همين عدم شناختها باعث شده از کاه کوه بسازيم و افرادی که در اين زمينه کار ارزشمندی انجام نداده اند را بالا ببريم و بر عکس متخصصين اين رشته را فراموش کنيم و حتی کار آنها را کم ارزش تلقی کنيم.

 

2-                   شما می فرماييد "  اگر سال 77 ایشان (آقای عوده) مسئول ستاد رویت هلال ماه آیکوپ شدند لابد تفاوتی بین ایشان با دیگر رویت کنندگان هلال وجود داشته، " اولاً مسئول طرح سراسری اسلامی رصد هلال (The Islamic Crescent Observation Project) درست است نه ستاد رؤيت ماه. ثانياً کسی ايشان را انتخاب نکرد. به همان دليلی که آقای بوژمهرانی نيز مدير سايت کمان آسمانی شدند و اين سايت را راه اندازی کردند، ايشان نيز از طريق امکانات انجمن نجوم اردن، توانست اين سايت را راه اندازی کند. سايتی که بعضی ها فکر می کنند در دنيا تک است و مرجع! در حاليکه چند سايت ديگر هم در اين زمينه وجود دارد و مثل اين سايت نيست که گاهی اوقات تا چند ماه به روز نشود. بنده در اينجا به چند نمونه از اين سايتها اشاره می کنم تا همه رصدگران بدانند که آيکوپ سايتی است که در سايتهای نجومی به Jordan ICOP به معنی آيکوپ اردن معروف است :

 

 

نام

محل

نشانی اينترنتی سايت

سابقه

عنوان

1

دکتر محب الله دورانی

امريکای شمالی

http://www.hilal-sighting.com/

از سال 1987

Islamic Society of North America (ISNA).

2

پرفسور خالد شوکت

واشيگتن- امريکا

http://www.Moonsighting.com/

از سال 1993

Moonsighting, Prayer Times, and Qibla Direction

3

آژانس آلبرت انشتين

لندن- انگليس

http://www.crescentmoonwatch.org/

از سال 1997

HM   Nautical Almanac office

4

آقای محمد شوکت عوده

اردن

http://www.icoproject.org/index.html

از سال 1998

The Islamic Crescent Observation Project

 

اگر شما نيز وقت داشته باشيد و بتوانيد مديريت يک سايت اينترنتی را به زبان انگليسی داشته باشيد، می توانيد چنين پروژه ای را راه بياندازيد و درجهان 100 ها نفر را عضو سايت خود کنيد تا گزارشاتشان را در سايت شما ببينند! آنگاه اگر در يک کشور جهان سوم با بيوگرافی شما آشنا نباشند، ممکن است شما را در رديف اساتيد بزرگی همچون دانژن، ماندر، مک نالی، بروين، شفر، داگت، يالوپ، الياس، سينات و ... (که تحقيقات بزرگ و ارزنده ای را در زمينه رؤيت هلال انجام داده اند)، قرار داده و آن موقع می توانيد يک معيار هم ارائه کنيد و ... .

 

سپس می فرماييد " ضمن اینکه ایشان (آقای عوده) در حال حاضر معیارشان را به دنیا عرضه کردند خواه از دید ما درست باشد خواه اشتباه.   " بايد از شما پرسيد ارائه معيار به دنيا يعنی ارائه معيار در ايران؟ فکر می کنيد چه کسی شما را با معيار عوده آشنا کرده است؟ مقاله وی را آقای حسن زاده ارائه دادند و قبل از اينکه عوده نرم افزارش را ارائه کند، بنده منحنی های اين معيار را با نقشه منحنی های ميزان رنگی رسم میکردم و آنها را هر ماه  با معيار يالوپ مقايسه می کردم. شما يک سری به اينترنت بزنيد و ببنيد با وجود اينکه 9 سال از ارائه معيار يالوپ می گذرد و معيار ايشان با نرم افزار رايگان MoonCalc در جهان شناخته شد، باز هم هنوز کاملاً شناخته شده نيست و همگی فقط به منحنی های رؤيت پذيری هلال آن توجه دارند و قدرت تحليل مسائل ريز آن از جمله Best time و پارامتر q را ندارند. اگر آقای اوده نرم افزار Accurate times را نمی نوشت و رايگان ارائه نمی داد،  معيار اوده همينطور که شما از آن صحبت می کنيد نيز در ايران شناخته نمی شد. شما فکر می کنيد معيار اوده چقدر در جهان شناخته شده است؟ به هر حال صرف ارائه يک معيار، نمی توان گفت که نبايد نقد شود و هيچکس حق ندارد نظر علمی اش را بگويد. ضمناً در مباحث علمی صرف داشتن يک ديدگاه و نظريه ملاک نيست و نمی توان بدون دليل علمی گفت به نظر من اينطور يا آنطور درست است. بلکه برای نقد علمی بايد 10 پارامتر مهم را در نظر گرفت:

     دوري از هوا و هوس (قرباني كردن نفس عماره)

     دوري از شخصيت گرايي (انظر ما قال و لا تنظر من قال)

     دوري از سنت گرايي ( عدم توجه به روالهاي اشتباه قبلي سنت شده)

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .