پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : سه شنبه مورخ 5 بهمن 1400 هجری شمسی ، مطابق با 21 جمادی الثانی 1443 هجری قمری ، مطابق با 25 ژانویه 2022 میلادی

گزارشهاي مربوط به رصد هلال ربيع الاول 1428

 

گزارش شماره 12

گزارش دهنده  آقاي عباس احمديان

با عرض سلام و تبریک سال نو

 

 

گزارش شماره 11

گزارش دهنده  آقاي احمدرضا رحيمي مسئول مركز نجوم دولت آباد

ضمن آرزوي موفقيت براي شماو كليه علاقمندان به علم الهي نجوم وعرض تبريك به منايبت فرارسيدن عيدباستاني نوروز ،گزارش رصد هلال شامگاهي ربيع الاول1428 بدين شرح است:اينجانب بهاتفاق جواد رحيمي در رصدگاهي مناسب در داخل شهر در ساعت 16 حاضر شديم و قص داشتيم در همان لحضات اوليه هلال ماه را شكار كنيم. درساعت 16:08دقيقه به طور همزمان سياره زهره را پيدا كرديم و باتوجه به جدايي زاويه اي 14درجه اي با هلال ماه،هرچه اين مسير رادنبال كرديم به توده ابر برخورد ميكرديم و اين شرايط همجنان ادامه داشت و ما نتوانستيم تا قبل از غروب خورشيد هلال ماه را رصد كنيم. سرانجام در ساعت 18:20دقيقه بر اثر پراكنده شدن ابرها توانستيم اين هلال را ببينيم.

لازم بذكر است كه اشاره شود كه در اواسط برنامه دوستان ديگري به جمعمان پيوستند كه به اسامي آنها اشاره خواهد شد.

ابزار رصدي:60*12 70*15

شركت كنندگان :احمد رضا فتاحي*مهدي رفيعي*محمد كمالي*جواد رحيمي*احمد رضا رحيمي*

 

 

گزارش شماره 10

گزارش دهنده  آقاي حسن قضاوي

عيد است و دلم خانه ي ويرانه بيا              اين خانه تكانديم ز بيگانه بيا
 
   

 

 

 

گزارش شماره 9

گزارش دهنده  گروه رویت هلال انجمن نجوم شباهنگ کانون فرهنگی تربیتی مطهره باغبهادران ، زير نظر دفتر امام جمعه باغبهادران
 

 

رصدگاه: باغبهادران ، پشت بام اداره آموزش و پرورش
مختصات رصدگاه : 51:13 شرقی و 32:22 شمالی

ارتفاع از سطح دریا :1925متر

ابزار: 4دستگاه دوربین دوچشمی 50*7،یک دستگاه دوربین دوچشمی 70*15ویک دستگاه تلسکوپ 4 اینچ نیوتنی،3 دستگاه دوربین عکاسی دیجیتال

رصدگران :خانم ها:عصمت شکرچی (مسئول کانون مطهره)، بنفشه احمدیان (مسئول انجمن نجوم شباهنگ) عزت امینی ،سارا عابدینی،شیما امینی ، مهتاب ترکی وساجده اسکندری (اعضای انجمن نجوم شباهنگ)

وضعیت جوی:غبار آلود

 

وضعیت افق: وجود لایه ای غبار آلود بر روی افق و بالای آن توده های ابر نازک

غروب ظاهری خورشید:6:1

رویت زهره باچشم مسلح:6:9

رویت زهره با چشم غیرمسلح:6:10

غروب واقعی خورشید: 6:18

رویت هلال با چشم مسلح: 6:5

 

 رویت هلال با چشم غیرمسلح:6:6

اذان به وقت محلی:6:30

نتیجه: رویت هلال ربیع الاول

در پایان تشکر ویژه داریم از آقای محمد سلطان الکتابی (ناظر ستاد استهلال استان اصفهان ) که با رهنمودهای خود ما را یاری نمودند.

 

 

گزارش شماره  8

گزارش دهنده : آقاي حسين جانقرباني – رئیس مرکز نجوم و ژئو فیزیک شهرضا

بسمه تعالی 


تاریخ: 28/12/85
مکان: ایستگاه مخابراتی آقداش – منطقه بویین ومیاندشت – اصفهان
طول: 50:16 شرقی
عرض: 33:05 شمالی
اعضاء گروه:  آقای محمدرضا معصومی
، آقای محمد سلطان الکتابی و همکاری آقای عباس احمدیان
تجهیزات : یک دستگاه تلسکوپ "8 سلسترون، فلیپ میرور "2 ، چشمی 40 میلیمتر، دوربین دوچشمی 70*15، دوربین دیجیتال کانون 350 دی.دوربین دیجیتال سونی DSC-h2، رایانه
مشروح:
تاریخ:27/12/85: پس از ناموفق بودن برنامه رصد هلال صبحگاهی، بررسی های دقیقی برای رصد هلال شامگاهی صورت گرفت. تصمیم گرفتیم بازهم تلسکوپ را روی یک ستاره قفل کنیم. محاسبات برای یافتن ستاره های هم میل ماه آغاز شد. برای اینکار از نرم افزار آسمان پرستاره 4 استفاده کردیم، بدین ترتیب که در نرم افزار موقعیت ماه در افق را برای مدتی پس از غروب خورشید شبیه سازی کردیم، سپس دایره میدان دید تلسکوپ در نرم افزار ایجاد شد و کمان ماه در مرکز آن قرار گرفت، حالا کافیست تا زمان را با سرعت دلخواه به عقب برگردانیم و هرگاه ستاره ای از مرکز دید عبور کرد ، زمان آن را شاخص قرار دهیم. پس از بررسی 2 ستاره با روشنایی عالی پیدا کردیم یکی ستاره گاما نهنگ با قدر3.53 و دیگری ستاره سیگما شجاع با قدر 4.43 بود که اولی در ساعت 21:04 و دومی در ساعت "2:58:30 به مرکز میدان دید می رسیدند. اگر خاطرتان باشد در گزارش هلال صبحگاهی علت رویت نشدن هلال را به یک یراد در کار نسبت دادم.آقای معصومی این مشکل را حل کردند! مشکل اینجا بود که بین ساعتهای موبایل و رایانه و دیگر ساعتها اختلاف وجود داشت در حد یکی دو دقیقه. ایشان پیشنهاد دادند از اختلاف زمان استفاده کنیم و من نیز پیشنهاد دادم که از تایمر های موبایل استفاده کنیم تا دقتی در حد ثانیه داشته باشیم.

 

 


ساعت: 16:42: بازم ابتکار! نقشه قرار گرفتن ستاره ها در میدان دید را شبیه سازی کرده و با موبایلم از آنها عکس گرفتم تا شب بتوانیم راحت تر آنها را بیابیم!

 


ساعت:20:01: تشکیل حلقه اتحاد و آماده شدن برای رفتن به بام، تنظیم تلسکوپ،تست اپتیک، تست فیلتر، تنظیم فوکوس دوربین و چشمی و عکاسی از آسمان برای تست موتور و اپتیک.....

 

 
 


ساعت 21:02: ستاره گاما نهنگ را هدف گرفتیم و در لحظه مورد نظر موتور را خاموش کردیم تا در ساعت "2:58:30 ستاره سیگما شجاع نیز از همین مکان عبور کند و خیال ما از بابت تنظیم راحت شود. پس رفتیم برای صرف شام و استراحت تا نیمه شب.
تاریخ: 28/12/85 ساعت: 2:45: دوباره به بالای بام میرویم، بسیار سرد است و باد سوزناکی می وزد، با منظره ای باور نکردنی روبه رو می شویم! تمام تلسکوپ با لایه ای از یخ به ضخامت 2 میلیمتر پوشانده شده است!

   

شروع به پاک کردن یخها کردیم و بالاخره توانستیم سر موقع ستاره سیگما شجاع را شکار کنیم اما دقیقا" از وسط عبور نکرد برای همین من تلسکوپ را به اندازه نصف خطا حرکت دادم تا به وسط میدان دید نزدیکتر شود.دوباره زمان را ثبت کردیم. از حالا به بعد بایست "16:32:30 صبر می کردیم تا کمان نازک ماه وارد مرکز میدان دید شود که ارتفاعی حدود 3درجه و10 دقیقه از افق داشت!
ساعت:17:30: برای رصد آماده شدیم و به بالای بام رفتیم.متاسفانه مثل همیشه در لبه افق ابر وجود داشت این رصدگاه همیشه همینطور بوده و هست! صریعا" برنامه تغییر پیدا کرد چون در میدان دید ابر وجود داشت.

 

 

 

پیچ بعد تلسکوپ را 5 دقیقه قوسی به عقب برگرداندم تا 5 دقیقه زودتر هلال را در هوای صاف ملاقات کنم. رصد از ساعت 18:20 دقیقه شروع شد و در زمان اصلاح شده آقای معصومی موتور تلسکوپ را روشن کردند. ایشان مسئول عکاسی و آقای سلطان الکتابی مسئول ثبت رصد از طریق فیلم و عکس بودند.باد با سرعتی نزدیک به 60 کیلومتر در ساعت می وزید و تمرکز در پشت چشمی کار بسیار سختی بود! برای تاریک کردن محیط و گرم ماندن از یک پتو استفاده کردیم که من و آقای معصومی زیر پتو بودیم و آقای سلطان الکتابی پتو را محکم دور ما گرفته بود تا باد موجب تکان خوردن ما نشود! پس از کمی رصد و عکاسی دقیقا" در ساعت "18:26:12 توانستم یک تکه نورانی کوچک را درمیان شکافها بیابم خیلی نازک بود اما شارپ دیده نمی شد، شاید علتش رطوبت موجود در افق بود.خیلی هم کوچک بود ولی کشیدگیش کاملا" محسوس بود،تقریبا" ، 4 دقیقه قوسی طول داشت! حدود "35 می دیدمش و بعد اجازه عکاسی دادم. دوباره در ساعت "18:30:02 توانستم همان جرم را ببینم! اینبار از فیلتر سبز نیز استفاده کردم، بازهم دیده می شد، تلسکوپ را با ضربه آهسته تکان دادم، آنهم با افق تکان می خورد! حرکتش در میان شکاف محسوس بود اما بطور یکنواخت دیده نمی شد گاهی بخوبی و گاهی بسختی! بعد از "1:20 رصد جرم مورد نظردوباره عکاسی شروع شد. پس از آن از شکافهای دیگری نیز گذشتیم اما در هیچکدام آن جرم دیده نشد.
ساعت : 18:41: رصد به پایان رسید و مشغول بررسی اوضاع شدیم.اولین بد بیاری که خود را نمایان کرد ، عکسها بودند چون افق بیش از حد تاریک بود عکسها بسیار تاریک افتاده بودند، تازه فهمیدم دلیل اینکه اینقدر راحت در چشمی نگاه می کردم چه بود! سریعا" مشغول جمع آوری وسایل شدیم و پس از گردآوری داده های رصدی، در ساعت 20:18 رصدگاه را به مقصد اصفهان ترک کردیم.

 

 

افق غربی لحظاتی پس از غروب ماه

داده های رصدی و محاسباتی برونداد نرم افزار موون
اولین لحظه رویت: 18:26:12
ارتفاع ماه در اولین لحظه رویت: 28/4 درجه
جدایی زاویه ای ماه از خورشید در اولین لحظه رویت: 407/6 درجه!
در پایان از مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان بخاطر پشتیبانی وسایل کمال تشکر را دارم.


سخنی با بزرگان: می دانم که این رصد کمی عجیب است اما متنی که خواندید تمام اتفاقی بود که در آن تاریخ رخ داده است! برای بررسی صحت گفته ها خوشبختانه بیش از یک گیگابایت داده رصدی به همراه داریم که همه در اختیارتان قرار داده خواهد شد.و فراموش نکنید که اگر رصدگری چیزی را ببیند 
نمی تواند بگوید: ندیدم

 عباس احمدیان 4/1/1386

   

سال نو بر همه رصدگران هلال ماه مبارک باد

باستحضار میرساند گروه ویژه رصدی مرکز نجوم و ژئوفیزیک شهرضا برای رویت هلال پیر ماه ربیع الاول در شامگاه سه شنبه 29/12/85 عازم صحرای دامزاد واقع در شرق شهرستان شهرضا شدند. در ساعت 18:7 آقای حسين جانقرباني با دوربین 7015و سپس همه اعضا با چشم مسلح و غیر مسلح موفق به رویت این هلال شدند.

تجهیزات: یک دستگاه دوربین 6030 دو دستگاه دوربین 507 چهار دستگاه دوربین 427 چهار دستگاه دوربین 35‍7 یک دستگاه دوربین 7015

اسامی اعضای گروه ویژه رصدی مرکز نجوم و ژئوفیزیک شهرضا

 

خانم ها و آقایان1-ماندانا رضائیه 2-زهرا فرهمندیان 3- محمد جواد نیک اقبال 4-ناصر جاوری 5- شهرام رحمتی 6- علی جانقربانی 7- رضا جانقربانی 8- حسين جانقرباني

 

متصدي گزارش : حسين جانقرباني – رئیس مرکز نجوم و ژئو فیزیک شهرضا

 

 

  
  7 گزارش شماره
گزارش دهنده آقاي محمد سلطان الكتابي از انجمن اختروش
 
گزارش رصد هلال ربیع الاول1428
رصدگر: محمد سلطان الکتابی
تاریخ رصد: شامگاه سه شنبه 29 اسفند1385
رصدگاه: اصفهان، پشت بام منزل
ابزار: یک جفت چشم غیر مسلح!، دوربین عکاسی دیجیتال و سه پایه
 
 نوروز بر همه رصدگران فرخنده باد
 
 

 

 

    6 گزارش شماره

گزارش دهنده   آقاي سید محمد فائز میرسلیمی از ستاد استهلال شهرستان كرج

ستاد استهلال شهرستان کرج

 

گزارش هلال شامگاهی ماه ربيع الاول

تاریخ : سه شنبه 29 اسفند 1385

مکان رصدگاه: ارتفاعات شمال كرج

طول و عرض جغرافیایی: 35 درجه شمالی _50 درجه شرقی

افق از لحاظ وجود غبار و سایر موانع رصد: كاملاً ابري

 

نوع ابزار: تلسكوپ شكستي 15 سانتي متري اسكاي واچر

دوربین دوچشمی 80 X 90 _10

دو عدد دوربین دوچشمی 70 X 15

 

اسامی اعضاء ستاد :

حجت الاسلام والمسلمین کریمي (امام جمعه موقت شهرستان کرج) _ حمید مهرپرور _ سید حامد میرابوالقاسمی _ سید محمد فائز میرسلیمی _ رضا مهرپرور

 

 

توضيحات تكميلي

 

مزرع سبز فلك ديدم و داس مه نو                        يادم از كشته خويش آمد و هنگام درو

 

سلام

عاشقان عيدتان مبارك

ضمن عرض تبريك به مناسبت فرا رسيدن ماه ربيع الاول و تقارن زيباي آن با آغاز فصل بهار و عيد نوروز باستاني خدمت همه رصدگران عزيز ،‌به استحضار می رساند اعضاء ستاد استهلال در عصر روز سه شنبه 29 اسفند ماه 1385 هجري شمسي مصادف با 30 صفر 1428 هجري قمری و 20 مارس 2007 میلادی آماده شكار هلال زيباي ماه ربيع الاول شدند . اما متاسفانه با توجه به بارندگي هاي اخير و ابري بودن آسمان كرج موفق به روئيت اين هلال نشدند .

   

 

متصدي گزارش : سید محمد فائز میرسلیمی

تاريخ تنظيم گزارش : 1/1/86

 

5 گزارش شماره

گزارش دهنده آقاي محمد احمدي از  انجمن علمي پژوهشي نجم شمال 

با عرض سلام خدمت تمام رصدگران هلال

قبل از هر چیز فرا رسیدن سال نو را به تمامی رصدگران هلال تبریک عرض می نماییم.

 

انجمن علمی پژوهشی نجم شمال همانند گذشته قصد انجام رصد هلال در شامگاه روز دوشنبه ، 28 اسفند 1385 ، را داشت که مثل معمول با هوای ابری و بارانی مواجه شد.

همچنین با توجه به اینکه هوا در لحظات پایانی روز سه شنبه ، 29 اسفند 1385 ، صاف گردید ، هلالِ ماه ربیع الاول به راحتی رؤیت شد که چند عکس نیز به پیوست تقدیم می گردد.

 

امید است که سال 86 سالی همراه با موفقیت و شادکامی برای تمامی مردم ایران و خصوصاً رصدگران هلال باشد.

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .