پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : جمعه مورخ 30 مهر 1400 هجری شمسی ، مطابق با 15 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 22 اکتبر 2021 میلادی

گزارشهاي رويت هلال صبحگاهي محرم 1428

گزارش شماره10
گزارش دهنده  آقاي امير حسن زاده انجمن علمي پژوهشي نجم شمال

تاريخ : جمعه 27 بهمن 1385 ( 16 فوريه 2007 ميلادي)

رصدگر : امير حسن زادهزمان طلوع خورشيد 6:51جدايي زاويه اي (زمان طلوع خورشيد ) 20.62اختلاف سمت(" " ) 19.25ارتفاع( " " ) 6.75محل رصد: تهران- بزرگراه جلال آل احمد- قزل قلعه پل هواييوضعيت جوي افق: ابرهاي رقيق و غبار تا ارتفاع حدود 7 درجهابزار رصد : دوربين دوچشمي 7015

زمان اولين رويت (با چشم مسلح): 6:55طول كمان هلال در اولين رويت : از ساعت 6.5 تا 11 ( 135 درجه)رويت با چشم غير مسلح : ----------

زمان طلوع ظاهري خورشيد: 7:01زمان آخرين رويت (با چشم مسلح): 7:13طول كمان هلال در اولين رويت : از ساعت 7 تا 10.5 ( 105 درجه)توضيحات : بعد از كمي جستجوي براي پيدا كردن محل مناسبي براي رصد ، پل هوايي را كه در بزرگراه قرار داشت اتنخاب كردم. وقتي رصد را شروع كردم آسمان روشن شده بود. به راحتي هلال ماه را با دوربين دوچشمي پيدا كردم. اما موفق به رويت آن با چشم غير مسلح نشدم. بعد از طلوع خورشيد رصد را تا ساعت 7:13 ادامه دادم. در اين زمان هلال با دوربين دوچشمي قابل رويت بود ولي طول كمان آن كاهش پيدا كردم. سپس مجبور به ترك رصدگاه شدم. در ساعت 8 صبح از رصدگاه ديگري براي رويت تلاش كردم اما موفق نشدم. از ساعت 9 صبح به تدريج آسمان تهران كاملا" ابري شد.

 

گزارش شماره9
گزارش دهنده  آقاي مصطفي فخار

                                                             به نام خدا

گزارش رصدهلال صبحگاهي  محرم 1428 

رصدگر: مصطفي فخار.

محل رصد: بام منزل(اصفهان-شهر جديد بهارستان).

ابزار: 70*15 Night Sky.

شرح:

حوالي ساعت 5 بامداد بر بام مستقر بودم.با استفاده از مريخ در ساعت هاي 10/5 و 42/5 سمت مورد نظر را يافتم.به دليل وجود حدود 2.5 درجه گرفتگي افق ساعت 18/6 موفق به روئيت شدم.اخرين روئيت با چشم در ساعت 49/6 بود اما رصد را با ابزار تا ساعت 30/7 ادامه دادم.و در حالي كه ماه همچنان قابل روئيت بود رصد را به پايان رساندم.

 

 

 

 

گزارش شماره8
گزارش دهنده آقاي احمد رضا رحيمي مسئول مركز نجوم و ستاره شناسي دولت آباد

ضمن آرزوي موفقيت وبهروزي براي شما،گزارش رصد هلال صبحگاهي مركز نجوم و ستاره شناسي دولت آباد بدين شرح است:

اينجانب همچون ماههاي قبل جلسه اي رادر تاريخ20/11/85 باموضوع بررسي و وتحليل هلالهاي صبحگاهي محرم و شامگاهي صفر1428در محل مركز نجوم و ستاره شناسي برگزار كردم.

در اين جلسه باتوجه به پارامترهاي هلال صبحگاهي ،رصگاه كوه صفه را با مشخصات عرض جغرافيايي32:36وطول جغرافيايي51:39،ارتفاع از سطح دريا1789 انتخاب كرديم تا در معيت آقاي مهراني به رصد هلال بپردازيم.در ساعت 4:45دقيقه راهي كوه صفه شديم و در ساعت5:30در رصدگاه مستقر شديم.

ماه در ساعت 6:12 طلوع كرد و در همان لحظه طلوع توانستيم هلال را در پشت غبار غليظ(1درجه)رصدكنيم.

وسايل رصد:دوربين 60*12و70*15

افراد شركت كننده در رصد:آقاي مهراني(مدير سايت كمان آسماني)آقاي سلطان الكتابي (مدير سايت اختروش)اقاي مهدي رحيمي(مدير سايت هلال ماه)بهمراه آقايان محمد كمالي،مهدي كريمي،عليرضا كمالي،سعيد طغياني

 

 

گزارش شماره7
گزارش دهنده  آقاي سيد قاسم رستمي از يزد

رصدگران: سيد قاسم رستمی و حسن رضوانی

 

زمان رصد: صبح روز جمعه  27 بهمن ماه 1385 برابر با 16 فوريه 2007

محل رصد: قم - نوبهار (طول 50:54  و عرض : 34:39)

ابزار رصدی: چشم غير مسلح

زمان طلوع ماه (محاسباتی): 6:07              زمان طلوع ماه : 6:22 (زمان اولين رصد)

زمان طلوع خورشيد (محاسباتی): 6:51       زمان طلوع خورشيد (رصدی): ؟

موانع افق: کوه و ساختمانها به ارتفاع حدود يک درجه

با وجود غبار شديد در افق شرقی هلال ماه با کمی دقت رؤيت شد. (اولين لحظه در ساعت 6:22 دقيقه)

 

توضيحات: هوا کاملا صاف و بدون ابر بود اما وجود غبار رؤيت هلال را سخت کرده بود. هلال زيبای صبحگاهی محرم بسيار باريک و سفيد رنگ  و در نور قرمز رنگ صبحگاه با کمی دقت نمايان شده بود. طول کمان از ساعت 5 تا 11 بود.

 

 

 

گزارش شماره6
گزارش دهنده آقاي محمد سلطان الكتابي از انجمن نجوم اختروش
تاریخ رصد: بامداد جمعه 27/11/1385

 رصد گر: محمد سلطان الکتابی

 مشروح:

 بامداد در معیت جناب آقای بوژ مهرانی ، آقای مهدی رحیمی  و تنی چند از رصدگران با تجربه دولت آباد، در پارک جنگلی صفه اقدام به رویت هلال صبحگاهی محرم نمودیم .

جهت مشاهده گزارش در سايت اختروش اينجا را كليك نمائيد

 

 
 
 

گزارش شماره5
گزارش دهنده  آقاي محمد رضا معصومي از گروه نجوم شفق نجف آباد

بسمه تعالی

گزارش هلال صبح گاهی محرم 1428 گروه شفق نجف آباد.

شرکت کنندگان:آقایان منتظری-معصومی-کلیشادی.

مکان:نجف آباد

وسایل رصدی:یک عدد 8 اینچ ویکسن مجهز به اسکای سنسور- یک عدد دوربین  50*30-10 –یک عدد دوربین عکاسی canon 350D – یک عدد لوله پلاستیکی جهت دنبال کردن هلال با چشم غیر مسلح.

 

   

 

شرح گزارش:

 برای انجام برنامه رصد این هلال باتوجه به اینکه قصد داشتیم تا از شب قبل تلسکوپ را قطبی و    align کنیم مکان را پشت بام منزلی در شهر انتخاب کردیم (البته با هماهنگی همسایه های محترم) . از ساعت 2 جهت قطبی کردن تلسکوپ بالای پشت بام رفتیم ولی به دلیل مشاهده نقص فنی در چرخ دنده های تلسکوپ مجبور شدیم تقریبا یک ساعت وقت صرف درست کردن آن کنیم.از ساعت 3 بار دیگر برنامه را شروع کردیم و تلسکوپ را با سه جرم align کردیم. جهت امتحان تلسکوپ از اینکه آیا درست قطبی و alignشده است یا نه تا ساعت 5 آن را تست می کردیم. ساعت 5 الی 5:50 استراحت کردیم و بعد از خواندن نماز بار دیگر به بالای پشت بام رفته تا برنامه را شروع کنیم.ماه در ساعت 6:02 طلوع کرد. تلسکوپ را برای اینکه ماه را پیدا کند تست کردیم و مشاهده کردیم که به خوبی عمل می کند.

 

 

 

بعد از آن مشغول دنبال کردن هلال با چشم غیر مسلح شدیم.خورشید در ساعت 6:55 طلوع کرد. آلودگی هوای شهر اصفهان که در افق شرقی متا قرار داشت نکته منفی در رصد با چشم غیر مسلح بود با وجود این آقای معصومی توسط لوله پلاستیکی توانست هلال را تا ساعت 6:56 دنبال کند و بعد از آن هلال را با دوچشمی 50*30- 10دنبال کردیم تا ساعت7:25 که آقای منتظری اعلام کردند که دیگر قادر به مشاهده هلال با دوربین نیستند .

دنبال کردن هلال را با تلسکوپ ادامه دادیم و هر از چند وقت یک عکس نیز از آن می گرفتیم. آخرین عکس گرفته شده که هلال به وضوح در آن مشاهده می شود را به همراه گزارش ارسال کرده ایم. البته چشمی 20 میلیمتر ما چندان تمیز نبود و با چشمی 5 میلیمتر نیز نمی توانستیم رویت آسانی داشته باشیم. از ساعت 8 صبح آسمان کمی ابری شد و بعضی وقت ها مانع رصد ما می شد.

 

 

 

ساعت 9:30 آقای همایونی (سرپرست گروه شفق نجف آباد) برای مشاهده عملکرد ما پیش ما آمد. ایشان ابتدا هلال را از پشت تلسکوپ رویت نکردند و احتمال دادند که ممکن است با چشم ایشان فوکوس نباشد ولی با چند بار امتحان ایشان نیز ماه را رویت کردند.برای اینکه دقت تلسکوپ را به ایشان نشان دهیم ستاره های عوا- قلب العقرب –

گزارشگر:محمد رضا معصومی

 

vega و مشتری را با تلسکوپ به ایشان در روز نشان دادیم. در نهایت آقای معصومی در ساعت 10:56 آخرین رویت را انجام دادند و بعد از این زمان دیگر نتوانستیم هلال را در تلسکوپ مشاهده کنیم. از ساعت12 آسمان به شدت ابری شد و برنا مه راخاتمه دادیم. شایان ذکر است که این برنامه بدون همکاری هیچ ارگانی انجام گرفت که امید است مسئولین توجه بیشتری به این گونه هلال ها و برنامه ها مبذول بفرمایند. آسمان دلهاتان پر ستاره باد.

 

 

 

 

گزارش شماره4
گزارش دهنده  آقاي ميثم هنري جعفر پور

گزارش رویت هلال صبحگاهی محرم 1427

رصدگر:میثم هنری جعفرپور

ابزار: تلسکوپ70mm  دوربین دوچشمی 80*20 دوربین عکاسی

رصد این هلال شامل دو مرحله بود مرحله اول رصد هلال درلحظه طلوع ومرحله دوم رصدهلال درلحظه غروب:

مرحله اول :

محل استقرار:همدان- بلوار سعیدیه به مختصات 34درجه و46دقیقه شمالی و48درجه و30 دقیقه شرقی

وضعیت افق دید: در حدود 2درجه بسته در محل طلوع ماه

وضعیت جو: تقریبا تمام ابری وحتی با بارش پراکنده برف

هلال دیده نشد

مرحله دوم:

محل اسقرار:شهرستان همدان- روستای امزاجرد –به مختصات:32درجه و48 دقیقه شمالی و44 درجه و55دقیقه غربی

وضعیت جو: بارش شدید برف به همراه وزش باد

هلال دراین مرحله نیز دیده نشد.

 

 

 

گزارش شماره3
گزارش دهنده  آقاي مهدي رحيمي
با سلام
طبق برنامه هايي كه از هفته ي فبل براي برگزاري رصد هلال محرم 1428 انجام داده بوديم ساعت 5:45  به اتفاق تعدادي از علاقمندان و رصدگران هلال در ارتفاعات كوه صفه و در معيت جناب آقاب بوژ مهراني و آقاي سلطان الكتابي مسئول سايت نجومي اختروش www.akhtarvash.com مستقر شديم  و به رويت هلال  زيباي صبحگاهي محرم الحرام 1428 پرداختيم

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .