پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : یکشنبه مورخ 2 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 17 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 24 اکتبر 2021 میلادی

پاسخ آقاي احمديان به جوابيه ي آقاي سيد قاسم رستمي

 

سابقه ي بحث : 

3- پاسخ آقاي سيد قاسم رستمي به اظهارات و سوالات آقاي احمديان

2- اظهارات آقاي عباس احمديان در خصوص پاره اي از مسائل درج شده در مقاله (( در انتظار ثبت ركوردهاي جديد هلال ماه ))

1 - در انتظار ثبت رکوردهای جديد هلال ماه

بنام خدا

با سلام خدمت جناب آقای رستمی

احتراما مطالب ذيل را در ادامه ي مباحث مطرح شده  معروض ميدارم :

1- در مورد آقای عوده، بررسی ها و توضیحاتتان اکثرا" جنبه غیر علمی دارد و موضوعاتی است که به ما ارتباطی ندارد! اگر سال 77 ایشان مسئول ستاد رویت هلال ماه آیکوپ شدند لابد تفاوتی بین ایشان با دیگر رویت کنندگان هلال وجود داشته، ضمن اینکه ایشان در حال حاضر معیارشان را به دنیا عرضه کردند خواه از دید ما درست باشد خواه اشتباه  .

2.در مورد روش کارتان: شما در جایی از اشکالات محاسبات دکتر یالوپ می گویید و در جایی دیگر از دقت لحظه ارزشمند ( بست تایم) تعریف می کنید ضمن اینکه بطور حتم این لحظه از روی محاسبه بدست آمده نه بصورت تجربی! تازه می فرمایید این معیار برای هلالهای پیر با اختلاف سمت بالا کارایی ندارد و اشتباه می کند، قبول دارم ، مثال خوبی هم زدید،اما معیار دکتر یالوپ مصرا" از طرف ایشان برای لحظه ( بست تایم) طراحی شده و پارامتر کیو نیز برای آن لحظه محاسبه می شود. حالا فرض کنید از معیار یالوپ برای تعداد بیشماری هلال استفاده کنیم و از هلالهای جوان بسمت هلالهای پیر برویم در این حالت از آنجاکه در پایان هلال ضخیمی خواهیم داشت درحالیکه معیار نشان دهنده زیر حددانژون است، پس کلیه پارامترهای کلیدی این معیار دچار تغییر شده است و یا به قول شما دچار خطا شده است ، بنابراین پارامتر ( بست تایم ) هم دچار اختلال می شود ، پس چرا شما از این پارامتر بعنوان یک زمان ارزشمند یاد می کنید؟

3. اما در مورد اشکال معیار محمد عوده: گفتید معیارشان را بر اساس رصد جیمز استم ارائه دادند، اول بگویید  آيا شما رصد ایشان را قبول دارید؟ اگر تا آن زمان که شما محاسباتتان را به همه ارایه دهید بیش از 10 رصد زیر 6.5 درجه انجام بشود شما در مورد استم چه قضاوت میکنید؟ در جدولی که برای اثباط گفته هایتان و ظاهرا" رد کردن معیار عوده طراحی کردید، از مجموع رصدهای ناموفق چند تای اونها علتش ابری بودن هوا می باشد

4. در مورد پارامتر پهناي منطقه ي روشن :( بنده از پارامتر پهنای منطقه روشن ماه صحبت کرده ام نه ضخامت بخش ميانی). مگر قسمتی از ضخامت میانی تاریک است؟ دقت کنید تلفظ پهنا برای مساحت بکار می رود نه عرض. آیا شما در محاسباتتان ماه را یک سطح در نظر گرفته اید یا یک کره؟ فقط دهانه "برونر" که در وسط کمان هلال قرار داشت ، 53 کیلومتر قطر دارد!!! و این ضخامت هلال را تا 100 کیلومتر افزایش می دهد.  تصویر زیر گودال مربوطه، کمان و خط مرکزی، لبه ماه را نشان می دهد.

 

5.در مورد رصد استم و اینکه شورای هلالی اسکای اند تلسكوپ اونو نپذیرفته باید بگم این مسئله به ما چکار داره؟ مگه ما خودمون نمی تونیم در مورد یک رصد قضاوت کنیم؟ هر کس دیدگاه های خودشو داره. رصدی که من انجام دادم همینجا اعلام می کنم که موفقیت آمیز بوده ما در کشورمان تاجدایی 7.15 را دیدیم ، ایشان در کشورشان تا 6.5 را دیدند مگر در این 0.6 درجه زمین وآسمان بهم پیوند می خورد که اینقدر محکم رد می کنید؟ تصویری که در آن شکل هلال را رسم کردید خود من گرفته ام اما نه از درون چشمی !!

واقعا" در عجبم که شما گزارشات مارا چگونه می خوانید و چه برداشت می کنید و چه فکری در مورد ما می کنید؟ این تصویر از درون منظر یاب گرفته شده که رتیکل آن نیز مشخص است. لطفا" از نو محاسبات را انجام دهید تا به آنچه من در چشمی رویت کردم ، برسید. ضمنا" شکل هلالی که رسم کردید داراي کمان است! آيا در جدایی 6.4 درجه ای هم کمان داریم؟

 

6. شما در کنار محاسباتتان برای فاکتورهای رصدی هلال، بادهای 120 روزه سیستان را هم اضافه کردید آیا این بادها و کلا" شرایط آب و هوایی نیز جزو پارامترهای معیارهاست؟ واقعا" اینکار تا چه حد منطقی و علمی و عملی بنظر می رسد؟

با تشکر: عباس احمدیان 3/4/86

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .