پــایــگــــــاه اطــــلاع رســـــانـــی هــــلال مـــــاه

www.Helalemah.ir

امروز : چهارشنبه مورخ 5 آبان 1400 هجری شمسی ، مطابق با 20 ربیع الاول 1443 هجری قمری ، مطابق با 27 اکتبر 2021 میلادی

وداعي متفاوت با هلال محرم 1428

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 برای بسیاری از رصدگران کشور ما رویت هلال محرم حال و هوایی خاص دارد. از یک سو با مشاهده این هلال غم و اندوه وجود انسان را فرا می گیرد و از سوی دیگر شوق بهره برداری معنوی از خوان گسترده کرامت و عنایت سید الشهداء حضرت امام حسین علیه السلام در دلها شعله ور می شود. این حس و حال تا پایان این ماه و زمان وداع با ماه محرم باقی است. به رصدگران محترم هلال پیشنهاد می نمایم امسال وداعی دیگرگون با این ماه داشته باشند.

در بامداد روز جمعه 27 بهمن 1385 ( 27 محرم 1428 و 16 فوریه 2007 ) آخرین هلال صبحگاهی قابل رویت محرم از افق شرقی سر برون خواهد کرد. در مناطق مرکزی ایران مختصات ماه و خورشید در لحظه طلوع ماه بشرح زیر است :

 

 (MoonCal 6.0 by Dr. Monzur Ahmed, Topo, Refrac OFF)                                   

سمت ماه

116.665 درجه

ارتفاع منفی خورشید

10.737- درجه

سمت خورشید

98.066 درجه

اختلاف سمت ماه و خورشید

18.599 درجه

جدائی زاویه ای ماه و خورشید

20.966 درجه

ضخامت هلال به دقیقه قوسی

1.07 دقیقه قوسی

فاصله زمانی بین طلوع ماه و طلوع خورشید

48 دقیقه

 

در این بامداد سیاره مریخ نیز حدود یک ساعت قبل از هلال ماه در افق شرقی نمایان خواهد شد. رصدگران هلال بخوبی میدانند در صورت مساعد بودن شرایط جوی ، هلالی با مختصات فوق ( که دارای ضخامت ، جدائی زاویه ای ، اختلاف سمت و اختلاف ارتفاع زیاد با خورشید است ) به راحتی قابل رویت خواهد بود. برای عکسبرداری از هلال ، بهتر است در همان دقایق اولیه طلوع ماه به دیدار آن بشتابید اما برای وداع با آخرین هلال محرم تا نزدیک غروب صبر کنید.

 

ساعتی مانده به غروب جمعه ( که خود به اندازه کافی محزون کننده است ) میتوان برای آخرین بار هلالی از ماه محرم و خاموش شدن آن در افق غربی را مشاهده نمود. بنده تاکنون تجربه چنین وداعی را نداشته ام اما فکر میکنم چشمان نمناک و اشکبار رصدگران ، کار رصد را بر آنان دشوار خواهد کرد. خوان احسان حسینی در همیشه ایام گسترده است اما حلاوت محرم چیز دیگری است و باید تا دیدار مجدد آن سالی را به انتظار نشست.

در مناطق مرکزی ایران ، غروب هلال حدود 1 ساعت و 24 دقیقه قبل از غروب خورشید خواهد بود. در منطقه اصفهان و در ساعت 16:16 مختصات ماه و خورشید چنین  :

 

                   جمعه 27 بهمن 1385 ، ساعت 16:16 ، اصفهان

سمت ماه

244.576 درجه

سمت خورشید

242.044 درجه

اختلاف سمت ماه و خورشید

2.532 درجه

ارتفاع ماه

0.980 درجه

ارتفاع خورشید

17.545 درجه

جدائی زاویه ای ماه و خورشید

16.751 درجه

ضخامت هلال به دقیقه قوسی

0.69 دقیقه قوسی

زمان غروب ماه

16:26

 

محاسبات فوق بدون در نظر گرفتن اثر شکست نور در جو انجام شده است. در صورت لحاظ کردن اثر شکست نور در جو در محاسبات فوق ، ارتفاع ماه 1.326 درجه و ارتفاع خورشید 17.595 درجه خواهد شد. یافتن این هلال با دوربین دوچشمی به تمرکز حواس و دقت عمل  نیاز دارد. اگر بتوانید در شامگاه پنج شنبه 26 بهمن محل غروب خورشید را در افق غربی رصدگاه خود مشاهده کنید ، یافتن هلال در بعد از ظهر جمعه آسانتر میشود. به عنوان مثال در شهر اصفهان و در غروب روز پنجشنبه ، خورشید در لحظه غروب خود در سمت 255.5 درجه قرار می گیرد. این نقطه شاخص اول است.

در بعد از ظهر جمعه از نقطه شاخص اول 11 درجه به سمت جنوب ( سمت چپ ) چرخیده و نقطه شاخص دوم را روی افق علامت گذاری می کنیم. هلال ماه 10 دقیقه قبل از غروبش در بالای نقطه شاخص دوم قرار خواهد گرفت و چون ارتفاع زیادی از افق ندارد میتوان با قدری دقت و تمرکز میتوان آن را در میدان دید دوربین پیدا کرد. شکلی که انشاءالله از این هلال مشاهده خواهیم کرد با تمام هلالهای دیگر متفاوت است ، هلالی که انحنای آن رو به آسمان است و اگر شرایط جوی اجازه دهد ، ذره ذره آب شدن و ناپدید شدن هلال را در افق شاهد خواهیم بود. اگر قصد راز و نیاز با این هلال را دارید ، رصد را زودتر آغاز کنید. زمان آغاز رصد بسته به حرفهایی است که برای وداع با ماه محرم در سینه انباشته اید. از درگاه خداوند متعال توفیق رصدگران محترم را مسئلت نموده و از محضر همه آنان التماس دعا دارم.

 

                                                                                                    علیرضا بوژمهرانی

                                                               &n

;

استفاده از مطالب فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به تیم برنامه نویسی آویسا می‌باشد .