پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 2 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 17 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 24 اکتبر 2021 میلادی

گزارش سفر تيم ويژه‌ي گروه غيرحرفه‌اي رويت هلال به استان كرمان

 

با توجه به وضعيت خاص هلال ارزشمند جمادي‌الثانيه 1428 در پهنه‌ي ايران و با عنايت به وضعيت خاص رصدي و ليبراسيون نامناسب آن از مدت‌ها قبل براي رويت اين هلال در استان كرمان و سيستان برنامه‌اي را تدارك ديده بوديم. هلالي كه براي شخص بنده اهميت ركوردي نداشت و تنها وضعيت خاص ليبراسيون بحراني آن من و دوستان همراهم را نسبت به رويت آن جذب مي‌كرد. البته تا يك هفته مانده به رويت اين هلال هيچ خبري از برنامه‌ريزي براي اعزام تيمي يا تيم‌هايي براي رويت اين هلال در تهران وجود نداشت، به‌طوريكه بنده حتي رصدگاهي را در استان تهران براي رويت اين هلال در نظر گرفته بودم. ولي با تلاش‌هاي اعضاي ستاد استهلال از جمله آقايان موحد نژاد و قاضي‌ميرسعيد ليستي در قالب دو گروه براي اعزام به استان كرمان طراحي شد. طبق هماهنگي‌هاي صورت‌گرفته قرار بود تا از صا ايران دو تلسكوپ در اختيار اين گروه‌ها قرار گيرد. ولي در آخرين روزها متوجه شديم كه تلسكوپ‌ها نيز به برنامه نمي‌رسند. لذا اين افراد كه 12 نفر و بدون ابزار مناسب رصدي بودند تقليل يافتند. پس به ناچار اين گروه‌ها با يكديگر ادغام شدند و افراد زيادي از اين ليست حذف شدند. با اين همه قرار بر اين شد تا اين گروه 6 نفره از طرف ستاد استهلال به سمت كرمان حركت كند. افراد اين گروه عبارت بودند از: آقايان عتيقي، حسن‌زاده، نيري، شريفي، خسروي و ابراهيمي. كه با شرايطي كه در زير صحبت خواهيم كرد بنده و آقاي خسروي از اين گروه جدا شديم و به اتفاق آقاي اله‌ماني سفر زميني خود را آغاز كرديم.

رويت اين هلال بحراني احتياج به ابزار بسيار قوي داشت و با هماهنگي با دوست گرامي آقاي بهرنگ امين‌تفرشي يك تلسكوپ 12 اينچ دابسوني Mead را از موسسه‌ي آسمان شب پارسه يه امانت گرفتيم، كه جا دارد از ايشان به دليل اين اعتماد تشكر نمايم. ولي مشكل اصلي ما حمل اين تلسكوپ سنگين و ضربه‌پذير بود. مسلماً اين ابزارها را به دليل نبود جعبه‌ي بسته‌بندي مناسب نمي‌توانستيم با هواپيما حمل كنيم و بايستي زميني حمل مي‌كرديم. لذا از سرگروه‌مان جناب آقاي عتيقي درخواست كرديم تا اين مساعدت را فراهم نمايند كه بنا به دلايلي ميسر نشد . حال دو راه در پيش رو داشتيم. يكي آن‌كه قيد اين سفر را بزنيم و در تهران بمانيم. و ديگري آن‌كه بتوانيم با مساعدت مالي، خود يك‌تنه به اين سفر رهسپار شويم. اين مساعدت مالي يا بايد توسط ستاد استهلال صورت مي‌گرفت يا بايد توسط سرگروه تيم اعزامي به كرمان كه مسووليت اين گروه را بر عهده داشت، فراهم مي‌شد كه با توجه به جدا بودن ما از گروه ستاد استهلال باز هم ميسر نشد. با تمام نا‌اميدي‌ها با صحبت با آقاي بهرنگ امين تفرشي، ايشان اين هزينه‌ها را متقبل شدند و در واقع   باید اعلام كنم كه موسسه‌ي آسمان شب پارسه حامي مالي خصوصي رويت هلال ماه جمادی الثانیه شد که جا دارد از زحمات ايشان و ديگر دوستان اين موسسه كمال تشكر و قدرداني را نمايم.

 

   

 

در فرصتي اندك اين تلسكوپ را با استفاده از طراحي يك درجه‌ياب دقيق به سيستم سمت- ارتفاع مجهز كرديم. با همت دوست گرامي جناب آقاي خسروي تلسكوپ 8 اينج نيوتوني با پايه GOTO نيز فراهم شد و ايشان اين وسيله را با يك اتوبوس به كرمان فرستادند و گروه ما نيز در آخرين ساعات چهارشنبه 23 خرداد 1386 با وسيله‌ي شخصي دوست خوبم آقاي اله‌ماني به سمت كرمان به راه افتاد. در بامداد چهارشنبه توانستيم هلال زيباي آخر جمادي‌الاول 1428 را بعد از شهر اردستان رويت نماييم و ديد خوبي نسبت به اندازه‌ي هلال و همچنين ميزان دقيق فوكوس تلسكوپ به‌دست آورديم. سپس با طلوع خورشيد بر گرماي هوا افزوده شد و در حالي كه وسيله‌ي نقليه ما 3 بار جوش آورد، حدود ساعت 11:30 پنج‌شنبه به كرمان رسيديم.

 

   

 

براي استقرار در كرمان با تلاش جناب آقاي قاضي‌ميرسعيد و هماهنگي ايشان با ستاد استهلال و جناب آقاي قاسمي‌زاده مسوول سياست‌گذاري استان كرمان، ساعتي بعد جايي را فراهم كردند. ولي قبلاً آقاي خسروي هماهنگي لازم را با دوستان دانشجوي خود در كرمان انجام داده بودند و ما مزاحم اين عزيزان شديم كه جا دارد از همه‌ي اين عزيزان به دليل مهمان‌نوازي تشكر و قدرداني نمايم.

غروب همان روز تصميم گرفتيم تا به بردسير برويم و افق اين محل را مورد ارزيابي قرار دهيم. در زمان غروب خورشيد در رصدگاه هلال صفر 1427 حضور يافتيم. ضمن بررسي اين رصدگاه مسوول اين سايت، سايت ديگر را در شرق آن به ما معرفي كردند. لذا تصميم گرفتيم تا به بردسير برويم و ضمن هماهنگي با نيروي انتظامي اين شهر، اجازه‌ي ورود به اين سايت را براي روز بعد دريافت كنيم. يكي از مسوولين نيروي انتظامي قرار شد تا بعد از هماهنگي جواب نهايي را ساعتي بعد به ما بدهند. ما ضمن بازگشت به بردسير با آقاي محسن شريفي از رصدگران گروه فسا هستند براي بررسي شرايط نهايي رصدگاه‌هاي كرمان قراري گذاشتيم. در اين حين متوجه شديم كه اوضاع غبار محيط در سيستان و بلوچستان در اين روز به هم خورده و گروه ايشان به سمت كرمان در حركت‌اند و ايشان هم طي چك آن روز چند رصدگاه شرايط مناسبي را در جنوب كرمان نيافتند. لذا قرار شد تا ايشان روز بعد شمال كرمان را مورد ارزيابي قرا داده و ما نيز با توجه به بضاعت موجود، سايت رصدي مورد نظر در ارتفاعات مشرف به شهر نگار و منطقه‌‌ي بردسير را مورد ارزيابي قرار دهيم.

 

     

 

فرداي آن روز در هنگام حركت به سمت بردسير، غبار در محيط بسيار كم‌ بود ولي هرچه به ظهر نزديك مي‌شديم وزش باد شديد‌تر و باعث به‌پا شدن خاك در محيط اطرافمان مي‌شد. با هماهنگي با پاسگاه بردسير و تماسي تلفني با ستاد استهلال براي احراز هويت، با همراهي فرماندهي نيروي انتظامي بردسير و نگار به سمت رصدگاه به راه افتاديم. در حدود ساعت 14:30 به سايت مورد نظر كه در ارتفاع 2600 متري قرار داشت، رسيديم. متأسفانه با تماس با دوستان ديگر متوجه شديم كه غبار در منطقه زياد است و لذا تصميم گرفتيم كه در همين محل مستقر شويم و ابزار آلات رصدي را با حوصله نصب كرديم. با تراز دقيق موانع افق غربي را در محل غروب ماه را اندازه‌گيري كرديم. با اين‌كه در اين ارتفاع در بعضي درجات تا منفي 2 درجه افق منفي داشتيم، ولي در محل غروب ماه افق بدون موانع بود. نكته‌ي جالب در تنظيم بسيار دقيق تلسكوپ دابسوني با استفاده از مدرج بودن آن بود. ولي مشكل ما تلسكوپ مجهز به GOTO بود كه هر چه دوستان ترفندهاي مختلف مي‌زدند، قطبي نمي‌شد. حتي سعي كرديم كه با استفاده از دادن سمت و ارتفاع به تلسكوپ دابسوني تعدادي از ستاره‌هاي پرنور آسمان در آن موقع مانند سماك رامح را رصد كنيم كه هر چه تلاش كرديم اين ستاره‌ها ديده نشدند.

 

   

 

قبل از غروب خورشيد گروهي به سرپرستي آقاي اميرزاده به رصدگاه رسيدند. خورشيد در ساعت 18:45 در حالي كه غبار محيط بسيار بالا بود و حتي لايه‌ي نازكي از غبار تا ارتفاع 20 درجه‌اي كشيده شده بود، در رصدگاه غروب كرد. مشخصات اين هلال ارزشمند در اين رصدگاه به شرح زير بود.

 

هلال شامگاهي جمادي‌الثانيه 1428

شامگاه جمعه 25 خرداد 1386مطابق با 29 جمادي‌الاول 1428 و برابر با 15 ژوئن 2007

مشخصات: دكل صدا و سيماي بردسير

29 درجه و 59 دقيقه‌ي شمالي و 56 درجه و 45 دقيقه‌ي شرقي

لحظه‌ي غروب خورشيد

18:45:21

سمت خورشيد در لحظه‌ي غروب خورشيد

730/297 درجه

سمت ماه در لحظه‌ي غروب خورشيد

332/298 درجه

اختلاف سمت ماه و خورشيد

601/0 درجه

سن ماه

12 ساعت و 02 دقيقه

ارتفاع ماه

367/6

جدايي زاويه‌اي

228/7

فاز ماه

51/0 درصد

مكث ماه

40 دقيقه و 15 ثانيه

لحظه‌ي غروب ماه

19:25:35

سمت ماه در لحظه‌ي غروب ماه

863/302 درجه

بعد از غروب خورشيد كار جستجوي هلال را آغاز كرديم. من از يك چشمي 2 اينچ با بزگنمايي 48 برابر و ميدان ديد 2/1 درجه سود مي‌بردم و تلسكوپ مجهز به موتور ردياب را آقاي اله‌ماني با بزرگنمايي‌هاي 45 و 120 برابر كنترل مي‌كردند. هلال تنها دقايقي در پس غبارهاي رقيق افق بود و سريعاً وارد غبارهاي نيمه غليظ و غليظ افق شد. در هر صورت با وجود تمام تلاش‌ها هلال رويت نشد.

 

 

 

لازم است تا از آقايان سيد محسن قاضي‌ميرسيعد، بهرنگ امين تفرشي و بابك امين‌تفرشي به دليل حمايت و راهنمايي‌هاي ارزشمند خود در ياري تيم اعزامي گروه غير‌حرفه‌اي رويت هلال به استان كرمان كمال تشكر  را نمايم و تشكر ويژه‌اي هم از همراهانم در اين سفر آقايان مصطفي خسروي و امير‌اله‌ماني كه با صبر، كوشش و تجربه‌ي خويش از پس اين سفر سنگين و طاقت‌فرسا برآمدند، مي‌كنم و اميدوارم تا رصدگران هلال همواره با كمترين مشكلات و ساماندهي مناسب به شكار اين زيبايي خلقت بشتابند.

 

 

             

                                                                                                                                   علي ابراهيمي سراجي

                                                                                                                             عضو گروه غير‌حرفه‌اي رويت هلال

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .