پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : پنجشنبه مورخ 6 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 28 اکتبر 2021 میلادی

گزارشهاي رصد هلال جمادي الثاني 1428

 
 
 
 
 
 
 
گزارش شماره  11
 
گزارش دهنده : آقاي محمد  سلطان الكتابي از انجمن اختروش 
 

 تاریخ رصد: شامگاه شنبه 26 خرداد

رصدگر : محمد سلطان الکتابی

رصدگاه : اصفهان

توضیح: ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهراء (س) و  درگذشت مرجع عالیقدر شیعه ، حضرت آیت ا... فاضل لنکرانی (رض) به اطلاع می رسانم، پس از ناکامی در رویت هلال در شامگاه جمعه، شنبه شب برای عکاسی از هلال اقدام نمودم که تصاویر مربوط  تقدیم می گردد. 

 

 

 

 
گزارش شماره  10
 
گزارش دهنده : آقاي محمد همايوني  ، سرپرست گروه شفق و ستاد استهلال نجف آباد

بسم الله الرحمن الرحيم

ايام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) تسليت باد.

ضمن سلام و خسته نباشيد خدمت همه ي رصدگران و پژوهشگران عزيز

گروه رويت هلال شفق و ستاد استهلال نجف آباد مطابق معمول جهت رصد هلال ماه جمادي الثاني در رصدگاه شاهدان مستقر شد ولي همانطور كه تصاوير گوياست وجود ابر و غبار شديد مانع از انجام رصد شد.

 

رصدگران: آقايان: حسن قضاوي- محمد منتظري- محمدرضا معصومي- داوود مطهري پور- صادقي – محمد همايوني – و خانم ها: الهام توكلي – فضيلت حبيب الهي.

 

به اميد رصدهاي موفق ديگر.

 

سرپرست گروه شفق و ستاد استهلال نجف آباد

محمد همايوني

 

 

 

 

 
گزارش شماره  9
 
گزارش دهنده : آقاي ميثم هنري جعفرپور از ستاد استهلال استان همدان –انجمن نجوم ساهور

هو الحكيم

با عرض تسليت به مناسبت ايام فاطميه ودرگذشت فقيه مجاهد حضرت أيت الله فاضل لنكراني

گزارش رويت هلال ماه جمادي الثاني سال 1428 هجري قمري

ستاد استهلال استان همدان –انجمن نجوم ساهور

اعضاي گروه :ميثم هنري جعفر پور-مهدي پشم چي وآقايان نجفي ورضايي

تجهيزات :دوربين دوچشمي 150*40 سپاه پاسداران

محل استقرار: ايستگاه راديويي اوليا به مختصات جغرافيايي 34 درجه و57 دقيقه شمالي و48درجه و39 دقيقه شرقي وارتفاع تقريبي 2000 متر ازسطح آبهاي آزاد

وضعيت افق از نظر موانع ديد: درحدود 0.5درجه بسته

وضعيت افق از نظر غبار وابرناكي: تا حدود 7درجه غبار بسيار غليظ به همراه لكه ابر

زمان آغاز رويت :19:20

زمان غروب خورشيد:19:27:30

زمان پايان رويت:20:20

نتيجه: هلال ماه رويت نشد

   

مشروح گزارش: (به دنبال هلال يا به دنبال بره)براي رويت اين هلال از قبل برنامه ريزي كرده بوديم وحساب همه چيز را كرده بوديم غيراز اشكال فني دوربين بعداز كلي مكاتبه با مسئولين سپاه همدان براي دراختيار گرفتن دوربيني سالم مسئولين سپاه همدان دوربيني را دراختيار ما قرار دادند كه دومين بار بود مورد استفاده قرار مي گرفت (دفعه قبل هم براي رويت شوال آن را امانت گرفته بوديم كه هوا كلا ابري شد ) مشكل اين بود كه چشم چپ اين دوربين اصلا فوكوس نمي داد ؛غبار غليظ هم كه مانند مه تمام دشت را فرا گرفته بود اجازه نداد تا بتوانيم دوربين را روي دورترين نقاط فكوس كنيم در نهايت جستجو را با چنين دوربيني آغاز كرديم آن هم در افقي كه مي شد خورشيد را چند دقيقه قبل غروب بدون فيلتر رصد كرد.

20دقيقه اي از آغاز رويت گذشته بود كه صداي بره اي آمد انگار از گله جامانده بود تا خوراك گرگها وشغالها باشد كمتر از 5متر با ما فاصله داشت يكي ازهمراهان گروه هم كه بي كار نشسته بود با ديدن بره به دنبالش افتاد تا آن را شكاركند ما هم بي اعتنا رصد ميكرديم سرانجام بعدازتعقيب وگريز فراوان آن بره گريخت هلال هم كه رصد نشد.

در راه برگشت متوجه توده ايي شبيه به ابر درآسمان شديم كه شكلي مثل گرد باد داشت ودر ارتفاع بيش از 10درجه از افق قرار داشت وبه ما نزديك مي شد پس از كمي توقف با سرعتي عجيب به سمت جنوب غرب حركت كرد در حالي كه دو شي نوراني شبيه به ستاره با فاصله مشخص وثابتي از آن حركت مي كردند اين جسم عجيب چه طبيعي وچه مصنوغي از تمام منطقه ديده شده بود وسيل تماسها بود كه دوستان منجم ميگرفتند وگزارش مي دادند.

جسمي عجيب وبسيار درخشان واوهام برانگيز بود و در تاريكي آن منطقه تلالو عجيبي داشت در نهايت تصويري از اين جسم را برايتان ارسال مي كنم .

 

 

 

 

 
گزارش شماره8
 
گزارش دهنده : آقاي عباس احمديان

به نام خدا

گزارش رصد هلال شامگاهی جمادی الثانی1428

این برنامه با همکاری انجمن افلاک شاهین شهر برگزار شده است.

مکان : پشت بام فرهنگسرای اشراق شاهین شهر

اعضای تیم : آقایان قاسمی، سلطان الکتابی، احمدیان

مشروح: از شب قبل در محل حاظر شدم و بهمراه آقای قاسمی مشغول تنظیمات تلسکوپ و دوربین عکاسی شدم. در این شب سیستم هدایت تلسکوپ با تلاشی که کمی بیش از یک ساعت طول کشید به حد نهایت دقتش رسید و سپس سنسورهای تلسکوپ کالیبره شد که دقت آنرا دوچندان کرد! چندین عکس از مشتری و آندرومدا گرفتیم و فوکوس تلسکوپ عالی شد سپس آینه را قفل کردیم. تا ساعت 3:15 استراحت کردیم بعد بدلیل خستگی زیاد آقای قاسمی ، تنها برای الاین دوباره تلسکوپ به پشت بام رفتم اما طمع الاین با ستاره کپلا، کار دستم داد و هوا روشن شد و تلسکوپ الاین نشده بود! آقای قاسمی را صدا زدم اما تلاش او هم بی نتیجه بود... مجبور شدیم کمی فکر کنیم و بالاخره موفق شدیم با یکی از متدهای روز دنیا ، تلسکوپ را در روز الاین کنیم اما چه الاینی؟ هر جرمی را که می خواستی از ستاره و سیاره دقیقا" مرکز کادر چشمی 25 قرار می داد! این موفقیت بدین معنی بود که دیگر نیازی به حظور در رصدگاه از یکشب قبل نداریم.

 

حدود ساعت 16 آقای سلطان الکتابی به جمع ما پیوستند و از ساعت 18 کار را شروع کردیم. وضعیت افق رفته رفته بدتر می شد و ما تصمیم داشتیم از هر فرصتی حتی قبل از غروب خورشید استفاده کنیم!

آقای قاسمی تلسکوپ را از طریق رایانه هدایت می کردند و من هم در پشت چشمی منتظر لحظه مناسبی برای شکار هلال بودم، اما با اینکه چند شکاف مناسب در میان ابرها داشتیم متاسفانه هلال رویت نشد.

 

در پایان از تمامی دوستان و انجمن افلاک تشکر می کنم و برای همه رصدگران آرزوی موفقیت دارم.درضمن تمامی تصاویر این گزارش دارای اطلاعات عکسبرداری هستند.

   

عباس احمدیان 27/3/86

 

 

 


 
گزارش شماره  7
 
گزارش دهنده : آقاي سيد قاسم رستمي از يزد
 
 

 

اعضای گروه: حاج آقا بوستانی، بهزاد بهرامی، صحت بخش، آقای بوستانی از يزد

و محمد رضا هوشمندزاد، سيد احسان موسی کاظمی، علی فلاح، بهرام ميرزاجانی و سيد قاسم رستمی از دانشگاه تفت

 

زمان رصد: روز جمعه 25 خرداد 1386 برابر با 15 ژوئن 2007 ميلادی

 

محل رصد: کوهستانهای جنوب شرقی تفت

(طول جغرافيايي 54 درجه و 13 دقيقه و 48 ثانيه و عرض جغرافيايي 31 درجه و 44 دقيقه و 7 ثانيه و ارتفاع 1700 متر)

 

دمای هوا: 33 درجه سانتيگراد        غروب محاسباتی خورشيد: 18:59      غروب محاسباتی ماه: 19:42

 

ابزار رصدی: يک دستگاه تلسکوپ بازتابی 10 اينچ دابسونی، يک دستگاه تلسکوپ شکستی 12 سانتی، يک دستگاه تئودوليت، يک دستگاه گيرنده GPS، دماسنج، دوربينهای دوچشمی 80*20 و 70*15 با سه پايه.

 

  

 

 

توضيحات: بعد از يک هفته بررسی رصدگاه های مختلف استان يزد از طريق نرم افزار Google Earth و مراجعه حضوری، نقطه ای را در جنوب شرقی شهر تفت پيدا کردم که خورشيد در ارتفاع يک درجه و 30 دقيقه عروب می کرد و ماه نيز در ارتفاع 34 دقيقه قوسی و اختلاف حدود يک درجه بين محل غروب ماه و خورشيد، باعث می شد مدت مکث 7 دقيقه بالا رود. ساعت 17:30 به محل رصد رسيديم. پس از يک کوه نوردی 20 دقيقه ای، حدود 100متر از کوه بالا رفتيم و کليه وسايل را مستقر کرديم. روش کار مختصات سمتی و ارتفاعی ماه و خورشيد بود که به دو تلسکوپ می بستيم (قبلاً هر دو تلسکوپ را به روش ابتکاری در دو جهت افقی و قائم درجه بندی کرده بوديم). ساعت 18:52 خورشيد غروب کرد. پشت تلسکوپ 10 اينچی دانشگاه، آقای بهرامی و صحت بخش و پشت تلسکوپ 12 سانتی بنده و آقای هوشمند و ميرزاجانی موضع گرفتيم. بلافاصله روی مختصات ماه نشانه روی کرديم و متأسفانه در اين ارتفاع که 7.7 درجه بود، غبار وجود داشت و در ارتفاع حدود 5 درجه غبار بسيار غليظ می شد. وزش باد با سرعت 20 تا 30 کيلومتر بر ساعت، باعث ايجاد لرزش در تلسکوپها می شد. تلاش برای رؤيت اين هلال تا ساعت 19:40ادامه داشت و با غروب محاسباتی خورشيد در اين محل، بدليل وجود غبار غليظ و وزش باد شديد، هلال ماه رؤيت نشد.

 

  

 

در اين رصد از تئودوليت برای مشخص کردن ارتفاع کوه و محل غروب ماه استفاده کرديم.

 

ضمنآ برنامه ريزی در يزد برای 4 گروه بود که سه گروه ديگر عبارتند از: گروه دانشگاه ميبد مستقر در جاده ندوشن، گروه يزد مستقر در معدن چادرملو، گروه اردکان نيز مستقر در جاده ندوشن يا جاده چوپانان که گزارش آنها نيز ارسال می گردد.

 

متصدی گزارش: سيد قاسم رستمی

 

 

 

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .